C. H. Noiet pfoj 49.™ LWTiLGAT &>y.wmTAD Scherp 1 5 15 15 Grote belangstelling bij afscheid van dr P. M. de Planque Verandert karakter „Leidsche Buitenschool" „Etsen van A. J. Veldhoen" in Rijksprentenkabinet geen 50 guldenil Kinderoperette-klas in Schouwburg Finale van ,D'oprechte Amateur' met prijsuitreiking VRIJDAG 23 MEI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 li D&tf U~ KOPEREN JUBILEUM VAN TWEEstemmen zijn nodig zo heeft de WETHOUDERS. Dezer dagen was het 12'/» jaar ge leden, dat twee wethouders, die ook thans nog zitting hebben in het col lege van b. en w. te Leiden door de toenmalige noodgemeenteraad wer den gekozen. Het zijn de heren S. Menken, wethouder van sociale za ken en J. C. van Schaik, wethouder van onderwijs. Bij dit koperen jubi leum past een hartelijke felicitatie voor de beide functionarissen in het gemeentebestuur, die sinds 1945 hun beste krachten aan het welzijn van de stad Leiden hebben geschonken. Voor de radio. Op zaterdag, 24 mei 1958 concer teert het Leidsch Politie Muziekge zelschap o.l.v. Dick Anderson voor de radio. En wel over de zender Hil versum II van 14.5015.15 uur. Glasbewerking. Gebr. Dullaert, glasbewerking, heeft een pand aangekocht van de N.V. Lcidse Handelmaatschappij aan de Korte Mare 2 te Leiden. In juli zal het bedrijf, dat thans aan de Narmstraat is gevestigd naar de Ma re verhuizen. Stemmen op 28 mei. Stemmen zijn zeer kostbaar bij de gemeenteraadsverkiezingen. De ne gende zetel in de Leidse Raad staat al open om een katholieke afgevaar digde van de burgerij plaats te bie den. Niet meer dan vijftig extra verkiezing voor de Provinciale, Sta ten uitgewezen om de K.V.P.-frac- tie in Leiden van acht tot negen le den uit te breiden. Laat uw stem dus niet verloren gaan. Autobezitters kunnen bijzonder nuttig werk doen door op 28 mei tijd en wagen ter beschikking te stellen van stemmers, die niet in staat zijn naar het stembureau te gaan. Zij kunnen zich melden bij de heer Th. H. de Wilde, Zoeterwoudseweg 120 te Leiden, tel. 24557. Aan hetzelfde adres kunnen ook zich opgeven, degenen, die op de dag van de verkiezing naar het stembu reau en terug gebracht wollen wor den. Maakt van deze kans gebruik. VOORLICHTING HOUTPRODUKTEN Onder auspiciën van de N.V. Hard- houthandel Rote te Westzaan werd gisteren in de foyer van de Stadsge hoorzaal een voorlichtingsdag gehou den, waarin een uiteenzetting werd gegeven van de mogelijkheden van de door deze N.V. geïmporteerde Tri angel Spaanplaat en de Resopal plas tic bekledin-gsplaat. Konden in ochtenduren de leerlingen van enkele lagere technische scholen over deze produkten worden ingelicht, des avonds waren vele aannemers, ar chitecten en vertegenwoordigers van houtverwerkende industrieën in de foyer bijeen. Na een inleidend woord van de heer W. Peereboom besprak do heer J. H. ter Laak, houtexpert, uitvoerig de voordelen van een trian gel spaanplaat, welke is opgebouwd uit drie lagen, t.w. een grofspannige binnenlaag en twee.fijnspannige bui- tenlagen en welke plaat het voordeel oplevert, dat men reststukken weer aan elkaar kan lijmen, waardoor 100 procent rendement wordt verkregen. Vervolgens toonde spreker de moge lijkheden aan de revopalplastic be kledingsplaat, welke o.m. goed aange wend kan worden op het terrein van de esthetische vormgeving. FPikele fiLms en een ingerichte expositie ver duidelijkten het gesprokene. Lijk van nijlpaard naar Leiden Het zoölogisch laboratorium van de Leidse universiteit heeft interesse voor de kop en de poten van het gisteren in de dierentuin „Ouwe hand" op dc Grebbeberg gestorven nijlpaard „Job". De directie van de diergaarde heeft nu besloten deze overblijfselen ter beschikking van de ..universiteit te stellen. In het laboratorium zal een onder zoek worden ingesteld naar de bouw van de schedel en de aanhechting van de spieren aan de kop, in het bij zonder de kaakspieren. Na het onder zoek zullen schedel en skelet-delen \*an het nijlpaard aan de onderwijs collectie worden toegevoegd. Gisteravond zijn kop en poten in het Leids laboratorium aangeko men. Moderne SPORTCOLBERTS en BLAZERS TERLENKA PANTALONS KERKO en FABLO WEEKEND-SHIRTS BOTERMARKT 8—9 FALCON REGENJASSEN (Advertentie) POTLOOD «n GEEST 2 6 7 6 9 10 1? IA <6 1 7 18 19 20 H 21 21 25 28 29 31 In het Diaconessenhuis aan Witte Singel, zo zeer het centrum van zijn medische arbeid heeft dr P. M. de Planque hedenochtend zijn chi rurgische praktijk, welke hij ruim 34 jaar in de Sleutelstad heeft uit-p geoefend neergelegd. Voor dit afscheid dat viel in de kring van het bestuur medische staf en zusters van het huis bestond ook van de zijde der Leidse specialisten en huisartsen grote belangstelling. De voorzitter van de Chr. Vereni ging voor Ziekenverpleging „Het Diaconessenhuis", prof. dr J. N. Bak huizen van den Brink, die als eerste spreker het woord voerde en grote bewondering had voor de weten schappelijke arbeid van dr De Planque, zeide, dat het allen in het huis moeite kost om zich van de scheidende huischirurg los te maken. Ruim 34 jaar heeft het huis u, aldus Uw eigen grasmachine mat 1 jaar garantie, reeds voor 35.75 Voor elke tuin een passende grasmaaier. VLIKLAND'S ZAADHANDBL Nieuwe Rijn 50 bij 't Gangetje No. 532. Horizontaal: 1. vernis, 4. schoonhcids/.in, 9. rijstbrandewijn, 11. zangwijs, 12. verschuifbaar deel aan een meetschaal, 13. hangt aan de mast, 14. niet breed, 15. munt in Tur kije (afk.), 17. water in N.-Brab., 18. orient express (afk.), 21. soort onder wijs (afk.), 23. einde, 25. voorzetsel, 27. schaaldier. 28. rivier in Duitsland, 30. weefsel, 31. munt in Japan. Verticaal: 1. wapen, 2. Keurigheid, 3. gegraven waterweg, 5. deel van een schip, 6. slede, 7. schijn, voorkomen, 8. in zee uitlopend gebergte, 10. stroombedding, 16. koninkrijk in KL Azië. aan de Zwarte Zee, 19. nobele, 20. veldvrucht, 22. plaats, plek, 23. Europeaan. 24. iemand de achting geven, welke hem toekomt, 26. vaar wel, 29. voegwoord. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 531. Horizontaal: 1. hl, 3. oei, 5. alm, 7. Po, 9. e.k., 10. lasso, 11. es, 12. st, 14. aar, 16. kap, 17. Eem. Verticaal: 1. hop, 2. la, 3. om. 4. ink, 6. Lassa. 8. Ols, 9. Eos, 11. elk, 13. Tom, 14. A.P., 15. re. Jaaroverzicht 1957 Uit het jaarverslag 1957 van de vereniging herstellingsoord „De Leid- sche Buitenschool" vernemen we dat het bestuur zich beraden heeft over veranderingen in de doelstelling van de vereniging, daar gebleken is, dat er een steeds belangrijker wordende toename bestaat voor buitenschool verzorging van kinderen, die niet tot de categorie „tuberculose" behoren. Ten einde meer inzicht te krijgen in de stand van zaken op dit punt. werd besloten tot 'n „inventarisatie'1 over te gaan van de kinderen, die de buitenschool bezoeken. Een selectief onderzoek dat reeds begonnen werd blijkt uiterst nood zakelijk te zijn omdat de Leidsche Buitenschool thans bezocht wordt door een grote diversiteit van kinde ren, waaronder veel gestoorden, het- ;een het onderwijs voor grote pro- ilemen stelt. De jaarlijkse tekorten van herstel lingsoord en kleuterhuis hebben de noodzakelijkheid geschapen, de ver- pleegtarieven aan te passen aan het dagelijks voortschrijdend prijspeil. Teneinde aan te sturen op een vol land aangeschreven, om hen op de hoogte te brengen van de mogelijk heden die het tehuis biedt. Een gro tere toeloop was er het gevolg van. Het aantal leerlingen, dat in het verslagjaar de Buitenschool bezocht, schommelde tussen 75 en 80. Het aan tal verpleegdagen bedroeg 23025, nl. 18420 van het externaat en 4605 van het internaat. In 1957 werden 49 kinderen ontsla gen en 51 opgenomen .Het aantal aanmeldingen voor de lagere leer jaren was weer groter dan het vorig jaar. Aan een onderwijzeres voor het eerste leerjaar, die de nog niet school - rijpe kinderen zou kunnen opvangen bleek nog steeds een dringende be hoefte te bestaan. De dagsterkte van de in het kleu terhuis opgenomen kinderen schom melde in 't afgelopen jaar vrij sterk, nl. van 14 tot 24. Het aantal verpleeg dagen bedroeg 6272, zodat :h 25 van de capaciteit onbenut bleef. Enige kinderen bezochten vanuit het Kleuterhuis de buitenschool. In totaal werden 67 kinderen opgenomen en 53 ontslagen. Er bestond een nuttig en vruchtbaar contact met sociale werksters zowel van het Acad. Ziekenhuis als van verschillende ker kelijke genootschappen alsook met talrijke instanties, waaronder de overheidsorganen een belangrijke plaats innemen. spreker, zijn diensten kunnen aan bieden, terwijl gij wederkerig al die jaren het huis met uw medische ga ven terzijde stond. Als oudste arts van het Diaconessenhuis werkte u onder drie besturende zusters, ter wijl ook de laatste directie-wisseling in uw chirurgische praktijk viel. Prof. dr Bakhuizen van den Brink herinnerde er vervolgens aan, dat dr De Planque, die sinds 1941 als huischirurg aan het Diaconessenhuis verbonden is, in zijn kwaliteit van docent ook vele generaties van zus ters heeft opgeleid. Spreker dankte dr De Planque hartelijk voor de vriendschap, het werk, het medele ven en de steun, die hij aan het huis en allen, die er werken, heeft gege ven en stelde hem namens het be stuur een geschenk (fauteuil) in hèt vooruitzicht. De oud-dirigerend geneesheer, dr Jac. J. de Jong, die vervolgens het woord voerde, zeide, dat er op deze dag van weemoed, toch de vreugde overheerst, omdat dr De Planque in volle gezondheid en uit vrije wil zijn praktijk neerlegt. Teneinde een reeds lang gekoesterde wens van de schei dende chirurg in vervulling te doen gaan, bood dr De Jong hem een zak- radio aan. De geneesheer-directeur, dr F. A. Nolle, die namens de staf en het vol tallige personeel van het Diacones senhuis woorden van afscheid en waardering sprak, deed dit vergezeld gaan met de aanbieding van een paar tuinstoelen. Dr De Planaue, die in zijn woord van afscheid God allereerst dank bracht voor de kracht en opgewekt heid van Hem in zijn werk onder vonden, was met grote erkentelijk heid vervuld voor de prettige samen werking, welke hij van zovelen heeft moffen ondervinden en die zijn ver blijf in het huis een groot gezin zo aaneenaam maakte. Bovendien stemt het hem tot dankbaarheid, dat hij zovelen de beginselen van de chirurgie heeft mogen bijbrengen Tenslotte wees hil er nog op. dat het velen voor hovaardii zal behoeden dat het leven van de medemens niet uitsluitend in handen van soecialis- ten doktoren en verplegend perso neel ligt. doch uiteindelijk in de hpr>d van God. Na dit dankwoord namen velen afscheid van de scheidende chirurg, wiens praktiik zal worden overgeno men door dr G. Korthof. PATER ALBERICUS LUBEEK o.f.m.f In het klooster in Venray is op 85- jarige leeftijd overleden pater Al- berlcus Lubeek o.f.m. Pater Lubeek ls na 1927 enige jaren kapelaan van de St. Leonardiusparochie geweest. De begrafenis van het stoffelijk over schot heeft heden plaats gehad. Eenzaatn vechtend tegen beïnvloeding Om in breder kring dan uitsluitend die der studerenden, belangstelling te wekken voor haar werkzaamhe den en de mogelijkheid te openen, kennis te maken met het werk van kunstenaars die door hun grafische schepping voor een tijdperk van be lang zijn, richt de directie van het prentenkabinet der Rijksuniversiteit te Lelden van tijd tot tijd exposities in. Ook vanaf morgen, 24 mei tot en met 5 Juli a.s, zal weer een tentoon stelling worden opengesteld. Deze keer van etsen van A. J. Veldhoen. Het is een vreemde gewaarwording kennis te maken met modern, volko men persoonlijk werk, dat geënt is op een orthodoxe niet traditionele I CA Een weergaloze meevaller voor U toen de fabrikant per abuis 900 costuums teveel vervaar digde In één dessin. Hij moest deze overtollige «joorraad kwijt tot elke prijs en Coster wist wel raad, want deze costuums komen in zijn ongeëvenaarde koop je s- aanbiedingen. Daarom koopt U morgen dit schitterend herencostuum, van 100% zuiver wollen komgoren, in het hypermoderne antracietgrijs. Normaal kost dit costuum 119.-, maar morgen betaalt U de erkeliik belachelijke prijs van Alleen de pantalon is het waard! Haast U, want dit is een verras sing, die nooit meer terugkomt. Zolang de voorraad strekt I Lelden Haarlemmerstraat 25, tel. 25317 ROTTERDAM» Kon* Hoogitraii 11, tel. 116965 Meent hk. Goudieilngel, tel. 115377 Katendr. Lagedtjk hk. Dorpsweg, tel.74130 W. Kruiskade 35. tel. 1365 11 RAUWELIJKS is de goed geslaagde uitvoering van de Kinder-operet- te klasse Leiden voorbij, of mevrouw Leny Stevens-Ridderhof komt met haar kinder-operette groep Oegstgeest voor 't voetlicht in de Leidse Schouw burg. Zij heeft gisteren een groot aantal toeschouwers en toeschouwer- tjes een paar prettige uren bezorgd door de opvoering van de operette „Het stoute Eekhoorntje". De aardige kinderlijke muziekjes, door Leo Smeets smaakvol aan elkaar geregen met leuke tekst van Br. Siward, de den het weer goed. De kinderen wa ren allen op hun post, ijverig, actief en goed in hun rol en met vreugd' waren wij weer getuige van alles wat de beestjes in 't bos doormaakten en beleefden, bij de werkzame vrolijke kabouters, bij de tovenaar, bij de bloemen, de vogeltjes en de kikkers. 't Was een jolige opvoering, waar van alle eer toekomt aan mevrouw Stevens, met aan de vleugel Ada van der Bent. die steunend speelde, en goed begrip had om de moeilijke plekken te omzeilen, zodat alles vlot verliep. Als entre-acte muziek: de en semble klasse onder leiding van Fré- dérique Botermans, die met een volg zame instrumentaal klasse een muzi kaal te waarderen uitvoering gaf van verschillende mooie en niet zo heel gemakkelijke oude dansen, terwijl zij ook een muziekdemonstratie liet ge ven door vier blokfluiten. HIERNA de werkelijk fraaie operet te in 4 bedrijven: „De stukgedan- ste balschoentjes" van Hans Schouw- mfin. Deze, bekwaam pianist en cla- vecinist, heeft zich bovendien bijzon der geïnteresseerd voor de zang, voor toneelmuziek, ook voor de kinderen. Wij worden weer door een lieve to vervrouw geplaatst in 't rijk van 't sprookje bij een koning met z'n doch ters: acht prinsessen, acht prinsen; bij herauten, kamerheren, kameniers (alleraardigst). Ook verschijnen elfen en vlinders. Er komen nevelen op en kwaken de kikkers en wij maken 't geheimzinnig nachtelijk bal mee, waar acht jonge paartjes elkaar vin den. Charmante, zeer 'illustrerende muziek; veelal in dans rhythme en melodie, die de tekst verhaalt. Het volk, dat ook 'n woordje meespreekt, verheft zijn stem om aan de keuze van de prinsessen zyn goedkeuring te hechten. Alles vreugd, vreê en pais. Arme (goedspelende) page, die onder de prinsessen geen lief kon bemach tigen, maai- die zich moest vergenoe gen met de ridderslag, en een gevul de buidel. Alle respect en bewondering voor zo'n aardige, vlotte en goed voorbe reide opvoering, gezongen en ge danst. Aan de solo-danseresjes (leer lingen van Ann Ter Haar-Pasman) als elfenkoningin en vlinder heeft men genoegen beleefd. Loek Stevens secundeerde aan de vleugel, mooi- muzikaal en leidend. Toen mevrouw Stevens-Ridderhof werd gehuldigd, heeft hij terecht gedeeld ln de alge hele bijval waarbij bloemen en en thousiaste woorden als uiting van waardering. J. KORTMANN. stam. Het geeft iets vertrouwds aan de toch zo nieuwe opvattingen, die erdoor tot uiting worden ge bracht. Het geeft tevens iets weer zoals vrijwel iedere schepping van mensenhanden van het innerlijk van de maker. Veldhoen is nog zeer jong. Hij werd geboren te Amsterdam in 1934. Eni ge jaren heeft hij de opleiding ge volgd door de acte M.O.-tekenen, die een onderdeel is van de Kunstnijver heidsschool aldaar. Hij heeft nooit een academie willen bezoeken omdat hij van mening was, dat de tegenzin waarmee men daar op den duur de verschillende onderdelen bestudeert, een funeste invloed heeft op de on bevangenheid, waarmee men tegen over zijn werk moet staan. Het is naar zijn mening beter, de moeilijkheden zelf te overwinnen en de kennis van de technische middelen zelf te ver overen. Veldhoen heeft reeds eerder geëx poseerd. Aanvankelijk bepaalde hij zich in hoofdzaak tot de schilder kunst, waarvoor hem reeds drie maal de koninklijke subsidie werd toege kend. Verschillende musea in ons land kochten werk van hem aan. Eerst in het voorjaar van 1956 begon hij te etsen en het is verwonderlijk, te zien welke een hoge graad van be heersing van de verschillende tech nieken van deze kunst hij in twee jaar heeft bereikt. Toch leermeesters. Een grote bewondering koestert Veldhoen voor kunstenaars als Rem brandt en Goya, in wie hij waarde volle leermeesters voelt. Maar ook Picasso beschouwt hij als een ge waardeerd voorbeeld. Hij beziet hun werk evenwel op zijn eigen, sponta ne wijze en het is ook de eerlijke kijk op de dingen, die opvallen in zijn etsen. Het zijn de menselijke vormen en het menselijk karakter, gevangen in portretten en naaktstu- dies, die zijn werk menselijk maken. Autodidact die hij is, verraadt hij zichzelf in een gemis aan anatomi sche vormgeving maar dat is niet, wat in zijn etsen de nadruk moet heb ben. Het is veeleer de werking tus sen onderwerp en achtergrond, die het karakter van zijn stukken be paalt. Hij mijdt elke „gezochte" toe valligheid en zo er toevalligheden aan het licht treden, schijnen die be heerst. De oorzaak daarvan ligt in experi menteel toepassen van de verschil lende technieken, waarbij hij vooral met aquatinten vaak wonderlijk- diepe stemmingen weergeeft. Dit geldt vooral zijn landschappen, die een wonderlijke geladenheid ade men. Zijn moderne geest openbaart zich vooral in de combinatie van moderne onderwerpen in een strict genomen niet-originele vormgeving. We me nen, dat Veldhoen zeker grote kwa liteiten in zich draagt maar evenzeer zijn we er van overtuigd, dat hij nog bijzonder veel zal moeten leren, wil zijn werk een blijvende waarde krij gen. De tentoonstelling van etsen van A. J. Veldhoen is geopend op werk dagen van 2 tot 5 uur des namiddags. De films in de week van 23-30 mei zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Vrijdag 23 Mei 1858. Legden. (Uit het verslag van het 4e dames-concert van „Mu sis Sacrum"): De lage verdieping van de Stadsgehoorzaal en de elliptische vorm brengen te weeg dat, bij krachtig geïnstru menteerde muziekwel een oor- verdoovend geraas maar geene zich duidelijk onderscheidende toonen géhoord werden. Veelal hebben toehoorders, bij uitvoe ringen van eenig belang, slechts de keuze tusschen eene over stelpende werking op hun ge hoorvlies in de onmiddellijke na bijheid van het orkest, eene be dwelmende benauwdheid in het midden der zaal, of gevaarlijke togten bij de deuren. Agenda Leiden VRIJDAG 23 MEI „Fotu". (Stichting bevolkingsonder zoek op T.B.C.) Jaarvergadering Stadhuis, 8 uur nam. In de Vroolijcke Arke. Laatste dansavond van dit seizoen. Toegang voor leden en introducé's. L. Pieters- kerkkoorsteeg 15, 8 uur nam. ZATERDAG 24 MEI „Door Oefening Beter", 25-jarig be staan toneelvereniging. Receptie Ja- cobazaal Den Burcht. 2.304.30 uur nam. Dienst der apotheken. De avond en nachtdienst wordt waargenomen door: Leiden: Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552; Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelmina- park 8, tel. 26274. WASSENAAR Baanwedstrijdcn van Snel en Lenig Op 2e Pinksterdag organiseert de RKSV „Snel en Lenig" afd. Athletiek grote Regionale Baanwedstrijden aan de Backershagelaan. Er zijn ruim 145 inschrijvingen van 23 verenigin. gen. Bijzonder aantrekkelijk van deze wedstrijden is dat alleen van do Wassenaarse athletiekverenigin gen reeds 43 deelnemers zijn. Snel en Lenig heeft het grootste aantal (24) daarna komt Sios met 12 en WIK met 7. Aanvang is om 1 uur. Berichten opgenomen na tips van lezers aan onze redactie, worden gel delijk beloond. Casino: Lido: „Jet Pilot", 14 jaar. „De naakte waarheid", 14 jaar. „April love", alle leeftij den. „De droom van een bak vis", alle leeftijden. „De vlucht van captain Blood", 14 jaar. De tipgevers dingen bovendien mee ln onze nieuws-maratbon, waar voor elke maand (de komende drie maanden) een prijs van 25, van 19 en van 5 gulden beschikbaar wordt gesteld. j EEN RARE MANIER Bij de heer P. Stolwijk in 't Riet veld te Hazerswoude heeft de poes haar twee jongen in een 7 meter hoge iepenboom ter wereld gebracht. Het was wel hoog en droog maar ze leeft thans met haar kroost weer op de begane grond. Ingezonden door: H. VERDEGAAL Rietveld 19, Hazerswoude. Aart de jong won beker „D'oprechte Amateur" is gesticht als een soort huis voor de leken- beoefening van groot- en kleinkunst. Een huis voor hen, die het ambacht niet voldoende kennen om het uit te oefenen. Dit kan zover gaan dat de grens naar het ambacht even overschreden wordt, dit is door één der amateurs bewezen. Als „Finale" was de manifestatie in de geheel gevulde kleine Stads- zaal aangekondigd. Finale is een of ficieuze naam voor het slotdeel van een meerdelig muziekwerk. Daarvan kan de finale een samenvatting zijn, als bijv. in de Symfonie van César Franck. Gisteren was dat ook min of meer zo: drie delen, selectie avonden, lagen in het verleden. Deel vier, door de geselecteerden ver zorgd, gaf een samenvattende indruk. Uit die geselecteerden werd dan gis teren door een jury een élite-selec tie afgeroomd en uit die élite is de primus aangewezen die naar Hengelo gaat, waar dit jaar de landskampioen zal worden aangewezen. Mr. Harm Smedes van het hoofd bestuur, pleegt de finale-jury's te resideren. Verhinderd, had hij de eer Ras gezonden. Regel is dat men zeven finalisten in volgorde bekend maakt. Daar 7 en 8 „minder dan een neuslengte" verschillen, heeft men de regel overtreden! In die jury za ten ook de dames Dzjobs Ising, A. A. de Kier en mevr. Ekker-Van der Plas. Dc bekerwinnaar werd de bas zanger Aart de Jong. Hij lag met kop- en schouderlengte op de ande ren voor. In zijn spirituals toonde hij hoe hij de totaliteit van zijn 9tem- middelen gecultiveerd en geache veerd in evenwicht heeft weten te brengen. Bovendien deed hij ons in de waarachtigheid van deze neger zangen geloven. In het Hawaiian kwintet „Rindu- Maluko" vona de kleinkunst bekro ning. In zijn genre was dit optreden een afgerond musiceren met een gaaf ensemble-begrip, zonder charges of andere niet terzake doende succes- zoekerij. No. 3 mevr. v. Hest uit Sassen- heim, zond een Pureell-aria en En gelse volksliederen en wist deze naar hun karakter raak te treffen, een eigenschap die ook mevr. Den Duik uit Katwijk sierde, wier liefhebbery- gebitd het Franse chanson bleek. Bijzonder sympathiek, lieflyk en boeiend was het voordragen van een sprookje en van gedichten (Tagore, Koos Schuur, Boutens) door mej. M. van Velzen. Zesde stond mevr. v. d. Horst uit Leiderdorp, die vooral in Schuberts „An die Leier" een goede technische basis en meer kwaliteiten deed ver moeden. Of zij er goed aan doet, zich als sopraan te beschouwen, betwlj- fe en we. Als mezzo zal zij voldoen. Dan volgt mej. Rie v. d. Holst, die een klavierwerk van Bach speelde en tenslotte mej. W. v. Schaick, die een interessant pianostuk van de Joegoslavische componiste Agnes Jama introduceerde, dat zij met fijn ontwikkelde zin voor gevoelswaarden en voor sfeertekening vertolkte. Tot onze spijt moeten we ons tot deze „bekroonde" amateurs en op rechten beperken!

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2