S)e £oidóe(2oi4/fcci/iit Pflimlin wil eerst de Grondwet gewijzigd zien De Gaulle Om sterker te staan tegenover Algerië Grensincidenten bemoeilijken verhouding met Algerië B. DE KONING Veilige raketten ontploften toch Djakarta lacht weer tegen Washington Directeur: C. M v HAMERS VET .D. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C - J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem.. Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594; Advertent. 20826 Giro 103003 Abonnemenspr. f 0.59 p.w„ f 2.55 p.mnd., f7.50 p kwart Franco p.p. f 8.- VRIJDAG 23 MEI 1958 49ste JAARGANG No. 14416 welkom als bemiddelaar Advert.: 17 ct p. mjn. Telefoontjes f 1.50 De Gaulle moet bemiddelingsrol spelen De regering-Pflimlin zal vandaag de Nationale vergadering verzoeken een resolutie goed te keuren, waarin in beginsel wordt ingestemd met her ziening van de grondwet. Dit is de eerste stap, die nodig is voordat een wetsontwerp tot wijziging van de grondwet kan worden behandeld. Als de Nationale Vergadering de regering bijvalt, zal deze het herzienings- ontwerp in de loop van de volgende week er door kunnen jagen. Zo niet, dan gaat Pflimlin heen; hij is althans gemachtigd om de vertrouwens kwestie te stellen. In politieke kringen is gezegd, dat het.de bedoeling is, de regering vol doende macht te geven om het Algerijnse vraagstuk het hoofd te kunnen bieden zonder dat zij haar toevlucht neemt tot generaal de Gaulle. Maar in het coalitie-kabinet zijn sommigen van oordeel, dat de beweging van het leger in Algerië thans een dergelijke stuwkracht heeft, dat de enige mo gelijkheid om de tegenstelling tussen Parijs en Algiers op te heffen gelegen is in het gezag en de bemiddeling van generaal de Gaulle. PINAY ALS VERBINDINGSMAN De conservatieve leider Antoine Pinay heeft gisteren anderhalf uur met de Gaulle gesproken om te pogen de Gaulles „persoonlijk gezag" in het geding te brengen. Na het onderhoud met de Gaulle zei Pinay, dat generaal zich „zeer ontvankelijk en bemin nelijk" getoond had. Pinay weigerde evenwel zich over het besprokene uit te laten. Naar verluidt zou de Gaulle Pinay gezegd hebben, onder de huidige con stitutionele omstandigheden de teu gels niet in handen te kunnen ne men. De conservatieve leider heeft later premier Pflimlin verslag uitgebracht van zijn gesprek met de Gaulle. Waarnemers zien de poging -van Pinay als de eerste stap tot het aan gaan van betrekkingen tussen de re gering en de generaal. Het comité voor het openbaar wel zijn in Algiers heeft donderdagavond bekendgemaakt, dat het zijn cam pagne om generaal de Gaulle aan de macht te brengen tot het moederland zal uitbreiden. Het comité voor openbaar welzijn voor geheel Algerië zal vandaag in Algiers zijn eerste vergadering hou den. Het. doel van dit comité is een overkoepeling te vormen van de hon derden in Algerië opgerichte comité's voor openbaar welzijn. UITREISVISA AFGESCHAFT De Franse regering heeft gister avond de uitreisvisa voor Franse bur gers afgeschaft. Het bevel tot het aanvragen van uitreisvisa werd gegeven aan het be gin van de huidige crisis in verband met de gebeurtenissen in Algerije. Libanon dient aanklacht in Libanon heeft een klacht tegen de Verenigde Arabische republiek (Egypte, Syrië, Jemen) ingediend bij de Veiligheidsraad der Verenigde Naties. Deze republiek bemoeit zich met de binnenlandse aangelegenhe den van de Libanon, aldus de klacht. Het gaat hier om daadwerkelijke steun die Egyptische en Syrische in filtranten bieden aan opstandelingen tegen het regiem van president C-ha- moun in de Libanon. De rebellie die daar twee weken geleden is uitge broken wordt kennelijk aangewak kerd door Nassers republiek. De Libanese vertegenwoordiger bij ONDUIDELIJKE POSITIE MEN KAN HET op prijs stellen, dat de staatssecretaris van Oorlog over wiens beleid inzake het Directo raat Materieel Landmacht de laatste weken zoveel te doen is geweest, bij de behandeling van de begroting van oorlog in de Eerste Kamer de verant woordelijkheid voor dit beleid niet van zich heeft afgeschoven, ofschoon j minister Staf hem daartoe de volle gelegenheid bood. Minister Staf had immers verklaard, dat hij zelf de eerst verantwoordelijke voor dit beleid was. De heer Kranenburg heeft dit niet willen aanvaarden om van het staats secretariaat geen ondergeschikte func tie te maken in de schaduw van de minister. Voor het ambt ir deze be slissing te prijzen, omdat het ambt, dat in ieder geval een eigen politieke verantwoordelijkheid heeft, in ern stige mate zou devalueren, indien de verantwoordelijkheid ten allen tijde op de minister zou kunnen worden afgeschoven. Maar daarmee is de staatsrechtelij ke vraag, wie in de eerste plaats ver antwoordelijk is, riog niet opgelost. De minister van Oorlog Ir Staf heeft in de Eerste Kamer gezegd, dat hij op de eerste plaats verantwoorde lijk is en staatsrechtelijk is hiervoor ook een bewijs te vinden in de taak verdeling tusêen minister en de de staatssecretarissen, zoals deze in het Staatsblad van 15 september 1952 werd gepubliceerd. Daarin werd im mers duidelijk gezegd, dat de staats secretaris zijn beleid voert „volgens de richtlijnen van de minister". En ir Staf heeft o.i. dus gelijk als hij zich de eerste verantwoordelijke noemt. Maar dan zou, aldus gedacht, ook de minister zelf dat beleid in de Sta ten Generaal hebben te verdedigen. Uit het feit, dat dit niet gebeurt, maar dat de staatssecretarissen achter de ministerstafel plaats nemen en daar verantwoording afleggen van hun eigen beleid, moet men in ieder geval concluderen tot een eigen politieke verantwoordelijkheid. De heer Kranenburg heeft in de Eerste Kamer gezegd, dat het ambt zijn waarde ontleent aan het politiek karakter, maar de waarde van het ambt, zoals men het gaarne wil zien, is nog geen bewijs voor de eigen staatsrechtelijke verantwoordelijk heid van de functionaris. Zolang deze zaak staatrechtelijk dus niet vast staat, kon de staatsse cretaris niets anders doen dan de be slissing hierover aan de Kamer over laten. Ook hier echter waren de op vattingen verdeeld. De woordvoerder van de K.V.P. sprak zich uit voor de verantwoordelijkheid van de staats secretaris, de woordvoerder van de V.V.D. voor die van de minister op de eerste plaats. Maar ook de Kamer heeft zich dienaangaande niet uitge sproken, zij heeft alleen de beslissing om heen te gaan aan het beraad van de staatssecretaris zelf overgelaten. Maar de staatsrechtelijke kwestie van de eerste verantwoordelijkheid is daarmee niet opgelost. Gevechten bij Gafsa De regering-Pflimlin, die openlijk en achter de schermen poogt de nor male betrekkingen met Algiers te herstellen, ziet zich thans geplaatst voor nieuwe moeilijkheden als ge volg van incidenten aan de grenzen tussen Algerië, Tunesië en Marokko. Met het oog hierop heeft Parijs zijn diplomatieke vertegenwoordigers te Tunis en Rabat voor overleg ont boden Hoezeer de spanning aan genoemde grenzen is toegenomen blijkt uit een radiorede van president Bourguiba, badlakens 100x150, geheel le keus, verpakt in cellophaan strandkleuren normale kwaliteit vastgestelde verkoopprijs 14.50; NU zolang de voor raad strekt 9.95 LEIDEN NOORDWIJK AAN ZEE (Advertentie) waarin deze verklaarde: „de kwestie is te weten of wij wat het Algerijnse vraagstuk betreft op weg zijn naar ordelijkheid in Franrijk.... anders zijn wij op weg naar een oorlog". Intussen is de spanning in Noord- Afrika gisteren opnieuw vergroot door gevechten tussen Franse «n Tunisische troepen bij Gafsa 30 km. ten oosten van de AJgerijns-Tunesi- sche grens, die echter geen slacht offers zouden hebben geëist. President Bourguiba van Tunesië zei in 'n radiorede, dat Franse vlieg tuigen Gafsa hadden gebombardeerd. Hij eiste de onmiddellijke ontruiming van Tunesië door de Franse troepen. In Algiers heeft een Franse mili taire woordvoeder medegedeeld, dat de Franse marine een Italiaans schip heeft opgebracht, dat uit Zuid-Slavië op weg was naar Tunis. Het schip had negen ton militaire uitrusting voor de Algerijnse opstandelingen aan boord. Heethoofden. Een rechtse beweging van oud strijders in Algerië heeft donderdag avond de Franse opperbevelhebber in Algerië, generaal Salan, verzocht, de kampen van Algerijnse opstande lingen in Tunesië te vernietigen. In een resolutie, die door de voor lichtingsdienst van het regerings bureau te Algiers is bekendgemaakt, heeft een „actie-comité" van de oud strijders er bij generaal Salan op aangedrongen „alles te doen om het Algerijnse bevrijdingsfront zeer snel op te ruimen door een operatie te beginnen ter vernietiging van kam pen van het bevrijdingsfront in Tu nesië". Het gevaar van internationale reacties zou niet groot zijn, aldus de resolutie, daar de Franse regering geen verantwoordelijkheid voor de operatie zou dragen en er ook geen sprake zou zijn van omverwerping van de regering-Bourguiba. de Verenigde Naties heeft gisteren een onderhoud gehad met secretaris generaal Hammarskjoeld. In een aantal exclusieve modeza ken in Beiroet ontplofte gisteren een tijdbom. Een persoon werd gedood. Zes mensen, onder wie winkelende vrouwen, werden gewond; sommigen zeer ernstig. De schade was aanzien lek. De rebellen hadden met een aan slag op de winkels gedreigd, omdat de eigenaars ervan zich niets aan trokken van het stakingsbevel van de opstandelingen. Een militaire woordvoerder heeft meegedeeld, dat er op de raketbasis van het Amerikaanse leger te Mid- dletown in New Jersey zeven raket ten van het type Nike in een ketting reactie zijn ontploft. Zeker zeven mensen, militairen en burgers zijn bij het ongeluk om het leven geko men. Drie mensen worden vermist. Vijf stukken van een raket zijn op een naburige boerderij terecht geko men. Een stuk had een grootte van een autowiel. Van de basis heeft men de mensen in de buurt herhaaldelijk verzekerd, dat de Nike-Ajax alleen in tijd van oorlog zou worden afgeschoten en volkomen veilig was. De legerwoord- voerder zei, dat de raketten geen atoomkoppen hadden en dat er geen gevaar van straling bestond. De ontploffing was op 15 km af stand te horen. In een groot gebiecl zijn de ruiten gesprongen. Na de ontploffing was er een dichte rookontwikkeling. De basis ligt 70 km ten zuiden van de stad New York en is er één van de tien in het noorden van New Jersey, die bestemd zijn voor de be scherming van New York. Zwitserland exporteert gaatjes Praatjes vullen geen gaatjes, heet het hier en ook in Zwitserland, maar daar vullen ze gaatjes met geld. Het onderwerp van de gaatjesexport is het gesprek van de dag in de horloge fabrieken van het Jura-gebergte. De Göteborgse universiteit had gaat jes met een afmeting van 0.6 mm diepte en 0.054 mm in diameter nodig voor microbiologische proeven met radioactief fosfor. Gezien de erva ring en de reputatie, welke de Zwit sers reeds drie eeuwen bezitten op het gebied van precisie-werk, wend de de Zweedse hogeschool zich na vele mislukte proeven tot de horlo- Hollandse Nieuwe en een oud gebaar! Woensdagavond om ongeveer elf uur Is de logger „Sigurda", Sch. 201, de haven van Scheveningen binnengelopen met de eerste 35 kantjes Hollandse Nieuwe. De foto laat zien hoe schipper W. Korving (links) en zijn beman ning trots de eerste nieuwe haring toonden. gemakers in de Zwitserse Jura. Het resultaat was verbluffend en tot volle tevredenheid van klant en fabrikant werden de gaatjes te be stemder plaatse afgeleverd in een pakje ter grootte van een lucifers doosje. Het gerucht van dit succes deed snel de ronde in de medische kringen van Europa, zodat niet lang hierna de Cambridge universiteit als tweede cliënt kwam aankloppen. De „gaatjes"-export is thans in volle gang en de enigen die hier mis schien weinig plezier van hebben zijn de douane-ambtenaren, die ver moedelijk naarstig een gaatje zoeken om dit exportartikel te kunnen be lasten, maar die dit onder geen enkel hoofdstuk in hun belastingbijbel kunnen vinden. SCHOOLBRAND IN CANADA In een school voor Indianen te Anahim Lake, ongeveer 400 km ten noord-westen van Vancouver (Ca nada) zijn volgens de eerste berich ten 13 kinderen bij een brand om het leven gekomen. De school, die verwoest zou zijn, stond onder lei ding van de zusters van Christus Koning. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Wapens en rijst Drie weken geleden stond de In donesische regering op het punt de Verenigde Staten en niet alleen Amerikaanse „avonturiers" te be schuldigen van inmenging in de bur geroorlog. Zij liet doorschemeren dat zij mogelijk van „de andere partij" vrijwilligers zou vragen. Thans Ls alles koek en ei tussen Washington en Djakarta. Vuurvreter Man van 'n andere wereld. Nee, het is een lid van een Amerikaanse brandweerploeg tijdens een blusdemonstratie met schuim op een vliegveld in Engeland. Voor de demon stratie werd een oude B. 45 met 8000 gallons benzine vol gespoten, waarna het zaakje in vlam werd gezet. Binnen vier minuten slaagde de blus- ploeg erin het vuur te doven waarbij 11000 gallons schuim werd gebruikt President Soekarno, zijn tweede vrouw Hartini, de minister van Bui tenlandse Zaken, Soebandrio, en an dere Indonesische autoriteiten be zochten donderdag de residentie van de Amerikaanse ambassadeur in Dja karta Howard Jones voor een lunch. Dit gebeurde enkele uren nadat tus sen Indonesië en de Verenigde Sta ten nota's waren uitgewisseld over de aankoop van Amerikaanse rijst tot een waarde van 55 miljoen dollar De onmiddellijke oorzaak van de verbetering in de Amerikaans Indo nesische betrekkingen moet worden gezocht in de dinsdag afgelegde ver klaring van minister Dulles dat de Indonesische opstand „kan en moet worden opgelost zonder interventie van buitenaf". De bekendmaking in Washington dat uitvoervergunningen zijn ver leend voor de levering van kleine wapens aan Indonesië, heeft nog meer bijgedragen tot een verbetering van de betrekkingen. Behalve lichte wapens, zullen ook onderdelen voor transportvliegtui gen worden geleverd, het een en an der tot een gezamenlijke waarde van omstreeks 500.000 dollar. Koeler Een oceaan storing, diie gisteren nog van kleine omvang was, nam in de nacht van donderdag op vrijdag snel in diepte toe en bereikte met een luchtdruk in de kern van 982 mb de Ierse Zee. De depressie veroorzaakte in de nacht plaatselijk enige regen. Daarna breidde een gebied met op klaringen zich over ons land uit. Het koufront van de depressie zal vrijdag avond met enkele buien voorbijtrek ken, waarna koelere lucht binnen stroomt, dde langs een grote omweg uit de omgeving van IJsland wordt aangevoerd. De depressie zal zich waarschijnlijk langzaam naar de Noordzee verplaatsen. Morgen zullen in de koelere en drogere maritieme rust weer opklaringen voorkomen en enkele verspreid voorkomende buien. De wind neemt toe uit zuidwestelijke richtingen. (Geldig van vrijdagavond tot l zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). KOELER Nu en dan opklaringen, maar ook enkele verspreid voorko mende buien. Matige af en toe j krachtige zuidwestelijke wind. Iets lagere temperaturen. 24 Mei zon op 04.35; onder 20.30; maan op 10.10; onder 00.11. Hoogwaterstanden 24 Mei v.m. 6.40; nm. 7.10. Het weer in Europa weer temp. HELSINKI onbewolkt 14 C. STOCKHOLM licht bewolkt 16 OSLO zwaar bewolkt 16 KOPENHAGEN half bewolkt 13 ABERDEEN zwaar bewolkt 12 LONDEN regen 16 AMSTERDAM regen 16 BRUSSEL onbewolkt 17 LUXEMBURG onbewolkt 16 PARIJS licht bewolkt 16 BORDEAUX zwaar bewolkt 18 GRENOBLE half bewolkt 17 NICE half bewolkt 19 BERLIJN regen 17 FRANKFORT zwaar bewolkt 18 MüNCHEN geheel bewolkt 14 ZüRICH licht bewolkt 12 GENèVE licht bewolkt LOCARNO mist WENEN onbewolkt INNSBRUCK zwaar bewolkt ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS licht bewolkt motregen onbewolkt zwaar bew. onbewolkt 18 20 18 25 20 Korreltje Zonder de genade is er niets, vol strekt niets goeds in ons. 8e dag van de Pinksternovene

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1