Staatssecretaris Kranenburg gaat waarschijnlijk heen Géén motie van wantrouwen, maar wel weinig vertrouwen RECHTZAKEN lïIHHWrt'IH De rechtbank stond voor raadselen Aetherklanken Grensincident met goede afloop DONDERDAG 22 MEI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Mr Kranenburg, de staatssecretaris van Oorlog zal hoogstwaarschijnlijk aftreden. Dit was gisteren de algemene Indruk in de Eerste Kamer bij de behandeling van de begroting van Oorlog, waarbij de kwestie van de staats secretaris, die min of meer verantwoordelijk wordt gesteld voor de onfrisse gebeurtenissen, die zich bij de Dienst Materieel Landmacht hebben afge speeld, wordt behandeld. De begroting werd overigens zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het waren vooral de woorden van de socialist en oud-minister mr In 't Veld, die de Kamerleden in de overtuiging gesterkt hebben, dat mr Kranenburg de stille wenken zal begrijpen, en af zal treden. Mr In 't Veld, partijgenoot van de staatssecretaris, was erg voorzichtig. HIJ vond geen reden het vertrouwen in de minister en de staatssecretaris op te zeggen, zo lang de Kamercommissie een onderzoek instelt naar wat er bij de D.M.L. zich heeft afgespeeld. Maar hij betoogde dat minister en staatssecretaris zelf hun conclusie moeten trekken. Minister Staf w< 1 blijven En niet alleen de socialisten, ook de A.R. de K.V.P. en de liberalen hebben in die geest gesproken, dat er van ge brek aan vertrouwen in de staatsse cretaris sprake is. De minister bleef wat de K.V.P., de A.R. en C.H.U. betreft, buiten schot. Alleen de heer Van Riel (V.V.D.) zei, dat ook de minister moet aftreden De minister echter heeft in de och tenduren verklaard, dat hij daar niet over denkt. Verantwoordelijk. De staatssecretaris liet een ander geluid horen. Gisteren hebben wij de verklaring van minister en staatssecretaris reeds gepubliceerd en er blijkt uit, dat de staatssecretaris, de verantwoording aanvaardt en de Kamer het recht geeft over zijn handelen te oordelen, los van het handelen van de minister, omdat hij geen ambtelijke maar een politieke functie heeft. Tot een motie van wantrouwen is het gisteren niet gekomen Dit komt omdat de fracties In de Kamer de be slissing in handen van de staatssecre taris zelf willen leggen. In de middagvergadering heeft in tweede instantie de heer De Dreu (P. v.d.A.) verklaard, dat de Tweede Ka mer meer dan de eerste een politiek college is. De Tweede Kamer heeft een commissie van onderzoek inge steld. Het zou onjuist zijn nu minis ter en staatssecretaris heen te zenden. De heer Van Riel (WD) was het hier niet mee eens. De Eerste Kamer heeft haar eigen soevereiniteit. De minister wil kennelijk mensen dek ken. De minister is hiervoor echter niet de geschikte figuur. Hij is een „bliksem-aantrekker". Zo lang hij aanblijft zullen de aanvallen op de D.M.I. blijven. Het verbouwen in de opperste leiding immers is geschaad. De heer De Gou (KVP) zei, dat hij met belangstelling het „diepgaand be raad" van mr Kranenburg afwacht. Hij bleef bij zijn opmerking, dat de staatssecretaris zijn staatsrechtelijke positie in overweging dient te nemen. (Advertentie) Van Nelle bestellen! Tiels ambtenaar fel gehekeld In de gisteravond gehouden ver gadering van de gemeenteraad van Tiel is felle kritiek geleverd op het beleid van de directeur van gemeente werken, de heer Van E., die bestek bepalingen niet had toegepast zoals dit was voorgeschreven. Aan een be paalde aannemer werden de termij nen voor bouwwerken vroeger uit betaald dan noodzakelijk was. Hier door kwam de betreffende aannemer in een financiëel gunstiger positie. De raad laakte deze handelwijze. B. en W. waren van oordeel ,dat hier een ernstige formele fout was gemaakt, die er toe geleid heeft, dat aan de betrokken ambtenaar nieuwe instructies zijn gegeven. In deze vergadering werd tevens besloten over te gaan tot de aankoop van een radarinstalla -j voor het ge- meenteveer, waardoor het mogelijk zal zijn ook bij mist en ander ongun stige weersomstandigheden het veer over de Waal tussen Tiel en Wamel continu te onderhouden. Haringrace kostte journalist het leven De 51 jaar oude journalist en di rigent Jo van Stiphout, die vöor een Brabants dagblad op een Vlaardinger haringjager ter haringrace was ge togen, is in de afgelopen nacht over boord geslagen en verdronken. Vannacht om twee uur werd de heer Van Stiphout door de beman ning van de Vlaardingen 110, „Mi- chiel Jan", vermist. Het hele schip werd doorzocht maar de passagier was niet te vinden. Schipper P. Keus is bij die bevinding ogenblikkelijk de zee gaan afzoeken daarbij geassisteerd door het hospitaalkerkschop „De Hoop". Het zoeken verscheidene uren achtereen bleef zonder resultaat. Men neemt aan, dat de heer Van Stiphout bij een wandeling aan dek door een overkomende golf is ge raakt en overboord geslagen. De overledene genoot o.m. bekend heid als dirigent van (Carnavals prins) Amadeiro's hofkapel „De Kik vorsen". De heer Algra (A.R.) was van mening, dat de minister de weg voor de heer Kranenburg had opengelaten. De minister heeft niets van zijn persoonlijke ver antwoording prijs willen geven. De staatssecretaris zou een eigen bijdrage aan het herstel van ver trouwen kunnen leveren door heen te gaan. Hij begreep echter dat het moeilijk zou zijn voor de ze bewindsman, omdat het er op lijkt alsof hij is heengegaan voor de laakbare hetze, die tegen hem in de pers is gevoerd. Hij hoopte, dat de heer Kranenburg tot een moedig en eervol besluit zou kunnen komen. Géén Augiasstal. De heer In 't Veld (P.v.d.A.) #wees er nog eens op, dat het op de weg van de Eerste Kamer ligt, hier wijze te rughoudendheid te tonen. Hü wenste de staatssecretaris niet de hand boven het hoofd te houden, maar het erger de hem wel, dat de grieven tegen de ze bewindsman niet concreet gesteld worden. De Eerste Kamer moest de uitslag van het onderzoek van de Kamer commissie maar liever afwachten. Minister Staf betoogde in de re pliek, dat hij op het ogenblik geen maatregelen tegen de Dienst Mate rieel Landmacht kan nemen, om de eenvoudige reden dat er aan de lei ding op dit moment niets mankeert. Er is geen sprake van een Augias stal. De moeilijkheden die thans aan de orde zijn hebben zich vier k vijf jaar geleden afgespeeld. Het wachten is thans op het besluit van mr Kranenburg. Er werd in de wandelgangen van de Kamer gistermiddag reeds gefluis terd, dat mr Kranenburg al over zijn ontslag met minister Staf heeft ge sproken. (Advertentie) Van Nelle bestellen! Een Burger roept: Burger, hier vindt gij de kana van Uw leven, hier wint gij Kijk, »n Hofstraatje, heer, van Evert Vermeer Han van Meegeren was er *n kind bij. Strijd tussen ballpointfabrikanten Over octrooikwestie De president van het Gerechtshof te Den Haag heeft arrest gewezen In een kort geding over een octrooikwestie tussen de In Zwitserland wonende Deense constructeur E. Hendriksen en een Nederlandse fabriek van bal- puntpennen te Den Haag. De Nederlandse fabriek maakt reeds jarenlang balpuntpennen met dikke schachten volgens eigen octrooi. Tegen het uitstromen van inkt ge bruikt men een vlottertje in de schaft, welk vlottertje door een chemisch vetlaagje van de inkt gescheiden blijft. De Deense constructeur nam octrooi op het toepassen van een der gelijk vet in dfkke schachten zonder een vlottertje te gebruiken. Hij meent, dat de Nederlandse fabriek inbreuk maakt op zijn werkwijze, die in de Ver. Staten, Nederland en andere landen in licensie wordt toegepast. In 1956 werd een proces aanhangig gemaakt, doorkruist door een kort ge ding, waarbij van de Nederlandse fa briek werd geëist vervaardiging, in voorraad houden en verkopen van balpunten met dikke schachten stop te zetten op een dwangsom van 25.000.— per pen. De president van de Haagse Recht bank wees deze eis verleden jaar in kort geding af. De president van het Gerechtshof heeft bij arrest van he den in appèl van korting de eds even eens afgewezen. In september zullen waarschijnlijk de pleidooien in het aanvankelijke proces gehouden wor den. De Nederlandse fabriek heeft hier en in Zwitserland inmiddels een nie tigheidsactie tegen het octrooi van de Deense constructeur aanhangig ge maakt. Ook in andere landen wordt door diverse fabrieken grootscheeps geprocedeerd over deze ogenschijn lijk zo nietige technische aangelegen heid. In het eerste kwartaal van 1958 be droeg het aantal immigranten in Ca nada 21.243 tegen 62.460 in het eerste kwartaal van 1957. De Canadese re- fering heeft vorig jaar Juli beper- ingen afgekondigd wat de toelating van immigranten betreft in verband met de toeneming der werkloosheid in Canada. Volgens mededeling van het Canadese ministerie van buiten landse zaken zijn er geen aanwijzin gen, dat de beperkingen spoedig zul len worden opgeheven. Het aantal Nederlandse emigran ten naar Canada is in de eerste 2 maanden van dit jaar gedaaid tot 568 tegen 905 in de eerste 2 maanden van 1957. (Advertentie) Van Nelle bestellen! NIEUW EERSTE KAMERLID De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft mevr. H. Verwgy geboren Jonker, te Eindhoven, bef noemd tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal in de vacature ontstaan door de ontslagneming van de heer F. Wibaut te Amsterdam. HAAGSE POLITIERECHTER. HIJ MOEST TE LANG WACHTEN. Een boete van dertig gulden of zes dagen vorderde de officier van justi tie bij de Haagse Politierechter tegen een 36-jarige schipper uit Koudekerk wegens belediging van een ambtenaar in functie. Op 11 december 1957 had ver dachte 's morgens kwart over zeven de brugwachter van de Julianabrug over de Oude Rijn te Alphen aan den Rijn uitgescholden omdat hij met zijn schip te lang moest wachten vóór de brug open ging. „Het is altijd dezelfde brug. Door de opwinding, het lange wachten in het koude en slechte weer enz., heb ik me laten gaan", zei verdachte. „Als u bezwaren hebt tegen de brugwachter moet u bij zijn superieu ren klagen", merkte de rechter op. De rechter veroordeelde uiteinde lijk de schipper tot vijf en twintig gulden boete of vijf dagen. De ver dachte was nog niet eerder veroor deeld. REL IN DE STADSGEHOORZAAL. Voor wederspannigheid en beledi ging van een ambtenaar in functie veroordeelde de Haagse Politierech ter overeenkomstig de eis een (niet- verschenen) 18-jarige matroos uit Leiden tot f 50,boete of tien da gen en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf met drie jaar proef tijd. De verdachte, die beschonken was geweest, had op 22 december j.l. tij dens een uitvoering in de Stadsge hoorzaal een rel veroorzaakt. Hij wou met iedereen vechten en zou een ieder aan het mes rijgen. Toen de politie hem wilde wegbrengen had hij zich verzet. ONDER INVLOED. Omdat hij op 3 februari op de Beestenmarkt te Leiden had gebrom- fietst, terwijl hij onder drankinvloed verkeerde, werd een timmerman uit Leiden overeenkomstig de eis door de Haagse politierechter veroor deeld tot veertig gulden boete of acht dagen. Leef verstandig! Bi\Jf bQ rheunwtlsehe pijnen steeds In de warmte. Houdt U oen de voor schriften van Uw arts. MAAR.»., dat is vaak gemakkelijker gezegd dan gedaan. GEEN NOOD Als bet al te erg wordt poeders, tabletten en cachets Ze helpen .nel eo fdoeod. beboudeo lange lijd bun werking en verooriaken geen vermoeidheid of vereuffiog. Zijn daardoor (Advertentie) Eerste Hollandse nieuwe geveild Vanmorgen om zes uur is aan de Scheveningse visafslag de eerste Hol landse Nieuwe van dit seizoen ge veild. De kleine soort bracht van 1093 tot 1500 per kantje op, de grote soort van 930 tot 1200. In totaal waren er 35 kantjes, die wa ren aangevoerd door de gisteravond binnengekomen Scheveningse jager „Sigurda" met schipper W. Korving. WIJDINGEN PATER JEZUÏETEN. Op tweede en derde Pinksterdag zal mgr. H. Paulissen, bisschop van Ionopolis, in de huiskapel van de pa ters Jezuieten te Maastricht het sub- diakonaat toedienen aan: J. Bender (Delft), W. Boelens (Kloosterburen, r.), G. Bolder (Utrecht), W. Buijs (Rotterdam), J. van Deenen (Die- men), T. Heymans (Voorburg), J. Kemme (Rijswijk), Th. Koendjana (Jogjakarta), Ch. Libois (Roermond), F. Nagy (Budapest), G. Platzbecker (Den Haag), P. Reijnders (Heerlen), F. de Rütte (Nijmegen), N. Sprokel (Kerkrede), G. Verhorst (Den Haag), B. Weissmahr (Budapest), G. Wüst (Amsterdam) en H. van Zeeland (Leidschendam), allen theologanten van de Sociëteit van Jezus. (Advertentie) Van Nelle bestellen! Duizend gulden uit auto verdwenen De Officier van Justitie bij de Am sterdamse rechtbank stond gisteren voor raadselen en dat was er de oor zaak van, dat hij de zaak tegen een 28-jarige jongeman, die verdacht werd van diefstal van 1000 gulden, eigenlijk terug wilde verwijzen naar de instructie. Verdachte, C. N. V., was op een nacht in maart met een vriend in een klein hotel in de Amsterdamse binnenstad om onderdak komen vra gen. Beide gasten hadden nogal wat alcohol bestreden maar niettemin be stelden ze, eenmaal op hun kamer, nog een fles sherry en zetten het feest lustig voort. Het was nog voor zes uur, de vol gende morgen, toen verdachte al bij de hotelier aanklopte met de vraag, hem te willen buitenlaten. Dat ver haal werd door de hoteleigenaar aan gevuld met de verklaring, dat V. met de autosleuteltjes van de wagen van zijn vriend, die voor de deur gepar- keer stond, bij hem gekomen was met de mededeling, dat hij iets uit de auto moest halen. Na een paar minuten was hij aldus de hotelier weer teruggeko men en had hij hem de hotelier een bankbiljet van 100 gulden aange boden. Toen verdachtes vriend enkele uren later opstond, miste hij uit een vak je van het dashboard een bedrag wan duizend gulden. Verdachte werd, on danks zijn ontkenning, van diefstal beschuldigd. Ook voor de rechter bleef hij ontkennen. Het verhaal van de hotelhouder was niet waar, zeide hij. En de ver warring werd nog groter door de ver klaring van een politie-ag^nt, die de auto met een geheel geopend por tierraampje had aangetroffen. Ter zitting kwam vast te staan, dat de hotelier, die verdachte wel kende, hem medewerking had verleend, door hem onder een valse naam in het hotel op te nemen. Daarbij bleek dat de man in staat van faillissement ver keerde en dat hij een paar dagen na het voorval met de noorderzon uit zijn hotelletje was verdwenen. De verdediger ging van harte ac- coord met het voornemen van de of- Fotografie, atletiek en ge bak. Reeks Weten en Kun nen. Uitg. Mij Kosmos, Am sterdam. Er zijn in de reeks „Weten en Kunnen" van de Uitgeversmij „Kos mos" te Amsterdam weer enkele nieuwe onderwerpen verschenen. In de eerste plaats een handig boekje over de Fotografie, ontwik kelen, afdrukken en vergroten, van de hand van de heer W. C. van Dijk, die een sluier oplicht over het waas van geheimzinnigheid, welke er voor vele amateurs hangt over datgene, wat zich in de donkere kamer af speelt. Een handig boekje, dat voor de beginneling, maar ook voor vele „gevorderde" amateurs van groot nut kan zijn. Het feit, dat het reeds de vierde druk is, bewijst, dat er veel vraag naar een dergelijk werkje is. Van de hand van Jan Blankers verscheen een boekje over Atletiek, een handleiding voor beginners ir deze mooie tak van sport. Re?ds de zesde druk is dit, een gevolg var het feit, dat de atletiekbeoefening na (Advertentie) Van Nelle bestellen! 1950 een nieuw gezient heeft gekre gen, tengevolge waarvan do oor spronkelijke tekst op vele punten is gewijzigd. Dat de training en de trainingsmethoden daarbij een on derdeel van betekenis vormen, Iaat zich begrijpen. Tenslotte een boekje voor de huis vrouw over gebak, met name het zelf bereiden van verschillende soor ten daarvan. Mej. M. J. Krabbe le rares aan de Amsterdamse Huishoud school, heeft in dit werkje een aantal gebakrecepten verzameld, die de huisvrouw het gemakkelijkst zelf kan bereiden. Een boekje, dat in geen keuken mag ontbreken! Dappere Dodo, door Bert Brugman. Uitgave Cante- cleer, Utrecht. De jeugd van tegenwoordig wordt in velerlei opzicht wel verwend. We betreuren dit niet. als het maar ge waardeerd wordt. Met „Dappere Dodo" in boekvorm kan de jeugd de verhalen van dappere Dodo, die zij op de televisie reeds hebben kunnen volgen, hier met het Goud van de Sultan in een nieuwe creatie zien. Alleraardigste uitgave, waarvan de jeugd zal smullen. ficier om de zaak terug te verwij zen naar de instructie en verdachte uit voorlopige hecthenils te ontslaan. Na zich te hebben teruggetrokken in de raadszaal, gelastte de rechtbank onmiddellijke vrijlating van de ver dachte maar de officier werd toch verzocht zijn requisitoir te houden, waarmee het college te kennen wilde geven, dat zjj niets voelde voor te rugwijzing naar de rechter-commissa- ris. Omdat de schuld van verdachte niet wettig en overtuigend bewezen was eiste de officier vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. (Advertentie) Van Nelle bestellen! NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Idem. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Omr. ork. 10.10 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.10 Gram. 11.30 De jeugd op eigen wieken, hoorsp. 12.00 Zang en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Kamerork. en solist. 14.55 Ka merkoor en solist. 15.15 Voordr. 15.35 Strijkork. en sol. 16.00 De Aronskelk in de huiskamer en het overhouden van de Azalea, caus. 16.15 Gram. 16.30 Altviool en piano. l' .OO Voordr. 17.20 Vocaal ens. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Koorzang. 18.20 Stemmen van Overzee. 18.35 Voor de jeugd. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Regeringsuitz.: De Sta tistiek antwoordt: Prof. Dr. Ph. J, Idenburg, directeur-generaal van de statistiek, beantwoordt vragen over de verkeersveiligheid in ons land. 19.25 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Muzi kaal Rendez-vous! 21.00 De jeugd op eigen wieken, hoorsp. 21.30 Muzikaal Rendez-vous (verv.) 22.30 Pianoreci tal. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Langs wegen van Kunst en Schoonheid. 23.4024.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.05 Gym. 9.15 Gram. 9.40 Idem. VPRO: 10.00 Avonturen met kinderen, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Voor de zieken. AVRO: 12.00 Koor klanken. 12.20 Regeringsuitz.: Landb. rubriek Friese boeren bezoeken Lim burg: het streekverbeteringsplan in het land van Gulpen. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Accordeonspel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Orgelconc. 14.20 Literair progr. 14.40 Sopr. en uiano. 15.00 Gram. 15.10 Gevar. progr. VA RA: 16.00 Muz. discussie. 16.40 Voor de jeugd. 17.10 Lichte muz. 17.30 Or gel en zang. 17.55 Act. 18.00 Nws. 18.15 P.v.d.A., pol. caus. 18.25 Amus. muz. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Muset- te-ork. VPRO: 19.30 Vrede of atoom oorlog. van Dr. Albert Schweitzer. 19.55 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Een nationale zaak, caus. 20.10 Piano recital. 20.15 Filmrubr. 20.25 Voordr. m. muz. 20.40 Het atoom, caus. VA RA: 21.00 Gram. 21.15 Pol. cabaret. 21.55 Buitenl. overz. 22.10 Jazzmuz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. VA RA: 23.00 Nws. 23.15 Dansmuz. 23.45 24.00 Gram. (Advertentie) Van Nelle bestellen! Tijdens het bezoek van H. M. de Koningin aan de Krim penerwaard, deed zich een „incident" voor zoals dit zich 170 jaar geleden heeft afgespeeld bij Prinses Wilhelmina, gemalin van Stadhouder Willem de Vijfde. De foto laat zien hoe de auto van H. M. wordt aangehouden door een patriot.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8