Eensgezinde en vastberaden verdediging zal de spanningen doen verminderen Sowjet-unie heeft respect voor kracht Koper krijgt geringe straf Landsvrouwe in de Krimpenerwaard meer charme in de Keukenhof Vrouw te Amsterdam met mes doodgestoken Avond in de bollenstreek DONDERDAG 22 MEI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 MINISTER STAF WEKT OP TOT OFFERS BRENGEN „De situatie van vandaag lijkt in hoge mate verward en onzeker. Da gelijks worden wij geconfronteerd met discussies over de vraagstukken \an atoombewapening, van strategi sche raketten in Europa, van kern proeven. Wij worden in spanning ge houden of er al dan niet een topcon ferentie zal komen, wat daarvan wel en wat niet verwacht kan worden. Wij moeten een houding bepalen, om dat niets zo verlammend werkt als voortdurende twijfel, voortspruitend uit het niet meer zien van de dingen waar het om gaat". Aidius zeidie die minister voor defen sie, ir. C. Staf, in een rede die hij heeft uitgesproken in de jubileum- vergadering van het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Nederland. Hij herinnerde er aan dat er nog maar zelden aan gedacht wordt, hoe terstond na de overwinning Amerika en Engeland in de grootste haast hun enorme strijdkrachten demobiliseer den en zich op de wederopbouw van een vredeseconomie wierpen. Zo snel verliep dit proces van afbraak van militaire macht (in een jaar tijd werd de omvang daarvan teruggebracht van ongeveer vijf miljoen man tot 880.000), dat de Sowjet-Unie, niets van die aard deed, al heel snel een zeer groot feitelijk machtover- wicht in Europa kreeg. De Russische machtsuitbreiding in 194)5, 1946, 1947 en latere jaren bracht het westen geleidelijk tot de over tuiging dat een andere politiek dan van „appeasement", van verzoening en concessie tegenover de Sowjet- Unie nodig was, wilde voorkomen worden dat ook andere landen van Europa stuk voor stuk door het com munisme werden overweldigd. Minister Staf bracht in herinne ring dat Amerika het eerste land was dat iets deed, het bood econo- j xnische en wapenhulp aan Grie- kenland en Turkije aan, stelde West-Europa door de Marshallhulp in staat zich op sociaal en econo- j misch terrein te herstellen. De mi nister schetste vervolgens het ont staan van de Navo. Als de ontwikkeling naar de oor logvoering met kernwapens iets heeft geaccentueerd, dan is het naar de mening van minister Staf wel de noodzaak om een dergelijke oorlog te voorkomen. Was dit al het primaire doel van onze defensieinspanning tot 1954, het is daarna nog te sterker op de voorgrond komen te staan. Wij moeten bedenken, dat wij met een tegenstander te maken hebben, wiens wezen geheel doortrokken is van de overtuiging, dat overal in de wereld het communisme moet zege vieren. Maar deze tegenstander is koel en nuchter, en zal zich in het nastreven van dit doel wachten voor daden die het risico van zelfvernie tiging inhouden. Waar hij de moge lijkheid ziet, zal hij de westerse po sitie trachten afbreuk te doen en onze kracht ondermijnen. Schild sterk houden Minister Staf zei verder: „Er mag dus evenmin twijfel over bestaan en officieel bestaat die in de Navo ook niet dat de verdediging van West-Europa reëel en doeltreffend moet zijn, dat de gezamenlijke ver- dedigdngsmacht inderdaad het grond gebied van alle bondgenoten van overmeestering en besetting moet kunnen vrijwaren. Ons schild moet tenminste zo sterk zijn, dat het de tegenstander weerhoudt van ieder avontuur. Het moet de afschrikwek kende werking van ons strategisch wapen completeren. Wij staan hier echter voor een pro bleem. De Sowjet-Unie en haar sa tellieten hebben voortdurend een strijdmacht onder de wapenen, waar tegen wij alleen een numeriek vol doende sterke verdediging zouden kunnen opbouwen, indien wij be reid zouden zijn ons dezelfde offers te getroosten als de communistische staten hun volken opleggen. Dit zou betekenen een militaire diensttijd van twee tot vier jaren, en een zeer aan zienlijke verhoging van de defensie begrotingen. Het westen is daartoe niet bereid, omdat het geen genoe gen kan nemen met de mate van aan tasting van de persoonlijke vrijheid en het lage levenspeil, waartoe het communisme dwingt. Als consequentie van dit stand punt moet het westen dus aan vaarden, dat het communisme nu meriek een groot overwicht zal houden, dat zoveel mogelijk ge compenseerd moet worden door het gebruik van tactische atoom wapens in de verdediging. Aan die mogelijkheid om met tactische nucleaire ge vechtsmiddelen een numeriek overwicht van een te genstander, die ook met tactische kernwapens is uitgerust, te neu traliseren, is echter een grens. Een zeker minimum aan troepen zal nodig blijven om te voorkomen dat de verdediging te grote gaten laat, of te dun is om werkelijk te genstand te kunnen bieden. „Het staat buiten iedere twijfel, dat het van overheersend belang voor onze veiligheid is, dat Engelse en Amerikaanse, maar vooral Ameri kaanse strijdkrachten op het vaste land van Europa aanwezig zijn en Mijven en dat daardoor Engeland en Amerika direct en werkelijk bij de bescherming van onze veiligheid be trokken zijn. Dat is niet alleen een overwegend politiek belang, maar ook uit militair oogpunt zijn de Ameri kaanse en Engelse strijdkrachten in onze waarlijk niet zo sterke verdedi ging onmisbaar", zo zei minister Staf voorts. Beginselwijziging. Op twee punten zijn de technische ontwikkelingen oorzaak geweest, dait tot een beginsel wijziging moest wor den overgegaan. Het ene punt is de luchtverdedi ging. Met de grote toeneming van de snelheden en het hoogtebereik van de gevechtsvliegtuigen is nationale verzorging van de luchtverdediging een verouderd begrip geworden. Het tweede punt van beginselwij- ziging betreft de versterking van de Navo-strijdmacht met in handen van de Navo-opperbevelhebbers komen de strategische wapenen. Ik kan niet genoeg herhalen, aldus besloot ir. Staf, dat al onze inspan ning primair erop gericht moet zijn en is, een oorlog te voorkomen. Hoe meer middelen ons ter beschikking staan om de tegenstander van agres sie te weerhouden, hoe zekerder onze veiligheid is en hoe meer kans er bestaat, dat een oorlog ondenkbaar wordt en tenslotte door overleg aan de conferentietafel een politiek ver gelijk mogelijk wordt. Onze tegenstander heeft bewezen, respect te hebben voor kracht en zich niet zelf te willen opofferen in het nastreven van de wereldheerschappij. Blijven wij eensgezind vastbesloten om onze vrijheid en onze levenswijze desnoods met al'le middelen te ver dedigen, dan ziullen de communisti sche machten tenslotte moeten inzien, dat zij hun doel niet kunnen berei ken. De bewapeningslast, die op het westen drukt en daar soms andere vooruitgang vertraagt, drukt even zeer op het Sowjet-hloc en belemmert ook daar economische expansie en sociale vooruitgang. Het is mijn stellige overtuiging, dat wij op vrede en een toekomstige ver mindering va*i de grote spanningen kunnen vertrouwen, wanneer wij enerzijds eensgezind, vastberaden en sterk blijven, anderzijds ons steeds bereid tonen om op reële basis aan een oplossing van de politieke span ningen mede te werken". BALLONVAART SEMINARIE. De gezagvoerder van de Ballon vaart ten behoeve van het Seminarie Rotterdam, deelt mede, dat de defi nitieve data der 3 ballonvaarten zijn: 13 juli te Lisse, 20 juli te Waterin gen en 27 juli te Langeraar. Slordige humkoopHrma Voor de Groninger politierechter had zich gisteren een heer uit Mus- selkanaal te verantwoorden wegens verduistering. Hij had op afbetaling een radiotoestel gekocht en dit toe stel verkocht, voordat de afbetaling volledig was geschied. Verdachte was werkloos en zou niet goed aange schreven staan. De huurkoopfirma zou dan ook op slordige wijze inlich tingen ingewonnen hebben, aldus de Officier van Justitie, die ƒ5.boete sub. 1 dag hechtenis eiste. De politie rechter veroordeelde hem tot de mi- nimalè boete van ƒ1.sub. 1 dag hechtenis. In de motivering van dit vonnis stelde de politierechter dat de huurkoopmaatschappij hier op on verantwoordelijke wijze een radio toestel had geleverd. Deze handel wijze was in strijd met hik zakelijk beleid. Men kan op deze wijze geen aanspraak maken op bescherming van strafrechtelijke aard, aldus de politierechter. Mislukte overval In de nacht van 10 op 11 mei is in de Voorstadlaan te Nijmegen een straatroof gepleegd, waarbij een be jaarde Nijmegenaar, een man van 80 jaar, van wie bekend was, dat hij altyd een groot bedrag aan geld by zich droeg, overvallen. De man ver weerde zich en» riep luidkeels om hulp, waardoor omwonenden hem konden ontzetten. De aanrander vluchtte in een langs de weg staande auto, waarvan de lichten gedoofd waren. De politie heeft thans twee verdachten gearresteerd, het zijn een 34-jarige kioskhouder uit Nymegen en zijn broer, een 53-jarige metselaar uit Den Haag. Uit het onderzoek ls komen vast te staan, dat de Hage naar, die ook eigenaar van de auto was, het slachtoffer heeft overvallen en dat zijn broer achter bet stuur zat. Beiden hebben een bekentenis af- LENING OVERTEKEND De 5Va pet. lening vereniging der ziekenverpleegsters Franciscanessen van de Mariastichting gevestigd te Haarlem is sterk overtekend. Op de inschrijvingen moet een belangrijke reductie worden toegepast. De lening was groot 1.800.000, waarvan reeds 300.000 op emissievoorwaarden was geplaatst. Eën beeld van het bezoek, dat H. M. Koningin Juliana woensdag heeft gebracht aan twaalf gemeenten in de Krimpenerwaard. De foto laat zien hoe de vorstin zich. in gezelschap van burgemeester M. J. Muller, te voet naar de aanlegsteiger aan de Voorstraat te Lekkerkerk begaf, om zich, na een kort bezoek aan deze gemeente, op de „Prinsesseplaat" in te schepen voor de vaartocht naar Krimpen aan de IJssel. model 34 Wit lederen eo- merballerina luchtig geperfo reerd een licht en gracieus schoentje, m, 35-42. 14.93 (Advertentie) In de Keukenhof te Lisse is woensdagmiddag voor de pers een show gehouden van modellen, door jonge ont werpers uit Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland, België en Nederland vervaardigd uit kunststoffen, voor de wedstrijd om de „gouden Bayer-schaar 1958". De foto laat zien hoe enige charmante ontwerpen werden ge toond temidden van de overvloedige bloemenweelde waarmee het zonlicht een vrolijk spelletje speelde. Voorzitter Landbouwschap „Krimp produktie melk niet in" Ter gelegenheid van de aanvaar ding van zijn tweede ambtsperiode als voorzitter van het Landbouw schap heeft de heer H. D. Louwes een ernstige waarschuwing tegen produktiebeperking laten horen. Het is gevaarlijk de landhpuwpro. duktie en met name die van melk in te krimpen. De bevolking van ons land neemt steeds toe, evenals die in andere landen. Bovendien zal ons land als goedkope melkproducent zijn toekomstige eerste plaats in de Europese Economische Gemeenschap opgeven door inkrimping van de melkproduktie, terwijl duurdere pro ducenten de markt zouden moeten bedienen. Dat zou een nadeel voor het algemeen belang zijn. Inkrimpen van de produktie zou 's lands economische positie ver zwakken. Tot ondervoorzitters voor de ko mende twee jaar zijn de heren C. G. A. Mertens (Kath.) namens de werkgevers en D. Tiggelaar (Anab) namens de werknemers benoemd. Aan de minister van Waterstaat zal worden gevraagd het georgani seerde landbouwbedrijfsleven voort aan tijdig te betrekken bij het ont werpen van tracé's van rijkswegen en het landbouwschap te betrekken bij voorontwerpen van wet. Het landbouwschap stelt zich in verband met het ontwerp-vestigings- besluit levensmiddelenbedrijf op het standpunt, dat kruideniersbedrijven ingeschakeld zullen moeten worden bij de verkoop van diepgevroren ver pakt slaohtpluimvee. ARRESTANT BEKENT MEDEPLICHTIGHEID Een van de arrestanten inzake de beroving van een bankloper van de Rotterdamse Bank op zaterdag 3 mei j.l. te Groningen, de 37-jarige C. J. B. uit Amsterdam, die in Leeuwarden werd gearresteerd, heeft thans be kend bij deze overval betrokken te zijn geweest. Hangende het onderzoek kon de Groningse politie nog geen nadere mededelingen doen omtrent de rol, die deze verdachte bij de overval heeft gespeeld. De andere verdachte, een 36-jarige werkman, die dezelfde dag in Groningen werd gearresteerd, heeft namely k nog niet bekend. Moordenaar nog niet bekend Vannacht is in de Olofsteeg 3 te Amsterdam, gelegen tussen Warmoes straat en Zeedijk, een vrouw dood aangetroffen. De tekenen wijzen erop dat zij is vermoord. De recherche van het bureau War moesstraat, die omstreeks midder nacht gewaarschuwd werd, heeft de zaak in onderzoek. Van de chef van het bureau War moesstraat, commissaris P. D. N. Bijlsma, wordt nader vernomen, dat het slachtoffer met een Nederlander gehuwd is geweest en later van hem is gescheiden. Het is de 30-jarige, uit Finland afkomstige H. H. Zij is ver moedelijk met een mes gedood. In borst en hals vertoonde ze zware verwondingen toen omwonenden haar tot hun ontzetting op een stei gertje aan de achterkant van haar woning, boven het water van de Oudezijds Kolk, aantroffen. De vannacht nog onbekende moor denaar moet na het plegen van zijn daad het raam van de kamer op de tweede verdieping, waarin de vrouw woonde, geopend hebben en gepro beerd hebben het lijk van 2 hoog in het water van de Oudezijds Kolk te werpen. Het kwam echter op het steigertje terecht. De vrouw woonde in een uit toeris tisch oogpunt bezien zeer bekend en fraai huis, dat op het Kolkje uitziet en duizenden malen is gefotogra feerd, getekend of geschilderd. De moord verwekte in deze „war me" buurt van Amsterdam groot op zien. Terstond gonsde het van de geruchten. Volgens een ervan zou de vrouw gisteravond in het gezelschap zijn geweest van een Noorse zeeman, die echter volgens de recherche, zo het bericht waar mocht blijken te zijn, nog niet de moordenaar behoeft te zijn. In de vroege ochtenduren arri veerde dr. J. Zeldenrust van het ge rechtelijk laboratorium voor het ver richten van de sectie. Woonhuis en schuur afgebrand In het Gaasterlandse dorp Sondel is gistermiddag omstreeks kwart voor vijf brand ontstaan in de schuur van de fouragehandelaar G. Runia, door dat twee jongetjes in de buurt van enkele pakken stro met vuur speel den. In een minimum van tijd stond de grote schuur, waarin kunstmest en werktuigen waren opgeslagen, in lichterlaaie. Twee auto's konden nog net op tijd naar buiten worden gere den. De rest van de inventaris ging geheel verloren. Ook het woonhuis, bewoond door de uit tien personen bestaande familie J. J. Boomsma, brandde geheel af. De familie Booms- ma kon slechts een klein deel van haar inboedel redden en is dakloos geworden. De Gaasterlandse brandweer, die het water over een afstand van 300 meter moest aanvoeren, slaagde er in, een tegenover de schuur staande boerderij, die tengevolge van de ster ke wind groot gevaar liep, te behou den. De schade door ae brand ver oorzaakt, is aanzienlijk. Beide gedu peerden waren slechts laag verze kerd.. Juist voor de zon in nevelen achter de horizon wegzonk en de bloemen gin gen slapen, maakte de fotograaf dit stemmige plaatje van een veld late tulpen. ito'*.. 4a-

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7