S)e CcicbcSoti^cmt De spanning in Parijs en Algiers vermindert Het weer van a.s. zondag ...dus bierweer! DE GAULLE NOG IN HET voliöng zou Frankrijk alleen reeds op MIDDELPUNT TOUWTREKKEN POLITIEK GEZIN In 'n notedop In de rij het zoete vaderland uit V.S* leveren politie- uitrusting aan Djakarta Papier is geduldig in Italië De censuur in Frankrijk Geen verloving I weer i Kans op regen DONDERDAG 22 MEI 1958 49ste JAARGANG No. 14415 Directeur: C. M v HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 de zenuwen in Frankrijk Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594; Advertent 20826. Giro 103003 Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p kwart. Franco p.p. 8Ad'ert.: 17 et p. mjn. Telefoontjes f 1.50 Grondwetswijziging in Franse ministerraad De Franse ministerraad komt vandaag bijeen om spoedvoorstelen tot wij ziging van de grondwet en plannen ter opheffing van de tegenstelling met Algiers goed te keuren. Generaal Henri Lorillot, de nieuwe stafchef, zal binnenkort naar Algiers gaan om de militaire situatie te bestuderen en zich te verstaan met generaal Raoul Salan, de opperbevelhebber in Algerië. Generaal Salan heeft gisteravond in Algiers tot een juichende menigte gezegd: „Wij zullen samen over de Champs-Elysées oprukken". (Een woord voerder van het leger verklaarde later, dat deze uitdrukking figuurlijk ge bruikt was en dan de betekenis heeft van het vieren van een overwinning). Generaal de Gaulle blijft intussen de figuur waar alles om draait. Een woordvoerder van generaal Salan heeft gezegd, dat de ogen van de gehele Europese en Mohammedaanse bevolking van Algerië op generaal de Gaulle gericht zijn. TEKENEN VAN ONTSPANNING Er zijn allerlei tekenen, die er op wijzen dat de spanning, ontstaan als gevolg van de actie van hoge Franse militaire leiders in Algeric vorige week, aan het verminderen is. Ach ter de schermen zijn intussen mili taire en politieke leiders aan het werk om de dreigende breuk tussen Algerië en Frankrijk te voorkomen. |"\E ZENUWEN ZIJN zowel in Pa- U rijs als in Algiers langzamerhand weer tot rust gekomen, maar dat wil niet zeggen, dat de moeilijkheden reeds opgelost zijn. In tegendeel, nu begint pas het touwtrekken, zij het dan in een wat minder onrustige sfeer. De vraag is op het ogenblik voor namelijk: wat wil men nu eigenlijk in Algerië? Er zijn daar grote stromin- 0 gen, welke luidkeels roepen om De Gaulle. Als men hun woordvoerders hoort, lijkt het wel alsof zij niemand kunnen accepteren dan alleen en uitsluitend De Gaulle. Maar in Frankrijk wensen even gro te stromingen De Gaulle beslist niet. Wat zal nu de overhand behalen? Zullen de Gaullisten in Algiers zó sterk blijken, dat zij hun eisen van „De Gaulle alleen" zullen kunnen handhaven? Of zal de mening veld winnen, dat het toch maar beter is met Pflimlin in zee te gaan? In het eerste geval zal men in Pa rijs moeten kiezen tussen De Gaulle of een breuk met Algerië; in het laat ste gevabis De Gaulle uitgerangeerd. Het is onmogelijk te voorspellen, welke van de diverse stromingen uiteindelijk de sterkste zal blijken. Het kan zijn, dat men in Parijs ten slotte eieren voor z'n geld kiest, om dat men anders Algerië zou verlie zen, maar het is ook mogelijk, dat Algiers water in de wijn doet. Er zijn diplomaten in Parijs die van mening zijn, dat niet De Gaulle de bus ge mist heeft, maar dat het in tegendeel Pflimlin is, die bezig is de aanslui ting te verliezen. Vooral het ver rassende wegvallen van de vijandig heid tussen de Mohammedanen en de Europeanen inAlgerië heeft sterke indruk gemaakt. Men vraagt zich af, of in deze richting misschien de op lossing gezocht kan worden van de jarenlange geldverslindende oorlog. De toekomst is nog door vele sluiers verborgen. is van de samenleving, zo is de gemeente de grondslag van de staat. De gemeenten zijn de politieke gezin nen van de staat. Gezonde gezinnen vormen een ge zonde samenleving; gezonde gemeen ten een gezonde staat. De gezondheid van het gezinsleven wordt doorlopend beïnvloed door de ouders, de gezondheid van de min of meer besloten gemeenschap van stad op dorp hangt voor een groot deel af van het gemeentebestuur d.i. de gemeenteraad. Terwijl een gezin niet de kans krijgt zijn eigen ouderlijk gezag te kiezen, hebben de gemeentenaren daartoe het recht. Dit is een zeer oud recht, een van de oudste democratische rechten, en het is een belangrijk recht, waarvan men een goed en verantwoord ge bruik moet maken. Men kiest zelf de vertrouwens-lie- den, aan wie men de behartiging van de belangen van het staatkundig ge zin zijn eigen gemeente wil op dragen. Meer dan menigeen vermoedt komt daarbij de toepassing van beginselen aan de orde. In ieder geval is het van aanbelang, dat het katholieke deel van een gemeente een lepel in de pap heeft, „opdat niet in den hoeck en raekt". Kiest daarom uw vertrouwenslie den onder uw geloofsgenoten. Uiterlijke tekenen van een vermin dering van de spanning waren woensdag het ontbreken van overval commanao's in de straten van Parijs en de mededeling, dat met ingang van donderdag het telegraafverkeer met Algerië wordt hervat Premier Pflimlin liet in de Senaat verzoenende woorden horen jegens de militairen in Algerië. Hij deelde mee, dat de speciale bevoegdheden be treffende Algerië, welke zowel de Nationale Vergadering als de Senaat de regering met grote meerderheid verleenden, aan generaal Salan, de opperbevelhebber van de strijdkrach ten in Algerië, zullen worden gedele geerd. Van de generaal zei Pflimlin, dat deze „zich nooit op een ontrouwe wijze tegenover de republiek had ge dragen". Voorts merkte de premier op, dat de Fransen in Algerië er blijk van hadden gegeven, dat zij bereid waren met belangrijke hervormingen akkoord te gaan. Dit betekende „een aanzienlijke hulp bij de opbouw van een nieuw Algerië". Alleen de Gaulle. Een vooraanstaand lid van het „comité voor openbaar welzijn voor geheel Algerië", de Serigny, heeft op een persconferentie verklaard, dat het Algerijnse volk nooit zal instem men met een compromis met de re gering van Pflimlin. „Wij willen het tegenwoordige regime kwijt", zei hij. „Het leger staat aan onze kant". „Wij aanvaarden alleen de Gaulle. Alleen hij kan voor nationale eenheid zorgen", aldus de Serigny. Het comité, zei hij, wil de volledige integratie van de Mohammedaanse bevolking met de Europeanen. Het wil de Moslems hetzelfde stemrecht geven en volledige vertegenwoordi ging in de Franse Nationale Verga dering. Die eisen zijn velen echter wel wat te machtig. Een volledige gelijkscha- Het Parijse dagblad Parispresse vat de toestand in Frankrijk aldus samen: - ,De Nationale vergadering heeft vertrouwen in Pflimlin, die vertrou wen heeft in generaal Salan, die ver trouwen heeft in generaal De Gaulle. Deze heeft geen vertrouwen in de Na tionale Vergadering, maar verwacht dat die wel vertrouwen zal hebben in hem." het gebied van de sociale verzekering miljarden kosten. Er zouden voorts meer dan 100 Algerijnse Moslems in de Franse Nationale Vergadering ko men. Overigens was de spanning, in. Al giers woensdag merkbaar afgeno men. de bevolking werkt normaal. Van welingelichte zijde wordt ver nomen, dat twee rechtse Kamerleden niet in Algerië zijn toegelaten, even min als een Poujadistische afgevaar digde. Als bij toverslag. Op het vliegveld van Rome is woendag, zonder toestemming van de autoriteiten, een vliegtuig met 64 passagiers uit Algiers geland. Eén der passagiers, een Londense zakenman, verklaarde tegenover de pers, dat in Algiers de grote spanning tussen Fransen en Mohammedanen als bij toverslag is verdwenen. De stemming was na 13 mei zo goed, dat de zakenman in vijf dagen evenveel zaken had kunnen doen als in vier weken. GRENSINCIDENTEN Frankrijk heeft bij Tunesië gepro testeerd tegen incidenten aan de Tunesisch-Algerijnse grens op dins dagavond. Volgens een bekendmaking van het Franse ministerie van buiten landse zaken is een Franse militair gedood en zijn zestien militairen ge wond bij een aanval op een Franse grenspost door Algerijnse opstande lingen, die uit Tunesië kwamen. Ook andere posten werden beschoten. Uit Tunis is bericht, dat aan de zijde van dè opstandelingen negen man zijn ge sneuveld en zestig gewond. Het Franse leger in Algiers heeft gezegd, dat Tunische troepen de Franse strijdkrachten in Tunesië openlijk uitdagen en „een bloedig incident willen uitlokken, dat FrcTJc- rijk afbreuk zou kunnen doen". Sinds de noodtoestand in Frankrijk is afgekondigd, Is een visum verplicht gesteld voor die Fransen, die het land willen verlaten. Deze foto werd bij het hoofdbureau van politie in Parijs gemaakt; honderden Parijze- naars wachten geduldig op hun stempeltje. Nu betere verhouding Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft uitvoerver gunningen verstrekt voor de levering van wapens, munitie en verdere mili taire uitrusting voor de politie van de centrale Indonesische regering. In diplomatieke kringen in Washing- Weerdienst IMC0S London seint Komende dagen voornamelijk droog met lange zonnige perioden en langzaam oplopende temperatuur. beste Nederlandse Win binnen 8 dagen I Schrijt op briefkaart hoeveel mm neerslag en hoeveel uur zonneschijn u voor a.a zondag verwacht Stuur aan Het bier Is weer best'. Postbus 2200. Amsterdam Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost zijn. Wie het dichtst komt bij meting De Bilt (gemeten te De Bilt) wint 1000-gulden vakantiereis (Bii meer goede voorspellingen wordt deze prijs gedeeld) Bovendien zijn er 100 troostprijzen (doosjes bierglazen). Vorige zondag; 1.9 mm neerslag. 0.3 uur zon. Prijswinnaar: Hr Zonnenberg, Parkweg 9. Almelo. WAT IS IMC0S Deze International Metereological Consultant Services worden geleid door de RAF-weerkundigen. die destijds het weer voor de geallieerde operaties voorspelden. VAN ONZE REIZENDE ROELAND New York - Volgens de Amerikaanse statistieken Is Nederland hier op een na de grootste buitenlandse bierleverancier 'Dutch beer' is weer best. Is wereld-best' BIER IS BEST VOOR BEI0EN Hij 'Er zit lipstick op mijn bierglas T Zij: 'Egoïst, bestel dan ook een glas voor mi]-' In Italië woedt op het ogenblik de verkiezingsstrijd. Op alle mogelijke manieren maken de candidaten het de kiezers duidelijk, dat hun partij de ware is. We zien hier de democratische leider, Ginlio Andreotti tijdens een toespraak in Rome; hij wordt hier half bedolven onder een regen van kleine pamfletjes, die neerdwarrelen uit een parachuutje (links op de achtergrond). ton beschouwt men dit als een eerste stap in de richting van een verbete ring der betrekkingen tussen de V.S, en Djakarta. Het betreft hier een waarde van ruim 500.000 dollar alleen aan wape nen en munitie voor de politiemacht, en een aanmerkelijk groter bedrag voor uitrusting voor marechaussee- troepen. Het verstrekken van deze uitvoer vergunningen betekent niet dat het algemene embargo op Amerikaanse militaire leveringen aan Indonesië, dat duurt tot de burgeroorlog een ein de neemt, wordt opgeheven. Geen onderhandelingen. Volgens berichten uit Djakarta heeft de Indonesische tegenregering woensdag verklaard, dat zij bereid is met de regering in Djakarta te onder handelen over „een redelijke oplos sing" van het huidige conflict. De regering te Djakarta heeft even wel dit aanbod tot het openen van onderhandelingen van de hand gewe zen. Een woordvoerder van het Franse ministerie van voorlichting heeft woensdag de buitenlandse persbu reaus in Parijs verzekerd, dat er voor het ogenblik niet gedacht wordt aan censuur op berichten uit Frankrijk naar het buitenland. Vorige week hadden corresponden ten, die uit Algiers hun berichten naar hun Parijse kantoren doorbel den, het verzoek ontvangen om Frans te spreken. Sedert dinsdag mogen zij echter ook weer van het Engels ge bruik maken. Franse bladen en persbureaus ver keren evenwel in een andere positie. Het nieuws in de Franse gebieden staat als gevolg van de nieuwe nood- beviegdheden der regering onder of ficieel toezicht. In de praktijk laat men echter de redacteuren van de bladen en persbureaus zelf beslissen over de aard van hun nieuws. Bij de Franse - ersbureaus heeft de regering censors aangesteld voor „directe en voorafgaande controle" op het nieuws over Algerië. Wat deze censuur pre cies inhoadt is niet gezegd, doch een woordvoerder zei dat het de bedoe ling is dat de censuur „verstandig" wordt toegepast. De laatste tijd deden in Engeland weer geruchten de ronde omtrent een mogelijke verloving van prinses Mar garet met kolonel Peter Townsend. De aanleiding daartoe was, dat de ko lonel weer een paar keer een bezoek aan de prinses had gebracht. Prinses Margaret heeft gisteravond in Londen een officiële verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd^ dat een bericht in de „Tribune de Genè- ve" over een mogelijke verloving tus sen haar en kolonel Peter Townsend geheel onjuist is. Meegedeeld wordt dat de verkla ring die de prinses in 1955 heeft af gelegd ongewijzigd blijft. het weer een wisselvallig karakter heeft met opklaringen en overdag enkele verspreid voorkomende bui en. De temperaturen bereiken hierin waarden, die enkele graden beneden normaal zijn voor de tijd van het jaar. In de luchtdrukverdeling zijn de afgelopen 24 uur enkele belang rijke wijzigingen opgetreden. De depressié bij Schotland is verder in diepte afgenomen, terwijl een sto ring, die gisteren nog bij New Foudnland lag, in een versneld tempo naar het zeegebied ten zuidwesten van Ierland is getrokken. In Ierland zelf begon bewolking in de hogere niveaux binnen te drijven, wat met deze storing samenhangt. De storing zal zich waarschijnlijk tot een vrij actieve depressie ontwikkelen en het weer bij ons morgen gaan beïn vloeden. De wind draait naar zuide lijke richtingen en later zal van het westen uit een regenzone ons land bereiken. In eerste instantie komt er nog weinig verandering in de tem peraturen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uiur). PLAATSELIJK ENIGE REGEN Over het algemeen veel be wolking met later plaatselijk enige regen. Aanvankelijk zwakke, later matige tot vry krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Dezelfde temperaturen als vandaag pf iets hogere. 23 Mei zon op 04.36; onder 90.38; maan op 09.00; onder Hoogwaterstanden 23 Mei v.m. 6.05; n.m. 6.30. Het weer in Europa HELSINKI geh. bew. 13 C. STOCKHOLM onbew. 18 OSLO licht bew. 13 KOPENHAGEN zwaar bew. 14 Het weer in ons land wordt be heerst door een zuidwestelijke stro ming van koele oceaanlucht, waarin ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN rNNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS zwaar bew. zwaar bew. geh. bew. half bew. licht bew. zwaar bew. onbew. geh. bew. zwaar bew. half bew. mist geh. bew. geh. bew. zwaar bew. regenbui zwaar bew. regen onbew. zwaar bew. licht bew. geh. bew. niet ontvangen Korreltje De eigenliefde verguldt onze fouten zó, dat we ze voor deugden aanzien. 7e dag van de Pinksternovene.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1