Ned. Bondseiftal won te Rotterdam met 1-0 van Nottingham Forest Zilveren Molentoernooi door LFC zelf gewonnen (Z&ein nieuwe aceatie Rijnstreek- Bollenstreek 2-3 DONDERDAG 22 MEI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Matige strijd met Coen Moulijn als beste van de ploeg Het Nederlands voetbalpubliek heeft zich niet willen laten verleiden om in grote getale naar het Feyenoord-Stadion te trekken om daar getuige te zijn van een partij „zomeravondvoetbal" tussen het Nederlands Bondseiftal en de En gelse eerste divisieclub Nottingham Fo rest. Slechts 12.000 toeschouwers hadden op de onderste ring van het stadion een plaatsje gezocht, toen onze landgenoten na de aftrap van middenvoor Wilson het spel in handen, namen. Al in de eerste minuten was de voorhoede met aanvallen over beide vleugels actief. Van der Kuil en Moulijn werden met goede passes vanuit de mlddenllnie aan het werk gezet en de Britse verdedigers hadden in die eerste fase alle moeite om de handige switches van Moulijn. Van der Linden en Lenstra het hoofd te bieden. Na 7 minuten kreeg Lenstra een kans, toen Moulijn voor de derde keer langs 'rechtsachter Bill Whare was geglipt. Het schot van de Enschedese Fries was echter recht op doelman Thomson gericht. Een schot vanWan der Linden ging naast en een bal van de mee naar voren gekomen Jan Klaas- sens ging hoog over de lat. alvorens de Engelsen hun eerste aanval konden op zetten. De goed gestarte De Koning werd door rechtsbuiten Gray gepasseerd, maar de gladde combinaties van Nottingham Forest kregen niet die afwerking, die zij behoefden. Pieters Graafland kreeg na 12 minu ten zijn eerste bal te verwerken. Hij liet het leer uit de hoge voorzet uit zijn handen vallen, maar er was geluk kig geen Engelsman in de buurt om deze misgreep af te straffen. Langzaam maar zeker verdween het Nederlandse overwicht. Rechtsbuiten Gray kreeg merkwaardig veel vrijheid van Kees Kuys en steeds word deze uitstekende vleugelman van Nottingham nu in het spel betrokken. Hoewel min der veelvuldig als in het eerste kwar tier bleven de open Nederlandse aan vallen gevaarlijker. Een op maat ge sneden pass van de opvallend Ijverige Lenstra leverde voor Van der Linden een vrije kans op. maar het schot van de Utrechter ketste van de lat In het veld. Middenvoor Van der Gijp, ver vanger van Schuurman, had het tegen spil McKinley verre van gemakkelijk. Hij werd fel op de huid gezeten en de solo-acties, waarmee hij het af en toe probeerde, liepen op niets uit. In het middenveld, waar Wiersma de taak van Van der Hart overnam, be gonnen de Britten steeds meer vat op het spel te krijgen. Met knappe, schui-* vende passes werd de Nederlandse de fensie uit haar evenwicht gespeeld, maar het schieten van de aanvallers -van Nottingham Forest zo zij tot schieten toekwamen bleef 2wak. Coen Moulijn arsenaal van schijnbewegingen Het grote gevaar voor de Engelsen in de Nederlandse voorhoede was Coen Moulijn, die zijn gehele arsenaal van Schijnbewegingen aansprak, tot genot van de toeschouwers. Doch het noodzakelijke contact met zijn medespelers Van der Linden in het bijzonder kwam niet tot stand en zyn voorzetten vonden geen „afzet gebied". Vooral niet, toen de Britse de- Scheepsberichten ROEPAT 21 mei te Amsterdam; STAD UTRECHT 21 mei te Amsterdam; AMERSKERK 22 mei te Durban; AN- DIJK 21 mei te Tanlpico; BENINKUST 22 mei te Lobito; CALTEX THE HA GUE pass. 21 mei Algiers n. Gothen burg; GIESSENKERK 21 mei v. Aden n. Suez; MEERKERK 22 mei te Aden; MINJAK 21 mei v. Saigon n. Singa pore; MUNTTOREN (t.) 22 mei te Pa lermo; STATENDAM 21 mei te South ampton; WELTEVREDEN 22 mei te Suez; WITMARSUM 21 mei v. Savannah n. Le Havre; ALBIREO 21 mei te Mar seille; BALI 21 mei v. Ummsaid en 22 mei te Bahrein; BANGGAI 21 mei te Madras; BATJAN 21 mei v. Penang n. Port Swettenham; BENGKALIS pass. 21 mei Dover n. Amsterdam; CALTEX ROTTERDAM (t.) pass. 21 mei Casquets n. Rotterdam; CAMEROUNKUST 21 mei v. Freetown n. Dakar; DRENTE pass. 2T mei Guardafui n. Belawan; EOS 21 mei te Alexandrië; KERMIA 21 mei te Thameshaven; KORATIA (t.) 21 mei v. Rouaan en 22 mei te Rot terdam verw.; KOROVINA 21 mei van Curasao n. Aruba; LOSSDRECHT 21 mei te Bremen; MISSISSIPPILLOYD pass. 21 mei Poelu Weh n. Singapore; ORANJE 21 mei van Tandjong Priok n. Singapore; PEPERKUST 21 mei d.w. IJmuiden n. Hamburg; SIRRAH (t.) 21 mei v. Shimizu n. Singapore; STATEN DAM 21 mei te Southampton;STRAAT TORRES 22 mei te Fremantle; TOMO- CYCLUS (t.) 21 mei v. Cornerbrook n. New York; WOENSDRECHT (t.) 21 mei v. Curasao en 21 mei te Porto Cardon; ZUIDERKERK 21 mei v. Tanga en 21 mei te Mombasa. fensle eenmaal had ontdekt hoe men spelers als Van der Gijp en Lenstra tegemoet moest treden. Op de rechter vleugel kon Van der Kuil er, ondanks de passes van Abe, niet inkomen. Zijn voorzetten kwamen keer op keer voor de voeten van McKinley terecht. Na het veelbelovende begin, waarin frisse com binaties werden opgezet, bleek er van samenhang in de Nederlandse aanval nauwelijks sprake te zijn en omdat ook de Britten niet tot scoren konden ko men tegen de stugge Nederlandse ach terhoede, was de stand bij de rust nög steeds 00. Van der GUp vervangen door Dillen In de tweede helft was Van der Gijp vervangen door Dillen. Met deze nieuwe aanvalsleider begon de Nederlandse voorhoede in hoog tempo de lakens uit te delen. Maar de opzet om in een over rompelend offensief een doelpunt te forceren, lukte niet. Dillen achtte het aan zijn naam van „schutterskoning" verplicht om van verre afstand ln te schieten, maar alleen de staantribune achter het doel van Thomsdh werd door het te hoge, schot geïmponeerd. Voor lopig bleven de blauwhemden de toon aangeven en, afgewisseld door slechts sporadische Engelse uitvallen, bleef de Nederlandse aanval terugkomen. Mou lijn maakte zijn bewakers dol met zijn aalgladde dribbels. Geen moment wisten Whare of Farmer óf Wie de kleine Feyenoorder ook waagde aan te vallen, langs welke kant Moulijn hem zou pas seren. Een feit was, dat het hem steeds gelukte, maar. een feit was ook, dat de rest van de aanval maar weinig ge bruik maakte van dit fraaie voorbe reidende werk. Van der Linden kreeg op die manier een Juweel van een kans, maar het schot van de Utrechter was te zacht en te slecht gericht. Weer kwam Klaassens toen met lange passen naar voren om een kans te wagen, doch ook zijn schot ging ver naast het doel. De Engelsen bleven intussen volharden in hun laconieke, weinig enthousiaste spel van weliswaar zuivere, maar toch te doorzichtige combinaties. Of het door het opstellen van Dillen kwam, kan niemand met zekerheid Zeggen, maar vast staat, dat er na de pauze in de Nederlandse voorhoede meer vaart en meer verband zat dan voor de rust. Na 21 minuten werd dit toenemen van stootkracht in een fraai doelpunt van Lenstra tot uitdrukking gebracht. Dillen plaatste de bal naar de in bui tenspelpositie staande Van der Linden, deze naar Moulijn en toen kwam weer een goed geplaatst, getrokken voorzet, waaruit Lenstra langs Thomson schoot tl—0). De Britten, die toch gezien het Ne derlandse overwicht onmogelijk verrast konden zijn door dit doelpunt, begonnen de zaken wat steviger aan te pakken, maar de Bondsploeg was in de „winning mood" en zelfs de uitstekend spelende Hans Kraay kwam van zijn rechtsback plaats naar voren om de Engelsen op hun eigen helft te houden. Van der Linden, die zich uitstekend herstelde van zijn matig optreden in de eerste helft, ondernam na 25 minuten een snelle solo-actie, die hem alleen voor de uitgelopen Thomson bracht. Het in volle vaart afgegeven „wip-balletje" rol de echter langs het doel. Na een half uur spelen begon de druk op het doel van Nottingham Forest te verminderen. De Engelsen drongen op. Want vakantie of geen vakantie 'een nederlaag tegen deze officieuze Ne derlandse ploeg mocht het toch niet worden. De verdediging van het Bonds eiftal kreeg het nu wel even benauwd. Klaassens en de verdienstelijk spelende De Koning moesten Wiersma en zijn backs te hulp komen en Pieters Graaf land had al zijn aandacht nodig. Maar ondanks de toenemende pressie in de laatste minuten bleef het met de af werking van de Engelse aanvallen het oude- liedje. Geen combinatie werd door een werkelijk goed schot afgesloten en tenslotte waren de laatste aanvallen nog voor Nederland, waarbij een goed schot van Dillen op het nippertje door doel man Thomson tot hoekschop werd ver- wèrkt. NABESCHOUWING Coen Moulijn, de talentvolle vleugel speler van Feyenoord, heeft het „stuk" dan toch nog gered. Keer op keer flitste de tengere en razendsnelle Rotterdam mer, tot groot vermaak van de amper 12.000 toeschouwers, langs rechtsachter Whare. En steeds weer ging dat op dezelfde manier, steeds weer zocht Mou lijn zijn tegenstander op. Een schijn beweging naar rechts, en vier, vijf snelle sprintpasjes naar links bleken iedere keer weer voldoende om Whare er uit te lopen. Maar het „stuk" moge dan gered zijn de „oefenwedstrijd" voor het landenduel tussen Noorwegen en Nederland dat op woensdag 28 mei a.s. gespeeld wordt, is dat beslist niet. Niet dat de ontmoeting, die bij prachtig weer in het Feyenoord-Stadion werd gespeeld, tussen het Nederlands Bondseiftal en Nottingham Forest onaantrekkelijk was of dat zij geen interessante aspecten heeft opgeleverd. Doch het ontbreken van vier, vijf „zekeren voor Oslo" heeft wel zeer zijn Invloed op deze wedstrijd doen gelden. Opvallend was het sollede spel van de sterk gewijzigde Nederlandse defen sie. Linkshalf Hans de Koning heeft in deze wedstrijd opnieuw bewezen, dat er toch heus wel jongeren zijn, die te hunner tijd de plaats van de gerouti neerde verdedigers van het Nederlands elftal kunnen overnemen. Roel Wiersma. aanvoerder van het team, heeft vooral na de rust sterk gespeeld en ook Hans Kraay greep speciaal na de hervatting resoluut en doelmatig in. Doelman Eddy Pieters Graafland kreeg in dit duel óp- nieuw de gelegenheid zijn klasse te tonen en hij heeft daarvan een dank baar gebruik gemaakt. Slechts één man viel in het hechte verdedigingsblok tegen. Dat was geen nieuweling, maar Kees Kuys. Té vaak gaf de NAC-speler zijn directe tegen stander eerst rechtsbuiten Gray, later diens vervanger Hutchinson vele meters vrijheid. Een fout, die men zeker tegen de efficiënt spelende Engelsen niet kan maken. Toen de spelers van Not tingham Forest zagen, aan welke grove dekkingsfout Kuys zich bezondigde, schoven zij de bal steeds weer naar de vrij staande rechtsbuiten. In de voorhoede ging het aanmerke lijk minder goed. Individueel leverden de vijf voorwaartsen weliswaar herhaal delijk goedé prestaties, maar qua linie stelde het kwintet teleur. De drie voor naamste kandidaten voor de nationale ploeg linksbuiten Moulijn, rechtsbin nen Lenstra en rechtsbuiten Van der Kuil waren 2èker niet onvoldoende, Moulijn was zelfs de beste man van het veld. Maar nóoh Van der Gijp, nóch Coen Dillen, die na de rust de aanval mocht leiden, is de middenvoor, die Elek Schwartz zoekt. En ook Tonnio van der Linden, hoe bekwaam hij ook is, mist de klasse, die een speler van het na tionale elftal nodig heeft. Lenstra was vaak actief en bijzonder gevaarlijk door fijn verraderlijke pas ses. Vaak echter deed de Fries het ook wel wat érg rustig aan. Maar Lenstra is nu eenmaal een speler, die zich zelfs in een oef en wedstrijd zoiets kan veroorloven. Hoe Elek Schwartz de voorhoede van het Nederlands elftal voor Oslo straks zal samenstellen, blijft voorlopig een open vraag. Zeker is evenwel, dat de bondscoach in deze wedstrijd heel weinig dichter bij de oplossing van de moei lijkheden is gekomen. Maar dat kon men, zodra de opstelling van dit bonds- team bekend werd gemaakt, al zeggen UVS werd met 4-1 verslagen Voor de tweede maal is het de orga niserende vereniging, L.F.C., gelukt in de finalfe te komen en tevens voor de tweede maal als overwinnaar uit de strijd te treden. Vorig laar was het het Haagse Schev. Holland Sport, dat de eerste plaats moest afstaan aan de Leidse ploeg. Nu was het U.V.S. dat ditmaal met een 41 nederlaag genoegen moest nemen en zodoende op de tweede plaats beslag wist te leggen. Dus voor de tweede maal heeft L.F.C. de Zilveren Molen een jaar in zijn bezit. En de overwinning van de Kanaries op U.V.S. was dik verdiend. De Leidse ploeg sloot in de verdediging prima, zodat de nogal trage voorhoede van U.V.S. haast geen schijn van kans kreeg tot het doel van keeper Gijsman door te dringen. Vooral in de achterhoede moet de naam van stopper Th. v. Kampen genoemd wor den, want het was vooral deze speler, die de voorwaartsen van U.V.S. steeds weer de voet wist dwars te zetten. Doch niet alleen Van Kampen deed prachtig werk, ook J. v. d.Heiden, G. Nagte- geller en J. Neuteboom stonden hun mannetje. L.F.C. trapte af, toen U.V.S. nog met 10 spelers ln het veld stond, wegens het in dienst zijn van De Haas. Na 5 min. kwam Leupe zijn plaats innemen. Direct daarop kreeg H. Heymans een pracht van een kans, doordat Hak hands maak te. maar de scheidsrechter liet doorspe len en de kans voor de leiding was hier door verkeken. Daarna kwamen de U.V.S.-ers enkele malen ver naar voren, doch hun schoten waren van te ver gericht of te onzuiver, om succes te hebben en zodoende verstreek de eerste helft nadat ook de voorhoede van L.F.C. nog enkele kansen onbenut had gelaten. Totdat een minuut voor de eerste helft H. Heymans een dieptepass kreeg toe gespeeld waarmee hij met een prachtig doelpunt L.F.C. toch nog aan een voor sprong hielp (10). Ook na de rust was het L.F.C., dat steeds de toon aangaf en vele aanvallen werden op het doel van keeper v. Duyl ondernomen, doch het duurde toch nog ruim 8 min. voordat H. Heymans op nieuw kon scoren, ditmaal uit een voor zet van W. Nagtegeller, nadat de keeper de bal in het veld had gezonden. Enige In een van de Hllversumse radio-studio's was gistermorgen Abe Lenstra serieus aan het repeteren voor iijn grammofoonplaatopname. Voor de Philips Phonogram zal htj twee liedjes zingen, getiteld; „Bij ons in Hol land" en „Geen woorden maar daden". Op de foto Abe, geflankeerd door de beida tekstschrijvers Stan Haag en René Berg, terwijl de componist van de beide liedjes, Bertus Grijsen, op de piano begeleidt. De definitieve opname zal worden uitgevoerd met koor en orkest. minuten daarna was het Aad Heymans, die nummer drie scoorde uit een voor zet van zijn broer (30), De deklat van L.F.C. redde hen voor een tegendoelpunt die W. Bekkering afvuurde. Dit was echter uitstel van executie, want h«t was de ver naar voren gekomen stop per Hak, die voor U.V.S. het tegendoel punt moest scoren, nadat de voorhoede vele aanvallen en kansen om zeep had gebracht door te kort spel en te on zuiver schot (31). Maar het was toch nog L.F.C., dat het laatste woord in deze had, want nadat het tegendoel punt was gescoord, maakte direct daar op W. v. Kampen 4—1 voor L.F.C. Al met al was het een dik verdiende over winning voor de Kanaries. De opstelling van het winnende LFC- elftal was als volgt; doel: Gijsman; ach ter: Th. de Kreek en J. Neuteboom; midden: J, v. d. Heiden, Th. v. Kam pen en G. Nagtegeller; voor: A. Hey mans, W. v. Kampen, D. Franken, H. Heymans en W. Nagtegeller. Inplaats van de aanvankelijk aange kondigde wedstrijd Rijnstreek-elftal— Leids elftal, welke ontmoeting nu de finitief is vastgesteld op donderdagavond 29 mei om 7 uur, is gisteravond op dezelfde tijd op het Alphen-terrein in het kader van de streekontmoetingen, de wedstrijd gespeeld van de Rijnstreek tegen de Duin- en Bollenstreek. De Rijnstrekers zijn er niet in ge slaagd een overwinning op hun tech nisch betere collega's uit de voornoem de streek te behalen, al leek het er tot een minuut voor het einde op, dat het in elk geval een 2—2 gelijk spel 2ou blijven. Maar kort voor het einde, toen feitelijk niemand meer een belangrijk gebeuren verwachtte en het terrein al leeg begon te stromen, moest de Rijn streek-keeper Vos zich laten passeren, al verdient hij de eer, dat hij er vele malen in geslaagd is zijn doel voor doorboring te vrijwaren. De eerste 10 minuten was het een verkennen over en weer, waarbij het Rijnstreek-elftal enige moeite had. Langzaam aan werd het spel beter, toen de spelers beter op elkaar inge speeld raakten. Van beide kanten wer den enkele mooie aanvallen geprodu ceerd. De druk die het Rijnstreek-elftal op het tegendoel uitoefende, werd steeds veelvuldiger en gevaarlijker. Maar dank zij zeer fraaie safes van de bollenstreek doelman bleven doelpunten voorlopig nog uit. Ook doelman De Vos van Al- phen trad meerdere malen succesvol op en stopte tal van goed gerichte schoten. Na ongeveer een half uur spelen nam de Rijnstreek de leiding, toen de bal van een back terugsprong en A. Sweris hiervan dankbaar gebruik maakte om een keurig gericht schot op het bollen- streekdoel te lanceren (10). Nauwelijks 10 minuten later was het rechtsbuiten De Vries, die de score op voerde (20), met welke stand de rust intrad. Vijf minuten na de hervatting van het spel profiteerde Nederstigt (Bollen streek) van het treuzelen in de Alphen- achterhoede en verkleinde de achter- j stand (21). Bij een algemene aanval werd "de bal tot driemaal achtereen op het Bollenstreekdoel ingeschoten en telkens redde een Bollenstreekspeler op de doellijn, in een vliegensvlugge reac tie. Kort daarop maakte de bollenstreek gelijk (22). Het laatste kwartier was het een weinig aantrekkelijk spel. Het winnende puntje voor de Bollenstreek kwam één minuut voor het einde uit een vrije trap (23). TE YLINGEN—-FORE HOLTE De wedstrijd Teylingen—Foreholte is niet gisteravond gehouden, maar wordt vanavond 7 uur op het Gem. Sport park gespeeld voor de Bollenstreek competitie. OM DE NED. VOETBALBEKER De uitslagen van de wedstrijden, die gespeeld werden voor de derde ronde van het toernooi om de Nederlandse Voetbalbeker waren: Scheveningen Holl. Sport—Excelsior 0—2, RCH—Elinkwijk 20, 't GooiADO 10, Volendam Stormvogels 2—0, AGOWLeeuwarden 21, VelocitasHeerenveen 5—3, Rhe- den—HVC 2—1, LongaNAC 1—5, Dos- koNOAD 31, Helmondia '55Sittar- dia 3—2. ROEIEN DE HOLL AN Dl A-WEDSTRIJDEN Morgennamiddag te 17.50 uur zullen, bij 's Molenaarsbrug te Alphen aan den RUn de jaarlijkse roeiwedstrijden van Hollandia een aanvang nemen. Het laatste nummer morgenavond is weer de lange afstand wedstrijd voor Over- naadse Vieren, waaraan door 19 ploegen wordt deelgenomen. Zaterdagmiddag te 2 uur beginnen de finales, die tot 's avonds 8 uur duren. ZEILEN DE AANBRENGWEDSTRIJD HOEK VAN HOLLAND—HARWICH De „Zwerver" (Van der Vorm) was het eerste jacht in de aanbrengwedstrijd Hoek van Holland—Harwich dat bij dc finish bij het lichtschip van Cork voor de kust van Sussex getimed werd. en wel gistermiddag 12 uur 50. Daarna kwamen de „Corabia" (Kars) om 15 uur 10 en de „Zeevalk" (Bruynzeel) om 15 uur 18. Deze jachten waren met zeven andere, die in de loop van gisteravond verwacht werden, daags tevoren om 12 uur van de Hoek gestart Morgen zullen ze met een groot aantal Engelse zeilers uit Harwich vertrekken voo* de North Sea-race naar Hoek van Holland. ATLETIEK MANFRED 8TE1NBACH VOOR EEN JAAR GESCHORST Manfred Steinbach. de 24-jarige stu dent in de medicijnen die vorige maand om politieke redenen uit de Oostduitse plaats Halle naar West-Duitsland vlucht te. is door de Oostduitse bond met een jaar schorsing bestraft. Mét hem wer den nog twee andere atleten Frohberg en Janek gestraft. Hiermee wordt de Duitse estafette ploeg op de 4 x 100 m. aanzienlijk ver zwakt. Het is namelijk de bedoeling, dat er naar de Europese kampioenschappen in Stockholm een verenigd Duits atle- tiekteam zowel dames als heren gaat en Manfred Steinbach zou met zijn tijd van 10.3 sec. de snelBte Oost duitse sprinter een zeer goede kans hebben in de estafetteploeg opgesteld te worden. In ieder geval zou hU op de individuele sprintnummers uitkomen. GEWICHTHEFFEN A. J. KOPPE NAAR CENTRALE TRAINING De heer A. J. Koppe, van de LA.C. „De Spartaan", is door de Kon. Ned. Krachtsportbond uitgenodigd voor de centrale training van gewichtheffers en worstelaars in verband met de wereld» kampioenschappen in Stockholm en Boedapest. De L.A.C. „De Spartaan" houdt hedenavond haar persoonlijk clubkampioenschap in afdeling Body Building. Aanvang kwart over zeven. SPORTTOERNOOI VOOR UITGEBREID TECHNISCHE SCHOLEN Morgen zal te Amsterdam op de sportvelden aan de Zuidelijke Wandel weg een toernooi voor Uitgebreid Tech nische Scholen worden gehouden. Acht scholen zullen in de onderdelen voet bal. handbal, volleybal, honkbal, atletiek en tafeltennis deelnemen, t.w. de scho- Haag, Hengelo, Leiden. Alkmaar, Hil versum en Terneuzen. PAARDESPORT COURSEN TE DUINDIGT De uitslagen van de gisteren op Duin- digt gehouden draverijen en rennen waren: Chilene-prys: 1. Velvet Erebus (J. Hof) 1.30.6; 2. Washington; 3. Victor van Oranje. Toto: winnend f 5.90; plaats f 1.50, f 1,50; gekoppeld f 6.90; covar- cal f 2. Edna-prijs: 1. Wilschot (J. M. v. d. Berg) 1.31.4; 2. Uiltje S; 3. Torenvalk S. Toto: winnend f 1.90; plaats f 1.50, f 1.40; gekoppeld f 3.20; covercal f 2.60. Eulogie-prijs: 1. Skippy M (A. Fink- lenberg) 126.6; 2. Quica Bongershof; 3. Violetta D. Toto: winnend f 8.10; plaats f 2.80, f 2.30. f 1.90; gekoppeld f 10 10; covercal f 10.30. Fatima-prijs: 1. Urania (P. A. Stroo pen 126.7; 2. Sweethart Julia B; 3. Ugoldman K. Toto: winnend t 2.50; plaats f 1.50, f 1.80; gekoppeld f 11.90; covercal f 4.80. Glossy Silk-prijs: 1 Rina Gay (M. Vergay) 1.24.2; 2. Quite Heny; 3. Query Hanover. Toto: winnend f 2.10; plaats f 1.50, f 2.20, f 6.90; gekoppeld f 5 20; covercal f 9.20. Korina-prijs: 1. Sir Carston (H. J. v. d. Kraats) 1.05; 2. Missouri; 3. Nebras ka. Toto: winnend f 2.70; plaats f 1 20. f 1.60: gekoppeld f 8.50; cov. f 2.30. Minnesota-prijs: 1, Faustinus (G. C. Dekkers) 2.10; 2. Centurion; 3. Rose des Vents. Toto: winnend f 2 60; plaats f 1.50, f 1.40; gekoppeld f 3.— cover cal f 3 40 Perfection-prijs: 1. Cicero (H. J. v. d Kraats) 2.13.8; 2. Staatsgeheim; F. Van deuren; 3. Ardlagh. Toto: winnend f 2.40; plaats f 1.50, f 2.10, f 2.70' ge koppeld f 7.70; covercal f 8.90. Totale omzet: f 60.258,50. HET Wiekende lllaiei DOOR ARTHUR MAYSE 9) Hij was aan zijn tweede sigaret, toen Aleko hem naar boven riep. Het grote jacht was weg. Hij kon niet ontdekken of de oude al over zijn kwaadheid heen was en daarom zei hij maar niets, terwijl ze hun tank met zoet water vulden met behulp van een slang uit de fabriek. Een uur later, toen zij weer tussen de eilanden voeren, ging hij bij Aleko in de stuurhut binnen. „Koffie zet ten?" vroeg hij, wetende dat de Fin altijd voor die verleiding zwichtte. Aleko zuchtte en keek hem hoofd schuddend aan. „Ik zeg je, Clint, dat je vandaag of morgen nog eens iemand zult doden. Afijn, dit is voort)ij. We zullen er niet meer over praten." „Voor mijn part", zei Clint. Maar toen hij uit de kombuis terugkwam met twee koppen en de koffiepot, had Aleko nog diepe rimpels in zijn voorhoofd. „Is er iets?" vroeg Clint. „Hm. Ja. Misschien halen we dit seizoen de kosten er toch niet uit. Ga jij maar naar kooi, jongen". Toen Aleko hem bij het aanbreken van de dag wekte om het stuurrad over te nemen, waren zij al dicht bij open zee. De mist hing als een gor dijn boven het water en de boot zocht er een weg doorheen De mist verblindde hem, benauw de zijn keel, zodat hij niet kon adem. halen. Hij worstelde ertegen, sloeg ernaar. Hij moest in slaap gevallen zijn. Hij wilde wakker worden maar zijn lichaam was als van looa en wilde niet aan zijn wil gehoorzamen. Bin nenin hem begon angst op te komen Hij sliep en hij sliep niet. Hij zakte weg in diep water en daar onder water schreeuwde iemand, schreeuwde, schreeuwde.... Een paar handen werden naar hem uitgestoken en hij greep ze. Ze trok ken hem omhoog, de druk van het water gleed van hem af. Hij ont waakte en begreep dat hij zelf ge schreeuwd had en dat Wj nu veilig lag in het koele, geurige donker. Maar de handen warerr echt. Ze la gen vast op zijn schouders kleine ruwe handen, die een wereld van troost over hem uitstortten. „Er ia niets", zei ze en hij voelde haar adem tegen zijn gezicht. „Er is niets, Clint. Je bent veilig. Het is voorhij". Zijn handen waren nat, maar zijn keel droog. „Sorry", zei hij hees. „Ik had een nare droom.'" „Vertel het me", zei ze. Haar stem klonk laag, maar ze scheen verlan gend om te weten wat hij gedroomd had en het leek ook of er angst uit die stem sprak. „Het was geen droom Clint. Je was weer terug, waar je de vorige nacht geweest bent. Vertel me wat er gebeurd is". „Ik kan het niet. Het is weg, Devvy Ik kan het me niet herinneren". Hij zou het zich nooit meer herin neren alleen in zijn slaap, in het donker, als de vrees hem kon be kruipen. Maar hij probeerde het. „Er was nog iemand op de Maiija" zei hij. „Een Chinees.ik geloof tenminste dat het een Chinees was. Hij had een groene ring aan zijn duim." „In Canada? Devvy's stem spoorde hem aan. „Was het in Vancouver, Clint?" „Nee. Op zee, buiten Vancouver. Het was nacht en de mist was zo dicht dat je de voorkant van de boot niet kon zien. Aleko liet 'me voort durend de mistbel luiden. Omstreeks middernacht kwam cr antwoord van «en soheepsfluit. Aleko nam het stuurwiel over en ik denk dat hij een soort sein gaf. Na een poosje kwam er een boot langszij. De Chinees zat in de boeg en er zaten twee mannen aan de rie men. Ze hadden vier benzineblikken by zich. Ze waren open geweest en naderhand weer dicht gesoldeerd. De Chinees gaf ze omhoog naar Aleko. Het kostte hem tamelijk veel in spanning ze op te tillen. Daarna kwam hij aan boord en ze gingen samen in de kajuit". „En die boot?" „Toen ik wou kijken, was zij weg. De Chinees en Aleko praatten met elkaar alsof ze elkaar al kenden. Het was een magere kerel met een grote knobbel achter zijn rechteroor. Hij droeg een groene ring, zoals ik al zei. De volgende ochtend vroeg ik aan Aleko wat ze verhandeld hadden. Hij zei? dat hij me niet aan boord geno men had om lastige vragen aan te horen. Als ik naderhand aan wal uit de school zou klappen, zouden we allebei de kast in draaien, maar als ik mijn mond hield, zou ik gauw mijn eigen boot hebben, zoals hy me beloofd had. Dat van de boot had hij al eerder gezegd, maar ik dacht al tijd dat het een grap was". „Nee, dat kan niet. De Maiija kon vanochtend nooit zo'n eind gevorderd zijn." „En wat gebeurde er dan de vorige nacht, Clint? Probeer het je te her inneren; je bent er zo dicht bij",. Maar hij vond alleen nog maar de angst geen herinneringen meer. „Ik heb zeker iedereen wakker gemaakt", zei hij. „Nee. De kinderen slapen. Die sla pen door alles heen. Paddy bivak keert in de stal. Aila is dronken thuisgekomen; ze zal nu wel in een verdoving liggen". Ze trok haar handen terug en hij ging rechtop zitten. „Een sigaret?" vroeg Devvy. „Aila heeft er wat meegebracht uit de stad. Een lucifer gaf een kortstondig, geel licht. Hij zag haar. Haar ogen glansden in het licht, terwijl haar naren mooi waren. „Hier", zei ze. Hij zag de gloeiende punt van haar sigaret en nam ze on. handig aan. Ze bleef bij het bed staan; achter haar wapperden de gor dijnen. „Ik weet niet wat ik met je doen moet", zei ze. Ze ging op de rand van het bed zitten. ..Als ik kon zou ik je graag helpen, Clint". Hij hoorde een geschuifel in de gang en het kraken van een vloer plank. Er stond iemand in de deur opening, half zichtbaar in het don ker. Een vrouw Aila. „Wat knus". Haar stem klonk sar castisch. „Ik moet zeggen dat ik eigenlijk niet anders had verwacht". Ze deed onzeker een stap naar vo ren. „In mijn huis, waar ik en mijn kinderen by zijn. Slet! Die vent blijft niet onder dit dak, versta je me! Ik ben een fatsoenlijke vrouw! Ik wil niet dat er hier zulke dingen gebeu. ren!" Ze was dronken; ze zwaaide op haar voeten heen en weer. Devvy stond op, was in een ogenblik bij de deur en gaf Aila een klinkende klap in het gezicht. Clint hoorde haar snikken en haar stem sloeg .over van woede. „Je denkt overal kwaad van!" Weer trof haar hand het gezicht van de vrouw en Aila lachte dronken: „Kleine landloper! Het is mijn huis, niet het jouwe! Het wordt nooit van jou, nooit!" Hij moest tussenbeide komen. Devvy beetpakken, haar tot zichzelf brengen. Hij was ai op de vloer, toen een doffe knal buiten in de duister nis hem tot staan bracht. Hy keerde zich om en staarde in het donker. In het Oosten, de kant van het water op was de lucht boven de bomen bloedrood. Een bosbrand dacht hij een ogenblik, maar daar voor was de gloed teveel tot één plek beperkt en bovendien was er die knal geweest. Ineens begreep hij het en rende naar de deur.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 11