WIE WEEL... Het sprekende testament Zoekend naar 't „leven Revolutie in de Reelaiiiefotogrrafie Morotai weer in handen Djakarta van zenuwpijn Nasser wil Libanon niet dwingen WOENSDAG 21 MEI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Paul H u f jr., wereldbekend expert, fotografeert anders Vakgeheimpjes (van onze verslaggever) INMIDDELS toont Paul ons een collec tie foto's die hij maakte in kleur voor AMSTERDAM (P P) - „Mijn succes heb ik te danken aan het feit, dat ^"voor ik anders fotografeer dan anderen", vertelt ons de heer Paul Huf jr, zoals wij zelden zagen. Prachtig van com- zoon van de bekende acteur. We zitten heerlijk weggezakt in een mo- positie, belichting en kleur, voor ioto- derne fauteuil en vervoeren met de wereldbekende fotograaf een inte- liefbebbers om van te watertanden, ressant gesprekje, waarin wij trachten door te dringen tot de kern van Er ziin dikwVls de wonderlijkst* beelden zijn kunst. „Eigenlijk is het heel moeilijk om het wezen er van onder waarbV men zich afvraagt, hoe krijgt woorden te brengen, maar ik zal het U proberen uit te leggen", gaat hij iemand dat op een foto. voort. „Tot voor kort fotografeerde men, wanneer het om reclamefoto's Hoe ls het b.v. mogelijk een viool te fo- ging, in de studio. Daarmee heb ik gebroken. Van het begin af fotogra- t08raferen met een vrouwenkop er in, die f eerde ik ter plaatse Om een voorbeeld te noemen; wanneer ik een £1™'" nJ™> sene foto s moet maken voor de actie „Het bier is weer best" van de gevraagd is de heer Huf dadelijk bereid Verenigde Brouwerijen, dan tronen mijn modellen niet in een studio, ons enkele van zijn geheimpjes te ver maar gaan we naar een café of restaurant, waar we ons installeren en blaPPen; waarbij^ weer eens blijkt, dat waar de modellen rustig hun gang gaan, terwijl ik mijn plaatsje zoek en rustig afwacht. Hoogstens geef ik enkele aanwijzingen." Levend i.p.v. dood het veelal het ei van Columbus is. „Je moet er maar opkomen," lacht hij. Ook hier heeft hij getracht zoveel mo gelijk het leven te benaderen, al werden aan deze foto's eisen gesteld die studio- Maar Inmiddels komt er een vraag in ons „Hoe bent u i Eerst radio's zijn kinderen eens op de föto te zetten. o Dat heb ik op 'n speciale manier gedaan w"e rk"no o Hzakel ii k"ma akten „Op die manier zijn de mensen volko- en het werd een zéér geslaagd produkt. noodzakelijk maakten, men natuurlijk en komen ze ook levend op de plaat. Het blijkt, dat dergelijke re- Na enige tijd kwam de bekende reclame- Een revolutie clame het publiek méér pakt dan de ou- agent Janssen, die de bieractie voert, bij j i j de reclame waarbij de modellen mooi po- Jo Spier spreken over een boekje dat ?E^E Prominante Nederlandse fotograaf teren, hetgeen bijna altijd te zien is. Ik Spier illustreerde. Hij zag de foto van de beeft een revolutie teweeg gebracht in de zoek in mijn foto's het leven en de wer- kinderen en was er weg van. Hij vroeg reclamefotografie. Zijn zienswijze wijkt kelijkheid, want dat spreekt tot de men- wie die foto gemaakt had en zo kwam 20 af dle der anderen, dat men aan- sen, niet de geposeerde foto. ik met hem in contact. Mijn eerste op- Moet er bijvoorbeeld een reclamefoto dracht was het maken van een „cover' voor sigaretten komen, dan leg ik geen voor het bierboekje. Cover is zoals u was aoorsiaggevena. keurig, juist aangebroken, doch verder weet de omslagfoto. Dat lukte prima en Hoe buitengewoon zijn foto's ook in vak- onbeschadigd pakje sigaretten neer. Neen, door dit boekje, dat in zoveel handen kringen worden gewaardeerd, blijkt wel maaren hierbij grijpt de heer Huf kwam, kreeg ik bekendheid. Ik werd op- uit de vele prijzen in binnen- en buiten een verkreukeld pakje sigaretten uit zijn gebeld door verschillende bedrijven en land die Paul Huf Jr. heeft gewonnen zak, „zoiets. Dat leeft. Iedereen zal zeg- instellingen en daar vloeiden opdrachten met zijn inzendingen op fotosalons. Zelfs gen. ja zo ziet mijn pakje sigaretten er uit voort. in het verwende Amerika heeft hij naam ook uit. Het is het leven, de werkelijk- gemaakt. Verschillende bladen gebruiken held. Bij zo'n onbeschadigd, keurig pakje Naast de blerflitsjes, maakte lk veel lcleu- f0t0's van hem voor de omslag van hun c<»lt iedereen de po.e, de reclame." fenloto', voor de hoezen van Philips m,gazIn. v„ h.hs.i.n een hele tijd door. ivèêlhefd toto'"vM^ wle de van Hut zlet. p'rompt'Muren' het gedenkboek van de technische hoge- de fotogratie in de goed. prompt afvuren. d «clunetoto', voor het werkelijk Kunst met een grote K is, Nederlands Zuivelburea.il, de Unilever, dat "°e ""W een strijdvraag ls. Paul Huf Jr. Is een baanbrekend artiest die toont wat fotografie vermag. PAUL HUF lacht een3. „Ja, dat ls eigen- lijk wel een beetje raar gegaan. Ik ben paul Hu? ^r' aan het 10 2^n atelier' (Nadruk verboden), namelijk „self made" en heb geen enkele fototechnische opleiding gehad. Ik heb het geluk, dat ik het kan. Het begon eigenlijk zo. Ik bouwde vroe ger zelf radio's en toen lk een keurige super ontvanger gemaakt had, was er een vriend van school, ja ik zat toen nog op school, die vroeg qf ik die super wilde ruilen voor zijn fototoestel, een eenvou dig dingetje. Ik heb het gedaan en er nooit spijt van gehad. Want er ging een geheel nieuwe wereld voor mij open. Ik ben dadelijk begonnen met mensen te fotograferen. Al mijn familieleden moes ten er aan geloven, allemaal stuk voor stuk op een plaatje. Zo oefende ik. Het lukte wonderwel, want ze vonden het al lemaal rnooi. Langzaam ontwikkelde ik mijn amateurcapaciteiten en ik kreeg in besloten kring wat naam. Kennissen en anderen kwamen om zich te laten foto graferen. Door mijn vader kwam ik in de gelegenheid de spelers van de toneel groep „Comedia" te vereeuwigen-" Ontdelf I „DAARNA kwam het grote moment, dat de bekende tekenaar Jo Spier mij vroeg hem, Emmerik, Oberhausen, Duis burg, Grevenbroïch (bij Neuss), Winterberg (Sauerland), Willingen, Warburg, Trendelburg, Holzminden, Bodenwerder,, Hameln, Bückeburg, Stadthagen, Minden, Bad Oeynhau- sen, Bielefeld, Miinster, Emmerik, Arnhem, Utrecht, Leiden. Antwoord: Rond 1000 km. Vraag: Route per fiets van Noord- wijk naar Hengelo; hoeveel km.? Antwoord: Noordwijk, Sassenheim, Leimuiden, Uithoorn, Hilversum, Apeldoorn, Deventer, Holten, Goor, Hengelo; afstand 185 km. Vraag: H. v. G.: Betreft uw vraag over verfilming van het boek „Als er dauw hangt komt er regen". Antwoord: De Nederlandse bio scoopbond, Jan Luykenstraat 2 te Amsterdam kan u inlichten wanneer en waar deze film eventueel ge draaid zal worden. Scheepsberichten AALSDIJK 20 mei te Djeddah; AN- TONIA (t.) 20 mei v. Kuching n. Sin gapore; ARGOS 20 mei v. Piraeus en 21 mei te Saloniki; BALI pass. 20 mei Str. Ormoesz n. Ummsaid; DE EERENS 21 mei te Dubai; DRENTE 20 mei v. Aden n. Belawan; FRAVIZO 20 mei v. Tenerife n. Las Palmas; GOOILAND pass. 20 mei Kaap Finisterre n. Las Pal mas; KERTOSONO pass. 20 mei Azoren n. Londen; KOSICIA (t.) pass. 20 mei Fayal n. Rotterdam; LOENERKERK 20 mei rede Kuwait; MAASDAM pass. 20 mei Scillies n. Southampton; MODJO- KERTO 20 mei v. Biak n. Davao; NAESS WB - - LION (t.) pass. 20 mei Algiers n. Mena werk sloeg aan bij het publiek en dat al Ahmadi; OMMENKERK 20 mei van Djibouti n. Penang; ORESTES 20 mei te Bremen; POLYDORUS 20 mei van Liverpool n. Londen; PROVENIERS SINGEL 19 mei v. Mobile n. Galveston; RIOUW 21 mei te Adelaide; SAMBAS 20 mei v. Pnompenh n. Singapore; SI- BIGO 21 mei te Singapore; STAD SCHIEDAM pass. 20 mei Cherbourg n. Emden; STAD UTRECHT pass. 20 mei Portland n. Amsterdam; STATUE OF LIBERTY (t.) pass. 20 mei Straat Or moesz n. Mena al Ahmadi; STRAAT COOK 21 mei te Lorenco Marques; STRAAT SINGAPORE 21 mei te Fre- mantle; TARIA (t.) 20 mei te Abadan; VLIST 20 mei v. New Port News naar Antwerpen; WIELDRECHT (t.) pass, Suez. Noord-Celebes in tweeën Het leger van Djakarta heeft het vliegveld van het eiland Morotai in de Noordelijke Molukken heroverd. De opstandelingen hadden het eiland eind april bezet. Volgens radio-Djakarta heeft de legerwoordvoerder, kolonel Pirngadie gezegd, dat de regeringstroepen enig verzet moesten overwinnen om het vliegveld in handen te krijgen. Op weg naar Morotai had de inva sie-vloot een Mitchel-bommenwerper per van de opstandelingen neerge schoten. De bommenwerper was in zee gestort. De aanval op Morotai be gon om 14.39 uur plaatselijke tijd dinsdag. Op Celebes. Het legerhoofdkwartier maakte be kend dat vorige week een eenheid in- spit of spierpijn AKKERTJES' helpen direct (Advertentie) NA AANRIJDING OVERLEDEN. Gistermiddag is te Haarlem de 71- jarige slagersbediende W. Ligthart op de Dreef aangereden door een N.Z.H.- bus, toen hij de rijweg overstak. JU Ernstig gewond werd hij naar de 2o'"melFTTie Brothers "(Rode Zeel na'ar I Mariastichting overgebracht, waar hij 1 vanmorgen is overleden. WEET U HET OOK NIET Vraag: Waar kan ik inlichtingen be komen voor het maken van een va- cantietrip door de Eifel? Antwoord: Elk reisbureau heeft kaarten en folders hierover. Vraag: Route per motor van Noor den naar Kanne en hoeveel km.? Antwoord: Noorden, Bodegraven, Den Bosch, Eindhoven, Valkens- waard, Hechtel, Hasselt, Diepenbeek, Berichten opgenomen na tips van lezers aan onze redactie, worden gel delijk beloond. De tipgevers dingen bovendien mee in onze nieuws-marathon, waar voor elke maand (de komende drie ;maanden) een prijs van 25, van 10 en van 5 gulden beschikbaar wordt gesteld. P.T.T. BEZORGT EEN NAT PAK Hedenmorgen verkoos een drie- wielige bestelfiets van de P.T.T. het koele water van de Nieuwe Rijn bo ven de veilige harde weg en nam een duikje in het water. Het duiken ging vanzelf, maar om de bakfiets weer boven water te krijgen moest de hulp van de kraan wagen van de brandweer worden in geroepen. Na enige tijd kwam de fiets weer, geheel gereinigd, naar boven. Of de geadresseerden van de postpakket ten, waarmee de wagen geladen was, deze schoonmaak ook leuk zullen vinden, is een open vraag. In elk geval krijgen er vandaag heel wat mensen een ,,nat pak" thuis. Ingezonden door: TH. MEUWESE, Bilsen, Mopertingen, Kanne; afstand 215 km. Vraag W. de J.: Als iemand on danks herhaalde aanmaningen in ge breke blijft zijn rekening in te die nen, hoeveel tijd moet er dan wette lijk verlopen zijn, dat men kan wei geren te betalen? Antwoord: U raakt een schuld niet kwijt door verloop van een termijn, zodat u altijd zult moeten betalen als die rekening komt. Waarom dacht u dat eigenlijk? Dat zou immers on eerlijk zijn? Iets anders is, dat men u na jaren een rekening onder de neus duwt met de bewering: „Dat hebt u nog niet betaald". Pas dan zoudt u kunnen zeggen (als dat tenminste zo is; eerlijk zijn). „Ja maar dat heb ik toch al betaald". M.a.w.: „Dat kun je nu wel beweren, maur toon dat maar eens aan". Afgezien van het feit, dat u niet hebt verteld, wat voor soort schuld het is, waar het hier om gaat, de daarop betrekking hebbende termijn zouden wij u tóch niet opge ven, omdat u niet betaald hebt. Vraag mevr. M.: Hoe moet ik mijn nog niet gebloeid hebbende amaryl lis behandelen? Antwoord: Daar u zegt, dat u deze amaryllis van een zaailing afgehaald en verder voortgekweekt hebt, hangt de behandeling maar af van de leef tijd van deze bol, daar ze eerst een zekere leeftijd en omvang moeten bereiken voor en aleer ze kunnen bloeien. Ze moeten over het alge meen minstens een doorsnee hebben van 7 tot 8 cm., wat neerkomt op een omtrek van 22 tot 25 cm. Er zijn ook bollen, die inplaats van in het vroege voorjaar, in de loop van de zomer gan bloeien. Houdt uw amaryl lis maar aan de groei, zet ze op een lichte, luchtige plaats en geef om de 8 of 14 dagen een lichte overbemes ting met kamermest. Giet vooral met water op kamertemperatuur. In de winter kunt u óf de plant aan de groei houden óf laat ze in het najaar afsterven en zet de bol in het vroe ge voorjaar in de warme kamer. Van tevoren, b.v. in februari-maart schudt u de oude grond er af, snijdt of plukt de verdroogde wortels er af en pot ze dan weer op in voedzame grond, b.v. 1 deel verteerde blad' SI Roomburgerweg 2a, Leiden, grond, 1 deel verteerd© stalmest en 2 delen verteerde graszodengrond of goede'tuingrond. Vraag A. M. v. E.: De grammofoon platenmaatschappij „Polydor" heeft van het orkest van Helmut Zacharias een plaat gemaakt, waarop het num mer „The whistler and his dog" voor komt. Ik beweer nu, dat het fluiten op deze plaat door middel van een viool verkregen wordt en mijn colle ga beweert, dat een mens fluit. Wat is juist? Antwoord: Het fluiten is afkomstig van een mens. Vraag: N.N. te Voorschoten over kamperen. Antwoord: Er bestaat in katholiek verband wel een mogelijkheid tot trekken en kamperen. Maar dan ge schiedt dit vanwege een of andere jeugdvereniging onder behoorlijk toe zicht. Wend u zich eens tot de Kath. Vacantiehuizen en Jeugdherbergen Centrale, Nachtegaalstraat 60bis, Utrecht. Vraag: Route LeidenBerg en Dal en LeidenArnhem. Antwoord: Leiden, Alphen, Woer den, Utrecht, Zeist, Driebergen, Ame- rongen, Rhenen, Opheusden, Zetten Andelst, Nijmegen, Berg en DaL Lei den, Utrecht, Zeist, Woudenberg, Ede, Arnhem. Vraag: Route per bromfiets van Zandvoort naar Dokkum; hoeveel km.? Antwoord: Zandvoort, Velsen, Alk maar, Nieuwe Niedorp, Middenmeer, Den Oever, Afsluitdijk, Harlingen, Leeuwarden, Dokkum; afstand 175 km. Vraag: Route per bromfiets van Langeraar naar Aalten; hoeveel km.? Antwoord: Langeraar, Zevenhoven, Noorden, Woerdensch Verlaat, Acht tienhoven, Haarzuilen, Utrecht, Zeist, Ede, Arnhem, Doesburg, Doetinchem, Varsseveld, Aalten; 135 km. Vraag: Route van Eindhoven naar Schinnen, hoeveel km? Antwoord: Eindhoven, Valkens- waard, Weert, Grathem, Maasbracht, Echt, Sittard, Schinnen; afstand 65 km. Vraag: Route per fiets van Ha- zerswoude (H.R.) naar Rietmolen via Apeldoorn; hoeveel km.? Antwoord: Deze rout© is tevens de kortste: Hazerswoude, Woerden, Utrecht, de Bilt, Amersfoort, Apel doorn, Zutphen, Lochem, Borculo, Neede, Rietmolen; afstand 165 km. Vraag: Hoeveel km. is de navol gend© route: Leiden, Utrecht, Arn- A1 kan er niet êén bij geleverd, lk suggereer, sprak Tn zekere Evert, dat ik huizen vermeer, 6f *t komt er op neer dat 't land nog meer ver K. V. P. vert. Verzekering aan V.S. fanterie van Djakarta bij Gorontalo in Noord-Celebes aan land was ge bracht en deze stad had veroverd. Gorontalo ligt ca. 190 km. ten zuid westen van Menado. Indien de verdere operaties van de regeringstroepen slagen zal het schier eiland Noord-Celebes in tweeën wor den verdeeld. Tussen het gebied van Gorontalo en Menado liggen dichte oerwouden, slechts door enkele we gen doorsneden. Zonder inmenging. De Amerikaanse minister Dulles heeft op zijn persconferentie ver klaard, dat de Indonesiërs hun pro blemen zelf moeten oplossen zonder inmenging van buiten. Hij zei, dat de Verenigde Staten, die zelf een burgeroorlog hebben mee gemaakt, sympathie hebben voor ieder land dat zoiets meemaakt. Hier aan voegde hij toe, dat de Ameri kaanse regering gelooft, dat de Indo nesiërs hun problemen kunnen oplos sen. Miljoenen naar de Expo De commissaris-generaal van de wereldtentoonstelling, baron Moens de Fernig, heeft verklaard, dat de tentoonstelling in de eerste maanden vijf miljoen bezoekers heeft getrok ken. Hij noemde dit een „verrassend succes". Als de stroom bezoekers op deze wijze zou aanhouden, zou de Expo op de sluitingsdatum, 19 oktober, door dertig miljoen mensen zijn be zocht. Volgens baron Moens de Fer nig moest men echter rekening hou den met een bijzondei grote toeloop van buitenlandse toeristen in de zo mermaanden. Met het oog nierop achtte hij de hoop op een totaal be zoekersaantal van vijftig miljoen ge rechtvaardigd. 'n Bijzonder legercorps Generaal-majoor Robert Sink heeft bijzonderheden bekendgemaakt over het tot dusver geheime strategische legercorps, dat altijd paraat is om in geval van nood ergens in de wereld te kunnen optreden. De generaal, die bevelhebber is van het corps, deelde mee, dat dit meer dan 126.000 uitgelezen militairen telt, georganiseerd in vier divisies. De vijf honderd man, die de vorige week in verband met de demonstraties tegen vice-president Nixon in Venezuela naar het Caraibische gebied werden overgebracht, maakten er deel van uit. Het corps bestaat reeds verschei dene jaren en is gedeeltelijk als ge volg van de ervaringen in Korea op gericht. De bedoeling van de oprich ting was zeer goed opgeleide eenhe den ter beschikking te hebben, die snel een einde kunnen maken aan kleine moeilijkheden, voordat zij tot grote uitgroeien. Tactische atoom wapens maken deel uit van de bewa pening. De „New York Times" meldt uit Cairo, dat de regering van president Nasser de Verenigde Staten zou heb ben verzekerd, geen plannen te heb ben om Libanon tot aansluiting bij de Verenigde Arabische Republiek te dwingen. Van gezaghebbende Egyptische zij de was verklaard, dat Cairo nog maals met klem had tegengesproken, rechtstreeks betrokken te zijn bij of verantwoordelijk te zijn voor de hui dige onlusten in Libanon. Nog niet rustig. In Beiroet en andere gebieden van Libanon is de rust nog steeds niet weergekeerd. Op een markt BOTSING IN DE LUCHT Een botsing in de lucht tussen een straaljager van de Amerikaanse hoofdstad ontplofte dinsdagmiddag luchtmacht en een Viscount van de een stuk dynamiet zonder evenwel slachtoffers te maken. Ook 's nachts werden er nog verscheidene explosies gehoord. In Tripolis sloegen leger eenheden tot twee keer toe uitvals- pogingen van opstandelingen in de winkelbuurt van de binnenstand af, waarbij de uitvallers zware verlie zen zouden hebben geleden. Volgens een Libanees blad „Al Bi- nah", zijn Syrische strijdkrachten bij Maisoen met pantserwagens tot vlak bij de grens van Libanon opge rukt. maatschappij Capital Airlines heeft elf mensen het leven gekost. Het grote passagiersvliegtuig stort te brandend neer nabij Brunswick (Maryland, Amerika). Alle elf in zittenden, onder wie zeven passa giers, kwamen om het leven. De be stuurder van de straaljager verliet zijn toestel per parachute en over leefde de ramp. Men nam hem op in een ziekenhuis. Hij vertelde dat hij zich niet kon herinneren hoe de ramp gebeurd was. (74) tMthit ovirtecM.. nbmiklt berm e Z\hn(t izerm stof LM ftiuw heb i

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6