EERSTE KAMER Zware aanval op s'aats-secretaris Kranenburg Een „Schat" in Achteveld „De Brug" overbrugt de partijkloof niet WOENSDAG 21 MEI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 De Eerste Kamer heeft gisteren nog feller dan de Tweede Kamer deed gereageerd op het beleid van minister Staf en staatssecretaris Kranenburg. Vooral de leden van de Katholieke Volkspartij spraken als hun mening uit, dat de onderminister van Oorlog er goed aan zou doen, af te treden. De beer Van Riel, van de liberale oppositie, ging nog iets verder en eiste zelfs het heengaan van minister Staf. De woordvoerder van de KVP-fractie, mr. L. de Gou, zeide tijdens de discussies over de begroting-1958 van het de partement van Oorlog, het strijdig te vinden met de democratie, dat mr. Kranenburg, ondanks alle kritiek op zijn stoel blijft zitten. Mr. Algera (A.R.) verwachtte, dat de KVP-fractie een motie in zou dienen om het aftreden van mr. Kranenburg te bewerken. Vandaag zullen minister Staf en mr. Kranenburg antwoorden. Staatssecretaris verantwoordelijk Dr. De Gou (KVP) merkte o.m. op, dat het gebeurde bij het D.M.L. ver ontwaardiging en ergernis heeft op gewekt in het land. Er zal heel wat moeten gebeuren voor het vertrou wen terug is want reeds eerder is het D.M.L. in opspraak geweest. De staatssecretaris is staatsrechtelijk het eerst verantwoordelijk voor het wan beleid bij het D.M.L. De heer De Gou zei verder, dat de gevolgde handelwijze verwacht zou kunnen worden van een politieke krullenjongen, maar niet van een staatssecretaris. Het vertrouwen van het Nederlandse volk in het leger moet worden hersteld. „Op dit ogenblik kunnen wij op deze post geen staatssecretaris gebruiken", aldus de heer De Gou, „die rustig op zijn stoel blijft zitten". Spr. vroeg of de staatssecretaris bereid is thans zijn staatsrechtelijke positie in nadere overweging te nemen. Opmerkend dat volgens krantenbe richten bij het leger wanbeleid en bedrog hoogtij vieren, zei de C.H.-se-' nator mr C. Vixseboxse, ervan over tuigd te zijn, dat de door de Tweede Kamer ingestelde commissie nuttig werk kan doen. Voor de controle op de helmen is de staatssecretaris verantwoordelijk. Of deze aanleiding ziet op zijn post te blijven aldus spr. is een zaak van hem zelf, van het kabinet en van zijn partij. „Wat mij betreft mag hij het nog eens over doen". De heer Polak (Comm. groep-De Groot), zei van mening te zijn, dat men geen anderhalf miljard kan uit geven zonder dat er corruptie op treedt. Het betekent dus niets een minister te vervangen. Het liet spr. koud wie verantwoordelijk is. Verantwoorde lijk is in wezen het politieke stelsel. De heer Polak wenste „voor deze be groting geen man en geen cent" te geven. (Advertentie) Van Nelle bestellen! Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. 8.1*5 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Chansons. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.26 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Ballroomork. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Pianorecital. 13.40 Amus. muz. NCRV: 14.00 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.30 Pianore cital. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Strijk- kwart. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Metro- pole ork. 18.15 Friesprogr. 18.30 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Gram. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Lichte muz. 19.50 A.R., pol. caus. 20.00 Radiokrant 20.20 Gevar. progr. 21.45 Gram. 22.00 Tijdschriftenkron. 22.10 Orgelcon cert. 22.40 Gram. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23.15 Sportuitsl. 23.20 Zwitserse muz. 23.50—24.00 Gram. HHILVERSUM II, 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO. 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Mor genwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Eten over de gren zen, caus. 11.15 Orgel en saxofoon. 11.50 Voordr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Piano spel. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Amus. muz. 13.55 Beursber. 14.00 Bas en piano. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Gram. 15.45 Voordr. 16.00 Gram. 16.30 Tiroler muz. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Dansmuz. 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.45 Sportproble- men. 18.55 Gesproken brief uit Lon den. 19.00 Voor de kinderen. 19.06 Gevar. progr. 20.00 Nieuws. 20.05 Ka- merork. en soliste. 21.15 'n Hond jankt22.40 Journ. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 Act. of gram. 23.25—24.00 Nieuwe gram. Televisieprogramma. NTS: Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Gastenboek. 20.40 Voor de jeugd. 21.10 Kookpraatje. 21.20 Mode show. 21.50 Epiloog. De heer Algra zei o.a. in de krant te hebben gelezen, dat er iets aan de hand is met het DML. Er is de laatste tijd iets aan het licht gekomen van corruptie en geklungel. Bij dit alles speelt een belangrijke rol hoe de ver antwoordelijkheid van de minister wordt gezien. Aan de orde is de staatsrechtelijke verantwoordelijkheid van minister en staatssecretaris, maar primair die van de minister. Spr. verklaarde meer waardering te hebben voor de uit spraak van de heer Van Riel dan voor die van de heer Oud in de Tweede Kamer. Of de staatssecretaris of deze en de minister moeten aftreden is voor hem een openvraag. Hij zal het antwoord der regering eerst afwach ten. Spr. waardeerde het, dat door twee afgevaardigden zo'n duidelijke taal is gesproken. Hij verwachtte in tweede termijn wel een motie. Van de zijde van de K.V.P.-woordvoerder. Misschien zou de minister het wel opportuun achten zich te ontdoen van de staatssecretaris van oorlog. Dat zou spr. echter weinig belangrijk en bevredigend vinden. Belangrijker zou zijn een vervanger te vinden, die een topfiguur zou kunnen zijn bij een reorganisatie zoals spr. bedoelde. (Advertentie) Van Nelle bestellen! Als een lopend vuurtje ging giste ren" het nieuws door het kleine Utrechtse dorpje Achteveld, dat vrij willige arbeiders bij de bouw van het dorpshuis een schat hadden! gevon den. Toen men met een bulldozer be zig was de grond te verplaatsen, hoor den enkele arbeiders wat gekraak en toen zij naderbij kwamen vonden zij een glazen weckpot, boordevol zilve ren rijksdaalders, zilveren guldens en kwartjes en dubbeltjes. Er ging een groot gejuich op en tientallen jongelui snelden toe om met de schatgraverij te beginnen. Ook oude mensen en jonge kinderen woelden met de handen de aarde om en vonden nog menig geldstuk. Zelfs gisteravond was men tot laat bezig bij het schijnsel van lampjes geld te zoeken. Ook vanmorgen vond men weer wat geldstukken. In totaal on geveer 509. Het blijkt, dat dit geld afkomstig is van de Achtevelder A. B., die een kwart eeuw lang een café te Achte veld heeft geëxploiteerd. Hij heeft dit geld tijdens of vlak na de oorlog be graven in zes potten. Het grootste deel heeft hij echter teruggevonden, doch de laatste pot met geld kon de eigenaar niet vinden. Vorig jaar werden café en grond verkocht aan het R.K. Kerkbestuur van Achteveld, omdat men op het ter rein een dorpshuis wilde bouwen. Men heeft de vermoedelijke eige naar B., die sinds kort in Soest woont, opgeroepen en deze heeft zijn eigen dom herkend en laat ook eigendoms rechten gelden. De rijkspolitie die een aantal getuigen gehoord heeft, zal hem het geld nu ter hand stellen. Of evenwel het kerkbestuur ook rechten zal laten gelden, zij is thans immers eigenaresse van de grond, is nog niet bekend. In Achteveld is deze „schatgrave rij" het gesprek van de dag. Charles de France (Advertentie) Van Nelle bestellen! De man met de fijne neus. Is dol op het parlement en op een goede sigaret: Lexington from America's Best Tobacco's. (Advertentie) Van 10 tot 18 October „Voeding en Hygiëne" op de RAI In het Rai-gebouw te Amsterdam wordi van 10 tot 18 oktober de natio nale tentoonstelling „Voeding en Hy giëne" gehouden ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het over heidstoezicht op de levensmiddelen met gebruikmaking van wetenschap pelijke methoden. Op deze expositie, een voorlich tingstentoonstelling geheel afgestemd op de consument, wordt een over zicht gegeven van de vorderingen en de grote veranderingen die zich in de loop der jaren hebben voorgedaan in de land- en tuinbouw, de produk- tie van voedingsmiddelen van dier lijke oorsprong, in de visserij en voorts in de -industriële bereiding van onze levensmiddelen. Er nemen 16 wetenschappelijke in stituten en bureaux, die op het ge bied van de voedingsmiddelen werk zaam zijn, aan deze nationale ten toonstelling deel. Vrouw doodgeslagen door wasmachine Gisteren is de 58-jarige mevrouw van EertenVos te Enschede op tra gische wijze om het leven gekomen. Toen zij bezig was de was te doen in de tuin van haar woning, hoorde een buurman haar plotseling gillen. Hij zag de vrouw vallen en de wasmr- chine viel over haar heen. Bij het onderzoek door het G.E.B. en de economische recherche van de gemeentepolitie te Enschede bleek, dat er iets in de wasmachine kapot was, waardoor kortsluiting was ver oorzaakt. De wasmachine, die ge huurd was, is in beslag genomen voor een nader onderzoek. NA ONGEVAL OVERLEDEN. In het St. Franciscus-gasthuis te Rotterdam is overleden de 85-jarige heer P. G. H. Roelofsen van de Schie- kade. Zaterdagmiddag j.l. werd hij bij het oversteken van de Schiekade aangereden door een bromfiets, zo dat hij met verwondingen moest worden opgenomen. AALSMEERS' BLOEMENCORSO Naar aanleiding van het onlangs gepubliceerde voornemen van de Stichting Bloemencorso Aalsmeer om een gruot historisch corso te houden ter gelegenheid van het feit, dat het ir september 1958 tien jaar geleden zal zijn, dat Koningin Juliana de troon besteeg, is gebleken, dat Hare Majesteit van mening is, dat een enkel tienjarige regeringsperiode geen bijzondere viering motiveert, op grond waarvan zij als haar uitdruk kelijke wens te kennen heeft gege ven dat aan dit jubileum géén aan dacht wordt geschonken. De opzet van het corso is thans met deze wens in overeenstemming gebracht. De communistische scheurmakers, die het bewind van Paul de Groot hebben afgezworen, hebben een eigen orgaan opgericht. Het is een maandblad „voor vrede en sosialis- me", dat uitkomt onder de titel „De Brug". De redactie berust bij Henk Gortzak, leider van de afgescheiden communistische fractie in de Tweede Kamer. In een inleiding voor het eerste nummer heeft de rebellenleider Wa- UAkJ„ ,u!TPBr,Al, genaar de lezers uiteengezet, wat het I 0ND" voortdurende comaon »an het mo»ATO»njM d. hamei .00» aeraM, streven van de afgescheiden groep nu eigenlijk is. Hij veroordeelt onder meer het dogmatisme en wenst een betere toepassing van het leninistisch democratisch centralisme. (Advertentie) Van Nelle bestellen! (Advertentie) Van Nelle bestellen! VERZEKERINGSAGENTEN VRIJ VAN EXAMEN De Sociaal-Economische Raad zal van verzekeringsagenten in de zoge naamde C-groep inderdaad geen examen eisen. De SER is hiertoe ge. komen omdat hij meent, in redelijk heid niet te kunnen verlangen, dat de duizenden verzekeringsagenten, die in doorsnee al een jaar of zeven werkzaam zijn, thans nog een exa men afleggen, dat beslissend is voor de vraag of zij hun beroep kunnen blijven uitoefenen. Dit hebben de ministers Hofstra en Zijlstra geantwoord op schriftelij ke vragen van het Tweede-Kamer lid Koersen (KVP). De SER zou de afgifte van bewijs stukken van bekwaamheid door de verzekeringsmaatschappijen gerecht vaardigd achten, indien verzekeraars in de verklaringen pieedelen, dat de betrokkene in de jaren 1956, 1957 en 1958 (de drie jaren, voorafgaande aan de indiening van de verklaring) voor hen naar genoegen heeft be. middeld. De ministers achten het niet uitge sloten, dat een maatschappij een schriftelijke verklaring aan een agent zal weigeren, ongeacht of hij voldoet aan de produktie- en porte feuille-eis. De door de SER voorge stane procedure behoeft volgens de ministers niet te leiden tot een ern- Er zit geen muziek meer in draadomroep De draadomroep van de PTT maakt minder-goede dagen door. Per werk dag gaat het aantal abonnees gemid deld met 120 achteruit. En indien de tekenen niet bedriegen zou in decem ber van dit jaar het aantal betalende luisteraars van de draadomroep ge daald zijn tot ver beneden de 500.000. Dat heeft de PTT doen overwegen, ten einde een stop te bereiken in de ze sterke daling, om uitsluitend aan reeds aangesloten of aan adspirant- leden tegen een niet te hoge vergoe ding pick-up installaties te verhuren en, desgewenst, kwaliteitsluidspre kers te plaatsen. PRONONCE voor Uw ONDERGOED Leiden Breestraat 65 Tel. 21800 Oegstgeest Geversstraat 41 Tel 23917 (Advertentie) Kledingmagazijn ontslaat 150 man De twee grote modemagazijnen, die de n.v. Esders' Kledingmagazijnen in Rotterdam heeft en die beide na de oorlog werden gebouwd, zullen wor den gesloten. Er is bij het Geweste lijk Arbeidsbureau reeds een vergun ning aangevraagd voor het ontslag van ruim 150 werknemers. De n.v. als zodanig zal niet worden opgehe ven. Esders Kledingmagazijnetn hebben in de jaren vlak na de oorlog met grote moeilijkheden te kampen gehad. De directie hoopte dat deze moei lijkheden na het openen van de nieu we winkelpanden wel tot het verle den zouden horert. In 1952 gingen de zaken inderdaad wat beter maar er kwam weer een depressie en reeds geruime tijd liepen er geruchten in Rotterdam, dat het er somber uit zag met de exploitatie van de modemaga zijnen. Het personeel, waarvoor ontslag is aangeyraagd, zal geleidelijk aan worden afgevoerd volgens de bepa lingen, die in de collectieve arbeids overeenkomst zijn opgenomen. DOOR TREIN GEDOOD. Gistermiddag is op het stations emplacement te Nijmegen de 23-jari- ge J. Dijkstra uit Eist door een uit de richting Arnhem komende goederen trein gegrepen en gedood. De jonge man was in opdracht van een parti culier bedrijf bezig een wissel te her stellen en heeft blijkbaar de trein te laat opgemerkt. (Advertentie). ALPHEN AAN DEN RIJN A. J. A. Breukel Kort nadat hij zich even na mid dernacht ter ruste had begeven is dinsdag te Alphen a. d. Rijn over leden de heer A. J. A. Breukel, een algemeen bekende ingezetene en op veel terreinen verdienstelijk paro chiaan van Sint Bonifacius. De heer Breukel zou volgende (Advertentie) Van Nelle bestellen! CAFé TE VENLO AFGEBRAND. In de afgelopen nacht is het aan de Koestraat te Arcen gelegen café-pen sion „De Pauw" uitgebrand. De brand werd ontdekt door een buurman, die in allerijl de bewoners van het pension en de gasten uit hun slaap wekte. Toen de Venlose brand weer een half uur na het begin van de brand, omstreeks een uur, arri veerde, stond reeds het dak in lich terlaaie. De vlammen grepen zo snel om zich heen, dat zo goed als niets van de inboedel gered kon worden. Ook de eigendommen der gasten, waaronder die van drie gezinnen, zijn een prooi der vlammen geworden. Om twee uur was de brandweer van Venlo nog druk doende om met groot materieel te blussen. week 66 jaar geworden zijn. Hy is te Aarlanderveen geboren, d.w.z. in de Raadhuisstraat van de huidige ge meente Alphen a. d. Rijn, in het pand waar thans Vroom en Dreesmann is gevestigd. Voorheen dreef de familie Breukel het sedert 1840 bestaande manufac- turenbedrijf onder de firmanaam A. Maseland, de grondlegger van de zaak. De heer Breukel bewoog zich in het parochiële leven op vrijwel elk ter rein, waarbij hij zich steeds heeft leren kennen als een goede organisa tor en als een man van rotsvaste ge loofsovertuiging. Hij vervulde o.m. vele jaren het voorzitterschap van de r.k.v.v. „Al- phense Boys". Als voorzitter van de Katholieke Actie, welk werk hij tot aan zijn dood toe met veel aposto- laatszin heeft vervuld, was hij de organisator en leider van vele paro chiële hoogtepunten, zoals priester feesten, het komen en gaan van tal van geestelijken en vele andere ker kelijke gebeurtenissen. Voorts was hij gedurende vel; jaren voorzitter van het genootschap- „De Stille Omgang" en maakte hij zelf tot voor kort de omgang mee. Op de vereniging katholieke gezins zorg drukte hij als bestuurslid zijn eigen stempel evenals op vele comité's en verenigingen van sociaal-charita tieve aard. In deze hoedanigheid is de heer Breukel, by de concentratie van al deze instanties in het interparo chieel sociaal charitatief centrum tevens tot bestuurslid hiervan geko zen. Ook de zieken van de parochie verliezen in de heer Breukel een zorgzame vriend. Als plaatselijk lei der bevorderde hij, dat vele zieken uit Alphen konden deelnemen aan het jaarlijks ziekentriduum te Lei den. De heer Breukel was voorts col lectant in de kerk, dekenaal commis saris van de katholieke radio-omroep, bestuurslid van het Ned. Roode Kruis en lid var. het plaatselijk comité van het Ned. R. K. Huisves tingscomité van 's-Hertogenbosch in welke functie hij vooral vele Oosten rijkse en Hongaarse kinderen in de twintiger jaren aan zich heeft ver plicht. Het stoffelijk omhulsel van de heer Breukel wordt vrijdagmorgen na de plechtige gezongen H. Mis van Re quiem in de parochiekerk van de H. Bonifacius, die om 9.30 uur aan vangt, op het R. K. kerkhof ter aerde besteld. Utanapisjtim in gesprek met koningin Juliana (Advertentie) Van Nelle bestellen! ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „Maasland" 26/5; Australië: via Engeland 24/5 en 31/5; Brazilië: s.s. „Algenib" 27/5; Canada: s.s. „Nieuw Amsterdam" 24/5; s.s. „Maasdam" 28/5; s.s. „Waterman" 29/5; Chili: via New York 28/5; Indo nesië: s.s. „Automedon" 2/6; Ned. An tillen: s.s. „Triton" 26/5; Ned. Nw. Guinea s.s. „Automedon" 2/6; Nieuw Zeeland: via Engeland 24/5 en 31/5; Suriname: m.s. „Nestor" 28/5; Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika m.s. „Athlone Castle" 24/5, m.s. „Bloem fontein" 28/5; Brits Oost Afrika: s.s. „Ferdinand de Lesseps" 24/5, *s.s. „Africa" 29/5. Inlichtingen betreffende de verzen- stige verontachtzaming van de vak- dingsdata van postpakketen geven de bekwaamheidseisen. postkantoren. In „Junushoff" te Wageningen heeft ILM. Konignln Juliana maandagavond de galavoorstelling bijgewoond van het lustrumspel „Gilgamesj", dat wordt opgevoerd ter gelegenheid van het 16de lustrum van het Wage- ningsch Studenten Corps. In de pauze werden leden van de Senaat en verschillende spelers aan de Koningin voor gesteld. De foto toont de Landsvrouwe (rechts) in gesprek met v.l.n.r.: P. F. v. d. Goot als „Gilgamesj", ko ning van Uruk; J. Bensing als „X Utanapisjtim" en K. J. van Beek president van de senaat.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5