Nieuw dessert hazelnoot 4b KOSTUUMS VAN HOUTEN Min. Staf verdedigt z'n beleid en blijft verantwoordelijk Mogen verhuiskosten van het belastbaar inkomen worden afgetrokken? „het modehuis" Joh. van Eyken WOENSDAG 21 MEI 1958 DE LE1DSE COURANT PAGINA 3 Eerste Kamer Staatssecretaris Kranenburg: onderwerp van diepgaand beraad De Eerste Kamer heeft hedenoch tend de behandeling van de begrotin gen van de departementen van oorlog en van marine voortgezet. Gisteren hebben acht leden daarbij het woord gevoerd. Thans komt minister STAF aan het woord. Hij geeft te kennen, dat er een goede coördinatie is tussen de departementen. Over de grondsla gen van de defensie-opbouw is en on der de democratische partijen een al gemene overeenstemming. Spr. be toogt, dat als men in de Navo-concep- tie een oorlog wil voorkomen een sterk militair apparaat nodig is. Het memorandum der zeven kern- physici aanroerende zegt hij, dat dit geen handleiding voor de regering is Het biedt geen oplossing en is meer een samenvatting. Het bevat eigen lijk geen nieuws. Hij merkt op, dat men altijd meer aanloopt tegen het kwasi-pacifisme van de Sowjet-Unie. Ten aanzien van de vestiging van raketbases heeft spr. reeds meerma len het standpunt der regering uit eengezet. De bevolkingsdichtheid speelt z.i. zeker een rol en hij acht het twijfelachtig, dat aan ons land vestiging gevraagd zal worden. De gedachte van de heer De Gou inzake benoeming van een chef staf van de krijgsmacht wijst de minister af. Wanneer men zou komen tot een beroepsleger, dan zou daarmede ge paard moeten gaan een reorganisatie van de burgerlijke rijksdienst, waar in kunnen worden opgenomen dege nen, die het leger verlaten. Daaraan zijn moeilijkheden verbonden. Die heeft men al ondervonden met de on derofficieren, die een dienstverband van zes jaren hadden. De „Karei Doorman" acht spr. een waardevolle bijdrage in de Navo. Wat de verdediging van Nieuw Guinea betreft, zegt spr. een bezetting door Indonesië niet te verwachten zo lang de gewapende opstanden in In donesië niet zijn onderdrukt. Men is er echter op bedacht, dat de situatie kan veranderen, mede met het oog op de leverantie van waPens aan In donesië. Met betrekking tot de kwestie van kapitein L. zegt de minister, dat de ze zich in het Duitse kamp zeer on evenwichtig heeft gedragen. Hij is toen opgenomen in een inrichting, daarna ontslagen en weer opgeno men. Toen hij andermaal werd ont slagen gaf hij weer tekenen van over spanning. Hij is thans weer onder be handeling van een specialist. Hij wordt als patiënt aangemerkt en spr. wacht het oordeel der medici af. De minister merkt op, dat het niet mogelijk is aan een commissie als de defensie-commissie een eigen contro le-orgaan te geven als dat onafhan kelijk van de regering moet zijn. Hij herinnert eraan reeds alle medewer king te hebben toegezegd aan de com missie-Koersen. Tot dusver heeft hij iedere aanwij zing van onregelmatigheid bij het DML aangegrepen. Het gaat thans over zaken van 4, 5 jaar geleden. Hij merkt op, dat na Indonesië heel nieu we diensten moesten worden opgezet, die natuurlijk ook tekortkomingen hadden. Spr. wenst niet vooruit te lopen op het rapport der commissie-Koersen. Reeds geruime tijd geleden is nage gaan hoe de bevordering van offi cieren anders geregeld zou kunnen worden. Over ernstige wantoestanden kan z.i. niet worden gesproken. Het heeft hem pijnlijk getroffen, dat de heer De Gou heeft gesproken over onregel matigheden en de heer Van Riel over corruptie. Op burgers en militairen is een on verdiende blaam gelegd, waategen zij zich niet kunnen verwaren. Spr. be treurt het, dat een blaam is gewor pen op het wapen der Koninklijke Marechaussee. De heer De Gou wil nu de staatssecretaris verantwoorde lijk stellen. De minister merkt daartegen op, dat hijzelf op de eerste plaats verant woordelijk is. Hij herinnert er aan, dat hij in de Tweede Kamer heeft gezegd te beseffen, dat 'n gevoel van onbehagen is ontstaan. Bij de discus sie in de Tweede Kamer heeft spre ker geen terughoudendheid betracht en ook thans zegt hij zich niet aan verantwoordelijkheid te willen ont trekken. Hij gevoelt deze verant woordelijkheid ook jegens de bur gers en militairen van zijn departe ment die zijn aangevallen. Hij acht het zijn plicht hun goede naam te her stellen. De staatssecretaris van oorlog, de heer KRANENBURG, zegt dat de eigen verantwoordelijkheid van de staatssecretaris in de debatten aan de orde is gesteld. Het is van groot be lang, dat dit is gebeurd. De functie van staatssecretaris ontleent haar waarde niet aan het ambtelijk, maar aan het politiek karakter daarvan. De Staten-Generaal hebben de vrije keus hiervoor een eigen standpunt in te nemen. De staatssecretaris zegt het recht van de Kamer te onderken nen, uit te maken of het college als nog hem aan zijn verantwoordelijk heid wil houden. Het is niet zijn standpunt, dat zijn verantwoordelijk heid door de minister wordt gedekt. Het is aan de Kamer hierin te beslis sen. Het zal een onderwerp van diep gaand beraad zijn. Rechterlijke uitspraken Ingevolge het „Besluit op de In komstenbelasting 1941" worden de kosten van verwerving in mindering gebracht op de inkomsten, waartoe zij betrekking hebben. Onder kosten van verwerving worden verstaan de kosten tot verwerving, inning en be houd der inkomsten en de op de in komsten rustende lasten. Mag iemand, die door zijn werk zaamheden genoodzaakt wordt te verhuizen, de daarmede gepaard gaande kosten van zijn belastbaar in komen aftrekken? Toen er in ons land nog geen woningnood bestond, werd voor deze kosten geen aftrek toegestaan, omdat deze uitgaven ge acht werden te zijn gedaan ten be hoeve van het persoonlijke leven van de belastingplichtige. Maar in zijn Resolutie van 23 februari 1951, no. 3, keurde de minister van financiën goed, dat de verhuiskosten van werk nemers, die door het aanvaarden van hun dienstbetrekking gedwongen worden zo spoedig mogelijk van woonplaats te veranderen, voors hands worden behandeld als kosten van verwerving van het loon. Hier bij beperkte de minister de aftrek baarheid echter tot de noodzakelijke kosten, welke rechtstreeks uit de verhuizing voortvloeien. Na deze resolutie heeft ons hoogste rechtscollege, de Hoge Raad, in som mige gevallen wel en in andere ge vallen geen aftrek toegestaan. Wij laten hieronder enkele uitspraken volgen. Bij overgang naar vrij beroep Een inspecteur der belastingen was overgegaan naar het vrije beroep van belastingconsulent door toetreding tot een bestaande maatschappij. Hier bij werd van hem geëist zich te ves tigen in X. De door hem gemaakte verhuiskosten beschouwde de belas tingconsulent als eerste aanloopkos ten ter verkrijging van de opbreng sten uit zijn nieuwe beroep. Naar zijn mening dienden deze kosten in aanmerking te worden genomen als aftrekpost bij de berekening van de opbrengst van de winst uit beroep. Na in het ongelijk te zijn gesteld door de inspecteur en de raad van beroep wendde hij zich tenslotte tot de Hoge Raad, doch zonder resutaat. Wanneer iemand zijn ambt prijs geeft ten einde een beroep aan te vangen, behoren de uit deze ver andering van levenspositie voort vloeiende verhuiskosten tot zijn per soonlijk leven, aldus besliste de Hoge Raad. Geen aftrek van sleutelgeld Iemand woonde met zijn vrouw en twee kinderen te A. Hij werd door een N.V. als bedrijfschef in dienst genomen onder voorwaarde, dat hij zich ten spoedigste na zijn benoeming te B. zou vestigen. Hierop verhuis de de bedrijfschef met zijn gezin naar een flatwoning te B. en betaal VE&BOND VOOR VEILIG VBRKEBR Beweegbare brac de aan de bouwer van die woning een bedrag van 1750.Hij wenste dit bedrag te zien aangemerkt als kosten van verwerving van het in komen uit zijn dienstbetrekking. Hij betoogde, dat hij geen andere woning in B. kon krijgen. De raad van beroep oordeelde, dat de betreffende som van 1750.tot de kosten van verwerving moest worden gerekend. Maar de staats secretaris van financiën ging met succes tegen deze uitspraak in cas satie bij de Hoge Raad. De betaling van 1750, welke de bedrijfschef bij het huren van zijn woning aan de bouwer moest doen, behoort niet tot de kosten van ver werving, aangezien deze betaling evenals een in termijnen betaalde huurprijs strekt als tegenprestatie van het door belanghebbende ver kregen genot van de woning en als zodanig oplevert een besteding van het inkomen, aldus de Hoge Raad. Wel aftrek van herstelkosten X, een vertegenwoordiger, was met standplaats te Y (Noord-Bra bant) in dienst van een Amster damse werkgever. Op een gegeven moment werd hij op het hoofdkan toor te Amsterdam te werk gesteld. Daar het dagelijkse heen en weer reizen tussen Amsterdam en Y, waar hij woonde, ondoenlijk was, zag X naar woonruimte te Amsterdam of in de omgeving van deze stad uit. Na veel moeite kon hij door middel van woningruil een pand te Z ver krijgen. Dit huis was totaal verwaar loosd en verkeerde in onbewoonbare staat. Maar X liet de woningruil toch doorgaan, omdat hij geen uitzicht had op een andere woning. X wilde de kosten, welke hij moest maken om het huis weer in bewoon bare staat te brengen, aangemerkt zien als verwervingskosten. Doch hiertoe waren de inspecteur en de raad van beroep niet bereid. De Hoge Raad vernietigde echter de uitspraak van de Raad van Be roep. De Hoge Raad overwoog, dat X na zeer veel moeite, veroorzaakt door de alom hier te lande heer sende woningnood, er uiteindelijk in is geslaagd een woningruil aan te gaan. Vast stond, dat het perceel in een zeer verwaarloosde toestand ver keerde en dat de eigenaar niet ge negen was dit in bewoonbare staat te brengen. De reparatiekosten, wel ke X heeft moeten maken, waren beperkt tot het allernoodzakelijkste. De betreffende uitgaven betekenden voor X een geldelijk verlies, omdat daartegenover geen waarde vertegen woordigende zaken zijn verkregen. Uit deze feiten volgt, dat de onder havige kosten behoren tot de kosten van verwerving, aldus dé Hoge Raad. Maatstaf van -aftrekbaarheid. Iemand had een nieuwe betrekking bij een andere werkgever aanvaard en daartoe moeten verhuizen. De in specteur en de Raad van Beroep hadden als verwervingskosten aan gemerkt: reiskosten, kosten van ge scheiden leven, kosten van ruil- advertentie, inschrijfgeld van wo- ningbureaux, reiskosten van de echt genote voor het zoeken van een wo ning en de verhuiskosten van de in boedel, een en ander tot een totaal bedrag van 1.500, Doch hiermede was de belasting plichtige niet tevreden. Hij wilde van zijn belastbaar inkomen bovendien afgetrokken hebben: de uitgaven voor het inrichten van de gevonden woning, voor het noodzakelijk op knappen daarvan, voor overname en aanleg van vaste wastafels, voor het maken van een douchecel en van een kolenhok, voor levering van elektrische lampen, voor schilderen, behangen en stofferen van kamers en dergelijke. De Raad van Beroep was met de inspecteur van oordeel, dat deze uitgaven niet het karakter droegen van kosten van verwerving. Deze uitgaven liggen uitsluitend in de persoonlijke sfeer en staan niet met de dienstbetrekking in zodanig zakelijk verband, dat zij te beschou wen zijn als uitgaven, welke voor de vervulling van de dienstbetrekking moeten worden gedaan, aldus be sliste de Raad van Beroep. Maar de Hoge Raad vernietigde deze uitspraak, omdat de Raad van Beroep ten onrechte aan alle om streden kosten het karakter van kos ten van werving had ontzegd. Ingeval een werknemer een aan zijn vroegere betrekking soortver- wante nieuwe betrekking bij een an dere werkgever in een andere plaats heeft aanvaard en zulks hem tot ver huizing noopt, behoren de hieruit voortvloeiende onkosten in beginsel tot de kosten van verwerving. Doch niet alle aan de verhuizing verbon den uitgaven kunnen als verwer vingskosten gelden. Voor de beoor deling hiervan dient als maatstaf te worden aangelegd, of en in hoeverre die uitgaven door de belastingplich tige redelijkerwijs niet konden wor den vermeden en voor hem een gel delijk verlies hebben betekend. Niet in aanmerking komen die uitgaven, welke al moge de verhuizing daartoe aanleiding hebben gegeven niet noodzakelijk waren of voor de belastingplichtige geen geldelijk verlies hebben betekend, omdat daar tegenover waarde vertegenwoordi gende zaken zijn verkregen. Naar deze maatstaf beoordeeld aldus de Hoge Raad behoren in het onderhavige geval tot de kosten van verwerving: de kosten van het overbrengen van de inboedel en voor het pasklaar maken van de overgebrachte stoffering zomede de kosten, besteed voor het noodwendig opknappen van de nieuwe woning, waaronder moeten worden verstaan de kosten, die een iegelijk, die deze woning zou hebben willen betrekken, zou hebben moeten maken om haar in redelijke staat te brengen. Naar bovenstaande maatstaf be schouwde de Hoge Raad niet als kos ten van verwerving: de uitgaven voor de aanschaffing waaronder begrepen het overnemen van de vroegere bewoner van stoffering, vaste wastafels, elektrische lampen en andere goederen ten behoeve de inrichting der nieuwe woning en evenmin de uitgaven tot verbetering van die woning, zoals de kosten voor het aanbrengen van een douchecel en een kolenhok. Mr. C. A. BARON BENTINCK. Marktberichten 's HERTOGENBOSCH, 21 mei, Vee Aangevoerd 7542 stuks vee, zijn de: 2235 runderen, 214 graskalveren, 831 vette kalveren, 697 nuchtere kal veren, 165 schapen, 19 geiten, 615 lammeren, 81 fokzeugen, 331 slacht- varkens, 89 lopers, 2265 biggen. Prijzen, behoudens uitzonderingen voor dieren van buitengewone kwa liteit, als volgt: melk- en kalfkoeien 7651290 p. stuk; guiste koeien 700—1000; kalfvaarzen 800—1275; klamvaarzen ƒ760940; guiste vaar zen ƒ700—875; pinken ƒ475—700; graskalveren 300450; nuchtere kalveren voor fok- of mesterij 70 220; weideschapen 4075; lamme ren 110170; lammeren met ooien ƒ110-170; lammeren 3565; drachtige zeugen 275390; lopers 6576; biggen 48--60; slachtrun- deren: aanvoer 688 stuks; extra kwa liteit ƒ3.403.60 per kg gesl. gew.; Ie kw. 3.253.40 per kg gesl. gew.; 2e kw. ƒ2.953.15 per kg gesl. gew.; 3e kw. ƒ2.70—2.90 per kg gesl. gew.; vette stieren f 2.90—3.25 per kg gesl. gew.; worstkoeien 2.602.75 per kg gesl. gew.; vette kalveren le kw. 2.552.95 per kg lev.' gew.; 2e kw. 2.202.50 per kg lev. gew.; 3e kw. ƒ2.00—2.15 per kg lev. gew.; nuch tere slachtkalveren 1.301.55 per kg lev. gew.; slachtvarkens 1.62 1.72 per kg lev. gew.; slachtzeugen le kw. 1.481.53 per kg lev. gew.; 2e kw. 1.40—1.45 per kg lev. gew.: vette schapen 85115 p. stuk; vette lammeren ƒ70—110 p. stuk; nuchtere slachtkalveren 42.5065 p. stuk. Verdere mededelingen: melk- en kalfkoeien: aanvoer gelijk vorige week, handel rustig, prijzen stijf duur. Guiste koeien: aanvoer nor maal. handel goed, prijzen gehand haafd. Vette kalveren: aanvoer gro ter, handel levendig, prijzen vast. Nuchtere slachtkalveren: aanvoer minder, handel vlot, prijzen hoger. Schapen en lammeren: aanvoer groot, handel levendig, prijzen trok ken iets aan. Fokzeugen: aanvoer groter, handel redelijk, prijzen sta biel. Lopers en biggen: aanvoer rui mer, handel rustig, prijzen gehand haafd. Slachtvee: aanvoer normaal, handel lui, prijzen duur. Slacht zeu- gen: aanvoer minder, handel willig, ruim prijshoudend. WOERDEN, 21 mei. Kaas. Aan voer 12 partijen, notering 1.55 1.7*5. Handel matig. TER AAR. 19 mei 1968. Groente Peulen 2.80-4.50; idem B 2.20—2.30; kassnijbonen 2.803.20; idem stek 2.10—2.50; andijvie 0.27—0.47; idem B 0.130.26; spinazie 0.170.30; idem B 0.120.16; rabarber 0.150.20; pos telein 0.25—0.41; prei 0.23—0.25; aardappelen 0.12—0.14; komkommers stek 0.220.36; waspeen 0.79; sjalot ten 0.21; tomaten B 1.70; idem C 1.50, alles per kg; sla A 0.12—0.20; idem B 0.08-0.13; idem C 0.04—0.07; bloemkool A 0,5'20.94; idem B 0.35 —0.55; idem C 0.150.28; idem stek 0.110.15; komkommers C 0.250.41; idem D 0.21—0.29; idem stek 0.06 0.21; alles per stuk; radijs 0.050.07; bospeen 0.610.79; idem B 0.41, alles per bos; stoofsla 1.001.20 per kist; aardbeien 0.500.90 per doosje. RIJNSBURG 20 mei 1958. Bloemen Gladiolen 1316; Lelie Regale 16—17, wit 27—29; Or. Triumph 30— 36 per stuk. Anemonen 170260; Mimi 100150; Margrieten wit 180— 310 per 100; Lathyrus: gemengde 40 55; 'Lila 35—50; Zalm 30—48; Wit 3045; Ixca's Venus 3555; Albert Vogel 0075; Tulpen: Copland 20 38; Red Champion 3055; Montgom- mery 34—63; Queen of the Night 40 —75; Golden Harvest 25—42; Or. Fa voriet 3355; Kleurenpracht 2647; Aristocraat 3048; Baron 3362; Albert Vogel 40—65; Argo 2637: Scheepers 2532; Rijnland 3048; Ossie v. Walden 3054; Edith Eddy 23—34; Cordell Hull 22—44; Picadilly 2440; Denbola 2033; Carara 30— 48. tNa een langdurig lijden overleed he den, overgegeven aan Gods H. Wil, na voor zien te van de H.H. Sa cramenten der Sterven den, Mevrouw HENDRIKA JACOBA JOHANNA SALTERS. Weduwe van JOHANNES PETRUS VAN BEUKERING, in de gezegende ouder dom van 87 jaar. Uit aller naam: N. HOGERVORST— VAN BEUKERING. Leiden, 20 mei 1958. Lammenschansweg 32 De H.H. Uitvaartdien sten zullen gehouden worden in de Par.-kerk v. d. H. Petrus op vrij dag 23 mei a.s. om 7.30 u., 8 u. en 9.30 u. waar van de plechtig gezon gen H. Mis v Requiem om 9.30 u. waarna de begrafenis vanuit de kerk om 10.45 u. op het r.k. kerkhof. Rozenkransbidden don derdagavond 8 u. in de kerk. In plaats van kaarten t Heden overleed tot onze diene droef heid na een kortstondi- §e ziekte, voorzien van e H.H. Sacramenten der Stervenden, onze lieve Man. Vader. Be huwd- Groot- en Over grootvader. Broeder. Behuwdbroeder en Oom MARTIN US GERARDUS VINIIESTIJN in de leeftijd van 76 jr. Uit aller naam: E. VINKESTIJN— NEUTEBOOM Leiden. 21 mei 1958 Zuid-Rundersteeg 3 De overledene is opge baard in één der rouw kamers Van der Luit. Haagweg 31. Leiden. Bezoek donderdag nj*i. 23 uur en var 7—8 u. De H. Mis van Requiem is bepaald oo zaterdag 24 mei a.s. om 9 uur in de parochiekerk O.L.Vr. Onb. Ontv. (Hartebrug) waarna de begrafenis op de r.k. begraafplaats a. d. Zijlpoort om 10 u. DANKBETUIGING Hiermede betuigen wfi on ze hartelijke dank aan al len. in het bijzonder aan de Zeerterw Heer Pastoor de Eerw. Zusters en de koster, voor de vele blijken van belangstelling bij ons 50-jarig Huwelijk onder vonden. H. VAN SCHIE C. G. VAN SCHIE— BRUGMAN Herenweg 16. Warmond. Voor de zeer vele blijken van deelneming welke wij bij het overlijden van onze lieve Man. Vader. Zoon en Broer THEO LOOS mochten ontvangen betui gen wij hiermede harte lijk dank. E. LOOS—AKERBOOM ELLEN Fam. LOOS Fam. AKERBOOM Roelof arendsveen. 21 mei 1958 Slagerij Joh. Los De Kempenaerstraat 1 Oegstgeest vraagt voor nu of eind juni le nette aank. slagersbediende 2e meisje voor de winkel. Beide v.g.g.v. In. of extern 2 Albert Heiin, Kempe naerstraat 17. Oegstgeest. heeft* plaats voor een be diende. leeftijd tot 18 jaar. Goed loon. bedrijfskleding gratis. Reiskosten worden vergoed. 2 Vacantie-auto's Nog en kele goedkope inruilauto's Oosterstraat 2c. hoek Rijn kade. 2 Fiat „1400" als nieuw 1953 benz. 1 10 km. evt. met financiering. Ooster straat 2c. hoek Rijnkade. 2 Gevraagd net meisje voor de dag tot 16 uur. Zelfst. kunn. werken. Aan melden liefst na- 5 uur. Mevr. Bots. Verlengde Bloemistenln 46. hoek Lammenschansweg. 2 Bj.a. r.k. meisje. 18 jr, 3 dagen per week. Brieven onder no. 7 aan Agent L. Crt. Oude Wetering. f2 Morris Minor Cabriolet in prima staat. benz. 1 14 km. Austin A 40 met kachel, benz. 1 13. Oos- sterstraat 2c. hoek Rijn kade. ongeëvenaarde kollektie zuiver wollen kam garen Ie klas coupe en afwerking reeds v.a.f 109. TropicJ Kostuums vanaff 69.75 HAARLEMMERSTRAAT 87 LEID STURKA SPORTKOLBERTS PANTALONS HAZEWIND JACKS COATS TELEF. 23067 Nü kunt U kiezen uit nög meer smaken, want VAN HOUTEN brengt een zesde reep: f2 Aangeboden: N.S.U. Max Special 250 cc k.k. km.st. 16000 i.z.g.st. event financiering mogeliik. Te bevr. Haarlemmerstr. 190. Leiden. Dat is een verrukkelijke aanvulling van het van HOUTEN assortiment. Van nu af aan kunt U kiezen uit zes heerlijke smaken. Proef deze nieuwe reep vandaag eens. Uw winkelier heeft hem in voorraad. Melk Dessert Melk-hazelnoot Roomtoffee Melkmocca en Dessert-hazelnoot stukken beter!

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3