S)e £cid6eSo«4cmt k Nationale Vergadering gaf voorkeur aan Pflimlin «J - I IPf Pflimlin NIEUWE VOLMACHTEN EN EEN ONGEKENDE MEERDERHEID De Gaulle's verklaring maakte weinig indruk Pflimlin gaat ook hervormen Zal Algerië zich door Pflimlin laten „normaliseren Uw landing: Luchtig of benauwd? Directeur: C. M v HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 21 MEI 1958 49ste JAARGANG No. 14414 VOORDELIGER Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594; Advertent 20826. Giro 103003 Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f7.50 p kwart. Franco p.p. 8.—. Advert.: 17 ct p mjn. Telefoontjes f 1.50 De afgevaardigden van de Franse Nationale Vergadering hebben dinsdag premier Pflimlin een duidelijke overwinning bezorgd in gijn streven om de Algerijnse crisis de baas te worden. De vergadering hernieuwde met 475 tegen 100 stemmen de noodbevoegdheden van de regering ten aanzien van Algerië. Deze bevoegdheden moeten steeds als een nieuwe regering aan het bewind komt. vernieuwd worden. Uit het korte debat en de stemming bleek, dat de verklaring van gene raal de Gaulle van maandag, dat hij bereid is langs legale weg de macht op zich te nemen, weinig indruk op de Nationale Vergadering heeft ge maakt. Premier Pflimlin, die beloofde dat binnen enkele dagen deze maat regelen ten aanzien van Algerië genomen zullen worden, gaf toe, dat er wel wat waars school in de kritiek van de Gaulle op het Franse stelsel. De regering heeft Pflimlin dinsdag gemachtigd spoedig voorstellen bij het par lement in te dienen om de staatsinstellingen te hervormen en het gezag der uitvoerende macht te versterken. VERTROUWEN IN HET LEGER. Voordat de Nationale Vergadering zich over volmachten uitsprak, werd een motie aangenomen met 557 stem men voor en geen enkele tegen, waar in de assemblee de „dankbaarheid INVESTERINGS AFTREK T\e beslissing van de Minister van Financiën, de heer Hof- stra, om, in overeenstemming met de Minister van Economische Zaken, de te herstellen, is van het allergroot ste belang voor het tegengaan van de werkloosheid. Onlangs .ieeft in een rede te Am sterdam de oorzitter van de P. v. d heer Zijlstra, de investeringsaftrek in beperkte mate. maar onmiddellijk A.-fractie in de Tweede Kamer, mr Burger, betoogd, dat de investerings faciliteiten nog niet ingevoerd dien den te worden Op zich genomen is het verklaarbaar en wenselijk, dat men in een tijd van bestedingsbeper king het vormen van hogere bedriifs winsten wil tegengaan. Tn de prac- tyk is echter gebleken, dat de in vesteringsaftrek het scheppen van nieuwe werk gple gen beid niet aan- trekkeliik maakte zodat zij een van de oorzaken werd van de toenemen de werkloosheid. Van twee kwade zaken moet men de minste kiezen. Het is wel duide lijk, dat de werkloosheid, zowel voor de personen, die erdoor getroffen worden als voor het economisch wel zijn van ons land een zeer ernstig kwaad is Verruiming van de werk gelegenheid dient dus vóórop te staan en deze kan bevorderd worden door de her-invoering van de inves teringsaftrek. Er kan een vermindering van de werkloosheid van verwacht worden ofschoon daarbij ook conjunctuur invloeden een rol spelen. Het zou echter onverantwoordelijk zijn en zo denkt ook minister Hofstra er over een van de mid delen om de werkloosheid te bestii- den om bijkomstige redenen niet aan te wenden. VERBLEKENDE SCHADUW DE SCHADUW VAN de Gaulle, op geroepen door een militair ge luid uit Algerië, is gevallen over Frankrijk en heeft daar aanvanke lijk grote schrik veroorzaakt. Maar de schaduw bleek weldra niet zó ver schrikkelijk te zijn, want de generaal toonde zich een nette man, die zijn handen niet vuil wilde maken „O", zeiden sommigen, opgelucht, „dan hoeven we voor de generaal ook niet bang te zijn en kunnen wij hem ne geren". Anderen dachten, dat de ge- 0 neraal, juist omdat hij zich als een nette man gedragen had, wel eens meer kans gekregen zou kunnen hebben bij het Franse parlement. Nu, dat hebben wij gisteren kun nen constateren. Met een meerder heid van maar even 475 tegen 100 stemmen iets ongekends in de Franse parlementaire geschiedenis van de laatste tijd schaarde de Nat. Vergadering zich achter Pflim lin, in het vertrouwen, dat hij het wel met de Algerijnse officieren en de mannetjes van de „comité's voor het algemeen welzijn" klaren zal zonder de Gaulle. Of hem dat lukken zal, is een vraag, want in Algerië is men zó fel op de Gaulle gesteld, dat hij de enige man wordt geacht, die in staat is om de situatie tot klaarheid te brengen. Van de andere kant kan van de natie" overbrengt aan de sol daten en hun leiders voor de diensten verleend aan het land „onder de vlag van de republiek". De bedoeling van de motie inge diend door de socialisten was het vertrouwen van de Nationale Verga dering tot uiting te brengen, dat het leger niet zal trachten de Gaulle met geweld aan de macht te brengen. Pflimlin had aan het begin van de vergadering verklaard dat de verbin dingen met Algerije nooit verbroken zijn geweest. Over de rol van het leger zei Pflim lin, dat de militairen er naar streven de orde te handhaven en „gepassio neerde bewegingen zonder bloedver gieten" te kanaliseren. Dit achtte hij dan ook de voornaamste taak van ge neraal Salan, de opperbevelhebber in Algerije. Pflimlin zei dat generaal Salan het volle vertrouwen van de regering heeft. Generaal Salan voert de in structies van de regering uit, slechts in gevallen van minder betekenis nam hij onder de druk van de gebeur tenissen eigen beslissingen, aldus Pflimlin. Vlugschriften. In Frankrijk zijn vlugschriften ver spreid, waaruit het bestaan blijkt van een „Nationaal comité voor onafhan kelijkheid". In de door de generaals Cherrières men zelfs in Algerië niets beginnen met een generaal, die weliswaar be reid is, maar verder hiets doet. Bovendien is het hele geval in Al gerië geboren uit de vrees, dat Pflim lin de Algerijnen los zou laten; een „fatale vergissing" zoals Pflimlin zegt. Wanneer men in Algiers nu gaat inzien dat Pfilmlin nog niet zo kwaad is als men dacht en dat het altijd beter is te praten met iemand, die in Parijs wat achter zich heeft, dan te hopen op een generaal, die wacht op een oproep welke nooit komt dan kan de Algerijnse be weging nog iets goeds tot gevolg hebben. Want het is nu zelfs voor de Fransen duidelijk geworden dat de democratie daar bezig is zichzelf te vermoorden en dat er wat veranderd moet worden. Pflimlin is bezig met plannen voor een staatshervorming en het is té hopen, dat hii ze in één of andere vorm er door krijgt. TE VEEL EN TE WEINIG Oet is een oud en beproefd ge- zegde: wie teveel bewijst, bewijst niets. Alleen de P. v. d. A. vermag dat niet in te zien. Zij bewijst telkens opnieuw, dat het welzijn van ons volk aan haèr te danken is. Met deze bewijstrant bewijst ze niets, omdat het voor ieder normaal mens klaar blijkelijk in strijd is met de feiten. De P. v. d. A. onderschat, ten ge volge van enige zelfoverschatting, het democratisch benul van de ge wone burger4 die werkelijk nog wel tellen kan. Zo beweert zij in een verkiezings pamflet, dat in Leiden is rondge bracht: „Veel is tot stand gekomen of verkeert in een stadium van studie en voorbereiding. Echter de andere niet-socialistische par tijen belemmeren een radicale aanpak van de grote vraagstuk ken, waarvoor onze gemeente staat". Daaraan gaat vooraf een lijst van 40 punten, die (volgens het pamflet) door de P. v. d. A. aan de orde zijn gesteld. Aan punten moge het ge schrift overdadig-rijk zijn, aan een komma ontbreekt het. Boosaardig lezen wij, dat ook de P. v. d. A. zichzelf niet meer als so cialistisch beschouwt, iets waaraan velen in hun eigen kring twijfelen: Zij weten niet meer, wat zij eraan hebben. De vergeten komma .tussen „an dere" en „niet-socialistische partijen' erbij gedacht, bewijst de P. v. d. A. hier in kleine, van de feiten op de hoogte, kring, dat zij teveel bewijst, dus niets bewijst. Eens te meer onderschat de P. v. d. A. het benul van de burgers door te veronderstellen, dat zij aan deze aarts-brutale bewering (over de be lemmerende invloed van niet-socia listische partijen) ook maar énig ge loof hechten. In verkiezingstijd kan er meer door de beugel dan in gewone omstandig heden, maar men moet toch redelijk blijven. De bevolking van Leiden bestaat toch niet uit imbecielen. Daarom een goede raad aan de P. v. d. A., ontleend aan haar eigen verkiezings-pamflet: reek met ver ouderde tradities en nietszeggende leuzen! V (nu in Algerije) en Chassin onderte kende vlugschriften wordt opgewekt tot „vertrouwen in generaal Salan". Het comité eist de eer op de stoot te hebben gegeven tot een grote Franse nationale herleving. Het ver klaart geheel achter het in Algerije gevormde „Comité voor openbare vei ligheid" te staan. Volgens de vlugschriften moet men „vertrouwen, dat generaal Salan het gevecht kan leiden, tot de overwin ning is behaald". Generaal Chassin is ergens in Zuid- Frankrijk ondergedoken en generaal Cherrières, een vroegere militaire be velhebber in Algerië, is naar Algerië uitgeweken. GEEN DEVIEZEN. Het Franse kabinet heeft besloten de deviezen-toe wij zingen voor Franse toeristen op te schorten. Deze toewij zing bedroeg voor naar het buiten land gaande toeristen 35.000 frank (ongeveer 800 gulden) per jaar. Zo als bekend moeten Fransen op het ogenblik vóór zij het land kunnen verlaten een speciaal visum hebben. Fransen, die naar het buitenland willen gaan, zullen voortaan slechts 20000 frank in Frans geld mee mogen nemen. Toestand vrij rustig Premier Pflimlin zal vandaag nieuwe stappen doen om de kloof tussen zijn regering en Algiers te dichten. In de Nationale Vergadering had de premier plechtig toegezegd, dat zijn regering nieuwe maatrege len zal nemen om de toestand in Algerië binnen enkele dagen te nor maliseren. Pflimlin zei te geloften, dat het land achter hem staat en de toestand in Algerië aan te kunnen zonder dat generaal De Gaulle er aan te pas moet komen. Maar in Algiers heeft de militaire opperbe velhebber, generaal Salan, opnieuw een beroep op De Gaulle gedaan, om als bemiddelaar op te treden. Generaal Salan is degene, die de verlengde noodvolmachten, waarover gisteren is gestemd, zal hanteren. „Generaal De Gaulle heeft de nood van het Algerijnse volk begrepen", zo zei Salan op een bijeenkomst in Algiers. „Zijn woorden hebben een innige hoop op grootheid en natio nale eenheid gewekt". In Algerië is het op het ogenblik rustig. Een betoging op het forum in Algiers, waar generaal Salan en de Gaullistische oud-gouverneur- generaal Soustelle spraken, bracht dinsdagavond weliswaar nog een dertigduizend mensen op de been, doch dit was minder dan in voor gaande dagen. Het leger schijnt be zig te zijn de toestand vaster in de hand te krijgen en de invloed van „heethoofden" in de „comité's voor openbaar welzijn" te verhinderen. Geen tegenstanders meer? Franse troepen, die op het Alge rijnse platteland opereren, vinden geen tegenstanders meer om te be strijden, zo heeft dinsdag een woord voerder van de staf van generaal (Het ministerie van voorlichting te Parijs verklaarde maandagavond evenwel, dat er in de afgelopen 24 uur 95 opstandelingen waren gedopd en 230 gevangen genomen). Volgens militaire kringen over schrijden er vrijwel geen opstande lingen meer de grenzen met Tunesië en Marokko. De plaatselijke Moham medaanse bevolking zou de opstan delingen geen hulp meer verstrek ken. In enige bergdistricten had deze bevolking comité's voor openbaar welzijn gevormd en de zijde van de Fransen gekozen. Comité van waakzaamheid Te Brazzaville, in Frans Equato- riaal-Afrika, is een „Comité van waakzaamheid" opgericht, zulks overeenkomstig de oproep van gene raal De Gaulle zoals de organisato ren bekend maakten. Zij zeiden vol ledig vertrouwen te hebben in de Franse hoge commissaris en niet van plan te zijn een „Comité voor open baar welzijn" te vormen, zoals in Algerije. Rode topconferentie Leiders van alle communistische landen zijn in Moskou bijeen voor een conferentie. Dit bericht het Rus- schische persbureau Tass. Zij zouden bijeen zijn voor overleg over de „Raad voor Wederzijdse Economische Hulp". De Russische premier Kroest- sjef leidt de conferentie. Het overleg, dat vandaag begint, wordt bijgewoond door partij- en regeringsleiders uit Albanië. Bulga- In Hampshire in Engeland heeft een grote legeroefening plaatsgevonden, met ojn. een landing door verschillende troepenonderdelen. Op de bovenste foto zien we twee helicopters met elk een licht vrachtwagentje als lading op weg naar het landingsterrein. Op de onderste foto een Centuriontank tijdens de landing. Een speciale -snorkel-installatie maakt het mogelijk, dat het gevaarte grotendeels onder water kan rijden. rije, Tsjechoslowakije, Hongarije, Oost-Duitsland, Polen en Roemenië. Joegoslavië wordt niet genoemd. Zaterdag a.s. zal in Moskou een conferentie van de leden van het Pact van Warschau beginnen. Deze zal worden bijgewoond door de rege ringshoofden en de ministers van Defensie en Buitenlandse Zaken van het Sovjet-blok. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WISSELVALLIG Bij Schotland bevindt zich een op vullende depressie, waaromheen koe le maritieme lucht stroomt. Enkele randstoringen, vergezeld van buien, bewegen zich over de Britse eilanden naar de Noordzee. Een krachtig ho- gedrukgebied ten noorden van de Azoren verplaatst zich naar de Golf van Biscaye, maar een nieuwe tot ontwikkeling komende depressie ten oosten van New Foundland wot at in de westcirculatie opgenomen en zal in de richting van het Kanaal gaan koersen. Het weer blijft daardoor wisselvallig bij temperaturen, die ongeveer normaal zijn voor de tijd van het jaar. De Amerikaanse Moeder 1958 op paleis Soestdijk Heden heeft H.M. de Koningin op paleis Soestdijk ont vangen de „Amerikaanse moeder 1958", mevr. May Roper Coker uit Hartsville (Zuid-Carolina). Op de foto van rechts naar links: H.M. de Koningin, mevr. May Roper Coper (Amer. moeder '58), mevr. Hazel Abel (Amer. moeder '57) en mej. Abel. (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WEINIG VERANDERING. Wisselende bewolking met hier en daar een bui. Krachtige tot matige wind uit westelijke rich tingen. Over het algemeen wei nig verandering in temperatuur. 22 Mei zon op 04.37; onder 20.36; maan op 07.54; onder 23.35. Hoogwaterstanden 22 Mei v.m. 5.30; n.m. 5.55 Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor, gen 7 uur luiden: HELSINKI regen 13 C. STOCKHOLM zwaar bew. 13 OSLO licht bew. 13 KOPENHAGEN zwaar bew. 18 ABERDEEN half bew. 14 LONDEN licht bew. 17 AMSTERDAM licht bew. 16 BRUSSEL zwaar bew. 20 LUXEMBURG regen 24 PARIJS licht bew. 20 BORDEAUX half bew. 18 GRENOBLE zwaar bew. 28 NICE zwaar bew. 24 BERLIJN zwaar bew. 24 FRANKFORT geheel bew. 27 MüNGHEN licht bew. 24 ZüRICH half bew. 27 GENèVE zwaar bew. 27 LOCARNO zwaar bew. 26 WENEN licht bew. 24 INNSBRUCK onbew. 29 29 ROME onbew. AJACCIO licht bew. 23 MADRID niet ontvangen MALLORCA zwaar bew. 27 ALGIERS half bew. 27 Korreltje 6e dag van de Pinksternovene.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1