Niemeijer Zuinig zijn en toch de fijnste koffie schenken? Elke emigrant moet zijn les leren HOLLANDSE NIEUWE WOENSDAG 21 MEI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 ...daarom Is natuurzuivere Plants zoveel smakelijker en gezonder fa, dat kan, want NIEMEIJER ROODMERK kost slechts 1-86 Hier is uw geliefde kwaliteitskoffie - NU voor deliger. Niemeijer ROODMERK, vol geur en kostelijke aroma - en toch slechts f 1.86 per 250 gram. Waarom zoudt u meer betalen? Vraag speciaal Niemeijer ROODMERK - En geniet! f N„ «k: Si*"*" «OODMERKTHffi A p nt Portret van een verstandige vrouw! Ze brengt ge zondheid en levenslust op tafel in de vorm van vruchten, groente, P.lantaNet als U. Ook U weet hoe onmisbaar voor jeugdige vitaliteit en energie natuurzuivere voeding is! Druiven, appels, peren... als 't enigszins kan koopt U ze. Verse groente, tomaten, komkommer - zorgvuldig zoekt U de beste eruit. En natuurlijk laat U geen maal tijd voorbijgaan zonder PlantaPlanta, bereid uit zuivere plantevetten, is immers óók puur natuur! Dit is de reden waarom Planta overal de voorkeur heeft - 't is de zuivere natuursmaak, die haar zoveel lekkerder maakt Wat gezonde mensen weten... en eten! Vroeger dacht men wel dat Planta alleen bedoeld was voor dieetpatienten. Dat denkt men nu niet meer! Ook gezonde mensen weten tegenwoordig: om gezond te blijven, moet er gezond gegeten wor den. En gezond eten betekent: natuur zuiver eten. Daarom genieten ze extra van groenten, vruchten, rauwkost... daarom eisen ze Planta! Planta, zo lichtverteer- baar, met grote voedingswaarde en zó zuiver van smaak! SlecMs 04 cent per 100 gr°m ROODMERK KOFFIE THEE U proeft de natuur in NStUUfZlliV£fe Plclfltcl 21 Het huwelijksgeluk van U beiden beeirit met een foto van Piil uit Leiden. Laat ons ook een mooie reportage van uw huweliik maken Foto Piil Haarlem merstraat 108 Leiden, tel. 24889. 21 Schoonmaak? Oude mahonie ronde tafels ca nape's. stoelen, antieke bureaus, kabinetten, enz Mae beschadigd ziin: ook wurmeaaties mag. Br on der no. 343 bur. v. d. blad 3? Moeilijkheden met uw accu? Dan eerst naar de accu-specialist, die U gra tis zal adviseren Het adres: Accu-Service Groe nen. Nieuwe Riin 106. tel 23140 Leiden 3? Onklap- wentel- en ti'melbedden. nieuw en gebruikt dekolanken met gordijnrails. ruime sorte ring ledikanten, spiralen divanbedden etapebedden enz Beter en voordeliger bii het bekende sneciaal adres: Wassenaar. Janvos- •^ensteee 60 tel 20143 2* Hotel „Central". Bree- straat 49. Leiden, vraagt voor zo spoedig mogeliik r,en flinke keukenwerkster Aanbieding dagelijks. R.K. Meisje 20 jaar. middenst. zoekt vlotte vriendin uit Leiden of om geving. Ook voor vacantie. Br. onder no. 6704 bur. v. d. blad. Rotan meubelen, wie- en. mandenwerk koopt U 't voordeligst bii Fa Van der Vaart Lange Pie erskerkkoorsteeg 24. tel 30534 Speciaal adres voor -eoaraties en bekleden van wiegen. hebben we niet, maar wèl een KEURCOLLECTIE KOSTUUMS van onze binnen- en buiten landse huizen. Maak eens kennis met onze nieuwste modellen In hoogst moderne dessins. Hèt adres voor BETERE CONFECTIE. HAARLEMMERSTRAAT 269 2? Ook onze 2e hands mo toren. beven een bepaald bedrag, kunt u rustig bii ons kopen. Daar staan wii voor in. dus loopt u geen risico. Valk a.d. H. Schouw Voorschoten. 2* Voor ijs, bereid in de nieuwste Italiaanse IJs- mach. naar „Sam's Snack- room". Uw aangewezen adres voor croauetten. loempia's, salades, patat- frites, enz. Vrouwenkerk koorstraat 7. Leiden. lede. re dag geopend, behalve zondags. 3? Biedt zich aan: net r.k. dagmeisje, voor de hele week. Br. onder letter H aan R. Paauw. Kantoor boekhandel. Roelofarends- veen. 2* Gebruikte autobanden te koop gevraagd. Alle ma ten. Worden afgehaald. Tel. 22392. Hakkaart. Anna Paulownastraat. Leiden. 3? 35 oracht grammofoon platen f 11.-. v. d. Wate ringelaan 154. Voorburg. 3? Rooijackers en naaima chines een begrip: prima kwahtek voordelig vlotte service! Vraag vriibliivend bezoek aan huis en ook U zult overtuigd -iin Naai machinehandel Rooiiackers Leemans«traat 31. Leiden tel 31324. 5? ledereen is enthousiast als wji uw matras over trekken met damast. Een één-pers. vanaf 19 50 twee-oers. vanaf f26.50 Smitï bedden en tapijten- maga Mare 98 Vrouwen- steeg 9. tel. 23913. 2* Overgangsleeftijd? Mi graine? Ongezonde teint? Jeugdpuistjes? Verstop ping? Vetzucht? Natter mann's Bloedzuiverende thee nr 8 helpt Groot oak f 1.85 bii elke drogist. 2* Aangeboden: bloemis terij vere A en B koude of warme kas. koop of huur J. Elstgeest. Zuideinde 99a Roelofarendsveen. tel. K 1713—291 2 6-pers. auto's te huur met radio allrisk verz.. per week of langer spec, tarieven. Bespreek vroeg tijdig. Geenjaar. Goeiestr 34. tel 30794. 21 Stipdonk's autoverhuur Het nieuwste materiaal met radio Ford Consul Opel Record. Morris 1000 Billijk .tarief Hooglandse Kerkgracht 30. tel. 31608. 3? 1958 de nieuwe Solex. direct leverbaar. No" mooier nog solider, nog krachtiger. Gebr Huisman Hogewoerd 6668. Eigpn financiering Tel. 31292. 21 Leidse Autorijschool. Wij leiden op voor alle rijbewijzen auto. motor, scooter, vrachtwagen en bus. Uw vader leerde reeds bii ons rijden. Telef. 21280 Hooigracht 66. Leiden. 2* Berini M 21 de Luxe zwart Koopje 275.-. Krol. Haarlemmerstr. 144-146. Na 6 uur huisdeur bellen. ADVERTEREN DOET VERKOPEN Eerst kalk strooien (Van onze correspondent in Australië). De heer J. J. de Groot had op zijn I acres land kool gezaaid; 25000 plan ten waren later uitgepoot. Daar kwam niets van terecht. „Je had eerst kalk moeten strooien", zo lichtte de buren hem later in. 'a, later; toen was de heer De Groot z'n spaarcentjes kwijt. „Dat is de les die wij hadden te le ren", verzucht de heer De Groot. En iedere emigrant leert een les Met tien kinderen emigreerde het echtpaar De Groot; net na nieuwjaar 1956 ging de familie op de boot. „We lieten een mooi huis in een mooie plaats achter", zo bepeinst me vrouw de Groot, doch laat er meteen als tot eigen troost op volgen: „Maar hier is het ook prachtig; we keken onze ogen uit toen we ,hier aankwa men." Dat „hier" is in Monbluk, een plaatsje hetwelk herinnering oproept aan de Bollenstreek. Geen wonder ook, want men vindt in deze omgeving verschillende emi granten uit de buurt van Lisse, Hille- gorp, Haarlem, die in de bloembollen cultuur zijn gegaan. Er is een Nederlander, die zelfs een groot bloembollenbedrijf heeft weten op te bouwen. Daar ging de familie De Groot wo nen, na de woning aan de Karei Door manstraat 14 in Noordwijk aan Zee te hebben verlaten. De leeftijd van de kinderen varieer de van vier tot twintig jaar; de vier oudsten hielpen in de verdiensten. Achterland trok niet. Het valt te bergijpen dat zo'n ge zin er maar niet met goed geluk op uit kan trekken. Dat was ook niet no dig; men wist waar een onderdak kon worden gevonden, nl. in een hostel te Delesfort in de staat Victoria. Dit is nl. het hostel, waarin dege nen die onder het schema van pater Maas emigreren, voorlopig een onder dak ontvangen. En een verblijf in dit hostel is heel wat aantrekkelijker dan in een kamp! De katholieke emigranten en vooral degenen met grote gezinnen, hebben dan even gelegenheid om rustig de nieuwe situatie te bezien en hun keus te maken. Nu had de familie De Groot de keus om naar een boerderij in het achter land van Australië te trekken. „Mij niet gezien", overwoog mev~. De Groot. Alles was geregeld; man en werkende kinderen konden meteen op reis gaan. Er was evenwel ook een aanbod voor Monbulk, waar een huis kon worden gehuurd door bemiddeling van enkele vrienden. Neem het mevr. De Groot eens kwaljjk dat ze liever tussen de bloembollen, dan tussen de schapen zat! En zo viel de keus op Monbulk; het aardige stadje in een mooi berg gebied. „We voelden ons hier meteen thuis", verklaart de heer De Groot. Geen wonder, hij is een man die van tuinieren houdt en met zijn acres kreeg hij daar alle kans voor. Maar eigenlijk bezorgde dat hem de eerste tegenslag, waarvan ik hier voor reeds melding maakte. Hij had zo hier en daar eens ge ïnformeerd wat hij op zijn land zou zetten; „kool" luidde het advies. En dus zaaide hij koolplanten en zette die later uit. Met voormeld gevolg. Want niemand had over „kalk" ge rept, totdat de mislukking van de oogst zich aankondigde. Toen hielp de kalk niet meer. En nu luidt het advies van de heer De Groot aan emigranten: „Begin nooit het eerste jaar voor jezelf; ga eerst bij anderen werken; kijk goed uit en spaar geld. Dan kan je veel na righeid voorkomen". Want niet alleen door schande, doch ook door schade wordt men wijs. De heer De Groot raakte er z'n spaar centjes mee kwyt. 1 Ze zoeken hun weg. Na die les, is men opnieuw naar de weg in het emigrantenland gaan zoe ken. De heer De Groot is voorzichti ger geworden; hij kijkt zo hier en daar eens rond. Een paar dagen in de week werkt hij op het bloembollenbedrijf van een landgenoot; dan is hij in een bloe- menkwekerij en houdt zich verder bezig met het onderhouden van tui nen. En als hij nu opnieuw voor zich zelf begint, dan weet hij iets méér! Eén van de jongens hij was in Noordwijk schoenmakersleerling probeerde eveneens tot zelfstandig heid te komen; het liep fout. Mon bulk bleek te klein voor een eigen schoenmakerij en het initiatief van deze jongeman liep dood. De zaak werd verkocht en onze schoenmaker toog naar een kwekerij, waar hij geen zorgen had. Maandagavond was de familie in Monbulk aangekomen; dinsdagmor gen vonden de twee oudste jongens werk op een jamfabriek en de vol gende dag hadden ook de twee oudste meisjes er een plaatsje. „Wij mochten heus niet mopperen", erkent mevr. De Groot. „Je kunt dat land zo maar niet leeg laten", luidde de overweging van de heer De Groot, en dus i- hij opnieuw aan het zaaien en planten gegaan, thans met meer wijsheid en ervaring toegerust. „Het is hier allemaal heel anders dan bij ons", zo heeft ook hij ervaren. Hij is niet de eerste die de les heeft geleerd; ik heb hier ook bloembollen kwekers ontmoet, di- dat hebben ge daan! Je kunt wat bereiken! „Je moet hier hard werken en als je kinderen hebt die helpen, dan gaat het wel. De grond is heel anders dan in Holland; veel zwaarder om te be werken. Maar de mensen die hier zijn, zien de kans om iets te bereiken en op den duur zelfstandig te worden; daar hadden we in Holland geen kans voor", aldus de heer De Groot. „Je hebt je ideaal en dat houdt je vast en geeft iedere dag moed'. En daaraan mag het de emigrant zeker niet ont breken!

Leidse Courant | 1958 | | pagina 10