„De geneeskracht der liefde" Een monster vreet aan de aardkorst visie op televisie MAANDAG 19 MEI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Congres Kath. Geestelijke Volksgezondheid De Kath. Centrale Vereniging voor Geestelijke Volksgezondheid heeft za terdagmiddag in het Concertgebouw te Amsterdam haar jaarvergadering gewjjd aan de „Geneeskracht van de liefde". Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, leden van de Eerste en Tweede Kamer, dr M. J. Prinsen, commissaris van de koningin in de provincie Noordholland, mej. J. C. M. W. Geldens, secretaresse van prinses Wilhelmina en talrijke an dere autoriteiten alsmede vele afge vaardigden ook van niet-katholieke verenigingen woonde vergadering bij. De vormende macht der liefde. Prof. dr F. J. J. Buytendijk uit Utrecht sprak over de „vormende macht der liefde". Om werkelijk vormende te werken moet de liefde meer zijn dan een louter subjectief gevoel, zij dient te steunen op een objectieve kennis van de mens, om wie het gaat. De natuurlijke intuïtieve mensen kennis, die in de gezonde menselijke verhoudingen voldoende is, schiet te kort als aanleg en omstandigheden een wederkerige liefdevolle omgang met de medemens belemmeren. Het wetenschappelijk verworven inzicht in het hieruit voorkomende leed ver plicht ons tot naastenliefde, die ver licht en geleid door toegenomen ken nis, vormend, voorkomend, gene zend en verlossend kan zijn. Kennis en liefde hangen nauw sa men. De psychologie concentreerde haar belangstelling aanvankelijk op Aetherklanken DINSDAG TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Anatomische les, documentaire. 20.39 De stuwdam in de Zambesi, film. VPRO: 21.00 Film. HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 KRO 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgen: gebed en liturg, kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst 9 40 Gram. 9.45 Lichtbaken, caus. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middag, klok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33. Lichte muz. 12.55 Reportage. 13.00 Nws. 13.15 Week van gebed en offer, caus. 13 20 Gram. 13.30 Amus. muz. 14.00 Schoolradio. 14.30 V. d. vrouwen v. h. platteland. 14.40 Gevar. progr. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Dijksdelen Over zee: Mensen van Nieuw-Guinea, door Pater Ph. Tetterroo. 18.00 Lich te muz. 18.20 Gram. 18.30 R.V.U.: De praktische waarde van de sociologie, door Prof. Dr. Sj. Groenman (le lezing). 19.00 Nws. 19.10 Comm. op het nws. 19.15 Lichte muz. 19.35 Jazzmuz. 19.50 Gram. 20.20 Katechis- mus. 20.30 Act 20.45 De gewone man. 20.50 En Gij zult het aanschijn der aarde vernieuwen. 22.05 Koorzang. 22.35 Gram. 22.45 Avondgebed en literg. kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 V. d. vrouw 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 D.V.U.: Romeinse Kunst, door mevr. dr. H. E. s'Jacob. 11.30 Pianorecital. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regerings uitz.: Landb. rubr. De boer van Nooitgedacht. 12.30' Land. en tuinb. meded. 12.33 Metropole-ork. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Dansmuz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram 14.40 Schoolradio. 15.00 Viool en piano. 15.30 V. d. .zieken 16.30 V. d. jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, caus. 17.30 Lichte muz. 18.00 Nws. 18.15 Journ. 18.30 Amateursprogr. 18.55 Paris vous parle. 19.00 V. d. kind. 19.05 Kamermuz. 19.35 Carillon, spel. 19.45 V. d. jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.15 Pianospel. 22.40 Ierse volksliederen. 23.00' Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 New York calling. 23.2124.00 Gram. zuiver zakelijke gegevens. Hoe be langrijk en onmisbaar het is de men selijke nood te kennen, toch is dit niet voldoende voor een succesvolle, preventieve, geestelijke volksgezond heid. Want daarvoor is een persoon lijke liefdevolle deelname nodig, die in een langdurige omgang de diepste beweegreden doet ontdekken van het aanvankelijke onbegrijpelijke be staan. Zonder de kennis van het mo tief blijft het oordeel oppervlakkig en derhalve onrechtvaardig. Daarbij mag men echter de moei lijkheden niet onderschatten, die men moet overwinnen alvorens de persoonlijke deelname en eigen vol tooide vorming, de beide voorwaar den voor 'n succesvolle psychohygië- nische arbeid, bereikt zijn. 't Is niet zo eenvoudig zich in volkomen ge duldig liefdevolle overgave te wij den aan een ontoegankelijke agres sief kind, een cynische volwassene of een zichzelf beklagende vrouw om tot het grondmotief van hun mense lijkheid door te dringen en hulp te bieden. Positieve, systematische ken nis van de menselijke gedragspatro nen van milieu- en tijdsomstandig heden, verkregen door een zo nauw gezet en uitgebreid mogelijk weten schappelijk onderzoek is onmisbaar voor het psycho-technische werk. Dit wordt echter eerst vruchtbaar door de vormende macht der liefde, die de. bezieling moet zijn van de gees telijke gezondheidszorg. De genezende liefde. Prof dr P. Christian uit Heidel- berg sprak over de „De genezende liefde", het eigen karakter van de therapeutische situatie als een ver binding van de menselijke en weten schappelijke omgang met de zieke. De arts en de psychotherapeut kun nen de zieke slechts werkelijk gene zen als zij onpersoonlijke, weten schappelijke en technische onderzoe kingen verenigen met een strikt per soonlijke ontmoeting. Dit bepaalt de bijzonder structuur van de psycho therapeutische situatie. Verlossende liefde. Prof dr H. Fortmann uit Nijmegen sprak over de „Verlossende liefde" en wel over de psychotherapeutische genezing en de zielzorg van de pries ter. Therapie is een autonome weten schap, die niet verward mag worden met zielzorg. Zij doet voorbereidend werk en maakt de weg vrij voor godsdienst en heiligheid. Beiden steunen daarbij op de verlossende genade. Ook het therapeutische men senwerk is genade, de aanzet der verlossing. Evenals de verlossing komt de genezing voort uit de liefde, de mens in zijn objectieve werkelijk heid kennende en erkennende liefde. Het is totaal verkeerd de evange lische moraal als een dwang voor te stellen. Boven alles zal de zielzorger moeten leren de men? te aanvaarden zoals Christus de tollenaar. Als de zielzorger de objectiviteit der liefde begrijpt zal hij waar maken dat de Kerk een liefdesgemeenschap is. De menselijke ziel moet eerbiedig en de licaat behandeld worden. Geen ver pleegster mag zachtere handen heb ben dan de herder. De genade is im mers altijd overvloediger dan de zonde. R.K. EHBO schenkt kruisweg aan Gedachteniskerk Op de jaarvergadering van d« katholieke bond voor E.HJS.O. heeft men besloten, aan de gedachtenis- kerk op de Grebbeberg de Kruisweg staties en het neonkruis op de toren te schenken. Verder heeft het hoofd bestuur een voorstel gedaan om een mgr. C. J. A. Veningsmedaille in te stellen als prijs en onderscheiding van de bond. Dit voorstel werd even eens aangenomen. Op deze vergadering, die te Rot terdam werd gehouden, werd prof. dr. P. R. Michael uit Den Haag be noemd tot ridder in de orde van Gre- gorius de Grote. Prof. Michael is voorzitter van de Koninklijke Natio nale Bond van Reddingswezen en E.H.B.O. „Het Oranje Kruis". Tevens werd mededeling gedaan dat de katholieke bond voor" E.H.B.O. op 17 augustus weer de bekende pleisteractie zal organiseren met de daaraan verbonden geheimen. 14 magnetiseurs ontvingen diploma Door de Nederlandse werkgroep voor praktische toepassing van para normale begaafdheid zijn zaterdag te Utrecht aan een veertiental magne tiseurs diploma's uitgereikt op gTond van een door deze werkgroep inge steld onderzoek naar de resultaten, die deze magnetiseurs bij hun pa tiënten hebben bereikt. De voorzitter van de werkgroep, mr J. v. Doorninck, zeide in een rede, dat hij sedert september 1954 een veertiental magnetiseurs voor de rechtbank had verdedigd. Slechts in één geval werd een boete van ƒ300 opgelegd terwijl de andere boetes varieerden van f 2.5010.Allen waren door de kantonrechters zwaar der veroordeeld, zelfs tot boetes van 1000 en hechtenis. Spr. noemde de bedreiging met straf voor de magne tiseurs nog altijd een moeilijke zaak. Vele magnetiseurs worden door de kantongerechten zwaar gestraft en durven niet in hoger beroep te gaan b" de rechtbank, zo zei hij. Volgens mr Van Doorninck komt de magnetiseur de laatste tijd meer en meer in de belangstelling te staan. Men behoeft niet meer, als men op zijn naam gesteld is, des avonds stie- kum naar een magnetiseur te gaan, zo zei hij. Het wordt langzamerhand usance, om als men bij een arts geen baat vindt, eens te gaan zien wat een magnetiseur kan doen. Topjaar woningbouw Vorig jaar ruim 88.000 woningen Uit een overzicht van het Ministe rie van Volkshuisvesting blijkt, dat ondanks een teruggang van het aantal bouwvergunningen tegen het einde van het jaar een record aantal van 88.397 nieuwe woningen gereed is gekomen. Hiervan werden er 22.509 voor rekening van de ge meenten, 23.569 voor woningbouwver enigingen en 39.478 vor particulieren gebouwd. In totaal was hiermee een bedrag gemoeid van f 1227 miljoen tegen 921 miljoen in 1956. De wo- ningbouw nam 60 pet. van wat aan nieuwbouw gereed kwam voor zijn rekening. Dit blijkt uit een overwicht van het ministerie van Volkshuis zes ting en Bouwnijverheid over de Bouwnijverheid over de bouwactivi teit in 1957. De produktie van bedrijfsgebou wen voor de industrie is in dat jaar zeer beslist niet gestegen, die van de scholen en ziekenhuizen echter weer wel. Het aantal systeemwoningen, dat in 1957 werd voltooid, bedroeg 6.194 (7 pet. van het totaal). Sedert de bevrijding zijn er in ons land nu 596.558 woningen gebouwd zodat er door de 17.148 duplex- woningen voor 613.706 gezinnen woonruimte is geschapen, aldus het overzicht. Niettemin zijn er nog 7.778 onbewoonbaar verklaarde hui zen, die bewoond worden. In de woningbouw is echter een da lende tendens waar te nemen. Het onderhanden zijnde werk daalde van 1 oktober '57 tot 1 januari '58 van 1852 miljoen tot ƒ1813 miljoen. Op die data waren er resp. 180 460 en 90.113 woningen in uitvoering. Voor dit jaar had men een produktie van 80.000 nieuwe huizen geraamc, maar het is twijfelachtig of dit cijfer wordt bereikt. GEBIEDSUITBREIDING VOOR DELFT. Minister Struycken is het eens met Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol- land, die de gebiedsuitbreiding van Delft in het noorden willen beper ken tot aan het Rijs wij kse recreatie gebied. De grens in het oosten daar entegen zal wat ruimer worden ge trokken, zodat ook de splitsing van de rijksweg binnen Delfts grondgebied komt te liggen. Behalve het nu tot negentig hecta re verminderde gebied van Rijswijk, zullen ook achthonderd ha van Schipluiden bij Delft worden voegd. In het entwerp wordt voorge steld de uitbreiding te doen ingaan op 1 juli 1959. Delft heeft dringend behoefte aan verruiming van zijn grondgebied, Volgens de verwachtingen zal het hui dige inwonertal van 70.000 omstreeks 1980 zijn gestegen tot 120.000. Jonge expediteurs hadden leerzaam weekend Op de Dikkenberg, het kampeer- centrum temidden van de Bennekom- se bossen, waren zaterdag en zondag meer dan honderd zonen en dochters van katholieke expediteurs bijeen in een weekend, dat de jongeren naast ontspanning tevens een bezinning van de taken en plichten van de toe komst bood. Het kamp is georganiseerd door ,.St. Franciscus", de Nederlandse ka tholieke bond voor het beroepsgoe deren vervoer op de weg, die daar mee een proef nam, om de platge treden paden op het terrein der jon- gerenactiviteiten te mijden. In de avonduren discussieerden de jongeren na een inleiding van de heer Bosch over het lidmaatschap, de moeilijkheden en mogelijkheden van een specifiek katholieke vakor ganisatie. Het laatste deel van de avond was gewijd aan ontspanning. Zondagmorgen schetste de heer O. M. Bekedam in een geestige uiteen zetting de ontwikkeling van het be roepsvervoer van paardentractie tot vrachtauto. Zondagmiddag omstreeks kwart over vijf, nadat pater Francino nog gesproken had en een bezoek ge bracht was aan de theeschenkerij Panoramahoeve, volgde het afscheid, dat echter tevens een tot weerziens inhield, want men besloot met alge mene stemmen dit eerste weekend van jongeren onder elkaar straks door nieuwe te laten volgen. Het spreekwoord zegt nog steeds dat wie een kuil voor een ander graaft, er zelf in valt. Dit gaat ech ter niet op voor de kuil die men thans in de landstreek tussen Keulen en Aken bezig is te graven, want deze kunstmatige gaping in de aardkorst slokt zelfs hele dorpen op. Het gaat hier dan ook om het grootste gat dat ooit ter wereld is ontstaan. Het zal u duidelijk zijn, dat we het niet heb ben over stevige kleuters die hun eerste oefeningen aan het strand met schepje en emmertje tot een ietwat forsere graaf par tij willen opvoeren. Het is de Duitse bruinkoolontgin- ningsmaatschappij „Fortuna" die in het Rijnland een gebied van 300 km2 gaat ontginnen. Dat het winnen van bruinkool er in de loop der jaren niet eenvoudiger op is geworden moge blijken uit het feit, dat 100 jaar geleden de bruin kool reeds werd gevonden op een diepte van slechts 2 meter. De dek laag nam echter steeds in dikte toe met het gevolg, dat in het gebied dat thans wordt ontgonnen eerst een deklaag van ongeveer 250 meter dik te verwijderd moet worden, wil men tot de ontginning van de bruinkool kunnen overgaan. Dat men zich toch de enorme in spanningen getroost om deze delfstof te winnen wordt duidelijk als men weet dat het Rijnlandse bruinkool district naar schatting 60 miljard ton bruinkool bevat. Diep zal deze ontginning ingrijpen in het leven van de bewoners van de Nederrijn, want niet alleen dat de watervoorziening door deze wijziging van de aardkost in gevaar wordt ge bracht, ook hele iorpen zullen moe ten worden afgebroken. Hoewel voor ieder dorp dat afgebroken zal wor den Mödrath en Berenrath vallen als eerste slachtoffers een nieuw dorp zal worden* gebouwd, verwacht men toch dat in de komende 30 javen 20.000 mensen hun woonplaatsen zul len moeten verlaten, opgejaagd ais zij worden door die monsterachtige kuil. En het is ook waarlijk een mon ster dat deze gapende wonde in moe der aarde slaat, een stalen monster van 66 meter hoogte en een lengte van 2O0 meter, dat met een snelheid van 6 meter per uur voortglijdt op zijn rupsbanden. De bewering dat.dit 't grootste graafwerktuig ter wereld is, is eigenlijk nog een beetje te zacht uitgedrukt, maar belangrijker super latieven zijn er voor deze rijden te aardverslinder moeilijk te vinden. Stelt u voor, per omwenteling van het reusachtige graafwiel wordt een hoeveelheid aarde opgeschept, waar mee twaalf kiptauto's worden gela den. De capaciteit van de graafma chine is ongeveer 100.000 m3 per dag hetgeen betekent dat indien men dit werk door arbeiders zou laten doen. men hiervoor 20.000 volwassen krach ten aan het graven zou moeten zet. ten! In totaal zijn in deze rijdende kolossus 152 motoren aangebracht, die een energie opleveren voldoende om een stad van 55.000 mensen van electricite.it te voorzien. De schakel kasten op de gehele installatie zouden, als ze naast elkaar worden geplaatst een lengte van 90 meter bedragen Anderhalf jaar heeft men er over gedaan deze gigantische slokop te monteren. Het is logisch dat de wind op zulk een enorm gevaarte van grote invloed is. Daarom is boven op de 66 meter hoge brug een windmeter gemon teerd. Zodra de wind tot windkracht 9 aanwakkert, werkt de installatie nog maar op halve kracht. Bij wind kracht 10 wordt het graafmechanisme automatisch stopgezet. GROOTSTE GAT TER WERELD Hoewel de machine de weggegra- ven deklaag zelf verwerkt tot deze in treinen is gestort, zijn er voor de be diening slechts drie mensen nodig. Zij worden echter wel geholpen door de nieuwste snufjes van de techniek want er zijn zelfs televisiecamera'; aangebracht die bepaalde punten voor de controleurs observeren. Het is duidelijk dat het graven van een kuil met een normale spade iets goedkoper is, want de bouwkosten van deze graafmachine, die, merk waardiger wijze nog geen naam heeft gekregen, bedroegen 20 miljoen D.M. Maar al met al hebben deze enorme kosten de maatschappij „Fortuna" niet belet de zaken nog wat krach tiger aan te pakken, want er staan nog vier van deze reuzen op stapel! RIJKSMEKK BOERENKAAS Binnenkort zal boerenkaas met een eigen rijksmerk in de handel komen Tot mei van dit jaar hadden alle soorten volvette Goudse kaas hetzelf de rijksmerk, reeds lang leefde het verlangen, dat het boerderijprodukt, dat door bijzonder aroma en smaak- variëteit zich van het fabriekspro- dukt onderscheidt, een eigen rijks- merk te geven. Boerenka^, indien graskaas, is een Goudse specialiteit, zoals bijvoorbeeld de Franse Roque fort en Camembert. SSedert 1906 be staat, ondanks jarenlange tegenkan ting, het merk „volvet", dat in 1919 een rijksmerk werd, waaraan bij uit sluiting recht tot uitvoer was ver bonden. Het streven is nadien gericht geweest op een speciaal herkennings- merk voor boerenkaas, dat thans voor de produktie van dit jaar mei is in gevoerd. Het is een tweezijdig afge knot ovaal met het opschrift „boeren kaas-volvet-Holland". Het enig kind van de heer en mevrouw De Jonge uit Voorst, hun negenjarig zoontje, is gistermiddag tussen de spoor- en voetbrug over de IJssel in de rivier ge allen en verdronken. Het stoffelijk overschot is nog niet gevonden. (Van onze t.v.-medewerker). „Een wereld als Wiever" We zullen memand nodeloos in ongerust heid laten, öc derde aflevering van de t.v.-strip, die de KRO in het af gelopen scheen heeft laten zien, ts een onverwacht succes ge vorden. „TCen wereld als Wiever" heeft na melijk gestalte gekregen door een spannend antwoord op de vraag ,.Waar is de scriptgirl?" De verto ning is min of meer een openbaring geworden; er zat nu meer lijn in het verhaal en de spanning was groeien de. Daarbij komt, dat deze keer de beste ariister waren ingezet* Vda Andrea, Cees Laseur, Coen Flink, Jan Retèl en John Soer. Van ..Wie ver" kan dus iets worden gemaakt, en waarom ook niet met de auteurs van naam, Ton Neelissen en Michel van der Plas, die nochtans in beide eerste afleveringen jammerlijk ver stek lieten gaan? De pittige muziek van Jurriaan Andriessen (U weet wel: Leslie Cool van de radio) werd plezierig geïnterpreteerd door vijf muzikanten van professie. Fokke Duetz had elegant décor vervaardigd. Doordat Laseur en Flink niet in de uitzending zelf konden optreden, was te voren een opname gemaakt, het geen regisseur Jos van der Valk stel lig welkom moet zijn geweest. Nu kon hij namelijk bijschaven, het geen bjj life-uitzending ten enemale onmogelijk is. „Boter, kaas en eieren". Het vra- genspel onder leiding van Jan Willem Hofstra wil maar niet vlotten. Het is namelijk niet voldoende interessant en spectaculair. Hoe voortreffelijk de leider in enig ander t.v.-programma moge zijn, hier weet hij niet de juiste toon aan te slaan. Misschien is hij wat te beleefd en niet voldoende gevat? Er wasen deze keer twee jongelui sa men aan bod, die bijna geen vraag hebben gemist. Het eindresultaat was „gelijk spel", hetgeen volgens de re glementen betekende: geen prijs, maar wel boter, kaas en eieren. Dat was erg sneu voor de spitse knapen, want er stond meer dan honderd gulden in de pot! Stel, dat de KRO met deze rubriek wil doorgaan, dan zal men hier toch iets op moeten vinden, evenals op het ruw afbreken van een partij, die nog maar net is begonnen, doch waarbij kennelijk de tijdslimiet is overschreden. Het voortgezette film-vertelsel van Walt Disney, thans over de geschie denis van Donald Duck, duurde niet minder dan drie kwartier. Dat is veel te lang en wegens de drukke beel den vermoeiend. Geen „Pension" in de zomer. Het „Pension Hommeles", waarmee de VARA de kijkers in dit winter seizoen heeft laten kennismaken, zal in tegenstelling tot gewone pensions in de zomermaanden gesloten wor den. Zaterdag 24 mei kan men de laatste uitzending in dit seizoen zien van dit muzikale blijspel, ge schreven door Annie M. G. Schmidt, geregistreerd door Erik de Vries en gepresenteerd door Wim lbo. In deze laatste aflevering gaat Ko van Dijk een gastrol spelen. Voetbal-dictator? Er is in en bui ten de pers nog al critiek geoefend op het feit, dat de Kon. Ned. Voet balbond menige wedstrijd van de t.v. afhoudt. Hier volgen enkele reacties: „Staat de Nederlandse Televisie- Stichting onder curatele van de Ko ninklijke Nederlandse Voetbalbond? Het wordt mij te gortig dat deze laatste ook de baas wil spelen op mijn TV-toestel in mijn huiskamer. Alle respect voor het goede werk van de KNVB op zijn eigen terrein, maar het „gordijn" vóór de wereldkam pioenschappen heeft meer te maken met de dubbeltjes dan met ontspan ning en sport. Als iedereen de hou ding aanneemt van de KNVB moet de zuster van de kleuterschool straks toestemming geven voor de uitzen ding van „Dappere Dodo". „Wordt het geen tijd een „Vereni ging van voetbalminnende televisie kijkers" op te richten?", vraagt iemand anders. Die zou dan links en rechts eens een vuistje op tafel kun nen gaan leggen. Want het wordt nu toch wel erg belachelijk hoe de voet- balmogols omspringen met het tele- visiebezittende en in voetbal geïnte resseerde publiek. HET Wjte&ende Hlatei DOOR ARTHUR MAYSE 6) Ze deed haar woorden van een koele blik vergezeld gaan. Ze keerde terug naar het fornuis en nam de koffiepot eraf. Hij was uitgehongerd en at als een wolf. Dewy schonk hem een tweede kop koffie in. Ze was links. Hij zag het driehoe kige litteken weer, dat wit afstak tegen het bruin van haar huid. Die wond moest pijn gedaan hebben. „Hoe kwam dat?" Ze keerde dadelijk haar hand om. zodat hij het litteken niet meer zien kon. „Doordat ik me met andermans zaken bemoeide", zei ze kortaf. „Goed, goed, ik vroeg het zo maar." Zonder op te kijken wist hij, dat ze hem gadesloeg. Maar ze sprak pas weer toen hij zijn koffie op had. „Vanmiddag hoef je niet te wer ken", zei ze. „Ik zal een kamer voor je in orde maken. Voorlopig kun je op mijn bed gaan liggen." Hij volgde haar de wenteltrap op. Er lag, een versleten loper overheen. De kamers boven bevonden zich aan weerszijden van een rechte gang, die de verdieping van noord naar zuid in tweeën verdeelde, zodat het er een beetje op een kazerne leek. Eén deur stond op een kier; hij zag lakens en dekens in een slordige hbop op bed liggen, ondergoed en een zijden kamerjas op de grond, een tafel met een verzilverd toiletstel en de nodige parfumflesjes. Dat was Aila's kamer, begreep hij. Devvy's kamer was groter en een voudig, op het kale af. Op de wasta fel stond een fles goedkope eau de cologne; er lagen een kam en borstel en nagel vijl naast. Op het grote bed lag een opgevouwen deken en een bultig kussen. ,Ik geloof dat ze weer aan het neu zen is geweest", zei Devvy. „Dat doet me denken aan mijn va der. Die bespionneerde me ook al tijd." „Ze snuffelt altijd in mijn spullen. Maar ze doet het niet handig; ik merk het telkens." „Jullie kunnen zeker slecht met el- kaar opschieten?" „Opschieten?" Ze lachte wrang. „Ze haat me, maar ze is bang van me. Dat is de enige reden waarom ze af en toe nog eens wérkt." „Raar", zei Clint. Hij leunde tegen de muur en keek haar aan. Buiten had ze bijna zo groot geleken als hij, maar nu hij haar zo van dichtbij be keek, met haar driehoekig gezichtje, de ferme mond en de typische ogen, zag hij dat ze een aardig stuk kleiner was. En ze leek hem nu ook ouder. Achttien minstens. Dan was ze een jaar jonger dan hij. „Wat is raar?" vroeg zij. „Deze kamer. Ik verwachtte trou wens dat zij er zo zou uitzien. „Ze keek hem achterdochtig aan, niet goed wetend wat ze van hem denken moest. „Wat bedoel je?" „Nou". Er tintelde iets in zijn oren en achter in zijn nek. Verdraaid, het was niet iets dat je verklaren kon of onder woorden brengen, net zomin als zij zou kunnen zeggen waarom ze trots was op haar moestuin. „Net iets voor jou ik weet niet hoe ik het zeggen moet. Geen tierelantijnen, zo als op haar kamer". Hij zocht onhan' dig naar woorden, terwijl ze hem met die typische gevlekte ogen aankeek. „Maar toch zie je dadelijk dat het de kamer van een meisje is." „Merci", zei ze droog. „Dat heeft Paddy ook gezegd, alleen op een veel betere manier." „Nou", zei Clint, „ik bedoelde er niets mee". Gek zoals ze hem met een i enkel woord wist af te straffen. „Als je soms denkt dat ik je wil vleien, dan vergis je je. Ik vind je niet eens aardig." Hij zag de vlammen op haar wan gen. „Mooi!" zei ze. „Blij het te horen." Ze keerde zich om en haar sanda len ratelden de trap af. De achter deur viel met een slag dicht en het was weer stil in huis. Clint sloeg het kussen vlak.Ze liet zich niet de baas spelen. In één ding had ze gelijk gehad: ze zouden vaak ruzie hebben. Maar hij kon niet lang boos blij ven. Hij had te veel slaap. Hij be groef zijn hoofd in het kussen en was bijna onmiddellijk onder zeil. Eenmaal hij beleefde het half slapend, half wakend kwam er een kleine jongen in de deuropening en keek naar hem om dan weer stil te verdwijnen. Hij hoorde een keer rumoer beneden en een krachtige stem, die hij herkende als zijnde af komstig van Paddy Burke. Hij hoor de de pomp in de keuken knarsen, het gekletter van borden en één keer lachte Devvy. Maar hij had niet de macht om op te staan en toen Devvy binnenkwam en zich over hem heen boog, hoorde hij nauwelijks haar stem. „Moet je eten?" vroeg zü en h(j prevelde: „Nee", zonder zijn hoofd om te draaien. Veel later klonken er beneden ook andere stemmen. De kamer was al donker en de avondwind beroerde de gordijnen. De stemmen van Devvy en een vrouw. De woorden waren onverstaanbaar, maar de^ vrouw praatte luid en toornig en één keer klonk er een geluid alsof iemand hard een stoel naar achteren schoof. Daarvan werd hij wakker en nu bleef hij wakker. Hij had gedroomd, maar zo'n droom had hij nog nooit gehad. Dewy was erin voorgekomen, maar anders dan hij haar vandaag had gezien. Ze droeg een witte blou se met korte mouwen en ze had een blauwe doek om haar haren. Het was avond geweest, geen ochtend en op een andere plaats. Het was geen droom. Het was iets uit zijn geheugen, een herinnering die in zijn slaap op hem toe was ko men drijven. Doch het was allemaal nog ver ward en hij kon er geen kop of staart in ontdekken. Het riep een te leurgesteld gevoel in hem op, ook woede en verdriet. Zeker, hij moest haar al eerder gezien hebben haar en Joe Peddar. Niet overhaasten, dacht hij. Goed nadenken. De herinnering lag als het ware voor het grijpen. Hij durfde niet te forceren. Hier rustig blijven liggen. Aleko weer Aleko in de kajuit van de Maiija, terwijl hij zijn accor deon van zijn knieën nam en hem glimlachend aankeek. Ze waren ver- weg naar het noordwesten geweest. ,We moesten morgen maar eens even naar de kust gaan", had Aleko gezegd. „Zoals jij je iedere dag wast, Clint, zal onze tank gauw leeg zijn". Daarop was hij in een lang stil zwijgen vervallen. En toen de Maaii. ja uit een golfdal oprees, zei hij: „We zullen een Yankee-haven aanlopen, want dat is dichterbij. Volgens het zeerecht mogen ze je in geen enkele haven zoet water weigeren." Aleko droeg een witte pet met een groene klep, die achter op zijn kale schedel stond. Hij likte langs zijn bovenlip en vervolgde: „Nog een paar reizen en ik denk dat ik de Maiija verkoop Dan neem ik een zeventigtonner. Dan ben ik tenmin ste een echte kapitein, iemand die meetelt." Clint, die bezig was een scheur in zijn hemd te naaien, keek op en vroeg, half ernstig, half plagend: „Kom ik op de monsterrol?" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5