LMiLGAT dc^(L 'dhJlMtlSTAD Scherp Leerlingen-avond Martien Opdam GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN MAANDAG 19 MEI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 m ZAKKENROLLERS Het edele gilde der zakkenrollers heeft de Leidse markt weer tot zijn arbeidsterrein uitverkoren. Zaterdag morgen om half twaalf kwam een dame uit Leiden, die inkopen had gedaan op de markt, bij de politie aangifte doen van het verdwijnen van een portemonnaie, inhoudende ruim zeventig gulden. Toen ze bij 'n markt- kraampje voor een aankoop wilde betalen, miste ze de beurs uit haar mantelzak. Met eenzelfde verhaal klopte des avonds om kwart over zes een dame bij de politie aan. Toen ze, haar por temonnaie uit haar mantelzak wilde pakken, bleek ook die verdwenen. Het verlies bedroeg hier ongeveer acht gulden. Men zij op zijn hoede! Electrische installaties in Academisch Ziekenhuis. De Rijksgebouwendienst te 's-Gra- venhage heeft onderhands aanbesteed: het aanbrengen van electrische instal laties in het gebouw interne genees kunde, barak voor klasse-kamers in het Academisch Ziekenhuis te Lei den. De inschrijvingen waren van hoog naar laag als volgt: firma IJs- selmuiden en Zn., Sassenheim ƒ28.475; W. G. Gerritsen, Den Haag 28.200; firma Langezaal en Inniger te Leiden f 28.027; Eron Efectric te Leiden 27.500; firma Elton te Leiden ƒ24.900. De gunning is aan gehouden. Excursie uitgesteld. Wegens plotselinge verhindering van dr. H. C. Jelgersma moet de excursie van de Kon. Ned. Nat. His torische Vereniging, op 22 mei a.s. naar Endegeest, worden uitgesteld. Het tochtje vindt nu plaats op woens dag 28 mei a.s. op de afgesproken tijd. OUDERAVOND GIDSEN „ST. CUNERAGROEP" ST. LEONARDUSPAROCHIE Kabouters en gidsen van de St. Cuineragroep van de St. Leonardus- parochie gaven in 't Leonardiushuis 'n ouderavond. Vele ouders hadden aam de uitnodiging van hun kinderen gehoor gegeven. De aalmoezenier, pater Maarschalkerweerd, opende de avond en deed uitkomen dat de leiasters de ouder? willen laten zien wat de kinderen op de kringbijeen komsten doen. 0.m. gaf de pater een uiteenzetting van het doel en de be langrijkheid van de bijeenkomsten omdat 't kind in het gezin niet altijd alles kan vinden waar het om vraagt. De jeugdbeweging heeft daarom een aanvullende taak bij 't verrichten van de opvoeding. Het kind kan zijn keuze vrijwillig bepalen bij welk deel van de jeugdbeweging het zich zal aan sluiten. Vervolgens openden de Gidsen de avond met het hijsen van de vlag en 't zingen van het Belaftenlied. Daarna was er in pantomime op muziek van Gounod; de meisjes beeldden het sprookje van Sneeuwwitje uit. oudste meisjes dansten op een En gelse wals van Victor Silvester. Na de pauze werd aan mevrouw Kienjet en de heer Hug door de Ned. Gidsenbeweking 't zilveren vriend schapsteken uitgereikt als waardering voor het verdienstelijk werk, gedu rende tien jaar verricht voor de jeugdbeweging. Kabouters vulden de avond afwisselend met toneelstukjes en dansjes, aan 't slot had een kamp vuur plaats. POTLOOD en GEEST No. 527. Horizontaal: 1. residentie op Midden Java, 5. boom, 7. rund, 8. zuivelprodukt, 10. meisjesnaam, 11. meervoud (afk. Lat.), 12. haarvlecht, 13. bijwoord, 14. jongensnaam, 15. jongensnaam, 16. bastaarduitgang, 17. meisjesnaam, 18. academische titel (afk.), 19. bontjas, 21. g lij voertuig, 22. muzieknoot, 23. tussenzetsel, 24. jon gen. Verticaal: 1. heks, 8. boom, 3. gem. in Over., 4. rivier in Duitsland, 5. pers. voornaamw., 6. verfbordje der kunstschilders, 9. muzieknoot, 10. go din der tweedracht, 11. uiteinde van een spier, 12. zwak, 13. vogel, 14. het uitspansel, 15. land in Europa, 17. on ingewijde, 19. meervoud (afk. Lat.), 20. deel van de mond, 21. stoomschip (afk.), 22. familielid. Oplossing morgenavond. Dodelijke ontmoeting Een hond 'heeft gisteravond om kwart ove racht een onvoorzichtige poging om de Kanaal weg over te steken, met de dood moeten beko pen. Het dier werd door een motor aangereden en brak de ruggegraad. Het moest ter plaatse worden afge maakt. De motorrijder en zijn duo passagier kwamen er afgezien van enkele ontvellingen ongedeerd vanaf. De motor kreeg lichte be schadigingen; hij werd door de po litie naar het bureau getranspor teerd. Lauweren voor Leids filmer Op de gisteren, zondag, gehouden algemene filmvoorstelling van de Nederlandse Organisatie van Ama teurfilmers heeft de heer J. Pieëte te Leiden de eerste prijs gewonnen met zijn documentaire film: Zomer in Zwitserland. Uitbreidingsplan van „Dennenheuvel" Jaarvergadering te Leiden Uit alle delen van het land waren de afgevaardigden van „Dennenheu vel", de vereniging tot verpleging van hoofdarbeiders in herstellingsoorden en sanatoria zaterdagochtend naar Leiden gekomen ter bijwoning van de jaarlijkse algemene vergadering, waarin onder andere het besluit moest vallen tot een eventuele uitbreiding van het herstellingsoord „Overbosch" te Hilversum. De landelijk voorzitter, de heer C. P. van der Hoeven uit Rotterdam, vroeg in zijn openingswoord reeds aandacht voor de restauratieplannen van „Overbosch", die de vereniging voor een grote financiële uitgave plaatsen. In dit verband deed spreker op de afdelingen een dringend beroep hiervoor een krachtige actie te ont wikkelen, VQoral nu de financiën het vorig jaar een nadelig saldo 20.129) te zien gaven. De heer Van der Hoeven kon ech ter ook een optimistisch geluid laten horen: enkele afdelingen en corres pondentschappen hebben in belang rijke mate bijgedragen aan de groei van de vereniging, welke op 31 de cember jl 13928 leden telde (in 1956: 13592). Nadat de voorzitter van de ontvan gende afdeling, de heer C. Lau, de af gevaardigden in de SWtelstad had verwelkomd werd een aanvang ge maakt met de behandeling der jaar stukken. Om twaalf uur werd de dis- taneum was tot de laatste plaats bezet, toen de bekende Leidse kla- vierpaedagoog Martien Opdam zater dag zijn leerlingen voor het voetlicht bracht. Hij heeft dit gedaan op een wijze die getuigde van grote zorg, en kyk op talent en eigenschappen van de diverse leerlingen. Wij leven in een tyd, waarin de estetische op voeding als tegenhanger van de schoolvakken wordt verzorgd. Van daar dat er zo'n belangstelling is voor de muzikale opvoeding van het kind de jeugd en de meer volwasse ne. Dat de leraar veel materiaalken nis heeft, en hiervan een goed over zicht geeft door de keuze van zijn programma en de goed voorbereide reproductie hiervan, is gebleken. Een klein jochie begon met „West minster Chimes", een aardig mu ziekje. Al dadelijk viel de goede stel ling van de miniatuurhandjes op, en het vierhandig stukje met z'n leraar speelde hij met behoorlijke durf. Dan een stapje verder „The Camp- belles are coming" van Schaum, weer de bewuste handstelling, die een mooie aanslag in het verschiet belooft. Een moeilijke greep zoals in „Der Dudelsack" van Schmid werd onbedeesd genomen. In de „Eerste Lente-dag" van Dean zat al aardig wat muziek. Dit leek ons een leer- lingetjes met aanleg. Aardige vier handige stukjes van twee zusjes en van een vader met dochtertje trok ken de aandacht. Rêverie" van Tans man werd met smaak gespeeld en „lm Türkenlande" klonk levendig. Dan werd goed het Andante van Pozzoli uitgevoerd; de muziek van Franke is wat zoet. Vervolgens was er weer een leerlingetje, dat wat voorzichtiger uitkwam. De Mozart- variaties waren muzikaal. Een aardig modern muziekje van Goffe van Gelder vond een warm onthaai. Er werd ook een werkje voor 2 piano's gemaakt van Erler, waarbij de leer linge aan de le vleugel zat en de heer Opdam de 2e partij nam. Béla Bartok werd met begrip gespeeld. INMIDDELS ZIJN WIJ gearriveerd aan de leerlingen van circa 14 1516 jaar, een leeftijd waarin men de romantiek hevig aanvoelt. Zo kre gen wij een wel wat zwaar geladen Nocturne in des var. Chopin een stuk, dat feitelijk ook nog wel wat moeilijk is en als laatste nummer voor de pauze, de Passepied uit „Sui. te Bergamasque" van Debussy. De jonge executante heeft een mooie klare aanslag en zal wanneer zij mu zikaal wat verder gevorderd is, het meer pikante van deze muziek dui delijker aanvoelen, maar de kiem is er. Na de pauze hebben wij het lijvig, maar veelbelovend programma niet meer meegemaakt. Allerhande mooie en waardevolle muziek stond op het repertoire vermeld. Grandjany (1891), Beethoven, Chopin, Liszt, Rowley, een eigen improvisatie, Béla Bartok en als vuurwerk tot besluit de Etude de Concert; no. 1 van Ben jamin Goderd, een heel moeilijk stuk vol brillante effecten. Er is door de leerlingen geweldig gestudeerd, on- drnks proefwerk en "xamens. Er is met kennis en muzikaliteit leiding en onderricht gegeven door de leraar zodat de huldiging, die vóór de pau ze werd aangekondigd door de heer Opdam ruimschoots is verdiend. J. KORTMANN FINALE „D' OPRECHTE AMATEUR" Op donderdag, 22 mei a.s. zal de finale gehouden worden van Stichting ,,d' Oprechte Amateur" in de kleine zaal van de Stadsgehoor zaal. Daarbij zal de eerste prijswin naar (winnares) of ensemble wor den gekozen, die zal worden afge vaardigd naar Hengelo om deel te nemen aan de daar op 31 mei te houden landskampioenschappen. De deelnemers aan de Leidse finale ontvangen een diploma, waarop de eerste, 2e en 3e prijs apart vermeld zullen worden. Een jury, bestaande uit mevr. Th, Ekkerv. d. Pas, mej. A. A. de Klerk, en de heei mr. H. Smedes, zal de prestaties beoordelen. Daar deze op zeer uiteenlopend ge bied liggen, zal het voor de toehoor ders interessant zijin te weten, naar welke prestatie de voorkeur uitgaat, waarbij muzikale aanleg, voordracht en enthousiasme zeker doorslagge vend zullen zijn. Ook worden strengere maatstaven aangelegd voor hen, die reeds over een zekere mate van „plankenrou tine" beschikken, Deze finale belooft een bijzonder aardige avond te worden. cussie onderbroken voor een ont vangst in het stadhuis, door de loco-l burgemeester, wethouder J. C. van Schaik. Het bestuur werd door de vergade ring gemachtigd een uitbreiding van „Overbosch" voor te bereiden. Het hoofdbestuur gemachtigd om als lid toe te treden van de Unie van Nederlandse Herstellingsoordorgani saties te Utrecht en met de stichting „Verpleging en Rust" te Amsterdam een overeenkomst aan te gaan inzake de door deze stichting te dragen fi nanciële tegemoetkoming in de kos ten van tbc-verpleging voor leden van Dennenheuvel. Bij de bestuursverkiezing werden de voorzitter, de heer C. P. v. d. Hoe ven en mej. G. J. Hindriks te Rotter dam herkozen, terwijl in de vacature van de heer M. Strik, dokter A. H. Herstein te Haarlem werd benoemd. Op voorstel van het hoofdbestuur werd de verpleegprijs in beide her stellingsoorden gehandhaafd op 9.50 per dag en de tegemoetkoming voor leden op 6.00 per dag. VERGADERING „ST. CHRISTOFFEL", LEIDEN. Pater Neefjes hield lezing over Rome. Vrijdagavond hield de afd. Leiden van de Ver. van Kath. Handelsreizi gers etc. „St. Christoffel" een bijeen komst, waarin pater S. Neefjes o.f.m. sprak over Rome. Afwezig met kennisgeving de he ren Rebers, Meeuwisse en Van Don gen. De voorzitter deed voor de leden de kwestie de geplande gezamenlijke vergadering met de afdelingen Den Haag en Haarlem uit de doeken. De heer Schemkes stelde het be stuur voor sprekers te engageren over onderwerpen van de hogere verkoop- kunde. Voorzitter merkt op dat der gelijke sprekers zeker zeer leerzaam zijn voor vertegenwoordigers, maar van de andere kant de kosten boven de draagkracht van de vereniging uit gaan. Op de jaarvergadering zal voor zitter alsnog trachten hierover zijn licht op te steken. Pater Maarschalkerweerd was ver hinderd, de vergadering bij te wonen en na de pauze kreeg pater E. Neefjes het woord over zijn reis naar Rome. Afgelopen Paasdagen was spreker nog in Rome geweest. Er loopt een rechtstreekse verbinding Amsterdam Rome, aldus spreker, en wanneer men des morgens om half zeven op de trein gaat is men er de andere avond Om ca. 9 uur. Vanzelfsprekend is de St. Pieterskerk voor ons katholieken de voornaamste bezienswaardigheid. De kerk is gebouwd boven het graf van de H. Petrus, die omstreeks het jaar 70 is gestorven. De huidige kerk is de tweede van die naam op dezelf de plaats herbouwd alleen ca. 3 me ter hoger gelegen. Tussen de eerste en tweede St. Pieter liggen de meeste Pausen begraven. In de St. Pieter zijn ca. 100 altaren. Op zondagmorgen kan men het b.v. mee maken dat buiten de gezongen H. Missen ook op gelijke tijd elders kindertjes gedoopt worden of het H. Vormsel wordt toegediend. Elders in deze grote kerk hoort men dan b.v. biecht en weer even verder wordt er een trouwmis opgedragen. Dit alles kan vanweg de enorme afmetingen der kerk. Boven op de St. Pieter is een postkantoor. Omstreeks het jaar 1300 werd het H. Jaar ingesteld en van die tijd da teert ook de H. Deur. Om de 25 jaar is er een H. Jaar en alleen in dit jaar wordt de betreffende deur gebruikt. Daarna wordt zij weer dicht gemet seld. Na de St. Pieter is de kerk waar de H. Paulus begraven ligt wel de voor naamste. Ook zeer de moeite waard is de kerk van St. Jan van Lateranen waar de H. Trap bij gelegen is. De stenen van deze trap werden uit het H. Land naar Rome overgebracht. Op deze trap liep Christus n.l. alvorens Hij gegeseld werd. Alleen op de knieën mag men deze trap betreden. Ook de kerk van Maria Maggiore is het bezichtigen waard. Hier bevindt zich een plafond gemaakt van het eerste goud uit Amerika. In de Catacomben kunnen we zien waar de Pausen en de martelaren van het Christendom begraven werden. De eerste 300 jaren werden de chris tenen n.l. vervolgd. Dat spreker een aandachtig gehoor GEVESTIGD: M. H. Burgers geb. Tieleman en fam., Van Vollenhovenplein 43; J. C. Woud stra geb. De Bruijn en fam., Paul Kru- gerstraat 20; T. Dijkers geb. De Vries en fam., Groenesteeg 81; J. J. Mooldijk en fam., brievenbesteller, Suringarstraat 4- J. de Groot en fam., brandstoffen- handelaar, Oude Vest 235a; E. F. Watrjn en fam., heilgymnast-masseur. Steen- schuur 14; G. Koort en fam., ambtenaar M.v.O., Oostdwarsgracht 15a; I. Bessem en fam.. Warmonderweg 39; F. M. Brug- geman en fam., rijksambtenaar. Bern- hardstraat 59; C. L. Dirkx, militair, Aarstraat 4; A. L. Folkerts. verpleeg ster. Oude Singel 14; H. J. Vreede, Wit te Singel 89; J. C. Foks, schoenmaker, Jan van Houtkade 24a; W. A. Hoog werf. spelleidster, Rijnsburgerweg 159; F. W. Veltman, marechaussee. Lange- straat 14; J. Dogterom. med. analiste, Lammenschansweg 45; M. E. Nordlohne, arts, Herengracht 22; M. A. M. Duyn- stee, fröbelonderwijzeres, Warmonder weg 49; R. A. de Wilde, militair. Noord einde 2a; J. Ultee, militair, Noordeinde 2a; C. Zfrkzee geb. Van Breen, Mariën- poelstraat la; H. J. Mol, Koninginne- laan 24; A. de Groot, kolenhandelaar, Oude Vest 235a; C. L. Guijgrok, stuka door, Roemer Visscherstraat 47; T. Si mons, huishoudster, Meerburgerkade 4; J. G. G. C. J. van Bellen, etaleur, Mei- doornstraat 30; N. Wageveld geb. De Graaf, huishoudster, Hooigracht 63a; A. M. P. Groenewoud, kantoorbediende, Leemansstraat 33; L. L. van der Kaa- den. verpleegster, Oppenheimstraat 17; J. de Best. bloemist, Morsweg 7a; T. H. Smit. Oude Vest 31; M. D. J. Henzing geb. De Groot, Hogewoerd 87; B. van der Graft, kantoorbediende, v. Vollen hovenplein 39; B. G. Hooghoudt, nat. ir. P.T.T., v. Vollenhovenplein 104; A. P. J. Dijsselbloem, onderwijzeres, Hoge woerd 128. VERTROKKEN: J. Volkers en fam., van Marnixstraat 52 naar Leidschendam. Delflandstraat 14; A. Roke geb. Van Kampen en fam., van Boshof 50 naar Apeldoorn, Talma-1 straat 22; E. Buis geb. Hunting en fam., van Willemstraat 44 naar Bergh (Gld.), Grote Nekkum 14; H. P. van Berkel geb. Van Rosse en fam.. van Pelikaanstraat 25 naar Duitsland; H. H. Frese en fam., wetensch. ass.. naar Katwijk, Zwaluw straat 5; J. H. Meilink en fam., van Hoogl. Kerkgracht 21 naar Oegstgeest, Prinses Irenelaan 31; J. W. Nijland en fam., van Calandstraat 14 naar Amers foort, Surinamelaan 61c; L. C. C. Heems kerk geb. Van der Meer en fam., van Hyacinthenstraat 16a naar Hilversum, v. Kinsbergenlaan 55; W. Dubbelaar en fam., van Suringarstraat 4 naar Leider dorp, Koningstraat 49; G. W. M. Kal lenberg en fam., van Da Costastraat 30 naar Oegstgeest, Louise de Colignylaan 24; M. Kuiper cn fam., van Burggraven- laan 51 naar Valkenburg (Z.-H.), Boon rak 7; J. G. den Uijl geb. Verplancke en fam., van Rijnkade 2a naar Rotter dam, Middelharnisstraat 35d; A. Coret en fam., van Herengracht 53 naar Voor schoten, J. P. Coenstraat 13; G. Sassen geb. Van Leeuwen en fam., van Oude Rijn 85a naar Apeldoorn, Ravenweg 177; M. Maaren, van Rapenburg 131 naar Oegstgeest, Julianalaan 12; jonkheer J. L J. M. van der Does de Willebois, van Plantsoen 39a naar Oegstgeest. De Kem- penaerstraat 80; T. A. van Stempvoort, van Croenesteinkade 8a naar Oegstgeest, Julianalaan 12; D. Schepers, van Mors weg 66 naar Heemstede, Adr. Pauwlaan 2; A. R. Boer. van Kruisstraat 14 naar Hilversum, Meteorenstraat 14; M. V. Cox, van Rijnsburgerweg 95 naar Am sterdam, Heinzestraat 13 bov.; A. Brandt, van Lusthoflaan 26 naar Lisse, Kanaal straat 147; D. C. Frets, van Colenbran- derstraat 20 naar Heemstede, Koediefs- laan 84; E. Smoorenburg, van Mezen- straat 2 naar Amsterdam, Spinozastraat 37; H. M. L. Krom geb. Winkelmolen, van Stadhouderslaan 30 naar Amster dam, Potgieterslaan 21 I hoog voor; A. M. Rechsteiner geb. Bousie, van Rijn- dij kstraat 98 naar Langedijk, Dorpsstr. 199; L. Odenthal, van Kort Rapenburg 2 naar Den Haag, De Savornin Lohman- laan 210; A. W. Kamp, van Rapenburg 4 naar Rotterdam, Meent 94; W. H. Swikker, van Suringarstraat 39 naar Den Helder, Buitenhaven 5; J. Seven, van Rijnsburgerweg 10 naar Groningen, Duikerstraat 2; A. W. de Koek, van Rijnsburgerweg 10 naar Vlaardingen, Hofsingel 49; W. F. C. Lugthart, van Roodborststraat 28 naar Velsen, Orion- weg 144; M. C. H. van Kempen, van Spieghelstraat 13 naar Zeist, Pw. van Wieldrechtlaan 28; C. J. Zeevenhoven, van Witte Singel 55 naar Amsterdam, Rubensstraat 106 III; W. Holleman, van Witte Singel 19 naar Rotterdam, Oude Dijk 53a; J. van Berkel, van Beijerinck- laan 17 naar Doorn, Driebergsestraatweg 1; A. M. F. Bresser geb. Jongmans, van De M. van Streefkerkstraat 43 naar Nij megen, Hikke Heselstraat 37; A. F. P. Hendriks, van Groenhazengracht no. 12 naar Nijmegen, K. Beynenstraat 107; C. P. Sieburgh, van Rapenburg 76 naar Oegstgeest, Rhijngeesterstraatweg 163; C. A. Barlow, van Roodenburgerstraat 5 naar Duitsland; E. P. Blom. van Rijns burgerweg 86 naar Alphen aan den Rijn, Concordiastraat 16; W. F. van den Hoed, van Beatrixstraat 26 naar Delft, Maria Duystlaan 8; J. V. van Nes, van Rijnsburgerweg 10 naar Wageningen, Rijksstraatweg 13; J. Fuchs, van Rijns burgerweg 10 naar Wageningen. Rijks straatweg 13; A. E. A. F. Bergers geb. Titulaer, van Steenstraat 49 naar Cana da; P. M. W. van Loe, van Roemer Vis scherstraat 34 naar Nederlandse Antil len; C. de Meij, van Druivenstraat 38 naar Utrecht, Bloemstraat 20 bis; H. D. Halliday, van De M. van Streefkerk straat 34 naar Nijmegen, G. Noodtstraat 42; M. P. J. Bergers, van Doezastraat 23 naar Canada: D. J. de Laaf, van Gas- straat 58 naar Veendam, Minervastraat no. 27a. had bleek wel uit de vele vragen die daarna nog gesteld werden. O.a. over de houding der communisten ten op zichte van de kerk. Hieruit bleek wel dat men in Italië een iets andere me ning heeft betreffende het beleven van het Geloof. Het programma voor de juni-ver- gadering was nog niet bekend en ge adviseerd werd de Leidse Courant en het convocaat goed in te zien. „Aspecten van de kankercel Wetenschappelijke bijeenkomst te Leiden Voor het zaterdag te Leiden in het pathologisch laboratorium van de Leidse universiteit gehouden sympo sium, georganiseerd door de weten schappelijke raad van de L. O. K. (landelijke organisatie voor kanker bestrijding) bestond zeer grote be langstelling. Het werd bijgewoond door meer dan 200 wetenschapsmen sen uit het gehele land. Een aantal vooraanstaande weten schapsmensen hield inleidingen over morfologische en bio-chemische aspecten van de kankercel. In zijn slotbeschouwing heeft prof. dr. P. J. Gaillard geconstateerd dat de belangstelling voor dit symposium de verwachting verre heeft overtroffen. Hij zei, dat de wetenschappelijke raad van de L.O.K. zich daarover uiteraard in hoge mate verheugt. Hij dankte het Koningin Wilhelmina- fonds, dat deze bijenkomst financieel mogelijk maakte. Er zijn geen specifieke verschillen tussen normale en kankercellen te vinden maar de enzymwerkingen kunnen verschillen, zo meende prof. Gaillard. Vaak is er wel een karak teristieke combinatie van verande ringen, die de normale cel van de kankercel onderscheidt, zowel morfo logisch als chemisch. Nog geenszins alles aspecten kon den hier worden vergeleken, zo stel de prof. Gaillard vast. Prof. Albert Levan uit Zweden die vandaag, maandag, opj de lus trumviering te Wageningen en mor gen, dinsdag, te Groningen spreekt zeide in -zijn beschouwing dat 46 chromosomen geen vergissing is. De mens heeft 46 in plaats van 48 chro mosomen. Wij zoeken, zeide hij, naar de karakteristiek van de typische tu morcel. Er is echter nog een partner, namelijk zijn directe omgeving: de „normale" cellen Behalve de tumor cellen moet de biochemie en cyto- chemie van de naastliggende cellen worden bestudeerd. Is de tumor een maal ontstaan, dan treedt het grote bezwaar /an het enorme delingsver mogen van tumorcellen. Gepoogd zal moeten worden, ook dat delingsver mogen te gaan beïnvloeden. Ook ver hoging van activiteiten van natuur lijke tegenwerking is een gewenste mogelijkheid, Prof. Levan sprak ook nog zijn waardering uit voor deze wetenschappelijke samenkomest in Nederland, die hij voor de ontmoeting tussen cytologen, biologen, bio-che- mici en genetici van grote betekenis achtte om elkanders denkrichtingen te leren kennen. „OUD LEIDEN" NAAR KIJFHOEK EN BIERLAP Kijfhoek en Bier lap, twee afge sloten duinstreken, gelegen op het terrein van de Haagse Duinwaterlei ding, zijn studie-objecten van een groep Leidse biologen. Leden van de vereniging „Oud Leiden" waren zaterdag in de gele genheid gesteld tot het brengen van een bezoek aart die streken en wel onder leiding van mej. N. Croin, oekologe, verbonden aan het zoölo gisch laboratorium van de Leidse Universiteit. Mej. Croin vertelde op onderhou dende en bevattelijke wijze over de studie naar de levenswijze van de in de terreinen levende fauna. Insecten en spitsmuizen worden op ingenieuze wijze gevangen en bestudeerd. Ge tracht wordt o.a. te weten te komen, waarom insecten speciale terreinen en geen andere voor hun le venswijze kiezen. Ook hun gedra gingen onder bepaalde omstandighe den leveren stof tot uitvoerige stu dies. Spitsmuizen worden geringd met radio-actieve ringen. Nadat zij in vrijheid zijn gesteld, worden zij met een geigerteller opgespoord en gevolgd en worden hun gedragingen in het door hen bewoonde terrein nagegaan. Verschillende reeds be kende gedragingen van insecten en spitsmuizen werden medegedeeld. De leidster wees er op, dat door het ingrijpen van de mens in de na tuur verschuivingen in flora en fau na plaats hebben. Hoofdzakelijk het sedert jaren, veelal door toedoen van de mens. ontbreken van natuurlijke vijanden van de meeuwen (roofvo gels) hebben het aantal van die vo- sels op de van ouds bestaande broed plaatsen buiten alle bestaande ver houdingen doen toenemen. Dit had tot noodzakelijk gevolg, dat maatre gelen moesten worden genomen het aantal te verminderen. Hoewel de vermindering op verantwoorde wijze plaats vond, vestigden zich hele ko lonies meeuwen elders o.a. de laat ste jaren op het afgesloten wate- ringseebied, wat duidelijk zichtbaar is. Wordt het aantal te groot, dan moet weer worden ingegrepen. Het in het duinterrein gebrachte water uit de Lek heeft tot gevolg, dat verschillende vogels, die in duin terrein nimmer voorkwamen, daar thans voor hen geschikte levensom standigheden vinden. Rest nog te vermelden dat Kijkhoek en Bierlap, thans vol natuurschoon voorheen gedeeltelijk in cultuur wa ren gebracht. Burgerliike Stand Geb.: Yvonne Joanna Maria dr. 1 G. T. den Hartog en H. G. C. Wijfje; Bottina Wilhelmna dr. v. J. J. Kager en E. P. Reedijk; Yvonne Urbalda Maria dr. v. C. Opdam en E. M. J, Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Maandag 19 Mei 1858. Italië. In het hertogdom Mo dena is, uit vrees voor besmet ting met revolutionaire begrip pen, bepaald, dat niemand bui- tenlandsche hoogescholen mag bezoeken, zonder vergunning van den hertog. Verkooping: Een huis en erve, geschikt tot uitoefening van alle Winkelneringen en waarin vroe ger de Koekbakkers- en Kruide niersaffaire met veel succès is uitgeoefend, met groot pakhuis daarachter, alles staande en ge legen aan de oostzijde van de Koepoortsgracht en uitkomende met het pakhuis in de Lange Raamsteeg, ter grootte van één roede en 38 ellen. Dit perceel kan dadelijk in gebruik worden aanvaard (Koepoortsgracht te genwoordig Douzastraat) Verkuijlen; Joseph Jacobus Maria zn v. H. Schreurs en H. M. Kleijn; Ro bert Wilhelmus zn v. A. J. van der Gee6t en A. M. C. van Rooy. Overl.: M. J. van den Berg, 71 jr, man; E. M. F. Luijkx, 69 jr, echtgeno te v. H. Or. C. de Keuning. Agenda Leiden MAANDAG 19 MEI Derde Orde Hartebrugparochie. Vergadering. Na het lof op de gebrui kelijke plaats. „St. Bonifacius". Transportarbei ders. Ledenvergadering. (Na afloop kaarten) St. Antoniusclubhuis, 8 uur nam. K. O.-excursie naar de Zuid- Hollandse Eilanden. Vertrek stad huisplein 7.45 uur v.m. DINSDAG 20 MEI De Sleutelspelers. „Eigen haard is wel wat herrie waard" Schouwburg, 8 uur nam. St. Eloy-adviesavond. Gebouw Chr. Soc. Belangen. 7.308 uur nam. WOENSDAG 21 MEI De Natuurvriend. Ledenvergade ring. (Discussieavond) Steenschuur 6, 8 uur nam. Leerlingen-uitvoering Balletschool Swinkels-Hendrichs. De Burcht, 8 uur nam. K. O. -excursie. Potterjj Zaalberg, Zoeterwoude. 2.30 uur nam. Rozenkranskruistocli.t St. Petrus- kerk. 6.45 uur nam. DONDERDAG 22 MEI Mij. Toonkunst. Kinderoperette mevr. L. Stevens-Ridderhof. Schouw burg, 7.30 uur nam. Dienst Welzijnszorg Leger. Reprise „lm Weissen Rössl" Cantine Doelen kazerne, 8 uur nam. „d'Oprechte Amateur". Finale voor de afdeling Leiden. Stadsgehoorzaal. 8 uur nam. VRIJDAG 23 MEI „Fotu". (Stichting bevolkingsonder zoek op T.B.C.) Jaarvergadering Stadhuis, 8 uur nam. ZATERDAG 24 MEI „Door Oefening Béter", 25-jarig be staan toneelvereniging. Receptie Ja- cobazaal Den Burcht. 2.304.30 uur nam. Dienst der apotheken. De avond en nachtdienst wordt waargenomen door: Leiden: Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552; Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelmina- park 8, tel. 26274. GEVAREN AAN DE MARE Op het kruispunt van de Mare en de Oude Vest heeft zaterdagmiddag omstreeks half twee een botsing plaats gevonden tussen een bestel wagen en een luxe-auto. De bestelwagen stak, komend langs de Oude Vest uit de richting Turf- marktshrug, de Mare over, toen hij werd aangereden door een luxe-auto die uit de richting Warmond kwam. De Luxe-auto, bestuurd door een in valide, verleende geen voorrang en botste op de linkerachterzij de van de bestelwagen, die o.a. geladen was met chocolade. De bestelwagen sloeg over de kop en kwam aan de kant van de Mare tot stilstand. De bestuurder had slechts lichte verwondingen aan het hoofd. De schade werd onderling ge regeld. Om kwart voor zes, zaterdagmiddag reed een motorrijder van de PTT, op de wegkruising van Vrouwensteeg en Mare een 17-jarige wielrijdster aan. De motorrijder had het meisje geen voorrang verleend. Het voorwiel van de fiets was geheel vernield. Motor rijder en slachtoffer er was alleen materiële schade gingen tezamen naar een rijwielhersteller om de schade te vereffenen. Ingezonden door: J. VAN ITERSON, Vrouwenkeikkoorstraat 15, Leiden. GESLIPT Een auto, die gisteravond ongeveer half zes van de Oude Herengracht de Havenbrug wilde oprijden, slipte in de bocht op de gladde keien. De wagen schoot het trottoir op, reed tegen de kademuur, draaide drie maal om zijn as en kwam midden op de rijweg tot stilstand. Geen der in zittenden kreeg enig letsel, de auto kreeg lichte schade. Ingezonden door: AAD GIJBELS, Witte Rozenstraat 8, Leiden. 4&0*--

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2