In de rimboe bouwden KAJ-ers een seminarie voorde inlanders De natuur leverde het materiaal Drie deskundigen tegen raketbasissen Verheugend grote belangstelling voor 1 Nederlands paviljoen te Brussel Gronchi onderwierp zich aan de Engelse traditie ZATERDAG 17 MEI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Twee van de zes Ka jotters, die in Tanganyika, in de missie hebben gewerkt, hebben wij dezer dagen weer gesproken. Het eerste contact, dat wij op Schiphol met hen hadden was van zo'n vluchtige aard en de jongens werden zó door de thuiskomst in beslag genomen, dat wij eigenlijk niet tot een gefundeerde conclusie konden komen. Zo hebben wij bijvoorbeeld de vorige maal geschreven, dat de jongens als team geen positief apostolaatswerk heb ben kunnen doen. Wij hebben de Kajotters hier gistermiddag weer over gesproken en het blijkt nu wel, dat zij dit zo stellig nooit hebben willen zeggen en hun bedoelingen zijn wel verkeerd geïnterpreteerd, indien wij tot een dergelijke negatieve conclusie zijn gekomen. Op de eerste plaats met het werk niet. Zij moesten werken met het ma teriaal, dat het gebied oplevert. Met stenen, die aan de oever van de rivier werden gestoken en daarna gedroogd, waarna zij voor de bouw van het seminarie en het patershuis gebruikt konden worden. De hulp van de Afri kaners' was zeer ongeregeld. Er wa ren tijden, dat honderd inlanders bij het karwei hielpen, op andere dagen zag je er maar twee of drie. Dat was vooral in de regentijd het geval, als de inlanders hun eigen schamele stukje grond moesten bewerken, voor het verbouwen van mais, bonen en malesi, een zaadsoort waarvan het inlandse bier wordt gebrouwen. Moeizaam, maar vruchtdragend werk „Hoe kan je weten of wat je ge daan hebt, geen uitwerking heeft op de Afrikaners, waarmede wij ge werkt hebben?", zegt Piet de Ridder uit Noordwijk en hier heeft hij de vinger op de gevoelige plek gelegd. Men zegt wel eens „menselijker wijze gesproken"; niemand kan zeg gen hóe Gods genade het werk van deze Kajotters een diepe zin geeft Missionarissen, die over hun missie werk spreken, komen zelden met ge tallen en cijfers aandragen. Zij wer ken omdat God hen er toe geroepen heeft, zonder meer. Het resultaat van hun werk willen zij ook gaarne in handen van de Voorzienigheid leg gen. Dit geldt in dezelfde mate voor de Kajotters. Toegegeven: de inlanders hebben een geheel andere mentaliteit dan Nederlanders. Men kan niet verwach ten dat in korte tijd deze geest omge bogen kan worden. Maar alléén al hun voorbeeld; alléén het feit, dat de KAJ'ers zonder loon twee jaar hun beste krachten wilden geven, kan een gunstige invloed hebben. Wouter Lagerberg, die ook bij dit gesprek aanwezig was (Frans Habra- ken was helaas buiten de stad) sloot zich hierbij aan. Het is moeilijk deze jonge Kajotters over hun werk aan het praten te krij gen. Zij lopen niet met hun belevenis sen te koop. Deze zwijgzaamheid komt voort uit een te waarderen be scheidenheid. Het laatste wat zij wensen is, hun de rol van helden wordt toebedeeld. Zij hebben het gedaan twee jaar...... r.aar beste vermogen en daarmee uit. Tussen de regelds door kan de man, die hen aan het praten wil krijgen, wel begrijpen, dat zij het niet gemak kelijk hebben gehad. De taal. Het contact met de Afrikaner was moeilijk. 120 Talen worden in Tan ganyika gesproken. Veel inlanders behelpen zich met een handelstaal, het liswahedi. Dit was ook de taal waarin de KAJ'ers met de Afrika ners praatten. Maar veel arbeiders verstonden het niet eens. Nu zijn op een bouwerij een stuk of twintig woorden wel voldoende om de meest eenvoudige opdrachten» te kunnen ge ven, maar voor ->en gesprek is wel iets meer nodig. De inlanders waren van een vrien delijk slag, maar zo 8rm als kerkrat ten. Zo nu en dan nodigden zij de jongelui uit in hun hutten. Terwijl er vóór de opening tientallen Afrikaan se jongetjes stil en nieuwsgierig naar binnen gluurden, werd er onder het genot van een kruik inlandse bier een gesprek gevoerd. Uit deze gesprekken bleek, dat de inlanders zich onder geschikt voelen aan de blanken. Hun klacht is „waarom zijn we niet wit" en de opmerking van de Kajotters: „als mensen zijn we toch allemaal gelijk", maakte op hen maar weinig indruk. Afstanden. Voor een goed begrip van het iso lement van de plek, waar de Kajot ters zaten, zij gezegd, dat de dichtst bijzijnde missiepost Pilo, op een af stand lag van 15 mijl, Nwage een andere missiepost lag ook op deze afstand. Op een afstand van 200 mijl eerst lag het stadje Mpanda, waar een loodmijn is. De grote weg een eenvoudige zandweg lag op een afstand van 27 mijl. In de buurt van hun nederzetting waren geen andere wegen, dan karresporen. Geiten in de kerk. In het kerkje te Karngesa werd eens in de maand een H. Mis voor de Afrikaners gelezen. De jongelui heb ben hier wel eens een Mis bijgewoond, die nu en dan werd gezongen in de taal der inlanders met begeleiding van de tam-tam. In dit schamele kerkje huizen op doordeweekse dagen de geiten en kippen van de inlanders. De Nederlandse Kajotters hebben in Ufipa op een verlaten post een patershuis en een seminarie voltooid. Dit is het seminarie, dat de Kajotters uit Neder land in Ufipa, midden in de rimboe, bouwden. Het is de bedoeling van de missione rende Witte Paters geweest, dat deze huizen niet in de buurt van een mis siepost zouden komen. Zij liggen gewoon „ergens in de rimboe". Jonge Afrikaners kunnen hier op het klein-seminarie een be gin met de priesterstudie maken. In landse priesters zijn in de missie dringend nodig. De Kajotters kunnen er dus trots op zijn, dat zij op hun wijze een steen aan de kerstening van Afrika hebben bijgedragen. De Volkswagen van pater Hartman loopt vast in de stenen, die over de rivier zijn gelegd. Rapport aan minister Staf „Vestiging van strategische raket- basissen in ons land, zou de strategi sche betekenis van ons land voor een toekomstige vijand radicaal verande ren: in geval van een conflict zou deze zijn uiterste best doen derge lijke basissen onmiddellijk uit te 1 oÉk- Stenen van klei wer den aan de oever van de rivier gestoken en in de zon gedroogd. w-.h 4P ijSF? EVERT VAN DIJK 65 JAAR Evert van Dijk, oud gezagvoerder van de KX.M., bekend om zijn talrijke pioniersvluchten (eerste vlucht over de Oceaan van Oost naar West met Sir Charles Kingsford Smith met de Southern Cross in 1930 en de eerste officiële vlucht van de K.LJM. naar Indië met de 3-motorige Fokker F7B) hoopt 23 mei aj. te Wassenaar 65 jaar te worden. Koningin Juliana bezocht Soesterberg Gistermorgen heeft H. M. de Ko ningin een bezoek gebracht aan de vliegbasis Soesterberg van de Konink lijke Luchtmacht. Na het spelen van het Wilhelmus door de Kapel van de Koninklijke Luchtmacht en inspectie van een ere-squadron volgde een langdurig bezoek aan het vlieg-veilig- heids oefen- en testcentrum, waar de vliegers van de luchtmacht worden geoefend in het gebruik van een vei ligheidsuitrusting. Na inspectie van een groep langs de hangars opgestel de vliegtuigen, een bezoek aan de technische dienst en inspectie van de ambulances, luisterde de koningin in de „briefingroom" naar een causerie gegeven door de chef-staf, luitenant kolonel F. L. M. Focquin de Grave. Tijdens dit bezoek ontving de ko ningin uit handen van het dochtertje van de commandant-vliegbasis een fraaie pop, gestoken in een vlieger- costuum. Deze pop is bestemd voor prinses Marijke. Hierna volgde een bezoek aan het eveneens op de vliegbasis Soester berg gelegen kamp Nieuw Amster dam, waar het 32ste squadron van de Amerikaanse luchtmacht gelegerd is. Op grond van de bepalingen in het Benelux-protocol is met ingang van 16 mei alleen nog de invoer van bloemkool uit België in ons land toe gestaan. Er was de laatste tijd ook steéds een flink aanbod van Franse bloemkool, maar dit behoort nu tot het verleden. De vorige week be droeg de invoer van Franse bloem kool nog 1250 ton. Er komt nu steeds meer bloemkool uit kassen en Waren huizen in ons land aan de markt. De prijzen vertonen thans weer een voor de telers bevredigende ontwikkeling. Het koude weer stimuleert de vraag. schakelen. Nederland zou in geval van een conflict een van de eerste doelwitten van waterstofbommen zijn. Wü zijn ervan overtuigd, dat na vestiging van raketbasissen hier te lande vrijwel onze hele bevolking in geval van oorlog het slachtoffer zou worden en dat dus deze vestiging een volkomen onaanvaardbaar risico zou meebrengen". Dit schrijven drie theoretische natuurkundigen in een memoran dum, dat zij hebben samengesteld op verzoek van de minister van Defen sie, ir C. Staf. De samenstellers zijn prof. dr H. J. Groenewold te Gronin gen, prof. dr B. R. A. Nijboer te Utrecht en dr H. A. Tolhoek te Lei den. In het memorandum worden aller eerst enkele technische gegevens gememoreerd. De explosieve kracht van een A-bom, is ongeveer 2000 maal krachtiger dan die van de zwaarste bommen uit de tweede we reldoorlog. Van een H-bom is nog ongeveer 1000 maal zo groot. Een explosie daarvan doet huizen instor ten door de drukgolf tot circa 16 km, veroorzaakt brand tot op circa 17 km en levert gevaar voor ver branding van niet-beschutte perso nen op 25 km. Binnen één dag na de explosie van een superbom wordt een gebied van meer dan 20.000 kma (meer dan de helft van Neder land) met een dodelijke radio-actief neerslag bedekt. De explosie van één enkele H-bom zou dus Rotterdam en Den Haag (met tussenligend gebied) EXPO trok reeds 5 miljoen bezoekers Jhr. ir. F. E. C. Everst, directeur van de stichting Wereldtentoonstel ling Brussel 1958 afdeling Nederland, en de adjunct secretaris-generaal der tentoonstelling, de heer Marcel Thien- pont, hebben tijdens een persconfe rentie in het Nederlandse paviljoen een overzicht gegeven van de resul taten van de eerste maand. Het Nederlandse paviljoen kan een succes genoemd worden, zo verklaar de de heer Everts. Waren de mees te landen op de openingsdag nog niet helemaal gereed met hun paviljoen 't Nederlandse was al twee dagen te voren klaar en dat heeft ons veel goede publiciteit verschaft. Onmiddellijk na de opening bleek dat het paviljoen bij het publiek in de smaak viel. Het publiek stroomde binnen en die stroom neemt nog steeds toe. Van de 440.000 mensen die Hemelvaartsdag de tentoonstelling bezochten, kwamen er ruim 150.000 in het Nederlandse paviljoen. met één slag verwoesten en miljoe nen slachtoffers maken, aldus de drie geleerden. Het belangrijkste effect van de ra dio-actieve straling is, zo gaat het memorandum voort, dat het in de geslachtcellen veranderingen kan veroorzaken, waardoor de erfelijke eigenschappen van het na^esiacht onherstelbaar en voor minstens 99 pet. van de gevallen in schadelijke zin veranderen. Dit kan zich na één, maar ook wel pas na tientallen ge neraties uiten in lichamelijke of geestelijke gebrekkigheid. HAARLEMSE MISSIE-TENTOON STELLING GROOT SUCCES. Met de vernieuwing van de Missie tentoonstelling blijken de paters mis sionarissen een zeer goede greep ge daan te hebben. De belangstelling die op het ogenblik in Haarlem gaat is enorm. Circa 10.000 bezoekers brachten (buiten de bezoekers in groepsverband zoals scholen) reeds een bezoek aan de tentoonstelling. De missionarissen die er bij de nieuwe opzet naar gestreefd hebben de bezoekers meer in kontakt met de volkeren te brengen zijn in hun op zet bijzonder geslaagd. Het is begrij pelijk^ dat de bezoekers die doorgaans weinig ingesteld zijn op de uitheemse volkeren, aan het abstracte missie- beeld niet voldoende hebben om het missieleven en de missiebehoeften te begrijpen. Bijzondere aandacht van de duizen den bezoekers krijgen de nieuwe stand van Afrika, alsmede de afdelin gen Nieuw-Guinea en de vervolgde Kerk in China. De tentoonstelling sluit zaterdagavond 17 mei. Het gekozen thema „het water", 'blijkt een gelukkige vondst te zijn, vertelde de heer Everts verder. Met behulp van het water is het terrein tot deel van de Nederlandse expositie gemaakt Van groot belang is daarbij geweest dat men het water in bewe ging heeft gebracht. Het lijkt zo veel op de zee, dat de mensen er hun vin ger in steken om te proeven of het zout is. Ook het geluid van de golf slag draagt bij tiot het kweken van de juiste atmosfeer. Het carillon is ook een belangrijke creditpost en de levende have is een „best seller" gebleken. Op drukke da gen moet er eenrichtingsverkeer wor den ingesteld vanwege de koeien en biggetjes en de geit is volgens ir. Everts de meest geaaide geit ter we reld. Het trainsportpaviljoen met zijn scheepsdek, mast en hiutten en niet te vergeten zijn dekstoelen draagt ook bij tot het succes, Een groot deel van de bezoekers is nog nooit op een zee schip geweest en vindt het een sen satie. Het restaurant floreert en moet van tijd tot tijd zijn deuren sluiten, omdat een vlotte bediening anders niet meer mogelijk is. De bescheiden verwachtingen, die op zakelijk gebied van de verschil lende collectieve inzendingen had, zijn overtroffen. Onze inzenders zijn niet ontevreden en verwacht mag worden, dat zij en vele andere Neder landers zullen profiteren van de good will, die buiten enige twijfel op deze tentoonstelling voor Nederland wordt gekweekt. De heer Thienpont vertelde, dat ook de wereldtentoonstelling als geheel tot nu toe aan de gestelde verwach tingen heeft voldaan. Tot gisteren zijn vjjf miljoen bezoekers geregis treerd, op het officiële parkeerterrein werden 27.000 auto's geregistreerd. Van de niet-Belgen die de tentoon stelling bezoeken, staan Duitsers en Nederlanders aan de top. Op vragen van journalisten ant woordde de heer Thienpont, dat zijn indruk was, dat de prijzen voor eten op de tentoonstelling redelijk waren. De meeste restaurants berekenen prij zen die liggen tussen de 20 en de 120 fr. voor een voortreffelijke maaltijd. Hij gaf toe dat op enkele gebieden de tentoonstelling nog iets te wen sen overliet. Er zal volgende week een speciaal klachtenbureau worden opgericht waar klachten en sugges ties kunnen worden ingediend ter verbetering van het geheel. Dat het Philips paviljoen nog niet geopend is betreurde men allerwe gen en men hoopt, dat binnenkort ook dit onderdeel van de Nederland se inzendingen zijn poorten zal kun nen openen. President Gronchi van Italië heeft tijdens zijn staatsie bezoek aan Engeland het eredoctoraat in de rechten van de universiteit van Cambridge ontvangen. We zien hem hier in de stoet (tweede van voor) bij het verlaten van de senaat, nadat hij uit handen van Lord Tedder zijn onderscheiding had gekregen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7