FOTO-TOTO SPEUR NEUZEN Luxemburgse tweeling een jaar Inblijfêrwachiing 't Hoorntje Sacramentsprocessie ondergronds gehouden voor Nu reeds wintermode 1958 in Parijs ZATERDAG 17 MEI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Zo Heel dit toelichtend en geruststel lend Doktersboek.dot gratisI is in gesloten bij een Bobyderm Se. waarin olies voor een vorste nke verzorging von Baby s tere hu.d|e. ;s -v. Regen over Lourdes De grootste Nederlandse bedevaart naar Lourdes, die tot dusverre gehou den werd er nemen 3000 gelovigen aan deel heeft verschillende plech tigheden in het genade-oord niet kunnen mèemaken, die tengevolge van de hevige regenval moesten wor den afgelast. Ook het anders zo indrukwekken de vlagvertoon der boere'norganisa- ties verloor veel van zijn luister, daar sommige plechtigheden, zoals ook de sacramentsprocessie wegens het slech te weer in de ondergrondse basiliek moesten worden gehouden. Regen was er eveneens de oorzaak van dat het welkom aan de grot moest worden afgelast. Een hoogte punt in de bedevaart was evenwel de nachtelijke aanbidding in de basi liek, onder leiding van mgr Bekkers, bisschop van 's-Hertogenbosch. 1000 Jonge boeren en tuinders zijn in een bijzondere bijeenkomst sa men geweest, waar zij door mgr Bek kers werden toegesproken. Rector J. Joosten belichtte voor hen het thema „De Kerk vraagt onze hulp". Hij spoorde zijn toehoorders aan, tot actief apostolaat in binnen- en bui tenland b.v. door deel te nemen aan de Bouworde en internationaal door te bevorderen dat de sociale verhoudingen in de missiegebieden- gekerstend worden. De MIJARC, het De Luxemburgse prinselijke twee ling is een jaar en ter gelegenheid van deze eerste verjaardag werd bij gaande aardige foto gemaakt: prins Henri en prinses Marie-Charlotte trekken de kleintjes voort in een wa gentje in de tuin van het kasteel van Betzdorp. internationaal orgaan van de katho lieke land- en tuinarbeiders, heeft daarvoor onlangs een programma op gesteld. De bedevaartgangers keren zon dag a.s. in het vaderland terug. Geen voorrang verleend Een dode en enige gewonden Gisteravond omstreeks zeven uur is op de hoek Berensteinlaan-Hengelo- laan te 'sGravenhage een ernstig verkeersongeluk gebeurd, dat aan de 68-jarige J. Lok, groenten- en fruit- exporteur te Wateringen, het leven heeft gekost. Hij was mede-inzittende van een personenauto, bestuurd door de 42-jarige L. L. uit Wateringen, die geen voorrang verleende aan een vrachtauto met aanhangwagen, be stuurd door de 21-jarige L. M. van den D. uit Lisse, waardoor een hevige botsing ontstond. De bestuurder van de vrachtauto werd niet gewond. In de personen auto zaten vijf personen, van wie de heer L. het leven verloor. De bestuurder en een van de mede inzittenden werden licht gewond, de beide anderen, A. D. en G. de H. uit Wateringen werden met onbekend letsel in het ziekenhuis Westeinde op genomen. IJTet zal voor de meesten misschien geen onverdeeld genoegen zijn geweest hier dertig dagen door te brengen, maar ik hoop toch, dat u iets mee naar huis zult nemen en dat is het gevoel voor orde en discipline". Dit zei de kolonel toen wij enkele dagen geleden als afgedankte militai ren voor het laatst stonden aange treden op de appèlplaats, met schele hoofdpijn van de helmen en na vijf maal van opstelling veranderd te hebben. De gelederen produceerden ondubbelzinnige geluid-en waarna de kolonel tactisch retireerde, toege- voegde officieren 't commando overna men en strafmaat- regelên in 't voor uitzicht stelden. Wij hebben met z'n allen eensge- J zind getracht de anderhalf miljoen zo goed mogelijk te besteden en in derdaad was het zo nu en dan nood zakelijk, dat een paar kilometertjes j extra werden omgereden. Je ziet op i zo'n manier nog eens wat van je land en je ondervindt, dat het plezieriger liggen is tussen de brem dan tegen een met paardeblommen begroeide dijkglooiïng langs een polder. Het is wellicht een subtiel onderscheid maar je gaat bepaalde liggingen vyaarde- ren, de zon wordt deskundig uitge buit en het contact tussen comman dant enmansohappen wordt effectief bemoeilijkt. Buitengewoon leerzaam en nuttig, mogen we wel zeggen, is een her halingsoefening. Het was natuurlijk niet altijd koek en ei, dat begrijpt u. Stelt u zich een volgend verwarrend situatiebeeld voor. Een peloton stond aangetreden voor een barak, waar naar een stenen paadje voerde dat werd geflankeerd door brede stroken aangeharkt zand. Soldaat B., baard- dragend en vader van drie kinderen had zich verlaat en koos de kortst mogelijke weg naar zijn plaats, dwars over het zandvlaktetje derhalve. Het misdrijf v/erd opgemerkt door een loslopend kapitein, die felkijkend B. vroeg waar het voor nodig was om over het zand te lopen en een krijgs- tuchtelijke correctie aankondigde. Naast de uitschietende kapitein stond e enniet minder fel toeziende ser geant-majoor, wiens gehele houding des kapiteins striemende terechtwij zing steunde. Knaap B., met de baard van een jaar, besefte welbewust, dat het in derdaad niet nodig was geweest en dat hij zich behoorde te sohamen, wat hij dan ook onmiddellijk ging doen. Wie beschrijft echter ieders stomme verbazing, toen men de volgende dag de felle sergeant-majoor met de han den op de rug de weg naar de barak zag afsnijdendwars over het keurig aangeharkte zand grond je? Het publiek zweeg perplex en ging na enkele ogenblikken weer zwijgend over tot de huishoudelijke dienst, welke die dag toevallig bestond uit het in horizontale houding lezen van een pocketboekje en het knappen van uilen. Soms draagt Vrouwe Justitia een blinddoek met kijkgaatjes. EEK Er zijn plaatsen in onze onmiddel lijke omgeving, plaatsen waar we tien of meer keren per dag langs komen en die we „kunnen dromen", zonder er evenwel een nauwkeu rige beschrijving van te kunnen ge ven. Zo hebben wij deze week een plaats in gedachten, die bij alle Leidenaren, jong en oud een plekje in het hart heeft veroverd. Het is een centrum van het Leidse stads leven, zo bekend, dat elke nadere aanduiding een aanwijzing zou zijn. Er bevinden zich daar enkele bron zen reliëfs, die herinneren aan de gebeurtenis, die van groot belang is geweest voor de nationale zelf standigheid van ons volk. Een van deze reliëfs beelden wij hierbij af. Het is de weinig-zeggende aanblik op een knokpartijtje. Weet u waar we dit prentje ge knipt hebben? Zo ja, kunt u ons dan vertellen over de drie andere af beeldingen of over de (historische) omgeving? De vorige week „De foto van deze week stelt voor de Leidse Sterrenwacht, die in zijn huidige toestand dateert van het jaar 1860 en gebouwd is op een heuvel, die een schiereiland is, in de Witte Singel. Reeds in 1632 werd besloten een sterrenwacht te bou wen en deze werd toen geplaatst op het dak van het Akademie- gebouw. De ingang van de Sterrenwacht is aan de Kaiserstraat, genoemd naar de grondlegger van het moderne observatorium: prof Kaiser. Aan de Sterrenwacht, die naast één van de oudste (na de Vaticaanse), ook één van de beroemste sterrewach- ten ter wereld is en een filiaal heeft in de omgeving van Johannesburg (Zuid-Afrika), grenst de Hortus Botanicus, in 1587 gesticht door de hoogleraren Klugt en Clusius en in de 18e eeuw opnieuw geordend door de beroemde Zweedse plant kundige Linnaeus. Op de hoofdingang naar do kas sen wordt de nagedachtenis aan Clusius levend gehouden; daar be vindt zich n.l. de volgende regel uitgesneden: „Clusio Lugdunensi hoe opus contexiut honorem" dat be tekent De Leidse Clusius strekt dit werk tot eer. Dc foto is gemaakt vanaf de 5e Binnenvestgracht. Aldus luidde het schrijven van mej. C. Krom, Jac. Catslaan 49 te Leiden, dat wij bin nenkregen in antwoord op onze prijsvraag. Zij won in de uiteinde lijke loting het bedrag van 5. Wat U moet doen Schrijft u gewoon op een kaart, brief of briefje aan de puzzel- redaktie van onze courant, welk plekje u In deze foto meent te herkennen en waarvandaan het plaatje gemaakt is. Vergeet u vooral niet uw brief in te sturen onder vermelding van het motto: Foto-toto. De Inzendingen moeven vóór don derdag a.s. in het bezit van de redaktie zijn. Het spaart de redactie moeilijk heden en u behoedt uzelf voor de teleurstelling, dat uw inzending niet meeloot Het onderhoud in het behoud van al uw schoenen Handige handen zijn ook nodig om schoenen in goede staat te hou den. Om te beginnen, het poetsen, het lijkt eenvoudig, maar velen doen dit toch verkeerd. Zo moet u nooit schoenen poetsen alvorens deze flink afgeborsteld zijn en dus alle stof verwijderd is. Poets ze nooit als ze nog nat zijn, droog ze nooit bij een kachel, daar door wordt het leer hard en stug. Vul natte schoenen eerst op met oude kranten of een passende leest. Denkt er om, als u schoenen poetkt, dat u de hielen Vooral goed moet bewerken. Beschadigingen aan de achterzijde van de schoenen voorkomt u veelal door er voor te zorgen, dat ze terdege ingesmeerd en uitgepoetst worden. Smeer de naden van uw schoenen niet te dik in, het garen verstikt hierdoor en gaat los. HH Vlekken en beschadigingen. Vetvlekken in glad lederen schoe- nen mag u niet behandelen met benzine of tetra. Smeer op de vlek 1H een laagje rubber solition. Dit laagje goed laten dragen, zodat u het er weer kunt aftrekken. Het jsf vet zal dan veelal in het rubber- ïnr velletje getrokken zijn. Indien de vlek niet geheel verdwenen is, dan Ü1 deze behandeling herhalen. De plaats waar de sulution gezeten fH heefs poetsen met creme in de kleur van de schoenen. Deze behandeling geldt hiet voor j§Ë suède schoenen. =H Zijt ge gevallen en is daardoor HH het bovenleer geschaafd, knip dan Hl met een schaartje de velletjes weg en schuur rr het fijnste schuurpa- pier de plek dij. Daarna wat pasta aanbrengen J collodiumverf. Ver- ||s volgens goed laten drogen en daar- Hü na goed poetsen. Gebruik geen ace- ton, aangezien vele verfsoorten op- lossen in dit middel. 1= Laarzen en overschoenen. Rubber laar/en en overschoenen wast u af onder de waterkraan, ül daarna afdrogen me', een doek. Zijn deze schoenen nat aan de binnen- Üi kant blaas ze dan droog met de stofzuiger of zet ze op een stok te- gen de schoorsteen. Zodra de schoe- nen droog zijn worden ze behan- i§| deld met rubberglans, boenwas of schoencrème. fH Schoenen gemaakt van suèdeleer mag men niet poetsen, evenmin die §H gemaakt van juchtleder e.d. fp| Suède schoenen. jËË Schoenen gemaakt van suèdeleer mogen nooit afgeborsteld worden als nat zijn, want daardoor wrijf1 u het vuil er in en ontstaan gladdv plekken. Suèdeschoenen bor stelt u af met een kleerborstel of met rubber- of koperen bor steltje. echter nimmer met een sta len borstel. Gladde plekken op suède schoe nen krabt u voorzichtig af met een niet scherp mesje. Is het suède erg fijn, dan nemen we fijn schuur papier. Daarna kunt u deze schoe nen behandelen met poeder in de Juiste kleur of met dressing. Door deze schoenen in de stoom va; een ketel te houden kunt u de kleur wat ophalen. Minstens 10 cm van de tuit afblijven, anders worden de schoenen bard Trek ze na het stomen direct aan, anders kri i pen ze en komen uw tenen in dr knel. Lakschoenen. I akleder is niet strfc, wees dus voorzichtig met uw lakleren schoe nen. Garantie hebt u nimmer op deze soort. Temperatuurwisselin gen zijn slecht. Ga dus niet direct van de warme kachel naar buiten in de kou, u loopt grote kans dat uw schoenen voorgoed bedorven zijn, daar ér vele kleine barstjes 1voorschijn kunnen komen. On derhoudt deze schoenen met lak- olie, of met goede slaolie, ook en vooral als u ze niet veel draagt, dient u ze licht in te smeren en vooral niet uit te wrijven. Lakschoenen moet u wegzetten met de leest er in of volgepropt met oude kranten, opdat het leer goed strak zit. Slangenleer en krokodil. Schoentjes, gemaakt van slangen- leer moogt ge niet poetsen met schoencrème want daardoor wordt het leer geel. Zo nu en dan schoon maken met benzine, hiermede kunt u volstaan. Grainleer, imitatie krokodil e.d. zijn niet glad doorgaans, zodat zij moeten worden onderhouden met vloeibare crème. Gebruik hiervoor geen doek maar een borstel, opdat u ook de oneffenheden raakt. Ge wone schoencrème gaat tussen de prentingen zitten, waardoor de schoenen verkleuren en het leer hard wordt. En voetballen? Voetballen moet men eerst laten drogen, daarna afborstelen met een stevige borstel, vooral tussen de na den. Insmeren met witte schoen crème. Flink laten intrekken en met een borstel uitpoetsen. De na den mogen niet ingesmeerd worden. Gebruikt u ballenvet, dan maar weinig gebruiken van dit middel. De gehele bewerking moet plaats hebben bij opgepompte bal, dus niet laten leeglopen. U kunt niet alles weten Groenten en vruchten die het sei zoen oplevert, zijn wat voedings waarde betreft beter dan de z.g. primeurs. Ze zijn bovendien het goedkoopst. Wilt u haring bewaren, zorg er dan voor dat ze goed onder de pe kel staat Moet u pekelwater aan maken, dan moet zoveel zout in het water opgelost worden, dat een haring aan de oppervlakte komt drijven. Is de haring te zout, week haar dan in water of melk. Lichte roestvlekken in wasgoed behandelt men met citroensap. Hierna strijken met een hete bout. Giftvrije vliegenvangers kan men zelf maken. Men neme hiervoor zwarte peper vermengd met stroop. Een papje van dit smeerseltje smeert men op vloeipapier en legt dit op vochtig gemaakte schotel tjes. Verse vlekken van kersen, fram bozen of andere vruchten worden zo spoedig mogelijk behandeld met citroensap Daarna uitwassen. Eierdooiers, die men enige tijd bewaren moet, legt men in koud water. WH men glas beschilderen, dan moet dit eerst schoongemaakt wor den met spiritus of tetra. Leg uw kostbaar badpak niet nat opgerold weg, maar spoel het zo spoedig mogelijk uit en laat het goed drogen. Terwijl ln Europa de lente pas aarzelend begint door te dringen, is men in de Parfjse modehuizen alweer druk bezig et het ontwerpen van de collectie voor de komende herfst en winter. Pierre Billet, een van dc Parijse modekoning, houdt voor z(jn collectie winter 1958/59 een lijn aan, geïnspireerd op de pracht en charme van het toneel in de grote theaters, welke overigens ook al in de confectlekledlng is terug te vinden. Links zien de uit die collectie „Le Seducteur", een wollen deux- pieges. Rechts: „Billet de Faveur", een cape-achtlge mantel uit crylor jersey, een stof, welke aan angora doet denken. „Etaoile". de rok, is van hetzelfde materiaal, de blouse van rayon-zijde heet „Mathurlns" Uit de keuken geklapt De asperges zijn er weer, zodat de liefhebbers de komende weken hun hart weer eens op kunnen halen aan deze fijne groente, die ziciï diep in de aarde ontwikkelt, niet boven de oppervlakte uit mag komen en daardoor zo blank van kleur is. Goede asperges moeten mooi zijn en slechts een heel kort houtig ge deelte hebben. De mooiste asperges worden in z'n geheel gaar gekookt en als slierasperges met hard ge kookte eieren en room botersaus op gediend. De minder mooie soorten kunnen worden gestoofd en het kooknat wordt altijd bewaard om er de volgende dag een verrukke lijke aspergesoep van te bereiden. ZONDAG: nierschelpen, asperges met hard gekookt ei, roomboter- saus, aardappelen, ananaspudding. MAANDAG: kop 'aspergesoep, ge- gebakken aardappelen met kaas postelein. DINSDAG: gebakken hamplakken, spinazie, aardappelen, griesmeel met gember. WOENSDAG: lamsvleeshaché met aardappelpuree en andijviesla, ra barber. DONDERDAG: bloemkool, verse worst, aardappelen, fruit. VRIJDAG: bloemkoolsoep, ge stoofde schelvis, rijst, sla. ZATERDAG: risotto, yoghurtvla. Recept: Nierschelpen. 2 Kalfsnieren, 1 eetlepel gehakte ei, 1 eetlepel gehakte peterselie, 2 dl nierbouillon, 16 gr. boter, 16 gr. bloem, 1 eidooier, zout, peper, pa neermeel, boter. De nieren schoonmaken, opzetten met ruim water, zodra ze koken afgieten, overspoelen met koud wa ter en daarna met water en zout 1 uur gaar koken. De nieren fijnsnijden. de boter smelten, de ui erin fruiten, droog de bloem erbij doen en scheutje voor scheutje de nierbouillon toevoegen. De fijngesneden niertjes door de saus heen roeren, even warm laten worden en de ragout afmaken met de peterselie, eidooier en peper. De schelpen met boter inwrijven, de ragout erin leggen, paneermeel erover strooie, een klein klontje bo ter erop leggen en in de oven bij bovenwarmte een bruin korstje ge- Recept: Ananaspudding 6 Dl. koffieroom, 1 klein blikje ananas, 1 eidooier, 50 gr. maizena, 80 gr. suiker. De eidooier met de suiker schui mig roeren. De maizena en de room eraan toevoegen en de massa heel dik inkoken. De ananas in dobbel steentjes snijden, een gedeelte van het ananasvocht bij de pudding massa doen (maar niet te veel, want ze moet dik genoeg blijven om later te kunnen keren), de ananas toevoegen en de massa in een pud dingvorm laten bekoelen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5