S)e CöidóeSoii^cmt Noodtoestand afgekondigd in Frankrijk Pflimlin heeft volmachten voor 3 maanden Grote meerderheid in het j parlement achter de regering Soekarno is niet bereid te onderhandelen 'n Algerijns kabinet onder Salan? De regering van Libanon klaart het wel Directeur: C. M. v HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. G J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 ZATERDAG 17 MEI 1958 49ste JAARGANG No. 14411 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003 Abonnemenspr. f0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., 17.50 p kwart. Franco p.p. f 8.Advert.; 17 ct p m.m. Telefoontjes f 1.50 De Franse Nationale Vergadering heeft vrijdagmiddag de regering-Pflim- lin gemachtigd voor de duur van drie maanden de noodtoestand af te kon digen. De stemverhouding was 461 voor en 114 tegen. Het wetsontwerp is ook door de senaat bekrachtigd. Inmiddels zijn alle verloven van Franse militairen ingetrokken. Alle militairen moeten zich naar hun onderdelen begeven. In Parijs was het gisteren kalm, alleen de sterke politie-afdelingen op verschillende strategische punten van de stad accentueerden de politieke spanning. Een betoging, die vrijdagavond door linkse studenten nabij de Sorbonne zou worden gehouden, is als gevolg van het afkondigen van de noodtoestand, afgelast. Generaal de Gaulle hield zich achteraf meer is dan die der strijdkrachten in Algerije. Een groot aantal militaire leiders heeft reeds medegedeeld dat zij de ragering-P'flimlin onder alle omstandigheden trouw zullen blijven en dat zij het optreden van de ge neraals Salan en Massu afkeuren. De huisvrouwen in Parijs zijn al begonnen levensmiddelen in te slaan, BEVOEGDHEDEN VAN DE NOODWET De wet inzake de noodtoestand geeft het Franse ministerie van Bin nenlandse Zaken het recht en de be voegdheid om: 1. Mensen te verbieden zich „te ver plaatsen" op tijden en plaatsen, die bij decreet worden vastgesteld. Ook voor voertuigen kan dit ver bod gelden: 2. Decreten uit te vaardigen waarbij veiligheidszones worden ingesteld, 3. Mensen, die op een of andere ma nier de actie van de autoriteiten trachten te belemmeren, te inter neren of een vaste verblijfplaats aan te wijzen. 4. Huiszoekingen te bevelen. 5. Pers-, radio-, bioscoop- en tnea- tercensuur in .te stellen. DE GAULLE MISTE DE BUS NAAR HET SCHIJNT heeft Pflim lin de slag gewonnen; hij heeft met grote meerderheid uitzonderlijke bevoegdheden gekregen en de Gaulle heeft zijn kans voorbij zien gaan. De verklaring van de oude generaal, dat hij bereid was het bewind in han den te nemen, had overigens bij de heersende spanning om de politieke activiteiten van de generaals in Alge rië bijzonder ernstige consequenties kunnen hebben. Het woord „burgeroorlog" was 0 reeds uitgesproken en inder daad was het gevaar daarvoor groot. De naam van generaal dé Gaulle heeft nog altijd een magische klank in Frankrijk. Velen herinneren zich, hoe deze generaal tijdens de Duitse bezetting het symbool was van het vrijheidsideaal. Tegen het einde van de oorlog in 1944 vormde hij in Lon den een Franse regering en zorgde hij ervoor, dat Frankrijk bij de bevrij ding nog altijd gerekend werd te be horen tot de grote mogendheden. Toen de Duitsers aftrokken, trok ken geen Engelse of Amerikaanse, maar Franse soldaten Parijs binnen en was het de Gaulle, die minister president werd. De Gaulle had ongetwijfeld verder gaande plannen, maar trok zich te leurgesteld op zijn landgoed in het dorpje Colembey les deux Eglises in Oost-Frankrijk terug, toen bleek, dat de Fransen geen nieuwe grondwet wensten zoals hij zich deze gedacht had. Hem staat een systeem voor ogen zoals in Amerika, waar de ministers afhankelijk zijn van de president, die verzekerd is van een ongestoorde zit tingsperiode van jaren. Hij wilde geen regering, die telkens gewipt kon wor den door de wisselende stemmingen van een onberekenbaar parlement. Hij is een autoritair man en daarom zien vooral de linkse elementen in de Gaulle een potentiële dictator, reden waarom een grote meerderheid in het parlement en vele vakvereni- gingsleiders zich achter Pflimlin stel den om het gevaar-de Gaulle af te wenden. De mogelijkheid bestond, dat de ,man in de straat", de niet-politicus, maling zou hebben aan de angst van de deputé's voor hun macht en aan zien, en dat „het volk" in opstand zou komen teneinde de Gaulle de gele genheid te geven aan de macht te ko men en de toestand in Frankrijk „eens even op poten te zetten". Daarvan is evenwel niets gebleken; er zijn geen relletjes ontstaan en de politie en het leger zijn blijkbaar be trouwbaar bevonden. De grote tegenstander van Pflimlin is nu niet meer de Gaulle maar het kabinet, dat vandaag in Algiers door generaal Salan zal worden gevormd. Niemand weet, welke kant Salan zal opgaan; zal hij zich ten slotte toch naar Parijs voegen of meegaan met de heethoofden, die desnoods op eigen houtje verder willen gaan, nu hun eis om de Gaulle aan het bewind te bren gen, niet verwezenlijkt is? Er zijn tekenen, die erop wijzen, dat de situatie de generaals in Alge rië over het hoofd gegroeid is en dat zij blij zullen zijn als zij er zonder veel kleerscheuren vanaf kunnen ko men. 6. Vergaderingen te verbieden en POLITIE WAS WAAKZAAM De Parijse politie heeft vrijdagmid dag huiszoeking gedaan in de kanto- ren van vier organisaties, die donder- i yoor het geval onlusten of stakingen dagavond door de Franse regering stagnatie van de levensmiddelen zijn verboden. De politie nam docu- voorziening zou leiden, menten in beslag en verzegelde de j deuren. De woningen van de leiders; OPLUCHTING IN WASHINGTON der organisaties (het Nationale Ac- tiefront, de Jonge Natie, de FranseDe aanvaarding van de noodwet Falanx en de Vaderlandse Revolutio- j door de Franse Nationale Vergade- naire Partij) zijn doorzocht. Ettelijke leidende functionarissen zijn gearres teerd. De regering blijkt het politie-ap- paraat goed in handen te hebben. Na dat zij gisternacht enige hoogge- plaatste militairen heeft laten arres teren. die ervan verdacht worden gemene zaak met de muiters in Al- - gerië te maken, blijkt zij thans ook amusementscentra of plaatsen kunnen steunen op de strjjdkrach- van de wet en orde door de parlemen- waar alcoholhoudende^dranken ten het moederland. De sterkte taire democratie tegen extremistische hiervan is 500.000 man, hetgeen iets dreigingen van links en rechts. ring is met enige opluchting in Was hington begroet. Men had zich met enige bezorgdheid afgevraagd, wat de gevolgen van een eventuele machts overname voor de Gaulle voor de Navo zouden kunnen zijn. Hoewel de Amerikanen een strikte neutraliteit in acht nemen, is het bekend, dat Washington de voorkeur geèft aan vastberaden handhaving worden verkocht, te sluiten. 7. Een uitgaansverbod in te stellen. 8. Verboden gebieden vast te stel len. De minister vain Justitie kan bij een noodtoestand militaire rechtban ken machtigen overtredingen te be rechten, die normaal vallen onder de jurisdictie van burgerlijke rechtban ken. GENERAAL DE GAULLE Generaal de Gaulle heeft gisteren de dag doorgebracht in zijn woning te Colombes-les-Deux-Eglises, 250 km ten oosten van Parijs. Sterke eenheden rijkspolitie heb ben de wegen naar dit dorp afgezet. Alle reizigers die de afzettingen wel len passeren moeten zich legimiteren. Op de hellingen van de Merapi President Soekarno van Indonesië heeft vrijdag op een massabijeen komst te Modjokerto nabij Soerabaja icii cusocicii iiV11 gezegd, dat de opstand op Noord-Ce- De Gaulle werkte vrijdag, voorzoverkorte tijd zal worden men kon nagaan, rustig aan het laat- ste deel van zijn memoirès, dat in juli zal verschijnen. Pflimlin zei gisteren in de senaat niet te geloven, dat generaal de Gaul le van plan is een aanval op de re publikeinse instellingen te doen, maar de generaal zou Frankrijk een grote dienst bewijzen door dit duidelijk uit te spreken. neergeslagen. Uit luchtaanvallen van de rebellen in de laatste tijd is duidelijk geble ken, dat „buitenlandse elementen" aan de opstand deelnemen, aldus dfe president. Met het oog op de deelneming van buitenlanders aan de opstand is de In 'n netelige situatie Generaal Salan, de Franse opperbe velhebber in Algerije, die de macht in dit gebied in handen heeft genomen, zal waarschijnlijk vandaag een mili tair en burgerlijk kabinet vormen. Salan heeft gisteren verklaard, dat hij als enige de beslissingen in Algerije kan nemen, aangezien hij alleen met de hele toestand op de hoogte is. Hij schijnt zich te willen distantiëren van die Fransen in Algerije, die erop uit zijn nieuwe betogingen te organise ren. Naar verluidt, bestaan er tussen enige burgers in het „comité voor openbare veiligheid in Algerije en de legerautoriteiten meningsverschil len. Het leger zou trachten de macht geheel in handen te krijgen om een eventuele wilde actie van de zijde van de Franse kolonisten te voorko men. Sommige waarnemers zijn van oor deel, dat het legercommando in Alge rije wellicht graag zou zien dat er in Frankrijk een besluit wordt genomen, waardoor het zich op eervolle wijze uit zijn uiterst netelige situatie zou kunnen terugtrekken. Generaal Salan zou bereid zijn met de gaullistische leden van het comité samen te wer ken, maar hij zou zich willen losma ken van de „heethoofden", voorname lijk de vertegenwoordigers van stu dentenorganisaties die met ongeduld op een gelegenheid voor nieuwe be togingen zouden wachten. AFGEZANT NAAR ALGERIë? Premier Pflimlin zou overwegen een afgezant naar Algerië te zenden als eerste poging om de betrekkingen tussen de regering in Parijs en het le ger in Algerië te normaliseren. Mo gelijk zal de socialist Max Lejeune, minister voor de Sahara in de rege ring van Pflimlins voorganger Gail- lard, hiervoor worden uitgezocht of anders een vertrouwde generaal. Lejeune heeft naam gemaakt als een krachtig en vastbesloten bestuur der. Hij neemt een rechts en nationa listisch standpunt ten aanzien van Algerië in. Indonesische regering niet bereid met de rebellen te onderhandelen. „Het enige wat wij willen, is de opstand neerslaan", aldus Soekarno. Volgens de nieuwste uit Padang te Djakarta ontvangen berichten worden de activiteiten van de opstandelin gen op de heliingen van de Merapi, ten zuidoosten van Boekittinggi, ge leid door de premier van de tegen regering, Sjafroeddin Prawiranega- ra Hij heeft daarbij de steun van een van de ministers in de tegenregering, overste Dahlan Djambek, de ontsla gen sous-chef van de staf van het In donesische leger. De belangrijkste groep der opstandelingen zou zich echter bevinden in de nabijheid van het meer van Singkarak, ten zuiden van de Merapi, waar een eveneens ontslagen voormalige overste van het Indonesische leger twee compagnieën tot zijn beschikking zou hebben. Kolonel Ahmad Jani, de comman dant van de regeringstroepen die tien dagen geleden Boekittinggi bezetten en dit meedeelde, bevestigde, dat tot nu toe geen enkele van de voor aanstaande leiders der opstandelingen door de regeringstroepen is gevan gen genomen. Kan Algerië Frankrijk nog redden7 Twee beelden van de gebeurtenissen in de stad Algiers. De bovenste foto laat zien hoe generaal Raoul Salan, de Franse opperbevelhebber in Algerië, salueerde bij het passeren van de parachutisten, opgesteld bij het Gouver nementsgebouw in de stad Algiers, waar de generaal Heenging om vanaf het balcon een toespraak te houden tot een grote menigte Fransen. Achter Salan zien we (met baret) generaal Jacques Massu. Op de onderste foto zien we generaal Salan (voorgrond rechts) in gesprek met een menigte op straat na zijn officiële toespraak, waarin hij o.m. verklaarde; „Door het tonen van onze standvastige wil Frans te blijven, zal Algerië Frankrijk redden". OPSTAND IN BOLIVIA ONDERDRUKT. Het Boliviaanse ministerie van de- j fensie heeft bekend gemaakt, dat de I opstand in Santa Cruz geheel is on-1 derdrukt. De laatste rebellen zouden naar Argentinië en Paraguay zijn uitgeweken. Dit Dommer bestaat uit 12 pagina's Vrijheid, gelijkheid, broederschap Parlf»mr>nt- Hriikto ?inh I Officieel is bekend gemaakt, dat CoLI t-LIIcIlt UiUKie ZJL.U jjjj Jjg gewelddaden van de afgelopen week naar schatting 77 doden en 280 Men had vrijdagavond te Beiroet de gewonden zijn gevallen, indruk, dat de Libanese autoriteiten) De Libanese regering heeft vrij de toestand in het noorden en het dagavond in een radioboodschap ge- zegd, dat zij haar heilige taak jegens midden van het land weer meester ^et land niet zal opgeven. De schuld worden. Wel echter zijn nog berich- voor de terreur en de opstand wordt door de regering toegeschreven aan de Verenigde Arabische Republiek. Het Libanese parlement heeft gis teren niet kunnen stemmen over een motie van vertrouwen in de rege ring, aangezien het quorum niet aan wezig was. De parlementsleden gingen na een vergadering van twee uur uiteen zon der een tijdstip voor een volgende vergadering te hebben vastgesteld. ten ontvangen over gevechten in het centrum van Libanon. Uit het zuiden werden nieuwe ge welddaden gemeld. en een bestorming SÜPSPP Honderden demonstranten bestormden de „Prefecture" (het plaatselijke regeringsgebouw) in Oran. de tweede stad van Algerije. Volgens de berichten gaf de pro-Pa rijse gouverneur, Pierre Lambert, zich onmiddellijk over en droeg hij de macht over aan het leger. Rechts onder een gepantserd voertuig van het Franse leger. Wisselvallig (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond, opgemaakt te 11.15 uur). VERSPREIDE OPKLARINGEN Aanvankelijk enige regen of motregen, morgen overdag ver spreide opklaringen. Over het al gemeen iets hogere temperatu ren. Matige tot krachtige zuid westelijke wind. De depressie, die gisteren in onze streken overvloedige regen en tijde- lijk een harde noordelijke wind ver- °SLO oorzaakte, is verder naar het oosten getrokken, daarbij in activiteit afne mend. Een centrum van het oorspron kelijke depressie-systeem lag van morgen boven Polen, een ander bo- van Noord-Italië. De regen, die tij dens het voorbijtrekken van de de pressie in ons land is gevallen, liep van plaats tot plaats uiteen. In Ramspol werd in totaal 34 en in Soesterberg 29 m. afgetapt. Op Ter schelling viel echter slechts 6 en in Vlissingen en Hoek van Holland 7 mm. 18 Mei zon op 04.13; onder 20.31; maan op 04.44, onder 20.13. Nieuwe maan 20.00. 19 Mei zon op 04.41; 'onder 20.32; maan op 5.20; onder 21.12. Hoogwaterstanden 18 Mei v.m. 3.20; n.m. 3.35. 19 Mei v.m. 3.50;n.m. 4.15. Het weer in Europa HELSINKI Sinds gistermiddag is de luchtdruk in onze streken weer aanzienlijk ge stegen in verband met de nadering van een rug van hogere luchtdruk. De buiïgheid nam daardoor snel af en er kwamen iln de nanacht flinke opklaringen voor. Intussen nadert van de Oceaan een nieuwe depressie. Het centrum van deze storing trekt even ten zuiden van IJsland naar het oosten. Het front van de storing zal in de nanacht of zondagochtend ons land passeren met "op de meeste plaatsen enige lichte regen of mot regen. Daarna zijn enkele verspreide opklaringen waarschijnlijk. KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS mist 8 C. geheel bew. 13 zwaar bew. 14 regen 13 zwaar bew. 11 zwaar bew. 12 zwaar bew. 10 onbew. 13 onbew. 11 onbew. 13 mist 12 regen 12 onbew. 17 geheel bew. 18 zwaar bew. 14 geheel bew. 15 geheel bew. 10 zwaar bew. 10 licht bew. 13 geheel bew. 25 regen 19 regenbui 21 half bew. 20 onbew. 22 niet ontv. zwaar bew. 27 Korreltje Een leven geleefd ten bate van an deren is altijd een gelukkig leven. 2e en 3e dag van de Pinkster-novene.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1