BRflun „Alle geslachten zullen mij zalig prijzen ..Renate Leonhardt" gaat zijn woede koelen Nieuwe Franse postzegels Partijvoorzitter: „Moge de liberale winst snel vervluchtigen"! ZATERDAG 17 MEI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Dit Magnificat, waarvan Maria zelf de tekst-dichteres was, is volkomen in vervulling gegaan. Want in boeken, gedichten en gezangen is er een nimmer te stuiten stroom van lofgezangen gegaan over de hele wereld, de lof van haar die de Moeder mocht worden van ha&r en onze God en Zalig maker JesBs Christus. Héél de christelijke geschiedenis door is zij daar aanwezig als de „troosteres der bedrukten", „de hulp der Christenen", „Ko ningin van de vrede" als een verheven titulatuur van een uitverkoren ko ningin, tot in onze dagen. Bij het jubeljaar te Lourdes is zij weer in aller harten en op alle lippen in een lange rij van aanroepingen om voorspraak in hulp en nood. Ook hier in Leiden willen wij gaarne op waardige wijze haar lof bezingen en de traditie van eeuwen voortzetten. De muziek n.l. speelt door alle tij den een voorname rol in het dagelijks leven. Zij heeft een functie bij ge beurtenissen waar de mens groot belang aan hechtte. Maar waar blijven nu onze Leidse zangers en zangeressen en vooral de jeugd om ook in deze tijd dit woord in vervulling te doen gaan? Hier is uw kans! Het enige katholieke koor in Leiden, het Alma-Mater- koor, wil gaarne de kern vormen voor een groot en grandioos Maria-concert te geven in de Stadsgehoorzaal op 29 oktober van dit jaar. Laat ieder die zingen kan en wil de gelederen van dit koor komen ver sterken, om dit concert tot dè gebeurtenis van dit jaar te maken. In studie zal worden genomen „Stabat Mater" van Jos. Haydn; „Regina coeli" van de La Lande, Magnificat en Ave Maria van Hendrik Andriessen. alles met begeleiding van orkest en medewerking van bekende solisten. De wekelijkse repetities zijn iedere woensdagavond te 8.15 uur in de bovenzaal van de Muziekschool Toonkunst, Rapenburg 22, Leiden. Neem voor deze katholieke aangelegenheid een direct besluit en meldt u schriftelijk aan bij drukkerij H. Buis, Haven 46, waarna u per omgaande een oproep zult ontvangen. Het moet mogelijk zijn ook voor u om na twee duizend jaar Christendom, ha&r zalig te prijzen die uit ons midden is uitverkoren om de Moeder te worden van Christus, maar krachtens goddelijk woord, ook van ons! Blijf niet werkeloos toezien, heden wacht u allen een taak eneen ereplicht. z Een halve eeuw pensioen De heer Hendrik Mooyen, een 87- Jarige oud-marinier, heeft gisteren een bijzonder jubileum gevierd. Hen drik Mooyen, die te Amsterdam woont, is n.l. al een halve eeuw gele den met pensioen gegaan, toen hij eervol uit de dienst bij de Kon. Ma rine werd ontslagen omdat een van zijn nieren het niet al te best meer deed. Met zijn dubbeltellende tropen jaren kon hij op die manier op 37-ja- rige leeftijd terugzien op een dienst tijd van 25 jaar. Binnen de grenzen van de wet Op 18 maart werd in K. en W. te Utrecht een speciale vergadering van aandeelhouders van de coöperatieve bergingsvereniging „Renate Leon hardt" gehouden, waarin een nieuw bestuur gekozen werd. Van de zijde van dit nieuwe be stuur wordt medegedeeld, dat het werd gekozen met 80 procent der uitgebrachte stemmen. Het staat onder voorzitterschap van de heer N. P. Landsbergen te Rotter dam. Naast het bestuur werd de heer G. H. Hassink te. Lochem belast met de algemene voorlichting en de heer C. Lof te Barneveld met de technische leiding. In een circulaire aan de aandeel houders wordt v?rder gezegd, dat de nieuwe bestuursleden hun onderzoek krachtig hebben aangepakt en vele merkwaardige ontdekkingen hebben gedaan. Zy zijn gereed vele onthul lingen te doen. Vanwege de belang rijkheid van deze ontdekkingen acht het bestuur het niet verantwoord, de beslissing af te wachten in het ge ding voor de rechter te Alkmaar. Mocht de rechter echter beslissen dat de vergadering en de verkiezing van 18 maart 1958 onwettig zijn, dan is het nieuwe bestuur bereid af te treden en/of na een wettige verkie zing opnieuw door te werken. Het bestuur heeft daarom een algemene vergadering uitgeschreven, te houden op 27 mei in hotel Smits, Vredenburg te Utrecht, 's middags om twee uur. Op de agenda staan o.m.: mede delingen over het kort geding tegen de heer P. Visser, onthullingen, de vraag of nog langer moet worden af gewacht of de heer Visser gebruik zal maken van de hem geschonken gelgenheid om zich te rechtvaardi gen of dat een aanklacht tot straf rechtelijke vervolging tegen hem moet worden ingediend; Een voorstel tot nietigverklaring van het roye-1 mei t van de geroyeerde aandeelhou ders en tot herstel van deze in al hun rechten; De vraag of het historisch onderzoek en het onderzoek der documenten in dit stadium moet wor den gevolgd door een onderzoek op de zeebodem en voorstellen tot wij ziging van de statuten en het huis houdelijk reglement. De krant kunt u niet missen geen dag I De Officier van Justitie bij de rechtbank te Dordrecht heeft wegens oplichting tegen een 29-jarige fa brieksarbeider wonende te Dordrecht, drie maanden gevangenisstraf met af trek en terbeschikkingstelling van de regering geëist. Verdachte had een originele methode gevonden en ge volgd om de boel op te lichten. Hij had de redactie van een krant een briefje geschreven, waarin hij haar had medegedeeld, dat hij in een Engelse voetbalpool een prijs van 24.000 had gewonnen. De redactie had in dit briefje aanleiding gevon denden de man te interviewen en er verscheen een aardig verhaal in de krant met foto en al. De listige fa brieksarbeider had daarmee 't mate riaal in handen voor het snode be drijf, dat hij van plan was te vol voeren. Gewapend met de krant toog hij naar een caféhouder om geld van hem te lenen, hetgeen gelukte en naar een kledingmagazijn in Dord recht, om zich eens in het nieuw te steken, hetgeen eveneens gelukte. Een kostuum, een overhemd, een sjaal, een das en een paar sokken werden keurig voor hem ingepakt en betalen zou hy onmiddellijk, nadat hem de prijs zou zijn uitgereikt. De chèque liet evenwel lang op zich wachten en toen hij ook nog enkele andere Dordtenaren trachtte beet te nemen, kwam de politie op de prop pen. Toen bleek al gauw, dat de ge lukkige prijswinnaar in dubbel op zicht een originele oplichter was. De man bekende het hem tenlastegelegde en zeide, dat als de verslaggevers, die hem geïnterviewd hadden, hem maar niet hadden willen geloven, er niets gebeurd zou zijn. Familiereünie van Hazenbergs in Leeuwarden Een familieboek met 380 pagina's en 105 familiefoto's is op Hemel vaartsdag in, Leeuwarden getoond aan circa tweehonderd Hazenbergs, die hun derde familiedag hielden. Er waren Hazenbergs van de Gronings- Friese, de Leidse en de Brabantse familie. Deze drie stammen die niet aan elkaar verwant zijn vor men te zamen de familie-vereniging Hazenberg. Voorzitter mr. dr. J. Hazenberg uit Wassenaar sprak het openingswoord. Vervolgens sprak de heer W. Tsj. Vleer, genealoog te Hardegarijp, die met de secretaris, mr. A. J. Hazen berg, het familieboek samengesteld heeft. Meegedeeld werd, dat dit boek gevolgd zal worden door een tweede exemplaar, daar de auteurs niet alles in de 380 pagina's hadden kunnen verwerken. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 1 23, Lelden voor Geboorteaankondigingen Steunt de collecte voor de Kerkenbouw a.s. zondag Vergelijk de nieuwe Braun Combi met zelfs veel duur dere apparaten. Een Braun goed proberen wil zeggen; natuurlijke be wegingen geen druk pols Braun Combi: 2 ideale sy* sternen in 1 apparaat. 1 Gepatenteerd scheerblad met halfronde kop. 2 Precisietondeuse voor be langrijk èxtra comfort (ook voor dames). tondeuse Zonder tondeuee v.a.f 14.75) Uitvoerige (older nr. 1088 en scheer- proel bij Uw handeleer ot bij de Imp. N.V, Hapé. Adam-C.. telef. 63957 (4 lijnen). Levende brandkast Een fouragehandelaar te Surhuster- veen miste dezer dagen zijn porte- feulle met 5000 gulden. Er was nie mand in zijn 'nabijheid geweest en hij kon zich levendig herinneren, waar hij zijn geld had neergelegd. Het kon niet anders of een kalf in de schuur wist er meer van, hoe onmogelijk het ook leek, dat het beest de portefeuille naar binnen had kunnen werken. Dies werd het kalf bij de toekomstige horens gepakt en op het slachthuis geslacht. Bij een onderzoek kwam uit de maag inderdaad een bedrag van 4600 gulden te voorschijn. De eige naar heeft de maag van het onnozele kalf mee naar huis genoemen om op zijn gemak na te speuren waar de resterende 400 gulden gebleven zijn. .115 CARPKAUX kV» Pf D'lM LWTVJ.' De Franse posterijen zullen binnenkort een nieuwe serie zegels uitgeven met de af beeldingen van bekende per sonaliteiten. De zegels, die allen een toeslag van enkele franken hebben, tonen bo ven vJji.r. de schrijver Du Bellay, de zeeman Bart, de schrijver Dederot. Onder vJ. n.r. de schilder Courbet, de beeldhouwer Carpeaux en de schilder Toulouse Lautrec. (Advertentie) IJzerhandelaar voor f 32.000 opgelicht De Zaandamse recherche heeft de 42-jarige S. uit Krommenie gearres teerd, die ervan verdacht .vordt de 73-jarige Zaandamse ijzerhandelaar J. B. te hebben opgelicht. Met het voorwendsel dat hij in Duitsland op voordelige wijze platen ijzer kon ko pen voor de scheepsbouw, wist S. van de handelaar in enkele maanden tijd bedragen tot totaal 32.000 los te krijgen. De ijzerhandelaar werd een aandeel in de winst voorgespiegeld en ontving inderdaad enkele malen honderd gulden. S. zou van het geld o.a. een auto hebben gekocht. De Zaandamse ijzerhandelaar is in middels failliet verklaard. B.NJV.-TENTOONSTELLING OPENT OP OPBOUWDAG Ter gelegenheid vari het vijftig jarig bestaan van de Bond van Ne derlandse Architecten zal tot 1 okto ber a.s. in het bouwcentrum te Rot terdam een jubileumtentoonstelling te zien zijn. De ope ling za. een on derdeel uitmaken van de jaarlijkse opbouwdag in de" Maasstad en maan. dagmiddag a.s. worden geopend door de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. R. G. A. Höppener. Behalve deze tentoonstelling in Rotterdam, die zich als een lint via speciaal geconstrueerde bruggen, door het bouwcentrum slingert, zal van 28 juni tot 1 oktober a.s. in het Ste delijk Museum te Amsterdam ook 'n tentoonstelling worden gehouden, die betrekking heeft op het wonen en zijn facetten. „...Zulke... maar dan groter!" Stort een extra bijdrage op gironummer 647700 t.n.v. Vicaris Generaal Bijzondere Noden, Rotterdam. K.VP.-GEMEENTEDAG Burger gleed uit De voorzitter van de K.V.P., pir. H. W. van Doorn, heeft heden op de „Gemeentedag", welke te Tilburg plaats heeft, een rede gehouden, waarin hij zeide, dat nadere bestu dering van het gemeenteprogram van de K.V.P. doet zien hoeveel mo gelijkheden voor bestuurlijk initiatief en bestuurlijke zelfstandigheid nog aanwezig zijn, ondanks de financiële Rijkspolitiek. Wij moeten zamen het onze doen vóór versterking der plaat selijke demokratie, en tegen een ze ker defaitisme een zekere passiviteit bij vele ingezetenen, die niet door drongen zijn van het aandeel, dat de bestuurden in het bestuur dienen te hebben. Wij kennen de klacht over cen- tralisatiezucht. Men maakt er de rijksoverheid een verwijt van, dat zij verder centraliseert dan uit de maat schappelijke ontwikkeling zou moe ten volgen. Maar realiseren wy ons wel, dat gemeenten hetzelfde doen? Dat ook zij gemeentelijke diensten scheppen, waardoor het particulier initiatief niet meer tot wasdom kan komen? Teveel is en wordt echter aange leund tegen de overheid, alsof zij de enige is die het algemeen belang heeft na te streven. Te weinig heeft de overheid beseft, dat stimulering van het partikulier initiatief een van haar eerste taken is. Rijks- en gemeentediensten heb ben om zich heen gegrepen. Het had niet zo ver behoeven te komen, in dien men doordrongen ware geweest, echt dóórdrongen van het beginsel, dat het maatschappelijk leven zelf essentiële taken ten algemenen nutte heeft te verrichten. Het geloof in de almacht van de Staat hebben wij, Katholieken, aldus spreker, nooit gedeeld. En zie ik wel, dan is ook in het socialistische kamp enige kentering op dit stuk te 'jespeuren. Maar dan geschiedt dit mede onder invloed van katholieke staats- en maatschap pijleer en van de kerkelijke en par ticuliere instellingen, waarin het katholieke volksdeel zijn offerbe reidheid van oudsher heeft getoond. Het zou de moeite waard zijn om na te gaan hoe verscheidene van onze beproefde staatkundige denkbeelden temidden van allerlei andere theo rieën en wisselende stromingen hun stabiliteit hebben bewaard en wer den verwezenlijkt. Mijnheer de Voorzitter, Willen wij aan de ambtenarenstaat ontkomen, dan moeten wij opnieuw de maatschappij ontdekken. Onze raadsleden dienen bij voortduring gespitst te zijn op funktionele de centralisatie waar mogelijk, op sti mulering van het partikulier initia tief en op samenwerking van over heid en georganiseerde burgerij, waar die samenwerking maar even kansen heeft. En ik doel hier op het grote goed, dat is gelegen in die een heid in verscheidenheid, waarin wij ons in ons gezegend land verheugen. Spr. had het nuttig geacht een van de hoofdmotieven aan te geven voor een krachtige aktie van onze partij in de strijd om de zetels in onze ge meenteraden. Willen wij voor onze demokratie en daarmee in het we zenlijke belang van ons vrijheidslie vende volk onze plaatselijke bestu ren een goede kans geven hun eigen aard en zelfstandigheid te behouden, dan zal het zaak zijn, het moge dan al wat hoogmoedig klinken, de ka tholieke staats- en maatschappij opvatting zo krachtig mogelijk in de besturen van onze gemeenten binnen te brengen. Ook voor ons landelijk prestige zaJ net goed zijn als de gemeenteraads verkiezingen voor de K VP. even gunstig uitpakken als de Statenver kiezingen van 26 maart. Ook van wege dit belang van ons landelijke prestige als veruit Ie grootste party in dit land is het onze verplichtende opgave of om het anders te zeg ger zijn wij het aan onze eer ver plicht het uiterste te doen om een goede uitslag tot stand te brengen. De liberalen De liberalen zijn weer met een nieuw recept gekomen voor een ka binetsformatie. De heer Oud droomt dag en nacht van een vurig-verbeide kabinetskrisis, alsof dat voor ons volk bij deze moeilijke politieke krachtsverhoudingen een pretje zou zijn. Even hardnekkig als de libe ralen in 1956 de katholieken out-side hadden willen zetten, willen ze dat nu met de socialisten. Al acht ik de kans niet groot, dat het dan al gebeurt, wat mij betreft mag al bij de verkiezingen van de gemeenteraden blijken, dat de libe rale winst weer snel vervluchtigt. De liefdesverklaring van de heer Oud van deze dagen aan het adres van de openbare school en zijn op vattingen over de kinderbijslag en de P.B.O. zijn voor de katholieke kiezers enkele van de vele tekenen aan de wand. De socialisten En wat zullen de socialisten doen? Ze mogen voor mij met plezier ver liezen aan hun linkerzijde. Van een communistische en een pacifistische partij weten wij dan tenminste wat we eraan hebben, maar ik zou het betreuren als de socialisten aan hun liberale zijde nog verder zouden af brokkelen, want wat overblijft als P.v.d.A. wordt dan roder dan voor haar regeringspartners te verteren zal zyn. Over de stunt van de „korte-baan- politicus" Burger zeide spreker te hopen, dat er geen brokken van ko men. De socialistische ministers lij ken mij toch wel zo verstandig, dat zy de heer Burger niet altijd au sérieux nemen en als de man zo uit glijdt als hij dat in Amsterdam heeft gedaan, mogen zij dat zeker niet doen. RECHTZAKEN BENEVELDE GROENTENEXPORTEUR Overeenkomstig de eis veroordeel de de Haagse politierechter een groentenexporteur uit Alkemade tot 500.- boete of vijf weken, twee weken voorwaardelijke gevangenis- sraf en een jaar voorwaardelijke ont. zegging van de' rijbevoegdheid met een proeftijd van drie jaar. Te Voor schoten had verdachte op 8 januari met zijn auto gereden terwijl hij onder drankinvloed was. Hij had een bord met een witte pijl omver gere den en was van de weg af met zijn auto tussen de spoorrails geraakt. Het spoorwegverkeer in beide rich tingen had hierdoor vertragingen on dervonden. De verdachte zei drie a vier glazen jenever te hebben gedronken. „Toen ik ging rijden voelde ik niets", zei de exporteur. GEVONDEN ZAK Een transportarbeider en een slachter, beiden uit Zwammerdam hadden zich voor de Haagse politie rechter te verantwoorden omdat zij op 20 december een zak veevoeder op de weg in Bodegraven hadden „gevonden" en niet hadden aangege ven. Ze zouden hebben geprobeerd die zak in de buurt te verkopen. De rechter twijfelde of die zak wej gevonden was. De slachter betoogde dat hij niet bij de pogingen tot ver koop betrokken was geweest, want hij had de zak wel bij de politie wil len brengen. De transportarbeider ondersteunde de lezing dat zijn ka meraad de vondst had willen aange ven en dat hij alleen had'geprobeerd de zak voer te verkopen. De officier van justitie vorderde tegen beide verdachten een boete van twintig gulden of vier dagen en een week voorwaardelijke gevange nisstraf met drie jaar proeftijd. De transportarbeider werd overeenkom stig deze eis veroordeeld, de slachter werd vrijgesproken. ZIGZAGGENDE TIMMERMAN Overeenkomstig de vordering van de officier van justitie werd een tim merman uit Leiden door de Haagse politierechter veroordeeld tot 25. boete of vijf dagen. Na 12 borrels en 12 glazen bier te hebben gedronken was verdachte gaan fietsen. Dit was niet best meer gegaan. De timmer man had zigzag gereden en had on samenhangend gesproken. Er werd echter rekening gehouden met zijn tot dusverre nog blanco strafregister. Scheepsberichten DELFT, 16 mei te Amsterdam; KA- LYDON (t.) 16 mei te Rotterdam; VAALSD1JK 17 mei te Alexandrië; BINTANG 16 mei v. Bremen n. Ham burg; CALTEX ROTTERDAM (t.) pas seerde 16 mei Pantellaria n. Rotterdam; CALTEX UTRECHT (t.) 17 mei te Suez; GHANAKUST 16 mei nam. te Safi; HISPAN1A 16 mei nam. te Bil bao; JOHAN VAN OLDENBARNEVELT 16 mei v. Semarang n. Tandjong Priok; KELLIA (t.) 16 mei v. Sydney naar Miri; LAURENSKERK 16 mei v. Ban dar Shapur n. Basrah; LOUIS LANTZ 18 mei te Las Palmas verw; MAPIA 16 mei v. Calcutta n. Penang; NAES LION (t.) pass. 16 mei Ouessant naar Mena al Ahmadi; NAES TIGER 16 mei v. Mena al Ahmadi n. Houston; OOST- KERK 16 mei v. Penang n. Aden; PEN- DRECHT (t.) 16 mei v. Istanboel naar Izmir; STAD DELFT 17 mei te Mar seille; STAD HAARLEM 16 mei nam. te Kirkeness; VASUM <t.) pass. 16 mei Kaap Finisterre en 19 of 12 mei te Rot terdam verw.; ALMKERK 16 mei van Mombasa n. Aden; BENNEKOM 16 mei te Port of Spain; CALTEX ARN HEM (t.) pass. 16 mei Ras Fartak naar Rastanura; CERON1A <t.) 16 mei te Bombay; KAAP HOORN 16 mei te Na pels; MAASKERK 17 mei te Duinker ken; MITRA (t.) 17 mei te Amster dam verw. (nam.); OMMENKERK 16 mei van Suez n. Djibouti; ORANJE 17 mei te Tandjong Priok; RADJA 17 mei v. Belawan n. Djibouti; SAIDJA (t.) 17 mei te Singapore; STRAAT BALI 16 mei v. Kobe n. Nagoya; ZUIDER KRUIS 16 mei v. Walvisbaai n. Las Palmas.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 12