slwulgat ^ymmtad Rusland lanceerde een nieuwe kunstmaan Minister Cals: Onderwijs is een taak van de maatschappij zelf VVSL-dames geven modeshow voor restauratie van clubgebouw Scherp Moskou en Peking dreigen Vliegongeluk in N. Delhi Döirf f\ef~ .VRIJDAG 16 MEI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 P.v.d.A. en K.V.P. Burger aan het adres van minis ter Witte, waaraan wij reeds een ar tikel wijdden, is een van de sympto men geweest van de nervositeit, die zich sinds de laatste statenverkiezin gen van de P.v.d.A. heeft meester ge maakt. Een van de resultaten van dit op treden van de heer Burger en de vreemde reactie direct daarop van minister Hofstra is geweest, dat we op de rand van een kabinetscrisis kwamen te zweven, al zal dat dan nog niet direct de bedoeling van 's he ren Burger uitlatingen zijn geweest. Toch is het goed, speciaal naar aan leiding van een artikel in „Het Vrije Volk" op de mogelijkheid van een ka binetscrisis de aandacht te vestigen. Het artikel is alweer enige tijd oud, maar daarin wordt duidelijk gezegd dat de rechtse partijen wel een kabi netscrisis zouden willen met de be doeling dan verder zonder de P.v.d.A. te regeren. Het staat er aldus: „Het begint erop te lijken, dat de Antirevolutionaire Partij, en de K.V.P. zich opmaken om een kabinetscrisis te forceren". Verder: „Vast staat echter, dat AR en KVP beide bereid zijn zonder de PvdA samen te werken in een kabi net en dat de grondslag van deze sa menwerking de gemeenschappelijke strijd tegen uitbreiding van overheids voorzieningen, tegen de staatsinvloed zal zijn." Prof Romme heeft echter daarna op de Partijraadsvergadering duide lijk verklaard, dat hij niet graag zou afgaan „op een liquidatie van de so cialistische medeverantwoordelijkheid in de regering". Als prijs daarvoor stelde hij echter medewerking van de PvdA aan het christelijk sociale ideaal van mede verantwoordelijkheid voor elkander op allerlei terrein, die alleen kan sla gen met medewerking vanuit de maatschappij. Het is duidelijk, dat voor ons het accent van de sociale verzorging iets anders ligt dan voor de P.v.d.A., die het nu liefst doet voorkomen alsof de K.V.P. een kabinetscrisis zou willen forceren om dan in liberaal vaarwa ter terecht te komen, waardoor de sociale voorzieningen in gevaar zou den komen te verkeren. Over die samenwerking met de V.V.D. heeft prof. Romme in dezelfde toespraak trouwens het zijne reeds gezegd. En voorts staat dan nog in dat ar tikel in „Het Vrije Volk": „Vandaag of morgen behoeft men de val van het kabinet nog niet te verwachten. Maar onder de conservatieve druk, die door de uitslag van de jongste verkiezingen is versterkt, zal de rege ring het moeiliiver krijgen." L men in socialistische kringen nu reeds tracht de schuld voor een even tuele kabinetscrisis op de schouders van de rechtse partijen te leggen. Beziet men echter de situatie van uit een politiek gezichtspunt dan heeft minstens de KVP-in-opmars vóór 1960 geen enkele behoefte aan een kabinetscrisis. Tot 1960 zullen de bestedingsbeperking en alle gevolgen van dien zich nog wel doen voelen. Pedagogen vieren eeuwfeest te Leiden Reeds vele resultaten bereikt In een fleurige met bloemen en vlaggen versierde Leidse Stadsge hoorzaal is vanmorgen een aanvang gemaakte met het tweedaags Natio naal Pedagogisch Congres van de vereniging voor Pedagogiek dat bij gelegenheid van het 100-jarig bestaan der vereniging te Leiden wordt ge houden en dat als onderwerp heeft de toekomstige pedagogische situatie. De vele honderden deelnemers uit opvoed- en onderwijskringen werden welkom geheten door de voorzitter van de afd. Leiden van de vereniging, de heer H. A. Vriend, die memoreer de, dat de plaatselijke afdeling in lut tele jaren een grote bloei heeft ge kend en het ledental zag stijgen van In P.v.d.A.-kringen heeft men reeds onomwonden verklaard, dat deze de oorzaak is geweest van het grote ver lies van de P.v.d.A. bij de Statenver kiezingen en men heeft er aan toege voegd, het is Dree? zelf, die dat heeft gezegd dat de andere partijen niet de volle verantwoordelijkheid willen dragen voor het totale rege ringsbeleid. Als er dus één partij is, die in eigen ogen van een voortgezet regeringsbe leid tot 1960 weinig heil heeft te ver wachten dan is het de PvdA en dan ligt de conclusie voor de hand, dat er juist voor de PvdA alles aan gelegen is om vóór de verkiezingen van 1960 uit de regering te verdwijnen en tot 1960 de moeilijkhedei op de schou ders van anderen te leggen, aldus de weg vrijmakend voor een hernieuwde opmars in 1960. In dat licht bezien zou men haast denken, dat artikelen als dit in „Het Vrije Volk" een voorbereiding daar toe zijn met de bedoeling om als het tot een crisis komt in ieder geval de rechtse partijen daarvóór verantwoor delijk te stellen. Intussen heeft prof. Romme het verwijt van dr Drees van het niet wil len dragen van de volle verantwoor delijkheid door de andere regerings partijen reeds beantwoord. De ministers in dit kabinet zijn ver antwoordelijk, niet de partijen, omdat dit kabinet een extra-parlementair kabinet is. Hoe het ook zij, men zal de ma noeuvres van de PvdA nu en straks zorgvuldig moeten nagaan en aftasten om niet voor een situatie te worden gesteld, waarin alle verantwoordelijk heid ineens op de schouders van de KVP alleen zou worden gelegd. Men mag hopen, dat het in een tijd als deze niet tot een kabinetscrisis zal komen, maar door dit artikel in „Het Vrije Volk" is het boos vermoeden nu eenmaal gewekt met de wetenschap in het achterhoofd, dat een kat in het nauw soms rare sprongen maakt. 30 tot ruim 400. Als geschenk van Leiden bood spr. aan de voorzitter van het congres, de heer P. F. van Overbeeke, een fraaie voorzittersha mer aan. De heer Van Overbeeke begroette op de eerste plaats de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, mr. J. M. L. Th. Cals, die zo wel willend was geweest het congres te openen. Een speciaal woord van dank gold bovendien de burgemeester van Leiden, jhr mr F. H. van Kinschot, en de wethouder van onderwijs de heer J. C. van Schaik, voor hun gast vrijheid en gewaardeerde bemoeiin gen. Van de verdere prominente aanwe zigen willen wij noemen de voorzit ter van het katholiek Onderwijzers Verbond, de heer Joh. H. M. Derksen, de burgemeester en de wethouder van onderwijs van Leiden, hoofdin specteurs en inspecteurs van onder wijs uit vele gemeenten en andere vooraanstaanden op onderwijsgebied. Ook waren vertegenwoordigd vele stichtingen en organisaties alsmede ons onderwijs. De minister hoopte, dat dit jaar nog de onderwijswet de Staten Generaal zou passeren, maar zelfs als de wet er is, „dan nóg moet het van u komen, u moet er de in houd aan geven. Het is ten enemaie onmogelijk alles in wettelijke bepa lingen vast te leggen, anders is ver starring niet te voorkomen. De overheid moet in staat zijn be voegdheden over te dragen aan hen, die deze bevoegdheden kunnen uit voeren. Minister Cals besloot zijn toe spraak met de hoop uit te spreken, dat het Nederlandse volk zich steeds meer bewust zal worden wat opvoe ding en onderwijs betekenen. Na de openingstoespraak van mi nister Cals, die zijn woorden hier en daar een humoristisch tintje gaf, hield prof. dr. M. J. Langeveld uit Utrecht 'n hooggestemde redevoering over het onderwijs en de opvoeding in de toekomst. Hij noemde de toe komst een orgel, dat bespeeld wordt door onze wil. Het moet met onze in zet en offer bespeeld worden wil de menselijkheid nog betekenis hebben. De toekomst vraagt onze gehele in zet en vraagt ons eoht dienen; het verleden kan niet meer beïnvloed worden. Bijzondere nadruk legde prof. Langeveld op de humaniteit in de opvoeding. kelijk het dienstverband door de op en neergang in het bedrijfsleven en later door de oorlogsjaren enige ma len onderbroken, dit was gelukkig sedert juni 1945 niet meer het geval geweest. De waardering der V.T. voor het werk van de heer Z-eegers bleek niet alleen duidelijk uit het steeds weer in dienstnemen van de jubilaris, maar ook uit het oordeel van de chefs. Niet alleen als luiker en twister wist de heer Zeegers goede prestaties te leveren, maar als „allround man" kon men ook een beroep op de jubilaris doen als spinner en hekelaar. Gezien het gebrek aan personeel en de grote productie, was het de laatste jaren dikwijls nodig om hiervan gebruik te maken. De heer Zeegers was hier toe dan niet alleen in staat, maar bleek hiertoe ook steeds bereid. Voor al deze prestaties en toewijding zeg de de heer Haanappel de jubilaris hartelijk dank, mede namens de di rectie te Rotterdam en bood hem mevrouw Zeegers in het V.T.-ver- eremetaal in zilver en een enveloppe met inhoud aan. Mevrouw Zeegers-Zwanenburg, die bij haar binnenkomst een boeket gele rozen met irissen had ontvangen, werd eveneens hartelijk geluk ge wenst. De jubilaris dankte daarop de heer Vsiimiddai werden de deelnemers Haanappel voor de gesproken woor- aan het congres ontvangen door b. en w. van Leiden. Na een diner in Het Gulden Vlies volgt vanavond een vraagt veel van de overheid, aldus minister Cals, maar hij wilde er bo venal op wijzen, dat onderwijs in eerste instantie een taak is van de maatschappij zelf. De overheid tracht door haar subsidiaire taak te stimule ren, dat allerlei instituten in staat worden gesteld om studies te verrich ten die de basis kunnen zijn voor een juiste inrichting en wetgeving van in de Leidse verschillende professoren in Pe- toneelvoorstelling door deKon. Ver. dagogiek aan de Nederlandse univer siteiten en die van Leuven. Het be drijfsleven was ook ruim vertegen woordigd. In zijn openingstoespraak wilde mi nister Cals niet nalaten het verleden dankbaar te herdenken. Er is in die honderd jaar pedagogie in Nederland veel gebeurd en er ligt een zeer groot verschil in de pedagogische situatie tussen de jaren 1858 en 1958. Een eeuw geleden bestond er in hoofdzaak nog slechts lager onderwijs en van wetenschappelijke ontwikkeling van de opvoedkunde was nog geen spra ke. De minister wilde ook namens de regering de hartelijke gelukwensen aanbieden met het jubileum. De bijzondere situatie van thans ,Litteris Sacrum" Schouwburg. G. ZEEGERS 25 JAAR IN DIENST BIJ de N.V. VER. TOUWFABRIEKEN Woensdag herdacht de heer.G. Zee gers het feit, dat hij 25 jaar in dienst was bij de N.V. Ver. Touwfabrieken te Leiderdorp. Met zijn echtgenote en dochtertje werd hij per auto van huis gehaald, om door de directie te worden geluk wenst. In tegenwoordigheid van de be drijfsleider, de heer I. Vogelenzang, zijn chef, de heer J. Nievaart, zijn baas, de heer D. A. van de Berg en lid lid van de O. R., de heer J. Hen- sing, alsmede van de sociale werkster, mej. mr. H. G. A. Streeder en de heer J. Stouten als vertegenwoordiger van de jubileumcommissie, werd hij al lereerst toegesproken door de fa brieksdirecteur, de heer H. B. Haan appel. De heer Haanappel memoreerde hoe thans met het 25-jarig dienstver band een mijlpaal was bereikt in het leven van de jubilaris. Werd aanvan Het is alweer ettelijke maanden ge leden, dat er plannen in uitvoering' kwamen tot restauratie van het ge bouw van de Vereniging voor Vrou welijke Studenten te Leiden, geves tigd in het patriciërspand Rapenburg 65, dat eertijds werd bewoond door jhr mr. dr. N. C. de Gijselaar, burge meester van Leiden. Toen het fraaie gebouw in 1927 Meer dan 1000 kg. De Sowjet Unie heeft gisteren met succes haar derde kunstmaan gelan ceerd. De nieuwe kunstmaan weegt 1.327 kg. De lengte is 3.57 meter en de doorsnee aan de voet (bet gevaar te is kegelvormig) 1.73 meter. De POTLOOD en GEEST No. 526. Horizontaal: 1. de rivier van Indragiri op Sumatra, 9. Europe aan, 10. bid, (Lat.), 11. rivier in Sibe rië, 13. gebod, 15. familielid, 16. fami lielid, 18. meisjesnaam, 20. bereide dierenhuid, 22. grond, die bij eenl hoeve behoort, 24. muntje in- Portu gal en Brazilië, 26. steen, 29. plaats voor dieren, 31. voegwoord, 32. ko ning van Bazan, 34. godin van de tweedracht, 36. sluiskolk, 37. zoon van Jacob. Verticaal: 2. voegwoord, 3. vorde ring, 4. tegen, 5. meisjesnaam, 6. lichaamsdeel, 7. deel van het rad, waardoor de as gaat, 8. Europeaan, 12. landman, 14. vaarwel, 17. vogel, 19. vaartuig, 21. voorgeschreven kerkge bruik, 23. tovergodin, 25. vrouw van Abraham, 27. opening ener fuik, 28. visje, 30. lus, 33. gebod, 35. afkorting van selenium. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 525. Horizontaal: 1. goudvogel, 8. rok, 9. Lee, 10. ar, 11. pal, 13. n.d., 14. rekel, 16. druk, 17. gong, 18. keper, 20. om, 22. los, 23. te, 24. oer, 26. mei, 27. stilstand. Verticaal: 1. grandioos, 2. oor, 3. uk, 4. vaak, 5. gl., 6. een, 7. ledigheid, 11 pekel, 12. leges, 14. ruk, 15. lor, 19. poos, 21. met, 23. ten, 25. r.i., 26. ma. derde Spoetnik volbrengt zijn reis om de aarde in 106 minuten, Er is geen levend wezen aan boord van de nieuwe satelliet, die ruim tweemaal zo zwaar is als de tweede Spoetnik en talloze malen zwaarder dan de Amerikaanse kunstmanen. Volgens Russische geleerden is de derde Russische kunstmaan wel groot genoeg om een mens te vervoeren, doch hij zou hiervoor een andere uitvoering moeten hebben. De batterijen van „Spoetnik 3", waarmede een voortdurende stroom van seinen naar waarnemingsstations op de aarde worden gezonden worden gevoed door zonne-energie. Volgens dr. Werner voin Braun, de leider van de groep, die de eerste Amerikaanse kunstmaan in de lucht heeft gebracht, zal het de VS min stens een jaar kosten om een even grote kunstmaan als de derde Spoet nik in een baan om de aarde te bren gen. „Een hele mand met sinaasappelen". Premier Kroestsjef heeft een aan tal opmerkingen over de nieuwe kunstmaan gemaakt, die door radio- Moskou zijn uitgezonden. Hij ver wekte vooral veel hilariteit toen hij sprak over de Amerikaanse kunst maan „ter grootte van een sinaasap pel". „Je zou een heel grote mand vol sinaasappelen nodig hebben om de grootte van onze Spoetnik te even naren", aldus de premier. Het hoofd van het Sowjetorgaan van kernonderzoek, prof. Toptsjief, verklaarde, dat nu het ruimteschip dichter bij de werkelijkheid is ge bracht. Hij voorspelde dat er nieuwe ontdekkingen ophanden zijn. In het Russische paviljoen op de wereldtentoonstelling zal binnen twee weken een „zeer groot model van de derde Spoetnik" te zien zijn, zo is van officiële Russische zijde op de Expo meegedeeld. Ook zullen er instrumenten worden geplaatst, waarmee men de baan van deze kunstmaan zal kunnen waar nemen. Waarschijnlijk goed zichtbaar. Van de derde Russische kunstmaan zijn de radiosignalen opgevangen door het radio-ontvangststation te Neder- horstden Berg, op een golflengte van 15 meter. De signalen hebben de morse-vorm van de letter L.: punt- streep-punt-punt. Naar schatting zal deze kunstmaan minstens een jaar om de aarde blij ven cirkelen. De kunstmaan en de daarbij beho rende raket zijn zo groot, dat ze on der gunstige omstandigheden zonder enige moeite met het blote oog te zien zullen zijn. Met de schaarse ge gevens is het op het ogenblik nog niet mogelijk nauwkeurig te voorspellen, wanneer hij zichtbaar zal zijn. Met Spoetnik 3 en de drie Ame rikaanse satellieten zijn er nu vier kunstmanen in de lucht. De regeringen van Rusland en communistisch China hebben in felle verklaringen gedreigd dat zij zullen moeten ingrijpen, indien de „inter ventie" in de Indonesische burger oorlog voortduurt. In de Russisohe verklaring, die woensdagavond in Moskou werd uit gegeven werd gezegd, dat Rusland niet onverschillig kan blijven tegen over activiteit, die de vrede bedreigt. De verantwoordelijkheid voor de ge vaarlijke gevolgen, die uit de inmen ging van de westerse landen zouden kunnen voortvloeien, berust geheel bij de regeringen van die landen, in het bijzonder bij de Amerikaanse re- eering, aldus de verklaring. De verklaring die de regering van communistisch China gisteren uitgaf, ging verder. Wij zijn bereid Indone sië meer dan alleen' economische hulp te verlenen bij de bestrijding van de Amerikaanse interventie, zo werd verzekerd. Een Pakistaans verkeersvliegtuig van het type „Convair" is donderdag kort nadat het van het vliegveld bij Nieuw Delhi was opgestegen, veron gelukt. Van de 38 inzittenden 32 passa giers en een bemanning van zes le den verloren er 21 het leven. Van de overigen liep een aantal verwon dingen op. Onder hen bevond zich één Nederlander, diens naam als de Wall werd opgegeven. Het toestel was op we£ naar Ka- ratsji, waar vele passagiers die te Nieuw Delhi als gevolg van het af gelasten van enige internationale vluchten wegens een zandstorm wa ren gestrand, aansluiting op lijnen üóor de WSL werd betrokken, was het ruim voldoende om de leden een onderkomen te verschaffen, maar de vereniging is in de na-oorlogse jaren dermate uitgebreid, dat het pand aan het Rapenburg onvoldoende herber ging bood voor de veelzijdige taak, welke ook deze vereniging voor haar leden moet bieden. Derhalve werd een verbouwings plan ontworpen, waarbij tal van on derdelen in het gebouw en het ver enigingsleven betrokken zijn. Van zelfsprekend zullen de restauratie werkzaamheden staan onder leiding van Rijksmonumentenzorg en in de eerste plaats is daarbij gedacht aan de inrichting van een grotere keuken, waarbij in roulatie-systeem aan vijf honderd deelneemsters aan de massa maaltijden kunnen worden verstrekt. Voorts is ontworpen de inrichting van dispuutkamers, waaraan reeds jarenlang behoefte werd gevoeld, ter wijl verder een ontvangstzaal, een bi bliotheek en een toneelruimte het verenigingsleven zullen stimuleren. Tenslotte zullen meerdere slaapver trekken worden bijgebouwd, waar van vooral de spoorstudenten van het ogenblik kunnen profiteren. Een en ander vraagt natuurlijk een flink bedrag aan restauratiekosten en een veelzijdig schema om de bouw som bijeen te brengen is reeds ont worpen. De leden dragen natuurlijk in de eerste plaats zelfs bij, evenals trouwens de reünisten, die zich voor hun oude vereniging niet onbetuigd laten, gezien de toezeggingen welke reeds werden gedaan. Voorts is er een obligatielening uitgeschreven en het Leids Universiteitsfonds verstrekte een tienjarige lening, na welke tijd een rijksbijdrage niet onmogelijk is. Ter stimulering van te verstrekken hulp is een actie-comité in het leven geroepen, dat op diverse wijzen een beroep op velen zal doen; De leden zelf zullen zich daarbij niet onbetuigd laten en zij wilen dit naar buiten in de eerste plaats doen door hef houden van shows in ver schillende plaatsen van het land. De meisjesstudenten hebben zich de laat ste weken met verwoede ijver op de mode geworpen. Woensdagmorgen werd daarvan een demonstratie ge geven, toen een aantal hunner in een oude mailcoach reclame reden door de oude Sleutelstad. De dames waren alle gekleed in gewone dikke jutezak ken, waarin gaten waren geknipt voor hoofd en armen. Natuurlijk had een en ander veel bekijks, maar nu weet men waarvoor deze reclame diende. Op de modeshows zullen de meis jesstudenten eigen creaties brengen naar de nieuwste modevoorschriften, naar eigen ontwerp dus, maar ook door eigen handen vervaardigd, onder leiding van deskundige hulp. Ook het mannequin lopen zal door de dames studenten zelf geschieden en de leer lingen van de Amsterdamse mode- school Vogue. Op 23 mei zal de eerste show in de Stadsgehoorzaal te Leiden worden ge houden. Daarna volgen op 27 mei den en zeide dankbaar te zijn voor het feit, wat hij bij de V.T. had kun nen werken, waardoor hij in, staat was gesteld zijn brood voor zich en zijn gezin te verdienen. Hij hoopte al zijn energie in de toekomst aan het bedrijf te kunnen blijven geven. De heer Hensing, vertegenwoordi ger van de O.R., memoreerde vervol gens de bescheidenheid van de jubi laris, waardoor hij mede zo geliefd was onder zijn collega's en betrok mevrouw Zeegers in het T.V.-ver- band door er aan te herinneren; dat ook zij enige jaren als spoelster in de spinnerij werkzaam was geweest. Terecht kunnen wij dus spreken van een V.T. gezin, aldus de heer Hen sing en wij wensen dit V.T.-gïzin nog vele gelukkige en dienstbare ja ren. Daarop nam de heer Vogelenzang het woord. Nog maar kort als bedrijfs leider in Leiderdorp, zeide hij blij te zijn deze ceremonie mee te maken en zich te verheugen over het feit, dat hier mensen zijn, waarop men kan vertrouwen. Hij hoopte, dat dit ver trouwen in de toekomst nog versterkt zou worden, mede door de prestaties en capaciteiten van de jubilaris. Namens de jubileumcommissie her innerde de heer Stouten er aan, dat de heer Zeegers óók zijn vrije tijd op nuttige Wijze weet te besteden. Om 'tieze liefhebberij te kunnen bot-, vieren bood spreker de jubilaris een prachtige kist met gereedschappen aan. Tijdens de koffie werd een gezellig onderling gesprek gevoerd en werden oude herinneringen opgehaald. Tenslotte werd de familie Zeegers per auto naar huis gebracht om deze dag in dë fahiiliekring verder te vie ren. GROND. EN RIOLERINGSWERKEN PLAN LEIDEN ZUID-WEST IX Door de directeur van Gemeente werken is namens B. en W. heden morgen te elf uur in het Stadhuis openbaar aanbesteed: Het maken van grond- en riole ringswerken ten behoeve van het bouwrijp maken van terreinen in Zuid-West IX met bijkomende wer ken. Er waren 18 gegadigden welke van hoog naar laag als volgt inschreven: C. Smit en Zn en De Jong, Haarlem, 75.900; Aann. Mij Hillen en Roosen, Amsterdam 74.600; J. Visser, Lei den 66.500; H. J. Stryk, Rijpwete- ring 65.200; W. Hennipman, Leider dorp 65.100; K, van Vliet, Leiden 65.000; H. Bunschoten, Noordwijk ƒ64.780; J. Stam, Voorschoten 64.750; N;V. Schouls, Leiden 64.000 Koster en Visser, Waddinxveen 63.500; A. Th. Stuifzand, Leiden 63.300; L. P. v. d. Geer, Leiden 62.000; G. Hylsebos Bloerïiendaal 57.890; D. de Rooy, Badhoevedorp 56.000; A. Hogenboom, Rijpwetering Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Vrijdag 16 Mei 1858. Londen. Op het feestmaal, bij gelegenheid van de opening der tentoonstelling van schilderijen enz. op Zaterdag 11. gehouden, heeft lord Derby, ter beantwoor ding eener feestdronk, eene scherpe toespraak gehouden. Hij verklaarde o.a., dat hij gehoopt had bij deze gelegenheid min stens een paar uren van de on ophoudelijke verzoeken te zullen bevrijd f.e zijn, waarmede in hooge betrekkingen geplaatste personen onophoudelijk worden bestormd. Zoo gebeurde het dat hij vier malen daags aanzoeken van kerkelijke personen kreeg, om plaatsen te verkrijgen die niet vacant waren; van advoka- ten om bij de regtbanken posten te bekleeden welke volstrekt niet bestaan, en zoo vervolgens. In die hoop zag hij zich echter bedrogen, want de voorzitter der Academie had bij zijnen toast, ofschoon op de beleefdste wijze, ook weder een verzoek tot hem en zijn ambtgenooten ge richt voor Leiden Breestraat 65 Tel. 21800 PRONONCE Uw NYLONS Oegstgeest Geversstraat 41 Tel 23917 (Advertentie) 54.700; G. van Duin, Katwijk aan Zee 51.800; J. Mens, Lisse 49.600; Fa. H. Compeer, Oegstgeest ƒ43.700. De gunning is aangehouden. EXAMEN ZIEKENVERPLEGING Op 14 mei j.l. slaagden aan de Psy chiatrische Inrichting „Endegeest" c.a. te Oegstgeest voor het eerste ge deelte van het eerste overgangsexa men ziekenverpleging-B de zusters P. M. J. A. Dekkers; H. J. Donker; D. G. Kremer; W. Lodder; L. de Meulmeester; C. M. de Poorter; E. E. Sinnecker; E. A. v. d. Zeeuw. Voor het eerste overgangsexamen ziekenverpleging-B slaagden de zus ters A. J. Bakker; A. M. L. Bolder- dijk; V. J. P. Brückner; K. H. M. Bürcks; G. Bijl; J. M. M. Damhuis; M. Dekker; F. Fridriehs; J. E. Hü- waë; G. M. de Jager; M. J. de Jager; J. Krooti; I. A. Laninga; A. v. d. Luit; A. C. Montanus; W. C. Müller; H. H. Oosterveer; S. Schaper; A. Schaul; F. Sleebos; J. Taurain; J. M. Vismale; A. C. v. d. Zeeuw en de broeders W. F. Anigel; J. Bekkering; E.- ;H. dë Bruin; M. G. Van Genderen. 1 Voor het tweede overgangsexamen ziekenverpleging-B slaagden de zus ters A. J. Beyersbergen; T. Bleek er; D. ten Bos; G. F. ten Bos; M. G. Broersen; C. J. Emmers; S. M. Esser; J. de Graaf; A. Groen; M. Hanauwer; R. Hartog; M, J. H. Hoek; S. Huis man; J. E. de Jonge; M. van Leeuwen; G. L. Poldervaart; G. Pongers en broeder K. S. M. Kaizer. Burverliïke Stand Geb.: Gertrude, d. v. A. P. van Boe kelen en G. J. Wiegersma; Cornelis P. J., z. v. J. v. d. Werf en J. G. Bös; Wilhelmina A., d. v. P. v. Nieuwkoop en M. Quartel; Johannes H., z. v. J. H. Vlieland en M. Hartman; Louise P-, d. v. M. Plug en A. M. Ooster broek; Mary, d. v. E. R. Weismiller en F. Power; Johanna C., d. v. C. van den Berg en N. Wolthaus. Getr.: A. Zantman en T. M. Nie vaart. Overl.: E. E. Rosin, 59 jr. man; A. de Water, 73 jr. man; J. Kramers, 77 jr., echtgenote van C. Glasbergen; H. W. J. Enserink, 42 jr., man; C. J. van Veen, 83 jr., wed. van A. v. d. Putten; M. Müller, 73 jr., wed. van W. L. E. A. Leuchten; W. M. de Kan, 24 jr., man. v C* <L „BLAUWE WEEK COLLECTE". Het alcoholisme in Nederland mo ge in de afgelopen halve eeuw sterk van karakter veranderd zijn, de si tuatie is nog steeds ernstig Zo wijst een telling van het aantal patiënten, ingeschreven bij medische consultatie bureaus voor het alcoholisme uit, dat aangenomen mag worden, dat ten minste 40.000 mensen met „alcohol moeilijkheden" te kampen hebben. Men moet hier niet alleen genezen: men wil ook voorkomen en hierbij wordt in de kringen van de Alcohol- bestrijding „meer dan ooit" aandacht besteed aan wetenschappelijk onder zoek en voorlichting over het vraag stuk van alcohol-misbruik. Door de z.g „Blauwe Week Collec te", die dit jaar van 19 tot en met 24 mei gehouden wórdt, hoopt de ver. tot bestrijding van alcohol „meer (geld) dan ooit" bijeen te brengen voor onderzoek en voorlich ting. Collectanten kunnen zich mei- Huis ter Mn te NoJrdwijk aan zeel*"1 >?ü.de heer C. Mantel Nieuwe -- - - - Rijn 105 te Leiden, Belangstellenden kunnen ook een bijdrage storten onder motto:-„Blauwe Week", op gi rorekening 232655 t.n.v. de heer H. A. Wijrdeman alhier. naar het westen hoopten te krijgen, nen beperken. en 29 mei het Carltonhotel te Amster dam. Het WSL-cabaret zal bij deze shows medewerking verlenen. Aange zien ook van zakelijke zijde reeds veel medewerking verlenen. Aangezien ook van zakelijke zijde reeds vee] me dewerking is toegezegd, hoopt men de kosten tot een minimum te kun- Nieuwe straatnamen. Burgemeester en wethouders van Leiden hebben aan een zestal stra ten in het Leidse Houtkwartier de volgende namen gegeven. Faljerilstraat, Dieperpoellaan, Ka- gerstraat, Zweilandlaan, Groene Ma- redyk, Eymerspoelstraat. Pleegouders gevraagd. Het vorig jaar hadden ongeveer 160 Duitse kinderen gedurende zes weken een prettige vacantie in Lelden of omgeving. De kinderen kwamen bijna alle uit een z.g. doorgangskamp d.w.z. uit een kamp, waar zij direct na hun vlucht uit Oost-Duitsland werden ondergebracht. Meestal is dit een oude kazerne, waar een geheel gezin een kamer heeft, die dienst doet als huis- en slaapkamer. Verschillende commissie leden hebben deze bezocht en wa ren diep onder de indruk van de wantoestanden, waaronder deze men sen en vooral de kinderen moeten le ven. Ook dit jaar van 15 juni tot 31 juli wil het interkerkelijk comité weel een aantal kinderen, die dit jaar ge vlucht zijn, zulk een vacantie be reiden doch zij beschikt nog over te weinig pleegadressen. Wilt u dus zulk een kind gedurende bovengenoemde tijd in uw gezin opnemen, meldt dit dan ten spoedigste bij mevr. M. van Lith-Van Schreven, Turfmarkt 7a, tel. 30012.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2