Nederland maakt kennis met een ander weerbericht Kunstmatige verwarming van zwemwater te Zwolle Amsterdamse havenkraan in zijn trots geknakt Ook leeuwen vliegen gebraden eenden niet zomaar in de mond De Anopheles is dood, leve de Anopheles! DINSDAG 13 MEI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Voorspellingen over drie dagen Het centraal brouwerijkantoor tc Amsterdam gaat er deze week toe over in alle Nederlandse bladen een weersvoorspelling voor het komende weekeinde te publiceren, die het kantoor ontvangt van een Engels meteorologisch instituut uit Londen. Deze voorspellingen, die tot 28 augus tus as. wekelijks gedaan zullen wor den, verschijnen in de avondbladen van donderdag en de ochtendbladen van vrijdag en zijn gebaseerd op een systeem, dat de Verenigde Staten tijdens de oorlog hebben ontworpen en toegepast, voorspellingen dus op langere termijn, dan men van de officiële meteorologische instituten zoals o.a. het K.NJVLI. in De Bilt, krijgt. De iheer David Hibbert, directeur van Imcos Ltd International meteoro logical Consultant Services te Lon den, die gisteren in Amsterdam is ge. weest. zette in het centraal brouwe rijkantoor uiteen, dat deze voorspel lingen uiteraard niet onfeilbaar zijn, dat zij over het algemeen beperkt worden tot het geven van een indi catie of het weer beter of slechter zal worden, maar dat men daarin een accuratesse van ruim 80 procent heeft bereikt wanneer het een voor spelling betreft, die 3 dagen van ie voren wordt verstrekt. Dat cijfer loopt geleidelijk terug tot 75 procent ten aanzien van een voorspelling van het weer over een maand. Het bureau maakt gebruik van kaarten, in de oorlog samengesteld Het water in het gemeentelijk open luchtzwembad te Zwolle zal voortaan ook bij koud weer een behaaglijke temperatuur hebben. Men heeft name lijk een plastic pijpleiding gelegd van een fabriek aan de Ceintuurbaan naar het ongeveer een kilometer ver der gelegen bad. Door deze leiding wordt glashelder koelwater van de fabriek naar het zwembad gepompt. Het koelwater heeft bij het verlaten van de fabriek een temperatuur van ongeveer 60 graden Celsius en als het in het bad stroomt is de temperatuur nog 25 a 30 graden. De capaciteit varieert van 20 tot 60 kubieke meter per uur. Woensdag begint men met 30 ku bieke meter, waarna de hoeveelheid geleidelijk zal worden opgevoerd tot 60 kubieke meter per uur, indien dit wenselijk is. Tot dusver werd het bas sin, dat een inhoud heeft van 6000 kubieke meter, gevuld met bron water. Abe ook actief op gramofoonplaten Abe Lenstra het Enschedese voet balfenomeen gaat ook een carrière be ginnen als zanger. Men heeft in die richting zeer goede talenten ontdekt, toen de roemruchte voetballer na een gewonnen wedstrijd onder de douche stond. Begin juni zal van zijn stem bij Philips Phonogram te Baarn een op name gemaakt worden van twee voetballiedjes. Het is de bedoeling, dat een koor van supporters hem daarbij gaat begeleiden. Een liedje voor een 45-toerenplaat is al ge maakt. De tekst is van Stan Haag en René Berg; de muziek van Bert Gjj- zen. Het lied drukt de gevoelens uit, die Abe beheersen als hij een wed strijd speelt. Een tweede song moet nog geschreven worden. Een paar weken geleen heeft Lenstra voor een proefopname gezongen bij Philips. Hij heeft toen het advies gekregen, zijn stem onder de douche nog wat los te weken. door de Amerikanen, waarop dag voor dag het weer in de gehele we reld nauwkeurig staat v,ermelcL Eerst ontvangt het dan nauwkeurig zijn inlichtingen over de weerssitu- atie van het moment en wel van de officiële meteorologische instituten, die gaarne hun medewerking geven. Vervolgens zoekt men aan de hand van een vernuftig systeem en met be hulp van een der opgestelde 22 stan daardtypen in de vele kaartenboe- ken waar en wanneer in het verleden de weersomstandigheden hetzelfde zijn geweest als die van het moment waarop nu de voorspelling moet wor. den verstrekt. Wordt een voorspel ling van het weer over 3 dagen ge vraagd, dan slaat men in het kaar- tenboek op hoe het weer desijds na 3 dagen veranderd is. Datzelfde resultaat kan ook nu over 3 dagen worden verwacht en de enige moei lijkheid is, dat twee situaties zelden of nooit precies gelijk zijn. Vaste klanten. Allerlei zakenlieden behoren tot de vaste cliëntele, die van Imcos ltd., een commerciële onderneming, die door voormalige R.A.F.-weerkundi- gen wordt geleid en haar voorspellin gen zoveel mogelijk aanpast aan de behoeften van haar clienten. Zo is een transportfirma er vooral in ge ïnteresseerd te weten of in de winter in koude streken, waar zij haar vrachtwagens op de weg heeft, ij zei zal voorkomen, terwijl de windkracht voor haar onbelangrijk is. Maar een grote ijsfabriek (en in Engeland b.v. is een hele grote) heeft er veel be lang bij te weten of het over een week op een feestdag erg warm zal zijn of niet. In het eerste geval zal zij naar alle hoeken van het land waar zij filialen heeft, flinke hoe. veelheden consumptie-ijs sturen. Omgekeerd zal zij die zendingen van deze aan bederf onderhevige waar beperken als zij op slecht weer kan rekenen. Dr Drees schreef zijn memoires De minister-president, dr W. Drees heeft zijn memoires geschreven en zij zullen in oktober verschijnen bij de uitgevers Van Gorcum en Co. Dr Drees beschrijft hierin onder de ti tel „Van mei tot mei" persoonlijke herinneringen aan de oorlogstijd, aan zijn illegale activiteiten en aan zijn verblijf in Buchenwald. Hij spreekt ook over de eerste kabinetsformatie na de oorlog. TOP-VAKANTIEDRUKTE BEGINT DIT JAAR VROEGER De A.N.W.B. deelt mede, dat de bouwvakvakanties dit jaar weer in twee perioden van negen dagen ge splitst zullen worden. Deze vakanties zullen echter in het kader van het streven naar vakantiespreiding ruim een week vroeger beginnen dan het vorige jaar. Zo zullen de bedrijven ten noor den van de grote rivieren, met inbe grip van Rotterdam, hun vakantie hebben van 12 tot en met 2- juli tin 1957 was dit van 20 t/m 29 juli), die ten zuiden van de grote rivieren van 2 t/m 11 augustus (in 1957 van 20 t/m 19 augustus). De Bedrijfsraad voor het Bouwbedrijf heeft deze va kanties bindend vastgesteld. Aan de andere collectief-sluitende bedrijfstakken heeft het Bureau Va kantiespreiding het verzoek gericht hun vakanties niet tegelijk met de bouwvak weken vast te stellen, ten einde al te grote ODeenhopingen van vakantiegangers te voorkomen. Wel zal tengevolge van de vervroeging van de bouwvakvakanties een zeer groot aantal lagere scholen de aan vangsdata van de vakanties dienover eenkomstig vervroegen. Men realisere zich, zo zegt de A N. W.B. met nadruk, dat de grote drukte deze zomer dus reeds een achttal da gen vroeger zal beginnen. Als men niet aan deze periode gebonden is en de stilte zoekt, zal men er goed aan doen bij het maken van zijn vakan tieplannen hiermede rekening te houden. Maandagochtend heeft het m.s. „Bittern" uit Liverpool in de Amsterdamse haven tijdens het manoeuvreren een topkraan van 40 ton aangevaren. Het gevaarte kantelde en sloeg door het dak van een loods. De schade aan kraan, kade en loods wordt op een miljoen gulden geschat. Op de foto een beeld van de ravage. „NARROW ESCAPE" IN ART1S t Ir. J. Lohmann, lid van het directorium van de Neder landse Spoorweg. Ir Lohmann wordt genoemd als opvolger van de huidige president van de Ned. Spoorwegen, dr Den Hollander, die 31 mei a.s. 65 jaar wordt. Geen zekere toekomst voor verstekelingen De mensen, die als verstekeling aan boord van Nederlandse schepen naar ons land kwamen, hebben zich door deze reis geenszins van een vei lige toekomst verzekerd, Vooral niet zij, wier afkomst en nationaliteit aan duidelijkheid te wensen overlaat. De ouderen onder hen worden in verzekerde bewaring gesteld en het kamp „De Kruisberg" bij Doe- tinchem. Daar moeten zij wachten op de beslissing van het ministerie van Justitie, die eerst wordt genomen na dat zorgvuldig alle beschikbare ge gevens over iedere persoon afzon derlijk bestudeerd zijn. Weliswaar hebben zich reeds eni ge gevallen voorgedaan, waarin de beslissing gunstig uitviel voor de il legale immigranten. Bij afwijzing werden de verstekelingen naar het land van hun herkomst teruggezon den, zonder dat zich daarbij verdere jongeren worden overgebracht naar moeilijkheden hebben voorgedaan. Een hapje ging Nero's neus voorbij Het is een jaarlijks terugkerende I gebeurtenis in Artis, dat op de hoge muur, die de achterzijde van het I leeuiwenterras vormt, een wilde eend haar eieren uitbroedt. Waarom ze op j deze hoge en uiteraard zeer gevaar lijke plaats haar kroost het levens- li'Hht wil doen aanschouwen, is een raadsel. Ex zijn immers heel wat betere plekjes in de tuin te vinden, waar geen leeuwen beneden de wacht houden. Ieder jaar ging *het allemaal goed. Op een voorjaarsochtend vond de oppasser de moedereend plus een dozijn kleintjes in het water, dat de leeuwen op een afstand van het pu bliek houdt. Gevolgd door mama hadden de donsbolletjes zich van de toch zeker zes meter hoge muur naar beneden laten vallen op het domein van de op dat vroege uur nog in hun nachtverblijven opgesloten leeuwen, om vervolgens zo spoedig mogelijk het water op te zoeken. Ieder jaar hadden de oppassers het druk met de pasgeboren diertjes uit de gracht te scheppen en over te brengen naar een der vijvers, waar de moedereend die voortdurend in de buurt bleef, zich direct bij ze voegde. Het ver moeden, dat er ook dit jaar wel weer een nest eendeëieren zou worden uitgebroed van beneden af is daar niets van te zien maakte de Artis- technici extra voorzichtig, toen zij een dezer dagen enige werkzaam heden boven op de muur moesten verrichten. Zo stil en rustig mogelijk klommen ze de ladder op. Nauwelijks was de eerste Artis-man boven ge arriveerd, of er fladderde een ver schrikte eend op, terwijl in het door haar verlaten nest een groot aantal kuikens dooreenkrioelde. Ze hadden kennelijk pas enkele uren te voren het ei verlaten en waren nog niet zo ver, dat ze al uit het nest konden. Voor de eendemoeder bleef er maar één keus: zo gauw mogelijk met haar kroost van de bedreigde plaats te verdwijnen. Tot onsteltenis van ieder die het aanschouwde liet ze zioh plomp verloren naar beneden vallen. Ze belandde midden tussen de likkebaardende leeuwen, die op dit uur van de dag wél op hun terras waren. Met één spong was een der roofdieren bij de vogel en met een luide grom had hij de angstig fladde rende eend in de bek. Met opgeheven kop liep hij naar zijn geliefkoosd plekje, om daar met behulp van klauwen en gebit het onverwachte De bevolking van de plaats Moron in Venezuela heeft dit merkwaardige monument in een van de plantsoe nen staan. Het werd opgericht door de „Lions"-club en is een dankbare herinnering aan de overwinning, die na twaalf jaar felle strijd werd behaald op de „Anophe les" of malaria-mug. Het monumentje toont een sterk vergrote dode malaria-mug. Tweede arrestant in roofoverval Groningen De politie van Leeuwarden Jieeft gisteren weer een arrestant gemaakt in verband met de roofoverval op de bankloper S. v. d. Vries, die dezer dagen te Groningen van een tas in houdende 60.000 werd beroofd. Het bedrag is onder een vrachtauto terug gevonden. De politie te Leeuwarden heeft deze arrestatie verricht op ver zoek van de Groningse politie, die nog steeds een naarstig onderzoek naar de dader van de roofoverval in stelt. De arrestant is de 38-jarige C. J. B. uit Amsterdam, die zich toen hij gearresteerd werd in het huis van zijn ouders aan de Coutumerdijk te Leeuwarden bevond. De man is naar Groningen overgebracht in afwach ting van verdere resultaten van het onderzoek. Zoals men weet is eni^e uren na de overval reeds een 36-jarige man gearresteerd, die nog steeds vast zit, maar die pertinent ontkent, dat hij de overval heeft gepleegd. Nu er een tweede gearresteerde is, zou het er op kunnen wijzen, dat men aan de schuld van de eerste arrestant begint te twijfelen. hapje te consumeren. Tevreden liet hij zich er neervallen en opende de bek iets om de prooi beter met de klauwen te kunnen bewerken. Dat was voor de eend voldoende om zich in een uiterste fladderpoging tussen de gevaarlijke tanden vandaan te wringen en (geheel onbeschadigd!) het luchtruim te kiezen onder luide toejuichingen van de verzamelde op passers, die de leeuwen ongetwijfeld een goed hart toedragen, maar ze deze buit toch beslist misgunden. De unieke ontsnapping uit de leeuwen muil is alleen mogelijk geweest, doordat het roofdier de eend kenne lijk slechts bij de veren van een vleugel te pakken had en haar der halve geen letsel kon toebrengen. Inmiddels hadden de Artis-mensen op de muur de hulipeloze eendekui kens, die gelukkig nog niet in staat waren de moeder naar beneden te volgen, uit het nest genomen. Onder het toeziend oog van mama, die hoog in de lucht rondcirkelde, werden de kleinen naar een der vijvers ge bracht. En al heel spoedig streek de eend naast de stuurloos ronddrijven de jongen neer. Ze kwaakte eens wat. schudde haar veren recht en ging over tot de dingen van dag: de ver zorging van haar kroost In het Staargebouw in Maastricht zal maandag 19 mei een internatio nale pijprokers-wedstrijd worden ge houden, waarbij het streefgetal van 250 deelnemers als grens is gesteld. Reeds nu hebben zich 150 rokers en rooksters. (Er hebben zich ouk pijp- rooksters in Maastricht met heei dra gelijke rooktijden!) voor deelne ming gemeld). De Maastrichtse pijprokersclubs zijn aangesloten bij de internationale, in Amerika gevestigde, organisatie In dat kader heeft Maastricht zelfs een kampioen, die in een wedstrijd met de Haagse houder van de na tionale titel, de heer Sino, zijn „ri vaal" royaal versloeg: Leo Packbiers 112 minuten, de Nederlandse kam pioen Sino 101 minuten. Uit Lanaeken komen de Trage Trek kers en de Vrolijke Trekkers hun kunst meten met de Nederlands-Lim burgse pijprokers en uit Düsseldorf is er ook al een rokersclub, die de eer straf voorwaardelijk van haar land wil ophouden. proeftijd. STRAALJAGER j kreeg j KOGELS retour j Er staat op het moment op het vliegveld Valkenburg een Sea- hawkstraaljager met kogelgaten j in de metalen neus. De piloot heeft dezer dagen bijna zichzelf - neergeschoten. Bij een oefening vloog hij zeer laag boven de g grond. Hij loste enkele schoten. De kogels ketsten tegen de grond l en vlogen weer omhoog, waar- door ze zich in de neus van het toestel boorden. De piloot had niets in de ga- ten. Eerst op het vliegkamp werd vastgesteld, dat er kogelgaten in i de straaljager waren. Het toe- stel moet gerepareerd worden. DODENHERDENKING TE DORDRECHT DOOR V.M. 28 Ri Op Hemelvaartsdag, donderdag 15 mei a^. houdt het voorra. 28e Regi ment Infanterie de jaarlijkse doden herdenking. Het programma voor deze dag Luidt: 10.15 uiur. Samenkomst in de Ben tien kazerne te Dordrecht. 11.00 Koffiemaaltijd. 11.15 Vertrek naar de Herv. kerk te Dubbeldam. 11.45 Herdenking door de voorzitter en de beide geestelijke verzor gers. 13.00 Kranslegging bij het monument door majoor van Hoek en défilé langs de graven. 13.0017.00 Rondrit naar bekende punten. 17.00 Gezamenlijke snertmaaltijd. FOUT IN DE DAGVAARDING. De rechtbank te Rotterdam heeft vanmorgen de 47-jarige letierkundi- ge-vertegenwoordiger J. L. uit Den Haag ontslagen van rechtsvervol ging. Hij had in de periode van 28 juli 1956 tot maart van dit jaar ongeveer 7100,van de N.V. drukkerij J. M. te Gouda, voor zichzelf gebruikt. De rechtbank achtte dit wel bewezen, maar j.ndat in de dagvaarding het woord „opzettelijk" ontbrakt is L. niet strafbaar, aldus het vonnis De eis van zes maanden gevangenis- I jjS met drie jaar De Guitarist du bon Dieu, Père Aimé Duval, tijdens zijn optreden voor de K.R.O.-televisie op maandagavond 9.30 uur, welk programma op tele- recording werd vastgelegd.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7