Atoombommen hebben een doel zo lang zij niet vallen" RIJNSTREEK DUINSTREEK Hartelijke huldiging van Th. R. de Vroomen te Warmond Elke woensdag >^MARKT Shirts H-Shorts PeektCloppenburg Neg niet verontrustend» wel reden tot bezorgdheid DINSDAG 13 MEI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Studentenbijeenkomst te Leiden Op initaitief van de Theologische Faculteit der Leidse studenten vond gisteravond in de Stadsgehoorzaal te Leiden een bijeenkomst plaats waar het probleem van de atoomwapenen onderwerp van bespreking was. Eerste inleider daarbij was Lt.- Gen. M. E. E. H. Mathon, directeur van het Defensiecentrum, die zeide dat er drie punten van overeen komst bestonden tussen hem en dr Busk es, die na hem zou spreken: le. Afkeer van de oorlog, in het bij zonder met kernwapens; 2e. Afkeer van onderdrukking en onrecht; 3e. Eerbied voor eikaars mening, wan neer dit een eerlijke mening is. Generaal Mathon belichtte hierna het politiek aspect van de strijd voor of tegen wapengeweld. De communis ten strijden er tegen met alle midde len, waarbij het doel de middelen veelal moet heiligen. De NATO heett tot doel een oor log te voorkomen, doch is daarbij gebaseerd op zelfverdediging. Pa raatheid van het Westen is hierbij nodig ten opzichte van de ernstigste wapenen. Spr. belichtte daarna het militaire aspect van het vraagstuk en wees er op, dat de oorlog gericht is op het bereiken van een politiek doel en dat hij niet in de eerste plaats ver> nietiging tot doel heeft. In dit ver band wees spr. op het gevaar van de communistische propaganda tot verbod van atoomwapenen e.d. en herinnerde aan de vele pogingen, welke door het Westen zijn aange wend om tot overeenstemming in zake de oorlog met kernwapenen te komen, welke evenwel alle door weigering van Rusland op niets zijn uitgelopen. „Veiligheid en vernietiging staan naast elkaar" bü atoomgebruik, al dus vervolgde spr., die als zijn per soonlijke overtuiging uitsprak, dat Burgerlijke Stand Geboren: Cornelis zn van J. Zwart en N. van Hemert; Christina Apolo- nia dr van G. J. de Rover en C. J. Blij leven; Jacobus Cornelis zn van A. van der Meer en C. J. Touw; Mir. jam Geertje dr van H. A. Markus en G. A. de Raadt; lefke Mariëtte Ever- dine dr van K. Bakker en M. A. Duijser; Harmpje Adriana Johanna dr van H. A. J. Tjepkema en G. Bout hoorn; Willem zn van W. de Haas en S. E. Oosterom; Dirk Anton zn van A. M. H. Rooijackers en J. M. van Seters; Johannes Maarten zn van L. F. Beeloo en J. Zomer veld; Alida dr van J. Mark en H. Hereur; Johanna Elisabeth Maria dr van A. Wernard en L. van Leeuwen; Christina Jacoba dr van J. N. Rooijackers en C. Kul- cker; Christina Apolonia Maria dr A. Bernard en K. Mulder; Pieternella dr van M. C. van der Male en J. W. Bazen; Maartje Cornelia dr van B. Plesman en C. Hoogervorst; Hendri- cus Johannes zn van H. J. van Mun- steren en J P. Aben; Alphonsus Phillip Edwin zn van A. Jansen en T. Kenter; Gerrit zn van J. Haarland en H. C. Blok; Hans Herman zn van T. Snik en G. M. Gort. Getrouwd: T. P. J. Ober en H. C. Swets; N: van Loef en M. A. de Bruijn; W. Burgstede en D. H. Schalk Overleden: A. W. Gras 63 jr man; C. van der Lelie 67 jr man; C. J. C. Verstraaten 85 jr man; L. Brouwer 85 jr man. Wat lezers schrijven Leiden, 12-5-'58 MEER DAN VERKEERS- SPREIDING Met belangstelling heb ik gelezen over de verkeersspreiding in onze binnenstad. Alleen vraag ik bij steeds met verwondering af, waarom diver se aan- en afvoerwegen en de op bouw van het stationsplein, die soms al diverse jaren zo liggen' niet afge werkt worden, zoals de weg bij de oude Pesthuislaan, de weg over het Schuttersveld via de Molen de Valk en na demping van de Langegracht. Wanneer deze wegen klaarge maakt zouden worden, zou toch een grote verkeersstroom langs deze we gen worden afgevoerd en er wat luoht in de nauwe binnenstad komen met name de Haarlemmerstraat en de Breestraat. Ook de opbouw van het stations plein en van diverse kale plekken in onze binnenstad zou een heel an der gezicht zijn. Tevens zou ik willen vragen wat u denkt van een langzame moderni sering van de stad, zodat wij ook met diverse andere grote steden kunnen wedijveren. U dankend voor de afgestane ruimte, verblijf ik, Een abonné van uw blad. Naschrift redactie. U staat niet alleen met uw verzuchtingen. De Leidse raadsleden bijvoorbeeld drin gen herhaaldelijk aan op aanleg, van de weg over het Schuttersveld en aansluiting op de (gedempte) Lange gracht. Er zijn echter vele hindernis sen. Een ervan is het gebouw van de G.G.D., dat in de weg staat en men heeft voor deze gemeentelijke dienst nog geen ander onderdak. Sinds sep tember van het vorig jaar wordt ook het woord: „bestedingsbeperking" in de Leidse raad dikwijls gehoord. Wat uw slotvraag betreft: ook wij hebben vele malen gepleit voor aan passing van de stad aan moderne eisen, zonder dat het oude karakter van de Sleutelstad schade behoeft te leiden. het 't beste was het zoeken en het vinden van een oplossing in de we-1 tenschap en overtuiging, dat wij al len in Gods hand zijn en te beseffen, dat God ons dit middel van de atoom wapenen heeft gegeven, dank zij het welk wij op het ogenblik geen oor log hebben. Afwijzing communisme Dr J. J. Buskes, lid van het hoofd bestuur van de vereniging „Kerk en Vrede" betoogde het communisme volledig af te wijzen en dit in rela tieve zin en niet in zwart-wit-teke- ning, d.w.z. zoals Rusland het Wes ten en het Westen Rusland ziet. We zitten op het ogenblik met kernwa penen, die we niet kunnen missen en die we tevens niet kunnen gebrui ken. De atoombommen hebben slechts een dol als zij niet vallen. We moeten, aldus spr., niet zozeer opwekken tot ontwapening, omdat dit wreed zou zijn, maar wel om ons te bezinnen op de vraag: „Mag dit wel?" Spr. stelde tenslotte de vraag: „Waar ligt de grens in het hanteren van wapenen?" Uit zijn christe lijke levensovertuiging was spr. be vreesd, maar ook overtuigd dat het gebruik van atoombommen niet ge oorloofd is en hij wilde de politieke partijen de opdracht geven om de fantasie op te brengen nieuwe wegen te zoeken tot oplossing van de hui dige geschillen. Spr. was er daarbij van overtuigd, dat de drang tot de politici van onderop moet komen en langs andere wegen dan door atoom bommen tot een oplossing te komen van de huidige vraagstukken. Op deze inleidingen volgde nog enige gedachtenwisseling, geleid door prof. dr W. Banning, waarop de prae- ses der Theol. Faculteit, mej. Thea Barnard, een slotwoord sprak, waar bij ze vooral de sprekers dankte voor hun inleidingen. Agenda Leiden DINSDAG, 13 MEI KAB-Hartebrug. Jaarvergadering St. Antoniusclubhuis, 8 uur nam. WV (Vreemdelingenverkeer) Jaarvergadering, 't Gulden Vlies, 8 uur nam. Sociale Raad. „Kinderfonds. Veren. Naties" met film. In den Vergulden Turk, 8 uur nam. Week van de Fotografie. Kleuren- projectie. Boerhaavezalen, 9 uur nam. K. O.-excursie naar Haastrecht en Utrecht. Vertrek: Stadhuisplein, half negen vjn. WOENSDAG» 14 MEI Expogé. Algemene jaarvergadering. Central 8 uur nam. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk, kwart voor zeven nam. Ned. Kath. Bond v. Werkmeesters. Ledenbijeenkomst. De Harmonie, 8 uur nam. „De Leidsche Buitenschool". Le denvergadering. 't Gulden Vlies, 9 uur nam. DONDERDAG, 15 mei HEMELVAARTSDAG. VRIJDAG, 16 MEI „St. Christoffel". Handelsvertegen woordigers etc. Ledenvergadering. De Harmonie 8 uur nam. Congres. Ver. van Peadagogiek. Opening in Stadsgehoorzaal te 10.50 uur v.m. ZATERDAG, 17 MEI Congres Ver. van Peagogiek. Spr. pater prof. dr. N. Perquin s.j. Stads gehoorzaal, 10 uur v.m. Oud Leiden, Excursie naar Meyen- del, v.ertrek van Garenmarkt te 13.30 uur nam. DIENST DE APOTHEKEN. De avond- en nachtdienst wordt waargenomen door Apotheek Her- dingh Blanken, Hógewoerd 171, tel. 20502. Apotheek Oegstgeest Wilhelmina- park 8, tel 26274. ALPHEN AAN OEN HMH De 7-jarige Cornelia van den Ak ker, wonende aan de Stckterweg, is maandagmiddag omsteeks 16.15 uur op genoemde weg aangereden door een scootmobiel, bestuurd door de heer P. B. vertegenwoordiger te Lei den, toen het meisje op haar kinder fietsje de rijksweg ter hoogte van de Scheepswerf „De Vooruitgang" van rechts naar links overstak, zonder op het verkeer te letten. Het meisje liep bij de botsing een zware hersenschudding op en enkele lichte verwondingen. Dr. P. Steehouwer verleende eerste hulp. Het kind is per ziekenauto naar de ouderlijke woning overgebracht. STEEKVLAM IN DE KEUKEN. Omstreeks kwart over zes uur maandagavond is brand ontstaan in de keuken van de familie Haasbeek, wonende aan de Hooftstraat, doordat mevr. Haasbeek bezig was kleding stukken met benzine schoon te ma ken, terwijl het waakpitje van de geijser brandde. Een steekvlam zette plotseling de keuken in lichterlaaie, zodat in bijna geen tijd in de pas geverfde keuken alle verf was afgebrand. De heer H. slaagde er in, daarbij geholpen door enkele buren, met drie schuimblusapparaten, welke hij in zijn drukkerij achter de woning voor handen had, de brand spoedig te blussen. Mevr. H. liep aan haar han den brandwonden op. De spoedig o.l.v. de ondercomman dant, de heer W. v. Heemskerk gear riveerde brandweer behoefde geen water te geven. De schade in de keu ken is aanzienlijk. „Scheepspraet" speelde „In London staat een huis". De toneelclub „Scheepspraet", die in haar ruim tien jarig bestaan een goede naam heeft verworven, heeft maandagavond aan haar reeks successen een nieuwe toe gevoegd door een goede vertolking van het blijspel „In London staat een huis" door Michaël Clayton Hutton, vertaald door Alfred Pleiter. Al moge het succes van „Scheeps praet" voor een belangrijk deel wor den toegeschreven aan de deskun,:.- ge regie van Frans Somers, die xe club sedert de laatste jaren „onder handen" heeft, toch zou hij zeker dit peil niet hebben bereikt als het „materiaal" waarmede hij de dode letter van het verhaal tot leven moest brengen, de bekwaamheid tot het ge ven van een voortreffelijke voorstel ling ervan zou missen. Een voordeel die „Scheepspraet" bij al haar voorstellingen kan uitbuiten, is ongetwijfeld ook de uitgebreide re serve die de regisseur in staat stelt de juiste spelers te kiezen, en stuk ken van wisselende aard in studie te nemen. De heer A. J. Roos heeft ook dit keer een passend decor gecreëerd, de heer A. v. d. Panne verzorgde op aan nemelijke wijze de grime en de heer P. v. Heijningen verwerkte als een sluitend geheel de technische voor waarden tot het welslagen. Scheepspraet heeft als gewoonlijk ook nu weer een vlotte „bedrijvig heid" te zien gegeven, waaraan een tot in de puntjes „georganiseerde" to neelverdeling en goede rolkennis ten grondslag lagen en waarbij vrijwel door alle speelsters en spelers veel aandacht is geschonken aan de juiste mimiek en handeling. Het blijspel tot onderwerp de strijd van de familie Lord om het be houd van haar eigen home, dat door een fout van de organisatoren van een groot festival, ten prooi dreigt te vallen aan de aanleg van een weg naar festivalterrein. Frans Bloot speelde de rol van Henry Lord, de vader, mevr. D. Duin- Rolle die van zijn echtgenote Lilian Lord, Ankie Dekker was hun dochter Marina, mevr. C. Stouthamer, haar zuster Ada, mevr. N. Ockelon-j Schaafsma, de oudste dochter Joan. M. B. Figee was Cyril verloofde van Joan, K. v. Urk speelde voor David, de oudste zoon van de familie Lord, die Elly Spaan als Anne tot zijn vrouw had. E. van Doornemalen ver tolkte de rol van Mr. Filch, een rege ringsambtenaar en H. de Boer was de radioreporter Morris Hennessey. N. Samsom n.v. kan met recht trots zijn op haar toneelclub, die tot zulke prestaties in staat is en op voortref felijke wijze kostelijke kluchtigheid weet te paren aan kunstvol toneel spel. Hedenavond vindt de reprise van „The happy family" plaats in het Nutsgebouw, toegankelijk voor ieder een. Maatschappij tot Nut van 't Alge meen. In de bestuurskamer van het Nutsgebouw is maandagavond o.l.v. de heer W. Plomp, voorzitter, de jaarvergadering gehouden van het bijna 150 jarige departement Alphen a. d. Rijn van de Maatschappij tot nut van 't algemeen. De voorzitter heeft het jubileum, dat omstreeks 23 januari van het vol gend jaar wordt gevierd, ter sprake gebracht n.a.v. het feestprogramma, waarmede ca. 5000.gemoeid zal zijn. De desbetreffendè feestcommis sie, bestaande uit de heren J. Con- standse, voorz. ir. F. H. Kotter en ar chitect P. Groenhart, zal binnenkort nadere mededelingen verstrekken omtrent het grootse feest waarvan zij de uitgave op rond 5000.heeft be groot. VOORHOUT 14-JARIG MEISJE AANGEREDEN Gisterenmorgen was de 14-jarige dochter van de familie J. Kortekaas Jonker per rijwiel op weg naar de huishoudschool te Noordwijkerhout. Zij meende eerst nog de Boekhorst laan in te rijden, hetgeen zij, zoals later bleek, deed zonder richting aan te geven. Een haar achteroprijdende zandautochauffeur, die haar ternau wernood ontwijken kon, ondanks krachtig remmen en naar links uit wijken reed haar aan. Toen de auto tot stilstand was gekomen, bleek het meisje met haar voet onder het voorwiel beklemd te zitten. Toen de auto was terugge duwd, bleek haar voorvoet te zijn verpletterd. Dr. A. W. Bots verleende de eer ste hulp in de kapsalon M. Hoek, waar het meisje was binnengebracht, en gelastte overbrenging naar een ziekenhuis. Bij zijn benoeming tot officier in de Orde van Oranje-Nassau Overduidelijk is gistermiddag ge bleken, dat de hoge onderscheiding, die door H.M. de Koningin aan de heer Th. R. de Vroomen is toegekend, nl. ojjicier in de Orde van Oranje- Nassau, met grote voldoening door de vele verenigingen en organisaties, waarin de heer De Vroomen een be langrijke -plaats vervult, is ontvan gen. Zeer velen waren gekomen om hem met deze hoge onderscheiding geluk te wensen. De burgemeester sprak er zijn vreugde over uit, dat hij thans in het openbaar de gedecoreerde zijn gelukwensen mocht aanbieden. Hij had dit liever gedaan op de dag, waarop deze onderscheiding werd verleend, doch familie-omstandighé- den maakten dit niet mogelijk. Uitvoerig stond spreker stil bij de taak die voor de mens in de wereld is weggelegd, waarbij hij erop wees, dat deze taak, wil zij beantwoorden aan haar doel, een dienende moet zijn. Reeds in de prille jeugd komt deze taak tot uiting, later in het ge zinsleven, doch daarna ook in het maatschappelijk leven. Voor deze dienende taak is nodig een idealisme, een plezier en een genoegen in het geen men voorstaat en wil verwezen lijken. Wanneer ik uw leven overzie, aldus spreker, dan zijt gij, toen uw maatschappelijke positie verzekerd was, niet stil blijven staan. Veel en veelzijdig hebt gij gewerkt, niet al leen in deze gemeente en in het land, maar ook ver buiten de grenzen. Zeer froot is het aantal functies dat gij ekleedt als bestuurslid en onder voorzitter van de stichting Keuken hof. Wegens uw bijzondere vakken nis en het volledig beheersen van de Deense en Zweedse taal hebt gij in 1954 Z.M. de Koning van Dene marken rondgeleid en ingelicht op de tentoonstelling Keukenhof. Gij bent lid van het bestuur van de groep Scandinavische bloembollenhandela ren, lid van het dagelijks bestuur en later algemeen voorzitter van de Bond van Blocmbollenhandelaren, plaatsvervangend voorzitter van de onder-vakgroep export van bloem bollen, voorzitter van de vakgroep groothandelaren in bloembollen, la ter omgezet in het bedrijfschap voor de bloembollenhandel, bestuurslid van het bedrijfschap voor sierteelt- produkten, voorzitter van de r.k. mu ziek- en toneelvereniging St. Mat thias, ondervoorzitter van de Raif- feisenbank, voorzitter van de com missie tot organiseren van de Oran- jekinder- en volksspelen, terwijl, toen zulks nodig was, U ook bekleed de het leiderschap van de luchtbe schermingsdienst, van het comité Ne derlands Volksherstel en de Waters noodcommissie 1953. Dat uw werk in hoge mate wordt gewaardeerd, is duidelijk gebleken uit de u toegeken de hoge onderscheiding. Spreker wenst de heer De Vroo men hiermede dan ook van harte ge luk. In deze gelukwensen betrok hij ook mevr. De Vroomen en haar doch ter en hij hoopte dat allen nog een lang en gelukkig leven ten deel zou vallen. De heer Driehuis, onder-voorzitter van de Bond van Bloembollenhande laren, wees er op, dat als ooit een onderscheiding op de goede plaats gekomen is, dit zeker thans is ge beurd. Gij hebt, aldus spreker, enorm veel voor de vereniging gedaan en uw leiding getuigde steeds van een grott kennis van zaken, waarvoor de vereniging een grote en diepe be wondering heeft. De heer Verhagen, sprekende na mens het bedrijfschap voor Sierteelt- produkten, zeide verheugd te zijn, nu eens in het openbaar te kunnen ge tuigen van de grote verdiensten van de heer De Vroomen voor deze in stelling. In vele functies heb ik u mogen ontmoeten, aldus spreker, en telkens heb ik mogen ervaren, dat steeds het algemeen belang bij u prevaleerde. In uw positie als kwe ker en exporteur betrachtte gij steeds de grootste onpartijdigheid, al strook te dit dikwijls niet met uw persoon lijk belang. Dit is niet genoeg te waarderen en de hoogste leiding in den lande heeft met deze onderschei ding uiting willen geven van haar waardering voor uw onbaatzuchtig en idealiserend werk. Jhr. Van Nispen, voorzitter van de Algem. Ver. voor Bloembollencul tuur, memoreerde dat de naam van De Vroomen in het bloembollen vak een bijzondere klank heeft. Gij hebt veel tijd en zeer veel van uw kennis in dienst gesteld van de vereniging, die u hiervoor uiterst dankbaar is en uw belangen, die zowel op het vlak van de teelt als van de export lagen, hebben u nimmer aanleiding gege ven tot enige persoonlijke bevoor deling. Steeds stond u voor ogen het algemeen belang der vereniging, een houding die getuigt van een groot en zuiver karakter. De heer Van Dam, sprekende na mens het bedrijfschap voor de bloembollenhandel, wees er op, dat de werkzaamheden van de heer De Vroomen niet alleen lagen op het materiële vlak, doch ook de voor komende sociale problemen hadden zijn volle belangstelling en hiervoor past zeker een woord van bijzondere dank. De heer Vergeer sprak een woord van felicitatie namens de Raiffeisen- bank. Hij wees er op? dat ondanks zijn drukke werkzaamheden, de heer De Vroomen steeds ter vergadering aanwezig was, waarbij zijn weldoor dachte en van kennis van zaken ge tuigende adviezen hogelijk werden gewaardeerd. De heer De Vetten feliciteerde de heer De Vroomen namens St. Mat thias, waarvan de heer De Vroomen de grote organisator is en waaraan hij zijn hart heeft verpand. „Mat thias", aldus spreker, „heeft zeer veel aan u te danken en zal dit ook nim mer vergeten. Dr. Walenkamp sprak een woord van gelukwens namens de Stichting tot viering van Warmonds feesten. Dat u, na wat ik thans gehoord hebt, nog tijd beschikbaar had voor alle culturele en maatschappelijke instel- Poloshirt met rond® hols fleurige streepdessins - kleurecht - makkelijk mvm wasbaar. X leeftijd jaar. Short katoenen ribcord in 4 stoere kleuren - met elastische band - ijzersterk, prima wasbaar leeftijd 4 jaar. Werkloosheid in gebied van G.A.B.-Lisse Hoewel de werkloosheid onder de landarbeiders, wonende in het gebied van het Gewestelijk Arbeidsbureau-Llsse, door de directeur, de heer G. F. B. Maas nog, niet verontrustend werd genoemd, schept zij toch grote problemen omdat door verschillende oorzaken, o.m. door de voortschrij dende mechanisatie in het bloembollenbedrijf, niet alileen de z.g.n. sei zoen-werkloosheid toeneemt maar ook het aanbod zelfs in de arbeids intensieve maanden niet meer geheel wordt opgenomen. En dit laatste maakt vooral de ongerustheid gaande want daarnaast is in vergelijking met voorgaande jaren de vraag van werkgeverszijde zeer sterk gedaald. Daarbij komt nog het feit dat door de inperking van de bouwnijverheid vele, z.gn. ongeschoolde land-(grond)-arbeiders weer willen terugkeren naar het land- en tuinbouwvak en daardoor het aanbod van bloemistarbei ders niet onaanzienlijk komen verhogen. Daarnaast is de vrees niet onge wettigd dat bij voortdurende conjunctuurdaling ook een groot aantal ha venarbeiders, afkomstig uit het gewest Llsse, zullen worden ontslagen. Moge dan een en ander „nog niet verontrustend" worden genoemd, zeer geruststellend zijn de cijfers zeker niet. Einde maart 1958 stonden bij het G.A.B. te Lisse als werkzoekenden in geschreven 1042 arbeiders, t.w. uit het rayon Lisse 469 en het tot dit G.A.B. behorende rayon Katwijk 573. Deze cijfers daalden tot eind april met resp. 100 en 73, zodat toen het totaal bedroeg 869. Dit betekent een gemid delde van 29'/2 (Lisse 25, Katwijk 34) op een landelijk gemiddelde van pl.tn. 31 In vergelijking met vorige jaren is het aanbod sterk gestegen doch de vraag verontrustend geslonken, zoals blijkt uit de volgende cijfers van het rayon Lisse per uit. april van de jaren 1954 1956 1957 1958 Ingeschreven arbeiders uit de bouw- 6 3 9 18 6 3 6 25 275 27 08 200 22 26 38 31 3 8 35 68 14 11 53 Totaal 386 72 128 369 200 289 324 87 Verschil in aanbod 186 217 190 282 In het gewest Lisse, dus met inbegrip van het rayon Katwijk waren de cijfers: bovengenoemde categoriën 538 130 150 395 457 43 84 192 221 85 282 1216 173 319 869 270 415 441 146 Verschil in aanbod Bovenstaande cijfers spreken een ondubbelzinnige taal en daarbij komt de vrees dat een groot gedeelte van de werkloosheid zal duren tot aan de rooitijd van de bollen door de me chanisering van de voorjaarswerk- lingen, is voor mij een volkomen raadsel. Dit kan alleen geschieden, indien iemand in staat is een dubbel leven te lijden, zulks in de goede betekenis van het woord. De stich ting weet, dat zij in u een voorzitter heeft, op wie zij zich zonder enige zorg kan verlaten. Dankwoord De heer De Vroomen zeide getrof fen te zijn door deze grootse hul diging. In de allereerste plaats bracht hij dank aan H.M. de Koningin, die het behaagd heeft hem deze hoge onderscheiding toe te kennen en aan God die hem de kracht gegeven heeft dat te kunnen doen, hetgeen hij tot zijn plicht achtte. Bijzondere dank bracht spreker aan de burge meester voor de wijze waarop hij deze huldiging heeft georganiseerd en voor zijn vriendelijke en harte lijke woorden. Uitvoerig beantwoord de hij de verschillende sprekers, er op wijzende, dat het voorzitterschap van een vereniging alleen dan goed en vruchtdragend kan zijn, indien de voorzitter ook kan bouwen op zijn naaste medewerkers, wiens po sitie zeker niet minder is dan het voorzitterschap. Als je sympathie hebt voor een vereniging, aldus spr», gaat het vanzelf, want het werken is dan een plezier en een genoegen. Ook Warmond en zijn verenigingen hebben steeds mijn volle sympathie en al de jaren, dat ik voor de diverse verenigingen heb mogen werken, wa ren evenzovele jaren van plezier en genoegen. Melden wij nog dat de zaal van hotel De Stad Rome was herscha pen in een bloementuin en dat zeer velen, waaronder vele kerkelijke en wereldlijke autoriteiten, van de ge legenheid gebruik hebben gemaakt de heer De Vroomen eens letterlijk en figuurlijk in de bloemetjes te zet ten. Het was ook ten volle verdiend. 946 242 122 723 zaamheden. Het gaat er naar uitzien dat er slechts gedurende een korte fieriode van het jaar een z.g.n. mobie- e arbeidsreserve zal zijn m.a.w. dat voor velen blijvende, is structurele werkloosheid dreigt, temeer daar ook de vraag uit de industrie achterwege blijft. De aanvullende werken in deze om geving lopen bovendien geleidelijk af (Langeveld b v.) door moeilijkhe den o.a. met de zandafvoer, welke moeilijkheden weer worden veroor zaakt door de verminderde bouwnij verheid. Een gelukkig verschijnsel is voor alsnog dat de grote zeehavens Am sterdam en Rotterdam nog hoege naamd geen arbeiders uit het gewest Lisse hebben afgestoten, hoewel ook daar een sterk verminderde arbeids- mogelijkheid wordt waargenomen. Men beweert zelfs dat momenteel slechts vier van de zes werkdagen ar- beldsproduktief -ijn. Dit aanhouden van deze arbeiders schijnt te danken te zijn aan hun goede kwaliteit, een mening die ook in andere werkgebie den van ons land wordt gehuldigd. Dat kan tot gevolg hebben dat bij een niet al te lange duur van de huidige ongunstige gesteltenis op de arbeids markt, deze arbeiders op hun plaats blijven; zou het slechter worden of althans binnen afzienbare tij4 niet verbeteren, dan moet met de moge lijkheid rekening worden gehouden dat ook deze arbeiders het aanbod komen versterken. Met het oog op de gepubliceerde cijfers dringt zich weer meer en meer de vraag naar voren: al of niet indus trievestiging in de bollenstreek. De beroepsbevolking is sterk op het bloembollenbedrijf gericht. De vraag door dit bedrijf zal door rationeler arbeidsmethoden eerder afnemen dan groeien en dit, gevoegd bij de natuur lijke aanwas van deze beroepsbevol king, maakt het vraagstuk der werk verschaffing in de toekomst klem mend. In de achter ons liggende gunstige jaren heeft men aan dit vraagstuk geen aandacht meer willen besteden (met uitzondering wellicht van Sas- senheim); het zal nu te meer nodig zijn een oplossing te zoeken et wel op korte termijn.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 11