S)e £aidóe(Boti/fca/nt SCHUT Ernstige ongert Indonesische troepen landden op Halmaheira Worosjilof kwam niet naar Belgrado Krupp verkoopt niet „Expogé" herdacht zijn doden te Overveen Artsen staken in Wenen Leidse jongetjes stalen 900 gld» Pflimlin heeft ingrijpende plancen Tamelijk fris KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 12 MEI 1958 49ste JAARGANG No. 14407 Worosjl'ot zet Tlto voor Directeur: C. M v HAMERS VELD Hoofdredacteur- L. C J ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnem.. Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594; Advertent 20826 Giro 103003 Abonnemenspr. 10.59 p.w„ f 235 pjnnd., f 730 p kwart Franco p.p. f 8.—. Ad»ert: 17 ct p mjn. Telefoontjes f 130 DJAKARTA BLIJFT KLAGEN OVER BUITENLANDSE STEUN Er woeden thans hevige gevechten op de eilandengroep Halmaheira, waar regeringstroepen een groot offensief zijn begonnen tegen sterkten van de opstandelingen, aldus heeft een woordvoerder van het Indonesische leger zondagavond te Djakarta verklaard. De eilanden liggen ongeveer 480 km ten oosten van het opstandelingencentrum Menado op Noord-Celebes. De woordvoerder, luitenant-kolonel Rudy Pirngadie, zei, dat drie opstan delingen en één militair van de regeringstroepen waren gedood. Deze „grote" verliezen doen wel enigszins twijfelen aan de „hevigheid" van de gevechten. SPELEN BUITENLANDERS EEN ROL? Voorts wordt in een door Pringa- die uitgegeven communiqué gezegd dat buitenlanders een rol spelen in de opstand op Celebes. Ook zou wor den samengewerkt met opstandelin gen van de republiek der Zuid-Mo- lukken. Een gearresteerde opstande ling aldus het communiqué, ver klaarde, dat hij in Menado twee For- mosaanse kolonels had gezien. In het communiqué wordt voorts beweerd, dat een schip onder Neder landse vlag opstandelingen-strijd krachten had vervoerd, welke een regeringspost in het Oost-Indonesi sche gebied moester, aanvallen. Volgens het Indonesische persbu reau Antara helper, op het ogenblik ongev. 2.500 nationalistisch-Chinese en Philippijnse vrijwilligers de op standelingen op Celebes. Op vijf mei was reeds een protestnota naar de Philippijnse regering gezonden. Antara zegt, dat deze vrijwilligers hebben deelgenomen aan de aanval van de opstandelingen in het noor den van de Molukken en op de basis Morotai. De vrijwilligers hadden zich resp. op 24 en 27 april in het ge- helm op Formosa en de Philippijnen ingescheept en waren 29 april in de haven Kema op Celebes aangekomen. Het zenden der soldaten was de Indonesisch rumoer in Den Haag Zaterdagavond en zondagavond is het in Den Haag rumoerig geweest door schermutselingen tussen Indo nesische en Nederlandse jongelui. Zaterdagavond in de omgeving van de Weimarsiraat, de Koningin Emma- kade en het Koningsplein; zondag avond op -de hoek van de Laan van Meerdervoort en de Goudenregèn- straat. Gisteravond waren op de hoek van de Goudenregenstraat naar schatting een 80 Indonesische jongelui bijeen, die het de voorbijgangers lastig maakten en hen aanvielen met stuk ken ijzer, bierflessen en zelfs met messen. Drie personen, die toevallig pas seerden en er niets mee te maken hadden, werden gewond. Het waren een 18-jarige scholier, een 18-jarige militair en een 16-jarige scholier. De laatste kreeg een messteek in het hoofd en moest in het ziekenhuis Philippijnse minister van defensie, Vargas, bekend. Hij inspecteerde hen te Davao, aldus het persbureau. De vrijwilligers zouden zijn gele gerd in kuststellingen en zouden deel uitmaken van luchtdoeleenheden. Hun officieren werden instructeurs. De schepen die nen vervoerden, had den geen nationale kentekenen en waren vergezeld van twee bommen werpers van het type „B-26", aldus Antara. Sowjet-steun. De Philippijnse minister van De fensie Vargas heeft verklaard, dat Russische militaire adviseurs de In donesische regering helpen bij het onderdrukken van de opstand. De Philippijnse inlichtingendienst heeft volgens hem ontdekt, dat de techni sche adviseurs, die de Sowjet-Unie naar Indonesië liet gaan, in werke lijkheid militaire deskundigen zijn. GEEN NEDERLANDSE HULP Bevoegde kringen in Den Haag hebben desgevraagd categorisch de juistheid ontkend van berichten uit Indonesische bron, als zou de Neder landse marine steun verlenen aan de rebellenacties in Indonesië. Deze ge ruchten. aldus bevoegde zegslieden, zijn volledig uit de lucht gegrepen. NEDERLANDERS UIT Z. BANDOENG Volgens het Indonesische persbu reau Antara zouden alle Nederlan ders in het zuiden van de provincie Bandoeng opdracht gekregen hebben dit gebied binnen 48 uur te verlaten. Tot deze maatregel, die 69 Neder landers treft, zou uit veiligheidsover wegingen besloten zijn. De betrokke nen zouden 8 mei van het besluit in kennis gesteld zijn. Volgens gewoonlijk goedingelichte kringen te Bonn wenst Alfred Krupp zijn belofte, om zijn kolenmijnen en staalfabrieken te verkopen, niet na te komen en wordt hij in deze houding gesteund door de Westduitse regering, die dit de vorige maand officieel aan de geallieerden heeft medegedeeld. Krupp's belofte maakt deel uit van de maatregelen tot ontvlechting van het Krupp-concern, die de geallieer den hebben getroffen. Krachtens deze belofte is Krupp gehouden vóór maart 1959 zijn kolen- en staatbelangen te verkopen, voornamelijk aan Duitse ondernemers. De mijnen, die Krupp nog bezit, ne men ongeveer drie procent van de Duitse steenkolenproduktie voor hun rekening. De staa fabrieken te Rhein- hausen, die eigendom van Krupp zijn, produceren ongeveer 2 miljoen ton ruw staal per jaar, of ongeveer een twaalfde van de totale Westduise produktie. Gevechten in Tripoli Demonstraties tegen de W esters- gezinde Libanese president Chamoun zijn het afgelopen weekeinde in de Noordlibanese havenstad Tripoli ont aard in ernstige ongeregeldheden, waarbij ongeveer tien personen om het leven zijn gekomen. Ook vielen er minstens honderd gewonden. Waarschijnlijk speelden communis ten een belangrijke rol in de onlus ten. Tijdens de ongeregeldheden spoorden de Syrische en de Egypti sche radio de Libanezen tot openlijke opstand aan. Tito onder druk Zoals de laatste dagen wel ver wacht werd, is de Russische president Worosjilof zondag met naar Joego slavië gekomen voor een officieel be zoek. dat 10 dagen had moeten du ren. Hij beeft zijn bezoek „uitgesteld." Dit werd gisteren in Belgrado be kendgemaakt, twee uur nadat het Russische staatshoofd daar had moe ten aankomen. Vijf uur later riep ook radio-Moskou het bericht om, even eens zonder commentaar. Het bericht heeft de Joegoslaven niet verrast. Men hield al enige tijd rekening met het uitstel van het be zoek, nu de strijd tussen Joegoslavië en de andere communistische landen weer in alle hevigheid is opgelaaid. In Belgrado meent men, dat de ideo logische oorlog wel even fel zal wor den als tien jaar geleden, toen Tito uit de Komimorm werd gestoten. Ultimatum van Kroestsjef. De Russische premier Kroestsjef zou inmiddels aan de Joegoslavische communisten een brief hebben ge- scheven, waarin hij vierkant eist, dat zy zich zullen aansluiten bij het oos telijke blok onder leiding van het Zuïdwal worden opgenomen. De mi-1 Kremlin. Kroestsjef sou de Joego- litair kreeg een hoofdwond en een slavisc-he communisten hebben messteek in de handpalm en de der de jongen verwondingen aan de be nen. Toen de politie arriveerde, na men de oproerkraaiers de benen. waarschuwd, dat de solidariteit van de communistische wereld op het spel staat. Deze eis van Kroestsjef wordt be schouwd als een „ultimatum". Als Joegoslavië weigert de mening van de meerderheid der communistische partijën te aanvaarden, zou dit weer slag hebben op de betrekkingen bus sen de staten. In de rij van communistische bla den, die Joegoslavië kritiseren, heeft zioh thans ook het Oostduitse blad „Neues Deutschland" geschaard. Het Poolse communistische partij blad „Trybuna Ludu" heeft zaterdag zijn lezers ingelicht over het conflict. Tevoren was in Polen niets over de jongste ontwikkeling gemeld. Het Poolse blad heeft beide standpunten weergegeven zonder partij te kiezen. Ook de veteranen kwamen niet. Een delegatie van Russische oor logsveteranen die zaterdag in Bel grado werd verwacht, is niet op het vliegveld van Belgrado aangekomen, waar Zuidslavische functionarissen en fotograven vergeefs hun komst af wachtten. FIETS MET STRAALAANDRIJVING De eerste Japanse fiets met straal aandrijving waarschijnlijk het eerste voertuig van dit soort ter we reld is zaterdag te Tokio ontploft met als gevolg, dat de ontwerper, 'n student in de vliegtuigbouw, in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Toen de straalfiets een snelheid van twaalf kilometer per uur had bereikt sprong de motor uit elkaar. Een overzicht van de herdenking van de Nederlandse Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen, die zaterdag op de Erebegraafplaats in de duinen bij Overveen werd gehouden. De opstandelingen slaagden erin grote gedeelten van de stad en een aantal politiebureaus te bezetten. Re geringstroepen hadden de situatie zaterdagavond laat weer in handen. Ook zondag werd echter in gedeel ten van de stad nog gevochten. De relletjes begonnen zaterdag toen betogers de bibliotheek en de boekwinkel van de Amerikaanse voorlichtingsdienst in brand staken. Daarna plunderden zij een wapen handel. Met de gestolen wapens be schoten zij laüer de regeringstroepen. Zo'n vreedzame staking. Directe aanleiding tot de ongere geldheden was een algemene staking, die door de oppositiepartijen was af gekondigd, nadat de eigenaar van een blad van de oppositie was vermoord. De leiders van de oppositie zeiden het later te betreuren, dat een vreed zame staking in bloedige relletjes was ontaard. Een belangrijke factor bij de onge regeldheden was ook de controverse in het land over de mogelijkheid van een tweede ambtstermijn van presi dent Chamoun. De oppositiepartijen, waaronder de communisten, willen trachten te voorkomen, dat hij zich opnieuw kandidaat zal stellen voor hel presidentschap. Ook in andere Libanese steden is het onrustig geweest. In verband met de staking van dok- toren, die reeds twee weken duurt, zuilen de Weense ziekenhuizen mor gen een derde van alle patiënten ont- Vandaag hebben vertegenwoordi gers van cie 1500 Weense ziekenhuis doktoren een nieuw onderhoud met kanselier Julius Raab. De doktoren hebben een aanbod van Raab als on voldoende verworpen, doch zelf hun salariseisen enigszins gematigd. AMERIKAANSE KERNWAPENONTPLOFFING De Amerikaanse commissie voor de kernenergie heeft medegedeeld, dat een kernwapen zondagochtend vroeg op 't atol Bikini, in de Grote Oceaan, tot ontploffing is gebracht. Er werden geen nadere bijzonderheden verstrekt. Geef moeder een schemerlamp Drie wel zeer jeugdige Leidse jon getjes hebben zaterdag een koopman op de Leidse markt beroofd van een portefeuille, inhoudende negenhon derd gulden. De koopman miste op zeker ogen blik zijn portefeuille en deed aangif te bij de politie. Het wachten was toen maar op een tip want er had zich nog geen dief aangemeld. Opheldering in de mysterieuze ver dwijning werd later op de middag ge geven door een winkelier, die de po litie opbelde, dat er een nogal rijk jongetje bij hem in de winkel was gekomen, dat vroeg om een schemer lampvoor moederdag. Hij stond wat stuntelig met een sta pel papieren geld te zwaaien en de winkelier, die argwaan kreeg, bood vriendelijk aan, het geld veilig in een enveloppe te doen. Het jongetje ging gretig op het aanbod in en gaf daar door de winkelier de gelegenheid, de politie te bellen. Op het bureau werd het jongmens (9 jaar oud) gehoord. Hij bekende, samen met twee vriend jes, resp. tien en elf jaar, de diefstal te hebben gepleegd. Tot dusver zijn pas zevenhonderd gulden van de buit teruggevonden. Hoeksteen voor Nationale Gedachteniskerk Onder zeer grote belangstelling heeft de Aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr B. J. Alfrink, zaterdagmiddag in Rhenen de hoeksteen gelegd van de nationale katholieke Gedachteniskerk aan de Grebbeberg. Tegelijkertijd werd een parkamenten oorkonde, geborgen in een loden koker ingemetseld. Op de foto zien we mgr. Alfrink bij het plaatsen van de hoeksteen. Vijf maanden zonder parlement Pierre Pflimlin, de 51-jarige leider van de liberale groep der Katholie ken in Frankrijk, heeft zich zater dagavond bereid verklaard een ka binet te vormen. Hij is van plan om, als hij de nodige steun krijgt, het Franse parlement volledige volmach ten te vragen voor de duur van vijf maanden en de afgevaardigden tot oktober met vakantie te sturen. Daarna zou hij bereid zijn zijn ont slag in te dienen. In die vijf maan den wil hij een „shock-therapie" to- passen om het land weer op de been te brengen. Over het algemeen worden zijn kansen om Frankrijk een nieuwe re gering te geven echter niet hoog aangeslagen. Hij heeft tot dusver meer negatieve dan positieve reac ties op zijn pogingen gekregen. Morgenmiddag zal hij voor de na tionale vergadering verschijnen. Pflimlins „shock-therapie" bestaat uit de volgende punten: 1. Verlenging van de diensttijd van 24 tot 27 maanden. 2. Nieuwe belastingen, die 40 mil joen fr. moeten opbrengen, om de oorlog in Algerië te kunnen financieren. 3. Een gedwongen spaarregeling voor loontrekkers en loonsver hogingen, die echter niet direct uitbetaald mogen worden, doch belegd moeten worden in spaar- brieven. 4. Stabilisatie van de prijzen van levensmiddelen en industrie producten. 5. Verlaging van de invoer met 25 percent en rantsoenering, met prioriteit voor belangrijke in dustrieën, van grondstoffen. 6. Rantsoenering van de consump tie van rundvlees in Frankrijk zelf om de prijs hiervan te doen dalen en een exportoverschot te kweken. 7. Subsidie op de export. Dit nummer bestaat uil 10 pagina's Gedurende het weekeinde drong koudere polaire lucht verder het vas teland van West-Europa binnen. Het geen op vele plaatsen met zware re genval gepaard ging. Zo viel in Frankrijk in de nacht van zondag op maandag plaatselijk ongeveer 20 mil limeters. De zeer warme lucht, waar in overdag temperaturen van iets meer dan 30 graden voorkomen, be vindt zich thans nog uits'uitend bo ven het Middellandse Zeegebied en de Balkan. Zij is echter inmiddels ook uit Spanje en Portugal verdreven. Een krachtig gebied met hoge baro meterstanden bij de Azoren breidde zich geleidelijk verder naar het oos ten uit. Langs de noordflank van dit hogedrukgebied bewegen een aantal weinig actieve storingen in de rich ting van West-Europa, terwijl zich bij Ierland nog een oude depressie bevindt, welke geheel is gevuld met koude polaire lucht, waarin buien voorkomen. Dit lagedrukgebied ver plaatst zich in de richting van de Noordzee en het zal het weer in onze omgeving de eerste paar dagen blij ven beheersen. Het weer blijft dan ook tamelijk koud met een kans op enkele buien. (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). TAMELIJK KOUD WEER Wisselend bewolkt met plaat selijk enkele buien. Matige, tij delijk vrij krachtige wind tussen zuidwest en west. Vrij koud. 1 13 Mei zon op 04.50; onder 20.23; maan op 02.39; onder 14.59. Hoogwaterstanden 13 Mei v.m. 11.40; n.m. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID ALGIERS zwaar bew. regen regen licht bew. zwaar bew. onbew. zwaar bew. zwaar bew. regen geheel bew. regen geheel bew. onbew. geheel bew. regen licht bew. zwaa bew. geheel bew. licht bew. onbew. half bew. onbew. onbew. zwaar bew. licht bew. 13 C. 17 Korreltje Wanneer men de hoop laat varen, vaart men zelf met haar mee.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1