Het sprekende testament Eerste Kamer aanvaardde de Deltawet met algemene stemmen Ned. kruisers krijgen geleide projectielen Bereid tot overleg met België Schema binnenexposities In één jaar stoomt KLM-keuken fantastische cijfers klaar Oproep tot eenheid der vrije volkeren DONDERDAG 8 MEI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Met een forse hamerslag heeft de voorzitter van de Eerste Kamer, mr J. A. Jonkmam, gistermiddag de parlementaire behandeling van de „Ontwerp- Deltawet" afgesloten, nadat het wetsontwerp met algemene stemmen was aangenomen. Ter accentuering van dit belangrijke, historische moment, hadden de leden van de Kamer na de uitvoerige rede van de minister van waterstaat, Algera, besloten van repliek af te zien. Onmiddellijk na de hamerslag kreeg de minister tal van handen te drukken. Uitvoerig weerlegde de minister vervolgens het bezwaar dat in K.V.P.- kringen gerezen was, met betrekking tot artikel 4 van de Deltawet, dat strijdig zou zijn met de Grondwet. Sprekend over de taak van Water staat, zeide hij voorts, dat het depar tement op de eerste plaats een be stuursapparaat is en geen ingenieurs bureau. De Raad van Waterstaat ad viseert bij het maken van schetsen en plannen. Er zitten behalve ingenieurs ook personen in met grote bestuurs- ervaring. De objectiviteit t.a.v. wa terstaatsdienst is evident: „We gaan geen grote werken maken ter wille van de show" ze meende de minister. De bewindsman kon geen voorspel lingen doen over de kwestie van stij ging van het waterpeil en bodemda ling maar daling van de bodem t.g.v. aardolieboringen achtte hij uitgeslo ten. Historisch moment Het ontwerp Delta-wet werd in no vember 1955 ingediend bij de Staten Generaal. Thans is het zover, dat het gehele Delta-project ten uitvoer ge legd kan worden. De minister dankte allen, die hem tot dusver hun spontane medewer king hebben verleend. Reeds is veel voorbereidend werk verricht, ook technisch. Op dat technisch kunnen wilde spr. zich niet verheffen. „Wij zijn een groot werk begonnen", zo zeide hij, „en in het besef van onze afhankelijkheid van God en met de bede in het hart, dat Hij dit alles zal zegenen, zullen we slagen". Deze laatste vergadering gewijd aan het Deltaplan, werd geruime tijd bijgewoond door de Belgische senaats commissie van openbare werken, die toevallig in ons land verbleef en door de Belgische ambassadeur F. X. J. M. G. baron van der Straten-Waillet. Een gedeelte van de betrokken wa teren grenst namelijk aan België en de Belgische positie is bij verdrag ge regeld. De Nederlandse souvereiniteit over de betreffende wateren achtte de minister niet onbeperkt. De ver dragsbepalingen moeten worden na geleefd maar er zal worden gehan deld in de geest van goede nabuur schap. Saamhorigheidsbesef. „Voor de Belgen hebben wij geen geheimen" zo zeide de minister. „Ne derland is zich volkomen bewust van de Belgische belangen en is steeds bereid, het overleg met de Belgen in Benelux-geest te voeren". In de aan wezigheid van de Belgische gasten, die dezer dagen een bezoek gebracht hebben aan de Delta-werken en aan het Waterloopkundig laboratorium te Delft, zag.de bewindsman een bewijs van steeds groeiend saamhorigheids besef. De Delta-werken, zo meende spr., zullen worden uitgevoerd in het tem- Ïio, bepaald door de eisen van de vei- igheid. (Advertentie) Van Nelle bestellen.' Jonge onderofficieren kunnen naar de K.MA Minister Staf heeft terwille van jonge onderoliicieren die officier wil len worden de mogelijkheid geopend alsnog op de Koninklijke Militaire Academie te Breda toegelaten te wor den. De minimum leeftijd is namelijk verhoogd van 21 tot 23 jaar. Deze onderofficieren kunnen alleen bij niet-technische onderdelen ge plaatst worden. Een andere voor waarde is, dat deze onderofficieren op eigen gelegenheid het diploma HBS, gymnasium of hogere techni sche school hebben behaald en als onderofficier „goed" zijn beoordeeld. Indien zij op de KMA toegelaten worden, kan hun ook een tegemoet koming in de studiekosten worden verleend. (Advertentie) Van Nelle bestellen! RIJ3EWIJS-A (STRAKS) VOLDOENDE VOOR AUTO SCOOTER. De kantonrechter te Delft heeft gis teren de Haagse loodgieter, die enige weken geleden terecht had gestaan omdat hij in Berkel en Roodenrijs had gereden met een autoscooter, terwijl hij slechts in het bezit was van een rijbewijs-A (motoren en scooters), van rechtsvervolging ont slagen. Omdat de man een folder van de importerende firma had getoond, waarin werd gezegd dat men deze voertuigen mag besturen als men in het bezit is van een rijbewijs-A, had de kantonrechter, die meende dat de autoscooter een auto is, de zaak aan gehouden om technische gegevens in te winnen. De substituut-officier van justitie zeide dat een uitgebreid onderzoek is ingesteld, waarbij de importeur van de autoscooters en ministeriële in stanties betrokken zijn geweest. Hierbij is gebleken, dat een wettelij ke wijziging is te verwachten, waar bij het bezit van een rij be wijs-A inderdaad voldoende zal zijn.. De im porteur had hiervan de toezegging al gekregen en men is dus kennelijk wel wat te vlug geweest. Bij de vierwielige scooters gaat het om de wielafstand en het streven is er op gericht, in de toekomst bij der gelijke voertuigen te vermijden, dat men twee rijbewijzen nodig heeft. Aangezien het begrijpelijk is, dat de verdachte op de folder is afge gaan, vroeg de substituut officier ont slag van rechtsvervolging, waarmee de kantonrechter akkoord ging. Doodsteek voor Oestercultuur. Met een bijdrageregeling voor de landbouw en voor andere belangen is men nog niet verder dan intern be raad in de betreffende commissies. Evenmin is er nog iets naders te zeg gen over een vergoedingsregeling voor vissers en oesterkwekers. Minis ter Vondeling zeide met betrekking tot deze laatste cultuur, dat proeven in het laboratorium te Wemeldinge schijnen uit te wijzen, dat het achter de dijken wel niet mogelijk zal zijn, oesterlarven te kweken maar volko men zekerheid hierover had men nog niet. Evenmin is er nog zekerheid over het tijdstip, waarop een brug over Het Haringvliet gebouwd zou kunnen worden, naar welk plan de sympathie van de minister uitging. Eveneens hoopte hij op een inpoldering van de Lauwerzee maar ook hier is het on derzoek nog niet ten einde. Over de verbetering van de water kering nabij Domburg is nog niets be slist. Getracht zal worden, het profiel van strand en duin te handhaven en het stadje niet te ontsieren. Hierbij zegde de minster toe, er op toe te zien, dat men bij de dijkenbouw voorzich tig te werk zal gaan. Alvorens de behandeling van de Deltawet werd afgesloten, heeft de voorzitter van de voorbereidende commissie, de liberaal Baron de Vos van Steenwijk, minister Algera ge lukgewenst met het bereikte resul taat. Hij sprak daarbij de wens uit, dat dit plan tot zegen van het gehele vaderland zal strekken. (Advertentie) Van Nelle bestellen! De vloot nu voor baar taak berekend Type „Tetriër" De regering heeft, aldus bericht de Marinevoorlichtingsdienst, be kend gemaakt dat Hr Ms kruisers ,J)e Ruyter" en ,J)e Zeven Provin ciën" bewapend zullen worden met geleide wapens. Een hechte samenwerking het nauwe contact dus tussen de Ameri kaanse en Nederlandse marine leidde in 1957 tot een gezamenlijke studie, waaruit zowel de wenselijk heid als mogelijkheid bleek om de Nederlandse kruisers te bewapenen met Amerikaanse geleide projectie len. Onze grote bondgenoot, aldus de Marinevoorlichtingsdienst, zal bij deze nieuwe bewapening aanzienlijk in de kosten bijdragen door de be nodigde projectielen en de bijbeho rende lanceerinrichtingen en gelei- dingsapparatuur in het kader van de wederzijdse bijstand te leveren. De kosten van het installeren aan boord hetgeen op Nederlandse werven zal geschieden zullen door Neder land worden gedragen. Terriër „De geleide wapens zijn van het type „Terriër", zoals die bij de Ame rikaanse marine in de komende jaren in gebruik zullen zijn. De „Terriër" is een wapen voor gebruik tegen vliegtuigen; het is een raket met vaste brandstof welke met behulp van een radarbundel naar zijn doel geleid wordt. Grote trefzekerheid. De „Terriër" heeft een snelheid welke enige malen die van het ge luid overtreft. Het hoogte- en af- standbereik en de trefzekerheid van de „Terriër" zijn voldoende om mo derne vijandelijke straalbommen- werpers te vernietigen voordat zij tot effectieve actie tegen de sche pen kunnen overgaan. Aangezien de Koninklijke Marine de nieuwste uitvoering van de „Ter riër" zal ontvangen en dit projectiel er een van een „familie" van wa pens is welke in de loop der jaren zullen uitkomen, betekent deze be- (Advertentie) Van Nelle bestellen! HET BELEID VAN DIRECTEUR GEMEENTEWERKEN WINSCHOTEN. De gemeenteraad van Winschoten heeft woensdagavond na een langdu rige bespreking van het beleid van b. en w. ten aanzien van de gang van zaken bij de dienst Gemeente werken en in het bijzonder het be leid van de directeur, besloten te wachten op de uitslag van een onder zoek door deskundigen, dat gaande is. De fractieleider van de communis ten had voor de vergadering een aan tal schriftelijke vragen gesteld over deze kwestie. In de beantwoording van de vragen is o.m. gezegd, dat de directeur van de dienst Gemeente werken toestemming had om in een aantal gevallen havenwerkzaamhe den te verrichten. Voorts erkenden b. en w., dat in het bestek van de ha venwerken enige keren wijzigingen waren aangebracht, deels met goed keuring van b. en w., doch er kon nog geen antwoord gegeven worden op de vraag, of en in hoeverre de ge meente door deze wijzigingen ern stig is benadeeld. Hiernaar stellen deskundigen een onderzoek in. B. en w. beloofden zo spoedig mogelijk na dere inlichtingen te verstrekken, waarna de raad besloot op de uitslag van het onderzoek te wachten. wapening dat de Nederlandse krui sers zeker tot 1970 geheel „up to date" en voor hun taak bescher* mingen der zeeverbindingen be rekend zullen zijn. Door de grote mobiliteit van onze vloot, haar harmonische opbouw, moderne uitrusting en bewapening zal zij zowel in een wereldconflict als bij lokale ordeverstoringen een zeer waardevolle bijdrage voor de be scherming der Nederlandse belangen betekenen, aldus de Marinevoorlich tingsdienst. Int. Tuinbtentoonstelling 60 In het kader van de internationale tuinbouwtentoonstelling 1960 te Rot terdam is voor de binnenexpositii een ontwerp schema opgesteld, dat als volgt luidt: Van 26 maart tot en met 4 april: bolboemententoonstelling. Van 14 tot en met 24 april bloemisterij, bomen, cyclamen, azalea's en produkten van de handelskwekers. Van 6 tot en met 15 mei perkplanten (Nijmegen), Irissen, Orchydeëen, produkten van handelskwekers, bloeiende en niet- bloeiende potplanten en andere bloemkwekerij produkten. Van 25 mei tot en met 6 juni groene plan ten, Gloxynia's, Bougainvillea's en andere bloemkwekerij produkten. Be gin juli tentoonstellingen met rozen als hoofdprodukt, Lathyrus en vaste planten. Van 22 tot en met 27 juli internationale Binderij tentoonstelling Van 5 tot en met 16 augustus bota nische tuinen, Canna's, Delphinium, Gladiolen en andere bloemisterijge wassen. Van 3 tot en met 12 septem ber Dahlia's en andere bloemisterij gewassen en orchideeën. Van 17 tot en met 26 september Chrysanthen en andqre bloemisterijgewassen. De data voor inzendingen van groente en fruit, te exposeren in de beide hallen, zijn nog niet vastge steld. Een dagelijkse puzzle wat eten we vandaag Natuurlijk Een kaasgerecht (Een originele en zo lekkere oplossing 1 van Uw probleem ioo gr. kaas (vraag naar, jonge, Goudse kaas Ij S sneetjes oud brood 8o gram roomboter GEBAKKEN KAAS-BOTERHAMMEN De sneetjes brood met een gedeelte van de boter smeren. Op 4 boter hammen een flinke plak kaas leg gen en daarop de 4 onbelegde sneet jes. De dubbele boterhammen in de koekepan met de rest van de boter aan beide zijden snel lichtbruin bakken. Doe nog meer met kaas (Advertentie) REÜNIE OUD-ILLEGALEN OP HET LOO In een der zalen van het koninklijk paleis Het Loo te Apeldoorn, voor dit doel door koningin Juliana beschik baar gesteld, wordt op tweede Pink sterdag een reünie gehouden van oud-illegalen werksters en werkers, die na de bevrijding op Het Loo wer den verpleegd. Oud-illegalen, die aan de reünie willen deelnemen, kunnen zich aanmelden bij mevrouw F. Lin- schoten—ter Wengel, te Apeldoorn. DODELIJK ONGEVAL. Te Slootdorp is dinsdagmiddag de vijfjarige Henny Bosma bij het over steken van de Brink aldaar tegen een personenauto uit Anna Paulow- na gelopen. Zij werd geschept 3.1 kwam onder de auto terecht. Een in de nabijheid wonende arts verleen de eerste hulp en liet het kind, dat ogenschijnlijk een arm en een sleu telbeen gebroken had naar het Cen traal Ziekenhuis in Alkmaar vervoe ren. In de loop van de avond is het kind daar overleden. De boter vliegt weg op Schiphol De KLM-grondkeuken op Schiphol (die geheel los staat van de keukens der luchthavenrestaurants) verzorgt de maaltijden en dranken en een an dere afdeling de kranten en tijdschrif ten voor de passagiers, die met de toestellen van de Nederlandse maat schappij en met die van de pool-geno- ten op de eerste étappes der intercon tinentale lijnen en die van Europa de Amsterdamse luchthaven verlaten. In andere delen van de wereld heeft de KLM ook dergelijke keukens, zo als b.v. in Karachi en New York, waar in omgekeerde richting de maaltijden en wat dies meer zij op dezelfde wijze als op Schiphol voor de reizigers worden klaar gemaakt. De onderstaande getallen slaan al leen op de leveranties vön de grond- keuken op de thuishaven). In het jaar 1957 heeft de grondkeuken van Schiphol 250.000 liter koffie en thee voor gebruik in de vliegtuigen gezet, waarvoor alleen aan koffie 29.000 kg. nodig was en aan suikerzakjes vier miljoen stuks. Het aantal toeberei de warme maaltijden liep tot een half miljoen op en het aantal sandwiches den 25 miljoen stuks meegegeven. Nederlandse, Engelse, Duitse, Ame rikaanse, Deense, Zweedse, Noorse, Franse en Belgische kranten en tijd schriften werden ten getale van 1.450.000 exemplaren in de cabines der vliegtuigen uitgedeeld of ver kocht. (Advertentie) Van Nelle bestellen! PERSSPIEGEL DEMAGOGISCH Het Alg. Handelsblad (lib.) schrij vend over de controverse Hofstra Witte, meent dat het verwijt van mr. Burger demagogisch, onjuist en on billijk is geweest: Op 15 november 1955 heeft de voor zitter van de P.v.d.A. de heer Evert Vermeer, in een verkiezingsvergaüc- ring te Amersfoort gezegd, dat hij de woningnood niet graag als motief in de verkiezingsstrijd voor 1956 zou zien getrokken. Bevreaigend zou het z.i. zijn wanneer alle partijen in hun ver kiezingsprogramma zouden zeggen, dat het vraagstuk van de woningnood bedroeg 750.000 stuks. Niet mindermet de grootst mogelijke krachtsin- dan 30.000 pond cake werd gebruikt, spanning tot een oplossing moet wor- verder 200.000 stuks petit fours, den gebracht. Minister llofstra en 70.000 diepvries ontbijten werden op- j mr. Burger zijn deze wijze woorden gediend en 110.000 kg. vlees, 255.0001 van de partijvoorzitter de vorige week kg. aardappelen, 720.000 eieren,blijkbaar vergeten. Maar het is waar; 30.000 kg. boter, 65.000 kippen werden verwerkt en 800.000 stuks.fruit afge nomen. Hoeveel mineraalwater in de toestellen van de KLM, die Schiphol verlieten, werd gedronken, is niet be kend, maar het moet een paar mil joen liter bedragen. Wel is genoteerd, dat 24.000 flessen champagne en 26.000 flessen wijn hun weg naar de pantry hebben gevonden. Het is be kend, dat de passagiers graag peper munt, kauwguw en barleysugar tij dens de vlucht „snoepen", maar dat de omstandigheden voor de P.v.d.A. waren toen anders. Men had 3 jaar geleden, toen minister Witte nog slechts enkele jaren de socialistische minister In 't Veld was opgevolgd, er politiek belang bij, de woningnood en de woningbouw niet te sterk op de voorgrond te schuiven in de ver- keizingsstrijd. Op het ogenblik is dit anders. Na de voor de P.v.d.A. zo on gelukkig verlopen statenverkiezingen meent men aan die zijde blijkbaar alle demagogische en propagandist- de luchtreizigers die van Schiphol sche zeilen te moeten bijzetten voor weggingen, het vorig jaar twee mil-1 de gemeenteraadsverkiezingen. joen stuks van deze versnaperingen hebben opgegeten, zal wel niemand hebben vermoed. Aan sigaretten wer- Advertentie) Van Nelle bestellen! (Advertentie) Van Nelle bestellen! aanhanger schoot los Een zware, met suiker beladen, aanhangwagen schoot gistermiddag in de Rochussenstraat te Rotterdam los van de truck en vernielde een ge parkeerde auto alsmede een mast van de electrische tram. De draden knap ten af en een uiur lang moest het tramverkeer worden onderbroken. Congres Jonge Christen-Democraten In de slotzitting van het te Den Haag gehouden driedaagse congres van de internationale unie van Jonge Christendemocraten zijn gistermor gen drie resoluties aangenomen over de verdere activiteit der organisatie, in het bijzonder op het terrein van de Europese integratie, en over de inter nationale politieke situatie. De eerste resolutie stelt vast, dat bij-zondere aandacht moet worden be steed aan het werk van de jonge Christen-Democraten in de landen vlakbij het ijzeren gordijn waarop 'n extra zware verantwoordelijkheid rust Met het oog voorts op de nu wereldwijde strekking van de bewe ging wordt gevraagd een urgentiepro gramma op te stellen van kwesties, die de komende drie jaren zouden moeten worden bestudeerd. De volgende resolutie begint met te betreuren, dat er in de kringen der Christen-Democraten van de landen (Advertentie) Van Nelle bestellen! van dé gemeenschappelijke markt 'n zekere lauwheid heerst. Gevraagd wordt een grotere aandacht voor de problemen die ontstaan door de ad ministratieve organisatie van de Euro pese instellingen. Voorts vraagt deze resolutie op zo kort mogelijke termijn een plan van actie, waardoor de Chris ten-Democraten beter zullen kunnen antwoorden op de politiek van de socialistische en liberale groeperin gen. De politieke resolutie, die de Jon ge Christen Democraten tenslotte hebben aangenomen, veroordeelt de expansiepolitiek van de Sowjet-Unie, waardoor de volkeren van Oost- en Midden-Europa in onvrijheid leven. Vastgesteld wordt, dat vrijheid en vrede ondeelbaar bijeen horen en aangedrongen wordt op een zo groot mogelijke eenheid der vrije volke ren. Intussen spreekt de resolutie zich uit voor ontwapening, zowel op het gebied van conventionele wapenen als kernwapens, voorgesteld dat er een effectieve controle op de ontwa^ pening mogelijk zal zijn. (64) tk!Z HbtJ Moet M kopenfin mieren jHjr li&t? Jid» kopte Mt^hikilfpen.'TStïjr ...Oekheidopeen itokre.Mxntedxht dlihem oplat kot dood'Lj Vdt mi verbast, is dit die Dokm not i/leds rm vermommmtdratt 'h rraer niemsnd verplicht du bemoei tl m mee te doen. Vin moet hi rm opteren J Stnderdud.dvrietr (mth, ioskel WÜrom T? Het is een methode die wij onwaar dig achten en zij draagt stellig niet bij tot de reiniging van de Nederlandse politiek van „grote onzuiverheid". Bovendien brengt zij de oplossing van de woningnood geen stap nader bij. Evenmin als een zo rationeel en goedkoop mogelijke woningbouw. DODELIJK ONGEVAL IN DEN HAAG Op de Bezuidcnhouseweg in Den Haag is gisterochtend een verkeerson geluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 48-jarige mevrouw E. G. C. WolrabeKoster, wonende in de Hendrik Zwaardecroonstraat. Me vrouw Wolrabe reed op de fiets in de richting van het centrum, toen zij werd ingehaald door een vracht auto, bestuurd door de 48-jarige J. F. J. v. d. M. uit Loosduinen. Ter wijl de vrachtauto haar passeerde werd mevrouw Wolrabe door nog onbekende oorzaak geraakt door de rechterachterkant van de laadbak. Zij viel naar rechtse dus niet onder de auto, doch werd niettemin ernstig gewond. Om half elf is zij in het zie kenhuis aan de Zuidwal aan haar verwondingen overleden. AANKOMST „WILLEM RUYS". (Met 14 verstekelingen). Met 937 passagiers, onder wie 252 kinderen beneden 12 jaar en 40 rei zigers voor tussentrajecten, is het m.s. „Willem Ruys", onder commando van kapt. Frits de Jonge, nu voor de laat ste maal, althans in dit jaar, op weg van Indonesië, Malakka en Cey«on naar Europa. Maandag jl. debarkeer- den in Napels reeds 52 passagiers en nadat er 199 het schip zateraag a.s. in Southampton zullen verlaten hebben, zal de ontscheping der ongeveer 675 overige repatriërenden zondagmorgen 11 mei a.s. om 9 uur aan de kade van de Kon. Rotterdamsche Ll^yd een aanvan nemen. Dit is één dag later dan aanvankelijk de bedoeling was, maar door de officiële viering van de Islamitische feestdag hari lebaran in Singapore juist op de dag, dat de „Willem Ruys" daar in de naven lag, kreeg het schip een dag vertraging Op deze 62e thuisreis heeft het vlaggeschip van de Lloyd niet mui der dan 14 verstekelingen, onder wie een 18-jarig meisje, aan bonrd. Bij deze verstekelingen, van wie er 4 tus sen Djakarta en Singapore en 10 eerst na vertrek uit Singapore voor de dag kwamen, zijn 4 Ambonnezen, 2 Me- nadonezen en een 22-jarige jongeman van onbekende nationaliteit. Slechts één der verstekelingen, wier grote aantal mede te danken is aan liet feit, dat dit de laétste reis van de „Willem Ruys" is, heeft een paspoort. Als diens beroep staat hierin vermeld „beroepsbokser" en de betrokkene, een ln Indonesië geboren Nederlan der, beweert zelf, kampioen vederge wicht van Indone.sië te zijn. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip ver meld. Argentinië: ss „Libcrtad" 17 mei. Australië: ss „Oronsay" 17 mei. Bra zilië: ms „Gaasterland" 15 mei. Ca nada: ss „Rijndam" 12 mei: ss „Slo- terdijk" 14 mei. Chili: ss Sloterdijk" 14 mei. Ned. Antillen: ms „Sarpe- don" 12 mei en ms „Sibajak" 15 mei. Ned. Nw-Guinea: ss „Peleuse" 11 mei. Nieuw Zeeland: ms „Sibajak" 15 mei. Suriname: ms Themis 15 mei. Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afri ka: ms „Pretoria Castel" 11 mei. Brits Oost-Afrika: ss „Jean Laborde" 11 mei. Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge- 1 ven de postkantoren.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7