S)e CcidaeSoma/nt Aanval van opstandelingen op Halmaheira Ambon aangekondigd als volgend doel NAYO sprak over top-conferentie Stakingsperikelen in Engeland Zacht weer weer Directeur: C. M v HAMERS VELD WOENSDAG 7 MEI 1958 49ste JAARGANG No. 14403 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnem.. Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd.. f7.50 p kwart. Franco p.p. ft.Advert.: 17 et p mjn. Telefoontjes f 1.50 Belastingverlaging gevjenst (Van een econ. medewerker) jT\eskundige onderzoekers van het economische leven zijn het er over eens, dat/ voorlopig van een te rugkeer def volledige werkgelegen heid geen sprake kan zijn. Daarmee is ook de,-regering het eens, die voor dit jaar een aanzienlijke teruggang in belading-opbrengst verwacht, vooral ten aanzien van de loon- en vennootschapsbelastingen. Minister Hofstra heeft ook onthuld, dat de in komsten aan invoerrechten veel min der zullen zijn dan in het vorige jaar. Maar dat zou hem vreugde moeten verschaffen. Hoe geringer de invoer, hoe groter de kans is op een sluiten de betalingsbalans. In de vorige maand werd onze invoer reeds voor 97% door uitvoer gedekt en mede met het oog op dit evenwicht werd immers overgegaan tot de inmiddels berucht geworden bestedingsbeper king? Het komt ons voor, dat de klaag zang van de minister van financiën erop gericht was reeds bij voorbaat diegenen de mond te snoeren, die bij de huidige ontwikkeling aandrin gen op belastingverlaging, met het doel een optimistischer economische stemming te verwekken. Inderdaad gaan er thans in verschillende lan den stemmen op om de fiscale druk te verlichten, teneinde de consumptie te stimuleren in plaats van af te remmen. Wij horen zulke geluiden uit Amerika, waar Eisenhower ech ter verklaard heeft, dat er van be lastingvermindering voorlopig niets kan komen. De V.S. hebben teveel internationale verplichtingen en bij verminderde belastingdruk zou een deel van de hulpverlening ten offer moeten vallen. In Engeland denkt men er anders over. Daar is reeds een belastingver laging aangekondigd om de werk loosheid te bestrijden. In Duitsland denkt men dezelfde weg te volgen en het zou dus geen wonder zijn, als wij in Nederland dit voorbeeld zou den volgen Drie tekenen zouden in de genoem de richting kunnen wijzen. In de eerste plaats is er de stijgende ontevredenheid in ons land, die on langs tot uiting kwam in de verras sende stembusuitslag. Vervolgens is men in Den Haag druk doende met het vinden van bezuinigingen voor de volgende begroting in september. Maar het is niet duidelijk of dit nu een gevolg is van de verwachte ver minderde belastingopbrengst inge volge de conjunctuur, dan wel als logische konsekwentie van een ta riefsverlaging. Ten derde heeft de overheid de keus, de weg in te slaan van een herleefde inflatie dan wel tot bestrijding van de gedaalde eco nomische activiteit door middel van andere maatregelen met behulp van prijsverlagingen en dalende belas tingdruk. Als de produktie van de industrie y>daalt, is dit meestal een gevolg van een verminderde consumptielust in het binnenland of wel van een daling van de export. Het is bekend, dat minister Zijlstra alle middelen te baat wil nemen om de uitvoer te verbeteren. Daarmee brengt men werk aan de winkel en verbetert men tevens de positie van de beta lingsbalans, terwijl tenslotte nog de deviezenpot wordt versterkt. Maar omdat alle landen hun uit- voeractiviteit trachten op te voeren, zullen wij stuiten op een leger van buitenlandse mededingers, zodat er ook aan het binnenlandse front maatregelen moeten worden geno men. Wij kunnen daarbij ook de in- flatieberg opnieuw gaan bestijgen. Dan ondermijnen wij de koopkracht van de gulden verder, wekken nieu we sociale spanningen op en kunnen er zeker van zijn, dat de betalings balans geheel uit het evenwicht raakt. In het centrum van de werkgelegen- heidstheorie staat het behoud en de mogelijkheid tot vermeerdering van de koopkracht van de bevolking. Toch geen onderhandelingen met rebellen Troepen van de Indonesische opstandelingen onder leiding van kolonel Ventje Soemoeal zijn Djailolo, 230 km van Menado, via de Molukkenzee binnengevallen en hebben een deel van het eiland Halmaheira veroverd, waaronder het vliegveld, aldus betrouwbare berichten die in Singapore zijn binnengekomen. De berichten wijzen er op, dat geen verzet geboden werd. Berichten uit Menado wijzen er voorts op, dat Ambon, 400 km naar het zuiden een doelwit van bommenwerpers van de tegenregering tijdens de afgelopen twee weken het volgende doel zal zijn van de opstandelingen in Oost- Indonesië. NIET OM ONDERHANDELINGEN GEVRAAGD. De opstandelingen in Noord-Cele bes hebben niet om onderhandelingen verzocht voor een bijlegging van de crisis in Indonesië. Dit heeft een woordvoerder van het Indonesische leger gisteren meege deeld. Hij verklaarde dat de berich ten over onderhandelingen hun oor sprong vonden in een „onjuiste inter- Dat was vakwerk Een paar inbrekers hebben 2 mil joen 240 duizend doller aan effecten en baar geld geroofd uit een kluis van de Trust and Savings Company in Brockville, Ontario (Canada). Het was de grootste buit in de ge schiedenis van de Canadese onderwe reld. De inbraak was dan ook vak werk. Vanuit een aangrenzend kan toorgebouw hakten de rovers zich een weg naar de kluis. De politie heeft echter reeds een van de dieven inge rekend en de helft van de buit is al weer in haar handen. pretatie" van mededelingen, die door radio-Djakarta waren gedaan. Ook de berichten dat de chef-staf van het Indonesische leger Nasoetion een aantal officieren met de opstan dige kolonel Kawilarang zou willen laten onderhandelen waren volgens de woordvoerder niet juist. Er zou slechts sprake zijn van een bijeenkomst, die onlangs is gehouden tussen enige officieren van het leger van Djakarta en Kawilarang. Deze bijeenkomst was belegd om Kawila rang zich van zijn verantwoordelijk heid bewust te doen worden. De operaties op Sumatra. Radio-Djakarta heeft dinsdag ge meld, dat de regeringstroepen in Mid- den-Sumatra die vanuit het westen en die, welke vanuit het noorden op rukten, in Boekittinggi contact met elkaar hebben gekregen en thans op rukken naar Batoe Sangkar, de laat ste stad in westelijk Sumatra, die zich in handen der opstandelingen be vindt. In regeringskringen wordt gemeend, dat de leiders der opstandelingen zich in Batoe Sangkar bevinden. Volgens Radio-Djakarta sluiten ex- opstandelingen zich thans bij de re geringstroepen aan. „Avonturiers". Premier Djoeanda heeft maandag avond een onderhoud gehad met de Amerikaanse ambassadeur, Howard Jones. Volgens PIA heeft premier Djoeanda de ambassadeur nog eens gewezen op het gevaar, dat schuilt in het feit dat Amerikaanse „avontu riers" aan de opstandelingen in Indo nesië militaire hulp verlenen. Vandaag slotcommuniqué „Het Westen is bereid tot het hou den van een topconferentie, indien de Sowjet-Unie door haar houding een dergelijke bijeenkomst mogelijk maakt. Met deze woorden vatte dins dagavond een woordvoerder van de Noordatlantische Verdragsorganisatie Kans op spoorwegstaking De kans op een spoorwegstaking in Engeland is toegenomen. Vakbonds leiders verklaarden n.l. na afloop van een bespreking met de voorzitter van de Britse transportcommissie, Sir Brian Robertson, dat zij niet veel hoop meer hadden op een regeling van het loongeschil. Vandaag wordt het overleg voort gezet. Er dreigen nog meer moeilijkhe den: Dinsdagmiddag slaagden werk gevers en leiders van de honderd duizend Britse havenarbeiders er niet in overeenstemming te bereiken over eisen tot „aanzienlijke loons verhoging." De Londense bus-staking. Dinsdag, de tweede dag van de staking van het Londens tusperso- neel, bood de Britse hoofdstad het- - zelfde beeld als maandag: wande- diging .van eenferme van - lende> fjetSende en liftende mensen, rigerende maatregelen, ond Een nieuw aspect werd gevormd door belastingverlaging een b g j de pog^g van circa 3.000 arbeiders van de Londense oliemaatschappijen om het bij wijze van noodoplossing georganiseerde particuliere vervoer te verminderen. De arbeiders weigeren benzinevoor raden af te leveren aan wagenparken, voordat zij hiertoe verlof hebben ge kregen van hun vakbond. Vele Lon dense firma's hebben gehoor gege ven aan de oproep de arbeidstijd te spreiden met het oog op de drukte bij de ondergrondse tijdens de spits uren. Vele bedrijven hebben zelf het ver voer van hun personeel georgani seerd. Men schatte dat er een 10.000 auto's meer in de stad waren dan ge woonlijk. Het Lagerhuis zal morgen de sta king bespreken. De socialisten zullen daarbij een motie aan de orde stel len, waarin het optreden van de re gering in deze kwestie wordt afge keurd. plaats kan innemen. Een belastingverlaging zou geheel liggen binnen de lijnen van de door Nederland te volgen economi sche politiek in het kader der Euro- pese-Economische Gemeenschap. Re cente berekeningen over de belas tingdruk in de verschillende landen van de E.E.G. tonen aan, dat wij niet minder dan 23,8% van ons bruto-na- tionale produkt aan belasting moe ten opbrengen. In België betaalt men slechts 17,6% en onze zuiderburen, alhoewel niet steeds te benijden, leven toch ook op een redelijk peil. De Westduitsers brengen een nog groter deel van de nationale bruto- produktie naar de schatkist (24,9), maar daar heeft men inmiddels dan ook tot een verlaging besloten. Nu weten wij wel dat al deze cijfers slechts een benadering van de wer kelijkheid vormen, maar een aanwij zing in welke richting wij het kun nen zoeken, is dit toch stellig. In welke hoek moeten de verlagin- van de KoopKracnr van ae Devouung.i -------- Beschikken wij over koopkracht, dan I gen komen. Daar waar m.ei\ krijgen handel en industrie orders en houden de mensen aan het werk. Daalt de werkgelegenheid, dan krimpt ook de koopkracht in, omdat de mensen geen of minder loon krij gen. En dit verwekt weer nieuwe werkloosheid, totdat tenslotte de economische activiteit een minimum- punt bereikt. Prijsverlaging kan ook worden ge ëffectueerd door daling van de grondstoffenprijzen en verlaging van de winstmarges. Hoewel het eerste aanwezig is, passen de prijzen van de eindprodukten zich daarbij tot op heden nauwelijks aan. Wanneer op dit terrein iets meer gedaan kan worden en men stimuleert die prijs daling door verlaging van de kost- prijsverhogende belastingen en/of door daling van de inkomsten- en loonbelasting, dan kan het publiek voor hetzelfde inkomen meer kopen of men verhoogt het netto-inkomen, met hetzelfde gevolg. Hiermee zou de stokkende afzet weer op gang kunnen worden geholpen. Nu is het waar, dat de kooplust in Nederland zich ondanks alles nog op een vrij hoog niveau blijft bewegen. Maar toch vertoonden de verbruiks cijfers over januari reeds een terug gang en wanneer deze dalende lijn zich gedurende de zomermaanden voortzet, dan is men in september a.s geen dag te vroeg met de afkon- Skaten in Maua-uexfrand de meningen samen, die tot dusverre tot uiting zijn gekomen op de confe rentie van de ministers van buiten landse zaken der Navo-landen in Ko penhagen. De ministers hebben hun vergade ringen van dinsdag, vrijwel uitslui tend aan de topconferentie gewijd. Daarbij zijn op de ochtendvergade ring enkele stemmen opgegaan, die een soepeler houding bepleitten ten aanzien van de voorwaarden voor een Oost-West gesprek op hoog niveau, dan door de meerderheid van de Na- vollanden, waaronder Nederland, wel wordt gedeeld. „Het doel van de conferentie is aan de Sowjet-Unie in het bijzonder en aan de wereld in het algemeen te doen weten, dat de Navo een eenheid is. Dat er over bepaalde dingen ge- nuanceerd wordt gedacht, doet aan) deze eenheid niet af', aldus zeide I r... men. trDe almene houding is, dat de'PASTOOR NOLET GAAT RUSTEN Dit nummer bestaat Uit 12 paginal Navo-landen uiterst positief staan je- j gen.s een topconferentie, maar datl Mgr. dr. W. Nolet, pastoor van de daarbij niets essentieels mag worden 1 parochie van de H. Petrus en Paulus prijsgegeven". 1 („De Papegaai") te Amsterdam zal Inmiddels is de secretaris-generaal volgende week gaan rusten en zijn 1-11 JH van de Navo, Spaak, begonnen met'intrek nemen in het St. Bernardus-1 het opstellen van de slotcommuniqué,gesticht te AmsterJam, van .welk I J gesticht hij regent is. Pastoor Nolet is 73 jaar. Hij was 28 jaar pastoor is Amsterdam. Twee beelden van de conferentie van de ministers van buitenlandse za ken van de Navo-landen, welke op het ogenblik wordt gehouden in het Paleis Christ ia nsborg bij Kopenhagen, de zetel van het Deense parlement. De foto boven toont de Engelse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd (links) in gesprek met zijn Amerikaanse ambtgenoot John Foster Dulles. De onderste foto geeft een gesprek weer tussen de Nederlandse minister mr J. M. A. H. Luns, en de Noorse minister van buitenlandse zaken Halvard Lange (rechts). waarmede de ministers woensdag hun conferentie zullen besluiten. Spel met de dood De zevenjarige Peter Brown spij belde gisteren van school. Met zijn broertje Richard bleef hij op straat spelen in een buitenwijk van Londen, over Zuid-Noorwegen naar het Oos- Onder het spel kwamen de twee jon- ten. Het ermee samenhangende kou- Een depressie, die boven de Noord zee in diepte toenam, verplaatste zich gens op de spoorbaan terecht. Plotseling zag Peter de express van Londen naar Dover aankomen. Hij rende van de spoorbaan en waar schuwde zijn broertje. De vijfjarige Richard wuifde met zijn hand en ging toen plat tussen de rails liggen. De machinist zag hem en bracht de trein tot stilstand, even na dat de locomotief over de jongen heengereden was. Lachend kroop het joch ongedeerd onder de trein vandaan. Het enige slachtoffer was de machinist, die met een shock in een ziekenhuis opgeno men moest worden. front passeerde dinsdagavond met enige regen ons land. Daarna nam de wind snel in kracht af en werd dro gere en iets koudere lucht van de Noordzee aangevoerd. Daarbij breid de zich een gebied met opklaringen over onze omgeving uit. Voor het weer in de kamende dagen is een omvangrijke depressie van betekenis, die ten noorden van de Azoren in de richting van Ierland en Schotland koerst. Deze stuwt zeer zachte tropi sche lucht naar West-Europa. D< zachte lucht, die ons land de komende 24 uur bereikt, wordt nog door wat regen voorafgegaan. De wind draait naar zuidelijke richtingen. oplevend effect voor de industriële activiteit van kan verwachten. De herleving van een flinke investe ringsaftrek voor de industrie moet als eerste wens worden genoemd. Vervolgens bestaat er reeds lang een onevenredige belasting van de ongehuwden. Zelfs minister Hofstra gaf dit toe, maar verklaarde destijds dat hij de inkomsten niet kon mis sen. Men kan het onzin noemen om bij dalende ontvangsten van de staat deze staatsinkomsten nog meer te verlagen. Maar het middel van een belastingverlaging zal toch nog goed koper blijken dan een handhaving van de bestaande tarieven met een geweldig programma van openbare werken en werkloosheidsuitkerin gen. Met de laatste lapmiddelen worden de mensen met kunstmidde len aan het werk gehouden in een lang niet altijd produktieve hoek. De stijgende lasten, die daar voor de staat aan zijn verbonden, kosten meer dan de derving van opbrengst met herstel van de economische ac tiviteit in het normale bedrijfsleven, waarbij het produktieverlies gerin ger zal zijn en de mensen in hun eigen vak, dikwijls in hun .eigen be drijf aan het werk kunnen blijven. En tenslotte gaat het daarom alleen, dat wij voor allen werk hebben en houden. S)e een zijn naadde ande* zijn frxoad Twee beelden van de gTote busstaking in Londen, wel ke het verkeer danig in de war heeft gestuurd. Links zien we hoe Michaël Castle Kelly, een zakenman met een deftige bolhoed uit Chelsea, in plaats van met de bus naar huis toerde op een waterscooter na een dag in de city te hebben gewerkt. Als zowel kantoor als huis in de buurt van de Theems liggen is dit nog een redelijke en bovendien hoogst originele wijze van vervoer. De foto rechts toont de grote belangstelling op Piccadilly Circus voor een helgeel geschilderde noodbus, welke een beperkt traject in de binnenstad rijdt (geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ZACHT WEER Aanvankelijk veel bewolking met plaatselijk wat regen. Mor gen in de loop van de dag zon nige perioden en droog weer. Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidwest. Overdag zach ter. 8 Mei zon op 04.59; onder 20.15; maan op 00.21; onder 09.34. Hoogwaterstanden 8 Mei v.m. 6.35; n.m. 7.05. Het weer in. Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI half bew. 9 C. STOCKHOLM regen 11 H OSLO motregen 12 KOPENHAGEN zwaar bew, 11 ABERDEEN licht bew. 10 LONDEN zwaar bew. 17 AMSTERDAM onbew. 17 BRUSSEL regen 16 LUXEMBURG regen 16 PARIJS zwaar bew. 20 BORDEAUX onbew. 24 GRENOBLE lioht bew. 24 NICE geheel bew. 18 BERLIJN onbewolkt 17 FRANKFORT regenbui 19 MüNCHEN regen 18 zürich zwaar bew. 20 GENEVE licht bew. 22 LOCARNO licht bew. 23 WENEN zwaar bew. 21 INNSBRUCK regen 22 ROME mist 22 AJACCIO half bew. 2 MADRID licht bew. 28 MALLORCA lioht bew. 24 ALGIERS onbew. Korreltje Hoe vaak droomt een mens van een toekomstig geluk en verslaapt het te genwoordige.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1