S)e &2id6e(3oti/fca/itt Boekittinggi in handen der regeringstroepen gevallen Djakarta meent op Sumatra verzet onderdrukt te hebben Vandaag ministersconferentie van NAVO Vreugde en ergenis voor de automobilisten Koningin legde krans bij het Nationaal Monument Ernstig herderlijk schrijven van O.-Duits episcopaat Tank tegen amokmaker weer? Bus-staking in Londen Kans op onweer Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 MAANDAG 5 MEI 1958 49ste JAARGANG Boekittinggi No. 14401 Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f7.50 p. kwart. Franco p.p. f 8.—. Advert.: 17 ct p mjn. Telefoontjes f 1.50 Guerilla duurt voort, ook in de lucht De Indonesische regeringstroepen hebben Boekittinggi, de hoofdstad der opstandelingen in West-Sumatra, veroverd, aldus heeft radio-Djakarta van daag gemeld. De verovering geschiedde zondag om 10.50 plaatselijke tijd, aldus de radio. De bevelhebber van de regeringsstrijdkrachten, kolonel A. Jani, en het hoofd van politie van Midden-Sumatra, Kaharoeddin, deden in een uitzen ding via radio- Padang een beroep op de bevolking, in het bijzonder de overheidsdiensten, op hun post terug te keren Jani waarschuwde de winkeliers, dat zij hun zaken moesten openen. Troepen van de centrale regering hebben ook de West-Sumatraanse stad Padang Pandjang, dicht bij Boekittinggi, veroverd. De militaire autoriteiten hebben bekend gemaakt, dat de premier van de tegenregering, Sjafroeddin Prawiranegara, vóór de bezetting van Boekit tinggi de wijk heeft genomen. EINDE OPSTAND SUMATRA? In leidende regeringskringen in Djakarta is men van oordeel, dat met de val van Boekittinggi de opstand in Midden-Sumatra als geëindigd kan worden beschouwd. Weliswaar kan er nog sprake zijn van een guer rilla in de nauwelijks toegankelijke oerwouden in dat gebied, doch dat is voor deze jonge republiek niets nieuws, sinds de Daroel Islam al ja renlang onrust verwekt in West- Java, Noord-Sumatra en Zuid-Cele bes. De bezetting van Boekittinggi, ze ventien dagen na de succesvolle in vasie bij Padang op 17 april, was fti elk geval nog slechts een kwestie van tijd. Indonesische waarnemers hechten grote betekenis aan dit getal 17, dat in de Indonesische historie een soort magisch getal" is. De onafhankelijk heid werd afgekondigd op 17 augus tus 1945; de eenheidsstaat Indonesië werd, vijf jaar later, op dezelfde dag afgekondigd. In de regel vraagt pre sident Soekarno op massa-bij een- Weer doodstraf op Cyprus Gouverneur sir Hugh Foot van Cy prus heeft besloten tot wederinvoe ring van de verplichte doodstraf voor bet dragei. van vuurwapens en het gooien met bommen. Hij heeft deze maatregel genomen naar aanleiding van het doodschieten van twee Britse militairen in burger door verzetslieden. Zondagochtend zijn n.l. twee Brit se soldaten in de Griekse wijk van de Cyprische stad Famagusta dood geschoten. De Grieks- Cyprische verzetsbewe ging Eoka had eerder bekend ge maakt, dat zij haar vergeldingsmaat regelen zou hervatten, tenzij 'de Brit ten een einde zouden maken aan de „onmenselijke maatregelen" in de Britse gevangenenkampen. Dit ulti matum is op 28 april jongsleden af gelopen. komsten zijn gehoor zeventien maal de nationale vrijheidsgroet „Merde- ka" te roepen. GUERILLA Infanterie en vliegtuigen van de centrale regering hebben zaterdag de schuilplaats van guerilla's in het dorp Tanah Java bij Pematang Sian- tar in Noord-Sumatra aangevallen, aldus radio-Medan. De opstandelingen stonden onder leiding van een voormalige politie officier, Amadullah. In de plaats Oeta Baya, aldus ra- dio-Palembang, hadden een zekere kapitein Koemangan met twee com pagnieën infanterie en een batterij veldartillerie een andere bende van de opstandelingen aangevallen. De Sumatraanse tegenregering heeft de burgerbevolking van Dja karta, Soerabaja, Bandoeng, Makas sar en andere steden van de centrale Indonesische regering aangemaand zich van militaire doelen verwijderd te houden. Deze waarschuwing van radio Boekittinggi werd zondagavond te Singapore opgevangen. Men ver moedt dat de tegenregering van plan is deze steden te bombarderen. „Aquila" weer gebombardeerd Het Italiaansohe schip „Aquilla", dat zich in de Indonesische wateren bevindt, is voor de tweede maal ge bombardeerd en door dit tweede bom bardement bijna volledig vernield. Dit hebben de eigenaars van het schip, de gebr. Grimaldi. zaterdag in Genua meegedeeld. Het Italiaanse vrachtschip werd op 29 april voor de eerste keer gebom bardeerd door een niet geïdentifi ceerd vliegtuig, toen het in Ambon lag te wachten op een lading kopra. Bij het tweede bombardement werd niemand gewond, omdat de tien achtergebleven bemanningsle den aan wal waren. Formosa ontkent steun De regering van nationalistisch China op Formosa, heeft ontkend, dat zij de rebellen in Indonesië steunt met mankracht en gesmokkelde wa pens. Een woordvoerder van het minis terie vaai buitenlandse zaken ver klaarde, dat de regering .niét tussen beide is gekomen en ook niet van plan is tussenbeide te komen in de binnenlandse aangelegenheden van Indonesië. CHINEZEN DE VOLGENDE ZONDEBOKKEN De „Stails Times" meldt, dat wel gestelde Chinese zakenlieden in In donesië die opgeschrikt zijn door de toenemende anti-Chinese sentimen ten, miljoenen rupiahs omzetten in straitsdollars en hun geldmiddelen overbrengen naar Singapore. Vol gens een schatting zou voor een be drag van ruim 5 miljoen rupiahs (on geveer 10 miljoen Ned. guldens) in de laatste weken op deze wijze zijn overgemaakt. Het Chinese zakenle- ve. in Indonesië voelt zich niet vei lig en vermoedt, dat de Chinezen, na de economische liquidatie van de Ne derlanders, de volgende zondebok zullen zijn. KABINET IN HET OERWOUD. Volgens militaire autoriteiten in Djakarta hadden Sjafroedin en zijn „kabinet", toen de val var Boekit tinggi onvermijdelijk was, "h te ruggetrokken naar Batoe Saftgkar, ten zuiden van Boekittinggi. Thahs wordt aangenomen, dat zij in kleine groepjes door de oerwouden dwalen. Er is geen bevestiging ontvangen, dat iemand van hen in Menado zou zijn aangekomen. In diplomatieke kringen in Singa pore geeft men de opstandelingen in Celebes meer kans dan die in Su matra. De mensen van Celebes, waar uit de Nederlanders vroeger een groot deel van hun koloniale troepen re- cruteerden, zijn betere vechters dan de Sumatranen. Voorts beschikken de opstandelin gen op Celebes over een luchtbasis, terwijl het gebied moeilijker toegan kelijk is dan Sumatra'. Topconferentie de hoofdschotel Vandaag is te Kopenhagen de voorjaarsconferentie begonnen van de ministers van buitenlandse zaken der 15 Navo-landen. Het is wel zeker, dat het vraag stuk van de topconferentie het voor naamste punt van bespreking zal zijn. Deze NAVO-conferentie zal voor al in het teken staan van de vraag, wat de Verenigde Staten in het alge meen en minister Dulles in het bij zonder van een topconferentie den ken en of de reacties uit de Russische hoofdstad van de laatste tijd aanlei ding zijn voor de. westelijke landen om zich verder voor te bereiden voor een dergelijke bijeenkomst. Het standpunt van Nederland is in het algemeen dit, dat er een redelijke kans van slagen aanwezig moet zijn op een of twee punten, waarvan als eerste de ontwapening en dat men niet tot een topconferentie behoort te besluiten alleen omdat Moskou dat nu zo graag wil. Bij het Nationaal Monument op de Dam te Amsterdam is zaterdagochtend een nationale dodenherdenking ge houden in aanwezigheid van H.M. Koningin Juliana en H.K.H. Prinses Beatrix. De foto toont, op weg van het Paleis op de Dam naar het Nationaal Monument, waarbij H.M. de Koningin een krans legde, van rechts naar links: H.M. de Koningin, minister ir C. Staf, H.KJÏ. Prinses Beatrix, Z.E. premier dr W. Drees, burgemeester mr G. van Hall van Amsterdam, de commissaris der koningin in Noord Holland, dr M. J. Prinsen en vice-admiraal tit. b.d. N. A. Rost van Tonningen, adjudant-generaal in buitengewone dienst van H.M. de Koningin Druk van atheïistne wordt zwaarder De aanzienlijk verscherpte situatie der Kerk in Oost-Duitsland is voor de bisschoppen en bisschoppelijke com missarissen in Oost-Duitsland aanlei ding geworden tot een gemeenschap pelijk herderlijk schrijven, dat zon dag gepubliceerd is. De bisschoppen keren zich tegen de talrijke represailles, waaraan de gelo vigen in Oost-Duitsland blootgesteld zijn. Ondanks herhaalde verzekeringen zelfs van de hoogste regeringsautori teiten, dat de jeugd wij ding vrijwillig is, wordt door ambtenaren een krach- oefend. Feiten bewijzen, aldus de bis schoppen dat degenen, die zich niet aan de jeugdwijding onderwerpen, daarvan in hun werk grote nadelen ondervinden. De ouders moeten het aanzien, dat men in de school en in het openbare leven stelselmatig de christelijke opvoeding van hun kinde ren ondermijnt. De bisschoppen wijzen erop, dat de christenen bitter moeten lijden on der de steeds sterker wordende pro paganda tegen Kerk en godsdienst. „Het mensenrecht wordt totaal ge minacht", aldus het herderlijke schrij ven. „De grondwe* wordt geschonden wanneer eerlijke en gewetensvolle staatsburgers hun betrekking verlie- Amerika verwerpt plan-Rapacki Amerika heeft het plan-Rapacki voor een kern wapen vrije zóne in Centraal Europa verworpen, zo is door het departement van buitenland se zaken meegedeeld. Het plan is te beperkt om het gevaar voor een atoomoorlog te verminderen, zo wordt gezegd. De Amerikaanse verwerping is vervat in een nota, die zaterdag in Warschau is overhandigd. In het Poolse plan, dat genoemd is naar de Poolse minister van bui- - - - tenlandse zaken Rapacki, wordt een hem met zes kogels neer. Hij barri- kernwapenvrije zóne voorgesteld, die Polen, Tsjecho-Slowakije, Oost- en zen, omdat zij weigeren uit de Kerk te treden of omdat zij de actieve be leving van hun geloof niet willen op geven". De bisschoppen besluiten hun herderlijk schrijven met de verma ning: „De vrijheid sterft alleen daar geheel uit waar de geest der vrijheid sterft De geest der vrijheid leeft ech ter ondanks alle druk onverstoorbaar voort, waar het levende geloof weet, dat Christus de overwinnaar en de Heer is". WANORDELIJKHEDEN IN FRANS N.W.-AFRIKA. Te Conakry, in Frans-Noord-West- Afrika hebben zich botsingen voor gedaan tussen bewoners van het bin-1 nenland en personen uit de kust strook van dit gebied, die aan 22 per- tige druk op de jonge mensen uitge- sonen het leven hebben gekost, ter- J 1-1- i-s- wijl er meer dan honderd werden ge wond. Voorts werden vele huizen in brand gestoken. De politie heeft voor de tijd tussen zonsondergang en zonsopgang een uitgaansverbod ingesteld. Op 18 dezer worden er plaatselijke verkiezingen in Frans-Noord-West- Afrika gehoüden. NEHROE TEEDT TOCH NIET AF De Indische minister-president Nehroe heeft in een speciaal onder houd met een correspondent van A.F.P. verklaard, dat hij niet zal af treden, doch .,de wens van zijn partij (de Congrerpartij) zal eerbiedigen en in functie zal biijven". Nehroe heeft er ook van afgezien om zich drie maanden terug te trek ken. Benoemingen Bisdom Haarlem Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, heeft benoemd tot: rector te Halfweg (St. Annage- sticht), de weleerw. heer N. Reus; tot kapelaan te Wormerveer, de weleerw. heer F. R. J. v. d. Vlugt, die kapelaan was ten Den Helder. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De Franse politie is zaterdag na een beleg van zes uur met een zwa re tank een café bij Reims binnen gereden, waar de 27-jarige caféhou der Delobel zich verschanst had, na dat hij vier mensen, waarbij zijn eigen vrouw, had vermoord en ver scheidene anrtere had gewond. De moordenaar werd gedood tijdens zijn wanhopig gevecht met de politie. De man had ruzie gehad met een vriendin Zaterdagmorgen stak hij 'n pistool in zijn zak en reed met zijn auto naar het huis van deze vrouw. Zij was niet thuis. Delobel schoot haar 62-jarige vader dood en diens drie-jarige kleindochter. Daarna reed hij naar de kapperszaak van zijn eigen vrouw en vermoordde deze eveneens met een pistoolschot. Ver volgens zooht hij een vroegere com pagnon op in diens huis en schoot Bollenzondag 1958: alles was weer present: kraampjes met slingers en boeketten bloemen, drukte en. verkeersopstoppingen. West-Duitsland zou omvatten. In deze zórzouden kernwapens vervaardigd noch opgeslagen mogen worden en het gebruik van kernwa pens tegen deze zone zou verboden zyn. Amerika bevestigt wederom zijn bereidheid in te stemmen met een Europse inspectiezone als waarborg tegen een onverhoedse aanval en die zich uitstrekt van Engeland tot aan de Oeral. Van zondag te middernacht af is het 50.000 leden tellende personeel van de Londense autobusdiensten in staking. De 8.400 autobussen van het Lon dense stadsvervoer bleven maandag ochtend in de garages. Om kwart voor acht, gewoonlijk de drukste tijd, was er niet één bus, die reed. Veel arbeiders, die in voorsteden wonen en in de binnenstad werken, verlieten hun huis een uur eerder dan gewoonlijk. cadeerde zich tenslotte in zijn café en leverde een verbitterd gevecht met de politie. Hij schoot met een karabijn vanaf het dak en uit het raam, waardoor verscheidene agen ten werden gewond. Tijdens het weekeinde is het hoge- drukgebied, dat zaterdagmorgen bij Schotland lag, over ons land naar Midden-Europa getrokken. Vanmor gen lag het centrum ervan met een barometerstand van 1025mb in Tsjecho-Slowakije. In het zeegebied ten westen en zuidwesteh van de Britse eilanden daalde tezelfdertijd de luchtdruk sterk. Boven de Golf van Biscaye kwam daardoor 'n zuid westelijke stroming tot ontwikkeling, waarmee zachte oceaanlucht naar het West-europese vasteland wordt ge voerd. Deze lucht zal morgen ook over Nederland stromen, met het gevolg, dat de temperatuur boven normaal blijft. In Mid den-Frankrijk ontstond een kleine storing, die naar het oost-noordoosten beweegt. Waar schijnlijk komt de storing vanavond of vannacht in de buurt van ons land. Plaatselijk kan dan onweer voorko men. (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ENKELE BUIEN. Veranderlijke bewolking met enkele regen- of onweersbuien Overwegend matige zuidwestelij ke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. 6 Mei zon op 05.02; onder 20.12; maan op 23.36; onder 07.28. Hoogwaterstanden 6 Mei v.m. 5.10; n.m 5.35. Het weer in Europa HELSINKI STCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS geheel bewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. motregen regen licht bewolkt licht bewolkt licht bew. zwaar bewolkt half bewolkt licht bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt licht bewolkt onbewolkt onbewolkt half bewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt mist onbewolkt zwaar bewolkt mist licht bewolkt 6 C. 11 10 16 16 21 Korreltje Het is moeilijk iemand zo te achten als hij geacht zou willen worden.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1