S)e Ccicbe6oti/Ya/nt Rusland weigerde inspectie in het Noordpoolgebied £fcsm HEI Bezorgdheid over de guerilla in de lucht öoöenheRöenkinq Pleven geeft't op ^2BPE|-iGi Koude nacht Directeur: C. M v HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 ZATERDAG 3 MEI 1958 49ste JAARGANG No. 14400 Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935: Bed. 20015, 25594; Advertent 20826 Giro 103003 Abonnemenspr. 10.59 p.w., 1 2.55 p.mnd.. (7.50 p kwart Franco p.p. ft.—. Ad-ert.: 11 ct P mjn Telefoontjes 11.50 WAT IS ER FOUT BIJ HET D.M.L. n. ïyiET DE ERKENNING van de on- macht van het D.M.L. om zaken te doen in de orde van grootte van miljoenen, zoals het D.M.L. dat had te doen, is men er nog allerminst. Men heeft dan nog zo spoedig mogelijk or de op zaken te stellen en te zorgen dat herhaling onmogelijk wordt. Daartoe dient men allereerst de oorzaken te kennen, die tot deze chaos hebben geleid, om daarna deze oor zaken te kunnen wegnemen. De mis standen moeten de wereld uit worden geholpen. In de regel ook in het burgerlijk zakenleven begint men dan na zulk een catastrophe de hui dige directie of andere topfuntiona rissen te ontslaan. In de gegeven om standigheden echter zou het ontslag van een aantal hoofdofficieren aan het D.M.L. en vervanging van deze door andere officieren maar weinig of in het geheel niet helpen, omdat hier mede de kwaal niet in haaf kern zou zijn aangetast. De moeilijkheden lig gen namelijk veel dieper. Die liggen in het hopeloze tekort aan voldoende technisch geschoolde hoofdofficieren en het zou dus weinig zin hebben de thans aan het hoofd staande hoofdof ficieren te vervangen door andere, die van dit werk al even weinig kaas hebben gegeten. Er is hier en daar in de pers ge sproken van een Augiasstal, die zou moeten worden gereinigd. Dat is o.i. schromelijk overdreven en zelfs on waar, omdat hier geen sprake is van ernstige fraude, maar eenvoudig van onmacht. De onmacht om, nu het mi litaire vakwerk steeds meer een kwestie van techniek is geworden, het leger van de nodige technici te voorzien. Dit nu moet de hoogst verantwoor delijke man, de staatssecretaris Kra nenburg, al of niet hebben geweten. Heeft htf het niet geweten, dan heeft hij zich met de zaak eenvoudig niet bemoeid en zijn plicht op zo schro melijke wijze verzuimd, dat men hem in het particuliere bedrijf op deze post zeker niet zou hebben gehand haafd. Heeft hij het wel geweten en geen oplossing voor dit probleem kunnen vinden en niet alles gedaan om dit belangrijke onderdeel van het leger goed te doen functioneren dan is hij evenzeer in verzuim en met de zelfde conclusie. Beide mogelijkheden zouden een aanwijzing kunnen zijn voor het feit, dat hij zich maar liever aan de verantwoordelijkheid daarvoor onttrok en zijn minister do kastanjes uit het vuur liet halen. DE ZAAK LIGT DUS ZO, dat er geen behoorlijk vervangingsma- terieel onder het militaire personeel aanwezig is. De technische scholing heeft na de oorlog geen gelijke tred gehouden met de opbouw van het leger in tac tisch opzicht. Het is per slot van rekening na kaarten, indien men nu komt met het verwijt, dat men na de oorlog reser ve-officieren had moeten trachten aan te trekken of vast te houden, die over voldoende ervaring beschikten en technisch voldoende waren onder legd. Men wist immers toen nog niet, wat er een paar jaar later van ons leger zou worden verwacht. En bo vendien: had men dat wel gedaan, dan zou het allereerst de vraag zijn geweest of deze reserve-officieren een dergelijk aanbod zouden hebben aan vaard en vervolgens of zij nadien toch weer niet door het bedrijfsleven zou den zijn weggekocht. Hier komt men tot de kern van de zaak, namelijk de salariëring. Voor geschoolde technici, die in het bedrijfsleven prachtig terecht kun nen, is deze zó weinig aantrekkelijk, dat men ook voor de toekomst zich moet afvragen of men op deze basis wel ooit voldoende krachten zal kun nen aantrekken. Maar toch had men, dit wetende, naar een oplossing moeten zoeken. Een oplossing zou kunnen zijn om dit werk te laten doen door burger lijke ambtenaren, ingenieurs, en M. T.S.'ers, die in het bedrijfs- en zaken- leven ervaring zouden hebben opge-1 daan. Maar ook dan is er weer de moeilijkheid, dat hun salariëring niet .ongunstiger zou moeten zijn dan die in het bedrijfsleven en dan komt men onmiddellijk in «'e knoop met de sa- larispolitiek van de regering. En tóch moet in deze richting altans de oplos sing worden gezocht. Er liggen nu twee moties, waarover de volgende week in de Kamer zal worden gestemd. De motie Ritmees ter, die een commissie van buiten staanders vraagt om de gang van za ken te onderzoeken en de motie Ver meer, die een bijzondere commissie uit de Kamer verlangt. Zo op het oog zou een commissie van buitenstaanders de meest objec tieve en deskundige commissie kun nen zijn. Maar een objectief onder zoek zal ook mogelijk zijn door een Kamercommissie, indien men daar in maar geen leden benoemt, die door hun lidmaatschap van de defensie commissie der Kamer in het verleden zich met deze zaken hebben bezig ge houden. Men zal een mogelijkheid moeten zien te vinden om aan de salarispoli- tiek van de regering te ontsnappen. Bijvoorbeeld dcor voor iedere be langrijke aankoop burgerlijke des kundige adviseurs in te schakelen en deze per advies te honoreren. Het is maar een mogelijkheid en het aanwij zen van de richting, waarin de op lossing zou kunnen worden gezocht. Maar dit zal dan een zaak zyn voor Het 83e veto van de Sowjet-önie Demilitarisering van het Zuidpoolgebied |"\E SOW JET-UNIE blijft zich verzetten tegen het plan-Eisenhower voor een inspectiezóne aan de noordpool. Dit heeft de Russische afgevaardigde Sobolef gisteren verklaard bij de voortzetting van het debat in de Veiligheidsraad van de Ver. Naties. Bij de stemming sprak Sobolef zijn veto uit over het Amerikaanse plan. Dit was het. 83ste Russiche veto. De overige tien landen stemden voor. De Veiligheidsraad verwierp vervolgens de Russische ontwerpresolutie, waarin gevraagd wordt om stopzetting van de Amerikaanse vluchten met H-bommen werpers in de richting van de Russische grens en waarin de hoop wordt uitgesproken, dat er zo spoedig mogelijk een topconferentie gehouden zal worden. Alleen de Sowjet-Unie stemde voor. Zweden onthield zich van stemming. „TRAGISCH", ZEI DULLES Dulles noemde het Russische veto in de Veiligheidsraad over de Ame rikaanse resolutie tragisch. Het gevaar en de angst zullen blij ven bestaan, omdat de Sowjet-Unie een internationale inspectie ter voor koming van onverwachte aanvallen, verwerpt, aldus Dulles. Wij hebben het ene na het andere voorstel ingediend, maar geen enkel werd door de Russen aanvaard. Wij zijn echter niet ontmoedigd, zo vervolgde hij, en wij zullen onze pogingen blijven voortzetten. Dulles zei, dat het Westen zich echter voor grote moeilijkheden ge plaatst ziet als het tracht tot over eenstemming met de Russen te ko men. In de eerste plaats voelen de Russen zich niet verplicht overeen komsten na te komen en tweedens zijn de Russische doelstellingen zo baatzuchtig en agressief, dat er maar zeer" weinig gemeenschappelijks tus sen Moskou en het Westen bestaat. Oud-premier Pleven heeft presi dent Coty verzocht ziji opdracht tot vorming van een nieuw Frans kabi net terug te nei_en. De 57-jarige Pleven, leider van de linkse ce trumgroep „Union demo- cratique et socialiste de la resistance" is de tweede man die Coty had aan gezocht om te trachten de kabinets crisis, ontstaan door de val van de regering-Gaillard op 15 april, op te lossen. De ..erste poging was gedaan door de volksrepublikein Georges Bidault. Pleven deelde de president mee, dat hij geen kans tot slagen zag, na dat de socialisten hadden laten we ten dat zij liet aan een kabinet kon- deelnemen, waarin ook conser vatieven zitting zouden hebben. Een dergelijke regiring onder Pleven zou echter wel op de steun van de so cialisten künntn rekenen. de commissie, die tenslotte zal wor den benoemd. Dat 'zal wel een com missie uit de Kamer worden. Map- deze commissie zal ervan moeten zijn overtuigd, dat er zo ooit, nu geen dag en geen uur verloren kan gaan en zij zal in snel tempo moeten werken. Want de ondeskundigen aan het D.M.L., die daar ook maar zijn neer gezet, zitten nu in een impasse, die zij zelf niet meer kunnen doorbre ken.' Men verwacht, dat president Eisen hower vandaag de vestiging van een vreedzaam regime in het Zuidpool gebied zal voorstellen. In Washington werd vernomen, dat de V. S. aide memoires hebben ge zonden naar de 11 landen, die even als de V. S. in dit gebied belangen hebben waarin om hun mening wordt gevraagd. Ook de Sowjet- Unie heeft een nota gehad. Als het voorstel gunstig wordt ontvangen, zal er waarschijnlijk een internatio nale conferentie bijeen worden ge roepen. Volgens diplomatieke krin gen in Washington zouden de Ame rikanen met dit voorstel het volgen de beogen: 1. Demilitarisering van het Zuid poolgebied; 2. Verlenging van het internatio nale geofysische jaar om voortzetting van de wetenschap-1 pelijke samenwerking te ko- j men; 3. Het handhaven van de bestaan de toestand op het vasteland van de Zuidpool, behoudens mo gelijke eisen op gebieden al daar. Het uiteindelijke doel is vermoe delijk het totstandkomen van een verdrag, dat het uitsluitend vreed zame gebruik van het Zuidpoolge bied moet waarborgen. AAN PRESTIGE INGEBOET De Russische gedelegeerde bij de V.N., Sobolef, heeft er na afloop van j het debat in de Veiligheidsraad op 1 gezinspeeld, dat de Sowjet-Unie wel eens terug kan komen op haar voor stel tot stopzetting van de vluchten van de Amerikaanse strategische luchtmacht in de richting van Rus land. Hij beschuldigde de V. S. ervan, dat zij niet ovedreven haast hebben aangestuurd op een stemming en dit ondanks de duidelijke pogingen van een aantal afgevaardigden om geen j beslising te forceren en met de be- raadslagingen door te gaan. De Amerikaanse gedelegeerd Ca bot Lodge reageerde op deze uitla- j ting met een korte verklaring. Hij zei, dat als de Sowjet-Unie een dag of drie uitstel had gevraagd, dit ze ker zou zijn toegestaan. De Russen hebben tegen stemming geen bezwaar gemaakt. Als zij het verslag van de stemming vervalsen, toont dit aan hoezeer zij in het oog van de wereld aan prestige hebben ingeboet. Soekarno beschuldigt Amerika De ,.lucht-guerrilla", die thans door de tegenregering in Oost-Indo- nesië is ontketend, wekt ernstig be zorgdheid onder de Indonesische lei ders in Djakarta. De bombardemen ten hebben reeds vooi miljoenen schade aangericht en tientallen do den geëist. President Soekarno heeft gister avond in Bandoeng in een toespraak tot studenten de beweringen, dat Amerikaanse en nationalistisch Chi nese staatsburgers de Indonesische tegenregering helpen, onderschreven en de V. S. er voor gewaarschuwd „niet met vuur te spelen". Soekarno zei, dat als vrijwilligers van de ene partij de tegenregering helpen er ook vrijwilligers van de andere groep zullen komen. Een grote oorlog zou hiervan het gevolg kunnen zijn. Hij drong er bij Amerika op aan zijn politiek ten opzichte van Indo nesië te herzien en meer begrip te tonen voor de Indonesische wens om op eigen benen te staan. In de rij van landen, die Indonesië verkeerd begrijpen, t*at Amerika voorop, al dus Soekarno. SCHEPEN MIJDEN INDONESISCHE WATEREN De Stoomvaartmaatschappij Ne derland en de Kon. Java-China Pa- ketvaartlijnen hebben hun schepen opdracht gegeven buiten de Indone sische wateren te blijven. De Kon. j Rotterdamse Lloyd heeft de beslis- sing overgelaten aan de vertegen- j woordiger in Zuidoost-Azië. Het Russische personeel van de tien aan Indonesië geleverde Sovjet-1 schepen h .ft bij premier Djoeanda aangedrongen, bescherming tegen luchtaanvallen van de rebellen te waarborgen, aldus deelt een uit Dja karta teruggekeerd zakenman mee. Het verzoek is geschied in verband met de beschieting van het Russische schip „Tanjoeng", waarbij vier Rus sen (deskundigen van leger en vloot) zijn gesneuveld. De Nederlandse gemeenschap in Djakarta heeft vandaag de Neder landse slachtoffers herdacht, die sinds het uitbreken van de tweede wereldoorlog in Indonesië ter aarde zijn besteld. Het hoofd van de Neder landse diplomatieke missie, de heer A. H. Hasselman legde een krans bij de urn van de onbekende soldaat. Een groepje van circa 150 leden van de Nederlandse gemeenschap in de Indonesische hoofdstad vergezelde de heer Hasselman. Door deze bijeenkomst kwam nog eens nadrukkelijk naar voren, dat Nederland op het ogenblik door meer dode, dan levende onderdanen in Indonesië vertegenwoordigd wordt. Spo-o-iweg.pex&oneel hietd freiveyen pxateytmeetinq „Stilte op de Dam". Tekening Anton Witsel. (If oevele jaren liggen zij nu reeds onder de groene zode, dood en koud, wij hebben ze aan de aarde toevertrouwd omdat het leven ze verliet, maar steeds moeten wij denken aan iets ruws en wreeds, dat pijn en dood bracht onder jong en oud, waarom nu heel het land in stilte rouwt. Hun offer geeft ons echter moed, en reeds is, waar het vallend puin hen bracht ter dood een nieuw gebouw herrezen, machtig, groot, waar 't leven voort gaat, dikwijls onbewust. Telkens echter op de avond van 4 mei, zijn we intens ontroerd en denken wij, aan onze doden in hun stille rust. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI regen 10 C. STOCKHOLM sneeuw 13 OSLO onbew. 15 KOPENHAGEN half bew. 16 ABERDEEN zwaar bew. 13 LONDEN licht bew. 25 AMSTERDAM onbew. 19 BRUSSEL geh. bew. 22 LUXEMBURG onbew. 23 PARIJS half bew. 25 BORDEAUX zwaar bew. 28 GRENOBLE onbew. 24 BERLIJN zwaar bew. 19 FRANKFORT zwaar bew. 34 MüNCHEN zwaar bew. 19 ZURICH zwaar bew. 23 GENèVE licht bew. 20 LOCARNO onbew. 21 WENEN onbew. 19 INNSBRUCK licht bew. 23 ROME onbew. 21 AJACCIO onbew. 18 MADRID onbew. 23 MALLORCA onbew. 22 ALGIERS mist 22 der invloed daarvan zullen er van nacht opklaringen voorkomen, welke plaatselijk lichte nachtvorst tot ge volg kunnen hebben. Morgen neemt de bewolking weer toe onder invloed van een nieuwe storing, die nu ten zuiden van IJs land is gelegen. Waarschijnlijk zal het regengebied van deze storing zondag later op de dag ons land be reiken. Dit Dammer bestaat uit 12 pagina's '■OflEN De massale protestvergadering van het N.S.-personeel i.v.m. de looneisen, gehouden in het Gebouw van O. K. en W. te Den Haag, droeg een emotioneel karakter. De spandoeken, in de zaal ontrold, spreken voor zich. Een depressie, die gisteren voor de kust van Noorwegen was gelegen is belangrijk in diepte toenemend naar de Finse Golf getrokken. Achter de depressie om stroomde koude polaire lucht via de Noordzee naar ons land. Het binnendringen van deze lucht veroorzaakte gisterenavond hier en daar kortstondig onweer. De regen val was echter zeer gering en op de meeste plaatsen in ons land bleef het droog. Meer neerslag veroor zaakte de depressie in Noordoost- Duitsland en in Zweden. In de om geving van Stockholm viel zelfs ma tige sneeuw. Boven Engeland ligt een zwak hogedrukgebied, dat zich in de richting van ons land verplaatst. On- weert (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VERANDELIJKE BEWOLKING Koude nacht met plaatselijk nachtvorst, morgen ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. Veranderlijke bewolking en la ter op de dag mogelijk hier en daar enige regen. Zwakke tot matige wind uit westelijke rich tingen. 4 Mei zon op 05.06; onder 20.08; maan op 21.35; onder 05.47. 5 Mei zon op 05.04; onder 20.10; maan op 22.41; onder 06.34. Hoogwaterstanden 4 Mei v.fn. 3.45; n.m. 4.10. 5 Mei v.m. 4.30; n.m. 4.55. Korreltje Elke volgende dag is de leerling van de voorafgaande.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1