Verlaagde boterprijzen lokten een Duitse invasie over onze grenzen Loonbelasting ook van duurtetoeslag Grote drukte in de Bollenstreek Ontariobosgeplant op Oostelijk Flevoland Noordpool-inspektie kan terstond beginnen Behang? Jan Vonk Bruidspaar |ac. van Berkel te Roelofarendsveen in het goud Jiaiië freieidt de Olympische speten vaat VRIJDAG 2 MEI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Kabeloerbindingen belemmeren ontwikkeling In Lelystad is donderdagmorgen een mobilofoonnet voor oostelijk Flevo land geopend, dat een voorloper van het kabelnet vormt gedurende de tijd dat het leggen van telefoonkabels in de modderige bodem nog niet mogelijk is en luchtlijnen obstakels zouden vormen voor de ontginningswerkzaam heden. De foto toont de centrale bedieningsinstallatie met antennemast te Lelystad. „LIEVER BOTER DAN GEEN AUDIëNTIE BISDOM ROTTERDAM. De bisschop van Rotterdam mgr. M. A. Jansen, houdt woensdag 7 mei geen audiëntie. De uitkeringen krachtens de wet Duurtetoeslag 1958 zijn onderworpen aan de loonbelasting en wel onder toepassing van het tarief voor bijzon dere beloningen. Dit heeft minister H. J. Hofstra meegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid dr W. L. P. M. de Kort (K.V.P.), die herinnerd heeft aan de krachtige aandrang uit de Staten-Generaal, om van het dub beltje duurtetoeslag per kind per dag voor loontrekkenden, die maximaal 16 per dag verdienen, geen loonbe lasting te heffen. De K.V.P.-afgevaardigde heeft de minister gevraagd te willen voorko men, dat de minder draagkrachtigen zwaarder worden belast dan de meer draagkrachtigen. Minister Hofstra somt tal van be zwaren van praktische aard op voor het feit dat het bijzondere tarief geen rekening houdt met het verschil in draagkracht, voorzover het tot uiting komt in de hoogte van het to tale loon. De heffingspercentages zijn 'zeer laag, n.l. wat tariefgroep Hl betreft 8 pet., 4 pet., 8 pet. of nihil, al naar ge lang het aantal kinderen. Houdt men ook daarmee rekening, dan bestaat er volgens de minister niet voldoende grond tot een bijzondere maatregel als door dr De Kort bepleit. Het mooie weer heeft blijkbaar vele uitgestelde plannen om een dag de vrije natuur in te trekken plotseling tot leven gebracht. Het was vandaag in de Bollenstreek bijzonder druk, zodat het verkeer vooral in het mid daguur stapvoets moest rijden. Ver wacht kon wel worden, dat vele Bel gen op hun nationale vrije dag naar Nederland zouden trekken, maar zij zijn toch nog „verslagen" door het Duitse bezoek, dat massaal kwam op zetten. Het is voor het eerst in de geschie denis van het Keukenhof, dat op een gewone door-de-weekse dag 30.000 bezoekers de hekken passeerden. Veertig procent daarvan was Duits, 35 percent Nederlands en 25 percent Belgisch en Frans. Op het parkeer terrein stonden ongeveer 250 buiten landse autobussen. Ook veel Belgisch bezoek Maastricht onderging gisteren een invasie van duizenden Belgen, die in hun land de dag van de arbeid vie ren met een vrije dag. Maar ook uit de streek van Aken zijn enkele dui zenden de grens overgewipt tot Maas tricht en Venlo, om in deze verder verwijderde grensplaatsen inkopen te doen, wellicht in verband met de verlaagde boterprijzen. 's Morgens begon in het stralende lenteweer van deze dag de toeloop in autobussen en auto's, met motoren, per bromfiets of fiets uit alle windstreken. Alle parkeerplaatsen in de stad waren stampvol. De caféterrassen waren bezet en in de winkelstraten bewogen zich duizenden koopgrage mensen om aan de Maastrichtse win kelstand een goede dag te bezorgen. In de binnenstad konden de nau we straten en de Maasbruggen de drukte niet aan. Gistermiddag waren er opstoppingen van wel een kilo meter lang. De gemeentepolitie van Maastricht werkte met versterkte posten om in de drukte enige orde ning te brengen. In Venlo werden de drukste win kelstraten voor alle gemotoriseerd vervoer afgesloten, en op verschei dene punten stonden agenten om het verkeer te regelen. Alle parkeer plaatsen in het centrum van de stad waren volledig met Duitse auto's be zet, terwijl ook in vele zijstraten een dubbele rij wagens was geparkeerd. Daarnaast waren nog zeer velen op scooters, bromfietsen, fietsen en met autobussen gekomen, niet alleen uit Rijnland maar zelfs uit Westfalen Het was in de straten zelfs nog druk ker dan met carnaval. Tussen al deze vreemdelingen geraakten de inwoners van Venlo zelf bijna in de verdrukking. De levensmiddelenza ken werden belegerd door een schare klanten, van wie er af en toe een groep naar binnen gelaten werd, waarna men de deuren sloot om eerst deze bezoekers te helpen, alvorens I een nieuwe groep klanten binnen gelaten werden. Tot deze maatregel RistfGGt* had men moeten overgaan omdat onlangs bij een soortgelijke invasie de situatie in sommige zaken niet meer was te overzien, hetgeen toen ongewenste gevolgen bleek te heb ben. Naast de levensmiddelenbedrijven, die enorme omzetten in boter, koffie en chocolade hadden, maakten ook de caféhouders en restaurants goede zaken. Dank zij het fraaie weer wa ren de terrassen overvol. Tegen zes uur kon de binnenstad van Venlo weer vrijgegeven worden voor de normale circulatie van 't verkeer en begon de stroom Duitsers snel weg te ebben, belast en beladen met een rijk assortiment aan inkopen. In de mijn Laura te Eygelshoven is donderdagmiddag een 29-jarige hulpbouwer, tijdens een houttrans port, bekneld geraakt tussen eeh hou ten piatkap en de kolenwand. De mijnwerker, gehuwd en vader van twee kinderen, overleed ter plaatse. In oostelijk Flevoland, in de buurt van de weg naar K ampen, is donderdagmiddag een begin gemaakt met het planten van jonge boompjes, welke deel uitmaken va n een geschenkzending van 2000 stuks van de Ontario Horticultural Organisation aan H. M. de Koningin. Met deze boompjes zal hier het „Ontariobos" worden aange legd. De planting werd bijgewoond door tal van Neder landse en Canadese autoriteiten. De foto laat zien hoe de heer Herbert S. Ranson, leider van het Canadese gezelschap dat de planting bijwoonde, het toekomstige bos zijn naam bord gaf. FOTOGRAFEREN niets! 1 (Advertentie) Dader roofoverval voor de rechter Een jaar geëist Gistermiddag had zich voor de Haarlemse rechtbank te verantwoor den de 22-jarige glazenwasser uit Den Haag, die ervan verdacht werd in de nacht van 6 op 7 januari betrokken te zijn geweest bij een overval op een benzinepompstation aan de rijksweg AmsterdamDen Haag, niet ver van Hoofddorp. Tegen hem werd wegens diefstal in vereniging, van driehonderd gul den en geweldpleging, een gevange nisstraf van een jaar met aftrek, waarvan drie maanden voorwaarde lijk geëist. Twee andere personen, die er ook vam verdacht worden aan de overval te hebben deelgenomen hebben vandaag in Den Haag terecht gestaan. De glazenwasser deelde de recht bank mede, dat hij in de avond-uren van 6 op 7 januari in Den Haag 2 per sonen met een wagen ontmoet had, die hem vroegen deel te nemen aan een inbraak. Toen hij bij de twee andere persoinen in de auto stapte, vertelden zij hem dat het de bedoe ling was een overval te plegen op een benzine-pompstatiom nabij Hoofddorp. Hier kwamen zijn om streeks half twee in de naoht aan. Een 44-jarige pompbediende, die van daag voor de rechtbank als getuige optrad, werd verzocht de remmen van de wagen na te zien. Verdachte heeft hem toen met een pijpsleutel be dreigd en hem „handen om hoog" toegevoegd. Een ander beval de be diende zich naar het toilet te bege ven. Daarna had een der inzitenden van de auto een bedrag van 34)0 gul- Niet wachten op topconferentie Over het Amerikaanse plan voor internationale inspectie van 't noord poolgebied kan meteen beslist wor den; het heeft geen zin er mee te wachten tot er een topconferentie is. Dit deelde John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, gisteren in zijn weke lijkse persconferentie mede. Mooht uit een internationale in spectie van het noordpoolgebied blij ken, zei hij, dat er geen Sovjetrus- sische bases voor bommenwerpers en raketten met grote reikwijdte in (Jat gebied zijn, dan zpu Amerika mis schien minder vluchten met bommen' den uit de kas gehaald, waarna het drietal verdween. De buit werd la ter verdeeld, maar verdachte heeft, naar hij vandaag verklaarde, niets van ontvangen. De Officier van Justitie zei, dat het moeilijk is, de juiste strafmaat te be palen, omdat verdachte nog niet eer der veroordeeld is. Hij is echter be trokken geweest bij een roofoverval en daartegen moet streng worden op getreden. De verdediger was van mening, dat verdachte in contact is gekomen met slechte vrienden, en mede gelet op het gunstige verleden van de man, vroeg hij clementie. De rechtbank zal op woensdag 14 mei a.s. uitspraak doen. Een oprechte poging. Dulles noemde het Amerikaanse voorstel over internationale inspectie van het noordpoolgebied een oprech te poging de wederzijdse vrees voor een onverhoedse aanv 1 over dat ge bied heen weg te nemen. Dulles zei dat de Sowjetrussische ambassadeur in Washington zaterdag van hem een nieuwe boodschap over die kwestie had ontvangen voor door zending naar Moskou en dat op die dag Henry Cabot Lodge, de perma nente Amerikaanse vertegenwoordi ger bij de Verenigde Naties, die kwes tie opnieuw had besproken met zijn Sowjetrussische ambtgenoot, Arkadi Sobojef. Voor dan natuurlijk naar grootste keus, laagste prijs. BEHANGERIJ STOFFEERDERIJ Haarlemmerstraat 81 Telef. 22580 (Advertentie) Het was voor ons wel een bijzonder aangename taak, een bezoek te mo gen brengen aan het gouden bruids paar Jac. van Berkel en Cornelia Hoogenboom. In de genoeglijke huis- In Rome wordt hard gewerkt aan het Olympisch voetbalstadion, dat nu reeds vorm begint te krijgen. In deze omgeving, zal ook het Olympisch dorp verrijzen, waar de atleten gehuisvest zullen worden. kamer aan de Stationstraat 2 te Roe lofarendsveen, vanwaar wij een pracht uitzicht hadden op het binnen komende en uitgaande verkeer naar Roelofarendsveen. Immers Jacobus van Berkel heeft zijn beste jaren ge sleten aan de veiling te Roelofarends veen. Hij heeft daar in 1918 de een wording meegemaakt van de toen bestaande 3 groentenveilingen. En ook was hij nog werkzaam aan de veiling toen in 1946 naast de groenten veiling een bloemenveiling werd opgericht. En aangezien hij ook ons als begin nend jongste bediende op het veiling kantoor de geheimen van het veiling wezen had eigen gemaakt, is het be grijpelijk, dat wij met onze oud-col lega spoedig in een geanimeerd ge sprek waren. Dit werd nog verhoogd toen de nog krasse gouden bruid ons beiden van een kop geurige koffie voorzag. En al heeft de gouden bruidegom zelf zijn gehele leven het genot van een ro kertje niet gekend, toch wist hij voor ons nog een heerlijk sigaartje te voorschijn te toveren. Onze eerste vraag gold daarom of hij door het niet roken zich een aar dig kapitaaltje had weten te verga ren, maar uit zijn antwoord bleek wel dat dit geenszins het geval was. Ongetwijfeld een geruststelling voor hen die soms het verwijt te horen krijgen, dat het geld aan roken be steed een nutteloze uitgave is. Ruim 35 jaren is de heer Van Berkel op het veilingkantoor werkzaam ge weest, waarvan hij de laatste jaren de fust-administratie beheerde. Ook voor de Leidse Courant is hij geen onbekende, want in de voor-oorlogse jaren verzorgde hij voor onze cou rant een wekelijks veilingoverzicht. Voorts bekleedde hij nog diverse andere functies, met wel als voor naamste secr.-penningm. van de Veender en Lijkerpolder. Ruim 43 jaar bekleed hij reeds deze functie, maar naar hij ons verzekerde is dit nu beslist het laatste jaar. Voorts was hij bestuurslid van het „Wit-Gele Kruis" van de zieken- verz. „Voorzorg", terwijl hij ook bij de plaatselijke toneelver. „St. Pan- cratius" geen onbekende is geweest. Reeds in 1901 stond hij op de plan ken, terwijl hij tot 1935 regisseur ge weest bij dit toneelgezelschap. Ook het damestoneel van de Ag- nescongregatie kende de heer Van Berkel als regisseur, en dat deze da mes met hem op goede voet stonden bleek wel uit het feit, dat wij hem door deze dames verschillende ma len hebben horen noemen als onze „toneelpa". Plaatselijk was de heer Van Ber kel ook zeer bekend om zijn dichter lijke prestaties. Bij priesterfeesten, bruiloften en andere feesten trof men welkomstliederen, levenslopen op zang e.d. aan, allen onder de be- gin-letters „Jac. van B." Maar niet alleen bij festiviteiten deed men een beroep op deze gouden bruidegom. Immers, bij een sterfgeval pleegt men 's avonds op een vastgesteld uur bijeen te komen vor een geza menlijk gebed. En ook dan werd op de heer Van Berkel en nog een beroep gedaan voor het z.g. voor-bid den. Bruid en bruidegom zijn beiden 76 jaar oud. Bij goed weer gaan ze bij na iedere morgen samen naar de H. Mis van 7 uur; dus meestal zijn ze dan ook reeds vroeg uit de veren. En mocht men op de dag onverwachts eens op de Stationstraat 2 binnenlo pen, dan behoeft men niet vreemd op te kijken, als men het bruidspaar samen in een partijtje „sjoelen" aan treft. Ook gaat er bijna geen avond voor bij of zij spelen het gebruikelijke kaartspelletje. Zo ziet u aan verveling denken zij niet. Gisteren zijn de bruidsdagen ingegaan en woensdag 21 mei wordt dit gouden feest met enige luister gevierd, 's Morgens te 8.45 uur is er in de parochiekerk „Ma ria Presentatie" een gezongen H. Mis uit dankbaarheid, terwijl men voor zijn gelukwens op deze dag moet zijn in hotel Heemskerk.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 9