.4 KLM WERKKLEDING Limburgse bodem geeft haar geheimen van 40 eeuwen prijs v >rv>v i i Ooievaars in Warmond Paard liep de Rijksweg op dame aangereden Nationale Dodenherdenking VRIJDAG 2 MEI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Voor het eerst na lange jaren zijn hedenmorgen te Warmond ooievaars neergestreken op het oude ooievaars nest, dat staat op de weide voor het buiten „Oostergeest", langs de straat weg. Het nest is kortgeleden deskundig gerestaureerd en het ziet er naar uit, dat de twee dieren het met de in richting van hun toekomstige woning wel eens zijn. Ze zijn na een eerste inspectie tenminste steeds in de weer. Ze maken start- en landings oefeningen, verkennen de omgeving en bepx-oeven het nest op zijn deug delijkheid. Het ziet er nu nog steeds naar uit, dat de ligging ervan him wel bevalt. Burgervader en ingezete nen, trots op „hun" ooievaars, ho pen, dat het paar zijn intrek in War mond zal nemen. Aanrijding Ie Hazerswoude De rijksweg LeidenUtrecht heeft gisteren een ongekende drukte ge toond. De gehele dag is er een stroom van automobilisten geweest, die van deze mooie zomerse dag gebruik maakten om de bollenvelden te gaan bezichtigen. Zo kon het gebeuren dat omstreeks zeven uur 's avonds een queu van bui- tenlandseauto's de rijksweg bere den. Even voorbij de Bruggestraat te Hazerswoude in de richting Alphen reed de heer K. uit deze gemeente op een paard aan de rechterkant van de rijweg, terwijl een stroom van auto's hem passeerde. Op een gegeven moment werd het paard onrustig en draaide de grote verkeersweg op met het gevolg dat een juist passerende Duitse luxe-auto met het paard in botsing kwam. De berijder werd van het paard ge slingerd en kwam gelukkigerwijze in de kant van de weg terecht, terwijl het paard strompelend zich een toe vlucht zocht. Direct was de EHBO- wagen van de EHBO-vereniging aan de Rijm dijk ter plaatse en werd het slachtoffer met de schuif'brancard bij de heer Th. Vet naar binnen gedra gen. Dokter H. A. Blairwendraad ver leende de eerste hulp en liet het slachtoffer, dat klaagde over pijln in de liesstreek naar huis vervoeren. De in deze gemeente gevestigde dierenarts, de heer Jansen, consta teerde bij het paard een gebroken been, waardoor het met een veewa gen naar het abattoir in Leiden ver voerd moest worden om te worden afgemaakt. KATWIJK De 1 '-jarige mevr. v. Tol-de Groot, die vanaf haar woning aan de Rijn straat zich naar de Valkenburgse weg wilde begeven, reed bij de Valken burgse weg-hoek Molentuinweg te gen een aanhangwagen van een vrachtauto op. Haar rijwiel werd ver nield. Aanvankelijk meende men, dat zij slechts een lichte hersenschudding had opgelopen en enige schaafwon den. Zij werd per auto naar haar wo ning vervoerd, maar in de loop van de middag bleek het geval veel ern stiger te zijn, want des middags is zij geheel onverwachts aan de gevolgen van de val overleden. Schade. Een onbekende hond heeft in een duinweide in de Noord een lam doodgebeten, waarna nog een lam en een ander schaap door het bloeddorstige dier ernstig werden ge wond. De politie zoekt naar de eige naar van de hond en vraagt inlichtin gen aan hen die hiervan iets gezien hebben. Botsing. Bij een botsing tussen twee bromfietsen, welke te Voorscho ten ter hoogte van „De Vink" plaats vond, kwam de heer D. Nasveld te i Katwijk, lid van de gemeenteraad, zodanig te vallen dat hij een ernstige I hoofdwonde en een hersenschudding I opliep. Hij werd vervoerd naar het j Academisch Ziekenhuis, doch kon na behandeling naar zijn woning te Kat wijk a. d. Rijn worden vervoerd. Gevolgen van een rotje. Een da me kreeg op de Voorstraat te Kat wijk aan Zee een brandend rotje te gen haar kleren, met gevolg flinke brandschade aan haar mantel. Degene die het voorwerp gooide zal voor de schade moeten opdraaien. Driemaal is scheepsrecht. Drie maal moest de brandweer uitrukken voor een brandje. De eerste maal voor een schoorsteenbrand in een ma nufacturenzaak aan de Zeeweg, oor zaak een kraaiennest in de. schoor steen. Vervolgens voor een stroo- schelf aan de Wassenaarse weg, welke in brand geraakte door broeiing en vervolgens voor een hooischelfbrand in het gebied „Cleyn Duin". KATWIJK ZATERDAG 3 MEI 6 uur n.m. vlaggen halfstok tot zons ondergang. 7.30 uur Stille Tocht vanaf Kerkplein van de Nieuwe Kerk te Katwijk aan Zee en voor Katwijk aan den Rijn vanaf kerkplein bij de Herv. Kerk. Vanaf 7.45 uur tot 30 seconden voor 8 uur zullen de klokken van alle kerken luiden, waarna 2 minuten stilte in acht dienen genomen te worden. 8.30 uur interkerkelijke herdenkings diensten. Katwijk aan Zee: in de Nieuwe Kerk. Katwijk aan den Rijn: in de Ned. Herv. Kerk en in de R.K. Kerk. Het comité wekt iedereen op deel te nemen aan de Stille Tocht. Laten we onze gevallenen niet ver geten. (Advertentie) BEKENDMAKING Het Hoofd van het Gemeentebe stuur der gemeente Katwijk brengt, ingevolge het bepaalde in het vierde van artikel 37 der Woningwet ter algemene kennis, dat de door de raad dezer gemeente bij zijn beslui ten van 26 september 1957 vastge stelde herzieningen van: a. de „BebouwingsvoorscKrifter be bouwde kom der gemeente Kat wijk"; b. de „Bebouwingsvoorschriften Plan in onderdelen Katwijk", een en ander beogende de toegestane maximale oppervlakte en hoogte van de zgn. bijgebouwen in de zin dier Voorschriften te vergroten, door gedeputeerde staten dezer provincie bij hun besluit d.d. 17 april 1958, G.S. no. 70, zijn goed gekeurd. De goedgekeurde besluiten liggen ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage. (Advertentie) Met paatdemiddei aan de wegenwacht De heer Tony Heeswijk, een be kende zakenman uit Roermond, heeft de klok vijftig jaar terug gezet en maakt thans een rondreis door Ne. derland op zijn paard „Albici" om i zijn klanten te bezoeken. De heer Heeswijk vertrok op 31 maart uit zijn woonplaats De wegenwacht zou de I wegenwacht niet zijn als zij, op de Afsluitdijk, de heer Heeswijk niet van dienst kon zijn met het voederen van de viervoeter. ZOETERWOUDE St. Barbaravereniging. Van de GOO leden waren de bestuursleden, de bode, aanspreker en twee dragers ter vergadering gekomen; de gewone le den lieten verstek gaan. De rekening over 1957 sloot na een overschrijving van 250 op het reser vefonds en 50 op het kledingfonds met een batig saldo van 63.32. Het saldo kapitaal is met toevoeging van de winst 1957 490,94. Het reserve fonds is tot 2152,82 en het kleding- fonds tot 915,71 gestegen. Het totale verenigingsbezit heeft een vooruitgang van 412,31. Dit jaar waren aftredend de afge vaardigden var. de KAB, de heren C. Berg Pz. en J. P. de Boer. De heer C. Berg werd opnieuwafgevaardigd en in plaats van de heer de Boer zal de heer W. Bos de KAB vertegenwoordi gen. De heren H. van Gerven en H. Mul der hebben wegens hoge leeftijd ont slag genomen als dragers. Beide he ren hebben vanaf de oprichting in 1935 zeer trouw hun taak vervuld waarvoor de voorzitter, de heer N. van den Akker, dank en waardering uitsprak. De dragers-assistenten N. van den Akker Jz en C. van Velzen zullen hun plaatsen innemen, waarna weer een tweetal assistentdragers zullen be noemd worden. In het jaarverslag werd ook het overlijden gememoreerd van de oud drager, de heer J. van Benten. Negen overledenen werden door het dragerskorps naar het kerkhof ge dragen, 7 leden en twee niet-leden. Voor een na .r Aarlanderveen ver trokken, todh lid gebleven lid, wer den de begrafenis-dragerskosten ver goed. Bij de rondvraag kwam de ver nieuwing van de uniformen ter spra ke. Hoewel het kledingfonds nog niet toereikend is, werd toegezegd naar de kosten daarvan te informeren. In het kamend jaar zal deze zaak aan de orde komen. Zo nodig kan dan door middel van een voorschot uit het re servefonds tot aanschaffing besloten worden. LISSE VERDUISTERING VAN BLOEM BOLLEN. Naar eerst heden is bekend gemaakt zijn drie personeelsleden van de n.v. Hollands Bloembollen Huis in voor lopige hechtenis genomen, verdacht van verduistering van opgeslagen, voor het surplusfonds ingeleverde bloembollen. Hoewel de politie ons omtrent deze zaak geen mededelingen wilde verstrekken vernamen wij van welingelichte zijde dat volgens voor lopige schatting 60.000 tulpen en een nog onbekend aantal hyacinthenbol- len zijn verdwenen. De gearresteerde personen zijn een Amsterdammer en twee inwoners van Lisse. Oudheidkundig bodemonderzoek is wetenschappelijk detectivewerk (van onze verslaggever) ELSLOO (P P) - „Even kijken. Oh ja, ik zie het al. Hier tussen deze weg en dat bos is het, daar ligt het terrein dat ik bedoel". De vinger van de aannemer glijdt over de stafkaart van Zuid-Limburg en kringelt rond een groen plekje. Dr. P. J. R. Modderman, prehistoricus bij de Rijksdienst voor he oudheidkundig bodemonderzoek en enkele assistenten kijken geïnteresseerd toe. „U zult het niet willen geloven, maar wéér je daar de spa in de grond zet, vind je vuurstenen voorwerpen', gaat de aannemer enthousiast ver der. De heer Modderman denkt na, kijkt op zijn horloge en vraagt„Hoe lang zou het rijden zijn „Een goed kwartiertje", luidt het antwoord. Goed, dan gaan we even kijken", beslist onze gastheer. En even later snort de auto weg. Glimlachend kijkt de heer Van Duyn, assistent van de heer Modder man bij de opgravingen te Elsloo, hen na. „Zo gaat het elk ogenblik", zegt hij ons. „We komen handen tekort". „Hoe dat zo willen we weten. Noodopgravingen „Wel, de dienst verricht oudheidkundig bodemonderzoek, zoals u weet en onze, eigenlijk te kleine, staf werkt in ploegen verdeeld in verschillende uithoeken van ons land, maar elk ogenblik komen er nieuwe meldingen binnen van vondsten en die moeten alle onderzocht worden. Het komt regelmatig voor dat een der gelijke vondst van belang is en dat een verder onderzoek zeer interessant zou zijn, maar wij zijn dan bezet en moeten het uitstellen. Dat gaat niet altijd, omdat zo'n terrein bebouwd moet worden of om andere reden niet op ons kan wor den gewacht en dan moeten we toch gaan onderzoeken en zoiets noemen we dan een noodopgraving. Met dergelijke noodopgravingen zitten we vol. Zo ook hier in Elsloo. Het werk hier kon niet worden uitgesteld, omdat op dit terrein een kerk gebouwd moet worden. Wij moesten hier dus aan de slag". Terwijl wij over het terrein dwalen waar een twintigtal arbeiders druk bezig is met het opgravingswerk, vertelt onze gastheer ons alles over de dienst en over het werk dat wordt verricht- Ieder ia gespecialiseerd. DE Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort heeft een staf van wetenschappelijke medewerkers, die Ieder op een bepaald gebied van de archeologie gespecialiseerd zijn. Zo dr. P. J. R. Modderman, werkzaam in Els loo, die zich specialiseerde op het ge bied van de prehistorie. Dit betreft dus vondsten uit het zeer grijze verleden, waaruit ons geen geschreven geschiede nis bekend is. Tijden waarin de mensen nog geen me talen kenden en zich bedienden van vuurstenen werktuigen enzovoort. Zijn gebied strekt zich ver uit, want in chro nologische volgorde volgt op hem dr. J. E. A. Th. Boogaersdie zich specialiseer de op Romeins. Voorts de heren H. Hal- bertsma en Ir. I. A. Trimpe Burger, die zich beiden in het biezonder bezighouden met het archeologisch onderzoek van het kustgebied, waarbij het onderzoek van de terpen een grote rol speelt. Tot het gebied van de heer Halbertsma behoort het onderzoek van de middeleeuwse ar chitectuur, terwijl de heer J. G. N. Re- naud alles wat betreft kastelen, boerde rijen en de ontwikkeling van het middel eeuwse gebruiksvoorwerp (aardewerk) voor zijn rekening neemt. Natuurlijk overlappen bepaalde onder zoekingen elkaar soms, zodat het wel voorkomt, dat twee of meer specialisten moeten samenwerken, hetgeen bijvoor beeld het geval kan zijn met middel eeuwen en kastelen. De dienst beschikt ook over een aantal technische medewerkers voor tekenwerk, voorts fotografie, laboratorium en docu mentatie. „Hoe gaat nu zo'n opgraving in zijn werk?" vragen we de heer Van Duyn. Engelengeduld nodig. „Kijk, wanneer een melding binnenkomt, gaan we altijd kijken, want Je kimt nooit weten van welk belang de vondst is. Wordt tot een nader onderzoek besloten, dan gaat de daarvoor geschikte specialist met een technicus er heen. Vrijwel steeds hebben we alle medewer king van de overheid ter plaatse. Er wordt een plan opgemaakt en dan wor den de werkkrachten aangetrokken. Het leuke is, dat deze mannen worden aan gezocht voor graafwerkzaamheden, maar als ze voor het eerst meewerken, staan ze raar te kijken, want wij verlangen helemaal niet, dat er eens flink wordt gespit en dat er zoveel mogelijk grond wordt verzet. Bij ons moeten ze juist kalmpjes aan doen en laagje voor laagje moet met engelengeduld worden wegge- schraapb We werken met lange sleuven en grote vlakken, zodat we gelegenheid hebben de overtollige grond opzij te zetten. Zo rol len we vlak na vlak het gehele terrein op. Met speciale spaden met lange steel wer ken de mannen en schuiven laagje voor laagje van de bodem af. Waar men op een voorwerp stuit, moet dit dadelijk ge meld worden en onze tekenaars leggen dan vast waar dit voorwerp precies in het terrein werd gevonden. Is zo'n vlak zover afgeschaafd dat we hebben wat we zoeken, dus tot op een diepte die iets oplevert of dieper graven niet nodig is, dan brengen de tekenaars op millimeter papier en op schaal keurig alles in kaart. Totaaloverzichten gaan op kaarten met een schaal 1 op 500, meer gedetailleerd 1 op 100, 1 op 20 enzovoort. Verkleuringen. HET merkwaardige voor de buitenstaan der is. dat wij eigenlijk geen voorwer pen behoeven te vinden om toch belang rijke gevolgtrekkingen te kunnen maken over de vroegere bewoners. Dat is hier in Elsloo wel heel duidelijk. Wü hebben hier te maken met een ne derzetting van zo'n 4000 jaar geleden, toen de mensen nog voornamelijk vuur stenen voorwerpen gebruikten. Het aar dewerk, dat deze lieden vervaardigden is versierd met typische handvormige mo tieven, waardoor dit aardewerk de naam „bandceramiek" kreeg. Het blijkt nu, dat wij in dit terrein op een diepte van omstreeks vijftig centi meter belangrijke sporen van een uitge strekte nederzetting uit die tijd aantref fen. In werkelijkheid is er bijna niets tastbaars meer te vinden, maar op die diepte zien we zeer interessante ver kleuringen in de bodem, die ons van alles vertellen. Wat is nu het geval? De woningen, die hier zoveel duizenden jaren geleden stonden, waren gebouwd van tenen, bestreken met leem op een geraamte van flinke houten palen. Deze palen waren een flink eind in de grond gedreven. Van de woningen is natuurlijk niets meer te vinden, maar daar waar de palen in de grond hebben gezeten, zijn de resten gaan rotten en nu wij laagje voor laagje afschuiven zien we die plaatsen, waar de palen in de grond zaten, als duidelijke donkere plekken. Het verdwenen dorp. DE HEER Van Duyn loopt met ons over een volkomen vlakgeschaafd deel van het terrein en wijst ons de zwarte plek ken aan. „Hier één en daar en daar". Wanneer we nu op een afstand staan, ontwaren we duidelijk de rijen paalgaten en zien dan zelfs als leek welke vorm het huis gehad heeft, hoe lang het was en hoe breed. Maar het is niet één huis. Er blijkt hier op het terrein bij Elsloo een groot aantal van die huizen gestaan te hebben, hetgeen niet alleen duidelijk te zien is aan de vele plekken in de grond, maar nog beter op de kaarten, die de tekenaars er van tekenden. Hier ziet men als het ware de plattegrond van een dorp of nederzetting van zo'n vierduizend jaar geleden. Naast elk huis hadden de bewoners een afvalkuil. Ook deze afvalkuilen zijn dui delijk als zeer grote zwarte plekken naast elk huis te zien. Deze kuilen wor den steeds aan een extra onderzoek on derworpen, want hierin is nog wel eens iets te vinden, zoals gebroken aardewerk, vuurstenen werktuigen en dergelijke. Gebruikmakend van de wetenschap die men reeds bezit over deze tijd en nauw keurig deducerend en combinerend als een detective kan de wetenschappelijke onderzoeker hieruit belangrijke conclu sies trekken. In verdiepingen. ZO wordt stukje bij beetje de geschiede nis van zo'n terrein opgebouwd. Het komt ook wel voor, dat men bewo- ningssporen vindt op verschillende diep ten, bijvoorbeeld van boven naar bene den hedendaags, middeleeuws, romeins, prehistorisch en In zo'n ideaal geval is men in staat een totale geschiedenis op te bouwen. Maar iets dergelijks brengt soms ook zeer grote problemen met zich mee. (Nadruk verboden). tmr - »- v- 9 C'. A3 5»,-w, Foto links Uiterst voorzichtig schuiven de arbei ders de aarde weg, opdat niets bescha digd zal worden. Foto rechts Nauwkeurig wordt alles in tekening gebracht, terwijl de opgegraven voorwerpen wor den bestudeerd. Uw vertrouwen waard KLM -werkkleding voldoet ruimschoots alle eisen die U aan werkkleding kunt stellen: VOLLE GARANTIE oersterke stof linger# levensduur botor wasbaar woinig verstelwerk allo naden 3 i gestikt maximale bewegingsvrijheid extra versterkte takken Eis met klem merk KLM, want.. Kan- Langer Mee Verkrijgbaar bij: De complete K.L.M.-sortering vindt U bij HAARL.STRAAT 172—174—179 C. I. VAN LEEUWEN HERENSTRAAT 77—83 TELEFOON 24502 De K.L.M.-VAKKLEDING verkrijgbaar bij: I VLASVELD'S Manutacturenhandel LAGE RIJNDIJK 38-40 DOEZASTRAAT 20 I K.L.M.-VAKKLEDING uit voorraad leverbaar bij: W. J. ZIRKZSE VAN 'T HOFFSTRAAT 7 TELEFOON 24610 Fa JAC. V. d. BOSCH, Past. v. d. Plaatstraat 27, Rijpwetering

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6