Rebellen-vliegtuigen niet door Amerikanen bestuurd Ecu üeidöje huldiging. op de Expo- Enig zeg I Zo gracieus en sportief. ma Lezing te Leiden over ,fHet Orakel van Delphi" JAN VONK Een schip met pelgrims aangevallen Regenmantels EETB BH Peek* Cloppenburg VRIJDAG 2 MEI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Over het Orakel van Delphi hield prof. dr. H. Brunsting gisteravond een lezing in het RijksmiLseum van Oudheden. „Als Croesus de Halys overtrekt, zal hij een groot rijk te gronde rich ten", verkondigde het orakel van Del phi: Croesus dacht het al gewonnen te hebben, hij trok de grensrivier over om te vechten tegen het grote rijk van Per zie, en vernietigde toen zijn eigen rijk, Lydië, omdat hij de nederlaag leed. De geschiedenis is overbekend, maar geeft toch niet ten volle de werkwijze van de Delphi- sche priesters weer. Meestal was de uitspraak niet zo dubbelzinnig en bij vragen van particulieren ook niet zo belangrijk. Apollo raadde veelal aan, het maar bij het oude te laten, was dus aan de conservatieve kant. Er kwamen vragen of men zou huwen, op reis gaan en dergelijke, maar ook of, en zo ja, waar men een nieuwe, Griekse kolonie zou stichten, of men een oorlog zou voeren, enz. Zodoende is het orakel eeuwenlang van grote in vloed geweest op het politieke leven van geheel Griekenland. De orakel dienares, de Pythia, verkondigde de godsspraak, gezeten op een drievoet, in- het binnenste heiligdom, met vaak onverstaanbare woorden, in trance gebracht. De priesters legden ze uit en brachten ze gewoonlijk in dicht maat over. Het verhaal, dat bedwel mende dampen, die uit een spleet in de aarde opstegen de Pythia in geestvervoering brachten, is onjuist gebleken: er is zeker nooit een rots spleet onder de tempel geweest en bedwelmende gassen komen in het gehele landschap niet voor. Wel stroomde er een bron onder de tem pel door, en aan die bron had Apollo de draak Pytho verslagen. VOOR MEUBEL- EN MATRASREPARATIE altijd weer Goedkoper beter en. VLUG TERUG. STOFFEERDERIJ MATRASSENMAKERIJ Haarlemmerstraat 81 Leiden Tel. 22580 Nog te zien Deze localiteiten, die door Pausa- nias 150 jaar na Chr. nog werden gezien en beschreven, kan men ook thans weer bezoeken na de opgra vingen door de Fransen sedert 1892, die daarvoor een heel dorp moesten afbreken. Veel beeldhouwwerk en andere kunstschatten alsmede ontel bare inscripties kwamen daarbij voor de dag. Al deze vondsten werden op de plaats zelf in een museum on dergebracht. Verschillende daarvan werden, door middel van lantaarn plaatjes vertoond, waaronder de be roemde wagenmenner en de Delphi- sche tweelingen, Kleotis en Biton. Croesus vernam dit verhaal van de wijze Athener Solon, toen hij deze vroeg wie wel de gelukkigste mens op aarde was. Solon noemde de bei de gebroeders, die hun moeder in een wagen bergopwaarts naar de tempel trokken, waar zij priesteres was. De runderen voor de wagen waren nl. niet aangekomen. De trotse moeder vroeg aan de goden voor haar zonen het gelukkig ste lot. Zij vielen in slaap en ont waakten niet meer. „Niemand is nl. vóór zijn dood gelukkig", zei de wijze Solon. Goede reprise voor Koksschool Het ie een goede gedachte ge weest van de officier Welzijnszorg, adj. J. L. Nieuwenstein om dinsdag avond voor zyn manschappen en ge nodigden een herhaling te geven van het concert, dat de harmonieka pel Werkmans Wilskracht m.m.v. het Koksschoolkoor en het Sleutelkoor eind februari in de Stadsgehoorzaal gebracht heeft. Deze uitvoering was een reprise waard. Het was dan ook geen wonder dat de kantine van de Doelenkazerne tot de laatste stoel bezet was, toen adj. Nieuwenstein de avond opende met een kort welkomstwoord. „Werkmans Wilskracht" trad het eerste op en na een weifelend begin, misschien wegens de onwennigheid van zaal en omgeving, was er van geen aarzeling meer sprake bij de Ouverture van Kela Bela. welke vloeiend en gedragen uitgevoerd, het publiek weldra in de juiste stem ming bracht. Ook „The Desert Song" van Bromberg getuigd van het mu zikale talent van dirigent J. Dol en zijn musici. De samenwerking van Sleutelkoor en Koksschoolkoor o.l.v. de heer H. Rijnbeek is volgens ons een prachtig idee, dat ondanks de betrekkelijk korte tijd en het vele wisselende ma- Zoals wij gisteren al uitvoerig be richtten heeft de kath. bond van tech nici „St. Bernulphus" een busrit naar de Expo te Brussel gemaakt en in het Vaticaans paviljoen vond de huldi ging plaats van de heer H. P. Oost- dam, die 25 jaar lid is. De foto laat het moment zien waarop voorzitter, de heer F. J. H. van Ogtrop een her inneringsvaantje overhandigt aan de vrouw van de jubilaris. Links pater van Sasse van IJsselt o.f.m. teriaal, reeds goede vruchten draagt. Gezamenlijk zong men met piano begeleiding van de heer Mart. Op dam een Bachcantate, welke goed uitgevoerd en bezielend gebracht werd en een spontaan applaus ont lokte bij het publiek. Bij het „Zigeu ner-koor" van Verdi en het „Slaven koor" bleek duidelijk welk een goed stemmenmateriaal er in het Koks schoolkoor schuilt en de tenor-solist serg.-maj. de Vos ontving verdiend een open doekje en heeft in zich een belofte voor de toekomst. De beide koren en het orkest tra den daarna gezamenlijk op in het meest geslaagde deel van de avond. Na een lied uit de operette „The Desert Song" finaleerde mén met „Land of hope and glory" van Elgar, dat door een fantastische uitvoering zowel voor de koren als het orkest onder algehele leiding van dirigent van Dol een verdiend ovationeel pa- plaus ontving. Geen wonder dat adj. Nieuwen stein zowel kapel als zangkoren en hun beider dirigenten hartelijk dankte voor deze kunstzinnige avond. Na een korte taptoe op b^t ka^er neplein gébracht door „Werkmans Wilskracht" was er in de kantine nog geruime tijd gelegenheid tot dansen, waarbij de muziek werd ver zorgd door „The Rhythm Makers" o.l.v. Wim Mark. Agenda Leiden Leiden: apotheek Haven, Haven 18, tel. 20085; apotheek Douza, Douza- straat 31, tel. 21313. Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. BIOSCOPEN De films in de week van 2 tot mei zijin door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Gejaagd door de wind", 14 jaar. Lido: „Vrouwen en spionnen", 14 jaar. Luxor: „De jonge leeuwen", 18 jaar. Trianon: „Getuige a charge", 14 jaar. Rex: „De trein van tien over drie", 14 jaar. Guerilla.aanvalien op Midden-Sumatra Artillerie van de troepen van Dja karta heeft gisteren Boekittingi in Midden-Sumatra beschoten. De rege ringstroepen rukken in het Westelijk deel van Midden-Sumatra nog steeds verder op. Troepen van de tegenre gering voeren een guerilla-oorlog te gen de aanvallers. De plaatsvervangend premier van de Indonesische tegenregering, kolo nel Warouw, heeft via radio-Menado verklaard, dat de vliegtuigen van de tegenregering niet door Amerikaan se of andere piloten worden be stuurd. Hij noemde de namen van een aantal Indonesische piloten, die deze vliegtuigen besturen. De vlieg tuigen stijgen voorts op van twee ba ses in Noord-Celebes en niet van buitenlandse vliegvelden, aldus Wa rouw, die hiermee beschuldigingen van Djoeanda tegensprak. Volgens het Indonesische persbu reau Antara hebben onbekende vlieg tuigen de haven van Kendari in de staat Makassar gebombardeerd. Een pelgrimsschip zou hierbij zijn getroffen. Er zouden vijf doden zijn gevallen. In de haven van Balikpa- pan en Ambon zouden ook schepen zijn getroffen bij bombardementen en beschietingen door onbekende vliegtuigen. Een tanker van de Shell was in de haven van Balikpapan ge zonken. Volgens een mededeling van radio- Palembang fs de vertegenwoordiger in Zuid-Sumatra van het Indonesi sche ministerie van Handel, Hoessein Aminoeddin, naar elders uitgeweken met medeneming van bijna 20 mil joen gulden. Woensdag was bericht, dat majoor Nawawi, die eveneens ge vlucht is, ook 20 miljoen gulden heeft meegenomen. De vertegenwoordiger van de Shell te Singapore deelde donderdag mede, dat de B.P.M. geen evacuatie van haar personeel uit Balikpapan overweegt. DAROEL ISLAM VERHOOGT ACTIVITEIT. De luchtaanvallen door de opstan delingen gaan gepaard met een ver hoogde activiteit van de Daroel Islam in West-Java. Uit Bandoeng werd ge meld, dat bij een aanval op Djonggol, in het district Bogor, zeventig kilo meter ten zuiden van Djakarta, zeven leden van de mobiele-brigade werden gedood, en zeven ernstig gewond. De bende, die in aantal het kleine plaat selijke garnizoen verre overtrof, be stormde na een moordend vuur de kazerne, die vervolgens werd geplun derd. De bende trok zich hierna, met medeneming van een aantal wapens, terug. Wat lezers schrijven Leiden, 1 mei 1958 GOED FEEST Sta mij a.u.b. enige plaatsruimte af in uw blad om aan de bewoners van de Professorenwijk mijn waardering uit te spreken voor de originele feestviering op Koninginnedag. Toe vallig kwam ik in deze buurt toen de kinderoptocht mijn aandacht trok. Ik volgde de stoet en kwam tot de ontdekking dat er een heel feestpro gramma was gemaakt. Talrijke da mes en heren gaven spontaan leiding aan de feestvierende jeugd. Ik denk wel dat ik namens ouders en andere belangstellenden spreek, als ik allen die hieraan hebben meegewerkt har telijk dank voor de spontane mede werking die ze hebben verleend om dat programma dat bijna de hele dag beslag legde op hun vrije tijd zo voortreffelijk te laten verlopen. Of er in andere stadsgedeelten ook zo iets gedaan is, weet ik niet, maar deze feestviering was af en verdient zeker navolging. Hartelijk dankend voor de ver leende plaatsruimte onderteken ik Hoogachtend, H. A. J. BIESJOT Per adres: A. J. Houps, Bankastr. 8, Leiden. KETTINGBOTSING IN LEIDEN Gistermiddag tegen half vijf reed een file wagens op de Steenstraat in de richting van de Blauwpoortsbrug toen een der wagens plotseling moest stoppen. Een achteropkomende auto remde daarop zo schielijk, dat een Duitse volkswagen niet tijdig kon uitwijken en de voor hem rijdende auto ramde. Achter hem volgde een motor die op zijn beurt de volks wagen van de twee Duitse dames aanreed. De drie voertuigen liepen aanzienlijke schade op. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Ingezonden door: INEKE VREEBURG EN CARLA DE GROOT N00RDWIJK HEVIGE EXPLOSIE IN WONING VAN BEJAARDE DAME Bewoners van de Pickéweg en om geving hoorden gisteravond tegen half zeven een harde klap en glas gerinkel. Er bleek zich een hevige explosie te hebben voorgedaan in de woning van de bejaarde mevr. Leuchten, achter het Astrid-hotel. De ontplof fing ging vergezeld van een felle steekvlam, die de vertrekken van het huisje in brand zette. In vlammen gehuld kwam de be woonster naar buiten. Toegesnelde Duitse rally e-rij"ders, die van het ter ras van „Zeezicht" het gebeurde waarnamen, rukten de vrouw de brandende kleren van het lijf en doofden het vuur door haar over de grond te rollen. Een der gasten kreeg hierbij brandwonden aan de handen. Andren gingen, geassisteerd door de heer v. d. Zalm Jr., het vuur te lijf met snelblussers uit hun wagens en een brandblusapparaat uit het hotel. Politie en brandweer kwamen snel ter plaatse en door krachtig ingrij pen kon men voorkomen, dat de wo ning uitbrandde. De explosie heeft een enorme ravage in het huis aan gericht, ruiten fcijn uit de sponnin gen geslagf i, gordijnen verkoolden en het interieur van het keukentje werd geheel vernield. Vermoedelijk heeft zich buta-gas in de woning verspreid, dat tot ontbianding kwam toen mevr. Leuchten de brandende kachel opende. De politie en de brandweer stelden een onderzoek in naar de oorzaak van het gebeuren. voonouT Aanbesteding aanleg Irenestraat. Door de directeur van gemeente werken is namens b. en w. gisteren in het gemeentehuis openbaar aanbe steed: Het aanleggen var een weg (Irenestraat) met plm 122 m riole ring in de gemeente Voorhout. Er werden 10 biljetten ingediend waarvan er 4 ongeldig werden ver klaar omdat de massaprijs afweek van de som der beide bedragen. msmÊÊommmmm Zo nieuw, zo vlot, zo charmant! Sinds Parijs zich met de regenmantels „bemoeit" zijn deze van oorsprong practlsche kledingstukken wel héél modieus geworden. In onze rijke Pinkster- collectie mode-regenmantels - o.a. flatteuze streepjes en moderne ruiten I Speciale aanbieding Model Sissy Model Romy Model Désirée Ufete&/modeoteatcaS - P&G icfplejtaiies (Advertentie) De zes geldige biljetten luidden van hoog naar laag als volgt: firma Huybs, Den Haag a: 12.500, b: 15.900, massa: 28.400; Westlandse Wegen bouw, Rijswijk 11.400, 15.500, 26.900; C. A. Langeveld, Alphen a. d. Rijn 10.900, 13.900, 24.800; P. J. Visser, Wassenaar 9690, 13.750 23.440; L. P. v. d. Geer, Leiden 8700, 14.000, 22.700; Visscher We genbouw, Sassenheim 9392, 12.188, 21.580. De gunning is aangehouden. LANGERAAR AANBESTEED. Door architect. A. Dekker te Spij- kenisse, is namens het bestuur van de Coöperatieve Veilingvereniging „Ter Aar en Omstreken" G. A., te Ter Aar in het Boudscafé v.h. „Ver hoef" te Langeraar gisteren openbaar aanbesteed: Het uitbreiden van de neerzetruim- te en het bouwen van een kantoorge bouw met verkooplokaal, cantine enz. in de gemeente Ter Aar. A. C. Schutter, Noorden, 370.775; J. Kinkel, Leimuiden, 350.000; C. J. van Berkel Leimuiden 346.000; W. J. van Driek, Oude Wetering, 347.500; van Wingerden en Visser, Zevenhoven, 345.950; D. van Kints, Langeraar, 343.800; H. Heemskerk, Ter Aar, 327,950; W. Uijman, Hil- legom, 325.000; H. J. Strijk, Rijp- wetering 320.000; fa. Blazer en Akerboom Rijnsaterwoude, 316.000; Bouw Ondern. C. Spee, Rotterdam, 312.2000; N.V. Gebr. Koudys, Rot terdam, 312.000; Chr. Overdevest, Rijnsaterwoude, f 307.850; J. van Wieringen, Alphen aan den Rijn, 306.408; G. Aartman, Leimuiden, 299.850; A. W. Driessen, Dreumel, 299.600; Gebr. den Ouden, ALphen aan den Rijn, 299/00; C. J. Strijk, Warmond erweg 56, Ooegstgeest, 297.747. De raming was 310.000. Het werk is inmiddels aan de laag ste inschrijver de firma C. J. Strijk I fijj gegund. Overleg van Zoeterwoude en Leiden Het bestuur van het Industrieschap ten de vertegenwoordigers van Zoe-1 Jongeleen (voorzitter), weth. v d j Grote Polder" van Zoeterwou- terwoudc: de heren v. d. Ploeg, Kwaak, de heer De Bree en de heer de en Leiden heeft dinsdagmiddag Kraan, burg. Smeets en mevr. Neu- Hagens. voor het eerst vergaderd. Links zit-lwahl; rechts van Leiden: wethouderI

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5