LWKLGAT &>yma$TAD Oud-Leidenaars huwelijksfeest vieren gouden in Eindhoven HUIBERS Communie-Geschenken Jubileum aan een Leids laboratorium Scherp Spannende en felle vijfde ronde VRIJDAG 2 MEI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Echtpaar Molkenboer- Vc.n Helvert Maandag 5 mei vieren de heer en mevrouw MolkenboerVan Helvert in het St. Theresiapensioen tc Eind hoven hun gouden huwelijksfeest. Het echtpaar heeft van 1908 tot 1955 in Leiden gewoond en de heer Molken- boer heeft vele functies in het ver enigingsleven te Leiden bekleed. De bruidegom Godefridus Johannes Marie Jozef Molkenboer werd 6 april 1884 te Delft geboren. De bruid Bertha Petronella Maria van Helvert werd 20 oktober 1880 geboren te Oosterhout (N.-B.); zij kwam uit een huishouden van 11 kin deren en was voor haar huwelijk on derwijzeres. Uit hun huwelijk, dat d.d. 5 mei 1908 in de Hartebrugkerk te Leiden werd gesloten, werden negen kinde- ren geboren (zeven jongens en twee 11 meisjes), waarvan er inmiddels ze-1 ven zijn gehuwd. Het bruidspaar heeft 21 kleinkinde ren. De heer Molkenboer heeft te Lei- j den een werkzaam aandeel gehad in het R.K. politieke en sociale leven. I Hij was een der oprichters van do vereniging „De Schoolpenning", een vereniging tot steun en bevordering van het R.K. Onderwijs, waardoor de R.K. school op het Rapenburg kon worden opgericht. Hij was eveneens een der oprichters van het R.K. Be volkingsbureau. Hij zat voorts in het bestuur van het Kruisverbond ter bestrijding van drankmisbruik. Voorts in het be stuur van de R.K. Bond van Grote Gezinnen (thans Bond voor .het Ge zin), alsmede in dat van de R.K. Mid denstandsvereniging „De Hanze". Hij gaf zijn medewerking aan de oprichting van de R.K. Handelsrei zigersvereniging, alsmede aan de pro paganda ter verspreiding van „De Maasbode" en de oprichting van „De Leidse Courant". Vanaf de oprichting (omstreeks 1914) was hij gedurende 12l/« jaar bestuurslid van de R.K. Propaganda- club „D© Jonge Garde". Voorts van 19221933 voorzitter van de afdeling Kleinbedrijf en onder-voorzitter van de Kamer van Koophandel; voor zijn verdiensten ontving hij de gouden medaille der Kamer. Na zijn diensttijd in 1919 nam de heer Molkenboer de zaak over van de firma Wed. W. Overduin, Haar lemmerstraat 16 te Leiden (een zaak in wollen garens en gebreide goede ren). Het pand achter de winkel werd ingericht voor de machinale breierij van kousen en sokken. In 1955 liquideerde hij dit bedrijf, aan gezien voor hem de tyd was aange broken om van een welverdiende rust te genieten. Hij heeft deze rust gevonden in het St. Theresiapension te Eindhoven „te midden van" vijf gehuwde kinderen, die alle in de on middellijke omgeving van vader en moeder gehuisvest zijn. Burgerlijke Stand Geboren: Cornelia Gerarda Maria, dr v. A. A. Epping en P. C. Huisman; Martinus Cornells zn v. H. W. Loef cn W. S. Varkevisser; Riwka, dr v. A. J. C. Kok en A. Heesbeen; Catha- rina jacoba Maria ,dr v. J. P. v. Kem pen en E. C. Frankhuizen; Christina Henrica Maria, dr v. C. Hop en C. C. B. Compeer; Charlotte Catharine dr v. L. S. Verwoerd en T. van der Neut; Nicolaas zn v. H. J. de Mooij en A. C. Nederveen; Reginald, zn v. J. den Boeft en M. L. Haakmeester; Petrus Cornells Maria zn v. A. T. Waaijer en G. T. H. van Haaster; Fredericus Franciscus Antonius, zn v. F. H. Bek ken en J. M. Devilee; Cornells zn v. W. J. M. Rijsbergen en T. C. Jonker; Petronella Johanna Maria dr v. P. C. van der Sleet en P. J. M. Flaman; André zn v. F. A. Verkerk en G. J. M. van Rooden; Maria Catharina Wil- helmina dr v. C. J. J. Vermeulen en E. K. Polderman; Jolanda Albertina Jacoba dr v. A. o. de Koning en J. Imthorn; Jacoba dr v. J. Varkevisser en W. Ouwehand; Petrus Wilhelmus zn v. P. C. Devilee en C van der Burg Alexandra JannL.i Christine dr v. J. Frankhuizen en J. Vlasveld; Pieter Tepijn Everard zn v. H. J. C. van Scherpenberg en M. F. Böckling. Gehuwd: C. J. v n Velzen en W. P. C. Schutte; R. A. Goutier en G. S. Beuk; D. Zwanzigcr en T. Hartevelt; J G. Luyten en G. H. M. de Wilde; D. C. Zandstra en H. J. Bavelaar; F. Hermans en C. J. Bossaert; D. G. Springer cn R. Hermans; G. J. Keij- zer en J. Mulder. Moderne SPORTSHIRTS Iopen en gesloten te dragen, ook In NO-IRON cn TERLENKA. I De meest betrouwbare soorten I KERKO - FABLO - DENO. enz. GEM. AANKONDIGING MUZIEK. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat het op 3 mei a.s. tussen 19.00 en 22.00 uur verbo den is in het openbaar of op voor het publiek toegankelijke plaatsen mu ziek ten gehore te brengen, of in voor het publiek toegankelijke vergun- nings- en verlofslokaliteiten gelegen heid tot dansen te geven. 513 (Advertentie). Haarlemmerstr. 123 Leiden In onze speciaalzaak van religieuse artikelen vindt U o.m. 'n uitgebreide keuze In Zie ook onze etalage en show ruimte aan de Stille Mare. Zilver voor de heer P. Stol HOGEwuERD 109 KOREVAARSTRAAT 5 „Het is alsof ze je na een lang en gelukkig huwelijk vragen: vertel nu eens iets van je vrouw.Dan weet je eigenlijk ook niet wat je zeggen moet.Met deze woorden gaf prof. dr. A. E. v. Arkel, hoogleraar en oud-directeur van 't Laboratorium voor Anorganische en Fysische Che. I mie een schets van de figuur van de I jubilerende concierge, de heer P. Stol. Gedurende veertig jaar heeft de heer Stol zijn kracht aan het Laborato rium gegeven. Onopvallend, maar altijd opgewekt en tot helpen bereid 1 heeft hij zijn werk verricht en is hij in de loop der jaren schier onmisbaar geworden. Daarom werd hem giste ren in het gebouw aan de Hugo de Grootstraat een grootse hulde bereid. M LENTE. POTLOOD en GEEST No 515. Horizont.: 1. stad a. d Tessino, 6. familielid, 7. bergweide, J. sint (afk)., 10. maag van herkauwende dieren, 12. welaan, 13 genieting, 15. stad in Z.-Arabic, 16. gem. in Over., 17. afgodsbeeld, 19. maanstand, 21. achting, 22. oude inhoudsmaat (afk.), 23. gevangenis, 25. halsdoek, 26 gem. in. N.-Brab. Verticaal: 1. vlinderachtig insektje, 2. in het jaar der wereld (afk. Lat.), 3. lusthof, 4. scheikundig element (gfk.), 5. voegwoord, b' andere naam vqor Turken, 3. jongensnaam, 10. lichaamsdeel, 11 inlandse naarn van Buitenzorg, 13. lopena touw tot het injcorten der zeilen (scheepsterm1», 14. dqortochtgeld. 18. gekheid, 20. rund, 22. bosgod, 24. pauselijke encycliek (ajflO., 25. lidwoord. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 514. Horizontaal: 1. A.M., 3. Orel, 7. eppe, 11. Ria, 12. dito. 14. leed, 16. 18. teil. 20. Edom, 22. hé. 23. snee. 25. nota, 27. man, 30. aria, 32. imme 33. k.o. Verticaal: 2. mei, 4 rede 5 Let, 6. de, 8. pali, 10. polo, 11. Ruth, 13. idee, 15 Eist, 17. amen, 19. eend, 21. demi, 24. naam, 26. oei, 28. aak, 29. Ob, 31 re. De lente inspireert tot stukjes- schreven. In deze dagen tref je in bijna alle papieren, die ons bedrukt bereiken, ontboezemingen aan over de zon en het ontluikende leven Ook wijwillen niet achterblijven, want we hebben op het Stadhuisplein de lente geproefd tussen twee vleugjes benzinedamp door. De fietsenbewaarder lacht zijn breedste glimlach, hij heeft eindelijk zijn Onafscheidelijke regenjas thuis- gelaten en de portier doet een poging om een stukje „Troubadour" te flui ten. In het midden van dit zonnige plein zagen wij enige gemeenteambtenaren in de weer met een vertrouwd stuk je smeedwerk, bekroond door de be vrijdingsfakkel die straks op 5 mei door de burgemeester met behulp van een estafetteloper, ontstoken zal worden. Er zijn van die oude ver trouwde dingetjes, waar je van gaat houden en die je voor gen goud van de wereld zou willen missen. Dit barokke stukje smeedwerk en de len te in Leiden zijn zulke dingetjes. Tot overmaat van ons geluk horen wij, dat een mevrouw aan de Wijde A. te Woubrugge voor het eerst de koekoek heeft horen koekoeken. En alle formulieren van de inkomstenbe lasting zijn de deur uit. Wat kan het leven toch mooi zijn. Ingebroken. Maar er gebeuren ook nog wel nare dingen, ondanks de lente: On bekenden zijn er in de nacht van dinsdag op woensdag in geslaagd, vermoedelijk met valse sleutels bin nen te dringen in een instrumen- tenhandel aan de Breestraat. Zij heb ben de kassa opengebroken en een bedrag van 700 gulden buitgemaakt. Gevallen. Gistermiddag 3 uur is in de Narmstr. een 07-jarige fietser woonachtig te Leiden, met zijn fiets gevallen toen hij tussen twee vrachtauto's dóór wilde rijden en één Van _de wagens zich in bewëgihg zette. Met eèn rech- 13 MEI: AFSCHEID D. v. d. KWAAK VAN WV De Vereniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Leiden zal op 13 mei haar jaarvergadering houden. In deze vergadering wordt officieel afscheid genomen van de heer D. van der Kwaak, die gedu rende vijf jaar het voorzitterschap heeft bekleed en die wegens drukke werkzaamheden moet aftreden. BEDRIJFSSOCIOLOGISCHE STUDIEDAGEN TE LEIDEN Het Nederlands Jnstituut voor Ef ficiency (NIVE) organiseert in sa menwerking met het Sociologisch In stituut van de Rijksuniversiteit te Leiden vandaag en morgen te Lei den. Bedrijfssociologische Studieda gen. Aan deze bijeenkomsten nemen een veertig personeelschefs, sociolo gen en opleidingsfunctionarissen uit het Nederlandse bedrijfsleven deel. Zij zullen worden geconfronteerd met de economische en organisatori sche aspecten van een onderneming ter vendiepingvan hun inzicht in plaats en taak van de bedrijfssocio logie. Prof. dr. F. van Heek opende de studiedagen. Dr. D. Horringa uit Den Haag, drs Th. J. IJzerman uit Leiden, prof. dr, P. Kuin en drs. H. P, M. Mulder, geiden uit Amsterdam en ir. D. A. C. Zoethout uit Eindho ven zullen de discussies inleiden. ler-heupfractuur is hij door de EHD naar het Ac. Ziekenhuis overge bracht. Kindercircus Knikkebeen. Morgenmiddag om vijf uur is er weer repetitie voor alle acrobaten van het Kindercircus Knikkebeen, welke repetitie gehouden wordt in het gymnastieklokaal aan het Pieters kerkhof. Centrale verwarmings installaties. De Rijksgebouwendienst te 's-Gra- venhage heeft het aanbrengen van centrale verwarmings- en warmwa terinstallaties ten behoeve van het gebouw voor Experimentele Chirur gie van het Academisch Ziekenhuis alhier gegund aan het Technisch Installatie Bureau Cetra te 's-Gra- venhage voor 49.480. En men verheugde zich algemeen in de eer, die hem dezer dagen te beurt was gevallen toen hij door H. M. de Koningin werd onderscheiden met de ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De leiding van de huldigingsbijeen komst in de collegezaal berustte in handen van - de hoofd-assistent, de heer A. P. Zuur, die zich gelukkig prees mede namens de feestcom missie de eerste te kunnen zijn, die de jubilaris gelukwenste. Vervolgens gaf hij het woord aan de hoogleraar directeur, prof. dr. A. J. Staverman die van oordeel was, dat hij daar hij nog zo kort geleden in deze func tie was benoemd niet zoveel recht van spreken had. Maar desondanks, ook hij kende reeds de bereidheid van de jubilaris om iedereen te hel pen. Prof. Van Arkel kon meer her inneringen ophalen, maar het waren allemaal prettige. Hij betrok mevr. Stol in de huldiging, ook al geen on bekende op het Laboratorium, daar zij de werkers lange jaren met koffie had gelaafd. De conservator, dr. A. B. Ruigrok wist maar al te goed, wat hij aan de heer Stol had. Kortgeleden was deze ernstig ziek geweest en toen stond rrjen voor het probleem een vervan ger te vinden. Verschillende collegae namen een deel van zijn taak over, maar met alle waardering voor hun werk, zij konden de jubilaris niet doen vergeten en iedereen was bly toen hij weer hersteld terugkeerde. Met angst en vreze zag dr. Ruigrok de dag tegemoet, dat de heer Stol van een welverdiend pensioen zal gaan genieten. Hij prees de plichtsbetrach ting, de accuratesse en de energie van de jubilaris en het verheugde hem bijzonder namens het Rijk het echtpaar Stol een gratificatie te kun nen overhandigen. Het commissielid, de heer W. F. Tegelaar, sprak namens personeel en staf een geestig speech je, of beter hield een korte voordracht, waarin weer nieuwe goede eigenschappen van de heer Stol naar voren werden g^feaald. Ook hij kwam met een en veloppe met inhoud op de proppen, maar deze was wat „aangekleed". Voor mevr. Stol had hij bloemen. Voorts werd nog het woord gevoerd door de heer Neuteboom, hoofd van de afdeling personeelszaken der Rijksuniversiteit, de heer W. Duk, voorzitter var* de Bond van Hoger Onderwijs Personeel en tenslotte door de heer R. Blackstone, praeses van het Chemisch Dispuut, die de jubilaris een grote doos sigaren en mevr. Stol bloemen overhandigde. Na deze officiële plechtigheid had in de benedenzaal een receptie plaats, j^eidse jeugd.jour Rijpwetering nam het tegen Mare- dijk C in het begin nogal makkelijk op. Daarom duurde het geruime tijd voor het eerste doelpunt op Let sco- ringbord kwam. Na de wisseling wer den de zaken wat beter aangepakt en met 61 bleef Rijpwetering de baas. Direct hierna moest Rijpwetering een inhaalwedstrijd tegen de Oran- jeploeg spelen. Dit werd een ener verende kamp. Beide ploegen hadden zeer goede keepers. Zeer fel werd er geschoten, maar de onmogelijkste ballen werd er door de keepers uit- geranseld. De stand was aan het ein de zoals aan het begin. De 2 ploegen zagen er wel wat verhit uit. De kleine Leidse Boys boden tegen St. Bernardus onverwacht felle te genstand. Bij het draaien was het nog slechts 10 voor St. Bernardus. Twee goede doelpunten brachten de stand al snel op 30. Maar toen ook Leidse Boys met een mooi strak schot er 31 van maakte, was nog alles mogelijk. St. Bernardus liet zich ech ter niet van de wijs brengen. Kort voor het einde zakte de Leidse Boys' tegenstand in elkaar en nog 2 doel punten brachten de stand op 51. DOS (a), die vrij ongunstig geloot heeft, had vanavond het sterke So phiastraat tegen zich. Er ontspon zich een boeiende strijd, waarin DOS (a) met een diagonaal schot de binnen kant van de paal trof (10). Dit bracht hevige verwarring in de So- phiastraat-ploeg. DOS verzuimde echter hiervan te profiteren. Vlak voor het draaien, kwam uit een he vige scrimmage voor het DOS-doel de gelijkmaker. Sophiastraat ging in één ruk door en begon een waar bombardement. De kleine DOS- keqper verweerde zich echter kranig. Toen een ver afstandschot door een rekening. Daar DOS hiertegenover slechts twee keer raak schoot, ging de Maredijk met de punten strijken. De Leerlooiers tegen St. Bernardus was de big-match van de avond. Dit was ook goed te merken aan de spelers, die er vry fors tegen aan gingen. De Leerlooiers vooral zoeken het nogal in krachtwerk, maar dit levert niet altijd doelpunten op. Het spel moet daardoor teveel onderbro ken worden en dit kost tijd. Pas in de tweede helft gingen zü wat meer en vlugger schieten. De eindstand werd 41 voor de Leerlooiers. De Oranjeploeg dacht aan de Leid se Boys een walk-over te hebben, maar dit viel nog niet mee. Bij de rust stonden zij met 20 voor en voegden er direct na het draaien nog een aan toe (30). Uit een penalty werd het 31 en dit gaf Leidse B. zoveel moed, dat zij bij de volgende aanval weer raak schoten (32). On der hevige spanning kwam het einde. Uitslag De stand na deze vijfde ronde is: gesp. p. doelcijfers Maredijk (a) Rijpwetering Maredijk (B) St. Bernardus 6 10 25—8 5 9 14—5 5 9 10—2 5 6 20—10 5 6 10—4 4 5 8—10 5 5 10—9 4 4 9—10 5 4 16—11 6 2 5—25 5 0 6—19 5 0 3—24 Leerlooiers, Sophiastraat en Oran jeploeg zyn reeds geklasseerd voor de finale. Om de vierde finaleplaats eigen speler van richting werd ver- vechten nog vijf ploegen. Hierover anderd, moest hij capituleren. De J J J linksbuiten van de Sophiastraat, die erg vrij werd gelaten, kreeg nu de smaak te pakken en doelpuntte nog tweemaal onhoudbaar (41). DOS (B) en Maredijk (A) gingen aardig tegen elkaar op. Ook hier werd de gevaarlijkste man van de Maredijk te veel vrijheid gelaten. Hij nam 3 van de 4 doelpunten voor zijn beslist de zesde ronde op a.s. woens dagavond. Het programma luidt als volgt: Maredijk (b)DOS (c), Maredijk (c)Oranjeploeg, SophiastraatDOS (c), Maredijk (a)Maredijk (b), Rijpwetering—DOS (a), DOS (b)— St. Bernardus. Bij gelijk eindigen volgen er be slissingswedstrijden. Maredijk (b) en DOS (c) zorgen er wel voor op tijd te zijn, daar zij het eerst hun in haalwedstrijd moeten spelen. waarbij iedereen de gelegenheid kreeg de jubilaris en zijn familie per soonlijk geluk te wensen. Van deze kans maakten o.a. gebruik prof. dr. L. J. Oosterhoff van Theoretische Or ganische Chemie, prof. dr. E. Havinga van Organische Chemie, J. Q. v. Gin- k?l, directeur van het Zuivelstation en dr. C. A. F. Tuijiiman, vertegen woordiger der Staatsmijnen. Benoeming aan Leidse Universiteit Bij Koninklijk Besluit van 22 april 1958 is met ingang van de dag, waar op hij zijn ambt aanvaarden zal, be noemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der geneeskunde aan de Leidse universiteit dr A. Schaberg, om onderwijs te geven in de alge mene en bijzondere ziektekundige ontleedkunde. Dr Schaberg, die op 23 juni 1918 te Hoogvliet geboren ls, vervult thans de functie van wetenschappe lijk hoofdambtenaar bij de afdeliifg cytodiagnostiek van het laboratorum voor cytologie en experimentele his tologie der Rijksuniversiteit te Lei den. Hij studeerde medicijnen te Leiden en te Groningen. In 1946 werd hij assistent op het Centraal Pathologisch Anatomisch Laborato- ruim voor de Gemeenteziekenhuizen te Rotterdam. In december 1950 werd hij in het specialistenregister inge schreven als laboratoriumarts, met aantekening „Pathologische Anato mie". Hij promoveerde in februari 1951 te Leiden bij prof. dr P. J. Gaillard op een proefschrift getiteld: Bijnierschors en Ziekte. Van 1 maart 1951 tot 1 september 1952 heeft hij de waarneming op zich genomen voor een collega pa tholoog-anatoom te Canada, dr O. C. Trainor, clinical pathologist aan het Misericordia Hospital te Winni peg. In juni 1C52 slaagde hij voor het Dominion Council examen, hetwelk de mogelijkheid schept, praktyk in Canada uit te oefenen. In het najaar van 1952 nam hij het aanbod van de University of Manitoba om als as sistent professor in het Department of Medical Research een weefsel kweek-laboratorium op te bouwen voor liet poliomyelitis-onderzoek. Daarnaast had dr Schaberg de su pervisie over het laboratorium van het gemeente-ziekenhuis, dat ten nauwste verbonden is met laatstge noemde universiteit. In oktober 1»54 keerde dr Schaberg terug in Neder land. Sindsdien is hij als weten schappelijk Hoofdambtenaar verbon den aan het laboratorium van prof. dr. P. J. Gaillard te Leiden. Dr Schaberg heeft 22 publikaties het licht doen zien, terwijl 2 publi katies nog ter perse zijn. Een acht tal publikaties handelen over de bij nier bij ziekten en hongertoestanden en over de lever bij ondervoeding. In Canada publiceerde hij twee ar tikelen t.w. over candidiasis en over poliomyelitis. Voorts schreef hij het hoofdstuk „Pathologie van de cel" in het leerboek „Algemene Celleer", van prof. Gaillard. Bij Koninklijk Besluit is met in gang van 1 januari 1959 aan dr. C. J. van der Klauw op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als hoogleraar aan de rijksunversiteit met dankbe tuiging voor de belangrijke in deze betrekking bewezen diensten. Geslaagd voor het doet. ex. Ned. Recht de heer R. R. van den Berge te Voorburg. Geslaagd voor het cand. ex. Ned. Recht de dames A. Kappeyne van de Coppelio te Loenen a. d. Vecht, en M. E. Zimmer te Hilversum en de heren G. M. G. L. J. Kats te Maas tricht, W. F. L. Verstraten te Amster dam, E. M. A. A. Schreurs te Haar lem, G. J. Bouquet te Den Haag, R. F. P. J. Dahmen te Breda, H. Bakker te Assen, S. H. Bloembergen te Bloe- mendaal, J. de Visser te Arnhem en J. H. Smits te Haarlem. Gepromo veerd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld: „Over de be tekenis van de reactie van Paul en Bunnell voor de diagnose monocuo- leosis infectiosa" de heer L. C. Klijn geboren en wonende te Raamsdonk (N.-Br.). Gepromoveerd tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte op proef schrift getiteld „Het patroon van de oude Curagaose samenleving" de heer H. Hoetink, geboren te Groningen en wonende te Willemstad (Curagao). HANDSCHRIFTENTOONSTELLING UNIVERSITEITSBIBLIOTHEEK Vgn 1 t/m 8 mei a.s. zal in de Uni versiteitsbibliotheek (Tijdschriften zaal) een tentoonstelling worden ge houden: „Klassieke Handschriften uit Leids bezit". Het is enerzijds de bedoeling iets te laten zien van de wijze, waarop teksten uit de Oud heid tot ons gekomen zijn, anderzijds enige van de beroemdste Leidse handschriften te tonen. Zo zijn in de Griekse afdeling o.a. een litteraire papyrus een palimpsest en een serie wastafeltjes te zien. Bij de Latijnse perkamentcodicus uit de grote cen tra van cultuur in de 9e eeuw vallen twee handschriften van Plinius op, waaraan men kan zien, noe het ene uit het andere gecopiëerd werd, ver der vooral de zo belangrijke hand schriften van Lucretius. Ook zijn enige beroemde geïllumineerde hand schriften tentoongesteld, waarvan sommige nog een getrouw beeld ge. ven van de boekverluchting in de Oudheid. De tentoonstelling, die voor ieder toegankelijk is, is doorlopend geopend NPp werkdagen van 9.3017.30 uur. Onder auspiciën van het Neder- landf Instituut voor het Nabije Oos ten te Leiden en als onderdeel van de culturele samenwerking tussen Nederland en Israël, zal prof. dr Yigael Yadin, hoogleraar aan de He breeuwse universiteit te Jeruzalem en leider van de „James A. Roth- shield qxpeditie" te Hazor, van woensdag 7 mei tot zaterdag 10 mei in ons land vertoeven voor het geven van een viertal lez'ngen .Deze lezin gen zullen gehouden worden in Lei- Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van 2 Mei 1858. Advertentie: Het Koffjjhuis de Twee Kolommen is ver plaatst naar de Haarlemmer straat, vroeger het Zwijnshoofd, hetwelk opnieuw het Publiek beleefdelijk wordt aanbevolen. P. Stallinga. Advertentie: P. J. Zuurdeeg Jz. is verhuisd van de Oude Vest naar den Ouden Singel Wijk V (de Blauwe Klok). Advertentie: Attentie s.v.p.! Ze ker persoon (mij welbekend) of personen hqeft of hebben het gerucht verspreid als zoude ik iemand van mijnentwege uitzen den om schrijfbehoeften langs de huizen uit te venten. Genoeg zij het gezegd, dat eene dusdanige wijze van verkoopen nimmer bij mij is opgekomen. H. J. T. Matveld, Hoogewoerd. den, Amsterdam, Utrecht en Nijme gen. Prof. dr Yigael Yadin zal daarbij spreken over de opgravingen in het bijbelse Hazor, die hij van 1955 af leidt. Naar het ANP verder verneemt is prof. dr Yigael Yadin de zoon van de bekende Israëlische hoogleraar prof dr E. L. Sukenik, één der ver maarde ontcijferaars der „dode zee rollen", op welk terrein ook de zoon gewerkt heeft. Daarnaast is prof. Yadin bekend als militair, aangezien hij in de Arabisch-Israëlische oorlog van 1948 chef van de staf van het Is raëlische leger is geweest. Lustrum verenigde faciliteiten, Leiden Op 9 cn 10 mei a.s. vieren studen ten en reünisten van de verenigde faculteiten der rechtsgeleerdheid en der letteren en wijsbegeerte van Leidse studenten hun zesde lustrum en herdenken zij tevens het feit, dat tien jaar geleden de eerste leerstoel in de sociologie aan de rijksuniver siteit te Leiden werd Ingesteld. Tijdens dit lustrum worden onder de titel „Harmonie en Dissonant in het Concert der Naties" enkele lezin gen gehouden, die als centraal thema hebben de internationale betrekkin gen in de wereld van vandaag. Het hoogtepunt van dit lustrum is de plechtige bijeenkomst in het groot auditorium der Leidse acad^ mie op zaterdagmiddag 10 mei, waar bij prof. dr P de Bie, hoogleraar in de sociologie aan de universiteit van Leuven, zal spreken over de „Socio logische facetten der Internationale Samenwerking". De decaan der ver enigde faculteiten, prof. dr F. van Heek. zal een terugblik geven op tien jaar studie in de sociale weten schappen aan de Leidse universiteit. Voorts zullen op vrijdagmiddag dr W. A. 't Hart, directeur van het Grotius seminarium voor interna tionale samenwerking en lid van de Nederlandse UNESCO-commissie, en drs A. A. J. Warmenhoven. hoofd van het bureau voor technische hulp van het ministerie van buitenlandse zaken, voor de deelnemers aan dit lustrum spreken. De onderwerpen van deze dag zijn resp.: „Volken- psychologie als sociaal-wetenschap pelijke mogelijkheid" en „Interna tionaal contact bij technische en eco nomische hulp". De verenigde faculteiten besluiten hun tweevoudig lustrum met een galabal in het voormalig Paleis Noordeinde de zetel van het ..In stituut of social studies" te Den Haag. TOEKOMST KON. NED. GROFSMEDERIJ BAART NOG GEEN ZORGEN Wegens ontstentenis van de presi dent-commissaris, ir. A. H. Ingen Housz werd de jaarvergadering van de Kon. Ned. Grofsmederij gistermid dag gepresideerd door jhr. mr F. H. van Kinschot, commissaris der N.V. Het jaarverslag en de balans en winst- en verliesrekening werden zonder bemerkingen goedgekeurd en het dividend overeenkomstig het voorstel van commissarissen en di rectie vastgesteld op 6% (gelijk in 1956) op de prioriteitsaandelen en een van 8% (in 1956 7%) op de ge wone aandelen. De directeur der N.V., ir M. C. de Jong, deelde mede, dat voor het be drijf aan de rand van Leiden, waar de Kettingfabriek is gevestigd be langrijk groot terein is bijgekocht, zodat daar nog wel ruimte is voor overplaatsing van een of ander deel van de oude Grofsmederij, welke in de oude binnenstad niet verder kan worden uitgebreid. In het oude com plex zijn de draaierij en de smederij ondergebracht, maar zo nodig kan de draaierij of een ander onderdeel naar het uitgebreide terrein worden over geplaatst, hetgeen op het ogenblik evenwel nog niet nodig is. Voorts deelde spr. mede, dat het kapitaal, dat in de N.V. geinvesteerd is, zesmaal zo groot is als in 1939, maar de reserves zijn ruim zesmaal groter. De investeringen zijn geheel uit eigen middelen gefinancierd. Wat de vooruitzichten voor dt toe komst betreft, zeide spr., dat het hier in vergelijking tot andere bedrijven nog goed gaat. Er is gelukkig nog geen sprake van kortere arbeidstijd, laat staan van werkloosheid. Ver schillende werkplaatsen zijn tot augustus-september var. dit jaar ge heel met orders bezet. Er zijn meer oDdrachten ontvangen dan gebruike lijk, zodat voorlonig van verkorting van arbeidstijd of ontslag nog geen sprake behoeft te zijn. Spr. vestigde er voorts de aandacht op, dat de pro ductiviteit toeneemt, d.w.z. dat er met minder personeel meer wordt gepresteerd. Dit is hoopgevend voor de toekomst en met het oog op het buitenland hard nodig. De vergadering besloot tenslotte bij acclamatie tot herbenoeming van de aftredende commissaris, mr J. Kroese.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2