S)e ftzidócSoti/fca/ttf Wat er overbleef van de Nederlandse gemeenschap Kwam Nasser om de olie? Relletjes te Nazareth Nieuw Brits radarapparaat Prins Bzrnhard naar Canada Uit het oog, niet uit gevaar Koudere lucht in aantocht Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 VRIJDAG 2 MEI 1958 49ste JAARGANG geen inspektie 1 aan Moordpool I Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., I 2.55 p.mnd., f7.50 p kwart. Franco p.p. ƒ8.—. Advert.; 17 ct p man. Telefoontjes f 1.50 WAT IS ER FOUT BIJ HET DM.L. Het werd tijd, dat de toestanden, die bestonden en nog bestaan bij het Directoraat Materieel Landmacht, eens openlijk en uitvoerig in de Ka mer zijn besproken, want het onbe hagen bij het Nederlandse volk om hetgeen er zo al los was gekomen, was groot. Nu waren het de helmen, straks zijn het de gasmaskers, de veldfles sen, de motorhelmen, de motorbril- len, de tankoveralls, enz., enz., heeft de heer Ritmeester eraan toegevoegd, die de moeite had genomen een lijstje te maken van allerlei andere zaken, waaronder maar gauw een dikke streep moet worden gezet. Reeds bij de rechtzaak tegen ma joor K., die bij het D.L.M. werkte, kwamen feiten aan het licht, die ont stellend en verontrustend zijn. Zo vertelde overste L. C. Onderstal, dat hij enige tijd bij het D.M.L. leiding moest geven aan de sectie aankopen buitenland, waartoe hij naar zijn eigen verklaring de ervaring niet be zat. Volgens de krantenverslagen had deze officier verklaard: „Ik heb be zwaar gemaakt tegen men benoeming bij 't D.M.L., omdat mijn talenkennis niet voldoende is om commercieel- technische gesprekken te voeren met de leveranciers". De president van 't Hoog Militair Gerechtshof merkte toen op: „U was dus aangewezen om leiding te geven, maar de inkopers van het D.M.L. gaven U leiding, om dat U er niet toe in staat was", waar op de overste knikte. Het hoofd van de afdeling Com_ merciële Zaken van het D.M.L., over ste Plaatsman, de chef van de over ste Onderstal, bevestigde, dat overste Onderstal bij zijn benoeming in Lon den op het kompas van anderen moest varen.- Hij gaf toe, dat er geen speciale instructies waren. Spreken der nog is het, dat de luitenant-gene raal buiten dienst, J. H. L. Bos, vroe ger directeur van het D.M.L. het niet etens vreemd vond, dat een aankoop van Piat-onderdelen, welke op 52.000 gulden werd geschat, maar even 550.000 vergde, dus ongeveer zeven maal zoveeL Hij verklaarde: „In het algemeen was een schatting dusdanig, dat we daar bij de aankoop geen rekening mee hielden. Ze waren zo vaak mis". Toen daar de helmenaffaire en die van de gasmaskers nog bij kwamen en de onrust onder het Nederlandse volk groeide, moest de zaak wel in het openbaar komen. Nu bestond er al geruime tijd enig onbehagen over het beleid van minister Staf, maar het is gebruike lijk, dat een minister in het parle ment zijn ambtenaren altijd vurig verdedigt, waarschijnlijk omdat hij bij het bespreken van allerlei zaken zijn departement betreffende voor het beantwoorden juist op die ambtena ren is aangewezen. Een minister ver dedigt hen dan ook zo goed als altijd terecht of ten onrechte en de Kamer kan het antwoord van de mi nister niet altijd direct toetsen aan de werkelijkheid. Voor minister Staf was het te gemakkelijker te antwoor den met een zeker soort van bon homie en vage antwoorden, omdat hij zich altijd kon beroepen op de ge heimhoudingsplicht waar het mili taire gegevens betrof en dan werd het eenvoudig een kwestie van ver trouwen. Dat vertrouwen in minister Staf is echter de laatste jaren geslon ken en nu het parlement eindelijk over meer concrete gegevens kon be schikken, kon een vaag antwoord en een zekere bonhomie minister Staf niet meer helpen. Hij kon geen slag om de arm meer houden en geen verontschuldigingen of uitwegen zoeken. Hij kon niet an ders doen dan openhartig de verant woordelijkheid op zich nonen voor de fouten, die er zijn gemaakt en die het land kapitalen hebben gekost. Natuurlijk was de minister verant woordelijk. Maar de man, die hij had aangezocht om het oppertoezicht te houden over deze zaken en die dus eigenlijk direct verantwoordelijk was voor dit wanbeleid, de staatssecreta ris Kranenburg, was afwezig. Dit bewijst alleen maar, dat men aan het departement nog steeds in dezelfde geest dacht van: nou ja, de Kamer, die sturen we wel weer met een kluitje in het riet. Zo bleef de minister niets anders over dan maar zonder omwegen te erkennen, dat de zaak volkomen fout was. Maar er waren dan ook zulke dure en vreselijke fouten gemaakt, dat het niet meer mogelijk was de zaak in en uit te praten. De misstanden aan het Directoraat Materieel Landmacht, die aan het licht waren getreden, waren zo be denkelijk, dat minister Staf geen an dere houding overbleef dan het hoofd te buigen. Maar hoe goed het ook was een minister voor zich te hebben, die 'de verantwoordelijkheid niet wenste te ontgaan, toch zou het op het Neder landse volk een prettiger indruk ge maakt hebben als toen aanwezig was geweest de man, die rechtstreeks voor deze affaire verantwoordelijk was. Met de ruiterlijke erkenning van minister Staf is men er bovendien nog niet. Men zal nu ook nog oor zaak en gevolg moeten nagaan en vooral moeten bezien hoe aan deze toestanden radicaal een einde kan worden gemaakt. Daarover in een volgend artikel. 95 pCt. ontweek Indonesië Slechts ruim twaalfhonderd van de duizenden Nederlanders die in Indonesië hun broodwinning hadden zullen na 1 juli a.s. nog in Indonesië verblijven. Terwijl de Nederlandse gemeenschap als geheel is terugge vallen tot een vijfde deel van het geschatte aantal, dat in november in Indonesië was, zal de „verdienen de" groep op 1 juli tot een twintigste zijn teruggelopen. In deze cijfers komt de geweldige vermindering tot uiting, die de Ne derlandse belangen in Indonesië te zien hebben gegeven sedert in decern ber 1957 een begin is gemaakt met de anti-Nederlandse campagne. Zij wij zen uit, dat 95 pet. van de Nederland se „verdienende groep" op 1 juli In donesië zal hebben verlaten. Deze groep telde, toen de campag ne tegen de Nederlanders begon, met inbegrip van de gezinsleden, onge veer 25.000 personen. De gezinsleden zijn eveneens inbegrepen in het hier voor genoemde cijfer van 120O. Het gaat hier om Nederlanders, in dienst van Nederlandse of buitenlandse on dernemingen op het gebied van in- Volgens westelijke waarnemers te Moskou is de voornaamste reden voor de reis van president Nasser naar de Sowjet-Unie de oliestrijd. Tijdens zijn bezoek aan de Sowjet-Unie zal de pre sident van de Verenigde Arabische Republiek de olieinstallaties bezoeken en zich op de hoogte kunnen stellen van de Russische techniek op dit ge bied, die op gelijke hoogte met die van het Westen ligt. Dit zou, zo meent men, hem er toe kunnen brengen om na zijn terug keer in Egypte een grote actie te be ginnen om de olieconcessies van de westelijke mogendheden "in het Na- bijë Oosten en Midden-Oosten op een algemeen niveau, te weten dat van het Pan-Arabisme, te onteigenen. Met name Saoedi-Arabië zo zegt men, schijnt reeds enige aanwijzingen te tonen, dat het in zijn bedoeling ligt zich weer met de Verenigde Arabi sche Republiek te verenigen. Wan neer president Nasser met Russische steun een dergelijke strijd zou win nen, zo voegt men hieraan toe, zou hij de dominerende persoonlijkheid in de Arabische wereld zijn. dustrie, handel, landbouw en het bankwezen. De Nederlanders, die in dienst zijn van de drie internationale oliemaatschappijen in Indonesië, zijn niet in het genoemde totaal begre pen. Hun aantal wordt geschat op 3500, inclusief gezinsleden. In'Djakarta zijn nog maar nauwe lijks duizend Nederlanders, die daar hun broodwinning vinden, over. Hun aantal zal binnen twee maanden tot de helft zijn ingekrompen. Soerabaja en Bandoeng. In deze groep zullen op 1 juli in Soerabaja dat eens het centrum van het Nederlandse zakenleven was, nog slechts 150 Nederlanders en in Ban doeng dat vroeger de „Nederlandse stad in de tropen" werd genoemd, nog slechts 100 Nederlanders over blijven. Bij het begin van het tweede half jaar wordt de totale Nederlandse ge meenschap in de Indonesische archi pel geraamd op 10.000 personen. Tot hen behoren 3500 werknemers van de oliebedrijven van Shell, Standard Vacuum en de Caltex, 1600 arbeiders bij de rooms-katholieke missie en protestantse zending, 1500 kleine middenstanders tussen de 2000 en 3000 verarmde Indo-Europese Ne derlanders, die reeds financieel ge steund worden door de Nederlandse regering, de staf van de diplomatieke vertegenwoordiging en een te ver waarlozen aantal deskundigen in dienst van de Indonesische regering. GEEN PASPOORT MEER NODIG VOOR SCANDINAVIë. Gisteren is Scandinavië het groot ste paspoort-vrije gebied van Europa geworden, daar nu ook niet-Scandma- vische toeristen zonder vertoon van dit reispapier de grenzen van Dene marken, Noorwegen, Zweden en Fin land kunnen passeren. In 1952 werd het paspoort voor be woners der genoemende landen voor inter-Scandinavisch verkeer afge schaft, thans is dit ook het geval voor reizigers uit andere landen. ADVOCAAT HAD GELUK Ermenegildo Bossi, die beschuldigd was van medeplichtigheid aan een bankroof waarbij 590 miljoen lire buit werd gemaakt, kon zijn advocaat niet betalen. Toen de advocaat zijn cliënt vorige week in zijn cel opzocht, zei Bossie: „Ik weet niet, of ik uw honorarium zal kunnen betalen, maar hier hebt u van mij het ingevulde formulier van een voetbalpool". De advocaat zond het formulier in woensdag won hij daar 152.089 lire mee. t,Bloemenmeisje" onder bloemen bedolven Bij relletjes, die zich op de eerste mei in de Noord-Israëlische stad Na zareth hebben voorgedaan, zijn 58 mensen, onder wie 18 politiemannen, gewond, waarvan zeven zwaar. Naza reth is een geheel door Arabieren be woonde stad. In de ochtend waren gevechten uitgebroken tussen communisti sche jongeren en Arabische natio nalisten, die stenen gooiden r een optocht vam leden van de gema tigd socialistische partij Mapai. Later kwam het in vele delen van de stad nog tot een handgemeen. Veertig van de tachtig aangehouden personen zijn beschuldigd van verstoring van de vrede. Nazareth is al jaren een cohimunis- tisch bolwerk. De opperbevelhebber van de Brit se marine, Lord Mountbatten heeft donderdagavond in een toespraak in Londen meegedeeld, dat Britse geleer den een radarapparaat hebben ge bouwd, dat een revolutie teweeg kan brengen in de oorlogvoering ter zee en in de lucht. Dit drie dimensionele radarappa raat „het magische oog" is aange bracht op het veruieuwe vliegkamp schip „Victorious". Het „magische oog" bestaat voor namelijk uit een draaiend toestel, dat 27 ton weegt en van een grote rodio- lens is voorzien. Deze lens heeft hon derden straalriöhters, die scherp be grensde stralen uitzenden en het doel aftasten. De radarecho's worden naar een kunstmatig brein geleid, dat de commandant van het schip de vereis te inlichtingen over het doel geeft. Dit „magische oog" geeft niet al leen zeer vroeg een waarschuwing voor een naderend vliegtuig, maar ook nauwkeurige inlichtingen over de afstand, de hoogte, de snelheid, de koers en zelfs over het soort vliegtuig, dat wordt waargenomen. Wroeiers vierden 1 mei-feest te Moskou In het „Drary Lane Theater" te Londen dat reeds lang geleden tot 1960 was uitverkocht, ging op 30 april de premiere van de „musical „My fair lady", de muzikale bewerking van „Pymalion" van G. B. Shaw. De foto laat zien hoe de hoofdrolspeelster, het „bloemenmeisje" Julie Andrews, in haar kleedkamer na de premiere bijna onder de bloemen werd bedolven. Vanavond om 22.55, zal Z. K. H. Priss Bernhard per K.L.M.-vliegtuig van Schiphol naar Canada vertrek ken. De prins zal negen dagen in Cana da verblijven en daar de gast zijn van de Gouverneur-Generaal. In diens residentie „Rideau Hall" is het zelfde appartement voor hem inge richt, waar in de vorige herfst het Britse koningspaar verblijf heeft ge houden. De Prins zal gelegenheid hebben de Canadese eerste minister, John Diefenbaker, te ontmoeten. Hij zal aan de universiteiten van Montreal en Vancouver eredoctoraten ontvan gen. Nabij Vancouver zal hij een Ne derlandse nederzetting bezoeken. Op 11 mei zal Prins Bernhard naar de Verenigde Staten gaan. Hij zal in San Francisco een bijeenkomst van de „Netherlands Benevolent Society of California" bijwonen. Bij een botsing tussen twee perso nenauto's en een vrachtauto, gister avond bij Spijkenisse, om half zeven, zijn vier personen ernstig gewond. Zij zijn opgenomen in he Zuiderzie. kenhuis te Rotterdam. De bestuurder van een van de grote personenauto's, een 44-jarige bankbeheerder uit Mid. delharnis werd naar de rijkspolitie van Spijkenisse mededeelde, reeds vanaf Rotterdam in de gaten gehou den, omdat hij nogal vreemde ma noeuvres zou maken. Hij reed nabij Spijkenisse met grote snelheid in op een uit tegenoverge stelde richting komende vrachtauto, bestuurd door 'n inwoner van Nieuw- Helvoet Achter deze vrachtauto reed een tweede grote personenauto, be stuurd door een Rotterdammer, die een botsing niet meer kon vermijden, de auto van de bankbeheerder vloog na de botsing in brand en brandde geheel uit. Beide andere wagens wer den grotendeels vernield. De vierde gewonde is een fietser, die door de vrachtwagen werd ge raakt,, toen deze na het krachtige remmen van de bestuurder vanaf de verkeersweg het rijwielpad op vloog. Het onderzoek wordt uitgevoerd zo wel door de politie van Rotterdam als van Spijkenisse. Het blijkt dat de bankbeheerder reeds in Rotterdam kort tevoren bij een aanrijding tussen twee auto's be trokken was geweest. Hij was door gereden, doch de bestuurder van de andere auto had zijn nummer geno teerd en verklaarde aan de politie dat de bankbeheerder slingerend en met zeer hoge snelheid reed. De bankbeheerder zou inmiddels aan de politie reeds hebben bekend tien glazen bier te hebben gedronken. Hij heeft een gecompliceerde been breuk. Ter gelegenheid van de eerste mei werd op het Rode Plein te Moskou weer een militaire parade gehouden. Onder de ogen van (van linies naar rechts) Worosjilow, president Nasser van Egypte en Kroestsjef gaan, zoals de foto laat zien artillerietrekkers voorbij, waarop afvuurinrichtingen voor raketten zijn gemonteerd. De ondergang van de „S. Fiaviano" Twintig overlevenden van het door bommen tot zinken gebrachte Britse tankschip „San Fiaviano" zijn van daag met de Britse tanker „Daronia" in Singapore aangekomen. De „San Fiaviano" werd op 28 april door een niet-geïdentificeerd vlieg tuig in de haven van Balikpapan (Borneo) in brand gebombardeerd. De overlevenden deelden aan ver slaggevers mede, dat hun schip in vier en een halve minuut tijd door j een Mitchell-bommenwerper, waar van de kentekens waren uitgewist, werd vernietigd. De gehele, 51 kop pen tellende bemanning, kwam er met wat schrammen en builen goed af. De bommenwerper wierp twee. bommen uit, één aan elke kant van het midden van de „San Fiaviano" Zij kwamen onder water tot ontplof fing en een enorme vuurzee schoot door de ventilators naar buiten. Wij verlieten het schip onmiddellijk en roeiden naar de kust, aldus één der bemanningsleden. Vervolgens vloog het toestel naar de „Daronia", die een tweetal kilome ters verder op lag. Een bom trof een ventilator van de pompkamer en kwam daarna in zee terecht, zonder te exploderen. Andere bommen mis ten. Vervolgens wijdde de Mitchell zijn aandacht aan een Indonesisch korvet, dat stoom op had en naar open zee trachtte weg te komen. Volgens een lid van het dekpersoneel scheen een hele lading bommen op het schip te zijn gevallen. „Het zonk onmiddellijk, en we hoorden dat van de bemanning van honderd er slechts twintig wer den gered." Het was voornamelijk aan het feit, dat de wacht op de „San Fiaviano" juist werd afgelost en de meeste be manningsleden nog in hun kooien in het achterdeel van het schip waren, te danken, dat iedereen zonder ern stig letsel ontsnapte. Zou alles een uur later zijn gebeurd, dan zouden de meesten wellicht zijn gedood. De geredden verklaarden nog, dat de luchtaanval met grote deskundig heid werd uitgevoerd. „Wie de vlie ger ook was ,hij kende zijn werk". Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Tengevolge van het rustige en over wegend zonnige weer zijn de tempe raturen in Engeland, Duitland en Frankrijk verder gestegen. Aan de Zuidkust van Engeland werden gis teren temperaturen van 26 graden bereikt, in Zuid-Frankrijk steeg net kwik plaatselijk tot 28 graden. Door de sterke verwarming begon echter de luchtdruk boven het vasteland en ook boven Engeland langzaam te aa ien, daarentegen werd de luchtdruk boven het noord-westelijke deel van de Atlantische oceaan hoger. Deze ontwikkelingen in de luchtdrukver- deiing hadden tot gevolg, dat koudere polaire lucht van het zeegebied tus sen Groenland en Noorwegen ^.icn m oeweging zette naar het zuiden. De koudere lucht activeerde bovendien een kleine depressie, die van de om geving van IJsland naar Zuid-Noor- wegen is getrokken. De polaire lucht stroming is daardoor in kracht toe genomen. Verwacht wordt, dat de koudere lucht morgen ook ons land zal beginnen binnen te stromen. Het front, dat de polaire Lust be grenst, zal van het noorden uit de bewolking doen toenemen met later plaatselijk enige regen of motregen. (Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). MEER BEWOLKING Meer bewolking met hier en daar enige regen of motregen en lagere middagtemperaturen. Zwakke tot matige wind over wegend tussen west en noord. 3 Mei eon op 05.08; onder 20.06; maan op 20.20; onder 05.07. Volle maan 13.23. Hoogwaterstanden 3 Mei v.m. 3.n.m. 3.25. Het weer in Europa De weerrapportien van hedenmor gen 7 uur Luiden: weer temp. HELSINKI zwaar bew. 11 STOCKHOLM regen 16 OSLO zwaar bew. 17 KOPENHAGEN zwaar bew. 16 ABERDEEN geh. bew. 19 LONDEN half bew. 21 AMSTERDAM onbew. 17 BRUSSEL orubew. 22 LUXEMBURG onbew. 20 PARIJS onbew. 22 l BORDEAUX onbew. 26 GRENOBLE onbew. 24 NICE licht bew. 18 BERLUN onbew. 18 FRANKFORT onbew. 21 MüNCHEN onbew. 16 ZüRICH onbew. 19 GENEVE onbew. 20 LOCARNO geih. bew. 21 WENEN onbew. 19 INNSBRUCK onbew. 22 ROME onbew. 22 AJACCIO licht bew. 18 MADRID onbew. 25 ALGIERS onbew. 21 Korreltje Moeten is een harde noot, maar ze heeft een zoete pit.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1