01 Moordzaak Deventenaar in hoger beroep Aetherklanken Nieuwe K.LM.-verbindingen met Oost-Azië Nieuw raadslid van Lith kondigt zijn programma af ff 'n TIP VAN BOOTZ RECHTZAKEN !Z)c V&diefde Speutde* VRIJDAG 2 MEI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Zelfde eis als vorige maal De procureur-generaal bij het ge rechtshof te Arnhem mr. A. W. Hol- steyn, heeft gisteren vijftien jaar ge vangenisstraf met aftrek gecist te gen de 55-jarige H. de J. te Deventer, die er van wordt verdacht op 26 okto ber 1956 zijn 54-jarige echtgenote om het leven te hebben gebracht en te hebben gepoogd zijn 21-jarige doch ter eveneens van het leven te bero ven. De rechtbank te Zutphen, .die deze zaak destijds met gesloten deu ren behandelde, veroordeelde de koopman tot 12 jaar gevangenisstraf, nadat de officier vijftien jaar had ge- eist. Verdachte bekende, een nylonkous om de hals van zijn vrouw te hebben geslagen doch niet met het oogmerk om haar te doden, doch om haar na een woordenwisseling het zwijgen op te leggen. Wat daarna was gebeurd stond hem niet meer helder voor de geest. Hij kon niet verklaren, waarom hij daarna tot twee keer toe had ge probeerd, zijn later thuiskomende dochter eveneens te doden, eerst met een nylonkous en na een korte tus senpoos met het koord van een huis jas. Beide keren had het meisje zich kunnen bevrijden. Uit het verhoor ZATERDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 KRO, 19.30 Nationaal progr. 20.30—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws, 7.10 Gram 7.15 De zingende kerk. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Promenade-ork. en soliste (12.3012.33 Land- en tuinb. meded.). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.30 Dans- muz. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Eng. les. 14.40 Voor de jeugd. 15.25 Hai- monie-ork. 15.45 Gram. 16 90 Voetbal- rep. 16.45 Sport of gram. 17.15 De schoonheid v. h. Gregoriaans. 17.45 Lichte muz. 18.00 Journalistiek overz. 18.10 Koorzang. 18.15 Van het Bin nenhof. 18.25 Strijkork. 18.45 En nu mijn geval. 19.00 Nieuws. 19,10 Comm. 19.15 Gram. Nationaal progr.: 19.30 Omr.orkest. 19.50 Klein mannen koor. 20.00 Stilte. 20.02 Wilhelmus. 20.05 Orgelconc. 20.13 Omr. ork. en groot koor. KRO: Gram. 21.00 Vogels hebben een nest, hoorsp. 22.00 Tenor en piano. 22.35. Wij luiden de zondag in, avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.2224.00 Nouveauté's. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19,.30 Nationaal progr. 20.30—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.00 Voor de vrouw. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", caus 10.05 Morgenwijding. VARA: 10 20 Amus. muz. 10.50 Buitenl. weekoverz 11.05 Annemarieke. 11.35 Viool en clave- cimbel. 12.00 Dansmuz. 12 30 Land en tuinb. meded 12.33 Orgel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia 13.20 Promenade-ork. 13.45 Sport praatje. 14.00 Voor de jeugd 14.35 Lichte muz. 15.00 Boekbespr. 15 25 Lichte muz. 15.45 Betuws progi. 16.10 Radio Philh. ork. en solist. 16.45 Wenkend pedspectief, caus 17.00 Ballroomork. 17.30 Weekjourn 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Orgelsp. 18.45 Gram. 19.00 Artistieke stialkaart Nationaal programma: 19.30 Zie Hil versum I. VARA: 20,30 Nieuws. 20.35 Gram. 21.15 Sicialistisch comm 21.30 Mezzi-sopr., altviool en piano. 21.50 De meisjes uit Viterbo, hoorsp. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. Televisieprograma. NTS: Eurovisie: Voetbal wedstr: Manchester UnitedBolton Wande rers. AVRO: 17.00—17.30 Voor de kinde ren. NTS: 19,35 Journ. en weeroverz. 19.55 Nationaalpr.: Dodenherdenking. 20.25—20.40 Lied der Volkeren, film. bleek, dat de man zakelijk aan de grond zat, wat hem niet belette in Duitsland betrekkingen aan te knopen met een jonge vrouw. Hij zou haar hebben beloofd haar te redden uit het milieu, waarin zij verkeerde. De procureur-generaal was het met de conclusie van de psychiater niet eens. Verminderde toerekenings vatbaarheid van verdachte was vol gens mr. Holsteyn onaanvaardbaar. Wanneer verdachte zegt dat hij niet de bedoeling had te doden, doch al leen zijn vrouw het zwijgen op te leggen, dan heeft hij toch wel zeer drastische middelen gebruikt. Ver dachte moet hebben geweten en be grepen, dat de dood het gevolg moest zijn van hetgeen hij zijn echtgenote aandeed. De procureur-generaal zei- de veroordeling te willen vragen wegens doodslag en niet wegens moord, ofschoon er wel aanwijzin gen zijn in de richting van voorbe dachten rade, bijvoorbeeld de mede deling aan de Duitse vrouw, dat zijn echtgenote al was gestorven. Mr. Kaufmann stelde in zijn plei dooi de vraag, of het wel is komen vast te staan dat verdachte bij vol bewustzijn zijn vrouw van het leven heeft beroofd. In ieder geval is hij zeer geëmotioneerd geweest. Vijftien jaar gevangenisstraf was volgens de raadsman te zwaar vijf a zes jaar zou volgens hem, gezien de omstan digheden, gerechtvaardigd zijn. Uitspraak over veertien dagen. (Advertentie) Van Nelle bestellen! K.V.P. BELEGT GEMEENTERAADSDAG IN TILBURG. Op de gemeenteraadsdag, die de K.V.P. op 17 mei 'n Tilburg belegt zal een forum van wethouders, raadsle den en andere deskundigen op het ge bied van de gemeente-politiek, de vragen beantwoorden, welke o.a. naar aanleiding van de inleiding gesteld kunnen worden. Het forum bestaat uit de inleiders Mr Dr A. Schrijvers en W. H. J. H. Ensinck, en vervolgens uit de heren Drs F. Gijzeis, Ing. G. M. Leeuwenberg, Mr Dr Ch. van Ha ren; Mr J. L. M. Niers en P. Vriens. Het forum staat onder leiding van burgemeester P. Alberts uit Rucphen. (Advertentie) Van Nelle bestellen! Goedkope platen De Rank-organisatie zal binnenkort de Britse grammafoonplatenmarkt overstromen met langspeelplaten, die voor bijna de helft van de thans gel dende prijzen beschikbaar gesteld worden, aldus meldt de „Telegraaf" uit Londen. Ze is van plan grammofoonplaten- clubs te vormen, waarvan iedereen lid kan worden. De leden zullen slechts 11,75 behoeven te betalen voor 30 cm-platen, die anders 21 kosten. Zij kunnen zich aanmelden aan de kassa's der 530 bioscopen, die door de Rank-organisatie geëxploi teerd worden. De Britse grammofoonplatenindus trie is door Rank's initiatief ten zeer ste ontsteld. Naar van de zijde der Rank-organi satie verzekerd werd, zal deze ver koopmethode eerst in Engeland wor den beproefd alvorens zij ook in an dere landen zal worden toegepast. Aan de Noordpool altijd mooi weer Veilig, vlug 9 en voordelig Reeds vele maanden zijn verschei dene K.L.M.-instanties bezig voorbe reidende maatregelen te treffen voor de nieuwe lijn van de maat schappij, welke op 1 november van dit jaar zal worden geopend, van Am sterdam naar Tokio en Blak via de Noordpool. Bij deze voorbereiding is men reeds vele ervaringen rijker geworden. Bij bezoeken aan Alaska en de ge bieden rond de Noordpool is geble ken en deze ervaringen konden nog worden aangevuld uit gegevens ver strekt door andere luchtvaartmaat schappijen, dat het vliegweer in die streken gewoonlijk voortreffelijk is, beter dan in Europa, Buien zijn er zeldzaam en de meteorologische dienst; heeft geconstateerd, dat in Ancho rage, waar een technische tussenlan ding zal worden gemaakt, in beide richtingen, slechts drie dagen per jaar de weersomstandigheden minder gunstig zijn. Ook vredelievende doelen. De meteorologische dienst van Schiphol zal de weerberichten voor het traject AmsterdamAnchorage verzorgen, onderweg aangevuld met die van het station op Alaska. Zoals bekend ligt m de Verenigde Staten en in Canada de zg. Distant Early Warning-radarlinie, een definitieve schakel van ver naar het noorden vooruitgeschoven radiostations, die ook vliegtuigen behulpzaam zijn bij de bepaling van hun positie. Ook stations in Noorwegen en op Spits bergen zijn belangrijke steunpunten voor het navigeren. Tijdens navigatie-cursussen zullen de bemanningen van de DC-7C ver trouwd worder gemaakt met het gy- ro-kompas, dat de vlieger in staat stelt, de juiste koers te houden in het gebied waar de lengtegraden dichter bij elkaar komen en het gewone kompas gaat dwalen. Op de kaaiden voor de nieuwe route is een lijnen systeem aangebracht, waardoor inge wikkeld rekenen onnodig is. Bij de voorbereiding van de Noord- pool-route is men tot de conclusie ge- (Advertentie) Van Nelle bestellen! komen, dat in vele gevallen het tra ject AnchorageAmsterdam, dus van Tokio komend, zonder tussenlan ding kan worden afgelegd. In de an dere richting zal de étappe Amster damAnchorage in 40 procent van de gevallen nonstop kunnen worden ge vlogen, hetgeen natuurlijk afhanke lijk is van de heersende winden op de gebruikelijke vlieghoogte. De KLM is thans bezig bezoeken af te leggen aan die vliegvelden, welke voor tus senlandingen in aanmerking komen. De nieuwe lijn naar Tokio heeft een lengte van 13.500 km., terwijl de bestaande KLM-route naar Japan via Pakistan en Siam, die na 1 november vanzelfsprekend gehandhaafd blijft, 2500 km. langer is. Tijdbesparing. Het aantal tussenlandingen „om de zuid" is uit de aard der zaak aan zienlijk, in vergelijking met de vlucht over Anchorage, zodat het lo gische gevolg is, dat de route via de Noordpool veel tijd oespcart als men eindbestemming Tokio heeft Naar de Japanse hoofdstad zal de (Advertentie) Van Nelle bestellen! passagier in de toekomst 32 uur vlie- ten nodig hebben en via Karachi en angkok zal het 48 uur zijn, een ver schil van 16 uur. Naar Biak is de route over Alaska echter 2000 km. langer, maar niettemin zal de lucht reiziger met eindbestemming Biak er toch nog vijf uur korter over doen via Anchorage- -Tokio dan via de thans en ook in de toekomst gebrui kelijke lijn via Manilla. Interessant is nog het overvliegen van de internationale datumlijn. Daardoor lijkt het of de vlucht naar Amsterdam sneller wordt uitgevoerd dan die van Amsterdam naar Biak. Immers bij een vertrek om n uur des morgens plaatselijke tijd van Neder- lands-Nieuw-Guinea arriveert de passagier de volgende dag om 14 uur plaatselijke tijd op Schiphol. Wanneer in 1960 de DC-8 straal verkeersvliegtuigen ook op de route over de Noordpool worden ingezet, zal het waarschijnlijk zo worden: de luchtreiziger, die des morgens om 7 uur van Biak vertrekt, is dezelfde dag in de avonduren, ongeveer één uur voor middernacht, op de Amster damse luchthaven, dus aan de andere kant van de aarde. Ongemanierde ontvangst Zwijgen, afstemmen, hamerslagen „Zelden zal een raadslid onvrien delijker ontvangen zijn dan ik en zelden zal de raad zo weinig deco rum hebben opgehouden als vanmid dag hier het geval is geweest", zo klaagde de heer Smeets, nadat hij dinsdagmiddag in de raad van Lith was geïnstalleerd. Vier maanden lang hebben de raadsleden van het dorp aan de Maas de heer Th. Smeets de toegang tot de raad onmogelijk gemaakt maar inge- volge het besluit van de Kroon, dat volgde op een bezwaarschrift van de heer Smeets. moest hij als raadslid worden toegelaten. Hij vond bij zijn intrede een zwij gende raad en een zwijgende bur gemeester. Er kon zelfs geen be groetingswoord af. Om de spanning te breken meende de heer Smeets zelf een wederwoord te moeten uitlokken en daarom zei hij dat hii. indien de raad geen sa menwerking met hem wenst, op eigen gelegenheid en met alle ge oorloofde middelen zal blijven strij den voor wat hij het gemeentebe lang acht. Want dat was het euvele punt. waarom de strijd was opee laaid en waarom een toende van alle ingezetenen van Lith zich achter de heer Smeets hadden geplaatst. „Ik kan klappen incasseren maar ik kan er ook uitdelen" was °P" merking, waarmee hij zijn morele (Advertentie) Van Nelle bestellen! Eersle-Kamerlid vraagt: Spraken ministers elkaar en zichzelf tegen? Het Eerste-Kamerlid de heer mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk heeft aan minister Drees schriftelijk vragen gesteld over tegenstrijdige uitlatingen, door de ministers Witte en Hofstra volgens persberichten ge daan over de bouw van 10.000 extra woningwetwoningen. Minister Witte heeft op 23 april in de Eerste Kamer verklaard, dat zijn collega Hofstra deze extra woningen niet zou kunnen aanvaarden, en dat het hele kabinet dit niet zou kunnen verantwoorden. Later heeft minister Hofstra op een vergadering van de P.v.d.A. verklaard, dat dit voorstel in het kabinet niet aan de orde is ge weest, en dat hij zich er dus niet te gen heeft verzet. Daarna heeft minister Witte aan een correspondent van de De Volks krant, naar uit een bericht in dit blad bleek, telefonisch meegedeeld, dat on der bepaalde omstandigheden het aantal woningwetwoningen opgevoerd zou kunnen worden. Het Kamerlid vraagt nu of, als de ze berichten juist zijn, de uitingen van de ministers niet in strijd zijn met wa+ minister Witte eerst in de Eerste Kamer als het standpunt van het kabinet had weergegeven. Verder vraagt de heer DaVos van Steenwijk, of het niet minder wenselijk is, dat leden van het kabinet, vooral over onderwerpen als de woningbouw, waarover de men'ngen zo sterk uit een lopen, in een politieke vergade ring of aan de pers mededelingen doen. gloofsbrief op het groene laken leg de. „Ik ben niet geniepig, ik heb een hekel aan schijnheiligheid en ik ver afschuw ambtelijke dictatuur, wil lekeur en vriendjespolitiek". Burgemeester Van der Laarschot liet het nieuwe raadslid zijn eigen partijprogramma aanvankelijk onge hinderd afkondigen maar toen legde hij de spreker verschillende malen met enkele hamerslagen (op tafel) het zwijgen op met de vermaning dat spreker „buiten de orde" of dat hij „zulke beledigingen niet kon toela ten". De rest van de raadszitting was voor de heer Smeets een vechten te gen de bierkaai: niemand steunde hem en steeds weer werden zijn voorstellen met negen stemmen te gen één verworpen. Ten slotte trachtte hij nog een discussie uit te lokken over de brief, di' hij aan de voorzitter van de raad geschreven had en waarin het be leid van het gemeentebestuur op ze ven punten ernstig becritiseerd wordt. De voorzitter verklaarde toen, dat de aangeroerde punten niet aan de orde konden komen en de negen raadsleden gaven te kennen dat zij het daarmee eens waren. Toen de heer Smeets toch het woord nam, namen zij demonstratief hun napieren en gebaarden naar de burgemeester, dat zij naar huis wil den. Toen gaf de heer Smeets het maar op ..ter wille van het ongeduld" van zijn collegae. En met enkele onsym pathieke opmerkingen aan het adres van de heer Smeets ging de raad uiteen. (Advertentie) Van Nelle bestellen! NATIONALE BEDEVAART MET 3000 PELGRIMS NAAR LOURDES. De Nationale Bedevaart der V.N.B. welke op 12 mei naar Lourdes gaat, zal de grootste zijn in de geschiede nis der V.N.B. Meer dan 3000 pel grims nemen eraan deel onder wie 2000 leden van de Kath. Boerenbond. De bedevaart duurt korter dan ge woonlijk. Op 18 mei vertrekt zij weer in verband met de grote drukte, die op dit tijdstip in het genadeoord aan breekt. Er nemen 300 zieken aan deel, die grotendeels door liefdevolle giften van de broederschap Heil der Zieken, daartoe in staat gesteld zijn. Ruim 80 verpleegsters hebben zich beschik baar gesteld deze zieken te verzorgen. Zes extra treinen zullen de 3000 pelgrims vervoeren, waarvan er vier uit Roosendaal en twee'uit Maastricht vertrekken. Onder de deelnemers bevinden zich de bisschop-coadjutor van den Bosch Mgr. W. M. Bekkers, de president van de V.N.B. Mgr. Th. v. d. Bom en het voltallige bestuur van de K.N.B.T3. De voorbereiding van deze uitzonder lijk grote bedevaart heeft het treffen van talrijke maatregelen noodzake lijk gemaakt. (Advertentie) Van Nelle bestellen! Straffen in zaak Anjum Moordenaars vier, Folkje D. zes jaar De rechtbank te Leeuwarden heeft de 20-jarige landarbeider Johannes D. te Anjum wegens doodslag van de slikwerker Pieter Steegstra veroor deeld tot een gevangenisstraf van vier jaar met terbeschikkingstelling van de regering. De mededader, de 26-ja- rige timmerman Alle S., eveneens te Anjum, werd veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf en terbeschik kingstelling van de regering. Van beide straffen wordt de tijd in voor lopige hechtenis doorgebracht (bij na twintig maanden) afgetrokken. De officier had tegen deze ver dachten resp. zeven en vijf jaar met aftrek en terbeschikkingstelling ge- eist. De moeder van Johannes D., de 38-jarige Folkje D.D. werd veroor deeld tot een gevangenisstraf van zes jaar met aftrek van eveneens twin tig maanden preventief. Tegen haar hand de officier vijf jaar met aftrek geëist. De vader van Johannes D., te gen wie In laatste instantie twee en een half jaa- met aftrek was geëist, werd vrijgesproken. Naar wij vernemen gaf Folkje D. reeds het voornemen te kennen ap pèl te zullen aantekenen tegen het vonnis. De beide hoofdverdachten wensten zich over een eventueel ho ger beroep nog te beraden. (Advertentie) Van Nelle bestellen! Een zeeman, gezond, stoer en krachtig, Sprak: „Aan wal is het mij te jachtig. Geef mij maar mijn schip. Mijn pijp en mijn TIP, Dan vind ik het leven reusachtig". Nieuwe limericks inz. aan H. Bootz N.V., A'dam (Advertentie) VARKENS KOSTEN GELD Een veehouder uit Oud-Ade stond voor de Leidse kantonrechter terecht omdat hij op 5 en 15 februari zijn land waarop zijn varkens liepen, niet goed had afgesloten, waardoör zijn krulstaarten in de tuinen van de bu ren waren gekomen, waar zij de grond hadden omgewoeld 'en een en ander haddén vernield. De heer Strijk diende een civiele vordering van 6.50 in. Volgens deze getuigen was de afsluiting zeer slecht ver zorgd en waren er gaten in de af sluiting, waardoor de varkens onge hinderd in de bijgelegen tuinen kon den komen en de boel vernielen. De plaatsvervangend kantonrechter, mr. De Koning, veroordeelde verdachte tot 25 boete of 10 dagen, met toe wijzing der civiele vordering hf 6.50. Daarna moest genoemde veehouder nogmaals terecht staan, omdat op 12 november 1957 zijn varkens de met aardappelen beplante grond hadden omgewoeld en de aardappelen op gegeten, waarvoor de gedupeerde een civiele vordering van 20 indiende. De officier van justitie eiste, hoewel verdachte beweerde dat het zijn var kens niet geweest waren, ƒ25 boete of 10 dagen hechtenis. De plv. kan tonrechter, mr. De Koning, veroor deelde verdachte tot ƒ25 boete of 10 dagen, met toewijzing der civiele vordering a 20. Geld inzamelen Een dame uit Monster stond te recht, omdat zij op 28 november en andere dagen in november aan hui zen in Oegstgeest inzameling van gela heeft gehouden tot het versprei den van een blad „Het Licht", waar na ontvangst van het geld bonnen werden afgegeven. Zij verklaarde waarmee een goed daggeld verdiend te hebben. „Verder was het voor de Stichting Zonneveld". De officier van justitie eiste 20 boete of 4 da gen. De plv. kantonrechter, mr. De Koning, veroordeelde haar tot 5. boete of 2 dagen. HAAGSE POLITIERECHTER. ORGELDRAAIER IN VERZET. Voor de Haagse politierechter moes ten maandag diverse personen ver schijnen, die het met de Leidse poli tie aan de stok hadden gehad. Aller eerst was dit een 27-jarige orgel draaier uit Leiden. Deze was op 11 december bekeurd, omdat hij niet zijn orgel binnen tien meter van een hoek stond. Toen de agent wegliep, had hij hem uitgescholden. De agent had dit niet genomen en had de verdachte willen opbrengen. Hiertegen had de orgeldraaier zich verzet, hetgeen een nieuw strafbaar feit had opgeleverd. De verdachte vertelde desgevraagd dat hem wegens dit geval zijn ver gunning was afgenomen, zodat hij nu werkloos is. Nu ontvangt hij 45 steun. Zijn vrouw kan wegens toe vallen niet werken en het echtpaar heeft drie kinderen. De officier van justitie vorderde tegen deze reeds eerder veroordeel de verdachte f 30 boete en twee we ken voorwaardelijk. Het vonnis luid de: 15 boete en vier weken voor waardelijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. door BART IN 'T HOUT 43) Bob haalde nors de schouders op en tuurde, ver over de baders heen, naar de einder. Weer, zoals die keer op de boulevard Montparnasse, toen Phil hem voorbij ging, kreeg hij het gevoel, dat hij zich belachelijk aan stelde, dat zijn detectivecomedie een grote dwaasheid was.... Waarom haalde hij het in zijn hoofd om die oude seniele graaf gezelschap te gaan houden.ja waarom!? „Zeg", stoorde Daantje hem in zijn gedachten, ik was daarstraks in het water en raad eens, wat een meisje tegen me zei?" Bob haalde onverschillig de schou ders op. „Ik weet het niet", zei hij. „Ik weet alleen, dat ik het ellendig warm heb. „Ze zei tegen mij, dat ze me al eens eerder had gezien", vertelde Daantje rustig verder, „met een toeter en een Fankfürter worstje." „Halt!", viel Bob hem in de rede, terwijl hij Daantje fors bij zijn arm pakte. „Waar is dat meisje?" „Waar?", vroeg Daantje verbaasd. „Dat weet ik niet. Ze zwom me voor bij „Had ze blduwe ogen? „Ja", zei Daantje aarzelend. „Dat wil zeggen, dat kan „Rood haar?" „Dat weet ik. niet. Ze droeg een badmuts." „Eh.... twee zonnesproetjes op haar linkerwang?" „Zeg, neem me niet kwalijk", zei Daantje. „Ik ben geen detective." „Natuurlijk is het Phil geweest", stiet Bob er klagend uit. „Phil?", herhaalde Daantje ver baasd. „Denk je werkelijk „Zij kent je toch!", snauwde Bob hem toe. „Jij hebt toch met haar ge danst in de „knipogende kaketoe" „Ach ja", zei Daantje. „Ik dacht al, waarvan kent ze mij, maar ja. „Welke kant is ze uit gezwommen? viel Bob hem in de rede. ,Die kant uit!", zei Daantje en hij wees naar het stuk strand, dat bij hotel „Provengal" behoorde. Je-wilt haar toch niet nazwemmen. Het is al meer dan een half uur geleden." Bob zuchtte diep. „Daan", zei hij uit de grond van zijn hart, „je bent een ezel, om zo'n juweel van een kans door de vingers te laten glippen." Daantje keek sip. Bob domineerde bij de comte de Nouailles en na afloop maakte hij op verzoek van de graaf een rondgang door de villa. Gelijkvloers bevonden zich de hall, de eetkamer de bibliotheek en de salon. Achter in het huis waren de slaapkamers van de comte en de comtesse, benevens enige logeerka mers. Op de bovenste verdieping de bediendenkamers. „Uw kamer ligt naast de mijne", wees de comte hem. Bob ging de hem toegewezen ka mer in en keek uit het venster. Bui ten was het zo goed als donker, slechts vaag kon hij nog de omge ving onderscheiden. Zwak hoorde bij het ruisen van de zee. Na het gehele huis te hebben door gelopen, begaven zij zich naar de bibliotheek. „Neemt u alvast plaats, mr. O'Hara zei de comte. „Ik kom zo bij u." Bob ging niet zitten, hij drentelde langs de boekenkast en pakte hier en daar een boek uit. Shakespeare, Molière, Racine. Een verfijnde smaak voor een hotelrat, dacht hij cynisch. Opeens trof Bob de stilte, die in het huis heerste. Heel in de verte hoorde hij enig geluid, waarschijn lijk uit de keuken, waar de bedien den het vaatwerk afwasten. Meer voor de gezelligheid dan voor het practisch nut was in de biblio theek ook een schouw gemetseld. Daarboven hing een spiegel. Terwijl Bob toevallig in deze spiegel keek knipperde hij plotseling met de ogen. In het glas tekende zich het spiegelbeeld af van geopende deur, waardoor het hoofd van een man naar binnen gluurde. Bliksemsnel draaide Bob zich om, doch de deur was al weer dicht. Toen de comte binnentrad met een blaadje, waarop twee glazen en een karaf met cognac stonden, zei Bob: „Er gluurde zo even iemand in de kamer. Klets! Een glas viel op de grond aan scherven. Met een bleek, ontdaan gezicht keek de comte hem aan. „Welke man bedoelt u?", vroeg hij schor. „Dat weet ik juist niet", zei Bob. „Hij gluurde door die deur." De graaf slikte met moeite, hij zag er waarlijk ontdaan uit. „Hoe zag hij er uit?" „Een nauwkeurige beschrijving kan ik niet van hem geven", zei Bob. „Ik zag hem maar kort." De comte drukte op een bel en even later trad Jean de bibliotheek binnen. „Jean" vroeg de comte streng, „heb jij om de hoek van de deur ge keken?" De butler knikte, schuldbewust. „Qui m'sieuikik dacht.." „Je moet niet denken", zei de graaf Dat wil zeggenbreng een ander glas." Jean schonk de cognac in de gla zen en een ogenblik later zaten Bob en de comte zwijgend tegenover el kaar. De rook van hun sigaren slier de naar het plafond. „Wat ik u nog zeggen wil", ver brak de comte de stilte, „ik wens onder geen beding en onder welke omstandigheden ook. dat de politie in deze affaire wordt gemengd." „En waarom niet?", vroeg Bob, zo argeloos mogelijk. „Ik heb een antipathie tegen poli tie", antwoordde de comte. „Van politie komt publiciteit en er is niets wat ik zo verafschuw als geschrijf in kranten." Bob knikte. „Yes" zei hij sarcastisch, „we ken nen dat, in Amerika." „Ongeveer een week geleden", ver volgde de graaf, „was ik in Amster dam. Weet u waar dat ligt? In Ne derland." Bo-b knikte, een beetje te haastig. „Yes", liet hij er vlug op volgen, lopen ze daar niet allemaal op klom pen?" „Niet allemaal", zei de comte „Doch in die' stad kwam ik dooi een ongelukkig toeval ook in aanraking met de politie. Ik moet toegeven, het was enigszins mijn schuld. Ik schrok van iemand, die in m'n hotelkamer was en ik riep om hulp. Laat er nou toevallig zo'n jonge blaag van een politieagent voorbijlopen en naar boven komen." „Werkelijk?", zei Bob, die moeite had om in zijn rol van roodharige Amerikaan te blijven. „En toen?" „Wel eh. ik had de zaak bijna be dorven maar gelukkig schoot me tij dig te binnen dat men bij mij gezocht kon hebben, wat ik niet bezit. Be grijpt u?" „O yes". zei Bob. „Wie was er op uw kamer?" „Eenehjonge dame", ant woordde de comte aarzelpnd. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 10