P SCHUDEl's JZZ, CITROEN Eerste statie van de St* Petruskerk is klaar 16 met de Idéal 19 DE KLEINE o ,Le guitariste du bon Dieu' o erron O— Verwachting I I I I I I l TOPHIT Familietwist bij teievisite o o 0 0 0 0 5 o o o o 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 9 Trefpunt voor jonge TV vraagt gevoel van verantwoordelijkheid! ZATERDAG 26 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 N V DE CONDOR DISTILLEERDERIJ LEIDEN (Advertentie) p; De eerste statie voor de St. Petrus-1 gekregen. De kunstschilder Pieter kerk te Leiden: Christus wordt ter| Geraedts uit Warmond zal over enige dood veroordeeld, is thans gereed en i weken de tweede statie afleveren. heeft links voor in de kerk een plaats I (Foto: De Leidse Courant). Maus Gatsonides heeft, zoals u hier ziet, zijn eerste zuinig- heidsrallye met succes gereden. Hij heeft namelijk de le plaats gewonnen in het algemeen klassement van de internationale „Caltex Economy Run 1958", waarbij zijn IDéal 19, de bekende nieuwe Citroën, over een afstand van 2200 km 136 liter benzine heeft ver bruikt (drie inzittenden, bagage, route door Ardennen en Eiffel... een ware prestatie!). 1 op 16, bijna zo zuinig als het „lelijke eendje"! Dat vermag een zeer goede rijder met een zeer goede wagen. Zijn vrouw, die hem vergezeld heeft, ook bij het dragen van de zilveren bekers, zei: „zuinig is die wagen zeker, maar ook het comfort is ongelooflijk". Geen wonder, met die hydropneumatische vering! (Advertentie) Soms zullen wij ons wel een afvragen hoe 't eigen lijk zit met de verhouding ouders-kinderen bij ver schillende dieren. Veelal menen wij, dat de zorg van de dieren voor hun kroost een voorbeeld voor ons mensen kan zijn en inder daad gaat dit in verschil lende gevallen op. In de dierenwereld vinden we echter ook ouders, die zich totaal niet om hun nako melingen bekommeren. Mogen we hier dan spre ken van „ontaarding"? Natuurlijk niet, want bij die dieren hoort dat zo. Om van die eigenaar dige verhoudingen een voorbeeld te geven, zullen we ons eens wenden tot de vissen, waar de verschil lende typische afwijkin gen kunnen constateren. Eigenlijk begint Bij een baars kan dat on geveer 250.000 eitjes zijn. bij een kabeljauw zes tot zeven miljoen. Een nestje! Het grootste deel dei vissen deponeert zijn eit jes zo maar ergens en trekt er zich verder wei nig van aan. De stroming van het water en de tem peratuur moeten het ver der doen. Ook zijn er vissen, die een nestje bouwen, een eigenschap die ze dus eigenlijk met de hoger ontwikkelde dieren ge meen hebben. Zo maakt lijk een buidel waarin het vrouwtje de eitjes legt. De buidel wordt met kleefstof gesloten en het mannetje broedt in zijn buidel de jongen uit. Wan neer de kleinen geboren moeten worden, windt het mannetje zijn staart om een stuk zeewier, breekt met veel moeite de bui del open en stoot de jon gen uit. De zorg van de vis om zijn geboren jongen is over het algemeen niet bijzonder. De meeste vis sen trekken zich weinig van hun kroost aan. De meervallen vormen een uitzondering. Verschillen- bijvoorbeeld de tropische de soorten hiervan blijven paradijsvis een soort schuimnest, waarin het vrouwtje de eieren legt. Het ouderpaar zorgt dan voor de gewenste water- ouderzorg al, wanneer het stroming, door om beur- vrouwtjesvisje eitjes moet gaan leggen. Dadelijk rijst nu de vraag, of alle vis sen eitjes lqggen. Neen. dat doen ze niet allemaal. Een kleine groep scheidt zich van de normale gang van zaken af en deze groep is ook weer in twee delen te verdelen. Deze groep wordt gevormd door de levendbarende vissen waarvan een deel de vis jes levend op de wereld brengt nadat vlak daar voor de eitjes bij de moe- dervls zijn gebarsten en een andere groep jongen krijgt, die zich zonder eivorm hebben ontwik keld. Het aantal eitjes bij de eileggende vissen is dik- ten onder het nest met de vinnen te waaien. Het stekelbaarsje maakt ook een nest, maar geheel anders. Het mannetje bouwt van afgebeten top pen van waterplanten een vatvormig huis dat met een kleverige uitscheiding aan elkaar wordt geplakt. Voor- en achterkant van het nest vertonen een ope ning, zodat het water kan doorstromen. Vader zeepaard als Bij de merkwaardige zeepaardjes, die wonder lijke diertjes uit de Sara- gassozee, vinden we een soort vader-moederschap bij hun jongen en dreigt er gevaar, dan slokt het mannetje ze op en zwemt er mee weg. Op een vei lige plaats spuwt hij zijn kinderen uit.... Nu we het toch over de meerval hebben, in In donesië komt een soort voor, waarvan het man netje de eitjes van het vrouwtje in zijn bek op vangt en ze daarin uit- broeidt. Gedurende die tijd eet het dier niets. In grote lijnen constate ren we bij de vissen het verschijnsel, dat het vrouwtje slechts voor de 0 Père Aïmé Duval „Waarom heeft U, onder al het geschapene, de nacht zo lang gemaakt, Heer? U heeft zoveel mooie dingen gemaakt, de zon, de dromen, de mens (ah, qu'il est beau, l'homme!) maar waarom de nacht zo lang? Ik ben blij, Heer, dat U ook de vriendschap tussen ons maakte, om alles samen te delen, dan vallen de moeilijke dingen mij minder zwaar. Dit laatste thema ho ren we ook in „il n'a pas eu tout son eompte". Hij heeft niet gekregen van de dingen die een mens tijdens zijn leven wat geluk kunnen geven. Hij heeft pas zijn vrouw verloren, hij heeft nooit anders dan armoede ge kend of hij heeft een lichaamsgebrek. Maar bedenk dat God in de hemel even bedroefd is als jij, als je lijdt, bedenk dat hij met je mee lijdt, bedenk dat je later bij Hem gelukkig bent. Samen met de Heer; maar laat hem niet voorbij gaan zoals ze in de „Rue des Longues Haies" doen. Ze kijken naar de hemel en de wolken, maar ze zien niet dat vlak langs hen Christus loopt. En als de Heer op jouw deur klopt, en hij roept je vriend, vriend! slaap dan niet, want al zag je misschien een zieke, een arme, je buurman, Hij was het de Heer. „Le Seigneur reviendra" hij zal te rugkomen, hij heeft het beloofd. Wacht daarom op hem en slaap niet, houd je lamp aan, dan heeft hij geen moeite om je te vinden. Wij zullen allemaal voor Hem zijn, omdat hij' helemaal voor ons is in het leven. Père Duval besloot de avond met dit lied, waarin alles is samengevat wat hij ons wil zeggen, en dat is niet weinig. RIA VAN DER PUTTEN. APRIL LOVE April Love is for the very young. Eigenlijk hadden wij deze tophit moeten zingen bij de eerste ontmoe ting op het perron in april. Dat ging niet door, dus wordt het nu het afscheidslied. Men heeft mij om deze tophit ge- Begrijpelijk: Pat Boone zingt hem, het gaat over Love. Dus is hij mooi. Voor mij zit het mooie in het woordje april. April is de voorloper op mei de maand van de Liefde. Im wunderschönen Monat Mai Als alle Knospen sprangen Da ist in meinem Herzen Die Liebe aufgegangen. Als we aannemen dat mei de grote maand van de liefde is, is het dan mis schien zo april de liefde-maand is voor hen, die iets te voorbarig op de liefde vooruitlopen? Bang dat ze de levensmei niet ha len? April love is for the very young. Voor de very young-indeed. Zo very young dat we zo moeten combineren met het woordje pril dat weer sasociaties oproept met groen? Hoe het ook zij. Nooit vergeet ik de laatste zaterdagavond van die wonderschone maand april ergens in Nederland nu jaren geleden. Dat ik toen zelf geen tophit heb geschre- Père Aimé Duval is dus in Neder- niemand wilde dansen. Ik heb zovee' land geweest en ik heb het geluk voor jullie gedaan. Denk aan Cana gehad hem te mogen horen, „le gita- aan Maria Magdalena, aan de lammen riste du bon Dieu" zoals hij zich die ik genas, denk aan Lazarus; zoal M|||MQp|| noemt. Maar meer nog is hij de apos- hij opstond uit het graf, zo zullen jul- tel, de evangelist van de lieve Heer, lie ook verrijzen en komen in de en vooral een groot propagandist van eeuwige heerlijkheid. Jij, je hebt me de hoop op de hemel. gehoord, kom dans met mij. Dit klinkt in al zijn liedjes door; in Dit „samen met Christus, onze „Seigneur mon ami": Jezus, mijn Heer, onze Vader op weg wordt ook vriend, samen maken wij de lange heel sterk verbeeld in „Tout au long tocht door het leven, en ik weet dat des4 jongues pjaines i wacht op de drempel van uw prach tig huis. Ik zie de tafel, die twee gedekt heeft. Dit lied, het eerste na de pauze, werd door velen in de zaal meegezon gen. Ik heb in een theater nog nooit zo'n gevoel van gemeenschap gemerkt als toen. Ik, en ik geloof eigenlijk wel allen, hadden het idee, dat voor ons niet een zanger stond, alleen en op het podium, maar veeleer een „dirigent' een „leidsman" letterlijk vertaald, die ons wees in welke richting wij moes ten gaan. Soms laat père Duval de Heer zelf in zijn liedjes aan het woord: Ik heb fluit gespeeld op het marktplein, maar in een veel grotere verscheidenheid Hier komt bet aan op scherp of Va,n OIïdurfe!e.n Ti °°k gew.eest-, "et scherp. Heel eenvoudig. Kijkt men DIT uit de Unda, de bestaat: oud, jong, klein, ontwikkeld, HHH - ccli0 CCil ucl niet-ontwikkeld," muzikaal, on-muzi- internationale katholieke organisatie lijkheid hebben met betrekking tot de beejd vol-automatisch zich op scherp kaal, gelovig, niet-gelovig, met-zin voor radio en televisie, o.a. aan ouders televisie, geleerd hebben uit de erva- insteit zoais je dat met fototoestellen voor-humor of zonder zin in-het-al- en opvoeders voorhoudt: ringen, die met de radio z(Jn opge- u.u. I1 x.. gemeen? Waar televisie-kliken door- „Een luxe-apparaat als TV is hele- daan. maal niet onontbeerlijk voor het ge- i zinsgeluk Uitdrukkelijk wordt er te- - Hoezeer men er ook op uit is om gen gewaarschuwd maar lukraak pro- "het heel eigen karakter van de tele gramma's aan te zetten". visie te ontdekken en te laten uitko- „En laten de ouders nooit verzui- men, toch kun je heel veel dingen wenstf hun eigen commentaar op de ge beurtenis van het scherm te geven". „Men moet niet denken dat de tele visie de wereld in het gezin binnen haalt; het zijn slechts beelden van de wereld en van de mensen, opwekken de of neerdrukkende, veel breder of scherper dan wij ze gewoonlijk waar nemen. De televisie geeft aanwijzin- een. welke de werkelijkheid moeten de „morele kant genoemd kan wor- i. 111:1. Hon van hot tolovlsiotnoRtpl Dip kan' 0 9 staan van het toestel. IIOIICDIICDIICDIIOIIOIIOIIOIIg RECHTZAKEN FIETS ENBEWAARDER LIET BANDEN VAN NIET-KLANTEN DOORPRIKKEN. Als men fietsenbewaarder is van een gemeentelijke zweminrichting te Leiden en er zijn diverse mensen die hun fiets wel in de buurt ervan maar niet in de rijwielstalling dan is dat niet leuk voor zo'n man. Een 45-jarige Leidenaar had er wat op gevonden om de Leidenaars te dwingen een volgende maal kun kar retje wel bij hem in de stalling te zetten. Hij liet namelijk zijn zoontje van 12 jaar de banden doorprikken van de fietsen die in de buurt van de stalling op straat stonden. Het gevolg was echter dat hij thans terecht moest staan voor de Haagse politierechter. Deze hield er rekening mee dat verdachte inmiddels zijn pachtvergunning van de stalling is kwijt geraakt en dat hij zes kinderen heeft te onderhouden. Overeenkom stig de eis werd de straf tien gulden boete. het bekende routelied van de deelnemers aan d< Pax Christi bedevaart naar Den Bosch. Dit is een perron voor jonge mensen op reis. Mensen met een jong hart zijn altijd vol verwachting en daarom altijd onderweg. Een perronnetje voor reizigers, die elkaar niet voortdurend als vreem den willen passeren om dan aanstonds ook nog in een volgepakte trein met elkaar een eenzame reis te maken. Kiezen bij de kijkkant van de kijkkast Het televisietoestel is in de meeste neigd zijn daarnaar te kijken huiskamers nog maar een lomp kijkkant van de kijkkast, meubelstuk. Het radiotoestel zal met het televisie-apparaat wel de zelfde weg opgaan als met de radio, en in een veel sneller tempo: van hier. bijv. het geval als in een reeds uit gegroeid gezin de kinderen vader en moeder, nu ze nergens meer heen kunnen, een televisietoestel' cadeau hebben gedaan en vader, noch moeder in staat zijn het toestel te bedienen of dit niet willen leren. Het wordt voor hen aangezet en het kan ze over komen, dat ze naar een programma zitten te kijken en te luisteren, dat ze helemaal niet interesseert en waar ze uit zichzelf nooit naar toe zouden zyn gegaan. Allerlei mensen en mensjes alleen „technisch", dan is het momen- teeel nog zo, dat er iemand van de ipo: van nier- ni(,t drif> of vjif of zes reie scneipsiener i-daar tot overal, van onhandelbaar één de beel'dscherpté bepaalt tot draagbaar. Een ding mag men ho- r hostaat- mui wnc pen: dat degenen, die verantwoorde- Waar zit de verantwoordelijke „mo rele" scherpsteller, als het gezelschap mensjes hebt, maar nu "b«Üst"eV p^któcTéén Semeen? Waar televisie-kjjken door- over de juiste beeldscherpte. Een hele gg ;^een n^e jnsc^ appeWkebezl£ verantwoordelijkheid, en waarschijn heid is ook kijken is bezig-zijn lijk heel vaak een compromis, een óp- J5' lossing die tegemoet komt aan de me- worden. een keuze worden gedaan. In van de televisie parallel laten lopen, niet alleen met de radio, maar even goed met bijv. de schouwburg, de bioscoop, de bibliotheek, het sport- ning van X die een donker beeld £..£7:' wpnst pn aan de mening van v Hi*> Kjxers bepaalde gevallen zal men kijken of uit moeten sluiten. Voor kij ken is soms moed nodig, voor niet- kijken dikwijls nog meer. Het grote verschil tussen de „mo de meer mo- rele" en de „technische" scherpsteller terrein, het gebied van het amusement rele, laten we zeggen: de pedagogi- is, dat voor iemand die zijn verant- x woordelijkheid kent de morele scherp- een licht beeld wenst. Bekijken we 't sche, de sociale, de familiale en breid- maar-uit kant, dan ligt er ook een stelling veel minder ruimte open laat de verbruikers, de ontvangers, als het verantwoordelijkheid. Bij wie? Niet voor het compromis, de tussenoplos- wat in zijn algemeenheid bij de scherp-slijper, wel bij de scherp- sing- Goede voorlichting zou hier op J 1steller. In feite zal dit vaak ook bij "J1? plaats zijn, maar is voor de tele- vërbeeïden zij zaL nooit de werkelijk- den van het televisietoestel. Die kant één zijn, en misschien is het heel vaak visie-programma's zo moeilijk, omdat heid kunnen vervangen" is hoe weinig sommigen ook ge- de technische scherpsteller. Dat is een van de typische dingen van de acutele (Nederlandse) televisie is, dat het doorgaans op het ogenblik van de uitzending tot stand komende pro- zetten?", plaatsten wij voorzichtig een gramma's zijn. Toch zal ook hier een opmerking. Truus was weggelopen en goede kijker op <Je duur wel bij bena- de anderen hoorden ons niet. dering kunnen zeggen uit welke hoek Toen zaten we allemaal in het don- de televisie-wind op komt zetten. Op Naarmate de avond vorderde ker, uit de gang riep Truus: „Jon- het ogenblik geven de dagbladen kwamen we tot de ontdekking dat gens ik heb de stop maar even uit het meestal na-beschouwingen. Vóór-be- het televisiestuk tegenviel. licht gehaald voor alle veiligheid". schouwing is bij televisie van groter Wat een geleuter", zei Piet, ,1a- Soms kunnen vrouwen radicaal zijn! belang. Iedereen zweeg verbouwereerd en de ruzie scheen kortgesloten te zijn. Verantwoordelijkheid „Willen jullie nog televisie zien", vroeg de heer des huizers een beetje \7an het grootste belang zal het stuntelig, toen het licht weer brandde. V steeds blijven, dat er aan de kijk- „Laten we maar gezellig praten", kant verantwoordelijkheid groeit. Dit ia taiaviei» „ittrpnnHipH Hnrhtpr Tnms piet wond zich op en Truus begon stelden we voor. Iedereen ging hier- geldt voor ouderen minder, omdat hun Koor mon Piet zijn er ook De somber te staren. Ma, weer terugge- mede accoord, in het bijzonder Piet verantwoordelijkheid mogen De heer Ton Koch schreef ons over televisie. Voornamelijk over de fami liegeneugten van dit kostelijke appa raat. Het is een gedegen beschouwing geworden, zo gedegen dat wij helaas genoodzaakt waren zijn epistel in te korten. Hij spreekt eerst over het respec tabele getal antennes in Leiden. De familie B. heeft hem voor een avond- ten we dat „ding" maar afzetten". „Daar komt nu eens niets van in", riep Pa ontzet, terwijl er een ader bij zijn slaap gevaarlijk be gon te zwellen. onmiddellijk een sigaret aan- vrouwa^es1'huizesi"laat"eèrst "de melk ^erd uit de keuken begon de stem- ËÜÉk tlepak- ~e8„ ?verrdePmtlkaden De rest van de avond verliep gezel- ken hebben als we het gedeelte geven. En wij! Och wat konden we doen. ^"kanTer* hoorden"^" We •thU-'S' waar in huiselijke kring twist ont- per slot van rekening waren we te staat over het wel of niet aan laten gast. duide lijke kauwgom-stem. We hadden ver geten om onze radio uit te zetten... Plots draaide Piet de knop om en wèg was het beeld. „Wat beleven we nu", brieste Pa, „wie is er hier de baas in huis?" on .Enfloep daar kwam het beeld Die juffrouw heeft vast óók tele- weer. Ma begon zenuwachtig te lachen, visie! „Is dat nu wel goed voor de beeld buis, steeds maar dat aan- en uit- (Voor commentaar zie ook elders). aannemen in het algemeen reeds ge groeid is, het geldt vooral voor jon geren, die ook in andere opzichten nog groeiend zijn. Bij de Unda, de inter nationale katholieke organisatie voor radio en televisie, heeft deze zaak de aandacht gehad. Enkele richtlijnen American forces network Frankfort.voor ouders en opvoeders zijn er het resultaat van geweest. Maar richtlij nen blijven aanduidingen en zullen nooit alle moeilijkheden oplossen. Eigen verantwoordelijkheid is door slaggevend en bepaalt de keuze. TON KOCH. Aan 'de kijkkast geldt: kiezen b|J de kUkkant. H. H. de eieren zorgt, maar dat hel j zee mannetje de verdere taak volbrengt. Zo zien we, dal de zorg voor zijn kroost bij het dier soms ernstig kan zijn, doch ook wel veel te wensen overlaat Bij de aanlegplaats van provinciale moot te Zierik- gistermiddag een 4-jarige wij li buitengewoon groot. Het mannetje heeft name- ma. jongen verdronken. Hij speelde met een vriendje op de ponton van de aan legplaats en raakte te water. Toen het jongetje door het personeel van het motorschop „Zandkreek" op het De natuur is rijk in haar dr°ge was gebracht, waren de levens vormen en we vinden ergeesten reeds geweken. Het stoffelijk zeer veel ook op dit the- overschot is naar het katholieke zie- I kenhuis te Zierikzee overgebracht.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6