S)eCcidóe6ot\fwwX Russische vice-premier tekent in Bonn een handelsverdrag Tsjechen hebben aanval op Padang geleid Komt hij met een plan over Duitse hereniging? Pleven zoekt direct contact Vulpennen Wisselvallig Directeur: C. M v HAMERS VELD KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 26 APRIL 1958 49ste JAARGANG No. 14395 BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent 20826 Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p kwart. Franco p.p. f 8.—. Advert.: 17 ct p. mjn. Telefoontjes f 1.50 De Russische eerste vice-premier Mikojan heeft gisteren in Bonn het eerste Russisch-Westduitse handelsverdrag ondertekend. Mikojan is de hoogste Russische autoriteit die West-Duitsland heeft bezocht sedert na de tweede wereldoorlog de diplomatieke betrekkingen werden hersteld. Om hem te beschermen, zijn de strengste veiligheidsmaatregelen genomen die men in Bonn ooit heeft gezien. Joviale stemming Men veronderstelt dat Mikojan een verrassing in petto heeft. Het is niet uitgesloten, dat hij vandaag tijdens een ontmoeting met Adenauer een nieuw plan voor de Duitse hereniging zal ontvouwen. Een van de voor waarden zou zijn, dat West-Duitsland van atoomwapens afziet. Mikojan blijft in het land tot maandag avond. Behalve een handelsakkoord werd gisteren ook een consulaire overeen komst ondertekend. De verdragen re gelen de uitwisseling van goederen gedurende drie jaar en de vestiging van consulaire vertegenwoordigers. Het handelsakkoord voorziet in le veranties tot een bedrag van onge veer drie miljard gulden. Het zal de handel tussen de twee landen bijna verdubbelen. De verdragen zijn indertijd in Moskou door Lahr voorbereid. Voor West-Duitsland tekende gisteren de minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano. De staatslieden plaat sten elk achtmaal hun handtekening. Mikojan was des morgens met een Russisch straalvliegtuig in Frankfort aangekomen en reisde per trein naar Honn door. Belangstellenden moch ten het vliegtuig bezichtigen. Er werd zelfs wodka geschonken. Mikojan was in een joviale stem ming, toen hij de verdragen onder tekende. Hij lachte en mgakte grap pen met Von Brentano die naast "hem zat Von Brentano is de eerste Duitse minister van buitenlandse Zaken die een verdrag met de Russen onderte kende sedert Von Ribbentrop in augustus 1939 het niet-aanvalsver- drag van Hitler en Stalin onderte kend heeft. In een speech herinnerde Mikojan aan de dagen dat de Hitlertroepen over de Russische grens drongen, minder dan twee jaar na onderte kening van dat niet-aanvalspact. Hij zei er zeker van te zijn dat de over- De Franse politicus Pleven heeft bij zijn onderzoek naar de mogelijkheid tot het vormen van een Frans kabinet vrijdag de hc gste militaire leiders gevraagd hoeveel versterkingen zij nodig hebben om „het werk in Alge- rië af te maken". Pleven één van de figuren van het centrum, had een gesprek met de chef van de generale staf, generaal Ely, de opperbevelhebber in ,Algerië, generaal Salan, de opperbevelhebber van de luchtmacht in Algerië, gene raal Jouhaud, en de chef van de ma rinestaf, acLniraal Nomy. Ook zou hij nog een onderhoud hebben met de enige maarschalk van Frankrijk, Juin. Medewerkers van Pleven deelden mee, dat Plevens program voor Alge rië gebaseerd zal zijn op drie punten: ten eerste, geen afstand; ten tweede, geen buitenlandse inmenging en ten derde, geen internationalisering. Volgens senator Plaisant zal Ple ven de Amerikaanse en de Britse re gering op hoffelijke wijze de gelegen heid bieden een einde te .naken aan de werkzaamheden in het kader van hun aanbod tot goede diensten in het Frans-Tunesische geschil. In plaats daarvan zal Pleven direct contact met president Bourguiba van Tunesië trachten op te nemen. ZAKENKABINET IN FINLAND. De Finse kabinetsformateur Kuus- koski heeft vrijdagavond aangekon digd dat Finland een zakenkabinet zal krijgen. Dit neemt de plaats in van Von Fieandts regering, die een week geleden viel. De parlementaire fracties hadden geweigerd aan de nieuwe regering deel te nemen, die tot de algemene verkiezingen in juli a.s. in functie zal zijn. RUSLAND ONTKENT AANLEG RAKETBASES. De Russische eerste onderminister van buitenlandse zaken, Patolisjef, heeft vrijdag te Warschau tegenge sproken dat er in Polen, Tsjechoslo- Slowakije en Oost-Duitsland raket bases zijn gebouwd, zoals de Noorse minister van buitenlandse zaken don derdag had gezegd. eenkomst tot nauwere banden tussen de twee landen zou leiden. Von Brentano antwoordde dat als de geest van dit handelsverdrag op andere terreinen zou worden over genomen, er een goede kans bestaat dat het verleden vergeten kan wor den en dat betere betrekkingen tus sen de twee landen worden geves tigd. Receptie. Na de plechtigheid der onderteke ning gaf Von Brentano voor onge veer 600 gasten een receptie ter ere van Mikojan. Men verwacht dat de receptie die Mikojan vandaag op zijn beurt zal geven, 800 gasten zal trek ken, het grootste aantal dat ooit een diplomatieke gebeurtenis in Bonn heeft bijgewoond. De Russische delegatie, achttien personen omvattend, logeert in hotel Königsdorf, waar men naast de ?wart-rood-gouden vlag van de bonds republiek thans hamer en sikkel gehesen heeft. Op het paleis Schaum- burg, Adenauers residentie, en het ministerie van Buitenlandse Zaken, waaiden eveneens Russische vlaggen. In heel West-Duitsland waren ze niet voorhanden en dus moesten al deze vlaggen, speciaal vor Mikojan's be zoek gemaakt worden. De Dockers laten het er niet bij zitten Sir Bernard en lady Docker, die be vel hebben gekregen Monaco en de Franse Riviera te verlaten, zijn vrij dag per vliegtuig uit Nice naar Lon den vertrokken. Toen men sir Bernard op het vlieg veld van Nice vroeg of hij de Britse ambassade te Parijs op de hoogte had gesteld van de uitzetting antwoordde hij: „De zaak is al in handen van mijn advocaten. Een buitenlander heeft een Frans-Engelse vriendschap on derbroken". Aangenomen wordt, dat Docker met de „buitenlander" prins Rainier de derde van Monaco bedoelt, op wiens verzoek de uitwijzing uit Mo naco is -uitgebreid tot drie Franse de partementen aan de Riviera. Lady Docker zei, dat de prins het recht heeft in Monaco te doen wat hij wil, maar dat zij hem nooit zal ver geven, dat hij haar heeft gescheiden van de bevolking van "'annes. Zij zei boos te zijn op ptins Rainier, maar niet op prinses Gracia „omdat ik er zeker van ben, dat zij niet wist wat er ging gebeuren". Israël viert zijn tiende verjaardag REBELLENRADIÜJ De opstandelingenradio heeft gemeld, dat Tsjechische piloten en leger officieren de aanval uit zee op West-Sumatra hebben geleid. Zeven van hen zijn thans in Djakarta. De radio noemde namen, onder meer Jiri Seba- nek, Harower Pokorny, Vladimir Michalek en Vladimir Nemecik. „Deze buitenlanders hebben op uitnodiging van president Soekarno deelgenomen aan de burgeroorlog. Zij zijn verantwoordelijk voor de luchtaanval op Padang, waar Indonesische kinderen werden gedood." in Singapore zei niets over de aan komst van de rebellenlieders in Sin gapore te hebben vernomen. „Ik zou er zeker van hebben gehoord, als zij op de gebruikelijke weg waren geko men". Volgens de Straits Times zouden Sjafroeddin en zijn collega's bij rijke zakenlieden in Singapore logeren. De zes personen die premier Sjafroeddin vergezellen zouden zijn: de chefstaf van het opstandelingenleger, overste Hoessein, de minister van Defensie Boerhanoeddin Harahap, de minister van Voorlichting, kolonel Dachlan Djambek, de minister van Buiten landse Zaken, Simbolon, zijn collega van Hai del, Soemitro, en de Masjoe- mileidey Moh. Natsir. De Straits Times schreef dat de ze ven leiders met een snelle boot over Straat Malakka waren gebracht, in Zuid-Malakka aan land waren gegaan en per auto naar Singapore waren ge komen. De Times vernam dat zij in de nabije toekomst met een water vliegtuig naar Menado zouden gaan. Boekittinggi bezet? Voorts zei de opstandelingenradio dat een aanval van de opstandelingen op Padang twee nachten geleden de regeringstroepen had gedwongen, te rug te trekken naar het centrum van de stad en enige van hen te vluchten naar hun schepen. De regeringstroe pen leden enige verliezen, maar al onze mensen keerden veilig terug, al dus de radio. Tegenregering gevlucht? De Straits Times heeft gisteren in Singapore gemeld, dat de premier van de Indonesische tegenregering, Sja froeddin Prawiranegara, en zes ande re leiders der opstandelingen, in Sin gapore zijn aangekomen op weg naar Menado in het eveneens opstandige Noord-Celebes. Het bericht is van de zijde der opstandelingen tegengespro ken. Het hoofd van de immigratiedienst Grootgebracht in de militaire dienst Sinds enkele dagen verzorgen drie sergeants van het 41e geniebataljon te Nunspeet een eekhoornjong, dat zij tijdens een wandeling in de omtrek van hun kamp vonden en dat waarschijnlijk door de moeder verstoten is. Het beestje, dat net een week oud is, wordt met melk gevoed een werk je waarbij een pipetje een belangrijke rol vervult. Overigens gedijt het uitstekend onder de moederlijke zorgen van de militairen. Het linkse blad Bintang Timoer in Djakarta meldt dat de regeringstroe pen Boekittinggi vrijdagochtend heb ben bezet. Een woordvoerder van het legerhoofdkwartier in Djakarta, over ste Pirngadie, zei dit bericht niet te kunnen bevestigen. De regeringstroepen hebben een punt bereikt op 20 km van Boekit tinggi, heeft minister-president Djoe- anda vrijdagavond meegedeeld. Djoe- anda zei, dat de troepen de belangrij ke wegkruising Padangpandjang na deren. Van dit punt uit kan men op rukken naar 't noorden om Boekit tinggi te veroveren of 'oostwaarts trekken naar Batoesankar waar thans opstandelingleiders zijn. SJAFROEDDIN AAN GEVANGEN NEMING ONTSNAPT Djakarta radio meldde vanmorgen dat regeringstroepen woensdag j.l. bijna de premier der revolutionaire regering Sjaffroeddin Prawiranegara hadden gevangen nomen, toen deze Alahan Panjang binnenreed, een der sleutelposities voor de verdediging van Solok. Bij een vuurwisseling tussen de regeringstroepen en een convooi van vier auto's waarin zich ook Sjaffroed din bevond, werden drie opstandelin gen, waaronder een kapitein gedood. Drie anderen werden gewond, doch konden ontsnappen. Voorts werden er drie gevangen genomen. Sjaffroeddin en de overigen ont snapten, met achterlating van hun voertuigen, een radio-installatie en belangrijke documenten. ZWEEDS KABINET GEDUIKELD OP PENSIOENWET Stunt van de Soc democraten De rechtse Tweede Kameroppositie heeft gistermiddag het socialistische minderheidskabinet-Erlander in de Zweedse Rijksdag ten val gebracht. Het ging om de invoering van een voor het gehele volk geldende, by de wet verplichte pensioenregeling, een voorstel, dat door de vakbonden werd gesteund. Van woensdag jl. af heeft men in de Zweedse Tweede Kamer over dit onderwerp gedebat teerd. De regering had er een „hals zaak" van gemaakt. De stemming gis termiddag gaf als uitslag te zien 117 tegen 111 stemmen. De liberalen (58), conservatieven (42) en agrariërs (19) stemden te gen, socialisten (105) en communis ten (6) voor. De premier, die zyn functie sedert 1946 onafgebroken heeft vervuld, heeft gistermiddag bij koning Gustaaf Adolf zijn ontslag ingediend. De Tweede Kamer werd ontbon den. Op 1 juni zal het Zweedse volk door middel van nieuwe verkiezin gen, in het centrum waarvan de nieuwe pensioenregeling zal staan, kunnen beslissen. De huidige politieke situatie is voor Zweden uniek. In de periode sinds 1867 kwam Kamerontbindingslechts tweemaal voor. De sociaal-democraten hebben zeer bewust op de huidige maatregel aangestuurd. Alle door de rechtse partijen gedane compromis-voorstel len werden met grote koppigheid verworpen. Hun doel is thans, na een even korte als heftige verkiezings campagne de meerderheid in de Tweede Kamer, die in 1952 verloren ging, te heroveren, om daardoor hun pensioenproject te kunnen verwezen lijken. Op de tiende verjaardag van de stichting van de staat Israël heeft pre mier David Ben Goerion, de witte haren wapperend in de lichte bries, in bet versierde Satdion van Jeruzalem een grote menigte burgers en militai ren toegesproken. De foto geeft hiervan een beeld. SOLOK VEROVERD? De regering van Djakarta heeft vanmorgen gemeld dat haar troepen Solok, het bolwerk van de rebellen dat op circa 65 km van Padang ligt, hebben veroverd. vergeten Toen de speciale trein reeds op weg was naar Bonn, bemerkten Mikojan en Semjonof dat zij in Frankfort hun vulpennen waar mee zij 's middags de Duits Rus sische overeenkomst zouden teke nen, vergeten hadden. De kostbare vulpennen werden door de minister van economi sche zaken van Hessen in het Russische vliegtuig gevonden en door een chauffeur van de rege ring van Hessen nog voor de on dertekeningsplechtigheid in Bonn afgeleverd. De Nederlandse erebegraafplaats te Orry la Ville, bij Senlis (Oise), waar 99 slachtoffers van de laatste oorlog rusten, zal op 3 mei officieel worden ingewijd in aanwezigheid van de Nederlandse ambassadeur in Frankrijk, mr J. W. Beyen. Midden op de begraafplaats is een monument opgericht, vervaardigd door de Nederlandse beeldhouwer Cor van Kralingen. De Franse rege ring heeft de grond aan Nederland geschonken. Zij heeft ook een kapel laten bouwen, waarin de namen zijn vermeld van de doden wier graf nooit is gevonden en van de Neder, landse militairen die zijn omgeko- mèn op het ss „Pavon", dat voor de Franse kust tot zinken is gebracht. Op de oceaan heerst tussen het Azorenhogedrukgebied en de IJs- landdepressie een grote depressie activiteit. De tweede van een serie storingen die in ons land regen ver oorzaken bereikte in de nacht van vrijdag op zaterdag het westen van het land. De regenintensiteit van deze storing overtreft die van de voorgaande. Ten zuiden van Groenland wordt een volgende storing in de krachtige westcirculatie opgenomen, maar deze wordt nog door een rug van hoge- druk voorafgegaan. Tijdens het weekeinde zal het weer dan ook wisselvallig blijven met vooral aanvankelijk opklarin gen, maar later weer toenemende regen kansen. In het temperatuur ver loop komt weinig verandering. Dit oacmer bestaat uit 12 pagina's (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). OPKLARINGEN Aanvankelijk nog plaatselijk enige regen, later opklaringen en hier en daar een bui. Matige tot vry krachtige wind uit wes telijke richtingen. Weinig ver andering in temperatuur. 27 April zon op 05.20; onder 19.56; maan op 12.21; noder 09.08. 28 April zon op 05.18; onder 19.58; maan op 13.37; ondei 02.39. Hoogwaterstanden 27 April v.m. 8.45; n.m. 9.25. 28 April v.m. 10.n.m. 10.50. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI half bew. 2 C. STOCKHOLM zwaar bew. 2 OSLO regen 2 KOPENHAGEN half bew. 6 ABERDEEN licht bew. 2 LONDEN motregen 11 .2 AMSTERDAM regen 8 BRUSSEL regen 8 LUXEMBURG regen 6 PARUS regen 9 BORDEAUX zwaar bew. 7 GRENOBLE licht bew. 4 NICE half .bew. 9 BERLIJN zwaar bew. 7 FRANKFORT regen 6 MüNCHEN half bew. 5 GARMISCH P niet on tv. ZüRICH zwaar bew. 4 GENèVE licht bew. 2 LOCARNO half bew. 9 WENEN geh. bew. 9 INNSBRUCK half bew. 6 ROME half bew. 11 AJACCIO licht bew. 8 MADRID licht bew. 6 MALLORCA zwaar bew. 13 ALGIERS onbew. 8 Korreltje Doornen maken de roos begeerlijker.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1