UIT DE OMGEVING Interpellatie-Peters laat reorganisatie open JAN VONK De mozaiekwed- strijden 2 en 3 mei VRIJDAG 25 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 DE NATIONALE RESERVE In de Tweede Kamer is gisteren een interpellatie gehouden door de heer J. M. Peters (KVP) betreffen de de Nationale Reserve en de reor ganisatie daarvan. De heer PETERS zegt, dat het een belangrijke vraag is of deze minister verantwoordelijkheid draagt voor de volksweerbaarheid. Spreker zal de laatste zijn om de minister te ver wijten dat hij het belang daarvan niet inziet. Het is echter duidelijk, dat hij wel een deel van de verant woordelijkheid draagt voor zover het de nationale weerbaarheid be treft. Hij legt de nadruk op de hoge morele waarde van de vrijwilligers. De vrijwilligers van de nationale re serve staan thans met het geweer aan de voet en wachten op de interpre tatie van de minister. Vroeger is de militaire waarde van de vrijwilligers onderschat. De vrijwilliger zal zijn plaats meer dan waard zijn, als hij een taak krijgt bij de verdediging van zijn eigen streek. De indruk bestaat, dat de minister slechts met lange tanden een nationale reserve nieuwe- stijl wil aanvaarden. De nieuwe plan nen zijn nog zo vaag, dat de mening heeft postgevat, dat men de nationa le reserve kwijt wil. Daarvoor aarze len vele vrijwilligers om tot de nieu we organisatie toe te treden. Daar om vooral dient er nu klare wijn ge schonken te worden dooi; de minister. Het zou verstandig zijn geweest om de oude organisatie niet af te breken. Bovendien is er nog een onduidelijk heid over de concrete mogelijkheden voor de vrijwilligers om onder rede lijke voorwaarden hun dienst te ver vullen. Hij stelt de minister hierom trent tenslotte de volgende 13 vra gen. Antwoord van de minister. De Minister voor Defensie, de heer STAF, zegt, dat hij zich mede ver antwoordelijk voelt voor de volks weerbaarheid. Het is echter onjuist om deze verantwoordelijkheid te be zien in verband met de verantwoor delijkheid voor de opbouw van het militaire apparaat. Hij is ervan over tuigd, dat in de Nationale Reserve- nieuwe-stijl een vorpi is gevonden, waarin de weerbaarheidsdrang tot gelding kan komen. De taken zullen afhangen van de geoefendheid in de pelotons. Er is nog niet beslist hoe de werving van nieuwe vrijwilligers SLAGERS VRIJ OP WOENSDAGMIDDAG 30 APRIL Bij beschikking van de staatssecre taris van sociale zaken en volksge zondheid, is vergunning verleend op woensdagmiddag 30 april, koningin nedag, de slagersbedrfjven na 13.00 •uur te sluiten. Tevens is vergund, hetzij op dinsdag 29 april, hetzij op donderdag 1 mei een uur langer te werken dan normaal. BALLONVAART VOOR KLEIN-SEMINARIE TOT JUNI UITGESTELD De ballonvliuicht die door de heer K. P. M. Jansen uit Oegstgeest op 18 mei a.s. te Losse zou worden onder nomen, teneinde de aandacht te ves tigen op de bouw van een klein-se- minarie voor het bisdom Rotterdam, gaat wel definitief door, doch is uit gesteld tot een zondag in de maand propaganda opgericht waarin figuren uit alle parochies zitting hebben. Het uitstel is alleen om organisatorische redenen; moeilijkheden van techni sche of andere aard met betrekking tot de opstijging in Lisse spelen naar wij vernamen geen rol bij dit uitstel. OP 1 MEI NIEUWE PACHTWET Staatsblad 199 meldt, dat de nieu we pachtwet ten volle in werking zal treden op 1 mei a.s. Tegelijk zijn thans verschenen een reglement voor de paohtkamers, een tariefbesludt pachtwet en een alge mene maatregel van bestuur ter uit voering van de artikelen 124 en 125, vijfde lid, van de pachtwet. DE VERKLARING VAN KLM VLIEGERS Naar aanleiding van de verklaring welke namens het bestuur van de Vereniging van KLM-vliegers don- deravond op een persconferentie is afgelegd, verstrekt de KLM desge vraagd aan het ANP de volgende commentaar: De KLM acht het niet juist en in strijd met de gebruikelijke normen om hangende het salariscon flict, met de arbitrage in zicht, mede delingen te doen over enig facet van deze aangelegenheid en daardoor de indruk te wekken te trachten invloed op het eindoordeel uit te oefenen. BIJ INBRAAK 5000 AAN SIERADEN GESTOLEN Donderdagavond is ingebroken in een villa aan de Oranje Nassaulaan te Amsterdam. By zijn thuiskomst bemerkte de bewoner, de heer J. A. L. Kemps, dat het gehele huis door zocht en alles overhoop gehaald was. Aan de achterzijde van het huis was een raam geforceerd. Een aantal sieraden ter waarde van ongeveer 5000 bleek te zijn ver dwenen, o.a. een platina armband met 18, en een platina damesring met 12 briljanten. zal geschieden. Daarmee heeft hij ge wacht op deze interpellatie. Hij ziet echter verschillende mo gelijkheden. Hij heeft bijvoorbeeld de beschikking over een persêneelspu- bliciteitsafdeling terwijl voorts ook iedere vrijwilliger wervende kracht heeft-voor zijn omgeving. De minis ter meent, dat voor „Steun Wettig Ge zag" een bredere, andere taak is weggelegd. Voorkomen moet worden, dat verschillende organen elkaar dou bleren of doorkruisen. Hij kan thans meedelen, dat ook binnen een straal van 10 kilometer pelotons kunnen worden geformeerd. Het is niet ge wenst, dat er een aparte sectie Natio nale Rcserv'e bij de territoriale com mandanten zal komen. De minister is niet van plan om bijzondere voorzie ningen voor de vrijwilligers te tref fen. Hij denkt aan een vergoeding van één gulden per oefenavond, voor een dagoefening een normale dagver goeding of verder een gewone bezol diging. Er moet iets van gemaakt wor den. De militaire autoriteiter zullen loyaal meewerken aan de inschake ling van vrijwilligers. De heren Roosjen (AR), Ritmees ter (WD) en Vermeer (PvdA) ble ven zeer sceptisch staan tegenover de plannen van minister Staf, welke alleen toegejuicht werden door de heer R: H. Calmeyer (CH). De nieuwe taak. Het resultaat van de interpellatie was, dat minister Staf de vrijheid heeft gekregen voor een volledige reorganisatie der Nationale Reserve. Deze zal daardoor volgens de be- VOOR MEUBEL- EN MATRASREPARATJE altijd weer Goedkoper beter en VLUG TERUG. STOFFEERDERIJ MATRASSENMAKERIJ Haarlemmerstraat 81 Leiden Tel. 22580 windsman een gewaardeerde bijdra ge kunnen leveren voor de weer baarheid van ons land. Uit de 175.000 dienstplichtigen, die geen mobilisatiebestemming hebben, uit specialisten zonder vast verband en uit niet gediend hebbende vrijwil ligers, die een basisopleiding van twee maanden zullen moeten volgen zullen de leden der Nationale Reser ve „Nieuwe Stijl" kunnen gerekru teerd worden en dezen kunnen zich voor 1 januari 1959 aanmelden ter for matie van pelotons. Voor het nationaal instituut Steun Wettig Gezag is geen taak meer weg gelegd, maar wel ter bevordering van de wqerbaarheidsgedachte in het al gemeen bij ons volk. De vrijwilligers zullen vijftigmaal per jaar moeten oefenen, 1,ver goeding per oefenavond krijgen en bij oefeningen van langere duur dan vijf dagen overeenkomstig de gewone militaire bezoldigingsregeling ver goeding ontvangen, maar de huidige „overdreven" vervoersregeling voor de Nationale Reserve vervallen. HILLEG0M BEGRAFENIS J. O. VERMEER Onder grote belangstelling werd donderdagmiddag het stoffelijk over schot van wijlen de heer J. O. Ver meer op de algemene begraafplaats ten grave gedragen. De stoet werd gevolgd door bur gemeester en wethouders der ge- meenje en de gemeentesecretaris, de directeur van openbare werken en vrijwel alle raadsleden. In de aula voerde allereerst ds Krabbe het woord, die er op wees dat Vermeer zich tegenover God klein gevoelde. Hij richtte troost woorden tot de familie. De burgemeester, jhr dr O. F. A. H. van Nispen tót Pannerden, noem de de overledene een man met veel zijdige bekwaamheden en scherp verstand. Hij was een goed regent en heeft veel in het belang van de gemeenschap gedaan. Hij durfde voor zijn overtuiging uitkomen en stond pal als het om zijn beginselen ging. Zijn bereidheid tot overleg maakte hem tot iemand waar goed mee was samen te werken. De her innering aan Vermeer zal lange tijd levendig blijven. De heer Jac. van der Vinne sprak namens de woningbouwvereniging en het christelijk sociaal verbond „Patrimonium" en de Boazschool. Ook werd het woord gevoerd namens „maatschappelijk minder bedeelden". De heer G. Troost dankte namens de familie voor de getoonde belangstel ling. Geboren: J. G. Zwaaneveld en G. C. van der Voort, d.; J. van Ber- kel en M. M. van Lierop, z. Ondertrouwd: H. E. van Campen en H. M. Winkelaar; G. M. Milatz en H. G. van Saase; H. van Leeu wen en C. J. van Griethuizen; G. Rozen daal en P. Lous; K. F. van Voorst en A. Seis; J. C. Lemmers en C. C. Klinkenberg; IJ. de Haan en G. Hakze. Getrouwd: G. Broos en C. van der Stelt. LISSE DE VERSIERING VAN HET DORP De enkele jaren geleden door een Rotterdams architect ontworpen straatversiering, die echter in de smalle Hereweg en Hoofdstraat niet voldeed en* deswege in de ijskast verdaagde, is thans geplaatst langs de veel bredere Oranjelaan. Hier heeft men op gelukkige 'wijze ge bruik gemaakt van de hoge stalen lichtmasten waarbij de versieringen, buisconstructies met gekleurde em blemen, goed passen. Het geheel wordt afgewerkt met vlaggen. Op het Vierkant wordt, behalve de hoge vlaggemast en internationaal dun doek, wederom de bekende molen geplaatst. De burgemeester met vakantie. Burgemeester mr Th. M. J. de Graaf zal van 28 april tot en met 19 mei met vakantie afwezig zijn. Wethou der A. Tibboel zal gedurende deze tijd als loco-burgemeester optreden. Belangrijke verbetering. Bij de bushalten aan de Gladiolenstraat en de Oranelaan (kruispunt Kanaal straat), zijn z.g. parkeernissen ge maakt. Hierdoor wordt het door gaande varkeer, vooral dat over hef rijwielpad niet meer daar stilstaan de autobussen van de N.Z.H. belem merd en kan ook het in- en uitstap pen der buspassagiers rustiger ver lopen. VOORHOUT Voetbal. Ten bate van de tocht voor Ouden van Dagen, zal er za terdag 26 april een voetbalwedstrijd gespeeld worden tussen Foreholte I en Rijnsburgs* Boys I. De wedstrijd wordt gespeeld op I het Foreholte-terrein en vangt aan om 4.30 uur. Donateurs en leden hebben geen, vrije toegang. Door de weersomstandigheden komt ook de mozaiekenleggerij in het ge drang en het zal wel een moeilijke beslissing zijn geweest om deze te stellen op een andere datum dan de dag waarop het Bloemencorso door de Bloembollenstreek trekt. Toch heeft men beslist om de mozaieken te leggen op 2 mei, zodat de jury op die dag haar werk kan beginnen ter wijl voor de streek de keuring en toewijzing der prijzen op 3 mei zal plaats hebben. De streekwedstrijden omvatten de gemeenten Bennebroek, Hillegom, Zilk, Lisse, Sassenheim, Voorhout en Warmond. Uit de groepen A (grote mozaie ken) en B (kleine mozaieken) kun nen de eerste en tweede prijswin naars meedingen naar de streekprijs. Wat onder grote en kleine mozaieken valt. wordt door de plaatselijke jury uitgemaakt. KATWIJK DE BRIEF VAN DE GEMEENTE LEIDEN. Ter zake van een door dr G. W. Overdijkink daaromtrent gestelde vraag, delen b. en w. mede, dat in derdaad dopr b. en w. /an Leiden op 23 dec. LI. tot de colleges van b. en w. der gemeenten, welke geacht kunnen worden te behoren tot het gebied van de Rijnmond, een brief is gericht. Uit gangspunt voor deze brief was de toe nemende problematiek van de ont wikkeling van de z.g. Randstand Hol land. Ten einde het inzicht omtrent die problemen te verdiepen, wensten b. en w. van Leiden het initiatief te nemen tot een bijeenkomst van de ra den van Leiden, Leiderdorp, Noord- wijk, Noordwijkerhout, Oegstgeest, Rijnsburg, Valkenburg, Voorhout, Voorschoten, Warmond, Zoeterwoude en Katwijk. De bedoeling zat voor in die bijeenkomst een uiteenzetting te doen geven van de le verwachten ontwikkeling van de Rijnmond in het kader /an de Randstad Holland. Van b. en w van Katwijk L bij brief van 9 jan. te kennen gegeven, dat bedoel de bijeenkomst in dit stadium prema tuur werd geacht. Daarom werd ver zocht aan b. en w. van Leiden, om, by wijze van voorbereiding, allereerst een oriënterende bespreking te orga niseren tussen de burgemeester van Leiden en die der genoemde gemeen ten. Van de zijde van de andere ge meenten was een gelijke houding aangenomen. Blijkens een brief van 27 jan. 1.1. achtten b. en w. van Leiden deze hou ding teleurstellend, omdat van die zijde niet meer was bedoeld dan een algemene oriëntering. Een gesprek tussen de burgemeesters werd van weinig betekenis geacht, B. en w. van LeHen meenden de conclusie te moeten trekken dat hun initiatief slechts met geringe welwil lendheid was ontvangen, waarom van het ondernemen van verdere stappen in de voorgenomen richting voor hands werd afgezien. Die ontwikkeling wordt door b. en w. van Katwijk betreurd, doch zij heeft geen wijziging vermogen te brengen in de aanvankelijke zienswij ze, dat ter bevordering van een vruchtdragend overleg aan een voor bereidend gesprek in klein verband niet kan worden voorbijgegaan. Het moge duidelijk zijn, zo zeggen b. en w-, dat in het stadium van voor overleg oij ons college geen behoefte bestaat om terzake het gevoelen van de raad te peilen. BOTSING TUSSEN TRAM EN AUTO Op de grens Valkenburgse weg Rijnstraat deed zich een botsing voor tussen de electr. tram en een vracht auto. De eerste kwam uit richting Rijnsburg de andere uit richting Val kenburg. De tram schoof de auto in de tuin bij dr B.. Tram, auto en tuin hek waren nogal beschadigd doch daar bleef het bij. L.D.M. Mr. J. van der Plas heeft kort geleden als lid van de raad een beschouwing gegeven met betrekking tot de ontwikkeling'van de gemeen té en in het bijzonder ten aanzien van de Leidse Duinwatermaatschappij, welke men in dit blad heeft kunnen lezen. B. en w. hebben hierop geant woord dat deze beschouwing punten raakt, waarmede b. en w. uiteraard volledig bekend waren en waarover juist de laatste tijd in intern verband besprekingen gaande zijn. Uit dien hoofde betreuren b. en w. deze be schouwing, omdat dit overleg hier door ontijdig in de openbaarheid is gebracht. Wanneer het onderzoek is beëindigd en in deze zeer belangrijke en ingewikkelde materie 'n standpunt is bepaald, stellen b. en w. zich voor de raad hierover uit/oerig in te lich ten. N00RDWIJK MOBILOFOON-INSTALLATIE VOOR DE POLITIE Nu de plannen tot uitbreiding van het politiekorps met enkele man schappen en de evenfuele aarisrnaf- fing van een surveillance-auto in be werking zijn, doet zich de behoefte aan een mobilofoon-installatie, zo delen b. en w. aan de raad mede, meer dan ooit gevoelen. In de gemeente Noordwijk, met haar grote uitgestrektheid, is de surveillancedienst moeilijk uit te voeren. B. en w. denken hierbij aan het strand in het zomerseizoen en aan de grote gevaren, welke zich bij het baden kunnen voordoen. Voorts hebben b. en w. voor ogen, de drukte in de bollentijd. Wanneer de politie over een mobilofoon-instal latie beschikt, zullen rond het poli tiebureau als vast, centraal punt, 4 gedeelten van de gemeente met el kaar in contact zijn, t.w. twee politie auto's, de Duindamse Slag en het zgn. „stille strand". Hierdoor zou, te zamen met de telefoonverbindingen in de tent van de reddingsbrigade en in de politiepost, het strand nage noeg volledig bewaakt zijn over een afstand van ruim 7 kilometer. Voor de door b. en w. gedachte installatie zijn nodig: 1 vaste (centrale) post aan het politiebureau, geheel com pleet met antenne e.d. f 3644, vier mobiele posten t.w. aan de Duin damse Slag, aan het Zuiderstrand en in twee auto's, geheel compleet, in clusief monthge, batterij enz., 'per jStuk f 3400 is f 13.600. Aangevuld met éen post onvoorzien van f 256 vormt dit tezamen een bedrag van f 17.500. Indien de raad met dit voor stel accoord kan gaan, ligt het in de bedoeling de installatie nog voor het komende seizoen gereed te heb ben. Oranjefeesten. Het programma voor de oranjefeesten, uitgeschreven door de Oranje Ver. Noordwijk- Binnen, voor woensdag a.s. is als volgt: 9.45 u. rondgang van de scho lieren met muziek; 10.15 aubade voor het gemeentebestuur; 2 uur poppen kast, schoolplein Wilhelminaschool tot en met 8 jaar; 2 uur zaklopen jongens van 910 jaar (Pimpernel straat), meisjes was-ophangen (Bij- dorpstraat), van 1112 jaar réi- schaatsen (St. Jeroensweg), auto- steppen (Leydtweg) van 13—14 jaar ringsteken op fiets (Kersappelstraat- Meidoornstraat). Opgaven voor deze spelen morgen van 4.306 uur in de Wilhelminaschool 's avonds 8 uur Oranje-cabaret voor het raadhuis. Gemeenteraad. Maandagavond te half 9 zal de raad in openbare zitting bijeenkomen, voor de behan deling van de navolgende agenda: Ingekomen stukken en mededelingen; goedkeuring rekening Gasthuis over 1957; verhuur woningen Jan Kroons- weg 4244; vestiging zakelijk recht in verband met de persgasbuis; kre diet voor aanschaffing mobilofoon installatie ten behoeve van de politie; regeling van de winkelsluiting tij dens vakantie der winkeliers; be grotingswijziging. Tulpenrtallye. Aan de,tulpen- rallye zullen dit jaar 2 Noordwijkse ploegen deelnemen, t.w. de heren Fiegen en Peen no. 59 en de heren dr. J. van Nes en Van Oudgaarden no. 30. Deze ploegen starten morgen avond, respectievelijk te tien voor half acht en tien over half acht. Lourdesreis K.A.V. Gisteren zijn de Noordwijkse deelnemers aan de Lourdesreis vertrokken, waaronder de geest, adv., kapelaan Hillen. Deze zal op 29 april a.s, in Lourdes een H. Mis opdragen tot intentie van de leden. Het bestuur verzoekt alle le den op deze morgen zoveel mogelijk de H. Mis bij te wonen en des na middags te 2.30 uur de geestelijke oefeningen in de kerk van St. Je roen. De moederochtend zal gehou den worden op dinsdag 6 mei a.s. Er is een H. Mis om 8.30 uur tot in tentie van de leden, waarna geza menlijk ontbijt in het Juvenaat. RIJNSBURG Geboren: Frederik Ambrosius zn van H. Verkuil en J. de Vink; Da. niël zn van D. v. Egmond en C. v. d. Haak. Ondertrouwd: Nicolaas van der Spijk 26 jr en Maria Anna Heems kerk 21 jr; Cornelis Hoge woning 25 jr en Cornelia J. van Delft 28 jr. Getrouwd: Cornelis van Starken- burg en Neeltje van der Gugten; Hendrik N. Rentes en Gijsberta Maat; Pieter Heemskerk en Trijntje Koning. SASSENHEIM Diploma uitreiking Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur Giste renavond vond in „Het Bruine Paard" de uitreiking plaats van het diploma aan 14 cursisten. De heer J. Heemskerk opende deze bijeenkomst als voorz. van Bloembollencultuur, afd. Sassenheim. Hij deelde mede, dat de burgemeester de diploma's zou uitreiken, giaar helaas verhin dert was. Het verheugde hem de heer Kwaad van de Rijks Tuinbouw school te Lisse bereid te hebben ge vonden deze diploma's te overhan digen. Dit diploma, wat u verdiend heeft door 2 jaar, na uw arbeid, des avonds te studeren, zal hodig zijn om u verder te ontwikkelen. Het is een voorrecht en genot om mede te mogen werken aan Gods schone na tuur", aldus de heer Heemskerk. De heer Kwaad spoorde de geslaag den aan om door te gaan op de in geslagen weg en kondigde een nieu we cursus aan, die meer op het eco nomische werk zal zijn gericht en slechts 1 jaar duurt. Spr. belichtte de jeugd van vroeger en nu. Ook nu bezit de jeugd wilskracht en door zettingsvermogen. In 1880, een toen malige crisistijd, vooral in de tuin bouw, is men begonnen op aandrin gen van het ministerie voor de land bouw met het geven van onderwijs. Tracht uw kennis zoveel mogelijk te verrijken, vooral ook door de vak technische literatuur. Na zijn felici tatie aan leerlingen, ouders en twee echtgenoten van geslaagden te hebben gebracht, i-eikte de heer Kwaad aan de volgende personen het begeerde document uit: A P. W. Stokman, De Kaag; C. D. J. Montagne; D. Honders; J. H. Heemskerk;; L. J. Heemskerk; C. A. Vei'geer; J. P. P. Heemskerk en A. G. Kortekaas, allen uit Warmond. J. de Mooy, P. J. M. v. d. Meij, G. J. van Vliet, J. M. Schrama; H. M. Schrama en P. G. C. v. d. Kraan, allen uit Sassenheim. De heer Honders sprak waarde rende woorden aan het adres der leraren en overhandigde een ge schenk. De heer Van Lingen spi*ak zijn leerlingen nog even toe en me moreerde, dat zij, als „plantgoed" gekomen, nu als „leverbaar" weer verdwijnen gaan. Hij zette uiteen wat voor een grote waarde het bezit ten van dit diploma heeft. Na dit officiële gedeelte gaf de leraar, de heer Van Limburg, met geprojecteerde foto's een duidelijk beeld van de resultaten van de gi-oei en bloei der bolgewassen in het proefstation van de Rijks Tuinbouw school uit Lisse. Spr. nodigde de leerlingen uit'ook daar eens een kijkje te nemen .en zo nodig van de voorlichtingsdienst gébruik te ma ken, die u daar gratis wordt gege ven. De héér Heemskerk dankte hierna allen vqpr het welslagen van deze avond en wenste de gediplo meerden veel succes. WASSENAAR P. VRIJBURG GEHULDIGD ALS PENNINGMEESTER VAN „ST. BONIFACIUS" Op een goed bezochte vergadering van de Wassenaarse afdeling der r.k bond van transportarbeiders „St. Bo- nifacius", gisteravond in de bestuurs kamer van het Verenigingsgebouw, is de heer P. Vrijburg gehuldigd bij zijn 12V2-jarig jubileum als penning meester van de afdeling. De jubilerende penningmeester werd allereerst toegesproken door de voorzitter, de heer F. N. Vosse. Spr herinnerde eraan, dat na de bevrif ding, toen de heren G Riem en J. Steen het initiatief namen tot het op nieuw iri het lever roepen van de afdeling, de heer Vrijburg bereid be vonden werd, als derde mar te un- geren. Er is en er wordt in het be stuur prettig met hem samengewerkt er. de kascommissie kan getuigen, dat de boekhouding /an de penning meester altijd primr in orde i§. Bo- vevdien is de heei Vrijburg actiet wat het werven van nieuwe leden aangaat. Bestuur en leden hebben besloten dit koperen jubileum niet onopgemerkt te laten voorbijgaan Namens alle leden boor de heer Vos- se de jubilaris een glasservies aan Intussen was er bij mevrouw Vrij burg thuis een fraaie plant bezorgd De heer L. Th. Spanjaard, lid an het hoofdbestuur van de bond en dis trictsbestuurder, wenste de heer Vrijburg namens het hoofdbestuur geluk; hij dankte hem voor de aan de bond bewezen dienst. Een kist si garen vergezelde dit woord van ge lukwens en van dank. De heer C. van .Kuijen sprak een gelukwens uit namens het afdelings bestuur van de K.A.B. en bood even eens sigaren aan. De heer G. Riem een van de op richters van de na-oorlogse afdaling besloot de rij van sprekers. Bromfiets tegen auto Jn de Ber k.^n}aan kseft zich gisteren een aan rijding voorgedaan tussen een per sonenauto, besturd dooi de 29-jarige van W. uit Dubbeldam, die bezig was zijn auto te keren en de 27-jarige bromfietser de N. uit Schevenir.gen. De bromfietser liep een hoofdwonde op en de 27-jarige mej. Z., eveneens uit Scheveningen, die on de duo zat, een hersenschudding. Nadat dokter Hubbeling de eerste hulp had ver leend, zijn beide gewonden per am bulance-auto naar het ziekenhuis aan de Zuidwal te Den Haag overge bracht. Causerie voor tuinbouwstudieclub Voor leden van de Tuinbouwstu dieclub heeft de heer P. Duivenvoor den gisteravond een inleiding gehou den over het kweken en het gebrui ken van heesters Na een openings woord door voorziter A. den Haan vertelde de heer Duivenvoorden een en ander over het vermeerderen van heesters, dat veelal geschiedt door middel van stekken omdat bij zaaien het gevaar van verbasteren bestaat. Ook het z.g. afleggen wordt wel toegepast. Het stekken kan in de nazomer ge beuren, het planten en verplaatsen in voor- en najaar. Spr. behandelde de verschillende grondsoorten, die voor verschillende heestersoorten no dig zijn. Weliswaar is in vlakliggende tuinen vrijwel alles te gebruiken, maar toch moet ook daar met een zekere zorg een keuze gemaakt wor den. Nadat de heer Duivenvoorden eni ge tijd stilgestaan had bij het snoeien sprak hij tot slot over de mogelijk heden van het gebruiken van leiro zen als heesters. Er volgde op deze causerie een ge animeerde gedachtenwisseling. Feestprogramma voor Koninginne dag De Wassenaarse Oranjever eniging .Koningin Wilhelmina" heeft voor de verjaardag van H.M. Konin gin Juliana op 30 april a.s. het vol gende feestprogramma vastgesteld. 's Morgens: 8 uxlr Koraalmuziek door Excelsior op het Dorpsplein; 9 uur Koraalmuziek door Excelsior in het Kerkehout, bij de ingang van het spaortveld Wassenaar. 911 uur: Op de kleuter- en lagere scholen spelen en tractatie; 10 uur: Op dt sportvel den aan de Prinsenweg bij het zwem bad sctjool-sportwedstrijden vöor leerlingen van middelbare, ulo- en vakscholen. 's Middags: Grote sportmiddag op het Blauw-Zwart-terrein (ingang dr. Mansveltkade), verzorgd en aange boden door het Wassenaars Sport- contact. 1.30 uur: Hockeywedstrijd: Wassenaars elftalDe Batavieren (oud internationals). 2.45 uur: Gym- nastiekdemonstraties door de drie plaatselijke gymnastiekverenigingen, na een opmars met de drumband van „Irene". De damesploeg van „WIK" demonstreert tramplin- paardspringen, de damesploeg van „Irene" oefeningen op de lange mat en de meisjesploeg van „Snel en Le nig" brugtürnen. 3.10 uur: Vlaggen- parade, onder het spelen van het Wilhelmus. Voetbalwedstrijd tussen het Wassenaars elftal- -Scheveningen Holland Sport (profs). 4 uur: Atle tiek: 3000 meter Laanwedstrijd na tionaal, met deelnemers uit het ge hele land. 4.15 uur: Tweede helft voetbalwedstrijd. 's Avonds: 8.30 uur. Excelsior mar cheert van het gebouw in de School straat, het trompetterkorps „Prins Bernhard en de Drumband van „Irene" vertrekken van de school aan de Middelweg. 9 uur: Taptoe op het Molenplein, te geven door de drie hierboven genoemde verenigingen. Nationale herdenkingsavond op zaterdag 3 mei Evenals vorige ja ren zal in Wassenaar aan de Natio nale herdenking worden deelgeno men door (iet vormen van een rouw stoet welke zich zal opstellen aan de Nachtegaallaan. De stoet zal zich vandaar bewegen langs de aan de Schouwweg gelegen oorlogsbegraaf plaats en worden ontbonden by de tramhalte „De Drie Papagaaien". De plaatsèlijke verenigingen wor den verzocht ter bevordering van een ordelijke opstelling van de stoet zoveel mogelijk in verenigings verband aan de tocni deel te nemen. De terzake op te stellen nadere richtlijnen - zullen in een der vol gende nummers van dit blad worden gepubliceert. Eventueel gewenste in lichtingen zijn thans reeds te ver-, krijgen ten Raadhuize, tel. 2241 (de heer E. F. Zwartelé). Clubhuis van „De Kieviten" wordt uitgebreid Het clubhuis van de „Kieviten" op de Schulpwei, dat be neden uit kleedkamers en boven uit een restaurant bestaat, is in de loop van de laatste jaren te klein gewor den; vooral door de groei van het aantal jeugdleden is ei' behoefte ont staan aan meer kleedkamers. Er is een plan tot uitbreiding van het club huis gemaakt ,en een speciale com missie bestaande uit de heer E. C. A. Rijpstra, voorzitter, mevrouw mr. C. M. s'Jacobdes Bouvrie, en de he ren L. M. C. Anción, R. van Dijk, C. L Kerdel, L. van der Knaap, J. M. Tielman, W. A. M. Melis en mr. L. E. Pieters heeft het /raagstuk van de financiering bestudeerd. Op een le denvergadering werd besloten het benodigde kapitaal ongeveer 15.000.bijeen te brengen o.m. door het uitschrijven van een onder handse lening met een looptijd van 20 jaar en tegen een rentevergoeding van 4Vï%. De coupures variëren in grootte van 25.- tot 500. Wilt U iets weten? Vraag: Wanneer vertrekt de Leidse processie naar Kevelaer? Antwoord: 17, 18 en 19 augustus a.s. Drie dagen dus. Over kosten en logies zijn nog geen gegevens be kend U kunt met een toeristenkaart of met een paspoort de grens over. Vraag: W. H. te R. Wij worden in de zomer geplaagd door ontzaglijk veel spinnen rondom en ook in ons huis. Is daar iets tegen te doen? Antwoord: Uit de aanwezigheid van veel spinnen rondom on in uw huis leiden we af, dat er ook veel vliegen, muggen en derg. zijn, want daar le ven de spinnen van. U kunt dus al een indirecte bestrijding toepassen door de vliegen enz. te verdelgen. Ook de aanwezigheid van vee bij u zelf of in de naijheid lokt en kweekt vliegen, dus indirekt ook weer spin nen. Bij de bestrijding van deze vlie gen en muggen gaan misschien de spinnen ook wel dood. doch er komen er natuurlijk steeds weer nieuwe exemplaren bij. In huis hebben we zelf altijd veel succes met lindaanta- bletten. welke op een speciaal Phi- lipslampje verdampt worden Vraagt u daar maar eens naar bij een drogist. Misschien heeft die wel een speciaal middel tegen spinnen. Ook het steeds vernietigen van de webben verjaagd de spinnen en hierbij tevens indien mogelijk de spinnen doden. Vraag C. C. v. d. B. Hoe luidt het gironummer van Oostpriesterhulp? Antwoord: U bedoelt waarschijnlijk het gironummer van de actie voor de bouw van een klooster aan de oost grens. Dit luidt: 34348 t.n. Huisves- I tingcomité actie Oostpriesterhulp I (Vesting van God) te 's-Hertogen. bosch.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6