Bevestiging van eerste pastoor der Pius X-parochie te Alphen a.d. Rijn Het Pilgrimfathers-huisje te Leiden in juni gereed Brabantse dag op Keukenhof Gezelschap officieel door het gemeentebestuur ontvangen VRIJDAG 25 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 „Waar jarenlang over gedacht en die het eerste kerkbestuur in deze gesproken is en waar jarenlang reeds velerlei voorbereidend werk voor verricht werd, is een vreugdevol feit geworden, de blijde werkelijkheid van een nieuwe parochie in Alphen aan den Rijn. Laatstleden zondag is dit kerkgebouw, dat nog maar een inleiding is op de definitieve kerk, maar dat ondanks zijn proviso risch karakter toch zo uiterst keurig en waardig is verzorgd, in gezegend tot Huis van God, tot zicht baar Teken van Christus, die als Goede Herder bij ons, bij de zijnen wil zijn En op deze datum is volgens het besluit van onze Bisschop deze paro chie ter ere van de H. Fius X, wiens levensdevies was: alles en allen te richten naar Christus onze Goede Heer, officieel opgericht." Deze woorden, sprak deken E. A. M. Paap donderdagavond in de nieu we noodkerk van de parochie van de H. Pius X aan de Van Nesstraafc tij. dens de officiële installatie-prachtig heid van de zeereerw. heer Ant. Groen tot eerste pastoor van deze nieuwe katholieke gemeenschap. De intocht. Bouwpastoor A. Groen, was aan het station begroet door de deken en de leden van het kerkbestuur van de dekenale en de nieuwe paro chie. Bij de Koningin Julianabrug hebben twee jeugdige parochianen de pastoor bloemen aangeboden. Het waren het 10-jarig meisje Barbara van Wersch, een kaboutertje in de jeugdbeweging en de 8-jarige welp Antoine van Leeuwen. Voorafge gaan door tamboers en muzikanten van „Crescendo" maakte de pastoor van hier zijn officiële intocht in de hem reeds lang bekende parochie, via de Emmalaan, Jan Nieuwenhuy- zenstraat en de Prins Bernhardlaan naar de kerk aan de Van Nesstraat. Hier wachtte een grote schare be langstellenden en parochianen op de herder, die vergezeld was van deken Paap, leden van de beide kerkbe sturen en een aantal geestelijken uit de Maasstad- en de residentie, waar pastoor Groen de laatste jaren als kapelaan heeft gewerkt. Verkenners, welpen, gidsen, kabouters en leden vjtfi de muziekvereniging „Crescen do" vormden een haag, waartussen de pastoor de kerk betrad, die reeds vrijwel geheel door parochianen en belangstellenden was gevuld. Namens het gemeentebestuur werd bij deze kerkelijke plechtigheid be langstelling getoond door burge meester Z Bruins Slot, de wethou ders C. M. Deerenberg. A. J. Dekker en Ph. H. Rogaar en de referendaris ter gemeentesecretarie, de heer J. Constandse, die de gemeentesecreta ris de heer A. Veenhuysenverving. Voorts bevonden zich onder de aan wezigen o.m. oud-deken L. H. M. Nieuwenhuizen, emeritus pastoor J. C. H. M. Schiphorst, pater Simeon Rozestraten OFM, de eerw. moeder overste van het St. Josephpension met haar assistente, alsmede vele pastoors uit het dekenaat Alphen en zijn omgeving en voorts vele gees telijken uit ««voorgaande standplaat sen van de pastoor, en enkele her. vormde predikanten te Alphen aan den Rijn. Ook waren alle standsor ganisaties en vele parochiële en maatschappelijke verenigingen, cor poraties en organisaties vertegen woordigd, alsook de kerkbesturen van de dekenale en van de nieuwe parochie en het schoolbestuur van de beide parochies. De installatie. Nadat de aanwezigen de pastoor bij zijn binnenkomen ter verwelko ming een feestlied hadden toegezon gen las de deken voor het hoogaltaar de benoemingsbrief van de bisschop voor. Nadat het Allerheiligste was uit gesteld werd het Veni Creator ge zongen. Vervolgens legde de pastoor de vereiste eden af, waarna hij door de deken werd geïnstalleerd. Door overreiking van de sleutels stelde de deken de pastoor op symbolische wijze in het bezit van de kerk en van alles wat daartoe behoort. Hierna legden de heren A. H. C. van Wersch, P. J. Heemskerk, H. J. Grimbergen en H. E. Groenendijk, parochie vormen, aan het altaar de vereiste eden af. In zijn in de aanhef van dit ver slag ingeleide toespraak noemde de deken voorts de installatie van de pastoor het 'grote sluitstuk van een reeks van werken en gebeurtenissen in de historie van de nieuwe paro chiegemeenschap, waarover vanaf heden pastoor Groen de door de bisschop aangewezen priester zal zijn, die namens de bisschop en in hem namens Christus voor de paro chianen zal zorgen De deken schetste de waardigheid en betekenis van de priester en zei dat hij is, een door God geroepen en gezonden mens, die mag uitbeelden het herderschap van God over de mensen. Hij is een zichtbaar teken van Gods vaderlijke bezorgdheid voor groot en klein, voor alle kinde ren "Gods in de parochiegemeen schap, als de kudde van de Goede Herder. Wij erkennen in de priester het Mysterie, het wonderlijke, het onbe grijpelijke van Gods gave: dat een mens, die dagelijks belijdenis doet van fouten en tekortkommgen, die dagelijks het mea culpa op dè borst slaat vanwege menselijke zwakhe den en onvolmaaktheden, toch van Godswege de roeping heeft ontvan gen, Christus te mogen uitbeelden, namens Christus te mogen spreken en handelen, een instrument te mo gen zijn in Gods hand, om zichtbaar tastbaar, sacramenteel Christus te genwoordig te mogen stellen, die wij allen als zwakke mensen in ons le ven en streven van elke dag zo nodig hebben: Christus, onze weg, waar heid en leven De deken wees voorts op het ver schil met andere installatie-plechtig heid van een nieuwe pastoor, wan neer de nieuwe pastoor meestal on bekend is. Men ziet de nieuwe pas toor op zo'n avond gewoonlijk voor het eerst. Maar pastoor Groen is be kend onder zijn parochianen en uit ervaring weten zij, dat hij een pries ter is, die vol zorg en toewijding voor de thans officieel opgerichte parochie zal zorgen. Hij is nu inge haald als de reeds gekende en be minde pastoor. De deken feliciteer de pastoor Groen en het kerkbe stuur. De deken richtte zich vervolgens in het bijzonder tot de parochianen en sprak de wens uit, dat zij in deze kerk als centrum van de nieuwe ka tholieke gemeenschap de kracht mo gen vinden om in eensgezindheid, in waarachtige christelijke geest, van deze parochiegemeenschap steeds meer te maken een liefdesgemeen schap, een ieder in eigen zelfstandig heid en verantwoordelijkheid op de plaats, waar God ieder heeft neer- Aan de grens der parochie boden Barbara van Wersch en Antoine van Leeuwen bloemen aan; akela Scheer der kijkt toe. Tijdens de installatie-plechtigheid, pastoor Groen geassisteerd door de ken Paap en kapelaan Huiberts. gezet om als waar en waardig chris tenmens een voorbeeldig, een mede menselijk, een sociaal voelend en levend, burger te zijn in heel de Al- phense gemeenschap. Tot besluit werd gezamenlijk een Onze Vader gebeden om Gods zegen te vragen over de nieuwe pastoor en over alle parochianen van de Pius X-parochie. Hierna celebreerde de nieuwe pas toor een kort Lof. De gezangen wer den uitgevoerd door de Schola Can torum o.l.v. de heer J. G. Dijkman, deels in volkszang. Als ceremonia- rius fungeerde kapelaan M. J. A. Huiberts van de dekenale parochie. Na de kerkelijke installatieplech tigheid werd in het bijgebouwtje ge legenheid geboden om de pastoor en de kerkmeesters geluk te wensen, waarvan zeer velen een dankbaar gebruik maakten. De genodigden kwamen nog korte tüd in het restaurant van Avifauna bijeen. Beschuit met muisjes en wensen In Apeldooms raad Tijdens de gisteren gehouden ver gadering van de raad van Apeldoorn is een „verlate" herdenking gehouden van de aangifte van de honderdui- zendste Apeldoorner. In de vorige vergadering had het college van b. en w. met geen woord gerept over dit voor de stad zo belangrijke feit. De fracties in de raad vonden dit enigs zins pijnlijk. Daardoor kon het gebeuren, dat de fractievoorzitter van de WD, de heer A. Willering, gisteren op zeker mo ment burgemeester mr A. L. des Tombe verzocht, de vergadering even te schorsen. Toen de burgemeester aan dit verzoek gevolg had gegeven, verlieten de voorzitters van de frac ties de raadzaal, zij keerden even la ter terug met bladen, waarop be schuiten met muisjes hoog waren op getast. De fractie-voorzitter van de WD sprak bij de aanbieding van de be schuiten de hoop uit, dat de honderd duizendste, wanneer straks haar amandelen zouden moeten worden geknipt, in het nieuwe ziekenhuis te recht zou kunnen; dat zij op wat oudere leeftijd naar een moderne schouwburg zou kunnen gaan en dat zij, wanneer zij daartoe te zijner tijd zal besluiten, in een nieuw gemeen tehuis in de echt verbonden zal kun nen worden. Vanmorgen om negen uur is op de burgerlijke stand de 100.000ste inwo ner van Hilversum ingeschreven. Het is de jonggeborene Johannes Herma- nus Geers, zoon van Hermanus Geers, bankwerker-lakker en zijn vrouw mevrouw G. Geers-Yan 't Hof, wo nende Cornelis Evertsenstraat 57a. Bij dit gebeuren waren aanwezig bur gemeester J. J. G. Boot, de. wethou ders en de leden van het comité „Hil versum 100.000". Na de aangifte werden de klokken van de Gooise hoofdstad geluid, de vlaggen uitgestoken en maakten he rauten te paard het heugelijk nieuws aan de burgerij bekend, nadat bur gemeester Boot een proclamatie had voorgelezen vanaf het bordes van het raadhuis. De kinderen van de kleu terscholen en de lagere scholen wer den getracteerd op ijs en kregen ver der voor de rest van de dag vrijaf. MARECHAUSSEE VERONGELUKT Gisteravond te 22.00 uur is de dpi. marechaussee M. Zwerus, 25 jaar, uit Kampen, dodelijk gewond toen hij met zijn bromfiets nabij de leger plaats Ermelo op een groepje van vier militairen inreed. Hij werd naar de 2ie!kenzaal van de legerplaats gebracht, waar hij korte tijd later overleed. De vier militairen kwamen er zonder letsel af. Het Pilgrimfathershuisje, dat aan de Vliet te Leiden gevestigd wordt achter het gemeente archief zal in juni van dit jaar nog gereed komen. Een oude schuur werd hier geheel uitgeruimd en hersteld, zodat thans in een geschikte ruimte, die goed aan gepast kan worden aan de oude sfeer, vrij komt. Hierin worden in de loop van de komende maanden, geschrif ten en voorwerpen tentoongesteld die betrekking hebben op het verblijf van de Pilgrimfathers in Leiden. Een oude drukpers bijvoorbeeld overeenkomstig 't model dat William Brewster gebruikte krijgt een plaats in deze expositieruimte. Ook een kaart van Leiden getekend door Hans Liefrinck in 1572 en gereproduceerd door Herman Kleibrink krijgt op een lichtbok een plaats in de kleine ten toonstelling. Kleibrink vervaardigde ook een serie goede reproducties van oude handschriften. De bezoekers, die vooral van Amerikaanse oorsprong zullen zijn, gaan deze tentoonstelling bij het Oud-Archief aan de Boisotka- de binnen, zij verlaten haar via een nieuwe poort aan de Vliet, waarvan wij bovenstaand een opname geven. Het is zeker niet de bedoeling, zo vernamen wij van de initiatiefneem ster, de archivaris mej. mr A. Ver sprille, een kijkje te geven van „hoe Gisteren werd op de Keukenhof de I demonstreren en daarom Zoete lieve jaarlijkse z.gm. Provinciedag gehou- Gerritje en Zoete lieve Meid naar Lis den, ditmaal gewijd aan d« provincie se heeft meegebracht. Na afloop zal Noord-Brabant. er echter wel niet gezongen worden Des morgens werd een gezelschap, bestaande uit leden van Gedeputeer de Staten, burgemeesters van enkele grote plaatsen en andere genodigden uit het Brabantse land officieel ten raadh/uize ontvangen, waar burge meester mr. M. J. de Graaf de gasten met een geestig speech je heeft wel kom geheten in zijn gemeente. Onder de aanwezigen bevonden zich ook de heren Th. v. Waver en en War- naar, leden van het bestuur der Stich ting Keukenhof. Het is ons een bijzondere vreugde, aldius burgemeester de Graaf, U in het huis van de gemeente Lisse wel kom te mogen heten. Weliswaar is Lisse maar een bescheiden plaats en onder U zijn leden van Gedeputeerde Staten en burgemeesters van veel grotere gemeenten, doch Lisse koes tert warme gevoelens voor Uw pro vincie en wel zodanig dat U met onze oud-burgemeester Van Ryckevorsel zult kunnen beamen dat de warmte van onze gevoelens Uw Brabantse hartelijkheid benadert. Zinspelend op de steden vanwaar de gastfen afkomstig waren, zei spr. over Den Bosch dat men daar de glo rie der provincie op Keukenhof komt van: Wie zal dat betalen! Tilburg, zo vervolgde de heer de Graaf, noemt zich de schoonste stad van 't Laand doch waar het bekende lied vervolgt met: We lussen ze gruun, meent spr. te mogen hopen dat er na hun bezoek van onze nog groene bollenvelden iets zal zijn over gebleven. Met Eindhoven is Lisse van nature verwant, want beide hebben we bol len. Met dit verschil echter dat in Eindhoven de bollen worden gemaakt, terwijl ze in Lisse vanzelf groeien. Wijzend op de nieuwe Technische Hogeschool in Eindhoven, zei spr., dat Lisse in dat opzicht deze stad vóór is want „we hebben van oudsher reeds een professor voor onze bollen". Het was een ongedwongen samen zijn, waarbij in feite ieder officeel ge doe ontbrak. Op het tentoonstellingsterrein werd een folkloristisch programma afge werkt, o.m. bestaande uit vendel- zwaaien door het St. Martinusgilde uit Tongelre, volksdansen door een jonge-boeren en -boerinnengroep uit Woensel, en muziek door de harmo nie van de Voltfaibrieken te Tilburg. Langdurig koud lenteweer heeft voor onze nieuwe zomeraanvoeren een ernstig ruimtegebrek ten gevolge gehad. Maar wij maken van de nood een deugd en lossen ons ruimteprobleem radicaal op door U een fantastische verrassing te bereiden. Want straks, als ook in ons land dat heerlijke zomerweer komt, mag U gezien worden in dat onberispelijke Coster - costuum met prachtig mooie pasvorm O-rij, 3-knoops), weergaloze coupe, volmaakte afwerking en vervaardigd van 100% zuiver wollen kamgaren zonder enige bijmenging of fibranne. Dit costuum, dat normaal 119.-kost wordt ONZE ZOMER VERRASSING^ omdat wij het U voor bijna de helft van de waarde wA aanbieden, Mi *%Q voor de speciale TM TM Costerprijs van 1m W Zolang de voorraad strekt. LEIDEN Haarlem straat 25, Tel. 2531 7 ROTTERDAM: Korte Hoogiuaat 11, tel. 116965 Meent bk. Goudieilngel, tel. 115377 Katendr. Lagedtjk hk.Dorpiweg, tel. 74130 W. Kruiskade 35, tel. 12 5511 men leefde in de tijd van de Pilgrim fathers". De expositie is verantwoord en men heeft haar voornamelijk in gericht, omdat dikwijls vreemdelin gen een bezoek brachten aan het oud archief, waar men weinig ruimte had voor het tonen van de toepasselijke stukken. De opening, die worlt voorbereid door VVV in overleg met het ge meentebestuur zal met enige staatsie gepaard gaan. (Foto: De Leidse Courant.) RECHTZAKEN KERJVHSRUZ1E TE NOORD WIJKERHOUT WERD BERECHT. Vorig jaar op 12 september was er kermis te Noordwijkerhout en daar bij werd ook het nodige geestrijke vocht gedronken. Misschien was dit er oorzaak van dat het 's avonds bij een viskraampje tot een ruzie kwam. De Haagse politierechter zat nu met de nasleep hiervan. Allereerst verschen als verdachte een 24-jarige fabrieksarbeider uit Wassenaar, aan wie ten laste was ge legd dat hij zekere W. H. v. d. S zou hebben mishandeld. De verdachte ontkende dit. „Ik kreeg een duw van de omstanders en toen ben ik tegen een ander aangevallen. Hij gaf mij hierop een klap. Ik wou daar gewoon een bosje paling kopen en dat had ik niet moeten doen", zei hij. Desge vraagd antwoordde de verdachte dat hij maar een pilsje of vijf ophad. Twee getuigen verschenen, de 21- jarige groentehandelaar L. P. H. A. uit Noord wij ker hout en de 23-jarige bloemistarbeider L. P. H., eveneens uit Noordwijkerhout. Deze waren uit café 't Wapen gekomen en op weg naar de overkant naar het viskraam- pje had verdachte wat van hum kle- j ding gezegd. „O ja, U was gekleed in dat belachelijke rock and roll-cos- I tuuim", herinnerde de politierechter j zich. De ene getuige zei dat hij niet dronken was, maar wel in een lollige toestand. De advocaat bracht in het midden dat verdachte met een meisje was en dat als er in Noordwijkerhout een jongen van buiten met een meisje uit Noordwijkerhout rondloopt, de jongens ter plaatse dit niet goed vin den. Uiteindelijk vorderde de officier van justitie 20 boete, Raadsman mr. J. A. Hannivoort bepleitte vrijspraak en inderdaad achtte de politierechter het tenlastegelegde niet bewezen, maar sprak veixiachte vrij. Direct hierop verscheen de andere partij, een 32-jarige los-arbeider uit Noordwijkerhout in het verdachten bankje. Deze zei „Als hij zijn han den had thuisgehouden was me dit nooit overkomen". Hij had bij het viskraampje gestaan en plotseling zou hij door de eerste verd. op de grond zijn gesmeten. „Kan het niet zijn dat hij door omstanders tegen U aan, werd geduwd?", vroeg de politie rechter. De verdachte wist dit niet. Hij had in elk geval zo'n klap gege ven dat deze op de grond bleef liggen en eerst in het ziekenhuis weer bij zijn positieven was gekomen. Het slachtoffer had een maand niet kun nen werken. De officier van justitie vorderde een boete van 40 en een week voorwaardelijke gevangenis straf. Het vonnis luidde: 50 boete of tien dagen. DE NACHT NA DE KERMIS. De nacht na de kermis, op 13 sep tember 1957, zou een 23-jarige grond werker uit Sassenheim in Noordwij kerhout op een bromfiets in de Ha venstraat hebben gereden terwijl hij onder drankinvloed verkeerde. De verdachte ontkende 'dit. Zijn broer, die achterop had gezeten, was wei beschonken geweest. In een knik van de weg waren ze onderuit gegaan en toen had z'n broer geschreeuwd „M'n broer is dood". De verdachte zelf was m het ziekenhuis pas bij gekomen. Hij zei die avond vyf a zes glazen bier te hebben gedronken, maar nog goed bij te zijn geweest. Niemamd had verdachte echter zo zien rijden dat bewezen kon worden geacht dat de grondwerker niet in staat was geweest zyn bromfiets naar behoren te besturen en daarom sprak de rechter overeenkomstig de eis da verdachte vrij.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5