Minister Cals legde laatste hand UlandeiCijfie freAÜetitigeti wrn minióiet Cals Drie militairen Nederlandse televisie verleende hulp bij opsporing van misdadiger „£ey,di£&e tZeeÜacfomo&ew VISIE OP TELEVISIE VRIJDAG 25 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 In Delft heeft de Nederlandse minister van lerwijs, kunsten en weten schappen Z. E. mr. J. M. L. Th. Cals, dondemag een blok studentenflats geopend, gebouwd door de gemeente Delft en een geschenk aan de Hooge- school bij het gouden jubileum van de T. H. De foto laat zien, hoe voor de minister aan de openingsceremonie, ook het eigenhandig schilderen van leen luifeltje was verbonden. Olie-pijpleiding „Rotterdam-Rijn" In Den Haag is dezer dagen de N.V. RotterdamRijn Pijpleiding Maatschappij opgericht. Deze maat schappij heeft tot doel de aanleg en de exploitatie van een pijpleiding voor het vervoer van ruwe olie tus-1 sen het Rotterdamse havengebied en het Duitse Rijnland. Drie maatschappijen houden de aan delen van de nieuwe N.V., namelijk: De Bataafse Petroleum Maat schappij (Koninklijke-Shell groep) te 's-Gravenhaoge. Gelsenberg en Mo bil Oil Handels- und Transportge- sellschaft te Hamburg, California Texas Corporation (Caltex) te New York. De ruwe olie die in raffinaderijen in Duitsland zal worden verwerkt, zal per tanker naar Rotterdam wor den aangevoerd en aldaar in tanks worden opgeslagen. Van daar uit zal de olie door de pijpleiding naar Duitsland worden gepompt, waar door het transport onafhankelijk wordt gemaakt van» weersinvloeden. De begincapaciteit van de pijplei ding is ongeveer 7.5 miljoen ton per jaar. Ze kan echter tot meer dan het dubbele worden opgevoerd. Bij Venlo zal zich de pijpleiding splitsen in een aftakking naar Go- dorf en Wesseling, beide gelegen ten zuiden van Keulen en een noord oostelijke aftakking naar Wesel, wel ke aldaar zal worden aangesloten op een bestaande pijpleiding naar Gel- senkirchen. Volgens het huidige bouwprogram ma zal het hele systeem waarvan de lengte ongeveer 300 kilometer zal bedragen in ongeveer 2 jaar tijd voor gebruik gereed komen. Bij de aanleg van de pijpleiding zal, voorzover mogelijk, gebruik wor den gemaakt van de diensten van Ne derlandse aannemers voor de aanleg in Nederland en van Duitse aanne- meds voor de aanleg in Duitsland. Een Amerikaanse maatschappij zal belast worden met het ontwerp, het voorbereidende werk en het toe zicht. De benodigde hoeveelheden gespe cialiseerde pijpmateriaal zullen wor den geleverd door Duitse fabrieken. De pijpleiding wordt over de gehele lengte onder de grond gelegd. Het spreekt voor zich, dat de rivierover gangen moeilijke technische objecten zullen vormen. Bij oefening Tijdens een veldoefening van de Onderofficiersschool op de Boshover- heide te Weert zijn gistermiddag twee militairen om het leven gekomen en werd één militair zwaar gewond. Het ongeluk gebeurde bij een aanval op een bunker, waarbij sprinstof werd gebruikt. De 31-jarige sergeaint-instruicteur A. H. O. Weemaes uit Weert en de korporaal eerste klas J. A. van He- mers uit Apeldoorn werden gedood. Beiden waren gehuwd en hadden resp. 3 en 4 kinderen. De gewonde was de korporaal eerste klas Ch. W. Burgemeester udt Amsterdam. De oefening werd gehouden met z.'g.n. bangalore-torpedo's. Deze tor pedo's dienen om prikkeldraadver sperringen om bunkers op te ruimen. Bij een aanval van een peloton op een bunker is één van deze torpedo's ontijdig ontploft, vermoedelijk door dat de elektrische ontsteking te vroeg in werking was gesteld. De Kon. Ma rechaussee stelt een onderzoek in. Korporaal eerste klasse, Chr. W. Burgemeestre uit Amsterdam, die gis teren bij een ongeval tijdens militaire oefeningen ernstig werd gewond, is in het ziekenhuis overleden. Er zijn dus in totaal drie personen omgeko men bij de ontploffing van de zgn „bangalore-torpedo". Aanhouding en voorgeleiding wordt verzocht.... Spontane reacties De Nederlandse televisie is thans, voor de eerste maal in haar geschie denis, ingeschakeld bij het opspo ringswerk naar een gevaarlijke mis dadiger, die gistermorgen uit de Rot terdamse gevangenis was ontsnapt. Gisteravond om kwart over acht, direct na het NTS-journaal, het pro gramma met de grootste „kijkers dichtheid", toonde de KRO-omroeper de foto van de voortvluchtige, opna men in drievoud, tot een close-up toe. Daarbij las de omroeper het sig nalement voor: „Lang 7.71 m., blond, springend haar, bruine ogen, scheel en bril met dikke glazen, gekleed in blauw ketelpak." Vrijwel onmiddellijk kwamen er telefonisch reacties binnen op het hoofdbureau van politie te Rotterdam. Binnen het uur had de polite de be schikking over een groot aantal spon tane meldingen van mensen, die de gezochte meenden te hebben gezien. Ze bleken voor het merendeel het natrekken waar en enige werden door de politie gekenmerkt als „zeer bruikbaar". De ontsnapte gevangene is de 33 jaar oude J. Verweyen, een gevaar lijk zedenmisdadiger. Hij werd in de cember 1957 tot 2Vï jaar gevangenis straf veroordeeld. Hij had opdracht om in de gevangenis binnenshuis enkele karweitjes te verrichten en heeft daarbij kans gezien om onge zien uit het onlangs beter-beveiiig- de gebouw te verdwijnen. Onmiddel lijk na de vermissing van de man, die een strafregister vol zedenmis drijven heeft, kamden rechercheurs onder leiding van de Officier van Jus titie de hele gevangenis uit. Alles te vergeefs. In arren moede heeft toen de politie, behalve op de pers, ook op de t.v. een beroep gedaan om het signalement van de misdadiger te ver spreiden. De Duitse recherche had reeds eer der de televisie ingeschakeld bij haar opsporingswerk. Op deze wijze heeft men o.m. een bankrover kunnen grij pen te Keulen en een moordenaar te Koblenz. Dit neemt niet weg, dat het succes niet ogenblikkelijk behoeft te volgen. De voortvluchtige Verheyen is nog niet gegrepen en nog steeds zoekt een grote recherchemacht, de gevaarlijke man weer te arresteren. PRONONCE r Uw NYLONS Leiden Breestraat 65 Tel. 21800 Oegstgeest Geversstraat 41 Tel 23917 (Advertentie) Een wonderlijke wijze van vervoer gebruikte minister mr. J. M. L. Th. Cals donderdagmiddag in Delft, toen hij zich van de openbare weg naar een blok studenten flats begaf om dat officieel te openen. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen beklom hiertoe onvervaard een karbouwstier, welke de opgetogen stu denten ter beschikking hadden gekregen van een circus, dat in Delft voorstellingen geeft. De foto toont de be reden minister met geleide onderweg. (Van onze t.v. medewerker) KJt.O. en de publieke opinie. El ke t.v.-voorstelling is een openbare aangelegenheid; en zo was het moge lijk, dat na de jongste „Wiever" in de pers het hek van de dam. was. Onze lezers weten intussen, dat we wel niet vernederend, maar toch ook niet jui chend over deze uitzending hebben geschreven. Alles moet zijn tijd heb ben; en nu gaat het er maar om, dat de t.v.-leiding bij de KRO lering zal trekken uit vaak terecht gepubliceer de grieven. In de uitzending van donderdag avond had de KRO gelegenheid zich in een vijftal nummers van het pro gramma te herstellen. Als we daar omtrent de balans opmaken, kan wor den gezegd dat het Gastenboek weer eens tegenviel door de weinige be langrijkheid van onderwerpeh. Bo vendien: een actrice als Jos van Loon i.» niet per sé een slagvaardig inter viewster. Met de Leidse kleuteron derwijzeres bij haar molen had ze meer kunnen bereiken. Klaes Sierks- ma deed er goed aan, meer eerbied te vragen voor de vlag. Het film- en Ter gelegenheid van de vijfde wereldpijprookdag vond donderdagmiddag in Purmerend een pijprookwedstrijd voor studenten en journalisten plaats. Op de bijgaande foto zien we de „Leydsche toebacksmokers" in ceremo nieel tenue in actie. Aetherklanken ZATERDAG TELEVISIEPROGRAMMA'S NCRV: 17.00—17.30 V. d. kleuters. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VPRO: 20.15 Gesprek aan de schrijftafel. 20.25 De oude draaidoos. 20.40 Pension Hommeles, muzikaal blijspel, pis. 21.2522.00 Amus. progr. HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 KRO 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 De zin gende kerk. 7.45 Morgengebed en Üt. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huisvrouw. 10.00 V. d. kleuters 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Me- tropole-ork en sol. (12.3012.33 Land- en tuinb. meded.). 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nws en kath. nws. 13.20 Gram. 13.30 Dansmuz. 14.00 KVP, poL caus. 15.00 Amateurprogr 15.20 Eng. les. 15.40 Amateurprogr. 16.00 V. d. jeugd. 16.50 De schoon heid v. h. Gregoriaans. 17.20 Sport- praatje. 17.30 Dansmuz. 17.45 Piano. speL 18.00 Journalistiek overz. 18.10 Gram. 18.15 Van het Binnenhof. 18.25 Lichte muz. 18.45 Regerings- uitz.: Atlantisch allerlei. Een en an der over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Gram. (19.25 19.30 Sport). 20.10 Lichtbaken. 20.25 Act. 20.40 Gevar. progr. 22.10 Lichte muz. 22.35 Wij luiden de zondag in, avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.2524.00 Nouveauté's. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 V. d. vr. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Oude en nieuwe dansen. 10.55 Buitenl. overz. 11.10 De Familie Doorsnee, hoorsp. 11.40 Viool en piano. 12.00 Promena de ork. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Orgel en zang. 13.00 Nws. 13.15 VARA-varia. 13.20 Politiekapel. 13.45 Sportpraatje. 14.00 V. d. jeugd. 14.35 Vers van de pers. 15.00 Boek- bespr. 15.20 Koorzang. 15.40 Van de wieg tot het graf, caus. 15.55 Con- certgebouwork. en soliste. 16.57 Geen vrede zonder afschaffing van het concentratiekamp-systeem, caus. 17.12 Lichte muz. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Kamerork en soL 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, caus. 10.40 Dag Hammarskjöld. 19.55 Deze week, caus. 20.00 Nws. 20.05 Waar gaan wy heen20.13 Gevar progr. 21.45' Socialistisch comm. 22.00 Roe meens ork. 22.30 De straat in de mist, hoorsp. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. fotomateriaal dat hij er bij gebruikte, was instructief. De viering van het achtste lustrum van de vrouwelijke studenten van „Sint Thomas" te Am sterdam bracht 'n kolderachtige quiz, waarbij het de bedoeling was, zo goed mogelijk verkeerd te antwoorden. Daaraan werd vaak kernachtig ge volg gegeven. Het meeste genoegen beleefden we aan de student-quiz master, die geestig en slagvaardig on gevraagd zich aandiende als voor beeld, hoe bestaande lieders van qui zes er iets van zouden kunnen ma ken! Temidden van een gezellig décor heeft daarna Maria van der Eist „de hoed van u en mij" getoond, zij niet minder charmant dan d«. mannequins die haar bijstonden. Het was een aan trekkelijk onderdeel, dat aan de epi loog vooraf ging. „Spoken" van Ibsen. In een stijl volle uitvoering heeft de Avro het klassieke stuk van Ibsen „Spoken" vertoond. Het was weliswaar toneel in de eerste plaats, maar men heeft toch getracht zoveel mogelijk t.v. in te schakelen, zodat de kijkers steeds geboeid konden zijn. In de veronder stelling, dat een stuk als dit niet di rect iedereen zou aanspreken, heeft regisseur Ton Lensink een korte in leiding doen vooraf gaan. Zoals dat is geschied, kunnen we ons wel verzoe nen met verfilmd toneel zo nu en dan. Ter inleiding van de avond werd een extra half uur besteed aan een voortreffelijke informatie van mr Hil- terman, die zo juist van een reis naar het Verre Oosten was thuisgekomen en die nu op heldere wijze tekst en uitleg gaf van de moeilijke situatie in de buitenlandse politiek van het ogenblik. Het leven van Fanny. We moe ten nog iets zeggen over de t.v.-bio- grafie die de Vara onder de titel „An ders dan anderen" heeft gegeven. Als derde en laatste in de serie van dit seizoen kwam Fanny Blankers-Koen voor de camera's. Ze was in de aan vang kennelijk totaal verrast, dat het om haar zou gaan. Ook al was de uit zending niet zo triomfaal als eerder met Jan Fabricius, die van Fanny was spontaan en hartelijk; onze kampioe ne een sympathiek „slachtoffer". Fan ny zag gans haar sportieve leven aan zich voorbij trekken door middel van oude en jonge kennissen, films en fo to's. Bert Garthof, die ook nu inter viewde, had veel w?rk van de uitzen ding gemaakt en had zelfs drie gasten uit het buitenland gehaald. Zijn lei ding was voortreffelijk, hetgeen wel eens mag worden gezegd. De komende uitzendingen. Van daag, vrijdag, is er een relais van de Vlaamse t.v. en wel met het spel „De volledige bemanning" door Robert Mallet. Zaterdag neemt de VPRO „Pension Hommeles" over. Aange zien door onvoorziene omstandighe den de Duitse televisie het aangekon digde programma uit Frankfurt niet kan relayeren, vindt deze uitzending geen doorgang. Omdat er verdere stu dio- en reportage-faciliteiten niet be schikbaar zijn, zal men nu op dat tijd stip een kort amusementsprogramma uitzenden, samengesteld op film. Zon dag kan men twe uur lang kijken naar de in München te spelen inter nationale tenniswedstrijd Duitsland- Nederland. Maandag brengt de NCRV een studio-uitvoering van Bach's „Kaffee-Cantate" en in Eurovisie- verband het laatste half uur van een internationaal variëté-programma op de Brusselse Expo. Daar zal onder andere Mario Lanza optreden. Ten slotte maken we nu reeds attent op het nationaal programma van a.s. dinsdag met een reportage van de plechtige bijzetting van het stoffelijk overschot van de laatste erf-stadhou- der prins Willem V. Dat kan men vol gen van 15.10 tot 16 uur. De restauratie van de Brandenburgerpoort op de oost-west-grens in Ber lijn is thans zover gevorderd, dat het traditionele „Quadriga" monument voorstellende de god van de overwinning, gezeten op een Romeinse oor logswagen getrokken door vier paarden er weer op geplaatst kan wor den. Twee enorme wielen en een van de vier paarden alles in koper ge goten zijn de eerste gereed gekomen onderdelen van het monument»

Leidse Courant | 1958 | | pagina 13