Mag een huurder een televisie-antenne aanbrengen? Bij het raadhuis zal een houten noodgebouw komen RECHTZAKEN WOENSDAG 23 APRIL 1958 DE LE1DSE COURANT HAUi. Rechterlijke uitspraken Op 2 jan. 1957 waren 100.000 televi sietoestellen bij de Dienst van Luis ter- en Kijkgelden geregistreerd. Op 16 oktober 1957 was het aantal tele visietoestellen gestegen tot 200.000. Deze enorme toename maakt het vraagstuk actueel, of de huurder ge rechtigd is zonder toestemming van de huiseigenaar een televisie-antenne mast op het dak te plaatsen. Ofschoon de rechtsontwikkeling hier nog in een beginstadium verkeert, zijn er toch reeds enkele vonnissen gevallen, welke ons enig houvast bieden. Ondanks de bestedingsbeperking werd drie maanden later op 16 ja nuari 1958 het kwart miljoen be reikt. Iemand had een televisie-antenne met mast aan de gevel van de door hem gehuurde woning laten bevesti gen. Dit geschiedde tegen de uit drukkelijke wil van de eigenares van de woning. Het betrof hier een flat woning, welke behoorde tot een groot complex van woningen. De eigenares van dit complex ver zocht de kantonrechter te Alkmaar de betreffende huurder te veroorde len om de televisie-antenne met mast te verwijderen op straffe van een dwangsom van 25.voor elke dag, dat de huurder in gebreke zou blij ven de veroordeling na te komen. De eigenares wees er op, dat het complex van de weg af geheel zicht baar was. Zij had daarom aan de huurders bepaalde bewoningsvoor- schriften moeten geven om te voor komen, dat het geheel een rommelige en slordige aanblik zou opleveren. Te dieneinde had zij verboden, dat re clame op de huizen wordt aange bracht, waslijnen buitenshuis worden gespannen en kippen en andere die ren worden gehouden. Onder het hoofd „Radio" was in de bewonings- voorschriften het volgende opgeno men: „Het aanbrengen van radio-an tenneleidingen buitenshuis zal slechts op uniforme wijze mogen geschieden en uitsluitend op aanwijzing van on ze opzichter mogen worden uitge voerd na voorafgaand overleg". Vol gens de eigenares geschiedde de uit voering zodanig, dat de antennes zeer laag over de daken gespannen en bijna niet zichtbaar waren. Zij betoogde, dat het plaatsen van de televisie-antenne met mast, zo niet in strijd met de letter, dan toch met de geest van de bewoningsvoor- schriften was, welke de huurder bij het aangaan van de huurovereen komst had geaccepteerd. Het com* plex immers aldus de eigenares in sterke mate ontsierd door het plaatsen van dergelijke installaties, die hoog boven de daken uitsteken en van alle kanten zichtbaar zijn. De eienares voegde hieraan toe, dat bij het aanleggen van dergelijke in stallaties beschadigingen aan het dak van het huis worden aangebracht en dat de waterdichtheid daarvan wordt geschaad. Zij wees tenslotte op de schade, welke wordt aangebracht bij latere demontage van de installatie, wan neer de huurder vertrekt. Maar de kantonrechter besliste, dat de handeling van de huurder niet in de bewoningsvoorschriften verboden was. Hij gaf toe, da- deze handeling gevaar voor beschadiging aan het gehuurde kon medebrengen en tot ontsiering van het woningcomplex lei den. Doch deze verrichting leverde naar het oordeel van de kantonrecn- ter geen onrechtmatige daad op. Dit vonnis werd in hoger beroep door dé rechtbank te Alkmaar be krachtigd. De rechtbank overwoog, dat de gevorderde verwijdering van de televisie-antenne nimmer kon be rusten op de aangehaalde bepaling betreffende radio-antenneleidingen. Die bepaling bevatte immers slechts zekere beperkingen ten aanzien van het aanbrengen van die antennes, doch geenszins een verbod zonder meer. Een analogische toepassing op televisie-antennes zou dan ook niet verder mogen gaan dan voor deze voor elke dag, dat hij in gebreke mocht blijven aan de veroordeling te voldoen. De eigenares betoogde, dat de muur, waaraan de huurder de antenne had bevestigd, niet tot het door hem ge huurde behoorde. De huurder ont kende dit niet, doch wees op plaatsen van fietsen tegen muren binnenshuis, ofschoon deze muren evenmin tot het gehuurde behoren. Maar de recht bank oordeelde, dat deze vergelij king niet opging, omdat zulke mu ren, of wel tot het gehuurde beho ren of wel tot de gemeenschappelij ke ruimten, waarvan het gebruik veelal aan de huurders is toegestaan. De rechtbank vond tenslotte, dat de eigenares geen overbodige en over dreven eis had gesteld door haar toe stemming afhankelijk te stellen van het storten van een waarborgsom. Met deze motivering wees de recht bank de vordering toe. Hoe de uitspraak geweest zou zijn, indien de televisie-antenne geplaatst was door de huurder van de zolder verdieping, is moeilijk te voorspel len. Uit de beide vonnissen blijkt intus sen wel, dat het enig verschil maakt, of wij te doen hebben met een geheel huis of wel met een perceelsgedeelte. Van de huurder van een heel huis kan men tegenwoordig zeggen, dat hij een normaal gebruik van het ge huurde maakt, als hij een tlevisie-an- tenne op het dak plaatst. De aard van de huurovereenkomst beperkt in dat geval het gebruiksrecht van de huur der over het algemeen tot het be treffende perceelsgedeelte. Risico's van de eigenaar. Indien de huurder een televisie antenne op het dak geplaatst, loopt de eigenaar zekere risico's. Behalve aan de mogelijkheid, dat het dak bescha digd wordt, denken wij hierbij aan de aansprakelijkheid van de eigenaar van een gebouw, omschreven in ar tikel 1405 van het Burgerlijk Wet boek, luidende: „De eigenaar van een gebouw is verantwoordelijk voor de schade door deszelfs gehele of ge deeltelijke instorting veroorzaakt, in dien deze door verzuim van onder houd, of door een gebrek in de bouw of inrichting, is teweeg gebracht". Wij achten het billijk, dat de huur der, die een televisie-antenne plaatst, de daaruit eventueel voortvloeiende schade voor zijn rekening neemt. Ook het verlangen van een waarborgsom is niet onredelijk. Als de eigenaar zijn wensen op dit gebied tot het redelijke beperkt, heeft hij een middel om de huurder te dwingen hieraan te voldoen. De eigenaar kan de huur opzeggen en j daarbij tevens een nieuw huurcon- tract aanbieden, waarin hij het plaat sen van een televisie-antenne aan be paalde voorwaarden (b.v. het storten van een waarborgsom) verbindt. Ver werpt nu de huurder het nieuwe huurcontract, dan zal de eigenaar met goede kansen ontruiming kunnen eisen. De Huurwet noemt namelijk als ontruimingsgrond het niet aan vaarden door de huurder van een re delijk aanbod tot het aangaan van een nieuwe huurovereenkomst met be trekking tot hetzelfde onroerend goed. Mr. C. A. Baron BENTLNCK. Gemeenteraad van Warmond Onder voorzitterschap van de bur-geruime tijd met vel zorg vervult. gemeester kwam de raad van War mond in openbare vergadering bij een. Afwezig was met kennisgeving de heer Th. Weijers. Aan de r.k. vereniging „Het Wit- Gele Kruis" afdeling Kijpwetering, Oud-Ade en Hoogmade werd een subsidie toegekend, evenals aan het bestuur der Mater Amabilisschool te Leiden, de onderwijsvereniging van de L.T.B. te Haarlem, de stichting Gereformeerde Gezinsverzorging te Sassenjieim. Ook werd goedgunstig beschikt op het verzoek van het gemeentebe stuur van Alkemade om een bijdra ge in het exploitatietekort van de la gere tuinbouwschool te Roelofarends- veen. Met betrekking tot het verzoek van de heer A. C. Haarsma aan de Padoxlaan tot uitoreiding van de parkeerruimte daar ter plaatse, wordt besloten accoord te gaan met deze uitbreiding met een strook van 10 meter in de richting van de Leede en voorts onder voorwaarde, dat de daaraan verbonden kosten niet ten laste van de gemeente komen. Goedgekeurd werd het voorstel van b. en w. tot het aangaan van een geldlening met de Bank voor Ne derlandse Gemeenten ten bedrage van 10.000, Gemeentehuis te nauw Aan de orde kwam hierna het voorstel van b. en w. tot plaatsing van eep houten gebouw ter voorlo pige voorziening in het ruimtegebrek in het gemeentehuis. In het uitvoerig prae-advies zeg gen b. en w., dat dit een probleem is dat zowel hen als de raad reeds BINNENSHUIS HONDEN FOKKEN Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft vanmorgen het vonnis bekrach tigd dat de rechtbank had geveld in een proces tussen een bewoner van de Konijnenlaan te Wassenaar en een bewoonster van deze laan, die een bij zonder soort hondjes fokt. De bewo- ner had het proces tegen de honden antennes gelijke beperkingen te la- footer aangespannen omdat hij veel ten gelden. Daarbij kwam nog, dat de huurder aan de eigenares gevraagd had hem aanwijzingen te geven voor het plaatsen der antenne. De eige- geweigerd. De rechtbank stelde vast, dat stof felijke schade van enig belang door nares had echter elke medewerking het plaatsen van de antenne niet was aangericht. Wat de ontsiering betreft aldus de rechtbank hier is sprake van een esthetisch nadeel, vooralsnog verbonden aan het genot van een meer en meer toegepaste uit vinding op radiogebied. De rechtbank constateerde, dat de huurder zich op de gebruikelijke wijze van deze uit vinding had bediend. Van hem kon dus niet gezegd worden, dat hij een onrechtmatige daad had begaan door te handelen in strijd met de zorgvul digheid, welke hem jegens de eige nares betaamde. Huurders van etages. Voor de huurder van de eerste etage van een huis in Amsterdam liep het minder goed af. Hij had aan de buitenachtergevel ter hoogte van de zolderverdieping een televisie-anten ne laten aanbrengen. De huiseigena res was bereid de televisie-antenne te gedogen, mits er een schriftelijke overeenkomst werd opgemaakt met storting van een waarborgsom van 100,— voor het herstel van even tuele beschadigingen aan haar eigen dom. Toen de huurder tot dit laatste niet bereid bleek, verzocht de eigenares de rechtbank te Amsterdam de huur der te veroordelen de televisie-an tenne te doen verwijderen met bepa ling van een dwangsom van 10, ljast heeft van de hobby van de dame. De honden olaffen veel, er hangt ronden de fokkerij 'n stank en 's zo mers komen duizenden vliegen op de fokkerij of, zo betoogde hij. De rechtbank veroordeelde de fokster, tot het zich onthouden in de toekomst één of meer honden in de buiten lucht te brengen zodanig dat hier door de rust wordt gestoord. Iedere overtreding van dit verbod zal wor den gestraft met een dwangsom van 250. GENOEG GESTRAFT. Een chauffeur uit 's-Gravenzande had zich op 7 maart met zijn auto op de trambaan Veurseweg te Voor schoten bevonden en een ernstige botsing met de tram veroorzaakt. De officier van justitie eiste, daar verd. zwaar gewond werd, 45,boete of 20 d. Uitspraak 25 boete of 10 d. h. VOOR DE LEIDSE KANTONRECHTER. ILLEGALE EENDENJACHT. Twee inwoners van Noordwijker- hout stonden terecht, omdat zij op 15 dec. met buksen op eenden op het ijs hadden geschoten. De officier, die het laf vond op arme hongerige eenden te schieten en inbreuk op de jachtwet vaststelde, eiste f40 boete of 15 d. en tegen een van hen, die zich op verboden grond had bevon den ƒ15 boete of 5 d. De pl.v. kan tonrechter veroordeelde de mannen resp. tot 25 boete of 10 d. en 15 boete of 5 d. en verbeurtverklaring der in beslag genomen buksen. In 1955 werd reeds door de raad met algemene stemmen een plan (het z.g. plan Geels) aangenomen voor de verbouw en uitbreiding van het gemeentehuis, hetwelk en defi nitieve voorziening voor vele jaren van het aan de orde zijnde probleem behelsde. Tengevolge van financiële en eco nomische omstandigheden is niet te verwachten dat binnen afgienbare tijd rijksgoedkeuring op het plan Geels verkregen zal worden. B. en w. betreuren dit ten zeer ste, omdat zij de verwezenlijking van het plan Geels voor de gemeente van groot belang achten. De toe stand met betrekking tot de huisves ting van de secretarie-afdelingen en het bureau van gemeentewerken is echter dermate precair dat het, ter verzekering van een goed functione ren van het gemeentelijk apparaat niet verantwoord is om deze nog langer ongewijzigd te laten voortdu ren. De zich nog steeds uitbreidende taken van het gemeentebestuur en zijn administratie! en technisch ap paraat eisen, dat de minimaal nodige werkruimte aanwezig is om deze ta ken zo doelmatig en economisch mo gelijk te kunnen verrichten. In het nuidige gemeentehuis ontbreekt het aan deze ruimte ten eenenmale. De oplossing van deze aangelegenheid menen b. en w. thans gevonden te hebben in het plaatsen van een hou ten gebouw tegen de achterzijde van het huidige gemeentehuis. De kosten hiervan worden geraamd op ƒ40.000. De heer Van Vliet merkt op, dat destijds een bedrag is gereserveerd van ruim 15.000,— voor de bouw van een nieuwe gemeentehuis. Hij vindt het logisch en economisch, dal dit bedrag thans wordt aangewend als bijdrage in deze kosten. Wan neer dit zal gebeuren zal de gewone dienst ontlast kunnen worden met jaarlijks 100,hetgeen gezien het grote tekort dat de begroting aan geeft, zeker niet verwaarloosd mag worden. Spreker heeft gezien, dat het in de bedoeling ligt het nieuwe gedeelte te verwarmen door middel van een gasverwarming. Ook dit vindt spreker niet economisch. De bestaande centrale verwarming kan worden uitgebreid, hetgeen een be langrijke besparing zal geven in de exploitatiekosten. De voorzitter zegt, dat b. w. met betrekking tot het gereserveerde be drag van 15.000,hierin een prin cipiële zaak zien. B. en w. zijn van mening, dat de raad destijds beslo ten heeft het gereserveerde bedrag te bestemmen niet voor een noodop lossing maar voor een definitieve op lossing. Er zijn zelfs stemmen opge gaan in het college om dit bedrag zo mogelijk bij elke toekomstige vast te stellen begroting te verhogen. Het college wil de raad dan ook in overweging geven dit bedrag niet te gebruiken maar de bestemming te geven, waarvoor het oorspronke lijk gereserveerd is. Wat betreft de verwarming van de nieuwbouw, deelt de voorzitter mede, dat de zienswijze van B. en W. is achter haald door een rapport van een des kundige, zodat zij ook thans van oordeel zijn dat het economisch juis ter is de nieuwbouw aan te sluiten op de thans bestaande centrale ver warming, hetgeen kan geschieden door het plaatsen van een nieuwe ketel. De heer van Vliet zegt dat nergens is vastgelegd, dat het gereserveerde bedrag alleen maar mag worden aangewend voor algehele nieuwbouw Toen hiertoe besloten werd was er geen sprake van een noodoplossing en sprak men alleen van het reser veren voor het treffen van eventu ele nodige voorzieningen. Zijns in ziens kan dan ook zonder een enkel bezwaar gebruik gemaakt worden van deze reserve, vooral gezien de. tijdsomstandigheden waaronder wij' thans leven. Hij kan zich ook niet voorstellen van Gedeputeerde Sta ten goedkeuring aan het plan zul-1 len verlenen zonder aanwending van de bestaande reserve hetgeen hij uit een oogpunt van goed financieel be heer ook noodzakelijk acht. De heer Dekker wil de reserve toch laten bestaan omdat deze nu eenmaal bestemd is voor de nieuw bouw. Nadat over deze aangelegenheid nog eens van gedachten is gewisseld wordt het voorstel van de heer Van Vliet in stemming gebracht en aan. fenomen met 7 tegen 3 stemmen, 'egen stemden de beide wethouders en de heer J. v. Bladel. Hierna werd de vergadering gesloten en overge gaan in geheime zitting. Wit-Gele Kruis. Onder voorzit terschap van dokter H. A. G. M. Wa lenkamp kwam het Wit-Gele Kruis gisteravond bijeen. De voorzitter sprak er zijn spijt over uit, dat er zo weinig leden op de vergadering aanwezig waren. Ver der wees hij in zijn openingswoord op het nadelige resultaat van het af gelopen boekjaar, waarvan de oorza ken door de penningmeester nader zullen worden toegelicht. Het jaarverslag van de secretaris, de heer A. A. Willemsen, memoreerde het afscheid van zr Terlingen. Er werden zeven bestuurvergaderingen gehouden. Het aantal leden steeg van 380 naar 312. Het aantal ziekenbezoe ken bedroeg 741, terwijl bij 38 be vallingen werd geassisteerd. 656 Huis bezoeken aan kraamvrouwen werden afgelegd. Het verslag van de penningmees ter, de heer C. Zoetemelk, gaf aan inkomsten ƒ11.562.31 en aan uitga ven ƒ12.495.17. Een teruggang van 937.69, zodat de rekening sluit met een nadelig saldo van ƒ932.86. Een en ander is veroorzaakt door enkele uitgaven zoals bijv. een ver- 'hoging n.a.v. een nieuw pensioenre glement, met inwerkingtreding met terugwerkende kracht. Dit deed de post sociale lasten oplopen tot 1782.50. Verder was de post sala rissen aanmerkelijk gestegen, iets dat hoofdzakelijk een gevolg is geweest door het vertrek van zr. Terlingen, wat het aantrekken van tijdelijke krachten met zich medebracht. Ook de begroting voro 1958 sluit met een nadelig saldo van 365.62, terwijl er zuinig is begroot. Het huidige bestuur werd in zijn geheel herkozen. De bouw van een nieuw wijkge- bouw leeft nog steeds, doch zal nog wel enige tijd en moeite kosten. De voorzitter schatte, dat het zeker wel 5 jaar zal duren voor deze plan nen verwezenlijkt kunnen worden. Hoewel de vereniging enkele we ken geleden haar 25-jarig bestaan heeft herdacht, heeft het bestuur ge meend hieraan geen verdere rucht baarheid te kunnen geven. Een en ander houdt verband met de finan ciële positie der vereniging en met het eeuwfeest der parochie. Het was echter wel de moeite waard om even stil te staan. Woor den van lof werden haar hiervoor door de voorzitter toegezwaaid en haar werd een cadeau aangeboden in de vorm van twaalf kristallen wijn glazen. Vervolgens was het punt contri butieverhoging aan de orde. Gezien de moeilijke financiële positie en de ongunstige vooruitzich+en achtte het bestuur een verhoging wel verant woord en het hoopte, dat ook de leden het belang hiervan in zullen zien. Zelfs kleine financiële stootjes kan de vereniging niet hebben en dat is voor een zo belangrijke in stelling als het Wit-Gele Kruis niet langer verantwoord. Voorgesteld werd de normale con tributie te verhogen van 7.50 tot 9.per jaar. Voor oudere inwo- nenden van 3 tot 3.60. Het kraam geld tot 25. De hulp bij bevalling tot 10 per dag en het tarief voor de hoogtezon van 0.50 tot 0.75. De verhoging zal ingaan per 1 juli 1958 en per circulaire aan de leden wor den medegedeeld. In deze circulaire zal tevens een beroep gedaan wor den op de oudere inwonenden, zich als lid bij het Wit-Gele Kruis aan te sluiten. Na wat discussie kon de vergade ring zich met de verhoging vereni gen en werd de vergadering ge sloten. HILLEG0M KINDERCORSO OP 30 APRIL Nu het grote corso is uitgesteld zal er voor het „Kindercorso" dat onver anderd zijn trekdag blijft handhaven op Koninginne-ver jaardag, de bij zondere aandacht. De route welke het Kindercorso zal volgen is als volgt: Nadat de Hof- tuin om 1 uur is opengesteld voor de deelnemende groepen en personen, heeft om half twee de keuring plaats door de jury. Om 2 uur vertrekt het corso vanaf het Hof via Hoofdstraat, Mariastraat, Pr Irenelaan, Oranje plein, Pr. Marijkestraat, Jul. v. Stol berglaan, Pr. Beatrixlaan, Meerstraat Pr. Hendrikstraat, van Meerbeekstr., Raadhuisstraat, Hofstraat waar de stoet wordt ontbonden. Verder zijn er diverse wedstrijden op 30 april. Van half vier tot half vijf een korfbal-wedstrijd op het Hil- legom-terrein tussen SDO Hillegom (kampioen van de 3e klas A v. d. Chr. korfbalbond afd. Amstelland) tegen TOP Sassenheim. Om half vijf een voetbalwedstrijd van een combinatie van Hillegomse voetballers (doel: Langeveld, Hille gom; r.a.: Ellecamp, Sizo; La.: Schoonderwoerd, Concordia; r.h.: van Rijswijk, Hillegom; m.h. Rijnveld, Sizo; IJl. Prins, Hillegom; r.b. Buis, Sizo; r.bi.: Duwel, Concordia; m.v.: Braam, RCH; l.bi.: Schoonderwoerd, Concordia; l.b. v. d. Plas, Sizo. Re serves: van Looy, Conc.; v. Horrick, Hill.; Vos, Cone.; v. Eek, Hill, en De Gier, Sizo. Na deze wedstrijd worden er door de gym.-verenigingen Concordia en Jhan oefeningen aan de brug en springoefeningen vertoond. De muzikale rondgang, verzorgd door de beide Hillegomse muziek corpsen, heeft plaats van half acht tot kwart voor tien. Om 10 uur vangt het grote vuurwerk aan, achter Tres long. We gaan weer zingen. Er is de zer dagen een r.k. zangvereniging opgericht voor gemengd koor. De lei ding is in de vertrouwde handen van de heer W. N. A. van der Steen, die met zijn zangkoor „Echo der Duinen" reeds heeft getoond een goed organi sator en leider te zijn. Het voorlopig bestuur is samengesteld uit de heer Winters, voorzitter, de heer Fr. Bultink, penningmeester en mej. Truus Turkenburg secretaresse en aan haar adres Stationsweg 232, kan men zich opgeven als lid. Kort geleden heeft het kinderkoor reeds acte de présence gegeven tij dens een concert in samenwerking met het zangkoor „Echo der Duinen". De animo voor het kinderkoor i: reeds zo groot dat vele kleinen te leurgesteld moesten worden. Het is de bedoeling om drie groepen te vor men. Kinderkoor leeftijd tot 12 jaar, jeugdkoor leeftijd van 12 jaar tot 18 jaar en het gemengd koor leeftijd 18 jaar en ouderen. De r.k. zangvereni ging zal de naam voeren van „Flora" en in de zaal van de fa. Van Dril zul len de repetities worden gehouden. KATWIJK Ongeval. Een 13-jarige Hagenees was doordat de voorvork van zijn rij wiel brak, door dit voertuig gezakt en had hierbij een hoofd- en arm- wond opgelopen. Hij meende het beste te doen zich bij de politie te melden. Deze heeft hem veribonden en van geldmiddelen voorzien om naar Den Haag te kunnen terugkeren. Geb.: Agnes B. M. d. v. P. H. van der Volk en M. A. C. Fennes; Ellen K. d. v. J. Arnoldus en A. C. van Duyn; Huberta d. v. W. Hoek en W. Houwer; Aagje d. v. P. van der Plas en M. van den Oever; Jacob z. v. J. Zwanenburg en G. Huisman; Pie ter z. v. P. van Duyn en E. Pfister; Arie z. v. A. van der Plas en J. van Vel- zen; Nicolaas C. z. v. D. Parlevliet en A. Visser; Cornells z. v. W. van den Oever en N. van der Plas; Alida d. v. C. van Duyvenbode en A. Varkevis- ser; Marijke N. d. v. L. Varkevisser en J. van der Meer; Joke M. d. v. A. Ouwehand en G. C. Vooys. Ondertr.: C. van der Plas en J. H. van Beelen; J. van Duyn en N. Brauckman; C. van der Plas en A. van Dijk. M. Kuyt en C. Krijgsman; A. Ouwehand en N. de Vreugde. Getr.: H. Haasnoot en J. Kuyt; J. Heemskerk en J. J. van Rijn; L. Kuyt en A. W. Klaassen; M. J. Gou- driaan en G. Framcken; D. Bouman en J. Varkevisser. Overl.: G. van Holst, 78 jr. N00RDWIJK H.A.K.I.N. tentoonstelling Na een maandelange voorbereiding ziet het er naar uit, dat de tentoonstelling van Handel-Ambacht-Kunst-Indus- trie en Nijverheid die dinsdag 29 april a.s. geopend zal worden, een groots succes zal worden. Deze ten toonstelling wordt opgezet op de terreinen bij de Vuurtoren te Noord- wijk a. Zee en zal een ruimte bevat ten van 1200 m2. Iedere dag zullen er enkele modeshows worden ge geven, in de avonduren zelfs wel twee of drie shows. Doorlopende demonstraties van huishoudelijk ap paraten, mixers, aardappelschilma chines, breimachins, naaimachines, stofzuigers enz. De bezoekers zullen de beste wijnen kunnen proeven, terwijl het Centraal Bureau van Veilig Verkeer aanwezig zal zyn met een verkeers-test-aparatuur. Naast de tentoonstellingshal is nog een an dere ruimte ingericht van 1200 m2 voor amusement. Een zeer bijzonde. re aantrekkingskracht biedt de verkeerstuin, iets unieks voor de jeugd. Een gedeelte is ingericht als consumptie-afdeling, met in de avonduren het optreden van radio- televisieband en op Koninginnedag de folkloristische Twentse dansgroep In een speciaal gedeelte van de at tractiezaal zal iedere avond een doorlopende voorstelling gegeven worden van de kleurenfilm „Roman tiek en Bloemen". Alle Nederlandse televisie-programma's worden op de tentoonstelling door talrijke ont vangers weergegeven. Geboren: Catharina W. dr van J. C. v. Wetten en J. J. Smit Désiree H. G. dr van A. Huigens en H. J. Pieterman Petronella A. J. dr van C. Glasbergen en P. A. Warmenho- ven; Catharina W. J. dr van J. Haas noot en P. C. Barnhoorn. Ondertrouwd: J. M. v. d. Berg en J. W. G. Alkemade J. Haasnoot en J. v. d. Voet. Getrouwd: R. N. E. v. Walree en A. C. Meulendijk; C. D. Bordewijk en A. M. v. Bourgondiën; M. de Wild en N. v. Leeuwen; B. v. d. Wiel en C. G. Kos. Overleden: Willem v. Delft 79 jr; Cornelis v. d. Luijt 82 jr; Jacob Ver kade 84 jr; Arie Wassenaar 63 jr; Anthonia M. Buijs 52 jr; Marcel J. Kopp 56 jr; Stijntje Bergshoef 70 jr geh. met de Monije. LEIDSCHEN0AM Dinsdag a.s. weekmarkt. Met in gang van dinsdag 29 dezer zal op de dinsdag van elke week van des voor middags 9 uur tot des namiddags 13 uur op het Damplein een warenmarkt gehouden worden. De officiële opening geschiedt door de burgemeester te 9 uur op het marktterrein. De warenmarkt bestaat uit ongeveer 50 kramen. Op de markt zullen consumptie-, gebruiks-, ver- bruiksartikelen verkrijgbaar zijn zo als groenten, fruit, aardappelen, bloe men, planten, boter, kaas en eieren, vis, vleeswaren, huishoudelijke arti kelen, porcelein en aardewerk, schoe nen, byouterieën, lederwaren, pantof fels, schuimrubber, papierwaren, koek, koekjes, chocolade, suikerwer ken en snoepgoed, specerijen en alle soorten textiel. Op marktdagen is het van 9—13 uur verboden rijwielen op het markt terrein mede te voeren of rijw>len te plaatsen binnen een afstand van 50 meter van het marktterrein. DE KWAKEL Uitreiking van missie-kruizen... Zondagmiddag Heeft in de parochie kerk alhier een plechtige gebeurtenis plaats gevonden. Pastoor Versteeg heeft het missiekruis uitgereikt aan twee van zijn parochianen, die bin nenkort naar de Missielanden zullen vertrekken. Het betrof hier zuster Clementia (Apl. v. d Hoorn) en broe der Lambertus (W. Slof). Eerstgenoemde vertrek op 2 mei a.s. uit Brussel per Sabena-vliegtuig naar de Belgische Congo (Urundi). Broeder Lembertus, vertrekt op 7 mei a.s. naar Rhodesia, per boot. Hij is van de congregatie van Mariënhill uit Arcen, zuster Clementia van de congregatie van het Kostbaar Bloed uit Koningsbosch. Om half 4 werden de missionaris sen door een dertig-tal bruidjes aan de kerkbrug afgehaald. Terwijl het „Veni Creator" werd gezongen betra den zij de kerk. Hierna vond de wij ding en uitreiking plaats van het mis- I siekruis door pastoor Versteeg. Deze plechtigheid werd gevolg door een predikatie door de pastoor. De plech- I tigheden werden besloten met een kort Lof met Te Deum. De familie v. d. Hoorn trok vervolgens naar Leen- ders, waar door een groot aantal fa milieleden en kennissen afscheid werd genomen van zuster Clementia, die tegen de avond naar het moeder- I huis vertrok. De collecte onder de I H. Missen voor zuster Clementia bracht 497 op. I Handbal KDO—RODA 5—0. De dames handbalsters hebben zich in de thuiswedstrijd tegen RODA weer van hun goede zijde laten zien, met 50 wisten zij van de dames uit Bo venkerk te zegevieren. Dadelijk na afworp ondernamen de onzen enkele mooie aanvallen, doch de vrij straffe wind speelde de dames nogal eens parten, terwijl ook de goedspelende „doelvrouw" van RODA succes uit sloot. Na ongeveer 8 minuten was het Thea Voorn die door een mooi doelpunt in de rechterbovenhoek KDO de leiding gaf (10). Enkele minuten later plaatste Truus van Die- men de bal in de linker-benedenhoek (20). De zwakke voorhoede van RODA maakte de fout veel te weinig te schieten. Vyf minuten voor half time bracht Tiny Vlasman de stand op 30, gevolgd door een doelpunt van Janny Voorn. Na de rust deed KDO het iets kalmer aan, terwijl de aanvallen van RODA geen gevaar op leveren. In de allerlaatste minuut kon Tiny Vlasman door een fraaie slinger worp de stand op 50 brengen. VALKENBURG Gelb.: Maria d. v. H. Noort en W. van Leeuwen; Cornelis Willem z. v. G. van Es en A. Kersbergen; Richard Philippe z. v. A. P. E. J. J. Besnard en B. H. Beekman; Jeannetje Maria d. v. B. N. van Stijn en E. J. Weg- <horst. Petèr Maria Laurentius z. v. J. A. Kon ter en L. Geelhoed. Ondertr.: D. Bloem endaal, 24 jr en G. de Heijer, 22 jr. WASSENAAR STEUN AAN WIT-GELE KRUIS IS EEN PRINCIPIëLE ZAAK Onder auspiciën van de Raad van Overleg is dinsdagavond in de foyer van het verenigingsgebouw een ver gadering gehouden voor leden van de katholieke organisaties, die door deze Raad worden overkoepeld. Het onderwerp van de bespreking was de positie van de plaatselijke afdeling van het Wit-Gele Kruis. De voorzit ter van de Raad van Overleg, dr. J. J. M. Veraart zeide in een inleidend woord, dat er zeker geen aanleiding is om SOS-seinen te gaan uitzenden over de situatie, waarin het Wit-Gele Kruis te Wassenaar zich op het ogen blik bevindt. Maar wel is het nodig, dat er weer opnieuw enthousiasme wordt gewekt voor deze katholieke organisatie, omdat er in haar ontwik keling een zekere stilstand is inge treden, waardoor mogelijkheden voor een verdere uitbouw van het werk niet mogelijk was. Te weinig wordt ingezien, aldus du Veraart, dat gezondheidszorg, zoal.» die door het Wit-Gele Kruis beoefem' wordt, een principiële zaak is. Het Wit Gele Kruis streeft er niet slecht.-» haar.d e hulpverlening die zij biedt zo deskundig mogelijk te doen zijn zij laat zich daax-bij leiden door h< i beginsel van de Charitas, waarbij God het motief en de medemens he' onderwerp is. Een verdere uitbouw van het werk van het Wit-Gele Kruis is noai- nieuwe taken moeten worden aange vat, maar tot nu toe hebben daartoe de middelen ontbroken. De heer Veraart maakte melding van de vorming van een actiecomité, dat ziah erover beraden zal, op wel ke wijze de principiële gedachte, die aan het werk van het Wit-Gele Kruis ten grondslag ligt, verder kan wor den uitgedragen en welke mogelijk heden er zijn, om de plaatselijke af deling de middelen te verschaffen die voor de uitbreiding van het werk nodig zijn. Mr. F. A. Sandkuyl, voorzitter van het afdelingsbestuur van het Wit-Gele Kruis sprak vervolgens over de taken, die de vereniging thans verricht cn de toekomstige taken, die moeten worden aangepakt. Hij besprak daar na de financiële positie van het Wit- Gele Kruis. Na een pauze ontwikkelde er zich een interessante gedachtenwisseling, waarbij verschillende suggesties wer den gedaan, die door het afdelingsbe stuur en het actiecomité nader zul len worden bekeken. Zestien Canadese gezinnen, die het gebied „Wood Buffalo Park op een 720 km ten noorden van Edmon ton woonden, zUn sDocrloos sedert de vredesrivier buiten haar oevers trad en plaatselijke overstromingen ver oorzaakte.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 9