Wf» it M $LWTUGAT fv f* '&>}LMa$TAD Jaarvergadering Leidse loneeiver. .Vondel' Oud-studenten speelden in Leiden vier één-acters WOENSDAG 23 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 f/f TENTOONSTELLING IN „DE LAKENHAL" Van 26 april tot en met 26 mei wordt in het stedelijk museum „De Lakenhal" een tentoonstelling ge houden van werken van de bekende Warmondse kunstschilder Pieter Geraedts. De expositie zal een veertigtal schilderstukken bevatten, benevens een raam en een paar beelden. In een apart kabinetje zijn ook een aantal werkjes van de zevenjarige Tommy Geraedts ondergebracht. LEIDSE STRAATNAMEN Burgemeester en Wethouders heb ben een aantal de straten in Leden- noord de volgende namen gegeven: Curagaostraat, Surinamestraat, An- tillenstraat, St. Maartenstraat, St. Eustatiusstraat, Sabastraat, Aruba- straat, Bonairestraat, Sumatrastraat en Marowijnehaven. De naam Krabbelaan van de nieuw aan te leggen weg nabij de Toren flat wordt gewijzigd in Van Vollen- hovenplein. Verkeersopstopping. Het verkeer in de Breestraat was hedenmorgen omstreeks half twaalf enige tijd geheel gestremd, doordat er vrijwel op hetzelfde ogenblik twee ongelukken gebeurden. Tegenover Trianon werd een dame van middel bare leeftijd bij het oversteken door een tram geraakt, tengevolge waar van ze aan de benen gewond werd Enige tientallen meters verder, ter hoogte van het kadaster, slipte een meisje van ongeveer 20 jaar, met haar rijwiel. Ze kreeg het stuur van haar fiets tegen de borst en is, tezamen met de dame, die een klap kreeg van de tram, door de EHD naar een zie kenhuis gebracht. Emmabloem-collecte Op zaterdag, 26 april, wordt boven genoemde inzameling gehouden ten bate van de t.b.c.-bestrijding. Het is een grote dag voor hen, die deze jaarlijks terugkerende actie een warm hart toedragen. Het lijden aan en de sterfte door t.b.c. mogen, dank zij moderne ge neesmiddelen en methoden, sterk verminderd zijn, overwonnen is deze ziekte allerminst. We moeten diligent blijven! Juist in deze tijd, waarin door bestedings beperking de financiële bijdragen van overheidswege beperkt moeten worden, willen we een dringend beroep doen op het particulier ini tiatief! Draagt allen iets bij door een klein bedrag te schenken voor onze pa tiënten. Stel de collectanten, die zo enthousiast hun tijd willen geven, niet teleur! Collectanten, die wij nog drin gend nodig hebben, kunnen zich mel den op vrijdag 25 april tussen 7 en 8 uur en zaterdag de ghele dag van af 8.30 uur 's morgens op Steen- schuur 6. J. DE BRUYNE, (Voorzitter der Vereniging tot Bestrijding der Tuber culose). Italiaans strijkorkest trad in Leiden op O Trams, komende uit de beide rich tingen, moesten stoppen, auto's stel den zich er achter en er tussen op en binnen enkele minuten was de strem ming volkomen. De verkeersagent bij De Gijse- laarsbank, die zag dat het verkeer zich in de Breestraat ophoopte, heeft uitstekend werk verricht, door ogen blikkelijk alle grote voertuigen de doorgang in die richting te ontzeggen. Na een kwartier was het leed weer geleden. GESLAAGD. Voor het overgangsexamen naar het derde leerjaar aan het Sint Elisa- bethziekenhuis, alhier, zijn alle can- didaten-leerl.verpleegsters geslaagd. Het zijn de zusters: J. Bastiaanse, M. v. d. Berg, A. M. Bouwens, A. van Diemen, B. van Dril, A. den Dubbel den, J. van Eyden, A. Giberts, K. Goedhart, T. Heller, M. Hermans, G. Hersbach, M. Jonkman, A. Langerak, C. Overdevest, T. Overdijk, E. Papöt, T. Roestenburg, M. Schmidt, M. Ven- te, H. Warmerdam, M. Winters en J. van Zandwijk. GEM. AANKONDIGING NUMMERING KANDIDATEN- LUSTEN. De voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van de Gemeenteraad maakt bekend, dat in een voor de kie zers toegankelijke zitting, te houden op 29 april a.s., te 9.45 uur, in het Stadhuis (kamer 204, 2e verdieping), de lijsten van kandidaten voor de op 28 mei a.s. te houden stemming ter verkiezing van de leden van de Gemeenteraad zullen worden ge nummerd. Leiden, 23 april 1958. De Voorzitter voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. INGELEVERDE GELDIGE KANDIDATENLIJSTEN. De voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van de Gemeenteraad brengt ter openbare kennis, dat de opgave betreffende de bij het hoofd stembureau ingeleverde geldige lijs ten van kandidaten voor de op 28 mei a.s. te houden stemming ter verkie zing van de leden van de Gemeente raad, door hem is ontvangen. Leiden, 23 april 1958. De Voorzitter voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. Fotocopiëen klaar terwijl U wacht! Van brieven, fakturen akten, enz. (tot folioformaat) binnen 2 minuten een prima fotocopy. Grotere forma ten ook m zeer korte tijd gereed. Foto-ciné JAN WOLFSLAG Breestraat 123 Telefoon 21851 (Advertentie) tournee door Nederland heeft het strijkorkest uit Milaan „Orchestra Stabile dell* Angelicum" ook Leiden met een bezoek vereerd, Het speelde gisteravond in de Grote Zaal, die maar half vol was. Spijtig voor de musici van dit zeer gedisci plineerde strijkensemble dat uit der tig a veertig medewerkenden bestaat, spelende onder leiding van Alader Janes, een begaafde jonge dirigent die uitmuntend op de hoogte is van de 17e eeuwse Italianen, en zijn or kest hierop heeft gespecialiseerd. Het programma bestond uit drie concerti grossi, nl. van Marcello (behalve componist ook nog dichter en jurist) het concerto in F gr. t. van Vivaldi no. 11 uit de beroemde reeks l'Estro Armonico, die met gewenste vol maaktheid uitgevoerd werd; de toon dichter toch was de ontdekker van de kleur van elk instrument en van tegenstellingen. De dirigent streefde hiernaar; een groots sonoor forte, een zo verfijnd p.p. dat het haast kleur loos werd. Ditzelfde paste de dirigent ook toe in Corelli, wiens stijl wij een voudiger denken. Een ereplaats ver diende deze voor zijn verdienstelijke concerti grossi. Dit orkest heeft een tweetal kleuren op z'n palet, een prachtig diep gekleurd forte, een pas tel grijs pianissimo, maar veel tus senkleur is er niet, en deze zeer grote tegenstellingen bij voortdurirtg geven iets vermoeiends. Als een aangename afwisseling (en mooi gespeeld) hoor den wij een Sonate van Rossini. De solisten, waren allen zeer voor hun taak berekend. Het concert werd op geluisterd door een sopraan-zangeres Luciana PioFumagalli, in uitste kende zangkunst en menselijke mu zikaliteit als opera-zangeres zich uitend, en een tenor, Nino Adami, die eerlijk gezegd niet in haar scha duw kan staan. Het auditorium was klein, maar zó enthousiast als wij maar zelden hier meemaken, met als gevolg, verscheidene toegiften door het serieus musicerend orkest en de solisten. J. KORTMANN Even moeilijk als het korte verhaal is de één-acter. De schrijver is ge dwongen zijn plot in enkele zinnen uiteen te zetten; hij heeft weinig tijd om tot een volledige ontwikkeling van de intrige te komen. De spelers van een één-acter staan voor dezelfde problemen. Zij moeten dadelijk dui delijke figuren op de planken zetten. Er rtiag geen twijfel overblijven. De oud-studenten, die het vorig jaar ten bate van het Studenten-Sa natorium een tournee maakten, heb ben dit jaar vier één-acters op het programma geplaatst en dit „kwartet in majeur" genoemd, omdat het vier vrolijke stukken zijn. De Leidse Schouwburg was gister avond bijna uitverkocht. Dus finan cieel is dit optreden een succes ge worden. We zouden te grote woorden gebruikèn, indien we dit optreden eveneens een „artistiek succes" noem den. Daar was de keuze van de stuk ken niet naar. Bernard Shaw blinkt in de eerste één-acter bepaald niet uit in dramaturgische kwaliteiten. Hij heeft het in zijn toneelstukken altijd gezocht in een spits woordenspel en ook in dit „Buitenspel" flitsen de clausen, die het stuk voor stuk als cynische citaatjes zeer goed doen, heen en weer. Shaw is uit de tijd. Het intellectua listisch gezwets van gehuwden over de huwlijkstrouw en ontrouw is be paald vermoeiend en te „opgelegd" om nog leuk te zijn. De vier spelers mevr. mr E. Kroon- Kropveld, mej. G. L. H. Stolk, litt. dra., jhr. mr H. van Beresteyn en ir J. J. Kroon hebben het „tuk overigens voortreffelijk 'gebracht. Vooral het grappige laconieke spel van mej. Stolk was goed. Anton P. Tsjechow was de tweede toneelschrijver in dit kwartet met „Het Jubileum". Dit kluchtig geval was de beste in het viertal. Tsjechow roept met enige kluchtige personages een nachtmerrie vol ver wikkelingen op. Het jubileum van de solide bankmaatschappij wordt ge stoord door enige volslagen dwaze vrouwspersonen. Ir G. Alberda als de president-directeur en mevr. E. J. B. M. Westerberg, mr C. F. G. Menthon Bake en mej. I. Soer speelde hun (moeilijke) rollen in overeenstem ming met de zotte sfeer van deze één- acter. Ondanks het goede spel van mr A. L. Gerritsen, ir H. E. Westenberg en mevr. mr. E. J. Glastra van Loon kunnen wij de minste bewondering opbrengen voor „Chee-Chee" door Luigi Pirandello in een vertaling van J. Foudraine. „Chee-Chee" is een Don Juan met snaakse manieren, die al zijn diplo matie ten toon spreidt om geld en vrouwen te oogsten. „Hendrik de Vierde" van dezelfde schrijver is een meesterwerk. „Chee-Chee" daarente gen heeft iets weg van een „sketch voor dame en twee heren", zoals die in een feestartikeenzaak worden verkocht. Cesare zet handig een val open voor zijn Nada, met behulp van een wat vage eenogigo commandore, het meisje tippelt er in. Wij hebben bewondering voor wijze waarop ir H. E. Westenberg als commandore aan, zijn dwaze rol gestalte wist te geven. Het meest is gelachen om het laat ste stuk „Hortense a dit: je n fous" door Georges Feydeau. Nadat Hortense deze stoute woorden tot haar meesteres had gezegd, wordt de tandart (J. Foudraine), die de cen trale rol in dit stuk speelt, gedwon gen dit meisje te ontslaan. Tussen „spoelen maar" en manipulaties met de handboor ontstaat er een echtelij ke twist, die Jan Foudraine een van de beste toneelspelers die de Leidse civitas heeft opgeleverd al le kansen biedt. Hij maakt er een pracht creatie van, fulmineert, be dreigt, holt het toneel op en neer en „behandelt" intussen zijn cliënten. Een kostelijke gebeurtenis, die het publiek van de ene schaterbui in de andere voerde. Ook Marcelle (mej. S. Hardeman, econ dra) en Hortense (mevr. E. J. B, M. Westenberg-Van Huystee), Adrien (ir. J. Herbschleb) en de patiënten leverden voortreffelijk tegenspel. Het slotapplaus nam de vorm van een ovatie aan. BIOSCOPEN. De films in de week van 18—25 april zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Gejaagd door de wind", 14 jaar. Lido: „De slavin van Pointe du Loup", 14 jaar. Luxor: „Sissi, keizerin en moe der", alle leeftijden. Trianon: Afgekeurd. Rex: „De held van Benghazi", 18 jaar. Van kwaad tot erger In het verslag over het woorden duel in de Leidse raad, in de raads zitting van J.l. maandag gehouden, schreven we dat mejuffrouw A. van Nienes (PvdA) haar fractiegenoot de heer Schtiller gezegd zou heb ben, dat een tweede deur in de keukens van woningen in Leiden Zuidwest niet nodig zou zijn, omdat een huisvrouw geen brandende pan nen naar buiten behoeft te gooien Ze zou daarbij gezegd hebben, dat de vrouw van deze tijd verstandig genoeg is om onmiddellijk met wat water of een natte dweil het vuur te bezweren. Dit berust natuurlijk op een be treurenswaardig misverstand. Me juffrouw Van Nienes is een huls vrouw, die practisch genoeg is om te weten, dat men bij een ollebrand met water slechts van kwaad tot erger kan komen. Daarom heeft ze er ons op attent gemaakt, dat ze de heer Schtiller gezegd heeft, dat men, als de vlam in een pan staat, er het beste aan doet, onmiddellijk een deksel op die pan te leggen, waar door het vuur verstikt wordt. Niettemin bleef de strijd over de competentie van de Leidse huls vrouw onbeslist. ZATERDAG, 26 APRIL. Kon. Ned. Nat.-hlst. Ver. Excursie naar Clingendaal. Halte Posthof 1.56 uur nam. „Ons Toneel". Opvoering „Het Huis aan het Meer", St. Antoniusclubhuis, 8 uur nam. VEGLO. Forumavond. Kweekschool, Vliet 8, 8 uur nam. Kon. Ver. „Litteris Sacrum". „Bo- naventura" Schouwburg, 8 uur nam. Poppentheater „Harlekijn". „Jan Klaassen en de Draak". Leids Volks huis, Apothekersdijk, half drie en vier uur nam. „De Vriendenkring" Revue, zaal Maria Gijzensteeg, 8 uur nam. Universiteit. Uitreiking. Dicke-me- daille. Groot Auditorium, 15.30 u. nam. De avond- en nachtdienst van ue i apotheken te Leiden: Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406. Te Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest Wilhelminapark 8, tel. 26274. Agenda Leiden WOENSDAG, 23 APRIL. Rozenkranskruistocht, St. Petrus- kerk, 7 uur nam. Leidse Ver. v. Postzegelverzame laars. Ledenvergadering. De Kleine Burcht. 8 uur nam. Leids Onderling Ziekenfonds. Pro- paganda-filmavond. De Burcht, half acht nam. Huish. en Gezinsvoorlichting. „Wat is wonen?" Filmlezing. ")e Hoeksteen, Levendaal 1, 9.30 v.m. Kon. Ver. „Litteris Sacrum". „Bo- naventura" Schouwburg, 8 uur nam. „Het Mobilisatiekruis". Lezing over visserij in Zuid-Oost Azië. Rijksmu seum voor Volkenunde, 8 uur nam. DONDERDAG 24 APRIL Verbond voor Veilig Verkeer. Uit reiking diploma's bromfietsers. Gul den Vlies, 8 uur nam. „Liefde voor Toneel" (Zoeterwoude) 40-jarig bestaan. „De Witte Non". St. Antoniusclubhuis, 8 uur nam. Expogé-filmavond. „Oostenrijk" De Harmonie, 8 uur nam. Abonnementsconcert. Residentie-or kest o.l.v. W. van Otterloo. Vioolsolo Ricardo Odnoposoff Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. Kon. Ver. „Litteris Sacrum" „Bona- ventura" Schouwburg, 8 uur nam. Kynologenver. „Rijnland" Kynolo genforum, Zomerzorg, 8 uur nam. Verbond Veilig Verkeer. Diploma- uitreiken bromfietscursus. Gulden Vlies, 8 uur nam. Leids Onderling Ziekenfond. Pro- paganda-filmavond. De Burcht, half acht nam. VRIJDAG, 25 APRIL. K. O.-lezing „Italië, land der Liefde", door P. van 't Zelfde. Stads gehoorzaal, 8 uur nam. ,,d' Oprechte Amateur" 3de Ama teuravond. Rapenburg 6, 8 uur nam. L.T.J.-Leiden. Jaarvergadering. In den Vergulden Turk, 8 uur nam. Leidse Smalfilmliga. Ledenvergade ring, Smit Röntgen, Herengracht, 8 u. nam. D.E.V. Leidse Tuiniersver. Leden vergadering. Aniba, Witte Singel, 8 u. nam. Mevr. C. de Groot-Van Egmond 50 jaar modiste. Receptie Haarlem merstraat 145147. 5--6 uur nam. Sporthuis Van der Staay. Badpak ken- en Sportkledingshow. Gulden Vlies, 35 u. en 810 uur nam. Mij. voor Toonkunst. Operettes door leerlingen muziekschool. 7.30 u. nam. Jeugdparlement. S. Menken over Sociale Zaken. Trouwzaal Stadhuis, half acht nam. PROMONCE voor Uw ONDERGOED Leiden Breestraat 65 Tel. 21800 Oegstgeest Geversstraat 41 Tel 23917 Hierbij wordt nog even herinnerd aan de inenting tegen Kinderver lamming, die deze week nog plaats vindt. In maart jl. was de opkomst voor de eerste inspuiting goed en ook daarna zijn er nog een paar honderd kinderen voor de eerste in spuiting geweeset. Voor de tweede inspuiting is de opkomst echter ruim 10 kleiner. Gedeeltelijk wordt dit veroorzaakt door ziekte. Het schijnt dat ook een aantal ouders deze 2e inspuiting, waarvoor ze al vier ken de oproepingskaart in hun bezit hebben, dreigt te vergeten. Vandaar deze herinnering. Ieder, die tot he den heeft verzuimd kan nog terecht op onderstaande data: Donderdag, 24 april 1958, van tot 12 en van 4 tot half vijf; Vrijdag, 25 april 1958, van 9 tot 12 en 2 tot half vijf; Zaterdag, 26 april 1958, van 9 tot 12 uur in het Sint Antonius Club huis, Mare 43. De oproepingskaart moet in ieder geval worden meegebracht. Na a.s. zaterdag zal er voorlopig gedurende pijn. 14 dagen geen ge legenheid zijn voor deze inentingen. Activiteiten en successen Na zestig jaar van bloei en terug gang is de r.k. toneelvereniging „Von del" haar tweede jeugd begonnen. Van een sterke opleving van de ver eniging gaf gisteravond de jaarver gadering een afspiegeling, zowel door de activiteit van de leden als door de plannen van het bestuur. De voorzitter, de heer P. Gordijn, heette alle aanwezigen, in het bijzon der de g.a., kapelaan G. Lemmers en de afgevaardigde van de KAB, de heer Mol, van harte welkom, waarna hij een summier verslag gaf van de activiteiten, die de ver. in het afge lopen jaar zoveel succes hebben doen oogsten. Spr. deed een beroep op zijn gehoor, vol te houden en door te zet ten, trouw de repetities te bezoeken en met liefde en enthousiasme te spe len. Ook het leren van de rollen bleek enige aanmoediging van node te heb ben. Na notulen en ingekomen stukken volgde het jaaroverzicht, waarin het succes weergalmde van de opvoerin gen van „Patsy" in Leiden, Roelof- arendsveen en Lisse. Er waren vier leden méér gekomen, dan er waren heengegaan en er bleek nog steeds behoefte te bestaan aan mannelijke (spelers) leden. Tot slot bracht het verslag hulde aan de regisseur, de heer De Brüin. Het werd zondf aanmerkingen goedgekeurd door de voorzitter. Goedkeuring verkreeg ook de penningmeester voor zijn fi nancieel verslag, dat een batig saldo aangaf. Weliswaar had de kascom- missie enige aanmerkingen op zaken, die echter niet meer lagen in de pe riode van beheer door de huidige penninmeester. Het bestuur stelde zich borg voor een juiste afwikkeling van de zaken en de kascommissie werd gedechar geerd. Bij de benoeming van een nieuwe kascommissie zag de heer P. H. Ho- genboom zijn ambtstermijn verlengd. Nieuw lid werd benoemd de heer De Boer. By het maken van toekomst plannen was het bestuur niet in staat bepaalde vast-omlijnde wegen in te slaan. Het streefde er daarom naar een vastere lyn van werken te betrach ten; de „leeravonden" te bevorde ren; aandacht te schenken aan voor dracht en declamatie en méér te spelen voor jonge mensen, waarvoor men zich voorstelde contact op te ne men met onderwijskringen. Tot waarnemend regisseur werd ten slotte benoemd de heer J. Rosier. De afgevaardigde van de KAB overhan digde het bestuur een map, waarin de plannen voor de één-mei-viering. Het behelst hier een H. Mis, gecom bineerd met een toneelopvoering. Men heeft voorts nog vrij langdu rig gesproken over de taak en be voegdheden van de tweede regisseur op de oefen-avonden, voordat de be stuursverkiezing aan de beurt kwam. Reglementair waren aftredend voor zitter P. Gordijn en de heer J. Ro sier. De laatste stelde zich niet her kiesbaar. Daarvoor in de plaats stel de het bestuur de heer J. Nijssen can- didaat Er waren geen tegencandida- ten en met algemene stemmen werd de troonopvolger aanvaard. Ook de voorzitter herkreeg het vertrouwen van de gehele vergadering, welk ver trouwen hij weer twee jaar zal mo gen koesteren. Na een pauze, waarin het batig sal do 'te lijden had onder de aanbie ding van gratis consumpties, was er gelegenheid voor de rondvraag. De avond werd voorts gezellig door gebracht. UIT DE OMGEVING LISSE Jac. Th. de Vroomen f In de leeftijd van 63 jaar is plotse ling overleden de heer Jac. Th de Vroomen, een bekend figuur in het bloembollenbedrijf en hoofdbestuurs lid van de stichting „Het Nederland se Draf- en Renwezen en voorzitter var de Bond van Korte-Baan-vereni- gingen. De heer De Vroomen, in 1895 Warmond geboren, was oprichter van de bloembollenfirma Jac. Th. de Vroomen en Zn. Behalve de reeds geroemde open bare functies was hij voorzitter van de Harddraverij vereniging „Lisse en Omstreken" voorzitter v-an de Ver eniging „De Hyacir.th" vice-voorzit ter van de Vereniging Proefstation voor de Bloembollencultuur verbon den aan de Rijks Middelbare Tuin bouwschool te Lisse, vice-voorzitter van de Kon. Alg. voor Bloembollen cultuur, lid van het Centraal Bloem bollen Comité, bestuurslid van de Vereniging „De Tulp' en lid van he' Landbouwschap afdeling bloembol lencultuur. Hij was enkele jaren ge meenteraadslid voor de Katholieke Staatspartij. ZILVEREN JUBILEUM P. WALRAVEN Dinsdag was het precies 25 jaar ge leden dat de heer P. Walraven in dienst trad als krullenjongen bij de R.K. Coöp. „Onderling Belang" te Lisse. Intussen is hij echter geen krullenjongen meer. In deze jaren heeft hij echter verschillende func ties bekleed. Hij heeft gewerkt op de afdelingen expeditie en vleeswaren Doch thans is hij wel enkele sporten op de ladder gestegen. Hij is nu na melijk waarnemend chef. Op deze dag werd de heer Walra ven met zijn gehele gezin met een auto naar de zaak gebracht. De heer Walraven woont nl. in Hillegom, Stationsweg 146. Bij aankomst op de zaak werd hij door net oestuur ont haald en in een korte toespraak gf lu1, gewenst. Als waardering voor zijn trouwe diensten werd hem een enveloppe met inhoud aangeboden. Na deze toespraak werd het perso neel in de gelegenheid gesteld hem even te feliciteren bij een kopje kof fie. Dinsdagavond werd dit nog even dunnetjes over gedaan en werd het personeel uitgenodigd om dit gebeu ren nog even feestelijk te vieren. 0UDE-WETERING 40-JARIG ONDERWIJZERS JUBILEUM. Gisteren herdacht de heer J. J. de Jong, hoofd van de St. Gerardus Ma jellaschool, de dag waarop hij 40 Jaar geleden het onderwijzersambt aan vaardde. Van deze respectabele tijd heeft „mester" De Jong meer dan dertig jaar gewerkt te Oude Wetering. En gedurende deze tijd is hij een van de meest markante persoonlijkheden van het dorp gewerden. We mogen gerust zeggen dat hij r.iet alleen door zijn ambt, maar vee) meer nog door zijn beminnelijkheid een van de meest populaire figuren vanOude Wete ring is. Meester De Jong is echter een bescheiden mens en wars van alle of ficiële gedoe. Het was dan ook zijn uitdrukkelijke wens det het jubileum op de meest eenvoudige wijze gevierd zou worden. 's Morgens om 9 uur werd in de pa rochiekerk van St. Jacobus Major een H. Mis uit dankbaarheid opgedragen Celebrant was de oudsfe zoon van de jubilaris, kapelaan M. de Jong. Het koor, waarop o.a. door vier zoons en een schoonzoon van le hoofdonder wijzer werd gezongen, zong de eerste Gregoriaanse Mis (Paasmis). De kerk was gevuld met schoolkinderen en het onderwijzend personeel. Hierna werd de feestviering voort gezet in huiselijke kring. 's Middags verzamelde de school jeugd zich in café Meerzicht om daar hun hoofdonderwijzer op hun eigen wijze te huldigen. Vanzelfsprekend werden ook cadeaux overhandigd. Van het onderwijzend personeel ont ving de jubilaris nkele langspeel platen. Van de kinderen mocht hij een glasservies en een reusachtige reistas in ontvangst nemen. De mid dag werd gevuld met voordracht en zang onder leiding ✓an mej. A. v. d. Meer. Vooral de kloek met kuikens viel zeer in de smaak. Zo verliep ook dit deel van de dag in een echte feest stemming. Toch hebben we horen fluisteren, dat de jubilaris niet geheel voldaan was. Ergens diep in zyn hart koestert de anders zo bescheiden meester De Jong, een weliswaar stille, maar toch onbescheiden wens. Meester De Jong begint de pensioengerechtigde leeftijd te naderen. Toch koestert hij nog de hoop dat het hem gegeven mag zijn om, al is het maar een bescheiden tijd, les te mogen geven aan een nieu we lagere school. Want een nieuwe school is in Oude Wetering nodig. Hard nodig! Broodnodig!!!! ALPHEN AAN DEN RIJN Onderduikers op begratenis van Ome Thijs van Gils Gisteren werd te Alphen aan den Rijn begraven de heer Matheus# van Gils, Willemstraat 25, die zeventig jaar oud is overleden. Bijzonder bij deze begrafenis was, dat tijdens de uitvaartdienst in de St. Bonifacius- kerk en de begrafenis op het kerk hof een tiental Israëlieten waren, die aan hun oude vriend de laatste eer wilde bewijzen. Zij waren n.l. in de oorlogsjaren bij Ome Thijs van Gils ondergedoken geweest. Deze heeft hen van de ondergang gered. De Israëlieten hebben na de oorlog blijvend van hun dankbaarheid ge^ tuigenis afgelegd en thans waren zij uit Amsterdam, IJmuiden en elders gekomen om de begrafenis bij te wo nen en de weduwe te troosten met dit grote verlies. Een prachtige krans namens „de onderduikers" dekte de baar. HAZERSW0UDE Speeltuinvereniging. Verleden jaar is een speeltuinvereniging op gericht in het dorp. Deze vereniging stelt zich ten doel de kinderen van de straat te weren, daar het verkeer in het dorp steeds drukker wordt. Het bestuur heeft zich beraden over mogelijkheden aan geld te komen en men besloot een bazar te organiseren. Deze zal op zaterdag 26 april a.s. in de zaal van de heer J. Timmermans worden gehouden. Er is veel geld no dig voor het aanschaffen van het ma teriaal. Laatste Berichten MAN DOODDE ZIJN VROUW. In een echtelijke twist heeft gis teravond laat een 34-jarige fabrieks arbeider te Nieuweschans zijn 34-ja- rige achtgenote met een broodmes zodanig gewond, dat de vrouw ter plaatse is bezweken. De man waar schuwde de dokter. De echtgenoot is door de Rijkspolitie te Nieuweschans gearresteerd. Het echtpaar had wel vaker ruzie, doch ditmaal liep deze ruzie zo hoog, dat de man naar een mes greep met genoemd noodlottig gevolg. Het echt paar had drie kinderen, resp. 9, 4 en 1 jaar oud. Het drama heeft zich af gespeeld in de echtelijke woning aan het Oudezijl te Nieuweschans. Marktberichten 's-Hertogenbosch, 23 april. Vee. Aangevoerd 8462 stuks vee, zijnde 3894 runderen, 257 grasklaveren, 688 vette kalveren, 866 nuchtere kalve ren, 451 schapen, 21 geiten, 217 lam meren, 51 fokzeugen, 418 slachtvar- kens, 43 lopers, 1556 biggen. Prijzen waren, behoudens uitzonderingen voor dieren van buitengewone kwa liteit: melk- en kaifkoeien van 715 tot 1285 per stuk, guiste koeien van 640 tot f 950 per stuk, kalfvaar- zen van f 780 tot t 1240 per stuk, klamvaarzen van f 750 tot f 950 per stuk, guiste vaarzen van 660 tot 840 per stuk, pinken 440 tot j 665 per stuk, graskalveren 270 tot Z425 per stuk, nuchtere kalveren voor fok- of mesterij van i 55 tot 215 per stuk, weideschapen van f 45 tot 80 per stuk, drachtige ooien van 95 tot 135, ooien met lam meren van 100 tot f 155 per stuk, drachtige zeugen van f 270 tot 375 per stuk, lopers van 62 tot 68 per stuk, biggen van 45 tot f 57 per stuk. Slachtrunderen: aanvoer 772 stuks. Extra kw. 3.30—3.45; le kw. 3.10 —3.25; 2e kw. 2.85 -3 05; 3e kw. 2.60—2.80; vstte stieren 2.85—3.10; worstkoeien 2.552.65 per kg. gesl. gewicht, vette kalveren le kw. f 2.40 2.80; vette kalveren 2e kw. 2.10 —2.35; vette kalveren ie kw. J 1.80 2.00; nuchere slachtkalveren 1.15 1.30; slachtvarkens 1.601.70; slachtzugen le kw. i.481 52 per kg levend gew. 2de kw. f 1.381.44; vette schapen 95115; vette lam meren 90110; nuchere slachtkal veren 3550 per stuk. Overzicht: melk- en kalfkoeien aanvoer enorm groot, handel stug, prijzen duur; guiste koeien aanvoer zeer groot, handel stroef, prijshou dend; jongvee: aanvoer ruim, handel redelijk, prijzen stabiel; vette kalve ren aanvoer normaal, handel willi ger, prijzen vaster; nuchtere kalve ren aanvoer minder, handel trager, prijzen weinig verandering; schapen en lammeren aanvoer groot, handel gedrukt, prijzen moeilijk te. handha ven; fokzeugen aanvoer normaal, handel rustig, prijzen prijshoudend; lopers en biggen aanvoer minder, handel stroef, prijzen gedrukt; slacht vee aanvoer ruimer, handel kalm, prijzen prijshoudend; slachtzeugen aanvoer minder, handel rustig, prij zen minder. Volgende week 30 april. WOERDEN 23 april. Kaas. Aan gevoerd 3 partijen. Notering 1.95 tot 2.Handel kalm. LIEDSCHENDAM 23 april. Groente. Sla A 1340—1560; sla B 10801250; sla C 500680; stoofsla 2839; an dijvie 7083; spinazie 5673; prei 4448; radijs 1019; peterselie 12 14; postelein 9394; tomaten 390 420; kaskomkommers A 37—39; kas- komkommers B 3234; kaskomkom mers C. 2225; platglaskomkommers A 5153; platglaskommers B 4243; platglaskomkommers C 3031; wa renhuiskomkommers A 5861; wa renhuiskomkommers B. 4450: wa renhuis komkommers C. 3236.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3