Urgente problemen op vergadering te Haarlem Aetherklanken VAN HET TAFELTENN1SFRONT 5)e Vetiiefde Speutdet MAANDAG 21 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Vraagstukken der bloembollencultuur RedejhrdrVan Nispen In de vandaag te Haarlem gehou den vergadering van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur heeft de voorzitter, jhr dr O. F. A. H. van Nispen tot Pan- nerden, de aandacht gevraagd voor twee vraagstukken, die hij van ac tuele betekenis noemde, namelijk de reservering en de inlevering abnor maal. Wat de reservering betreft had den enige besprekingen plaats met een commissie uit het bestuur van het pruduktschap voor sierteeltproduk. ten. Spreker zei te vertrouwen, dat over enige tyd nadere voorstellen zullen worden uitgebracht die in be langrijke mate aan de meest ernstige bezwaren tegen het oorspronkelijke besluit van het produktschap tege moet zullen komen. Zolang deze voorstellen het hoofdbestuur nog niet hebben bereikt, acht spreker het niet juist hierop in te gaan. Wat de inlevering abnormaal be treft, moest de voorzitter constateren, dat zich in het vak wederom een groot verschil van mening heeft voor gedaan, hetgeen de taak van de be sturen, hetzij het hoofdbestuur, hetzij de besturen der groepen, wel uiter mate moeiliik maakt. Vele adviezen waren afwijkend en om niet geheel zonder resultaat te blijven, heeft men met een compromis genoegen moeten nemen, dat een gedeeltelijke afschaf fing inhoudt, wellicht als eerste stap r.aar een verdergaande afschaffing m de toekomst. Die zal afhangen van het resultaat, dat met het thans ge nomen besluit zal worden bereikt, dinsdag televisieprogramma NTS: 20.30 Journ. en weerber. VARA: 20.45 Filmprogr. HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 kro. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Walerst. 9.40 Gram. 9.45 Licht baken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 School radio. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Middagkloknoodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath.nieuws. 13.20 Gram. 13.30 Lichte muz. 14.00 Schoolradio. 14.30 Wjj vrouwen van het land. 14.40 Ge- var.progr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de kinderen. 17.40 Beurs-ber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee. Suriname en zijn districten, door mr. J. A. J. van Gor- kom. 18.00 Lichte muz. 18.20 Idem. 18.45 Gram. 19.00 Nieuws. 19.10 comm. 19.15 Lichte'muz. 19.35 Gram. 20.20 Kateohismus. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.5Q En Gij zult het aanschijn der aarde vernieuwen. 22.00 Omr. ork. en sol. 22.40 Sport. 22.45 Avondgebed en lit.kal. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Nouveauté's. HILVERSUM IL 208 M. 7.00 avro. 7.50 vpro. 8.00—24.00 avro. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym v. d. vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Mor genwijding. 9.55 Boekbespr. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Theaterork. en soliste. 11.30 Sopr. en piano. 11.50 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.: Landbouwkron.: De boer van Nooitgedaoht. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Orgel en hobo. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded of gram. 13.20 Metropole ork. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 School radio. 15.00 instr.kwint. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, caus. 17.30 Lichte muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.20 Amateursprogr. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Viool en piano. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar.progr. 22.15 Canllonmuz. 22.45 Gram. 22.35 Strijk- kwart. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 New York calling. 23.21—24.00 Gram. waarvan althans wordt verwacht dat het de hoge heffingen c.q. kortingen voor deze overname aanmerkelijk zal verminderen. „Wij zullen deze aange legenheid nauwkeurig blijven volgen en betreuren het dat verdeeldheid onder de vakgenoten thans slechts een beperkt resultaat mogelijk heeft gemaak", aldus spreker. Onderwijs Door de regering wordt overwogen het tuinbouwonderwijs, dat thans on der het departement van landbouw ressorteert, te brengen onder het de partement van onderwijs. Tezamen met de andere tuinbouworganisaties is via de Nederlandse Tuinbouwraad de minister-president ernstige be zwaren tegen deze wijziging kenbaar gemaakt. Onderwijs en voorlichting en tuinbouwkundig onderzoek grij pen in de bedrijfstak van de tuin bouw zozeer in elkaar, dat het los maken van één dezer samenstellende delen niet anders dan met grote schade voor de tuinbouw zou kunnen geschieden, „ldus spreker. Bijzonder verheugend noemde spre ker het, dat op vaktechnisch gebied gereedgekomen is de nieuwe ..classi fied list of tulip names" en van de „tentativ list of hyacinths, bulbous iris and other bulbous and tube rous rooted plants", waardoor de Vereniging voor Bloembollencultuur een zeer waardevolle bijdrage heeft geleverd aan de juiste naamgeving en aan de kennis van de artikelen. Een onderzoek naar de verbetering van de werkmethoden en de ratio nalisatie in de bedrijven had de aan dacht van het hoofdbestuur en ver der het tentoonstellingswezen en de tentoonstelling 1960 in Rotterdam, evenals voorbereidingen voor het 100-jarig bestaan. H. Mis met tam-tam Zondagmorgen heeft mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, de 28-jarige Afrikaan Jozef Alberic Sindihebura uit het vicariaat Kite- ria in Ruanda-Urundi tot priester gewijd. Deze door grote belangstel ling omgeven plechtigheid vond plaats in de parochiekerk van St. Joseph te Arnhem op initiatief van pastoor J. H. J. van Gendt, die hier mee beoogde zijn parochianen daad werkelijke belangstelling voor Afri ka bij te brengen. Des middags heb ben de parochianen de jonge pries ter een waarlijk grootse uitzet mee gegeven. Zij schonken hem de kerke lijke vaten alsmede een complete en zeer uitgebreide set priestergewa den. Hieraan hebben 200 dames van de parochie wekenlang gewerkt Aan stof verwerkten zij voor 3000, De aanbieding geschiedde in tegen woordigheid van mgr. dr. Alfrink, van de Afrikaanse negerbisschop mgr. Kiwanuka en van vier inheem se priesters uit hetzelfde vicariaat. Het koor zong de negermis „Ka- langa" van Jozef Kiwele. De pauke nist van het Gelders Orkest verzorg de de tam tam. Spoorwegpersoneel wordt ongeduldig Zaterdagmiddag hebben de hoofd besturen van de drie bonden van het spoorwegpersoneel gezamenlijk in Utrecht vergaderd over herziening van het reglement dienstvoorwaar den. Er werd besloten de voorzitters van de drie vakcentralen te verzoe ken, onverwijld bij de regering te in terveniëren om te bewerken, dat as. vrijdag de lang verwachte beslis sing van de regering over de herzie- ningsvoorstellen wordt bereikt. De drie voorzitters hebben zich hiertoe bereid verklaard. De afdelingen Eist van de Neder landse bond van vervoerspersoneel, de R.K. bond van vervoerspersoneel St. Raphael en de protestants-chris telijke bond van vervoerspersoneel hadden de gecombineerde hoofdbe- sturenvergadering een telegram ge zonden, waarin deze vroegen, voor of op dinsdag a.s. een beslissing te eisen. Indien geen of een ongunstige beslissing zou volgen, wilden de af delingen te Eist in een woensdag a.s te hóuden gecombineerd congres de vaststelling van datum en uur van aanvang van een actie. Prinses Irene had aanrijding H.K.H. Prinses Irene heeft zater dagmiddag even over twaalven met een door haar bestuurde auto mid den in het dorp de Bilt en aanrijding gehad met een bromfietser. Zij kwam met veertig kilometer snelheid uit de richting Utrecht, waar zij een bezoek aan de kapper had gebracht, en was op weg naar Soestdijk. Juist bij de ruïne van het vorige week uitge brande hotel „Pol stak een 60-jarig personeelslid van de firma Olland, die deze fabriek van snelwegers ver liet, plotseling de rijweg over zonder enig teken te geven. Hij werd door de auto van de prinses, die niette genstaande krachtig remmen hem niet meer kon ontwijken, geschept. Met een beenbreuk en andere kneu zingen is hij naar het diaconessen- huis in Utrecht vervoerd. De prinses, die zeer onder de indruk van het ge beurde was, is met een uit Soestdijk gezonden auto naar huis gebracht. gereformeerden en de biecht Het bestuur van de vereniging van predikanten van de Gereformerde Kerken in Nederland zal een prijs vraag uitschrijven die over de biecht handelt. Het gaat om de vraag: kan een onderzoek worden ingesteld naar de theologische verantwoording en praktische wenselijkheid van een biecht in de gereformeerde kerken? De inzending sluit op 1 februari 1960. Aldus de persdienst der Her vormde Kerk. Door tot nog toe onbekende oor zaak is vannacht om half twee brand uitgebroken in de Franse bar van het Carlton-hotel in het centrum van Amsterdam. Het zeven meter brede en vijftien meter lange vertrek op de eerste verdieping brandde int. Het vuur was in een kwartier tijds be dwongen. Bromfietser door trein gedood De 57-jarige opperman J. C. de Laet uit Utrecht is zondagmiddag om ongeveer half een om het leven ge komen toen hij per bromfiets op de onbewaakte overweg in de buurt schap Breeveld bij Woerden door de trein UtrechtLeiden werd gegre pen. De man maakte een ritje per brom fiets, met zijn veertienjarig dochter tje op de duo, en is vermoedelijk in gedachten verzonken geweest. Het meisje werd zeer ernstig gewond. Voor ooggetuigen is het een raad sel dat de man de trein niet heeft gezien. Op ongeveer 40 meter afstand is ecji bewaakte overweg, waarvoor^ verscheidene voertuigen stonden te wachten. Ook aan de overzijde van de onbewaakte overweg was een aan tal fietsers afgestapt om de trein te laten passeren. Bovendien reed de bromfietser zeer lanj, aam en ieder een dacht dat hij nog zou stoppen Hij is echter tegen het tweede rijtuig van de passerende trein opgereden en werd op slag gedood. Het slachtoffer laat een vrouw en twaalf kinderen achter. Tien paarden bij brand omgekomen Omstreeks half drie gistermiddag werd gemeld dat er brand was uit gebroken in een houten opslagplaats gelegen achter een aantal woningen in de Hasseltstraat te Tilburg. Be halve hooi, stro en een aantal wagens bevond zich hierin ook een zestiental paarden van de coöperatieve Til- burgse meikin ichting. Toen de brandweer arriveerde sloegen de vlammen reeds fel uit. Door gezamenlijke arbeid van bur gers en brandweerlieden konden zes paarden worden losgemaakt en naar buiten gevoerd. De overige tien wa ren door de vlammenzee, die met tien stralen werd aangepakt, onbereik baar en verbrandden levend. On danks het vele brandbare materiaal slaagde brandweer erin de belenden de percelen voor schade te vrijwa ren. De schuur brandde geheel uit. Om trent de oorzaak tast men in het duis ter. Het nablussen van de grote voor raden hooi en stro vergde vele uren. TREFFERS—MAASSTAD 6—4 Een uitbundig applaus brak los van de honderden enthousiaste supporters toen Treffers het dubbelspel won en tevens de eerste promotiewedstrijd om een plaats in de ere-divisie had gewonnen. Het was weer als vroeger, de sfeer was er en het ging. W. v. d. Zwet kon het tegen de sterk verdedigende v. d. Boo gaard niet tot winst brengen. Hierna had N. Heemskerk weinig moeite met de zwakste man van Maasstad. Stas. Na 11 moest Jos v. d. Meer het op nemen tegen de fel aanvallende v. d. Mey. Deze zeer belangrijke partij werd door een verbeten en hard van leer trekkende v. d. Meer in een tactische partij gewonnen Van der Meer gaf v. d. Mey nl. geen kans z'n aanval te lan ceren. W. Heemskerk won vrij gemak kelijk van v. d. Boogaard door juist niet aan te vallen. Na deze 31 voor sprong kon W. v. d. Zwet niet verhin deren, dat het 32 werd. J. v. d. Meer bewees weer z'n goede vorm en toonde zich nog weer eens de „meester"-aan- valler en gaf Star geen kans. Met 42 kon er niet veel meer gebeuren. Het liep nog even anders dan men dacht. Eerst was het W. Heemskerk, die te leurstelde door tegen v. d. Mey te ver liezen. De Rotterdammer toonde in deze artij een zeer goede aanval te hebben Ondanks verwoede tegenstand en zeer goed tafeltennis, was het De Mey die aan het langste eind trok. Toen ook Jos v, d. Meer tegen v. d. Boogaard, hoewel de eerste game 20—22 was. de eer. moest laten, werd het critiek. Immers mét 44 kon van alles gebeuren. W. v. d Zwet erstelde zich echter keurig en h"<_wci de eerste game tegen Stas met 26—26 door de Rotterdammer werd gewonnen, dwong hij hierna met 21—9 en 21—12 minstens een gelijk spel af. Het werd echter tenslotte een 64 overwinning door het dubbel met 1421, 21—17 en 21—15 te winnen, wat gespeeld werd door Heemskerk en v. d. Zwet, contra De Mey en v. d. Boogaard. A.s. zaterdag gaat Treffers de tweede promotiewedstrijd spelen tegen Belcrum in Breda. Deze week maandag trainen op de gewone tijden, terwijl er a.s. don derdagavond een speciale trainingsavond is vastgesteld alleen voor de senioren Junioren. Dit weekeinde moesten alle juniorenteams van Treffers thuis wedstrijden spelen. Het was dus zater dagmiddag een drukte van belang in de Sint Pancratiuszaal, vooral toen om ongeveer half zes op vier tafels naast de dubbelspelen aan de gang wa ren. Verrassingen zijn er overigens niet gevallen. Alleen moet vermeld worden de goede wedstrijd, welke Treffers 4 tegen Docos 2 speelde. Uit werd met 9—1 verloren, nu namen de heren zelfs een 42 voorsprong. Jammer dat Jos v. d. Veer nu eens niet van Brasker kon winnen, wat vroeger wel ging. Nu ging de voorsprong toch weer verloren en ook de wedstrijd: 46. Treffers 1 won met 9—1 van Sett 2. Treffers 2 verloor met 0—40 van Sett 1. Treffers 3 won met 8—2 van Baronie. Treffers 3 heeft nu nog 1 puntje uit 2 wedstrijden nodig om kampioen te worden van de junioren 2e klasse C. Gisteren werd door twee spelers uit het derde team aan de tienkamp 2e kl. deelgenomen. Jacques v. Ruiten eindigde hier op de zesde plaats. Herman Klein op de 10de en laatste plaats. Het programma voor deze week bevat weer vier thuiswedstrijden, nl. zaterdag 26 april: Treffers—TOV, Treffers 2— Wilhelmus. Treffers 3—Docos 2. Tref fers 4Sparkler. Al deze wedstrijden r fvangen om 3 uur aan. Hedenavond niofen. tot 8 uur junioren, daarna se- R.K.T.T.V. „SPARKLER" Het eerste herenteam won ook zijn tweede promotiewedstrijd en wel met 64 van PGS. B. v. d. Meer won drie maal en P. v. d. Meer tweemaal. In valler Th. Koot kon niet tot winst ko men. Maar de gebroeders v. d. Meer ook in het dubbel te zegev men Het eerste junioren team won ^net 73 van Steeds Vooruit. B. v. d. Zwet en J. van Dijk wonnen drie partijen en 3. Koot won eenmaal. Het 2e junioren- team behaalde het kampioenschap in de kind in singel gereden en verdronken Het tweejarig zoontje van de fa milie C. van de Groep uit Sapenburg is zaterdagmiddag met zijn driewie- lertje de Westsingel ingereden en verdronken. De moeder van het kind bemerkte zelf het ongeluk en haalde het knaapje uit het water. Zondagmiddag heeft een bosbrand te Leersum in korte tijd enige hec taren bos, bestaande uit vliegdennen en jonge aanplant op het terrein van het Leersumse veld, vernield. De plaatselijke brandweer heeft met de nevelspuit en bijgestaan door vele burgers het vuur spoedig weten te blussen. De politie zoekt de oorzaak bij een groepje jongens van dg stich ting „Valkenheide" te Maarsbergon, dat tijdens hun vrije zondagmiddag tijd mogelijk met vuur heeft gespee'd klasse J3E door een 73 overwinning op Reflex. Voor deze prestatie zorgden de spelers K. en H. Witjes en B. Turk en de reservespeler L. v. d. Poel, die ook enkele wedstrijden meegedaan heeft. Namens de vereniging Reflex feliciteer de de juniorenleider Verver het kam pioensteam en wenste de spelers nog veel succes. Deze week jpaandag- en donderdag avond trainingvanaf 6 uur voor de junioren. Zij die meedoen aan de club kampioenschappen op 14 mei en het aardbeientoernooi op 18 mei kunnen zich opgeven bij J. Klerks en liefst zo spoedig mogelijk. Programma: 26 april: Heren: Sparkler DOS 5. Jun.: Treffers 4Sparkler. SYNTAT—TWENTSCHE BANK 7—S Onder grote belangstelling werd in de zaal van de speeltuinvereniging Ooster kwartier te Leiden een tafeltenniswed strijd gespeeld tussen de A-teams van Syntat, de tafeltennisclub van kunst- '-^rsfabriek Synthese n.v. te Katwijk aan Zee. en de Twentsche Bank te Leiden. Beide teams hadden tot dusver ge zegevierd in de competitie tussen de Anna-kliniek. het B.B.O.V., Sikkens Lak fabrieken n Smits Röntgenapparaten fabriek, kunstharsfabriek Synthese n.v. en de Twentsche Bank. Door een voor sprong van 2 punten op Synthese had de Twentsche Bank met door een over winning of gelijk spel het kampioen schap kunnen behalen. Reeds in de eerste wedstrijd bleek. t Friedhoff van de Twentsche Bank niet goed in vorm was en Van Kampen. ,van Syntat, won beide games met 2116. Van Egmond. van Syntat, scheen even op dreef te moeten komen; zijn eerste game tegen de vastberaden Van der Krogt werd door hem verloren, doch later hei-stelde hij zich en hij scoorde menig punt met zijn bekende flitsende smashes. Mevr. Friedhoff. van de Twent sche Eank. bleek niet opgewassen te zijn tegen het spel van de heer Lucas, ter wijl zij ook in Van Kampen en Van Egmond haar meerdere moest erkennen. Tot verrassing van de aanwezigen werd ook het dubbelspel na een enerverende strijd met uitstekend spel door de Twentsche Bank verloren. Vanzelfsprekend wordt er bij Synthese en de Twentsche Bank met grote be langstelling uitgezien naar de beslis singswedstrijd, die zal moeten uitmaken, welk team dit jaar kampioen wordt. Deze wedstrijd wordt over ongeveer 2 weken gespeeld. HOCKEY Heren. Om het kampioenschap van Nederland: Delftse StudêntenZwolle 50. VenloGroninger Studenten 51. West. 1ste klasse: AmsterdamSCHC 0—2. Prom. wedstrijd Prom.klasse/Overg.- klasse: MRHCLeiden 52. LAWNTENNIS DE OEFENWEDSTRIJD NEDERLAND—FINLAND 1—5 Na de eerste dag van de oefenwed strijd tussen de Davis Cupteams van Nederland en Finland, welke op de Hoogerheide te Hilversum werd gehou den, hadden de Finnen met 30 de leiding. De resultaten waren: Enkelspel: Van Dalsum (Ned.) verl. van Salo (Finl.) 8—6 2—6 2—6 3—6, Van Eysden (Ned.) verl. van Nyyssonen (Finl.) 1—6 6—4 1—6 1—6; dubbelspel: W. Maris en Van de Weg (Ned.) verl van Salo en Nyyssonen (Finl.) 26 46. De Nederlandse ploeg heeft tenslotte met 51 verloren. De uitslagen van de tweede dag lui den: Van Eysden verl. van Salo 57 16 06; Van Dalsum verl van Nyys sonen 26 36 75 06; W. Maris en Van de Weg verslaan Salo en Nyssonen 6—3 6—3. LAWNTENNIS R.K.T.V. „UNICUM" De r.k. tennisvereniging Unicum te Leiden heeft gisteren voor het eerst deelgenomen aan de competitiewedstrij den. De ontmoeting van het eerste team met de ploeg Katwijk 2 L.T.V. had plaats op het prachtig gelegen tennis park te Katwijk aan Zee. Vol enthou siasme hebben beide partijen gespeeld. De uitslagen zijn als volgt: Enkelspel: A. v. d. Heyden—W. H. J. Tieleman 1—6 3—6; V. E. v. d. Capel- lenG. W. Overdijkink 1—6 64 46; Liesbeth van UldenD. v. Wingerden 63 62; J C. van UldenM. J. Meu- lenberg 46 64 6—2. Dubbelspel: J. C. v. UldenD. van WingerdenA. v. d. Heyden—W. J. Tie leman 75 63; Ineke v. d. HeydenM. J MeulenbergJ. v. EisenG. W. Over dijkink 6—4 5—7 6—3; A. v. d. Heyden G. W. H. OverdijkinkJ. van Eisen— J. J. F. Pino 6—3 6—0: Liesbeth v. Ul denD. v. WingerdenIneke v. d. Hey denM. J. Meulenberg 86 26 64. UnicumVoorhout 35. Gisteren werden ook de eerste competitiewed strijden gespeeld van Unicum tegen Voorhout. De beide heren-enkelspelen werden gewonnen door Unicum even als het herendubbel. maar bij het da mes-enkel en damesdubbel en bij de mixed moest de eer aan T.C. Voorhout worden toegekend, zodat de einduitslag 53 werd in het voordeel van T.C. Voorhout. VOLLEYBAL AFDELING LEIDEN NEVOBO De uitslagen van de afdeling Leiden zijn: Dames, le klasse: Prof.wijk 2Rouw koop 30. Dames, 2e klasse: NVCProf.wijk 3 22. KVC 2Nieuw Brunhilde 3 22. Dames. 3e klasse: Teylingen—Prof. wijk 4 3—0, KVC 4—NVC 2 2—2. Heren, le klasse: GGVPSVA 03, HVL 2—Kangoeroes 2—2, Donar—VVS 2 0—3. LUSV—Prof.wijk 2 1—3. Heren. 2e klasse: RouwkoopProf. wijk 3 03, LDPSVA 2 22. Heren, 3e klasse: KVC 3De Vlam 2 Heren, 4e klasse: DESArgos 31, LD 2—Vogel 0—3. Hoofdklasse heren: HVLAMVJ 30. Hoofdklasse dames: Professorenjyijk— Blokkeer 22. Overgangsklasse dames: Argos—Hof- wijk 2—2. RUGBY NEDERLAND—BELGIE 13—9 In een zeer aantrekkelijke wedstrijd heeft de Nederlandse rugbyploeg gister middag op het DWV-terrein te Amster dam een 139 overwinning behaald op België. In de eerste helft nam Neder land door een try van Van Lunteren. die door de Rie geconverteerd werd. de leiding (5—0). Maar nog voor de rust aanbrak hadden de Belgen een 95 voorsprong gekregen, omdat hun full back Mar Foglia drie strafkicks benutte. In de tweede helft wist de Neder landse verdediging door uitstekend spel de snelle driekwartslijn van de Belgen te bedwingen en dank zij een try van Ooms, geconverteerd wederom door de Rie en een try van Maris, behaalden de Nederlanders uiteindelijk een 139 overwinning. GEWICHTHEFFEN DRIE NIEUWE NEDERLANDSE RECORDS Tijdens de gewichthefkampioenschap pen van W.-Nedcrland heeft Jan Smee- kens van B.G.V. uit Breda in het licht- zwaargewicht drie Nederlandse records verbeterd. Bij het trekken kwam hij tot 120 kg.. dat is 5 kg. meer dan het oude record van Koos van Grieken (Robot Den Haag) daterend 30 september 1956. Ook bij het stoten bleef hij 5 kg. boven het record van Van Grieken (147.5 kg. oude record 142.5 kg. sinds 11 december 1955). Door bij het drukken 110 kg. te bereiken vergaarde hij voor het totaal in de drie Olympische oefeningen 377'/s kg., hetgeen 2,5 kg. meer was dan het oude record van Kpos van Grieken. De kampioenen van West-Nederland werden: extra veder: Yung (Robot Den Haag): vedergewicht: Nolten (id.); lichtgewicht: Ling (idem); middenge wicht: Jansen (idem); zwaargewicht: De Baas (Olympia Rotterdam)licht- zwaargewicht: Smeekens (B.G.V. Breda) en zwaargewicht: Van Veen (Robot - Den Haag). De Leidenaar S. Stokkel (LKV) be haalde een 2e prijs in de zwaargewicht- In het Laurenshotel te Rotterdam vond gistermiddag de officiële ontvangst plaats van de damkampioenen, die el- Kaar de eei zi. '.en beiw Men wie de we reldkampioen. de Canadees Deslauriers, in een tweekamp mag ontmoeten. In zijn inleidend woord sprak de voorzitter van de Nederlandse Dambond er zijn vreug de over uit, dat naast Verpoest voor België, Hisard voor Frankrijk en Roo- zenburg voor Nederland, Rusland nu ook zijn internationale grootmeester ïoseph Koeperman had afgevaardigd. In de eerste ronde van het toernooi speelt onze landgenoot Wim Roozenburg hedenavond tegen de Rus Isse Koeper man, de man die zich sinds drie jaren kampioen van Rusland mag noemen. In de andere partij staan de Belg Verpoest en de Fransman Hisard tegenover el kaar. SCHAKEN Te Veenendaal is het Ritmeester schaaktoernooi beëindigd. In de hoofd groep deelden mr. Ed Spanjaard en N. Cortlever met ieder 2 punten de eerste plaats van het eindklassement. De eind stand luidde: 1. en 2. mr. Ed Spanjaard en N. Cortlever beiden 2 pnt.; 3. C. B. van den Berg l'/t pnt.; 4. F. Roessel punt. DONNER—LARSEN 1—3 De schaaktweekamp tussen onze land genoot Donner en de Deen Larsen is in een 31 overwinning voor de Deen ge ëindigd. De laatste partij, waarin Lar sen met wit speelde, eindigde na 24 zet ten in remise. De 18e partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken tussen Smyslov en Botwinnik, waarin Bot win- nik met wit speelde is na de 41e zet van wit afgebroken. Smyslov gaf zijn 41ste zet daarna onder couvert af. Na hervat ting won Botwinnik na 74 zetten. De stand is thans 117 punten. door BART IN 'T HOUT 34) Beneden, in het atelier, zat. Fré als een standbeeld op een stoel. Zonder een woord te zeggen, keek zij naar boven. Zo keken Daantje en Fré elkaar enkele ogenblikken spra keloos en roerloos aan, terwijl Bob zich met verbazing afvroeg, wat Daantje wel zag. Juist wilde hij het Daantje vragen, toen deze de pan- tomine verbrak en zei: „Oh.... eh.... dag Fré!" Fré verroerde geen vin en sprak geen woord. Dit werkte op de zenu wen van Daantje. Hij begon te la chen en vroeg: ,,Ehheb ik de sleutel op de deur laten zitten?" Plotseling, a's een bom die barst, begon Fré tegen hem uit te varen Zij schold hem voor alles uit, wat mooi en lelijk was. Parijse taxi chauffeurs kunnen schelden als het nodig is (en ook wel als het niet no dig is!) doch Fré sloeg hen met leng ten. Als zij op dat ogenblik aan een internationaal concours had meege daan, zou de jury haar zonder hoof delijke stemming de eerste prijs toe gekend hebben. Daantje waagde geen poging om haar te interrumperen en eerst van een adempauze maakte hij gebruik om te zeggen: „Wil je er misschien even reke ning mee houden, dat ik een vriend op bezoek heb?" Deze mededeling had niet het ge wenste effect. Inplaats van in te bin den begonnen de ogen van Fré nog vuriger te fonkelen. ,.Zo" ,zei ze snijdend, „en waar is die vriend dan van je?" „Ehhiernaast me", antwoord de Daantje aarzelend. „In het ande re bed" „Een mooie vriend!", zei Fré schamper. „Om midden op de dag nog in bed te liggen. Zeker die hal ve gare Michael of die cowboy." „Fré!", zei Daantje en hij pro beerde verontwaardiging in zijn stem te leggen, „je gaat te ver. Ik heb je al eens verzocht met meer respect over m'n vrienden te spreken en in de tweede plaats is noch Michael, noch Edsel bij mij, doch een oude vriend uit Holland, die elk woord, dat je zegt, kan verstaan." „Het kan me niet schelen, wie er bij je is!", tierde Fré.' „Voor mijn part had je tien vrienden bij je. Wat mij aangaat is dat je midden op de dag in je bed ligt, in plaats van te werken!" „Een toevallige samenloop van omstandigheden", zei Daantje toen schuchter. „Bij jou is alles toevallig" spotte Fré. „Toevallig kwam je als een nar in de krant te staan, nu weer lig je toevallig in je bed!" „Fré....!" ,.Val me niet in de rede? Ach, waarom bemoei ik me eigenlijk nog met je?" Ze stond op en ging voor het raam staan. Hiervan maakte Daantje gebruik om zijn „spreek-gestoelte" te verla ten. Terwijl hij snel zijn pantalon aanschoot, keek Bob hem vragend aan en vroeg hij fluisterend wat hij doen moest. Hij voelde zich in meer dan één opzicht met zijn houding verlegen. Daantje gebaarde hem dat hij er ook uit moest komen en hem naar beneden moest volgen. Op zijn pantoffels en met zijn pya- majasje nog aan, ging Daantje ach terwaarts de trap af, naar het ate lier. Beneden gekomen viel zijn oog direct op een rond pak, dat op de tafel lag. Toen begon hij met zachte stem: „Luister nou eens naar me, Fré. Dat je mij of beter gezegd ons nog in bed vindt, heeft zijn reden. Ik kan je dit zo niet vertellen, doch mijn vriend, Bob \an Laar Terwijl Frè zich woedend om draaide en van het raam wegliep, snauwde ze hem toe: „Ik zeg je nogmaals, dat ik met je vrienden niets te maken heb. Voor mij geldt alleen het feit, dat je 's middags om één uur nog als een varken op je bed ligt. Dat noem ik een schandaal „Als je weet waarom, is het geen schandaal", zei Daantje. Terwijl Fré hem afsnauwde, had zij het pak van de tafel genomen en ging zij met de rug naar hem toe staan. Terwijl Daantje zijn best deed haar te vermurwen, hoorde hij ge ritsel van papier. Toen Fré hem op een vraag geen antwoord gaf, boog hij zuchtend het hoofd en dit werd hem in zeker opzicht noodlottig, want zodoende verloor hij een ogen blik uit het oog, wat Fré deed. Bob, die na Daantje onmiddellijk het bed had verlaten, kleedde zich enigszins zorgvuldiger. Juist op het ogenblik, dat Daantje het hoofd boog en beneden een ogenblik van ge spannen stilte inviel, wormde hij zich in zijn overhemd. Hij kwam niet verder dan tot één mouw, want toen werd de stilte, beneden in 't ate lier, verbroken door een dof. niet nader te definiëren geluid en ge kreun van: ohohBob snel de naar de balustrade en hij weiger de te geloven wat zijn ogen aan schouwden. Het hoofd van Daantje, zijn hals en zyn schouders waren bedekt met een dikke bruine, traag afglijdende substantie. Voor hem stond Fré als de godin der wrake en zij snauwde Daantje toe: „Daar bohémien! Nu kun je boe melen!!" Toen liet zij Daantje staan met zijn lava-smurrie en snelde het ate lier uit. De handeling van Fré vereist een kleine toelichting. Nadat zij de vo rige dag kwaad in de A'Capoulade van Daantje was weggelopen, was tegen de avond haar boosheid weer gezakt. Ach, dacht ze toen. misschien ben ik toch wel te ruw geweest! En om het weer goed te maken, besloot zü een lekkere chocolade vla voor Daantje klaar te maken, een lekker nij, waar Daantje dol op was. Met de chocoladevla cn een hart vol ver gevingsgezindheid spoedde Fré zich de volgende dag naar de Rue Da- guerre, om bij aankomst in het ate lier te ontdekken, dat Daantje nog in zijn bed lag en tot overmaat van ramp nog een vriend bij zich had. Daar zij van de nachtelijke pelgri mage van Bob niets afwist, ja zijn bestaan niet eens kende, mag men het haar niet euvel duiden, dat zij kwaad werd. En wat dacht zij in deze gemoedstoestand? Zal ik die boeme laar nu nog lekker laten smullen van m'n chocoladevla? Nog liever werp ik haar in de Seine, maar nog liever gooi ik haar naar zijn hoofd. En zij deed wat haar het liefste was. Bob was een ogenblik zo verbaasd, dat hij niet kon lachen, maar daarna uitte hij zich met een kracht, dat Daantje er kwaad om werd. Terwijl hij wanhopige pogingen deed zich van de chocoladebrei te bevrijden mopperde hij: „Lach jij maarJij hebt ge makkelijk lachen. Help me liever!" „Heb je een lepel?", vroeg Bob, hikkend. „En een bord?" „Waarom een lepel en een bord?" „Wel. het is toch zonde om al die kostelijke chocoladevla weg te gooien? Oh! Oh!" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6