Dalende prijzen voor boter en kaas: melk duurder Twee tweeën leerlingen De aankomst in de grote balzaal Door verlaging van „Inleveringsprijs" Drastische ontwikkeling zuivelsituatie visie op televisie Klasse-voetbal van r.k.-lyceum Ermelo vaart eigen koers DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Het jongste amusementsprogram ma van de K.R.O. moge dan al geen hoogtepunten hebben vertoond, diep tepunten waren er evenmin. Het is ons een genoegen, dat te kunnen op merken. Het vragenspel van Jan Willem Hofstra „Boter, kaas en eieren" verliep rustig en interessant, met een voordeeltje van 170 voor een van de deelnemers. Walt Disney heeft de geschiedenis van de teken film gepresenteerd; beelden en uitleg wedijverden in betekenis voor de lief hebbers. Tenslotte was er het tweede deel van het t.v.-spel „Een wereld als Wiever". Kennelijk geleerd door de ervaring van de eerste uitzending, hebben Ton Neelissen en Michel van der Plas alle stroefheid laten va ren en kwamen nu met een vlot lo pende vertoning. De muziek van Jur- riaan Andriessen (U weet wel: Leslie Cool van de KRO-radio) vormde een integrerend deel van hetgeen te ge nieten werd gegeven. Een groot Nederlander. Vanavond, maandag, zal de VARA voor de derde maal een t.v.-biogra- fie geven van een bekend Nederlan der. Men zal zich herinneren, dat de vorige uitzending de auteur Jan Fa- bricius ten tonele had gevoerd en dat men toen van vaak ontroerende mo menten getuige kon zijn. Wie van avond in de schijnwerpers zal ko men te staan, is strikt geheim ge houden, zelfs voor vele ingewijden. Deze rubriek gaat onder de titel „Anders dan anderen" en is geba seerd op het Amerikaanse program ma „This is your Life"..De uitzen ding geschiedt uit het Singermuseum te Laren en staat opnieuw onder re gie van Ben Steggerda. Monsieur Taxi. Dinsdag komt „Monsieur Taxi", een film van André Hunebelle, naar De aankomst in de grote balzaal in het paleis te Brussel: H.K.H. Prinses Beatrix en prinses Irene, begeleid door prins Constantin van Griekenland. een scenario van Jean Malain en mu ziek van Jean Marion. Deze ontspan nende rolprent is een gezellige praat- comedie, vooral drijvend op een grappige dialoog, een goede karak tertypering van Michel Simon en op charmante brokjes Parijs' volksleven. Het geheel is wat mager van in houd en soms wat toonloos, maar weet over het algemeen de aandacht toch wel bezig te houden. Enkele scènes en wat al te vrijmoedige uit latingen vragen voorbehoud voor volwassenen. Dus: geen jeugd in de buurt van het toestel! Aimé Duval SJ. komt. In de radio- en t.v.-gids zal men vergeefs zoeken naar een t.v.-uitzen- dinkje van de zingende pater Aimé Duval S.J. We hebben deze priester in een persoonlijk gesprek ontmoet en vonden hem zeker geschikt, boven dien bereid voor de televisie. Geluk kig kon men ons verzekeren, dat binnenkort een uitzending zal volgen in de t.v.-rubriek van de K.R.O. Schroothandelaar weer op vrije voeten Een .van de directeuren van de Zeeuwse. Metaalhandel te Vlissingen, de 46-jarige S. C. en zijn 22-jarige zoon D. S. C., die donderdag j.l. wer den gearresteerd en overgebracht naar het politiebureau te Rotterdam, Nederlandse prinsessenontmoetten Prinses Birgitta Prinses Irene, prinses Beatrix en prinses Birgitta van Zweden, gefotografeerd tijdens het Hofbal in Brussel. i MAANDAG 21 APRIL 195S Wegens de nog steeds toenemende moeilijkheden, die bij de stagnerende verkoop van zuivelprodukten wor den ondervonden, heeft de regering op voorstel van het produktschap voor zuivel opnieuw maatregelen genomen, zo deelt men ons van de zijde van het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening mede. Deze maatregelen hebben ten doel de normale afzet te bevorderen door verlaging van de z.g. „inleverings- prijzen", waartegen zuivelproduk ten, die geen directe afzet vinden, door de regering worden overgeno men om de zuivelfabrikant een mi nimumopbrengst te verzekeren. Daar door wordt het vormen van abnor maal grote voorraden, met name van boter en kaas voorkomen en zal de Z0ETERW0UDE- LEIDERDORP 40 JAAR „LIEFDE VOOR TONEEL" De leden van de toneelvereniging LVT hebben deze dag niet onopge merkt laten voorbij gaan. Vorige week zondag was het in intieme kring ge vierd en zaterdagavond werd de feestuitvoering gegeven in de grote zaal van het parochiehuis. De burgemeesters van Zoeterwou- de en Leiderdorp, de heren Smeets en Van Diepingen met hun echtgeno ten waren hierbij aanwezig. Pastoor Kouwenhoven sprak een kort ope ningswoord, gaf zijn beste wensen voor de vereniging en wenste allen een mooie avond. De spelleider, de heer Nijlhöf, deel de mede, dat voor deze feestavond de keuze was gevallen op een nogal oud stuk, het toneelspel „De Witte non" van F. Marion Crawford in een be werking van Peter vain Rijswijk. Dit was gedaan uit een technisch oog punt, maar in het vervolg zouden meer moderner stukken worden opge voerd. Het decor was goed, de spelleiding correct, een keurige rolvastheid, de debutanten gaven het beste wat zij geven konden. Het was Angela „De Witte non" die van het begin tot het einde, de harten van de volle zaal beheerste, haar spel was subliem. Haar fanatie-1 concurrentie in het buitenland wor den vergemakkelijkt. De ontwikkeling van de zuivelsi tuatie leidt tot een nog groter stij ging van het tekort van het land- bouw-egalisatiefonds. Enkele weken geleden nog, werd mede op grond van gegevens verstrekt door het produktschap voor zuivel het na delige versohil met het oorspronke lijk geraamde tekort op 100 miljoen gulden begroot; thans moet met een stijging van ongeveer 200 miljoen gulden rekening worden gehouden. Het totale tekort op de zuivelreke- ning van het lopende jaar zal, con sumentensubsidie meegerekend, dien tengevolge vermoedelijk ongeveer 475 miljoen gulden bedragen. De voor de zuivelindustrie geldende 'inleveringsprijzen worden voor bo ter van ƒ4.34 op ƒ3.10 per kg. ge bracht, voor volvette Goude kaas van 1.87 op 1.50 per kg. en voor Edammer kaas veertig plus van 1.67 op ongeveer 1.35. De binnenlandse consumentenprijs van verse boter zal dientengevolge binnenkort met pl.m. 30 cent per pak- ke stiefzuster Maria, of tewel Excel- lenza, had niet zo'n dankbare rol als Angela, maar zij beheerste deze vol komen. Ook zij had een Angela kun nen zijn. De heren waren niet minder in htm spel, maar het zou ons te ver voe ren. Teveel zouden wij verklappen van het mooie wat men zelf gezien moet hebben, om het tenvolle te kun nen waarderen. Wanneer wij een andere naam aan het stuk mochten geven, dan zouden wij het noemen „Gods wegen zijn wondenbaar". Het was een welgeslaagde avond, met een volle zaai en een rustig ge nietend publiek. Een daverend applaus was dan ook een welverdiende beloning voor de spelleiding, de heer Nijhof en zijn tonelisten. Kapelaan Keesen was met recht de tolk van alley toen hij de spelers roemde en dankte voor het goede, wat zij deze avond hadden gegeven. Thans nu het juist 50 jaar geleden is, dat de r.-k. school geopend werd en dat de 70 a 80 katholieke kinderen, door de zorg van pastoor Buhrs z.g. niet meer naar de openbare school (het tegenwoordige Dorpshuis) te Leiderdorp behoefden te gaan, werd ook het z.g. Patronaat geopend en be gon het toneelspel in de parochie. Deze eerste 10 jaren zijn in dat PaT tronaat een soort voorbereiding ge- weest voor LVT. je dalen, terwijl, afhankelijk van de ontwikkeling van de kaasmarkt, ook een verlaging van de kaasprijs te ver wachten is. Hoewel het verschil tussen de ga rantieprijs en de opbrengst van de melk omstreeks 7 cent per liter wordt, zal niet aan de onlangs vast gestelde garantieprijs van zij na 29 cent voor de veehouder worden ge tornd. Het verschil wordt, zoals be kend, uit de schatkist bijgepast. In verband met de toestand van 's rijks financiën en de verlaging van de consumptieprijs van boter en kaas, bezint de regering zich nog op middelen om de financiële gevolgen voor de staatskas van de onver- wachtte prijsverlaging voor de consu ment, die nu voor de zuivelprodukten veel minder dan de kostende prijs betaalt, te vereffenen. Over de wijze waarop en de mate waarin dit het beste zou kunnen ge beuren, zal op zeer korte termijn wor den overlegd met de stichting van de arbeid en het consumentencontact orgaan. ALG. VER. VAN BLOEMBOLLEN CULTUUR. In de vandaag gehouden vergade ring van de Alg. Vereniging voor Bloembollencultuur is met 908 tegen 322 een voorstel verworpen van de afdeling Lisserbroek. Dit voorstel betrof pogingen bij het produktschap voor siei leeltprodukten aan te wenden, voor bollen uit de oogst 1959 maximumprijzen vast te stellen, uitgaande de kostprijzen in de goedkoopst producerende streken. Een en ander overeenkomstig het laatst uitgekomen L.E.I. (Landbouw kundig economisch instituut) rapport. Na 10 jaren meende men op eigen benen te kunnen staan. Na vele ups en downs is het gelukt om nu na 40 jaren, staat LVT in volle bloei een krachtige leiding, goedwillende leden en nog veel 9ucces wensen voor de toneelvereniging LVT. Gisteravond volgde met hetzelfde succes de 2e opvoering voor de le den van de KAB. Op 24 april zal een opvoering plaats hebben in het Anto- niusclu/bhuis te Leiden en op 26 april te Lamgeraar, aanbeveling lijkt ons overbodig. Aan de Hoge Rijndijk te Zoeterwoude viert „Liefde voor Toneel" haar 40- jarig jubileum met de opvoering van „De Witte Non". Foto: Gerrit Fianen r (Van onze t.v.-medewerker). Wandelingen langs de Expo. Wie de krant goed heeft geiezen, zal nog wel even wachten met het brengen van een bezoek aan de Brus selse wereldtentoonstelling. Het is er natuurlijk overstelpend druk. Hoeveel gemakkelijker is het in deze aanlooptijd, rustig gezeten in de huis kamer naar de beeldbuis te kijken voor een overzicht van dit enorme gebeuren in de Belgische hoofdstad. Piet te Nuyl jr heeft de kijkers mee genomen via de grote stands van de landen en daarbij hoofdzaken en de tails getoond, nochtans aan de bui tenkant. Er moeten hem tal van ca mera's ten dienste hebben gestaan. De uitzending geschiedde naar twaalf landen. In de avond werd in Eurovi- sieverband populaire Strauss-muziek gegeven met beelden uit het Her cules-theater te München. K-R.O. op zaterdag. Vandaag was het feest op het r.-k. lyceum St. Bonaventura naar aanlei ding van het zilveren priesterieest van pater Bartholomeus van Gelauff o.fjn., beter bekend als de prefect. Na een Plechtige Hoogmis in de Har- tebrugskerk die door de feesteling werd opgedragen met assistentie van de pater Rector dr. Geurts, als diaken en pater Geers als subdiaken volgde in de cantine van de school aan de Mariënpoelstraat een huldiging die klonk als een klok. Wij hopen hier morgen op terug te komen. Wel gaan wij dieper in op de gebeurtenis van de dag: een voetbalwedstrijd van twaalf tot één uur op 't Leidse Hout- veld tussen leraren en leerlingen. Om kwart over twaalf deed de ju bilerende pater Gelauff de aftrap, waarna zich een levendige partij voetbal ontspon, die zeer verrassende momenten bracht. Pater van Sasse v. Ysselt bijvoorbeeld, raakte op gege ven moment zijn voetbalschoenen kwijt, waarna hij, als van een knel lende band bevrijd als een pijl uit de boog over het veld vloog. Onnavolg baar moedig was ook het optreden van rechtsbuiten Körver, die een on vermoeid werker was. Het rotsvaste optreden van pater rector, was in- arukwenkkend. Hy wist op de back plaats van geen wijken. De aanvals golven van de leerlingen liepen bijna altijd op hem te pletter. Hij werd daarbij ondersteund door een voor treffelijke keeper, de heer J. Meyer in.1., die een succesrijke loopbaan on der de lat achter de ruig schijnt te hebben. De leerlingen (gekozen uit de klas se vertegenwoordigers) echter lieten zioh eveneens van de besite zijde zien. Na vertraagd optreden van de heer Mo n tan us werd in de 8e minuut de eerste goal voor de leerlingen ge scoord door Van der Lans. dit werd beantwoord door een goede vrije trap van de heer P. John Meyer, die helaas niet tot een goal leidde. Even later i zijn gisteren weer in vrijheid gesteld. De fiscale recherche heeft de laat ste dagen zowel Op Walcheren als in Zeeuw-Vlaanderen bij relaties van de schroothandelaar een onderzoek in gesteld. Zondag was de eerste termijn van de voorlopige hechtenis verlopen en deze is niet verlengd, zodat zij op vrije voeten werden gesteld en in de loop van zondagavond in Vlissingen zijn aangekomen. In de gemeente Ermelo zyn voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen 17 lijsten met tezamen de namen van 142 kandidaten ingediend. In ver schillende kiesverenigingen zijn in terne moeilijkheden gerezen, tenge volge waarvan verscheidene leden van eenzelfde partij met een eigen lijst zijn uitgekomen. Zo heeft bij voorbeeld de C.H.U. in de kieskring Nunspeet drie verschillende lijsten ingediend. Een andere oorzaak van het abnormaal grote aantal lijsten en kandidaten is het feit dat de gemeen te Ermelo, omvattende de dorpen Ermelo, Nunspeet, Hulshorst en El- speet, twee kieskringen heeft t.w. Ermelo en Nunspeet. De foto laat het moedige lerarenelftal zien. Medespelenden waren: pater Geurts, pater Körver, pater Raymond van Sasse van Ysselt, de heren J. Meyer, A. C. Montanus, J. Severns, J. Mulders, H. Verhaal, T. Pley, Van Veldhoven, Taeymans, Kallenberg, K. Rogier, De Bier en Niekerk. in de tiende minuut n.l. waren de le raren gelukkiger: de heer Pley, die met zijn lenige dribbels demonstreer de dat veel gymnastiek iemand veer krachtig houdt, scoorde uit een on overzichtelijk geharrewar. Hy maak te van de verwarring op geniaal tac tische wijze gebruik. Een klassiek voorzetje van de leraar Latijn-Grieks, de heer H. Verhaak, ging hieraan vooraf. Leerling Van der Lans scoor de nogmaals in de twaalfde minuut na de pauze, die opgeluisterd werd door het daverend optreden van de Paulus band en pater rector maakte daar even later met een loeiende pe nalty 2-2 van. Bij het ter perse gaan van dit nummer was men nog bezig met penalties nemen om een beslis sing te forceren.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5