J$LW£LGAT óbymmTAD „Een partijtje poker" met hoge troefkaarten „De sociale betekenis van het Consumentencrediet1' „Litteris" voert „Bonavéiilura" op D Jubilerende Rotterdamse Philharmonic gaf gevoelig concert te Leiden Moeilijkheden bij Hervormde Gemeentein Katwijkaan Zee MAANDAG 21 APRIL 1958 DE LEIDSE COUP/NT PAGINA 3 Succes van de „Spelers van St. Vincent" Er is veel gelachen We hebben ons gisteravond koste lijk geamuseerd met de toneeluitvoe ring van „De spelers van St. Vin cent" in de Stadsschouwburg. Het was ook „opgelegd pandoer" met dit „partijtje poker", een gezellig stuk dat in de loop van dertig jaar zijn waarde als lachverwekker heeft be wezen en een goede rolbezetting van amateurs, die weten hoe je een figuur op de planken moet zetten. De zaal zal het met ons eens zijn, want er is hard en onbezorgd gelachen gis teravond. Het verhaal is kluchtig, maar niet al te kluchtig om totaal onge loofwaardig te zijn. Twee compag nons zitten elkaar voortdurend in de haren, ondanks het feit, dat de zaken zeer goed staan. Er is veel vraag naar de ontlastingspillen die zy ver vaardigen. De ene compagnon meent de goede verkoop te mogen danken aan de inhoud van de pil, de ander aan de paarse kleur, die hij de pil heeft gegeven. De ruzies lopen zo hoog, dat de compagnons besluiten uit elkaar te gaan en daarbij komt hun advocaat, die tevens hun huisvriend is, op de proppen. Deze stelt voor een „par tijtje poker" te spelen, waarna de verliezer de butler van de ander zal worden. De compagnons gaan in op dit dwaze voorstel en hierna volgen een serie verwikkelingen, die te leuk zijn om geheel uit de doeken te doen. Ook vanavond immers zullen er nog velen van kunnen genieten. A propos u moogt dit niet mis sen vanavond, er zijn nog kaarten aan de zaal verkrijgbaar. De spelers waren goed. Dit groepje tonelisten in dienst van de liefdadig heid heeft een hoge trap in het amateurisme bereikt. Zij zijn ook bij zonder goed op elkaar ingesteld. Het beste spel zagen wij van de twee compagnons. Zij speelden intel ligent, gevat en geestig. Henk Top per dwong bewondering af voor zijn uitstekende voordracht van zijn teks ten, zijn sobere gebaar. Hij heeft heeft „het toontje te pakken, dat 'n amateur zeer zelden weet te vatten, een gemakkelijke en zelfbewuste toon, die de toeschouwer het gerust stellende gevoel geeft, dat de speler zeker is van zijn zaak. Hetzelfde geldt voor zijn kundige tegenspeler Aad van Leeuwen, die uitblinkt in kluchtige mimiek en parmantige ma nieren. Hij had een dankbare rol, maar liet daarvan ook geen woord onbenut. Het spel van de anderen paste zich hierbij goed aan. Leuk spel zagen wij van de negermeid in huize Nettleton, Codlles (Jeanette Smit) van de typiste op het kantoor Miss DE WERELDTENTOONSTELLING TE BRUSSEL 300.229 Mensen hebben zondag de Wereldtentoonstelling te Brussel be zocht. In het afgelopen weekeinde brachten in totaal 428.631 personen een bezoek aan de Expo. VERTEGENWOORDIGER PLEEGDE VOOR ƒ90.000,— OPLICHTING De 32-jarige vertegenwoordiger H. J. van B. te Den Haag, die vorige week is aangehouden omdat hij werd verdacht van oplichting blijkt tot nu toe meer dan 90.000,met zijn praktijken te hebben binnengehaald Hij leende van relaties geld met de belofte een hoge rente te zullen be talen. De oplichtingen pleegde hij in de jaren 1953 tot 1958. Wat lezers schrijven NOGMAALS TERA. Ik begrijp niet dat lezeres in de Leidse courant van Vrijdag zo boos is over dat grapje van die Studenten van de Tera. is dat nu werkelijk zo erg? Ik Hou zelf ook studenten en een van die heren die op die lijst staan op kamer gehad en ik kan u verzekeren dat het inkeurege Jongens zou want ik kan hem goed. en Waarom moogen de jonge heren geen grapjes maken. Ik ben al jaren lang Weduwe maar ik kan best te gen een grapje in het fatsoenlijke en ik weet nog zo net niet op het een grapje is. Ze hebben nu toch maar een zerieuze program van Aktie in gediend. Dit bewijst dat de die heren wel beginsels hebben, dus dat die le zeres ongelijk heeft. Wel Vind ik het gek dat de Tera betere filmen wil hebéen ik vindt ze altijd erg mooi. kan de Tera er ook ook niet voor zorgen dat het gas en licht goedko per word? hoogachtend juffrouw Binnenkamp (dit niet in de krant sie voe ple) Als het niet geplaatst ken worden krijg ik het dan terug. Noot redactie: Geachte juffrouw Binnenkamp. Eigenlijk hadden wij uw ingezonden stuk niet mogen plaatsen, omdat u geen adres opgeeft. Uw moederlijk gevoel ten aanzien van TERA is ech ter zo ontroerend, dat wij de hand over het hart gehaald hebben en u een plaatsje hebben gegeven in ons rubriekje. Ook is uw stijl heerlijk simpel, dat wij meenden daarin niet te moeten knoeien. Eén twijfel slechts is er in ons hart: er bestaat een tref fende overeenkomst tussen de ge niale eenvoud van het beginsel programma van „TERA" en de kin derlijke eenvoud van dit penne- vruchtje. Bent u wel de juffrouw Binnenkamp waarvoor u zich uitgeeft of leidt u een dubbel leven? Wilt u ons daar nog sens zekerheid over ge ven, sie voe plee? Sally Parker (Aty v. d. Drift) en Krome, de boekhouder (Kees Hos- man). Zij typeerden hun rollen aar dig. Een klucht heeft wat overdrij ving nodig, het gaat er maar om de toeschouwers eens lekker te laten lachen. Thomas J. Vanderholt, de advo caat, gaf er blijk van, dat hij zijn rol goed doordacht heeft; hij was de man op de achtergrond en moest dus ook een achtergrondfiguur blijven. Hij heeft dit ingezien. Tenslotte de „beide vrouwen" mrs. Nettleton en miss Florence Cole: zij hebben sinds hun vorige optreden in „het geheim van dokter Spencer" weer aan ervaring gewonnen. Zij kwamen meer los, hun rollen kwa men beter uit de verf. Als dankbare toneelleerlingen zullen zij ongetwij feld bij de volgende uitvoering nog losser en natuurlijker worden. Harry Schouten komt de grootste eer toe, omdat hfj dit aardige kas succes kundig geregisseerd heeft. Aan het slot van de voorstelling sprak de voorzitter van de Bijzon dere raad van de St. Vincentiusver- eniging, de heer E. A. M. Pley, een dankwoord tot de spelers, die nu al zeven jaar achtereen met succes ook financieel jaarlijks deze to neeluitvoering geven. Er waren bloe men voor de dames. Op uitnodiging van het bestuur woonden enige geestelijken uit Lei den en omgeving deze première bij. Onder hen waren de deken van Lei den en pastoor J. J. Looijaards uit Oegstgeest. Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift ge titeld ,Precisie-viscosimetrie van op lossingen van polysobutyleen in to lueen', de heer H. W. Zweegman, ge boren te Den Haag en wonende te Leiden. Geslaagd voor het doctoraal exa men Ned. Recht mej. M. C. van Vliet te Bussum en de heer J. A. van Arkel te Wassenaar; idem voor het candi daatsexamen Geneeskunde II mej. F S. J. Dantuma te Oegstgeest en de he ren J. B. v. d. Waal te Den Haag en H. L. Knook te Alphen a. d. Rijn: idem voor het Artsexamen mej. H. de Boer te Overveen, mej. Th. L. Jamin •te Voorburg, mej. A. Rot te Leiden en de heer J. A. Scholte te Den Haag Burgerlijke Stand Geboren: Ellen dr van A. Bus- traan en A. J. van der Woerd; Wijtze zn van J. J. Dijkstra en M. Hoekstra Eimert Jan Dirk zn van E. Brom mers en L. de Kleer; Sonja dr van W. Sjardin en A. C. Ranselaar; Mar- jolyn dr van H. Broer en A. van Noort; Gijsbertus zn van N. Keijzer en C. Barten; Annemarie dr van A. T. van Waveren en M. Jansen. Ondertrouwd: F. Hermans en C. J. Bossaert; D. Zwanziger en T. Har te- velt; T. P. J. Ober en H. C. Swets; J. L. Hees en E. T. M. Wijdeveld; J G. Luijten en G. H. M. de Wilde; G J. Keijzer en J. Mulder; G. Mojet en A. Wijnand; C. J. van Velzen en W. P. C. Schutte; W. Burgstede en D. H. Schalk; B de Leeuw en J. de Kemp. G. B. Zanini en M. Dekker; B. Devi- lee en I. van der Maas; J. Stol en C. M. Riebeek; D. G, Springer en R. Hermans. Overleden: L. T. van der Voort 64 jr man; M. P. J. Koster 3 dagen zoon. Geboren: Johanna dr van D. H. van Andel en W. van Beelen. Corne lia Johanna dr van J. G. de Haan en S van den Broek. Karei Jacobus Philippus zn van M F. Op de Cou! en E. Staffeleu. Elias Abraham Thomas zn van P. de Graaf en C. Hartevelt Wilhelmus zn van M. J. de Wit en C. A van Eijk. Jan Jalobus zn van C. Vrij en M. T. A. Heidweiller. Maiian- ne dr van S. J. de Geus en A Zirk- zee. Linda dr van A. de Jong en S. Boonstoppel. Overleden: A. van der Glas 79 jr, man. J. Helvenstein 90 jr weduwe v. L. Nolles. Gehuwd: A. van Riet en L. M. J. Wakka. „St Christoffel", Leiden aanhoorde Lezing door de heer T. Verstegen Te circa half negen vrijdagavond opende de voorzitter van de ver. van kath. vertegenwoordigers, handels reizigers etc. St. Christoffel, te Lei den, de heer L. van Leeuwen, een ledenvergadering, waarbij hij een speciaal woord van welkom richtte tot de spreker van de avond, de heer T. Versteegen, gemeente-ontvanger van Leiden en directeur van het kas beheer en credietwezen. Van de afdelingen Den Haag en Haarlem was een invitatie binnen gekomen om een gezamenlijke ver gadering te beleggen in juni a.s. Er waren voor- en tegenstanders en het bestuur zal deze zaak nader bezien. De gelederen werden weer versterkt met een nieuw lid, nl. de heer H. Dekkers te Voorhout. In een circulaire drong het hoofd bestuur nogmaals aan, actief te blij ven in het werven van nieuwe leden. De stand is nu 2925 leden en op de algemene vergadering op 17 mei a.s. hoopt men de 3000 bereikt te heb ben. In zijn 5 minuten overpeinzing vertelde pater Maarschalkerweerd ons over het leven hiernamaals. Hij weerlegde het gezegde door de volks mond, dat er nóg nooit iemand is 2 KON. VER. LITTERIS SA CRUM" heeft de naam één van de beste amateur-toneelverenigingen te zijn en dat zij die faam nog altijd waard is en haar roem nog geenszins heeft overleefd, heeft zij zaterdag avond opnieuw gedemonstreerd met een opvoering van het toneelspel van Charlotte Hastings „Bonaventura" in de Leidse Schouwburg. Eigenlijk zou het voluit „Zuster Mary Bonaventura" moeten heten, want om deze figuur draait het ge hele spel. Het stuk heeft enige jaren geleden op het repertorie van het be roepstoneel gestaan en van het gege ven is ook een film gemaakt, die eveneens in Leiden heeft gedraaid. Zoals men dus misschien weet, speelt de geschiedenis zich af in een kloos ter van Franse zusters in een Engels dorpje bij Norwich. Tijdens een 40 jaar muziekgenot Zaterdagavond 1.1. gaf het Rotter dams Philharmonisch Orkest z'n jubi leumconcert ter viering van het heu gelijk feit, dat dit voortreffelijk en semble 10 juni 1918 werd opgericht. Vele boeiende Symphonie- en popu laire concerten voor K. en O., jeugd- concerten voor de Maatschappij voor Toonkunst, met de instructieve toe lichtingen dankt Leiden aan de diri gent Eduard Flipse en de Rotterdam se Philharmonie. Aldus is onze stad ingeschakeld in de viering van dit ge denkwaardig gebeuren. Zo ongeveer was de gedachtengang van onze burgemeester, toen hij bij de huldiging (onmiddellijk voor de pauze) aangehoord door een overvol le gehoorzaal, het Rotterdams Orkest, de dirigent, en de aanwezige be stuursleden, gelukwenste. Na een bloemenhulde, nam de voorzitter van K. en 0„ de heer H. de Wilde, het woord. Anders geredigeerd waren de gevoelens, die hij namens de Leidse ingezetenen leden van K. en O. tot uiting bracht dezelfde; uitingen van dankbaarheid en waardering voor het sinds 1946 hier concerterende or kest met z'n énergieke dirigent. Namens de concertbezoekers van K. en O. werd de heer Huibrechtsen voorzitter van de vereniging tot in standhouding van het instrumenta rium een enveloppe met inhoud van 1000,aangeboden ten bate van het instrumentenfonds. Vooraf gaand aan deze huldiging werd op het sierlijk met bloemen en planten ge tooide orkestpodium een belangrijk programma uitgevoerd, dat aanving met Proloog en Epiloog van de mu ziek bij: Sophocles' „Electra" van Alphons Diepenbrock, uit diens 3e Scheppingsperiode. Als men op de stemmingen en ge voelselementen det, het evenwicht beschouwt tussen bezonkenheid en vervoering dan komt men onder de indruk van deze zeer persoonlijke kunst, waarin zovele geestelijke ele menten aanwezig zijn, en haar sen sitief schoon, het naar voren treden van het klankkarakter van de instru menten, haar vloeiend lijnenspel. Eensgezind heeft men gejuicht over zoveel mooie muziek, die zo uitste kend werd vertolkt door het orkest, en de dirigent, die zijn intenties met veel enthousiasme en toch zo rustig weet te realiseren. Algemeen toege juicht werd ook de Franse pianiste, Annie d'Arco. Een ware ovatie viel haar ten deel na haar glorieuze ver tolking van het 2e pianoconcert van Rachmaninoff, alom bekend werw, dat door de optredende pianisten altijd nog zeer gewaardeerd wordt. Virtuoos was haar groots spel, meeslepend zonder overdrevenheid, prachtig en volumineus van aanslag. Verzorgd, hoewel af en toe rijkelijk sterk, was de begeleiding, die het zeer toegewij de orkest heeft gegeven. Tot besluit werd de 5e Symphonie in e van Tschaïkowsky gesj>eeld en opnieuw viel er veel schoons te ho ren en te bewonderen. Het vakman schap van de dirigent, zijn concentra tie en expressieve macht, de beheer ste romantiek, de dramatische gela denheid leidden tot een prachtig ge heel. Het orkest speelde in topvorm. Geboeid door de inwerking van de expressieve, symphonie met haar triomfantelijk besluit gevoelde men zich warm en gelukkig. Geestdriftig applaus als dank en waardering. Op uitnodiging van het gemeentebestuur was er een receptie in de Burgerzaal /an het Stadhuis; waren de dirigent en het ganse orkest aanwezig, bovendien meerdere raads leden en genodigden. Jhr. Van Kin schot voerde hier het woord en na mens de gemeente Leiden bood hij opnieuw een geschenk van 1600,aan tot instandhouding van het Instrumentarium, dat door het bombardement van Rotterdam zoveel schade heeft geleden. Met een hartelijk dankwoord door de voorzitter van het orkestbestuur van de Rotterdamse Philharmonie werd de herdenking besloten. Als aandenken werd aan alle orkestleden een souvenir met inscriptie aangebo den. J. KORTMANN. BIOSCOPEN. De films in de week van 1825 april zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Gejaagd door de wind", 14 jaar. Lido: „De slavin van Pointe du Loup", 14 jaar. Luxor: „Sissi, keizerin en moe der", alle leeftijden. Trianon: Afgekeurd. Rex: „De held van Benghazi", 18 jaar. stormvloed vindt een inspecteur, die tezamen met een assistente een vrou welijke ter dood veroordeelde naai de gevangenis moet overbrengen, daar een tijdelijke toevlucht, doch door dat de toegangswegen door het water zijn afgesneden moeten zij er enige da gen blijven. In die tijd ziet zuster Ma ry Bonaventura kans om de waar heid aan het licht te brengen en de onschuld van de veroordeelde aan te tonen. Een aardig gegeven, door de schrijf ster rustig, maar nogal wijdlopig uit gewerkt llfegens de lengte ven het stuk en het karakter van „praatstuk" vraagt het heel wat van de spelers en bovenal van de vertolkster van de hoofdrol. Zij moet niet alleen de lief tallige takt en de aangeboren men senkennis van deze hoofdverpleegster in haar uitbeelding weten te leggen, ma-ar ook het bijna fanatieke door zettingsvermogen van de vrouw, die vecht voor wat zij als rechtvaardig ziet, en bovendien 'de scherpzinnig heid van een detective. Een combi natie van eigenschappen, welke men Co HagemanVerhagen met haar feilloze feeling in het toneer buiten gewoon knap weet te reproduceren. Haar komt het leeuwendeel toe van het succes, dat Litteris zaterdagavond behaald heeft en op de volgende da gen ongetwijfeld nog zal oogsten. Naast haar moeten wij direct noe men mevr. Truus Hogewindv. Oost r.ierssen, die de moeilijke rol van on schuldig veroordeelde met een geheel gamma van tegenstrijdige gevoels uitingen op meesterlijke wijze ver tolkt. Zowel in haar felle verbittering als in haar zich gewonnen geven aan de toewijding van de zuster trof zij telkens de juiste toets. Als „dritte im Bunde" valt de heer Bob Hageman te roemen die de figuur van de dokter in forse trekken op de planken zette, 'n enkele maal wat al te fors, hetgeen hij ongetwijfeld zelf gemerkt zal heb ben. Rondom deze drie hoofdfiguren be wegen zich een groot aantal neven figuren om de sfeer te schetsen. Mo gen wij omwille van de plaatsruimte volstaan met vast te leggen, dat zij allen in hun rol zeer wel voldeden? Een paar uitschietertjes waren het leuke rolletje van zuster Brent (Ti neke de Wit) de opgewekte keuken- zuster van mev. Rietsma—Klein Was- sink en de idiote knecht Willy van Wim Smitt. Maar laten we de verlei ding weerstaan om toch nog meer na men te noemen; het geheel was een gave voorstelling in zoals gewoon lijk fraai uitgevjerde décors. Aan het eind van de avond werden de dames allen in de bloemetjes ge zet, volkomen verdiend. teruggekomen om het ons te vertel len. Indien dit zo was had ons ge loof geen waarde. De pater merkte op, dat Christus op de eerste plaats is teruggekomen, terwijl ook de vele verschijningen van de H. Maagd en vele heiligen inderdaad het tegendeel bewijzen. Hij hoopte, dat de leden van St. Christoffel de gewraakte me ning nooit meer zouden vertolken. Na de pauze nam de heer T. Ver stegen het woord over een belang rijk onderwerp in onze dagen, nl. De maatschappelijke betekenis van het consumentencrediet. Spreker begon mede te delen, dat hij pl.m. 30 jaar geleden ook zijn brood verdiende als handelsreiziger. Als zodanig had hij reeds met cre- diet te maken en wel het zgn. Pro ductieve Crediet. Van dit crediet ge niet bijna iedere zakenman. Van groot belang is het Consumptieve Crediet waar de particulieren van gebruik maken, o.a. voor gebruiksgoederen als kleding, radio, woninginrichting, televisie etc. Spreker prefereert de Hollandse degelijkheid, wat betreft eerst sparen en dan kopen. Consump tief crediet komt op vijf verschil lende manieren tot het publiek en wel: door afbetalingshandel, betaal- zegelkassen, commerciële geldschie ters, volkscredietbanken en finan- cieringsbanken. Een commissie in 1953 ingesteld kwam tot de slotsom, dat afbe taling een zegen, maar ook een vloek kan worden. Om het laatste te voor komen heeft de regering diverse maatregelen getroffen en de afbe taling aan banden gelegd. Spreker ging vervolgens nog nader in op de verandering in de structuur vergeleken bij een 30 tot 40 jaar te rug. De middenstand heeft thans haar eigen Rijnlands financierings-insti- tuut. De geldschieterswet beoogt de woeker te bestrijden. Tegenwoordig geldt het gevaar voor overcredite ring waarbij dus een persoon bij meerdere leveranciers op afbetaling koopt. Ook hiervoor is men doende een regeling te treffen, hoewel dit niet eenvoudig zal zijn. Men onderscheidt drie soorten cre diet en wel: a. koopcrediet doorgaans een normaal geval en verstrekt aan een solide persoon; b. noodcrediet, waarbij een bepaalde noodzaak op de voorgrond treedt o.a. toewijzing van een huis; c. sociaal crediet, waarbij vaak de huiselijke omstandigheden een rol spelen. Een en ander verduidelijkte de heer Verstegen met voorvallen uit de praktijk. Het is vanzelfsprekend dat bij gro te gezinnen eerder financiële moei lijkheden optreden, aldus spreker, en hierbij heeft hij dan ook de meeste „klanten". De berekende rente verschilt ze ker 5 procent met de commerciële ondernemingen daar de gemeente de kas subsidie verleent. De terugbeta ling kan in alle discretie plaatsvinden en behoeft niet „en club" te gebeu ren. Ook met het menselijk opzicht is rekening gehouden. Met veel kennis van zaken trad de heer Verstegen de leden tegemoet en alle vragen wist hij op zeer duide lijke wijze uiteen te zetten. Spreker toonde zich ook dankbaar voor het aandachtig gehoor, maar dit was zijn betoog dan ook zeker waard. Agenda Leiden MAANDAG 21 APRIL Katholiek Vrouwengilde. „Pijnloze Bevalling". Lezing door dr R. Nie- mer, Vergulde Turk, 8 uur nam. „Club de Limetz". Bekendmaking reisplannen a.s. zomervacantie. Royal, 8 uur nam. De Natuurvriend. Ledenvergade ring. Steenschuur 6. 8 uur nam. „Koninginnedag". Inschrijving kin derepelen. Jongens 912 jaar. De Burcht, 4.30 uur nam. DINSDAG 22 APRIL „Angelicum", Italiaans Strijkorkest Stadsgehoorzaal 8 uur nam. R.K. Toneelvereniging „Vondel". Jaarvergadering. Leonardushuis, Haagweg, 8 uur nam. L.K. Kapperspatroonsbond. Vak technische avond. Zomerzorg, 7.45 u. nam. Oud-studenten. Toneelopvoering. Schouwburg, 8 uur nam. St. Eloy-Adviesavond. Geb. Chr. S j. Belangen. Half achthalf negen. Kon. Ned. Nat.-Hist. Vereniging. Bijeenkomst. Nat. laboratorium, Non nensteeg 8 uur nam. „Koninginnedag". Inschrijving kin derspelen Meisjes 912 jaar. De Bu cht 4.30 uur nam. R.K. E.H.B.O afd. Leiden. Begin nerscursus. R.K. Lyceum, Marien- poelstraat. 8 uur nam. DONDERDAG 24 APRIL Verbond voor Veilig Verkeer. Uit reiking diploma's bromfietsers. Gul den Vlies, 8 uur nam. De avond- en nachtdienst van ue apotheken te Leiden: Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406. Te Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest Wilhelminapark 8, tel. 26274. j/t V A O -lXM\,(L Sedert het vertrek van ds P. J. J. Monster naar Gouda heersen er in de Hervormde Gemeente van Katwijk aan Zee ernstige moeilijkheden. De kerkeraad heeft kortgeleden een predikant van de herv. geref. richting (ds J. W. Bruyn te Harder wijk) in deze vacature beroepen, maar de afdeling van de Geref. Bond was in de keuze van de beroepen predikant niet gekend en verzette zich er daarom tegen, terwijl de kerkvoogdij aan ds De Bruyn be richtte, dat, als hij zou komen, zij zijn traktement niet zou kunnen beta len. terwijl zij hem, als hij de ge meente zou komen bezoeken ter kennismaking, ook niet kon ontvan gen De centrale kerkeraad heeft de provinciale commissie voor bezwa ren en geschillen en de visiatoren- generaal van de loop van zaken op de hoogte gebracht en aan de ge meente een kanselboodschap doen uitgaan. Naar wij vernemen heeft de com missie voor het opdicht uit de pro vinciale kerkvergadering van Zuid- Holland thans besloten vijf kerk voogden en negen notabelen tg Kat wijk aan Zee voorlopig uit te sluiten van de deelneming van het H. Avondmaal en van het verrichten van kerkelijke handelingen krach- NAAR WILLIBRORDUS' GRAF TE ECHTERNACH Voor de zevende maal zal de Ver eniging tot samenstelling van Neder landse Bedevaarten, welke vereni ging onder geestelijke leiding staat van de Aar bisschop van Utrecht, mgr dr J. B. Alfrink, en van de bis schoppen van Roermond en Gronin gen, een bedevaart maken naar het graf van de Apostel van Nederland, St Willibrordus. Een artikel in „Sur- sum Corda" van deze week doet het voorkomen, alsof men zich voor het deelnemen aan deze zevende Neder landse bedevaart alleen kan opgeven aan het bureau van de V.N.B., post bus 273, te Den Bosch. (Tel. K 4100— 5982). Naar wij vernemen, bestaat er ook de mogelijkheid, zich aan te mel den bij pastoor J. J. C. M. Looyaards, r.k. pastorie te Oegstgeest en'bij de heer A. Schlatmann, Juffermansstraat 17, eveneens te Oegstgeest. Men krijgt dan alle gegeven thuisgestuurd. De reis zou ondernomen worden vanuit Den Bosch, Maastricht en enkele an dere grote plaatsen. Het ligt nu in de bedoeling van pastoor Looyaards. de promotor van de V.N.B. voor Leiden en omgeving, om bij voldoende deel name, ook een bus vanuit de Sleutel stad te laten vertrekken, hetgeen de aantrekkelijkheid van de bedetocht slechts kan vergroten. Geeft Memisa meer steun! Het begrip voor het belang en de moeilijkheden van de Medische Mis sie Actie (Memisa) is onder de Leid se gelovigen aan het vervagen, blij kens nevenstaand overzichtje van de tens hun functie (en aangaande één hunner ook krachtens zijn ambt van ouderling) zolang de kerk geen eind oordeel heeft uitgesproken, terzake van zeer ernstige bezwaren, welke zijn gerezen tegen de wijze, waarop zij hun functie vervullen. Deze bezwaren bestaan in het verstoren van de orde, in het leven en werken der Kerk. Met nadruk wijst de commissie er op, dat hier niet van een tuchtmiddel sprake is, doch voorlopig slechts van een maat regel om meer wanordelijkheden te voorkomen. De commissie zal zo spoedig mogelijk deze zaak in be handeling nemen naar de bepalingen voor het kerkelijk opzicht. Wat de notabelen betreft heeft men daarbij t.a.v. een hunner, de heer A. Pronk een vergissing gemaakt. Daarom zijn reeds stappen gedaan om de maat regel ten opzichte van de heer Pronk in te trekken, terwijl de centrale kerkeraad openlijk zijn leedwezen betuigd heeft dat dit gebeurd is. De uitgesloten kerkvoogden zijn de he ren D. J. Kleen, H. Parlevliet, N. J. van Duyvenboden, J. van der Plas en P. van Rijn en de notabelen de heren C. van de Rhee. H. P. Bloot, G. van Diggelen, M. Kuyt, A. V. v. d. Oever, Jac. van der Plas J. Tuu- heeft namen b. en w. het maken van H. Petrus 1956 ƒ151,—, 1957 250.50, 1958 ƒ178,-; H. Lodewijk 1956 /2.27, 1958 128.75: H. Leornar- dus 1956 127,—, 1958 ƒ91,—; O. L. Vrouw Onbevl. Ontvangen 1956 152,60. 1957 ƒ225,—. 1958 f 72.35; L. Vrouw Hemelvaart en St. Jozef 1957 ƒ207,20; „Verbum Dei" 1957 ƒ8,15. Totaal resp. 1956 ƒ432.87, 1957 f 690,85, 1958 ƒ410,10. De volgorde is volgens de hoogste opbrengst in 1958. Filterbronnen voor Duinwater- Maatschappij gegund De N.V. Leidse Duinwatermaat schappij, alhier, heeft het maken van 15 gewapend-betonnen filterbronnen onderhands opgedragen aan de firma H. J. van Eigen en Zonen alhier. Rioleringswerken benoorden Ti- morstraat en Ringkade gegund De direkteur van gemeentewerken morstraat en de Ringkade gegund aan de firma A. B. de Later te Vcnlo voor ƒ127.700,—. Kind viel van dak In zijn ouderlijke woning aan de Haarlemmerstraat is zaterdagmorgen de 8 jaar oude Gerrit Leuverink van een 3-meter hoog plat gevallen. Met een schedelbasisfractuur werd het kind door de E.H.D. naar een zieken huis vervoerd. De toestand van de jongen is nog steeds zorgwekkend. Povere bult In het afgelopen weekeinde is in gebroken in een kunstgieterij aan de Uiterste gracht. De inbrekers forceer den de toegangsdeur tot het terrein van het bedrijf cn de deur naar het kantoor. Hier wordt een portemon- naie met enig kleingeld vermist. Opbrengst collecte De collecte ten bate van de uit zending van kinderen naar Gezond heidskolonies, welke zaterdag j.l. ge houden is (te Leiden) heeft 1904,51 opgebracht. De Raad voor Kinderuit zending is zeer erkentelijk voor dit resultaat. „BESLISSEN OVER EENS ANDERS VRIJHEID". Het strafrechtelijk en criminologisch instituut aan de rijksuniversiteit te Leiden zal een lezingenserie houden over het onderwerp ..Beslissen over eens anders vrijheid". Op 2 april zal mr. A. A. L. F. van Dullemen. oud-procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam, spre ken over het onderwerp, cp 2 mei prof. mr. W. L. C. van Hattum, rech ter in de arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage, en op 9 mei de heer C. A. Arnoldus, oud-hoofd-directeur der gevangenissen te Scheveningen. De lezingen zullen gehouden worden in de filmzaal van de Rijksuniversi teit. renhout en ouderling G. Vooys. rioleringswerken benoorden de Ti- tering. Marktberichten ROTTERDAM, 21 april Vee. - Aan voer 2159 stuks vee. 1244 vette koeien. 915 vette varkens Pryzen: koeien le kw. 3.00—3.35: 2e kw. 2.70—8 95 3e kw. 2.502.65; 'arkens 1.73 1.71—1.69. Handel: koeien aanvoer korter, handel stroef, prijzen 1ste kwaliteit onveranderd, 2de en 3de kwal. niet geheel prijshoudend, pri ma's boven notering- varkens aan voer groter, handel tamelijk, dalen de prijzen, enkele prima's boven no-

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3