Het sprekende testament Sikkens' Lakfabrieken keren hoger dividend uit Bidault mag het nu proberen Scherp Bondsvergadering ,St. Deusdedit' geopend Enorme deelname aan het bloembollen-danstoernooi PiusX-kerk in Alphen aan den Rijn ingewijd Zonnige eerste Bollenzondag" MAANDAG 21 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Vertrouwen in de toekomst Sikkens Lakfabrieken n.v. te Sas- senheim heeft blijkens het verslag over 1957 een voordelig saldo exploi tatie-rekening behaald van 2.001.144 (v.j. 2.228.949). Na afschrijvingen ad ƒ360.676 (ƒ324.347) en ontvangen di vidend uit deelnemingen, herwaarde ring deelnemingen en bijzondere ba ten ad 332.370 (ƒ289.046) resteert een winst vóór aftrek van belastingen van ƒ1.972.838 (ƒ2.193.648). Belas tingen en dotatie algemene reserve vergen ƒ1.035.838 1.318.648). Hier na is een saldowinst beschikbaar van ƒ937.000 (ƒ875.000). Hieruit wordt voorgesteld een dividend van 10 iu contanten en 20 in aandelen ten laste van de agio reserve (v.j. 6 in contanten en 20 In aandelen). Het geplaatste kapitaal wordt hiermede verhoogd van 2.613.600 tot 3.136.300 Aan de buitengewone reserve wordt gedoteerd ƒ474.060 552.795). De uitbreiding van het bedrijf in 1957 heeft niet alleen een kwalita- George Bidault, lid van de Franse re publikeinse volkspartij (katholiek), is zondag aangezocht als kabinetsfor mateur. Dit is president Coty's eerste belangrijke stap voor de vorming van een nieuwe regering sedert vijf dagen geleden Gaillards kabinet viel. Bidault (58 jaar) is een van de lei dende figuren uit de Franse nationale vergadering, die sterk gekant zijn te gen de door Gaillard goedgekeurde politiek van de Brits-Amerikaanse commissie van goede diensten in het geschil met Tunesie. Bidault is twee keer premier geweest en zeven maal minister van buitenlandse zaken na Franksrijks bevrijding in 1944. Zigeunerkoningin zeer ernstig ziek Door geheel Europa heeft zich het nieuws verspreid dat de koningin der zigeuners ernstig ziek ligt in het klei ne ziekenhuis van Lendinara, een stadje bij Rovigo in de Po vallei in Italië. Meer dan duizend zigeuners zijn reeds in Rovigo aangekomen uit ver schillende delen van Italië. Men ver wacht, dat er spoedig nog driedui zend meer zullen komen uit de Bal kan, Frankrijk, Spanje en zelfs uit Engeland. De burgemeester heeft om politieversterking gevraagd. De ze Jee koningin is Mimi Rossetti, geboren in Bilbao (Spanje) uit Hon gaarse ouders. Zij is lussen de 60 en 8o jaar oud. Niemand weet hoe oud zij precies is. Als de koningin gaat sterven, zal zij uit het ziekenhuis worden ge haald om te midden van haar volk de laatste adem uit te blazen. New Yorkse Jeugd terroriseerde in een trein Een vijftigtal opgeschoten jongens, die zondag naar een vermaakscen trum op Coney Island> waren geweest, hebben in dz New' Yorkse onder grondse reizigers gemolesteerd en drie jongens neergestoken. Het waren leden van de drie be ruchte gangs, de „Bisschoppen", de „Aalmoezeniers" en de „Elminos", die al maanden lang een heftige ter reur uitoefenen in Brooklyn. Een van de gewonde jongens i^ er erg aan toe. Hij kreeg een steek met een mes in zijn buik. Geen van de reizigers dorst blijk baar de politie te waarschuwen, hoe wel er acht stations waren tussen de plaats waar de bendeleden waren in gestapt en het station waar zij uit stapten. De politie is er niettemin in ge slaagd 44 bendeleden te arresteren. POTLOOD en GEEST No. 507. Horizontaal: 1. kasteel, 3. uurwerk, 5. familielid, 7. waterlelie, 9. voorzetsel, 11. onderrichten, 13. haal, trek, 15. kippenloop, 16. rund, 18. gravure, 20. smalle vaargeul, 22. telwoord, 23. niet begroeid, 24. weef sel. Verticaal: 1. vloeibaar voedsel, 2. doortochtgeld, 3. deel van een huis, 4. kloof, 6. stronkje. 7. behaard hoofd deksel, 8. leerrede, 10. bolrond vruchtje (spreektaal). 12. boomloot, 14. stoere vent, 16. kruipend dier, 17. buitenhaven, 19. soort gebakje, 21. nauw. Oplossing morgenavond. tieve verbetering van het aantal hoofdproducten mogelijk gemaakt, maar tevens een kwantitatieve stij ging opgevangen. De bestedingsbe perking was indirect voelbaar, door dat de verfbehoefte van enkele gro te afnemers afnam. Toch hebben de verfproduktiebedrijven in de Sik- kens-groep een omzetvermeerdering kunnen bereiken van bijna 12 pro cent. De winst was vóór belastingen hoger dan in 1956, maar in procen ten van de omzet door kostenstijgin gen ongeveer gelijk. De ontwikkeling van de export is boven verwachting geweest. Nieuwe afzetgebieden zijn aangeboord en in enkele landen o.a. België zijn jarenlange pogingen op enkele spe- ciaalgebieden met succes bekroond. De grondstoffenproduktiebedrijven hebben door een verdere technische ontwikkeling zowel in binnen- als buitenland hun positie versterkt. Oók deze exporteren naar een zeer groot aantal landen. De omstandigheden in aanmerking genomen, is de directie over 1957 te vreden. Daar de verffabrikant te veel afhangt van de activiteiten in andere bedrijfstakken, acht zij het niet mo gelijk een verantwoorde prognose voor het lopende jaar te geven. Niet temin werd met voldoening geconsta teerd dat de verkoopcijfers in de eer ste maanden van 1958 hoger liggen dan in 1957. Op grond hiervan meent men vertrouwen in de toekomst te mogen hebben. Doordat de buitenlandse verfindus trie zich ook tot een zeer hoge stan daard ontwikkeld heeft, is de con currentie op de wereldmarkt nu veel scherper en het zal veel inspanning vergen om de Nederlandse positie te handhaven. Momenteel ligt het zwaartepunt van de export in de West-Europese landen. De bewerking van Azië en Afrika is enkele jaren geleden ter hand genomen. In deze gebieden be treft de vraag in hoofdzaak nog goed kope massaprodukten, maar de laat- (50) tlopkiktxn trX ste tijd is een verschuiving naar het betere produkt merkbaar. Politieke verrassingen voorbehouden, denkt de directie hier een goede markt te kun nen opbouwen. Men heeft vertrouwen in een verdere gunstige ontwikkeling van de export, waartoe de Euromarkt en de vrije handelszone in positieve zin kunnen bijdragen. Voor de uitvoering van de werk classificatie in de landbouw komt dit jaar niet 16 miljoen, maar tien mil joen gulden beschikbaar, heeft d< voorzitter van de Katholieke Land arbeidersbond „St. Deusdedit", tl< heer C. J. van der Ploeg, vanmiddag op de bondsraadsvergadering Zwolle in zijn openingswoord mede gedeeld. De heer Van der Ploeg heeft ditj zaterdagmiddag vernomen van d€ - voorzitter van het college van rijks bemiddelaars. Tot zijn teleurstelling, zeide hij, want toen bekend werd dat de meerkosten, die voor het voorstel van het landbouwschap waren ge raamd op 32.000.000.tot 18.7 miljoen gulden konden worden terug gebracht, hoopte men aanvankelijk dat dus dit jaar meer dan de helft van de plannen konden worden uit- Burgemeester .van Lisse reikte in de Engel de prijzen uit taak een Engelse wals, de Boston Two-step, een Tango en de Rumba zo goed mogelijk ten uitvoer te bren gen. Het was werkelijk een genoe gen deze paren bezig te zien. En vooral koppel 87, gevormd door het paar van Piere oogstte menigmaal een daverend applaus. Uiteindelijk werd het team bestaande uit de pa ren Schouten, Overdijk en Prins en het team bestaande uit de paren Van Hameren, G. Castelein en Bunning aangewezen, om aan de finale deel te nemen. Inmiddels was het reeds kwart voor 5 geworden. Toen kwam ook burgemeester De Graaff van Lisse een kijkje bij het dansen nemen. Burgemeester De Graaff nl. was uitgenodigd om de prijzen uit te rei ken. De heer W. Duineveld verwel komde. de burgemeester en was blij, dat hij de finale nog kon bijwonen, alvorens hij de prijzen mocht uit reiken. Alvorens men echter tot de finale overging werd het programma even onderbroken voor een demonstratie. Een groep van ac"ht jongelui uit Lisse en acht studenten uit Leiden demon streerden in avondtoilet „De Quadril le des Lanciers". Dit is een oude hof dans, welke zich tot in onze tijd heeft kunnen handhaven. Deze dans be staat uit 5 figuren, welke in een vierkant gedanst worden. De namen van deze figuren zijn: Les Tiroirs, Les Lignes, Les Moulinet6, Les Visi tes en Les Lanciers. Hare Majesteit onze Koningin danste, nauwelijks 'n maand geleden, op het koperen brui loftsfeest van de burgemeester van Utrecht met vreugde „De Quadrille des Lanciers". Deze jongelui oogstten een daverend applaus voor deze dans. Vooral van de nog zeer jonge deel nemers uit Lisse was dit een goede prestatie. Als dank voor deze demon stratie werd de dames een ruikertje narcissen aangeboden. Intussen was ook de districtsleider van de L.T.J. bisdom Haarlem, de heer A. van Moorsel, binnengeko men, die door de heer Duineveld werd verwelkomd. Hierna ging men dan over tot de finale. Iedere groep moest één serie dansen. Om by het begin te beginnen, aldus de heer Duineveld, moesten de teams van de beginners het eerst op de planken verschijnen. De juryleden, die toch al zo'n zware middag achter de rug hadden, konden uiteindelijk met een minimaal verschilhet team van de K.A.J. uit de Engel, een van de or ganiserende verenigingen, als over winnaar uitroepen. Bij de gevorderden was het het zelfde, met een minimaal verschil veroverde het team van de Instuif uit Sassenheim de eerste plaats. Bij de vergevorderden viel deze eer te beurt aan een Leidse groep, bestaande uit de paren Schouten, Overdijk en Prins. Hiermede was dus de grote strijd gestreden. Daar een van de juryleden zeer snel weg moest en de prijsuitreiking helaas niet kon bijwonen, dankte de heer Duineveld de jury-leden voor de prettige samenwerking. Aan de hand van de cijfers blijkt wel, dat zij het niet gemakkelijk hadden gehad. Hij hoopte hen het Zondagmiddag organiseerde de K.A.J.V.K.A.J., L.T.J. en L.T.M. een bloembollendanstoernooi in het Verenigingsgebouw „Beekbrug" Lisse. Aan dit toernooi werd deel genomen door 132 jongelui, zijnde 66 paren, onderverdeeld in 22 teams. Er werd in teamverband van drie paren gestreden. Deze teams kwamen o.a. uit K.A.J. en V.K.A.J. uit Hillegom, Noordwijkerhout, Lisse en Leiden; L.T.J. en L.T.M. uit Sassenheim, Lis se, Noordwijkerhout, en Hillegom, Instuiven uit Sassenheim en Noord wijkerhout; vrije groepen uit Oegst- geest, Warmond, Voorschoten en Lei den; Studentengroep van kath. Leid se studenten. Om 1 uur verwelkomde de heer W. Duineveld, als voorzitter van het or ganiserend comité, de aanwezigen, doch in het bijzonder pastoor Bot telier, die uitgenodigd was dit toer nooi te openen. Pastoor Bottelier vond het een eer dat deze opening hem te beurt was gevallen, temeer daar dit een unieke gebeurtenis in deze streek is. Vorig jaar werd tijdens een vergadering het plan geopperd een danstoernooi te organiseren. Hij had echter nooit durven denken, dat het tot zo'n resul taat zou kunnen kom^n en dat reeds de eerste maal door i >'n groot aan tal paren werd deelgenomen. Vooral de heer W. Duineveld heeft hiervoor veel vrije uurtjes opgeofferd, doch thans ziet hij zijn moeite getroost. Pastoor Bottelier was persoonlijk overtuigd van de estetische beteke nis van het dansen. In de wereld wordt veel gedansd, maar lang niet altijd beschaafd. Vooral daarom was hij blij dat hij vanmiddag kon ge nieten van beschaafde dansen. Met deze woorden verklaarde pastoor Bottelier dit toernooi voor geopend. Na deze openingswoorden werd de heer Castelein als algehele leider van dit toernooi voorgesteld, die op zijn beurt de jury-leden, bestaande uit de heren J. Koot uit Lisse als voor zitter, Ko Sandman uit Amsterdam en Leonard van Bommel uit Hilver sum voorstelde. Als eerste strijders kwamen de be ginners op de planken. De toernooi- dansen voor deze deelnemers be stonden uit een Engelse wals, Bern- hard-wals en een Quick-step. De jury had een zware taak, alvorens zij het team van de K.A.J. uit de Engel en het team van de K.A.J.- L.T.M. uit Lisse in de finales kon plaatsen. Hierna waren de gevorderden aan ae beurt. De toeri.oajdanscn, die voor hen werden uitgeschreven, beston den uit een Engelse wals, Veleta, Tango en Quick-step. Dank zij de jury, maar ook dank zij het tel- comité, bestaande uit de dames Cock d. Zon, Cock Wijsman en Gerrie Verhaar, werd al spoedig bekend dat het team no. 1 van de Instuif uit Sassenheim en het team no. 1 van de Vrije groepen aan de finale moch ten deelnemen. De vergevorderde teams hadden tot gevoerd. De regering heeft echter haar besluit om het voorstel in twee étappes uit te voeren, elk voor 50 procent, gehandhaafd. Ten aanzien van de zuivelsituatie, stelde de voorzitter dat men inder daad niet kan ontkennen dat het er slecht mee voorstaat, maar, zeide hij, men zou tevens de vraag kunnen stellen of het bedrijfsleven wel alles heeft gedaan om de afzetpositie van zuivelprodukten te verbeteren. Per soonlijk was de heer Van der Ploeg van mening dat niet alles is gedaan om de afzet van zuivelprodukten zo groot en zo voordelig mogelijk te doen zijn. Het verzet tegen de vier kante kaas noemde hij daarvan een symptoom. Tenslotte drong de voorzitter aan op spoed met de uitvoering van de werkclassificatie in de tuinbouw. Het rapport hiervoor dateert van 1951, zeide hij en wanneer de tuinbouw achter blijft bij het Nederlandse be drijfsleven op het punt van werk classificatie, is het niet mogelijk in deze bedrijfstak een verantwoord loonbeleid te voeren. Voorts zouden dan de loonverhoudingen op het plat teland ernstig verstoord worden, in het bijzonder in de gebieden waar de lonen in de land- en tuinbouw steeds zoveel mogelijk op elkaar zijn afge stemd en tenslotte is thans het loon van de tuinarbeiders volgens de voorzitter op zich genomen, te laag. Zondag 20 april 1958 is voor de Al- phense katholieken, een vreugdevolle dag van historische betekenis gewor den door de plechtige inwijding van de nieuwe houten noodkerk als mid delpunt van de nieuwe parochie te, Alphen aan den Rijn. De bisschop van Rotterdam heeft het noordelijk deel van Alphen aap den Rijn afgescheiden van het ouaé, dekenale parochie van de H. Boni- facius en de grens van de nieuwe pa rochie doen begrenzen door de lijn die bepaald wordt door de ligging van de Koningin Julianabrug in het zuiden, door de Kromme Aar en de Aar in het oosten en de grens met de parochie van St. Michaël aan het Zwaantje wat het westen betreft. Het aantal parochianen in dit ge bied bedraagt momenteel vier hon derd. volgend jaar, wanneer deze grote strijd opnieuw zal worden gestreden, terug te zien. Na deze dankwoorden werd de juryleden een grote ruiker narcissen aangeboden, opdat zij ook hun vrouwen iets konden aanbieden. Hierna kreeg de burgemeester van Lisse, mr. De Graaff, het woord voor de uitreiking der prijzen. De burgemeester complimenteerde de prima leiding, in het bijzonder de heer Evert Castelein. Ook hij weet, dat wanneer de leiding in han den i9 van de heer Castelein, deze in goede handen is. Het speet hem echter dat hij geen prijs kon uit reiken aan de beste koppel van de dag, nl. het paar v. Piere. De kop- s Van de Linden en Beurne nl. waren afgevallen die samen met de koppel Piere een team moesten vor men, zodat het beste koppel van de dag niet in de teamprijzen kon wor den opgenomen. Na deze woorden overhandigde de burgemeester een wisselbeker aan de winnende teams alsmede aan iedere deelnemer een blijvende her innering, een zilveren lepeltje met inscriptie. Vermeldenswaard is zeer zeker, dat het winnende team van de beginners werd gevormd door de gebr. Rewijk met dame uit de Engel. Na deze prijsuitreiking dankte de heer Duineveld de aanwezigen voor de getoonde belangstelling. Doch in het bijzonder dankte hij de heer Cas telein voor diens voortreffelijke lei ding. Hij hoopte hen het volgend jaar allen weer terug te zien. Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Maandag 21 April 1858. Parijs. De bekende leeuwen- dooder Gérard begeeft zich eerstdaags weder naar Algerië, vergezeld door eenige Russische officieren, die aan zijne onder neming willen deelnemen. De zer dagen werd door deze offi cieren aan den onverschrokken jager een feestmaal aangeboden, na welks afloop een der gasten een panther in de zaal bragt, die zoo tam was dat men er mede kon spelen als met eene kat. tt De voorspellingen, dat zondag 20 april de eerste bollenzondag van 1958 zou worden, zijn glansrijk uitgeko men. Het is vooral in de namiddag bijzonder druk geweest in de bollen streek, waar het verkeer zo nu en dan wel leek op een worststoppeVij. De velden met bloeiende narcissen trokken bijzonder veel belangstelling en tot veler vreugd zijn thans ook de hyacinten zover ontloken, dat de eerste geuren met de zachte lente wind van de velden komen. Op „Keu kenhof" zijn gisteren ruim 25.000 be zoekers geweest, die behalve per fiets en bromfiets in groten getale per auto kwamen. Alleen op de perkeer- terreinen stonden al 4.000 wagens en 150 autobussen. Het ligt in de lijn der verwachtingen dat nu spoedig ook de vroege tulpen de velden zul len kleuren naast de tulipa's, die over het algemeen reeds in volle bloei staan Het zogenaamde „kleine goed", crocussen e.d., is praktisch uitgebloeid. Deken Paap werd bij de inwijding van de kerk geassisteerd door de ka pelaans M. J. A. Huiberts en C. J. Heijnen alsmede door de herder van de nieuwe parochie, pastoor Ant. Groen. Een schola cantoriüm zong de li turgische gezangen. Nadat de deken het kerkgebouw aan de buitenzijde met wijwater had besprenkeld begai hij zich, gevolgd door zijn assistenten, de misdienaars, de schola cantorum naar het hoogal taar en werd de litanie van alle hei ligen gezongen. Ondertussen vulden de gelovigen de kerk in zo groot aantal, dat velen met een staanplaats genoegen moesten nemen. Tot slot smeekte de deken Gods genade af over de nieuwe kerk als plaats van gebed, opdat allen die hierin Gods naam zullen aanroepen, de hulp van Zijn erbarming mogen ondervinden. Mededelingen. Pastoor A. Groen heeft vervolgens enkele mededelingen gedaan betref fende de grondslagen van de nieuwe parochie, een mededeling die ook in de dekenale parochiekerk waren ge geven. De sterke uitbreiding van de gemeente Alphen aan den Rijn is voor de bisschop aanleiding geworden om een nieuwe parochie te doen stichten. Voorts deelde spr. mee, dat de noodkerk, die toegewijd is aan de II. Paus Pius X door de bisschop ver- heven is tot parochiekerk en dat als herder van de nieuwe parochie is aangesteld de zeereerw. heer Ant. Groen. Pastoor Groen maakte de begren zing van de nieuwe parochie bekend en deelde mede, dat de bisschop voor de eerste keer rechtstreeks tot leden van het kerkbestuur heeft benoemd de heren H. J. Grimbergen, H. E. Groenendijk, P. J. Heemskerk en A. H. C. van Wersch, die tevens de bouwcommissie uitmaken. Voorzitter van dit college is pastoor Groen. Een en ander met ingang van 24 april. De H. Mis is om 7.36 uur des mor gens waarvóór om 7 en 7.15 uur de H. Communie wordt uitgereikt, ter wijl men ook tijdens de H. Mis kan communiceren. Na deze mededelingen heeft deken Paap een stille H. Mis opgedragen, de eerste in deze kerk. De deken hield een korte toespraak waarin hij de tekst van het Evangelie in toepassing bracht op de nieuwe kerk, waarin de gelovigen samen met Christus offeren en waarin de geloofs waarheid geloofswerkelijkheid wordt. De parochie heeft een herder, maar eigenlijk zijn alle gelovigen herder. Ieder van hen heeft de taak herder, mede-menselijk, goed en liefdevol voor een ander te zijn op zijn eigen plaats in zijn dagelijks leven. En de kracht voor ons herderschap putten wij hier in dit gebouw. Spr. verklaarde nader de beteke nis van Gods woorden: „Ik ken de mijnen en de mijnen kennen Mij". Dit betekent, dat er een nauwe relatie be staat van God met de mensen. Alle gelovigen vormen tezamen het my stieke Lichaam van Christus, de Kerk waarvan Hij het hoofd en wij de lede maten zijn. De deken besloot met de wens, dat de gemeenschapszin in deze parochie moge leven op voorspraak van Pius X aan wie de parochie is toegewijd en wiens devies was dat alle mensen tot God moge komen en dat het worde één herder en één kudde. GOED AFGELOPEN Zaterdagmiddag om half vijf ruk te de brandweer uit met spuit, lad derwagen en manschapenwagen voor 'n begin van brand in de achterka mer van perc. Kamerling Onneslaan 20. Het pleit was echter spoedig be slecht en de spuit kon, zonder dienst gedaan te hebben weer vertrekken. De bewoners hadden zeil: het vuur geblust. Gelukkig bleef een en ander beperkt tot geringe schade en een vuile boel. Ingez. door Mieke Boerman, Hugo de Vriesstraat 69, Leiden. EEN LIEFDEVOLLE PLEEGMOEDER Wie met de eerstvolgende zondag een fietstochtje gaat maken langs de Vlietweg te Zoeterwoude, kan in het polderland bij C. v. d. Horst. Vlietweg 13, een geit zien lopen met een schapenlam. En als het een hond belieft om even te komen kij ken, dan probeert de geit hem zo ver mogelijk van het lammetje ver wijderd te houden, uit vrees dat de hond het kwaad zal doen. Ingez. door Annie v. Leeuwen Zuidbuurt 50, Zoeterwoude. De prijswinnende dansers en danseres sen van het bloemen- bollendanstoernooi te Lisse.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2