S)e Ê^icbeSouYont Hofbal was minder hoffelijk dan men verwacht had Amerika ontwerpt plan voor staking van de kernproeven Het balboekje van Brussel Zal er een topgesprek komen? Goede inspectie is mogelijk Grote drukte op EXPO Tito herkozen Het Hofbal in de G'azenzial van Paleis Laken Het sprookje vond nog geen gelukkig slot Nieuwsgierigen belemmerden bewegingen van de koning weer: KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 21 APRIL 1958 49ste JAARGANG No. 14390 Directeur: C. M v HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f7.50 p kwart. Franco p.p. f 8.Advert.: 17 ct p. mjn. Telefoontjes f 1.50 Amerikaanse functionarissen wer ken aan een nieuwe plan om rond 1 januari a.s. door een overeenkomst met Rusland een einde te maken aan de kernproeven. Het is de bedoeling het plan na geallieerd overleg zo mogelijk nog voor te leggen aan een eventuele topconferentie. Indien het verbod van de kernproe ven na een of twee jaren moet wor den ingetrokken, zouden de atoom- mogendheden zich moeten verplich ten, dat eventuele verdere proeven seen radio-actief gevaar zullen ople veren. Dit zou het gemakkelijkst be reikt kunnen worden door de kern ontploffingen ondergronds te doen plaats hebben. Het nieuwe Amerikaanse plan gaat uit van de veronderstelling dat de Ver. Staten en hun bondgenoten te gen 1 januari genoeg zullen weten van de resultaten van de proeven in Vraagstuk territoriale wateren niet opgelost De conferentie over het zeerecht in Genève is er na acht weken van be sprekingen niet in geslaagd voor het vraagstuk van de territoriale wateren een oplossing te vinden. De eerste commissie van de conferentie, die zich met dit vraagstuk heeft bezig gehouden heeft zaterdag in dertig stemmingen voor geen van de voor stellen een meerderheid kunnen be reiken. Het dichtst bü aanvaarding is nog geweest een gecombineerd voorstel van India en Mexico om elke staat de vrijheid te geven de territoriale wateren tot twaalf mijl uit te brei den. Hierbij staakten de stemmen. Benoeming Bisdom Rotterdam Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft met ingang van 24 april 1958 een nieuwe parochie te Alphen aan den Rijn opgericht onder de titel „Heilige Pius X". Tot eer ste pastoor aldaar is benoemd, de zeereerw. heer A. Groen, die reeds bouwpastoor was aldaar. De bisschop heeft voorts benoemd tot kapelaan te Delf t (H. Hippoly- tus) de weleerw. heer J. H. Sanberg; bare) de weleerw. heer J. M. Rood bol; tot kapelaan te 's-Gravenhage (Allerh. Sacrament) de weloerw. heer W. G. H. Kamerbeek, die ka pelaan was te Noordwijk (H. Jeroen). Benoemingen Bisdom Haarlem Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, heeft benoemd tot: kapelaan te Amsterdam (H. Bo- nifacius) de weleerw. heer J. A. I. Wesseling; tot kapelaan te Heemste de (H. Bavo) de weleerw. heer F. P. G. Jansen; tot kapelaan te Wor- merveer de weleerw. heer N. Reus. de Grote Oceaan, zodat zij definitief kunnen zeggen, of zij bereid zijn tot een verbod van kernproeven. Tot dusver stond de Amerikaanse regering op het standpunt dat de kernproeven niet moeten worden be ëindigd zonder dat ook de produktie van kernwapens wordt gestaakt. De enige die deze politiek openlijk veroordeelde, was Harold E. Stassen, maar dan pas toen hij afgetreden was als adviseur van de president inzake ontwapening. In de subcommissie voor ontwape ning van de Senaat is nu een ander met een soortgelijke mening naar vo ren gekomen; Hans Bethe, natuur kundige van Nederlandse afkomst, van de Cornell universiteit. Hij is lid van de presidentiële commissie onder leiding van dr James Killian Jr, die bestudeerd heeft hoe men een ont duiking van een overeenkomst be treffende een verbod van kernproe ven kan ontdekken. Bethe zou verklaard hebben dat het mogelijk is kernontploffingen op grote afstand te ontdekken en een goed stelsel van toezicht te ontwer pen. Met bezoekers stijgt aantal diefstallen Zoals te verwachten was heeft de pas geopende wereldtentoonstelling te Brussel het dit eerste weekeinde zeer druk gehad, zowel van vreemde lingen als van Brusselaars en andere Belgen. Mede door het fraaie weer groeide de menigte in de lanen en de hallen zichtbaar met het uur. Ook op de wegen van en naar het terrein be woog zich constant een drukke ver keersstroom; de zijspanrijders van de Belgische wegenhulp kwamen soms handen te kort om alle patiënten" tijdig te kunnen helpen. Tegen het middaguur was het bij alle restau rants op de Heizei een drukte van belang, maar nog meer bezoekers zag men op geschikte en minder ge paste plekjes hun brood tassen aan spreken. Ook Brussel zelf ondervindt de weerslag van de drukte, en niet al leen in het aangename. Sedert de opening van de expositie krijgt de politie steeds veelvuldiger aanmel dingen v&n diefstallen op het terrein en in de hotels of pensions. De politie is ervan overtuigd met een goed ge organiseerde bende te doen te heb ben en mengde reeds de Interpol in de zaak. Maar op anderen dan een Het nieuwe Joegoslavische parle ment heeft zaterdag met algemene stemmen de 66-jarige maarschalk Ti to voor een derde ambtstermijn als president gekozen. Tevoren had de president voor het eerst sinds 1955 een rede tot de volks vertegenwoordiging gehouden. Hij sprak niet over de ideologische ge schillen met de Sowjet-Unie, maar prees enkele punten van de buiten landse politiek van de Russen. Over het Westen sprak hij gematigd kri tisch. De landen van het Sowjetblok wei geren „broederlijke delegaties" te zenden naar het partijcongres in Joe goslavië, omdat zij het niet eens zijn met het politieke program dat daar zal worden besproken. De communistische partijen van de Sowjet-Unie, China. Bulgarije, Tsje- cho-Slowakije, Hongarije, Mongolië, Polen, Zweden en Engeland hadden reeds verklaard dat zij delegaties zou den zenden, maar zijn daarvan terug gekomen ook Albanië, Roemenië en Oost-Duitsland zullen geen vertegen- wóordigers sturen. paar zakkenrollers kon men nog niet de hand leggen. Zondagavond heeft prins Alexander van België in het paviljoen van het Vaticaan en van het katholieke leven de eerste Heilige Mis bijgewoond. De wijdingsplechtigheden begon nen met de wijding van het paviljoen door mgr Forni, apostolisch nuntius. Na de mis bad de nuntius het ge bed voor de koning waarbij het Vati caanse lied en de Brabangonne wer den gespeeld. In Bergen op Zoom wordt met het oog op het bezoek aan de Expo in de komende zomermaanden een bijzon dere drukte verwacht. Dagelijks be reiken het VW-kantoor aanvragen voor logiesgelegenheid. Reac'ies op toeneming radio-activiteit De radioactieve neerslag, waar schijnlijk afkomstig van de jongste Tunesische kernwapenproeven, is in de afgelopen veertien dagen in Europa en de V.S. toegenomen. De bladgroente, in Californië gekweekt, is zelfs besmet. Blijkens een onder zoek van Reuter, zijn de meeste des kundigen het erover eens dat het gevaarlijke niveau nog niet is be reikt. Sommige experts waren ech ter van mening dat het nog te vroeg is om een oordeel te geven. In Europa is de radioactiviteit tien maal zo sterk geworden. De Rus sische proeven bereikten hun hoog tepunt tussen 23 en 27 februari en tussen 14 en 22 maart. In de eerste periode werden minstens drie wa terstofbommen tot ontploffing ge bracht, in de tweede zes atoombom men. Het Zwitserse ministerie van ge zondheid heeft bekendgemaakt dat de radioactiviteit van de lucht en regen tussen 21 en 28 maart belang rijk is toegenomen. „Het internationaal erkende niveau waarbij gevaar dreigt, is ver over schreden, maar is nog niet zodanig dat de mens gevaar loopt.", aldus het ministerie. Schone proef. I Willard Libby, een woordvoerder van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, heeft zaterdag ver klaard, dat de Amerikanen bij de serie kernwapenproeven die op de atol Eniwetok genomen zullen wor den, een waterstofbom tot ontplof fing zullen brengen, die voor 96 per cent „schoon is". Dit wil dus zeg gen dat de radioactieve neerslag ge ring zal zijn. Koning Boudewijn, in afwachting van de eerste dans Het Belgische koninklijke gezin en de prinsessen Bea trix en Irene, gefotografeerd bij de aanvang van het Hofbal in BrnsseL Een overzicht van de „Glazenzaal" in het Koninklijk Paleis te Brussel tijdens het Hofbal. Te druk Alle speculaties betreffend het hof bal van koning Boudewijn in het slot Laken zijn speculaties gebleven. Uit niets is gebleken, dat de koning voor keur vertoont voor een van de prin sessen en ook uit de opening van het bal was geen aanwijzing te puren: de koning opende het bal volgens het protocol met de oudste kroon prinses en dat was in dit geval prin ses Beatrix. De Nederlandse prinses was de ster van de avond. In haar oogverblindende mooie robe was zij steeds het stralende middelpunt van de gasten. Zij praatte en lachte veel, zij schaterde onbekommerd en legde daarmee getuigenis af van de goede doch ongedwongen opvoeding, die de prinsessen van Oranie van haar wijze ouders hebben ontvangen. Gevechten in Padang laaien weer op Het morse-zendtoestel van de Indo nesische tegenregering heeft bekend gemaakt dat opstandige strijdkrach ten zaterdagavond Padang weer zijn binnengerukt De troepen zouden een hevig vuur hebben geopend op stellingen van de „centralen". De morsezender berichtte verder dat Padang Sidempoean, de hoofd stad van Zuid-Tapanoeli, is her overd. De opmars van de „centralen" naar Boekittinggi zou tot staan zijn gebracht. Een tegenoffensief zou zijn ingezet. De Indonesische luchtmacht heeft zondag een aanval op Solok gedaan, heeft de zender van de opstandelin gen zondagavond gemeld. Solok ligt ongeveer 64 km land'nwaarts van Pa dang. Het is de plaats, waar de op standelingentroepen terugvielen na de val van Padang. Volgens de radio werden bommen geworpen tussen de menigte die het mohammedaanse nieuwjaar vierde. ,J>e vliegtuigen werden, naar men meende, gevlogen door buitenlan ders". De radio meldde voorts dat zware gevechten worden geleverd in het oerwoud van het district Tapa- noeli. De Indonesische regering zegt, dat Tapanoeli van opstandelingen gezui verd is en dat haar troepen zonder tegenstand naar het centrum van de rebelen in Midden-Sumatra opmar cheren. DE WERKLOOSHEID IN VER. STATEN. De werkloosheid in de Verenigde Staten is in de op 5 april geëindigde week het grootst sedert het einde van de tweede wereldoorlog geweest. Zo deelde 't Amerikaanse ministerie van arbeid mede. Aan het einde van dit weekend werd aan 3.314.000 personen werkloosheidsuitkering verstrekt, het geen 37.000 personen meer was dan aan het einde van de voorafgaande week. Dit betekent dat 8 procent van alle arbeiders, die in aanmerking voor werkloosheidsuitkering kunnen kamen werkloos zijn. Als haringen in een ton Een van de feilen van dit bal was de onoverzichtelijk verschrikkehjKe drukte. Het is onbegrijpelijk in dit milieu de vraag rijst of alle aan wezigen wel genodigd waren maar koning Boudewijn was bijna de ge hele avond omgeven door een zwerm nieuwsgierigen, die hem practisch het gaan en dansen beletten. Ge-m wonder, dat hij zich halverwege het bal in een wat rustiger deel van het paleis terugtrok. De buffetten wer den zwaar belegerd. Het was het eerste hofbal, dat de 27 jaar oude vorst gaf en het eerste dat België in 24 jaar beleefde. En naar de uitdrukking op het gelaat van de jonge koning te oordelen, zal het wel een hele tiid duren voordat het volgende wordt gehouden. Onder de gasten bevond zich niet de prinses, die volgens het Parijse blad „France-Soir" de koning het naast aan het hart ligt: prinses Ce cile van BourbonParma. Prinses Beatrix droeg een strapless avondjurk van champagne-kleurige „point d'esprit" en een diamanten tiara. Alleen koninklijke gasten mochten strapless toiletten dragen; voor de „gewone" gasten had de hof maarschalk deze toiletten verboden De zalen van het paleis waren voor het feest versierd met duizenden wit te en paarse hortensia's uit de ko ninklijke kassen te Laeken. Koning Boudewijn, die het gala uniform droeg van luitenant-gene raal, danste later op de avond nog met prinses Birgitta van Zweden. Prinses Irene, die o.a. met prins Al- bert op de dansvloer werd gezien, was in het wit gekleed. Ook zij droeg een diamanten tiara. Buiten het slot Voor het bal begon had de koning op het slot van Laken aan zijn prin selijke gasten een diner aangeboden Daarna, terwijl bij het hel verlichte paleis de 6000 genodigden arriveer den in auto's die varieerden van prachtige limousines tot schamele taxi's en duizenden Belgen zidh bij de ingangen van het paleis verdron gen om maar een glimp te kunnen opvangen van de prachtige toiletten der dames, begaf de vorst zich alleen naar het feest, twintig minuten la ter gevolgd door zijn vader, koning Leopold en prinses Liliane. De koning vertrok om een uur des nachts. Bij het begin van het bal ontstond er voor het paleis een grote verkeers opstopping. Het dansorkest bracht een uitge breid repertoire, variërend van wal sen tot rock 'n roll-muziek. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Overwegend droog Gedurende het weekeinde werd het weer in West Europa beheerst door een hogedrukgebied dat van de Golf van Biscaye over Zuid- Frankrijk naar Noord-Italië trok. Langs de noordflank ervan voerden zuidwestelijke tot westelijke winden zachte lucht naar West-Europa. Voor het eerst sinds 29 maart was de ge middelde temperatuur in De Bilt bo ven normaal en wel iets meer dan twee graden. Zondag naderde een nieuw gebied met hoge barometer standen de Britse eilanden, waardoor op het Noordzee-gebied de winden wat meer naar west tot noordwest ruimden en wat koudere lucht naar ons land begon te stromen. Het pas seren van dit koufront bracht in de nacht van zondag op maandag in de noordelijke provincies wat lichte re gen. Het nieuwe hogedrukgebied zal dicht langs Nederland naar het oos ten trekken. Het weer blijft dus on der invloed van hogedrukgebieden met geringe neerslagkansen. Verwachting, medegedeeld door het KNMI, geldig van maandag avond tot dinsdagavond, opge maakt te 11.15 uur. OVERDRIJVENDE WOLKENVELDEN Overdrijvende wolkenvelden vooral in het noordoosten van het land. Op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind tussen west en noord. Wei nig verandering in temperatuur. 22 April zon op 05.30; onder 19.48; maan op 07.22; onder 23.17. Hoogwaterstanden 22 April v.m. 5.20; n.m. 5.40. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID ALGIERS half bew. mist onbewolkt regen zwaar bew. zwaar bew. licht bew. zwaar bew. half bew. licht bew. zwaar bew. licht bew. zwaar bew. regen zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. zwaar bew. licht bew. Korreltje Ik zou niet erg gelukkig zijn, als ik kon zeggen hoe gelukkig is ben. Shakespeare.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1