S)e£<2idóeSou/fca/ut Regeringstroepen geland ter hoogte van Padang ELMI0R Bloem en-corso uitgesteld overhemden bij Uladatity Na inleidend artillerie-duel Val van Gaillard roept ernstige problemen op Ruzie in huis Tot 10 mei Je zou er ook hoofdpijn van krijgen! Jarige prinses maakte een ritje door Kopenhagen KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 17 APRIL 1958 49ste JAARGANG No. 14387 Soekarno's troepen Directeur: C. M v HAMERSVELD. .loofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 pjnnd., f7.50 p kwart. Franco p.p. ƒ8.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Opstandelingenleiders zoeken hun heil in de bergen Mariniers en valschermtroepen der centrale regering zijn vanmorgen op de Sumatraanse westkunst, nabij de haven van Padang geland. Gisteren was een vloot van ongeveer 30 oorlogs- en vrachtschepen ter hoogte van Padang aangekomen. De oorlogsschepen beschoten het kustgeschut der op standelingen in een langdurig artillerieduel. Men verwacht te Djakarta thans ook een aanval over land in de richting van Padang en landingen van valschermtroepen. Volgens premier Djoeanda werd er weinig tegenstand geboden. De op standelingen zijn omringd door troepen van leger, marine en luchtmacht, en moeten de strijd voortzetten op een smalle kuststrook, of zich terugtrek ken naar een 3.000 meter hoge bergketen Naar werd vernomen, zouden thans pantsercolonnes vanuit het oosten naar het berggebied oprukken. het oog op de dreiging van een nabije aanval van de regeringsstrijdkrach ten, de meeste leiders van de opstand in Midden-Sumatra reeds voorberei dingen troffen om Boekittinggi te ver laten en zich te vestigen in de „ge heime hoofdstad" van de tegen regering, die ergens in het Boekit- Barisan-gebergte, ongeveer 90 km. van Boekittinggi, is gelegen. Twaalf belangrijke figuren van de tegen regering zouden Boekittinggi reeds hebben verlaten met medeneming van alle belangrijke documemen, ten einde deze uit handen van de rege ringstroepen te houden. ARTILLERIE-DUEL ZONDER SCHADE Omtrent het artillerie-duel dat aan de landingsmanoeuvre vooraf is ge gaan, wordt gemeld, dat de haven van Padang door de kanonnen der oorlogsschepen werd beschoten, welk vuur door de kustbatterijen van de opstandelingen werd beantwoord. Ondanks het gedaver van het ge schut vielen er geen slachtoffers en werd er zelfs geen schade aangericht. De kanonniers op de oorlogsbodems hadden nl. nog geen richten geleerd en schoten hoog over de stad Padang heen, terwijl de kustbatterijen niet zover reikten, dat zij de schepen kon den treffen. Maar het was allemaal zeer indrukwekkend en krijgshaftig. De bevelhebber van de kustbatte rijen der opstandelingen, luitenant Ridoean, verklaarde na het artillerie, duel tegenover de pers, dat de rege- ringsschepên de kracht van de op standelingen hadden willen peilen. gafde verzekering, dat een lan dingspoging van de regeringstroepen gelijk zou staan aan „zelfmoord". De leiders reeds in de bergen. Een speciale correspondent van het A.F.P. te Boekittinggi meldt, dat met NIET-STRIJK in alle soorten bij BREESTRAAT 114B Ook voor Uw reparatie. OPMARS DER REGERINGSTROEPEN In een legercommuniqué aldus meldt Pia is medegedeeld, dat de troepen der centrale regering hun opmars naar Boekittinggi voortzetten en zich thans op korte afstand be vinden van de weg, die Boekittinggi met Palembang, in Zuid-Sumatra verbindt. Een zes kilometer ten zuiden van Kilirandjao gelegen plaatsje werd be zet, zonder dat tegenstand werd ge boden. De bezetting van deze wegverbin ding zou verhinderen, dat Boekit tinggi vanuit Palembang kan worden bevoorraad. Volgens het communiqué zijn in Tapanoeli de opstandelingen troepen, die onder commando van majoor Naiggolan staan, omsingeld. Radio-Djakarta maakte r.og be kend, dat de plaatsen Soengei Lang- sak en Poeloe Ranjan, in West-Suma tra, dinsdag door de regeringstroepen werden bezet. DE STRIJD OP CELEBES De leiding der centrale regering heeft vandaag te Djakarta medege deeld, dat regeringstroepen op Cele bes vier plaatsen op de opstandelin. gen hebben veroverd. Volgens het communiqué is voorts een schip uit Menado 'at in han den der tegenregering isnaar het in regeringshanden zijnde Makassar gevlucht. DE RUZIE in de communistische party heeft zich deze week ver plaatst naar de Tweede Kamer. Men heeft er in het verslag van de Tweede Kamer over kunnen lezen. Men moet zich nu wel afvragen of de belangstelling voor dit geval een begrijpelijke belangstelling overi gens wel in verhouding staat tot de I politieke waardering ervan en dan is het antwoord volkomen ontkennend. Dit is al meer gebeurd. In ons land en ook in het buitenland en het ein digde altijd even triest, namelijk met een afgedwongen openbare belijdenis van communistische zonden en een serviele houding van slaafse onder werping. Dat is altijd en overal ge schied en zelfs Wijnkoop hier kon er in v eger jaren niet aan ontkomen. 1\ iou verlangt van zijn satellie ten nu eenmaal slaafse onderwerping en het is Moskou, dat de dienst uit maakt. Niet De Groot en niet Gortzak. Het gaat er dus om wat Moskou zal beslissen. Kiest Moskou de zijde van de partijsecretaris De Groot dan zal ei voor de rebellen niets anders op- /.itten dan openlijk schuld te beken nen in de hoop weer in genade te worden aangenomen en het zal dan alleen maar triest zijn om te zien hoe een mens alle menselijke eigenwaar de kan afleggen. Maar feitelijk hebben deze slaven van Moskou dit altijd al gedaan. Hoe dikwijls zijn niet op bevel van Moskou plotseling mensen verguisd en belasterd, die alles gegeven had den voor het communisme en op een kwade dag opeens eerlozen werden, verraders, misdadigers kortom alles wat het communistische jargon voor dergelijke gelegenheden ter beschik king heeft. De hele communistische geschiede nis bewijst telkens opnieuw, dat voor aanstaande communisten plotseling tot saboteurs en vijanden van het volk werden verklaard. In landen on der de dictatuur van het communis me betekende dit meestal de kogel, Siberië of verbanning. DE COMMUNISTISCHE rebellen hier zijn nu zo gelukkig te leven in een werkelijk democratisch land. Was dat niet het geva' geweest dan had al lang in het holst van de nacht een auto van de geheime politie voor de woningen der rebellen gestaan om deze weg te voeren en zonder vorm van proces te liquideren. Want dat is in feite de democratie waar de com munisten de mond vol van hebben. Ieder mens met een ook maar een heel klein beetje eerge-oel, die in de omstandigheden zou verkeren van de communistische rebellen, die nu op hun beurt van vooraan staande com munisten tot vijanden van het wer kende volk zijn geworden, zou hieruit lering trekken en zich voor goed af wenden van deze onmenselijke sla vernij. Maar men moet dit van deze mensen niet verwachten. Zij zijn eri blijven communisten zoals een Kadar in Hongarije het bleef, nadat hij on der het bewind van een andere dicta tor Rakósi maanden1 ang was gemar teld en zelfs de afschuwelijke nagel proef had ondergaan. Daarom is deze hele rel in de com munistische partij van generlei bete kenis. De partij is reeds geslonken tot de groep van keiharde communisten, die alles slikken De scheuring zal practiscb zolang blijven bestaan tot Moskou gesproken heeft Misschien tot het partijcongres in September. Dan zullen er een aantal rouwmoe dige zondaars zijn en de zaak zal weer op de oude voet werden voort gezet. Gortzak heeft reeds in zijn verkla ring in de Tweede Kamer deze week de deur naar een terugkeei voorzich tig opengehouden, *oen hij verklaar de, dat zij nu hun zetels niet' ter be schikking zouden stellen en dat zij, zodra er weer een ooe. discussie mo gelijk zou zijn, zich an Ge besluiten van de partij zouden onderwerpen. Neen, een drama heeft men van de ze scheuring niet te vervachten. Op zijn best kan men hopen, dat een of meerdere van deze scheurmakers zich dooi de vergui/int, en de laster die zij thans ondergaan zich zelf zul len hervinden als mens. dankbaar dat zij hier leefden in een vrij land en daardoor het leven en de vrijheid er hebben afgebracht. Dat is het hoogst, wat men van deze rel verhopen kan. Gisteravond heeft de organisatie commissie van het jaarlijkse bloe mencorso in de bollenstreek besloten, het corso uit te stellen van 26 april tot 10 mei. Men heeft dit ten einde raad gedaan omdat het weer zo bij zonder kond en slecht is gebleven, waardoor de bollenvelden niet tot ontwikkeling komen. Op vrijdag 9 mei zullen 's avonds de versierde wasens in de veilinghal- Prinses jtarfrrethe van Denemarken is woensdag 18 Jaar geworden ter gelegenheid waarvan lij met haar len van de „H.B.G. Bloemlost" te vader, koning Frederik, een rijtoer door Kopenhagen he eft gemaakt. Op de foto riet men de thans meerder- Llsse tentoongesteld worden. I Jarige prinses en haar vader in admiraalsuniform tijdens de staatsietocht door Kopenhagen. Koersdaling op de Parijse beurs In Amerikaanse regeringskringen heeft men met grote bezorgdheid kennis genomen van de val van het kabinet-Gailllard, daar men vreest dat deze ernstige problemen voor de Verenigde Naties en Noord-Afrika zal opleveren. Men verwacht thans dat de Tune sisohe regering geen tijd zal verhe zen met aan de Veiligheidsraad te vragen de Franse actie in Tunesië te veroordelen. Het zou zeer moeilijk voor de Verenigde Staten en do NA VO-landen, die in de Veiligheidsraad zijn vertegenwoordigd, zijn om Frankrijk te steunen. Robert Murphy en Harold Beelev, die namens de Verienigde Staten en Engeland goede diensten verleerden in het Frans-Tunesische gescnu, neb ben aangekondigd dat hun missie in verband met de kabinetscrisis is „ge- j schorst". j Op de Parijse beurs zijn de koer sen, speciaal die van Noordafrikaan j se aandelen en van olies, sterk ge daald. De koersen van sommige Noordafrikaanse waarden daalden ne gen procent. Finarep, een maat- I schappij die oliebronnen in de Saha ra exploiteert, liep tien procent te rug. „Politiek foefje" 1 President Eisenhower heeft giste- Ad verten tie) ren de scherpe kritiek die in de Fran se Nationale Vergadering op de Ver. Staten is geleverd een „politiek foef je" genoemd. De president sprak zyn vertrouwen uit, dat de val van het kabinet-Gaillard geen invloed zal hebben op de voorbereidingen voor een topconferentie van ministers van Defensie van de NAVO landen te Parijs. Voordat het Franse kaoiret gister nacht ten val werd gebracht, hadden verscheidene parlementsleden de be schuldiging uitgesproken, dat premier Gaillard in zijn Tunesische politiek gezwicht was voor de druk van Eisenhower, die een verzoenende Franse houding wenste. Eisenhower noemde deze Franse beweringen gisteren op zij .erscon ferentie ongegrond. De president zei, dat de Ver. Sta ten hun standpunt volkomen duide lijk hadden gemaakt. Zij willen, dat de historische Franse banden met een groot deel van Noord-Afrika bewaard blijven. Hij hoopte, dat het mogelijk zou zijn tot betere economische en politieke betrekkingen tussen Noord- Afrika en Frankrijk te komen. BOM IN AMERIKAANS CONSULAAT Vandaag heeft zich een ontploffing voorgedaan in het gebouw van het Amerikaanse consulaat-eneraal te Algiers. De ontploffing werd veroorzaakt door een bom, die bij de ingang van het gebouw was geplaatst. Een Al gerijn werd gewond. Het Franse kabinet-Gaillard is gevallen omdat het Franse parlement heeft geweigerd zijn vertrouwen uit te spreken in de Franse politiek ten aanzien van het geschil met Tunis. Deze telefoto laat zien hoe premier Felix Gaillard met een vermoeid gebaar de hand over het hoofd streek toen hij in zijn auto vertrok van het Palais de l'Elysees in Parijs, waar hij aan pre sident Rene Coty zijn ontslag had aangeboden. Hedenmorgen om 10 uur heeft koning Boudewijn van België de wereldtentoonstelling geopend. Tot het laatste ogenblik had men aan de voltooiing van de tentoonstelling gewerkt; in de nacht hebben Hele compagnieën van de Belgische land macht assistentie verleend. Het doel van de tentoonstelling, aldus zeide koning Boudewijn, is het scheppen van een sfeer van samen werking en vrede. De mensheid is een nieuw tijdperk binnengetreden. Meer dan ooit schijnt ie beschaving van de wetenschap afhankelijk te zijn. Technische vooruitgang alleen is echter niet voldoende. Een gees telijke ontwikkeling moet daar ge lijke tred mee houden en wij moeten bezield zijn van de wil om samen op te bouwen. De koning sprak eerst in het Nederlands, waarna hij zijn rede in het Frans herhaalde. Toen hij was uitgesproken, werd hij langdurig toegejuicht. Vervolgens voerde premier Achiei van Acker het woord. Toen koning Boudewijn de wereld tentoonstelling opende, was dit werk van nationale inspannigen en inter nationale samenwerking uiterlijk bij na geheel voltooid. In vele gevalien zal de algehele voltooiing een kwes tie van dagen zijn, maar in enkele paviljoens, zoals van Frankrijk, zal het werk nog wel enige weken du ren. Het Nederlandse paviljoen is een van de weinige inzendingen, die al geheel voltooid zijn. Dit nuismer bestaal uit 12 pagina's Minder koude nacht In de onstabiele polaire lucht, die gisteren met noordelijke winden werd aangevoerd, kwamen regen- en hagelbuien voor. Gedurende de nacht nam in het binnenland de buiïgheid af en als gevolg van de opklaringen en de afgenomen wind daalde de temperatuur plaatselijV tot even be neden het vriespun'. De depressie bij IJslan l neemt weer in activiteit af. Een deel van de sto ring trekt via de Britse eilanden naar het zuid-oosten. Het frontale regen gebied ervan zal waarschijnlijk al leen in het westen van het land enige lichte regen of motregen veroorzaken Door de bewolking zulleh de mini mum-temperaturen echter de ko mende nacht hoger zijn dan in de af gelopen nacht. Op de oceaan halverwege Ierland en New-Foundland is een nieuwe de pressie tot ontwikkeling gekomen, die in diepte toenemen snel in de rich ting van Noord-Schotland trekt. Aan de zuidkant van deze depressie stroomt een hoeveeLieid zachtere oceaanlucht naar de Britse eilanden. Deze zachtere lucht zal waarschijnlijk morgen ook het westen van Neder land binnendringen. (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt te 11.15 uur). PLAATSELIJK ENIGE REGEN Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen. Iets i minder koud, vooral in het wes. i ten van het land. Zwakke tot 1 matige wind tussen zuia en zuid- t west. 18 April zon op 5.39; onder 19.41; maan op 05.18; onder 19.15. Hoogwaterstanden 18 April v.m. 3.15; n.m. 3.30. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI licht bewo ki 1 C. STOCKHOLM onbewolkt 2 OSLO onbewolkt 5 KOPENHAGEN onbewo'kt 2 ABERDEEN regen 2 LONDEN geheel bewolkt 3 AMSTERDAM zwaar bewolk'. 3 BRUSSEL regenbui 2 LUXEMBURG zwaar bewolkt 1 PARIJS zwaar bewolkt 0 BORDEAUX half bewolkt 2 regenbui 4 licht bewolkt 3 geheel bewolkt 3 GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCO ALGIERS regen sneeuw sneeuw regen licht bewolkt geheel bewo'kt regen regen geheel bewolkt licht bewolkt regen half bewolkt Korreltje Jaren weten meer dan boeken.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1