Nederland op wereldtentoonstelling Een eerste bezoek aan de Brusselse wereldtentoonstelling Wonderlijke bouwsels temidden van parken Woubrugse varkenshandelaar woog te zwaar WOENSDAG 16 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Rusland en Amerika dingen om de voorrang geheel glazen wanden. De dragende De 35 miljoen mensen, die naar muren zjjn uit beton opgetrokken. men verwacht tussen 17 april en 19 oktober de wereldtentoonstelling be zoeken, vinden een zo groot aantal bezienswaardigheden over een zo uitgestrekt terrein verspreid dat zij zeker van tevoren een programma moeten opmaken. De expositie be slaat een oppervlakte van tweehon derd hectare, waarvan in totaal twee vijfde deel in beslag wordt genomen door de gebouwen waarin de inzen dingen van 58 der deelnemende lan den en internationale organisaties zijn ondergebracht. Het overige terrein bestaat uit parken het park van Laken en het park van Ossegem die samen veertig hectare groot zijn tuinen en plantsoenen. De tropische tuin van de afdeling Belgische-Kongo en Roeanda-Oeroendi is samengesteld ■uit planten uit Afrika. In de Belgische afdeling vindt men de tuin der vier jaargetijden, uitgevoerd in Vlaamse reniaisseancestijl. Voorts zijn er een moderne tuin, een rozentuin en een Engelse tuin aangelegd. Bovendien zijn de meeste paviljoens door een tuin omgeven. Bij de Japanners is het omgekeerd zij hebben het zwaartepunt gelegd op de tuin en niet op hun kleine sierlijke pavUjoen dat daarin ver scholen ligt. De hoeveelheid bomen en struiken op het tentoonstellings terrein is ook buiten de twee ge noemde parken verrassend groot, dankzij de bepaling, dat er voor de bouw van de paviljoens niets mocht worden gekapt. Als een gevolg hiervan, staan er b.v. midden in het paviljoen van de V.S. een paar oeroude bomen en ook de Russen hebben met een paar bo men genoegen moeten nemen. Het paviljoen van West-Duitsland moest zelfs enige meters van de oor spronkelijk gedachte plaats worden opgetrokken, omdait er een groep bomen in de weg stond. Door aan het kap verbod streng de hand te hou den hoopt men na de tentoonstelling de vlakte van Heizei in zijn oude toestand te kunnen herstellen. Wat de achitectuiur van de Expo- 1958 betreft wordt wel gezegd, dat de bouwers onze tijd een generatie vooruit zijn. Dit geldt niet alleen allerlei nieuwe technieken maar ook de aanwending van materialen als voorgespannen beton, plastiek e.d. Wat de Eifeltoren voor de Parijse wereldtentoonstelling van 1889 was is het Atonium voor de Expo-19958 Daarover is reeds voldoende medege deeld. Het Russische en Amerikaanse paviljoen. Van de buitenlandse afdelingen zullen ongetwijfeld het Russische en het Amerikaanse paviljoen de mees te belangstelling trekken. De V.S. en de Sowjet-Unie hebben zeer grote bedragen in hun inzending geïnves teerd. Vain de Amerikanen is bekend dat zij ruim 66 miljoen gulden aan •hun vertegenwoordiging hebben be steed. Het bedrag, dat de Russen heb ben uitgetrokken is niet bekend, maar het wordt geschat op 75 mil joen gulden. Het reusachtige Sowjet-paviljoen is rechthoekig van vorm, met muren en een dak die vrijwel geheel uit glas bestaan. In de avond ziet het ge bouw er uit als een groot blik ver licht kristal. Acht roltrappen verge makkelijken het inwendige verkeer. In het midden van de hoofdzaal staat een gedenkteken ter ere van Na de tentoonstelling zal het paleis maar de Sowjet-Unie worden over gebracht, wqar het als permanente expositieruimte zal worden gebruikt. Het Amerikaanse paviljoen, dat. evenals het Russische geibouw twee verdiepingen telt, is rond van vorm het wordt met zijn middellijn van 104 meter het grootste ronde gebouw ter wereld genoemd. Als een enorm fietswiel, waaraan de naaf en de velg door spaken van vijftig meter zijn verbonden, rust het dak van plas tiek alleen op de buitenmuren. Mid denin het gebouw is een vijver ge graven, waarin via een groot gat in het dak vrijelijk de regen kan val len. De buitenwanden zien er uit als honingraten door de elkaar kruisen de metalen banden die met goud kleurige plastik zijn bedekt. Andere paviljoens Andere opmerkelijke constructies zijn b.v. het hoofdpaviljoen van Groot-Brittannië dat bestaat uit drie aan elkaar gehechte kristalvormige bouwsels van ruim twintig meter hoog, waarin twintig ton aluminium is verwerkt, de kerk van de inzen ding van het Vaticaan, gebouwd volgens een nieuwe Zweedse tech niek en geïnspireerd op de vorm van een Bedoeienentent, en het Franse paviljoen dat een der meest revolu tionaire gebouwen op het terrein is. Over een vallei is van de buiten landse naar de Belgische afdeling een luchtbrug van vierhonderd me ter aangelegd, vanwaar men een prachtig uitzicht op de paleizen, de paviljoens, de tuinen en parken en op de belvedère, de residentie van de commissaris-generaal van de ten toonstelling, baron Moens de Fernig heeft. De Belgische afdeling, die 46 hec tare beslaajt, geeft een overzicht van de geheLe industriële produktie, de wetenschappelijke prestaties en het artistieke leven van België. Doch de organisatoren hebben ook gedacht aan de ontspanning van de bezoekers. Via de vermakelijkheden- poort bereikt men een zeer modem lunapark, waar men o.a. een tocht zal kunnen maken met een „inter planetaire raket". Op een ander deel van het terrein heeft men het België van omstreeks 1900 laten herleven in een stadje van 170 huizen en huisjes met tal rijke herbergen en enige „belle epoque" theaters. In de winkels en werkplaatsen tonen ambachtslieden bun kunst. Tegenover dit België van 1900 vormt de afdeling „toekomstig Bel gië" een scherpe tegenstelling. Hier is een ultramodern complex van ge bouwen te zien, dat aantoont, wat men met de nieuwe opvattingen om trent stedenbouw en de moderne architectuur kan bereiken. 's Avonds zal het tentoonstellings terrein een zee van licht zijn. Het totaal geïnstalleerde elektrische ver mogen is ruimschoots voldoende voor een stad van meer dan 50.000 inwo ners. Het totale verbruik zal waar schijnlijk meer dan twintig miljoen kilowatt bedragen. Vele lichtorna- menten hebben de vorm van het embleem van de expo. De asymme trische vijfpuntige ster. Bij de ver lichting spelen de waterparijten en de tuinen een belangrijke rol. Doet in omvang niet onder voor grote mogendheden IN VOORBURG EIGEN LIJST-JONKERGOUW Bij de kandidaatstelling voor de gemeenteraad in Voorburg is een Onafhankelijke Katholieke Lijst in gediend, waarop mr L. A. J. M. Jon kergouw als lijsttrekker voorkomt. Zoals bekend heeft mr Jonkergouw tot het begin van het vorig jaar deel uitgemaakt van de K.V.P.-fractie. Na een conflict heeft hij als wethouder bedankt en is later door de K.V.P. als lid geroyeerd. De cverige kandidaten zijn; 2. G. joen van Philips. Th. J. Bakker (vrij beroep); 3. M. H. G. J. de Graaf (middenst.); 4. J. Broers (werknemer); 5. C. H. Boting (werknemer); 6. drs G. J. W. de Kin kelder (middenst.). De Nederlandse inzending getuigt van veelzijdigheid, die op een attrac tieve wijze wordt gebracht. Op deze wijze vatte dr Drees dinsdagmiddag zijn indrukken samen na afloop van een rondgang door het Nederlandse paviljoen op de wereldtentoonstel ling. De minister-president merkte op, dat Nederland zowel wat de opper vlakte als wat de ligging van het toe gewezen terrein betreft, bevoor recht is. Behalve dr Drees maakten ook de ministers Cals, Algera, Hofstra. Hel ders, Samkalden en Witte van de ge legenheid gebruik om twee dagen voor de officiële opening van de we reldtentoonstelling het Nederlands paviljoen te bezichtigen. De Nederlandse afdeling op de we reldtentoonstelling behoort met haar oppervlakte van twee en een halve hectare tot de grootste buitenlandse deelnemingen. Zij doet wat omvang betreft niet onder voor die van de Ver. St., de Sowjet-Unie, Frankrijk of Engeland. Daar Nederland in zijn paviljoen 't water tot thema heeft genomen, is in het midden een pc'derlandschap weergegeven Zoveel mogelijk ge bruik makend van het glooiend ter rein heeft men in het lagere deel een voorbeeld van een op het water ver overd landbouwgebied gegeven, ter wijl het hoger gelegen gedeelte ge wijd is aan de industriële ontwikke ling. Dwars over het terrein verheft zich een zware dijk van tachtig me ter lengte en een breedte van ach4 meter, geheel geconstrueerd zoals een Hollandse dijk is gebouwd, met aan de ene kant een met gras be groeide glooiing en aan de andere kant een bescherming van basalt. Zelfs een kleine kribbe met een ba ken ontbreekt niet. De polder wordt doorsneden door sloten, waaruit het water in een boven de dijk gelegen bekken wordt gemalen. Aan weerskanten van dat bekken verrijzen de tentoonstellingshallen, waarvan er een tot aan het water doorloopt. In deze uit beton en glas opgetrokken paviljoens zijn o.a. pro- dukten van het Nederlandse bedrijfs leven te zien. Een van de voornaam ste attracties van de inzending is de koenel van staal en beton, waar ver schillende maquettes van grote wa terbouwkundige werken, die in Ne derland zijn uitgevoerd of ontwor pen, zijn te zien zoals het Deltaplan. Op de betonwand van de koephl heeft Karei Appel een fresco van 700 vierkante meter geschilderd, dat op symbolische wijze de strijd tegen het water voorstelt. Voorts is er een groots fototafereel betreffende de Zuiderzeewerken te zien. Een van de merkwaardigste ge bouwen van de gehele tentoonstelling is ongetwijfeld het door de zeven tigjarige Frans-Zwitserse architect Le Corbusier geconstrueerde pavil- Het land- en buitenbouwpaviljoen, dat een oppervlakte van 900 vierkan te meter heeft, bevat een complete modelboerderij met verscheidene Een varkenshandelaar uit Wou- brugge en een gemeente-ambtenaar uit Amsterdam, werkzaam als „var- kensopdrijver" (de man, die de aan geboden varkens op de weegschaal moet drijven) bij het Amsterdamse abattoir, zijn voor de officier van jus titie geleid, verdacht van oplichting. De mannen, die inmiddels een be kentenis hebben afgelegd, hadden afgesproken, dat de varkensopdrijver bij het wegen van de varkens, die voor de handelaar uit Woubrugge be stemd waren, met zijn been de weeg schaal zou tegenhouden. Daardoor ontstonden weegverschil- len ten nadele van de verkoper van 5 tot 15 kg. De handelaar, die de var kens dus voor veel goedkoper prij zen kocht dan ze in werkelijkheid waard waren (een kilo levend var kensvlees bruto kost f 1,85) betaalde de ambtenaar voor zijn „diensten". De knoeierijen kwamen aan het licht toen een boer constateerde, dat het officiële gewicht van zijn varken aanmerkelijk verschilde met het door hem geschatte gewicht. Hij ging naar de directie van het abattoir en toen het varken werd nagewogen, kvyam de zaak uit. De politie onderzoekt thans de boekhouding van de handelaar om te kunnen nagaan welke omvang de op lichtingen hebben aangenomen. soorten koeien, varkens, schapen en kippen. Vier boerenzoons onder lei ding van een Friese veefokker ver zorgen deze dieren, die dagelijks 600 liter melk, minstens zeventig eieren en een ton nest leveren. De Nederlandse bloemenkwekers tonen in en bij het hoofdpaviljoen en de andere paviljoens hun produkten Op cultuur-technisch gebied wordt o.a. een beeld gegeven van de in Ne derland aan de gang zijnde ruilver kaveling, waarmee een oppervlakte van 180.000 hectare is gemoeid. Als voorbeelden van het landbouwweten- schappelijk onderzoek in Nederland heeft men het onderzoek, gericht op de verdeling van de aardappel, en de geslaagde proeven met de winterop- slag van dit produkt gekozen. De scheepsbouwindustrie is verte genwoordigd door een reusachtige scheepsschroef en een compleet ach terdekhuis van een schip met een mast van dertig meter en een laad boom. Dit achterdekhuis is bestemd voor de „Amstelmolen", een zee schip dat op een Dordtse werf op sta pel staat. Onmiddellijk na de ten toonstelling zal het voor zijn eigen lijke bestemming worden gebruikt. In de sectie verkeer van het Ne derlandse paviljoen is op de K.L.M.- stand een precies nagebouwd inte rieur-gedeelte van een Lockheed Electra met een lengte van 8.5 meter opgesteld. De KX.M. is ook vertegenwoor digd in de z.g. „Rotonde der verten", waarvan de binnenwand geheel be dekt is met spiegels. Hierdoor zullen de bezoekers het oude zeilschip en de moderne sleepboot op de grond en een 2 meter lang model van een KLM-DC8 straalverkeersvliegtuig in de lucht ontelbare malen weerkaatst kunnen zien. Tenslotte is er ook een klokkenspel te zien en te horen, dat uit 47 klok ken met een totaal gewicht van twaalf ton bestaat. De bromklok weegt ongeveer 2.500 kg. Dit carillon zal door de beste Nederlandse en Belgische beiaardiers worden be speeld. Na de tentoonstelling zal het klokkenspel, met toevoeging van nog vijf klokken waaronder een van ze ven ton, in de gerestauneerde Euse- biustoren te Arnhem worden opge hangen. Ook het lot van de gebouwen van de Nederlandse afdeling staat nu al vast een Haagse firma heeft na melijk het slopen hiervan aangeno men voor 110.000 gulden Berichten opgenomen na tips van lezers aan onze redactie, worden gel delijk beloond. De tipgevers dingen bovendien mee in onze nieuws-marathon, waar voor elke maand (de komende drie maanden) een prijs van 25, van 10 en van 5 gulden beschikbaar wordt gesteld. BROMFIETSER AANGEREDEN TE LEIDERDORP Gistermiddag om half drie heeft op de Hoofdstraat bij het Hubrecht- plein te Leiderdorp een aanrijding plaats gehad tussen een zandauto en een bromfiets, bestuurd door de 16- jarige B. Posma uit Leiderdorp. De zandauto kwam van het Hu- brechtplein en reed de bromfietser aan. Deze brak een been, kreeg een wonde aan zijn wang en een snee onder zijn kin. Een ambulance bracht de jongeman naar een ziekenhuis. Ingezonden door: C. VAN DER PLOEG. Hubrechtstraat 15, Leiderdorp. KINDEREN OPGELET Gistermorgen om tien minuten voor negen liep het meisje Annie Bentvelt uit de Medusastraat op de Herensingel naar school. Zij stapte spelenderwijs even van de stoep. Er kwam net een jongen op de fiets aan met het gevolg een botsing en een gebroken rechterbeen. De E.H.B.O. werd opgebeld en was er binnen 5 minuten bij. Ingezonden door: ADRIE v. d. HOLST, Os en Paardenlaan 3, Leiden. EEN ONVRIJWILLIG BAD Zondagmiddag omstreeks half zes kwamen twee bromfietsen elkaar te gemoet bij een bocht in de Bloemen- straat te Langeraar. Daar het uitzicht hier zeer slecht is, zagen ze elkaar niet tijdig aankomen. Ze reden op elkaar in en een botsing was onver mijdelijk. Door deze botsing kwam er een met het wegdek in aanraking, terwijl de ander die met een duo passagier reed, met bromfiets en al in het water verdween. Omwonen den hielpen ze eruit en voorzagen ze zijn bril. De politie was spoedig ter plaatse. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor en ook de mate riele schade viel, bij nadere be schouwing, nogal mee. Zo had dit onvrijwillige bad nog geen nadelige gevolgen. Ingezonden door: JAN HOOGERVORST. Langeraarseweg 30, Langeraar. STERK KATWIJK Naar aanleiding van uw Marathon- nieuws, dat verleden week in de Leidse Courant stond, dat er vier ge slachten in Roelofarendsveen zijn. schrijf ik u dat in Katwijk ook het geval is, m* dat ze in Katwijk alle vier dezelfde naam dragen namelijk: overgrootvader Willem Aanhane, 91 jaar; opa Willem Aanhane, 58 jaar; papa Willem Aanhane, 28 jaar; zoon tje Willem Aanhane, 3 maanden Ik hoop dat dit u ook zal interes seren. TINI VAN PARIDON, Rijnstraat 2, Katwijk a d Rijn Tel K 1718—2050 1 UIT DE OMGEVING LEIDERDORP nieuwe spaarboekjes afgegeven, me de dank zij de suggestieve en keurig verzorgde reclame hiervoor door de bank gemaakt. Het totaal aantal spaargelden per 31 december bedraagt ƒ546.458,De directeur van de boerenleenbank kon over dit alles zijn tevredenheid uit spreken op de jaarvergadering die maandagavond werd gehouden. On danks de grote kosten, die de bank heeft moeten maken i.v.m. het in ge bruik nemen van het nieuwe bank gebouw, werd nog een kleine winst gemaakt van 115,63. De heer C. A. v. d. Hoorn bracht als waarnemend secretaris het jaar verslag uit, waarin in de eerste plaats dank werd gebracht aan de heer Th. Hoogervorst, die wegens vertrek voor deze functie heeft moeten bedanken. Er is een gestadige groei te ontdek ken bij de bank, het aantal dagboek- posten steeg tot 6296 en het aantal leden vermeerderde netto met 4 en is zo gekomen op 90. Voor deze jonge organisatie is dit hoopgevend. De ge organiseerde spaarweek werd een groot succes. Het aantal lopende re keninghouders vermeerderde met 8 en bedroeg per 31 december 1957 91, terwijl de omzet steeg van 5,2 miljoen tot 8,1 miljoen gulden. De balans heeft een totaalcijfer J van 688.549,36 en de verlies- en winstrekening beloopt een bedrag van ƒ30.029,76. In de vacature ontstaan door het vertrek van de heer Th. Hoogervorst naar elders, werd als bestuurslid ge kozen de heer C. A. v. d. Hoorn, tot lid van de raad van toezicht werd herkozen de heer C. A. J. Koeleman, j terwijl in de vacature in deze raad ontstaan door de verkiezing van dej heer C. A. v. d. Hoorn tot bestuurs- i lid, werd gekozen de heer J. Sas- sen Jzn. Binnenkort zal worden begonnen met een actie voor gratis inleg van 2.50 voor jonggeborenen. De reserve van deze bank bedraagt ƒ21.898,17. Het nieuwe gebouw, waarin het kantoor is gevestigd en de woning van de kassier, de heer J. v. d. Kroon is ondergebracht, staat aan de Bloemenstraat, waar het temidden van een groot aantal nieuwe wonin gen een eigen plaats heeft gekregen Het stichten van dit gebouw is een gedurfde stap geweest van bestuur en leden, die zich nu gerust gevoe len en tevreden bij deze groei van hun bank. 20ETERW0UDE Candidaatstelling voor de gemeen teraad Bij de officiële candidaat- stelling zijn twee candidaten-lijsten ingediend. KVP: 1 L. J. van der Geest (aftr.) 2. G. Koek (H.R.) 3. C. J. van Leeu wen (aftr); 4. G. P. van Leeuwen (aftr); 5. P. Hofwegen (H.R.); 6. A. H. J. Paardekooper; 7. J. B. N. van Diemen; 8. P. J. de Vrind (H.R.); 9. J. H. van der Ploeg (aftr), 10 H. J. van Mil (H.R.); 11. C. B. Groen; 12. C. J. Redegeld (H.R.); 13. D. A. Mausers; 14. N. van der Meer (H.R.) 15. J. J. Bosman; 16. L. J. v. d. Post; 17. A. M. Schinkel (H.R.). C.H.-AJt.: 1. Joh. van Vliet (aftr) 2. J. M. Kraan (aftr); 3. J. de Graaf; 4 S. J. v. d. Stoel; 5. K. van der Vliet; 6. H. Roest; 7. L. Schenkeveld; 8. J. P. van Dam; 9. H. A. Kapel; 10. H. Vink; 11. A. Varkevisser. Van de, uit elf leden bestaande oude raad, keren vijf raadsleden niet meer terug n.l. mevr. A. Neuwahl- Sanders, W. Tijssen, J. B. Wesselingh Q. H. Onderwater van de KVP en J. Dorrepaal van de C.H.U. In de nieu we raad z-ullen door het bereiken van het zielental van 6000, dertien leden zitting krijgen. De oude raad bestond uit 8 KVP en 3 CHU-AR- leden. S.J.Z. De leden worden herin nerd aan de klaverjascompetitie, die morgenavond te kwart voor 8 wordt gehouden in het Don Boscohuis. KATWIJK KANDIDATEN VOOR GEMEENTERAAD C.H.-wethouder sticht nieuwe partij. Bij de gisteren gehouden kandi daatsstelling voor de a.s. gemeente raadsverkiezing werden acht kandi datenlijsten bij het hoofdstembureau ingeleverd in totaal vermeldende de namen van 87 kandidaten. Behalve de partijen die ook de vorige maal aan de verkiezing deelnamen, werd een lijst ingeleverd van een nieuwe groepering, zich noemende „Protes tants Christelijke Unie". De hierop voorkomende kandidaten behoren grotendeels tot de Gereformeerde Bond in de Ned. Herv. kerk. Lijst aanvoerder is de heer D. J. Kleen, die Gouden huwelijksfeesten Lei derdorp herdenkt deze maand 2 gou den huwelijken en wel van het echt paar A. Roest-E. Wisselaar,, Acht- ro vers weg 49, dat deze week hun gouden feest beleeft en het echtpaar - W. Ramp-N. Rietkerk, Hoofdstraat j 'n huidige raad zitting heeft als 45, dat op 29 april het feest hoopt te X?. ^?J?w?°rdi£er ,van de Christe lijk Historische Unie en als zodanig een wethouderszetel inneemt. KATWIJK AAN den rijn „SEMPER MELIUS" In de aula van het St. Willibrordus. Missiecollege gaf de R. K. Gemengde zangvereniging onder goede belang, stelling o.l.v. de directeur, de heer Willy Verburg en de pianist de heer Perdeck, beiden uit Leiden, een schit terend geslaagde zanguitvoering. De g. a., kapelaan G. F. M. v. Breu. gel, sprak een openingswoord en wees er hierbij op dat, waar de vori ge maal de uitvoering zo goed ge slaagd was, de vereniging het aan haar naam „Semper Melius" „Steeds Beter" verplicht is het nog beter te doen. De verwachtingen zijn dus hoog gespannen. Weliswaar moet TER AAR BOERENLEENBANK LANGERAAR In een tijd van lager wordende in komsten in de gezinnen, is het zeer opmerkelijk als een bank een groot aantal spaarders weet aan te trek ken, die door coulante behandeling en gunstige voorwaarden weten waar zij hun, door moeizame arbeid ver kregen geld, kunnen deponeren voor de kwade dag. Dat is het beeld wat verkregen wordt uit het jaarverslag van de Boerenleenbank Langeraar te Ter Aar, dat is verschenen bij ge legenheid van de jaarvergadering. Het jaar 1957 kenmerkte zich door een sterke daling van het totale spaarsaldo bij de vier grote spaar- men er rekening mee houden, dat de bankorganisaties en de Boerenleen- vereniging niet uit vakmensen be- banken in het algemeen, maar bij staat, maar het is juist zoveel te deze bank werd totaal ingelegd mooier als eigen mensen zoiets kun. 403.414,en terugbetaald slechts I nen aanbieden. De kapelaan wenste 222.549,zodat een vooruitgang het auditorium een prachtige avond v...»» aan spaargelden werd genoteerd van toe en Semper Melius veel succes, van droge kleren. De andere miste 180.865,Er werden netto 203 l Behalve „Semper Melius" was ook het kinderkoor „De Duinpiepers" aan het woord en wel om de avond te openen met de opvoering van de Kinderoperette Prinses Rozelijn", in twee bedrijven naar bekende me lodieën van Schubert, Mozart en Joh. Strauss, een stuk dat veel studie vereist zal hebben maar het kinder koor heeft zich kranig geweerd. Of er dan niets op te zeggen viel? Nu ja, het was voor het eerst dat dit kin derkoor met dit genre muziek op trad zodat een klein beetje schuchter heid zo nu en dan zich wel eens voordeed. Maar in het algemeen ge nomen was het een succes, wat mede bleek uit het daverend applaus na ieder tafereel. Duinpiepers, gaat zo door en dan, we weten het zeker, een volgende maal nog beter! Na een pauze die helaas, zulks hoorden we van verschillende zijden, te lang duurde vanwege de attractie in die pauze, kwam „Semper Melius" zelf met het „Pelgrimskoor uit Tan- hauser" van R. Wagner, „De Zigeu nerbaron" van Johan Strauss, „Ro zen uit het Zuiden", van Joh. Strauss en „Rozen in Tirol", van Carl Zeiler om dan te besluiten met het „Alle luia" uit „Der Messias" van G. F. Haendel. Ook bij het Gemengde Koor was in verhouding tot vorige malen vooruitgang te bespeuren. Ook bij Semper Melius doet het zich vrijwel overal voorkomende verschijnsel voor, dat de diepe bassen ontbreken. Overi- fens hebben we voor de uitvoering er verschillende nummers niets dan lof en als we dan toch critiek willen leveren, dan hadden we het machtige slot van het „Halleluia" nog machti ger willen horen. Maar, in ieder geval, het was voor Semper Melius, voor de directeur, de heer Verburg en de heer Perdeck een succesavond. Het was mede daar om, dat de g. a. in zijn slotwoord, na felicitatie van de vereniging, van de heer Verburg en van de heer Per deck, de wens uitsprak dat we Sem per Melius nog vele malen in de naaste toekomst zullen mogen horen. Het liep heel na middernacht toen we voldaan huiswaarts keerden. Bloembollencultuur. De afdeling Katwijk van de Kon. Alg. Ver. van Bloembollencultuur hield onder lei ding van voorzitter Braun een leden vergadering. Na opening en lezing der notulen volgde het jaarverslag van de secretaris, de heer Joh. Grim bergen, uit welk verslag o.m. bleek dat de afdeling het afgelopen jaar weer actief is geweest. Het ledental bedroeg 58. Het financieel verslag van de penningmeester, de heer Grimbergen, sloot met een batig saldo van ƒ36.51. De rekening werd na controle door de desbetreffende commissie accoord bevonden. De pen ningmeester werd dank gezegd voor zijn accuraat beheer. Volgde behan deling van de beschrijvingsbrief voor de Alg. Vergadering te Haarlem. Met de voorstellen op deze agenda ver meld kon de vergadering zich vrij wel verenigen. Het voorstel Lisser. broek, verhoging van minimumprij zen met 10 werd echter verwor pen. Ook vermeldde de agenda een „bespreking over deelneming aan de Tentoonstelling in 1960" van de Alg. Vereniging, deze keer te houden in Rotterdam. In principe werd beslo ten dat de afdeling hieraan zal deel nemen. Tot afgevaardigden naar de Alg. Vergadering te Haarlem wer den benoemd de heren C. J. Bos kamp en P. H. Meijer. Het bestuur deelde verder mede, dat het dit jaar in de gelegenheid gesteld wordt de wagen waarmede de afdeling Katwijk in het corso uitkomt, na afloop van het corso naar Katwijk over te bren gen ter bezichtiging aan de leden en verdere belangstellenden. In principe is het bestuur mede werking door het gemeentebestuur en de politie toegezegd. Echter werd de tijd, hiervoor beschikbaar gesteld, onvoldoende geacht. Het bestuur werd opgedragen 't gemeontsbestuur te verzoeken, hieraan enige uitbrei ding te geven. Ter sprake werd dan gebracht de .voorgestelde nieuwe me ting-methode door het Productschap. De vergadering was van oordeel dat dit geen verbetering is van de be staande manier van meten maar een verkapte inkrimping van het areaal tot bedoeling heeft. De afgevaardig den werden opgedragen, wanneer dit punt eventueel op de Alg. vergade ring ter sprake mocht worden ge bracht hierover hun afkeuring uit 1e spreken. Tevens werd vanuit de ver gadering naar voren gebracht dat verschillende voorschriften door het Productschap ingesteld, niet de in stemming van de vakgenoten heeft, wat voornamelijk een gevolg is van het feit dat degenen die als vertegen woordigers van het vak zitting heb ben in het Productschap, meer hun persoonlijke mening naar voren bren gen, inplaats van die der vakgenoten. De afgevaardigden werd verzocht, ook dit onder de aandacht van het hoofdbestuur te brengen. OEGSTGEEST „Ons Genoegen". Voor leden en donateurs gaf de buurtvereniging „Ons Genoegen" een feestavond in het patronaatsgebouw. De voorzitter, de heer Medendorp verwelkomde klokke acht uur de vele aanwezigen o.m. burgemeester du Boeuff en mevr. du Boueff, afge vaardigden van zusterverenigingen, van de N.Z.H.-Harmonie en de Harm. Triumph. Spreker deelde mede, dat men de toneelvereniging „Elcker- lyck" uit Sassenheim had bereid ge vonden deze avond te verzorgen. Met de opvoering van „De schip per van de Maartje Jacoba". een to neelspel in drie bedrijven van Kiaas Smelik, hebben de „Sassemers" de aanwezigen een paar uur in gespan nen aandacht gehouden. Het stuk werd door de spelers en speelsters op verdienstelijke wijze weergegeven. Natuurlijk waren er wel enige feilen. Men sprak dikwijls te vlug en de articulatie was niet geheel in orde. Dat de aanwezigen zeer met het spel en inhoud waren ingenomen be wees het gul en langdurig applaus na ieder bedrijf en bij het einde. Costumering, grime en toneelaan- kleding waren goed verzorgd.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 9