Parallellisatie, opvoering van produktiviteit en x rechtsvorm van groeiend middenstandsbedrijf Het spiekende testament Belangen van betrokken partijen lopen parallel bij bezitsvorming lhelarme/1 De zaak tegen majoor K. Prijsbeleid in de landbouw De Raad van Leimuiden bepleit oprichting Instituut Maatschappelijk Werk Produktschap Siergewassen WOENSDAG 16 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Katholieke Middenstand congresseert over BETER en SNELLER Scheiding van gezin en zaak „De Katholieke Middenstandsbond vraagt thans van de gehele regering en ook van de ministers, die liefst alleen maar sociale voorzieningen in enge zin willen geven een actieve op bezitsvorming en behoud van be zit gerichte politiek", aldus de voor Fiscus en bezitsvorming Mr Ph. C. M. van Campen, lid van de Eerste Kamer hield hierna een inleiding over „Fiscale en economi sche facetten in verband met de be zitsvorming in midden- en kleinbe drijf". Hierin besprak hij allereerst de noodzaak van de kapitaalvorming voor de algemene maatschappelijke ontwikkeling en de betekenis van de bezitsvorming voor het individu en zitter van de Nederlandse Katholieke vervolgens de bezitsvorming in het Middenstandsbond, de heer J. Koops, bij de opening van het acht tiende tweejaarlijkse congres, dat vandaag en morgen in hotel „Mast bos" te Breda gehouden wordt. Spreker zei. dat dit van de rege ring verlangd wordt, nu er sympto men zijn die er op wijzen, dat de ge dachte van de bezitsvorming leeft onder brede lagen van ons volk, en hij stelde de vraag of ook de ver kiezingsuitslag niet in deze richting wy'st. Vervolgens noemde de heer Koops de punten, die de middenstand zeer ter harte gaan, zoals de parallelisatie, de bevordering van de produktiviteit en de juiste rechtsvorm voor het groeiende middenstandsbedrijf. Ten aanzien van dit laatste vroeg spreker zich af, of het goed is dat terwille van de continuïteit vele midden- standsbedrijven in naamloze ven nootschappen worden omgezet. De heer Koops zei, dat de midden stand voor wat de vertegenwoordi ging van Nederland in het econo misch en sociaal comité van de Euro pese gemeenschap betreft, geen plaats dreigt te krijgen. De heer Koops noemde het onge hoord, indien een groep, waarin min. stens een kwart van alle werkers ln Nederland hun brood verdienen, op het Europese vlak geen vertegen woordiging zou hebben. 'Hij zeide van de regering, die uit eindelijk de Nederlandse leden van het comité zal aanwijzen, in ieder geval meer begrip te verwachten. Over de algemene economische si tuatie van ons land, zei de voorzitter o.m., dat de koopkracht, die eniger mate is gezakt, zich wel zal stabili seren, zij het niet meer op hetzelfde peil als twee jaar geleden. Hij gaf de middenstanders de raad. in tijden waar enkele procenten zwaar mee tellen, zuinig te zijn, voorzichtig te zijn, en de kosten te verlagen door verhoging van de produktiviteit. Aetherklanken DONDERDAG. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 9.50—12.00 Eurovisie: Ope ning Wereldtentoonstelling te Brus sel. 19.30—20.00 Idem (film). 20.00 Journ. en weeroverz. .AVRO: 20.15 Sportpanorama. 20.45 Optreden John ny Ray. 21.30—22.00 Is dit ook uw probleem? HILVERSUM I. 402 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 1100 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Koorzang. 12.00 Middagklok-Noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuiftb.meded. 12.38 Gram. 12.45 Herhaling v. d. Opening v. d. Wereldtentoonstelling te Brussel. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Platen- nieuws. 13.30 Blaaskwint. en soliste. NCRV: 14.00 Metropole-ork. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Instv septet. 15.40 Vocaal en sol. 16.00 Bijbelover denking. 16.30 Tenor en piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 17.50 Orato riumvereniging. 18.10 Huismuz. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Gram. Sociaal perspectief. 19.30 Lichte muz. 19.50 C.H.U., pol. caus. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 21.45 Gram. 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Orgelconc. 22.40 Nabeschouwing schaken. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Zaalsportuitsl. 23.2024.00 Gram. HILVERSUM n. 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 klein- en middenbedrijf. Voor deze laatste bezitsvorming noemde hij het sparen weer het centrale probleem. Spreker achtte het tevens voor het midden- en kleinbedrijf noodzakelijk een sterke organisatie op te bouwen, welke samenwerking niet alleen ge richt moet zijn op directe zichtbare besparing maar evenzeer op het ver krijgen van voorlichting omtrent de eisen van het bedrijf. Vervolgens be sprak hij de verstrengeling van de prtvéhuishouding met het bedrijf, de mogelijkheden en de gevaren hier van. Hjj zeide, dat het gewenst is deze beide streng gescheiden te houden en was van mening, dat ook de fis cus deze scheiding dient aan te hou den. EU de bespreking van de taak van de overheid op fiscaal gebied bij de 'bezitsvorming in het midden- en kleinbedrijf, zei spreker o.m., dat de belangen van alle betrokkenen in het bedrijfsleven volkomen parallel lig gen. Hij suggereerde een program ma waarvoor alle partiien zich geza menlijk zouden kunnen inzetten. Een kleine wenk Tenslotte zeide spreker wat de be zitsvorming voor de werknemers bij geneesmiddelen in één tablet ver- inigd, werken niet alleen beter bij de bestrijding van pijnen en griep. Door de juiste keuze der middelen - elk op zichzelf al beroemd - is bovendien be reikt, dat de geneeskrachtige werking sneller tot stand komt. Chefarine „4" Deze kunnen hem daarover wel-i 1°°l< licht de oplossing bieden in de vorm 'en ^a'*n en doet werkelijk wonderen! van beleggingsrekeningen naast de 4* JMr/ Hoog Militair Gerechtshof bestaande spaarrekeningen en waar schijnlijk bestaat daarvoor in die kringen meer belangstelling dan men aanvankelijk zou hebben verwacht. De heer A. C. J. M. Ploegmakers, kandidaat-notaris te Oss en lid van de commissie „Patroon en Zoon" van de N.R.K.M., behandelde donderdag ochtend in een der drie sectieverga deringen het onderwerp „De juiste rechtsvorm voor het groeiende mid denstandsbedrijf". Hij kwam hierbij tot de conclusie, dat elke ondernemer, die te zijner tijd voortzetting wenst door een of meer zoons, al of niet met weduwe, dit vraagstuk vooral tijdig onder ogen dient te zien. Voorts dat, als de zaak van kleinere of middelmatige omvang ia, een vennootschap onder firma, eventueel later met weduwe als commanditaire vennote, een goe de oplossing zal kunnen geven, mits behoorlijke aandacht wordt geschon ken aan de voortzettingsbepalingen voor de zoon of de zoons. Heeft het bedrijf een wat grotere omvang ge kregen, dan zal een n.v. een zeer goede oplossing kunnen zijn. Iedere zaak heeft haar eigen aspecten en het was spr. onmogelijk een voor alle gevallen passende aanwijzing te ge ven. Verlichtende overdrachtswinst De heer Ploegmakers besprak ver volgens de wensen van de Katho lieke Middenstandsbond ten aanzien van de wetgeving op dit punt. Hij noemde: de volledige rechtspersoon lijkheid der firma; uitsluiting of, al thans zeer zeker, beperking van de persoonlijke aansprakelijkheid der vennoten in hun privévermogen en tenslotte enige fiscale verlichting. Speciaal met betrekking tot de om zetting in een naamloze vennoot schap zal die fiscale verlichting moe ten worden gevonden op het terrein der overdrachtswinst. Hij vond de re- wijze van participatie in het kapitaal solutie van 2 juni 1947, de z.g. „ge- van de Nederlandse ondernemingen ruisloze overgang", waarbij de minis- betreft dat staatssecretaris Schmel- ter van financiën aan deze bezwaren zer daarover eens moest gaan praten wil tegemoet komen, beslist onvol - met de grote spaarinstellingen. doende. legen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel (hefarox. (Advertentie) Minister Vondeling deelt in zijn memorie van antwoord aan de Eer ste Kamre betreffende zijn begroting mede, over niet te lange tijd gevolg te zullen geven aan de door de Twee de Kamer bij de motie-Van der Wey- den kenbaar gemaakte wens en een korte nota over de algemene lijnen voor het structuur- en o.ijsbeleid in de landbouw als grondslag voor een algemene gedachtenwisseling bij de Staten-Generaal te zullen indienen. Het verwijt, dat het garantiebeleid in het verleden tot een interen van de middelen in de landbouw zou heb ben geleid, komt de bewindsman niet billijk en ook niet juist voor. Niet billijk, omdat dit beleid geba seerd is geweest op een systeem van kostprijsberekening waarmee de geor- Vandaag staat de 45-jarige majoor K., die er van wordt beschuldigd 22.500 te hebben aangenomen van leveranciers en/of agenten van de dienstmaterieel landmacht, in beroep terecht voor het Hoog Militair Ge rechtshof. Op 9 oktober van het vorige jaar veroordeelde de krijgsraad te velde west majoor K. tot een gevangenis straf van één jaar en drie maanden, met aftrek van voorarrest en ontslag uit de militaire dienst zonder ontzet- ganiseerde landbouw zich heeft ver enigd; niet juist, omdat in vele der achter ons liggende jaren de garan tieregeling niet in werking behoefde te treden en de gemaakte prijzen voor een aantal belangrijke produkten winst hebben opgeleverd. Daaren boven is het garantiebeleid alleen onvoldoende om de landbouw op de lange duur 'n gezonde basis voor zijn bestaan te kunnen waarborgen. Ove rigens heeft de minister met genoegen de erkenning geconstateerd, dat de georganiseerde landbouw hier een taak heeft en dat deze positieve voorstellen moet doen voor een op de toekomst gerichte landbouwpolitiek. Dr. Vondeling acht het niet ter •zake dienend een persoonlijke uiteen zetting te geven over de argumenten vóór en tegen de socialisatie van de grond. Het probleem is in de Neder landse verhoudingen van zuiver theoretische aard en zeer onvoldoen de bestudeerd. Zijn beleid zal zich bo vendien bewegen binnen de grenzen van de huidige regeringspolitiek, zodat het zijns inziens geen praktisch nut heeft er in de volksvertegen woordiging lang bij stil te staan. Snelheidsbeperking In de gisteren gehouden vergade ring van het Produktschap voor Sier gewassen zijn de spraakwatervallen behoorlijk ln beweging gekomen en niet in het minst over de punten, die de bloembollensector betroffen. Zo waren er ellenlange discussies over de vaststelling van de minimum-ex portprijzen van diverse bijgoedgewas sen en gladiolen; kon men het over de nieuwe methode van bloembollen opmeten ook niet helemaal eens wor den en zal men het over dat laatste in de juni-vergadering als het areaal voor 1959 ter sprake komt nog eens gaan hebben. Terwijl de vakorganisaties de Kon. Alg. Ver. v. Bloembollencultuur en de K.V.O.B. hadden geadviseerd om achter de inlevering van het zgn. „abnormaal" van tulpen definitief een punt te zetten, besloot het P.V.S. gisteren nadat tevoren overleg was gepleegd met de besturen der betref fende organisaties het abnormaal te blijven innemen van de tulpen. Al leen is er dit verschil, dat men nu al leen boven zift 7 zal kunnen inleve ren 0.30 per kilo. Over de voorgestelde minimum exportprijzen van verschillende bij goedgewassen o.m. van lelies en montbretia's was men het onder ling niet eens. Een deel meende dat de prijzen te veel opgetrokken wer den, terwijl men zich ook afvroeg op w-elke basis deze prijzen eigenlijk zijn vastgesteld. Bij de hoofdgewassen Deze maand uitspraak minimumimportprijzen tomaten Minister Vondeling heeft medege deeld, dat de arbitragecommissie in zake de Benelux-minimumprijzen voor tomaten overeenstemming heeft bereikt over de te geven beslissing en dat deze maadn noe uitspraak zal worden gedaan. De minister heeft deze mededeling gedaan in antwoord op schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer de heer Bies- Ptn r, T—, - air heuvel, die er aan herinnerd had, hoe !?3>ani" q'^k Dagopening. AV- rnjnister Mansholt reeds in zijn me- RO: 8.00 Nws. 8.15 morie van antwoord op de landbouw- 9.10 Voor de vrouw. 9.15Gram. 9.40 I begroting (begin december vorig jaar) Morgenwuding. 10.00 Opening We- gen v00r het begin van het reldtent<wnstelhng te Brunei. 10.50 ^matenseizoen zei te verwachten. Voor de kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip, caus. 11.15 Kamerork. en solist. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuinbuneded. 12.33 Piano spel. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lich te muz. 13.55 Beursber. 14.00 Altviool cn clavecimbel. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Logboek 1941. 15.30 Zang en piano. 15.45 Gram. 16.9C Van vier tot vijl. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Orgel spel. 18.00 Nws. 18.15 Gevar. progr. v. d. militairen. 18.45 Sportproblemen. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kinderen. 19.06 Wie opent de kluis? 20.00 Nws. 20.05 Radio Philharm. ork., koor en sol. 21.20 Wat iedere vrouw wel weet, hoorsp. 22.30 Journ. 22.40 Gram. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 Act. of gram. 23.25—24.00 Nieu we gram. Bij het instellen van het beroep bij het college van scheidsrechters is het de bedoeling van de heer Mans- holt geweest, in elk geval een prin cipiële uitspraak te verkrijgen. Uiter aard zou het de heer Vondeling aan genaam zijn geweest, indien het col lege voor de aanvang van het toma- tenseizoen 1958 uitspraak zou hebben gedaan. Indien het college daarin zou slagen, acht hij een latere uit spraak van gewicht. De minister kan niet eenzijdig be vorderen, dat de uitspraak van het college van scheidsrechters onver kort wordt bekend gemaakt. Hij is evenwel bereid te bevorde ren, dat aan de wederpartij wordt verzocht toe te stemmen in publika- tie van de uitspraak. De raad der gemeente Leimuiden kwam dinsdagavond in openbare vergadering bijeen onder voorzi.ier- schap van burgemeester B. Kammen- ga. De voorzitter deelde in zijn ope ningswoord mede, dat wethouder C. A. W. Buickx, wegens zijn gedwon gen verblijf in het zieKenhUis te Leiden niet aanwezig kon zijn. Hij wenste hem beterscnup en hoopte op spoedig algemeen herstel. Op voorstel van B. en W. besloot de raad op basis van de Rekening- Courant schuld bij de bank van JNed. Gemeenten, bij die Bank een geld lening van 3000.aan te gaan tegen een rente van 5yt per jaar. Op een vraag van de heer P. L. Noordermeer met welke bestemming deze geldlening wordt aangegaan deelde de voorzitter mede, dat hier aan geen bepaalde bestemming wordt gegeven maar voor de kapitaaluit gaven in het algemeen is bestemd. Op voorstel van B. en W. besloot de Raad tot aankoop van een per ceeltje grond gelegen langs de oprij- daan van de Algemene Begraafplaats ;en thans in eigendom zijnde van de Ned Hervormde Gemeente te Lei muiden. De overeengekomen kost prijs bedraagt ƒ590.De oprijlaan kan in verband met de vergroting van de Algemene Begraafplaats ook verbreed worden waardoor de mo gelijkheid ontstaat per auto deze be graafplaats te bereiken. De Raad besloot de legeskosten ook van toepassing te doen zijn op de toeristenkaarten. De heer P. L. Noordermeer vond een leges van 1,20 per kaart wat aan de hoge kant, gezien de geringe geldigheios- duur van deze kaarten. De voorzat ter wees er echter op, dat deze kaar ten niet met een bewijs van exportprijzen er 'in de eerste plaats landschap maar met een paspoort tulp hyacint en narcis worden de minimumexportprijzen vastgesteld aan de hand van de door het LEI be rekende produktiekosten. Van de an dere gewassen zijn die niet bekend. Dr. Verhage, de voorzitter van het P.V.S., wees er met klem op, dat men wat de prijsvaststelling betreft, op het principiële vlak komt. Het gaat nl. om de vraag; mont de minimum exportprijs relatie houden mét de binnenlandse minimumprijs die wèl relatie houdt met de kostprijs of wil men een andere lijn volgen? Hij stel de voor de discussie te verdagen naar de juni-vergadering, waarmee de ver gadering accoord ging. Het zelfde ge beurde met het voorstel een andere methode van bloembollen meten te gaan volgen. Breedvoerig werd ook gediscussieerd over de nieuwe mini mumexportprijzen voor de gladiolen. Van de Ned. Gladiolusver. was een advies ontvangen om de prijzen op te trekken. Dat stuitte op tegenstand van verschillende zijde maar het slot was, dat het P.V.S. besloot het advies van de Ned. Gladiolusvereniging te volgen. Gesteld werd o.m. door de voor standers van prijsverhoging, dat men tenslotte aan het produkt ook iets moet kunnen verdienen. Dr. Verhage merkte echter op, dat de minimum zijn om onrust op de buitenlandse markt door te lage na-offertes te voorkomen. Spr. noemde het gevaar lijk als men bij het vaststellen van de prijzen van een andere gedachte uit gaat. Nadat nog verschillende verorde ningen waren vastgesteld sloot dr. Verhage de vergadering. vergeleken dienen te worden. De begroting 1958 werd gewijzigd omdat aan een ingezetene, die in wo ningmoeilijkheden was geraakt, een voorschot was verleend van 301H).— dat weer in termijnen wordt terug betaald- Op advies van Ged. Staten besloot de Raad de fraude-verzekering, ge zien de gestegen geldomzet te ver hogen van 10.000,tot f 20.000. De verordening op de heffing en invordering van los en laadgelden werd wederom ongewijzigd verlengd omdat enige raadsleden bezwaren tegen een wijziging hadden. Op voorstel van B. en W. besloot de Raad over te gaan tot wijziging van de bestaande rooilijnen in de bebouwde koon der gemeente, waar door meer ruimte op de weg ont staat. Deze taak zal door het Insti tuut voor Stad en Landschap nader worden onderzocht, waarmede een bedrag van 2000.— is gemoeid. De heer P. L. Noordermeer vraagt naar de consequenties hiervan. De voor zitter deelde mede, dat de bestaan de rooilijn tot de gevels der wonin gen reikt. Bovendien ontvangt de eigenaar in zulke gevallen vergoe ding voor de grond, gelegen tussen de oude en de nieuwe rooilijn, als die tot de openbare straat behoort. De Raad was het met het voorstel van B. en W. eens om in combinatie met andere gemeenten een Instituut voor Maatschappelijk Werk in het leven te roepen. De kerken hebben hiervoor echter ook grote belang stelling. De opzet van deze instelling is, de moeilijkheden in de gezinnen tijdig op te vangen waardoor erger kan worden voorkomen. In de rondvraag wees de heer B. Loosbroek erop, dat er in de Burg. Bakhuizenlaan, op het punt waar deze weg van asfalt in steenbestra ting overgaat, een verzakking is ont staan. Hij vroeg om verbetering, het geen werd toegezegd. De heer C. A. Beuk zou in verband met de grote snelheid van het verkeer o-p de Burg. Bakhuizenlaan het verkeersbord Bebouwde kom" willen verplaatsen naar het punt, waar de Burg. Bak huizenlaan in Herenweg overgaat. De heer W. Vonk wees er op, dat er op de Provinciale weg komende van de richting Alphen aan den Rijn zulk een bord ontbreekt, terwijl er naast deze weg uit de tegenoverge stelde richting wel zo'n bord ge plaatst is. De voorzitter was van mening, dat dit bord op deze weg niet noodzakelijk is, omdat dit een snelweg is. Een stopbord op beide toegangswegen van deze Provinciale weg achtte hij meer gewenst. '46) mmmttimvif ycmmna irnxm en Jeroen uit ve 'drocafexfrb., cede rmmN.MVE'fn- lïTXR DOfffltD QEVN- KEN. JESECiNNEN. Tien mrtienTrdchtiïop titi, mtiriiMar mnm Wxzo'nbettuMNtzMnu ikdiÉtmtm (s wirinm 7 j~ ting uit de bevoegdheid bij de gewa pende macht te dienen. De belangstelling voor dit militaire strafproces is groot. Reeds lang voor dat de zitting begon stond een rij pu bliek voor de ingang van de Hoge Raad. Een oude man had een klap stoeltje meegebracht om zich het wachten gemakkelijk te maken. De publieke tribune was helemaal voL Majoor K. legde een verklaring af. Hij sprak over een brief, die hij op 14 maart 1954 ontvangen zou hebben. Hij zei dat hij op die datum niet in Nederland was. Het vonnis van de krijgsraad was niet juit zo ver klaarde majoor K. voorts, omdat de krijgsraad de getuige luitenant-ge neraal (b.d.) J. H. L. Bos, voormalig directeur van het directoraat mate rieel landmacht een andere verkla ring in de mond had gelegd dan deze had gegeven. Over het banksaldo /an de zaken man C. van Benthem, van wie ma joor K. geld zou hebben aangenomen zei majoor K.: „In 1952 had de heer an Benthem een banksaldo van 2.57, in 1953 ƒ0.56, in de jaren erna stort te hij kleine bedragen op de bank en haalde deze er direkt weer af. Ik deel dit mede omdat na het onderzoek werd gezegd dat de heer Van Ben them geen geld nodig had en een groot banksaldo had." In felle bewoordingen sprak ma joor K. over deze zakenman. Hij zei o.m. dat de heer Van Benthem zich schuldig had gemaakt aan misleidin gen. Hij zei dat de heer Van Ben them op geraffineerde wijze het D.M. L. en daardoor ook hem had bedro gen. Majoor K. sprak in zijn verklaring over zijn werkzaamheden bij de D.M. L. en wat er in de jaren 1952 tot 1956 was gebeurd. Hij zei dat r* in vele verklaringen, die in het proces tegen hem zijn afgelegd, vele tegen strijdigheden voorkwamen. Tegen het einde van zijn betoog, dat ruim anderhalf uur duurde, zei hij dat hij de indruk had gekregen dat de instelling van een vervolging te gen hem op een vergissing berustte. „U kunt wel aan het hof overlaten om te bepalen of dit zo is", zei de president. Tenslotte verklaarde majoor K., dat hij niets nagelaten of gedaan in strijd met zijn plicht als officier. De eerste getuige die gehoord werd was de zakenman C. van Benthem, die in Londen agent was voor ver schepingen voor het ministerie van oorlog en tevens vertegenwoordiger van enige Engelse firma's. Deze za kenman zou majoor K. 7500 hebben gegeven. De heer Van Benthem was voorts deelgenoot in de zaak van de heer J. H. Davids, de N.V. Godfrey Alvis, een overigens lege N.V. De zakenman Davids zou ƒ15.000 aan majoor K. hebben gegeven. De eerste verdediger van majoor K., mr. J. W. van Es, heeft, na de behan deling van de zaak voor de krijgs raad een aanklacht ingediend tegen deze twee zakenlieden wegens mein eed. De getuigen zouden tegenstrij dige verklaringen hebben afgelegd. De getuige Van Benthem was in de zaal nagenoeg onverstaanbaar. Ilij gaf zijn antwoorden bijna fuisterend. De twee verdedigers van majoor K. gingen daarom vlak naast de getuige, ieder aan een kant staan. DEKEN VAN DEN HAAG Mgr Jansen, bisschop van Rotter dam, heeft aan de geestelijkheid van Den Haag medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt, dat de deken van Den Haag, mgr W. A. E. Bokeloh, onthe ven wordt van zijn parochiële werk zaamheden om zich geheel te kun nen wijden aan de steeds toenemen de werkzaamheden van het dekenaat. Wilt U iets weten? Vraag: Wanneer speler A bij het Kruisjassen een vijf kaart heeft en zijn tegenpartij heeft vier heren, wiens roem is dan geldig? Antwoord: Bij diverse kaartspelen wordt over de kwalificatie van de roem nogal eens gekibbeld. Bij het pandoeren zegt de regel: voor 4 ge lijken moet de 5-kaart wijken. An deren betogen, dat vijf meer is dan vier en dat de vijfkaart dus voor rang heeft. Iedere partij zal er goed aan doen van tevoren vast te stellen welke regel men zal volgen. Nie mand kan hier iets bindend voor schrijven. Vraag: Route per auto van Zoe- terwoude naar Weesp over Utrecht. Antwoord: Zoeterwoude. Alphen. Bodegraven, vóór Utrecht linksaf over de wegnaar Amsterdam, via Vreeland, Nederhorst den Berg, Weesp. Vraag: 1. Route per auto van Ter Aar naar Brussel. 2. Hoe lang duurt de Wereldtentonstelling? Antwoord: 1. Ter Aar, Alphen, Bo degraven over autoweg naar Rotter dam, Dordrecht, Breda, Antwerpen, Brussel; afstand pl.m. 180 km. 2. Deze tentoonstelling is geopend van 17 april tot 19 oktober. Vraag: Route per bromfiets van Voorhout naar Huissen, hoeveel km? Antwoord: Voorhout, Leiden, Al phen, Utrecht, de Bilt, Scherpenzeel, Ede, Arnhem, Huisen; afstand 128 km. Vraag: Route per bromfiets van Voorschoten naar Heerlen; hoeveel km? Antwoord: Voorschoten, Rotterdam, Dordrecht, Breda, Eindhoven, Val- kenswaard, Weert, Grathem, Maas- bracht, Sittard, Heerlen; afstand 245 km.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8