CPN-fractie in Tweede Kamer spleet in tweeën Reorganisatie van grond en pachtzaken In Gemert stemt men blanco Straaljager stortte neer Auto gleed weg, twee gewonden Taxichauffeur relayeerde televisie-uitzending De nieuwe C+A+O* in het bouwbedrijf „Verhoging op papier" WOENSDAG 16 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA Na de installatie van de heer Brandsen tot lid van de Tweede Kamer, luisteren de communistische Tweede Kamerleden naar de rede van de heer J. A. W. Burger (P.v.d.A.). De heer Gortzak (voorgrond) is in druk ge sprek met de heer Wagenaar. Links achter de heer P. de Groot, rechts de heer C. Borst en daarvoor de heer Brandsen en mevr. M. E. LipsOdinot. Goed geregeld incident De zitting van de Tweede Kamer begon gistermiddag met een merk waardige gebeurtenis. De splitsing tussen de communistische fractiele den werd officieel waar gemaakt. Dit ging met de nodige woorden gepaard. De „rebellen" Gortzak, Brandsen, mevr. Lips en Gerben Wagenaar ver huisden een bank naar voren, achter hen namen de „offciële" communis- sische ambassades op de gebeurtenis neerzagen. De heer Gortzak voerde als eerste het woord. Hij betoogde, dat hij en zijn medestanders pas weer beslissin gen van de partij zullen aanvaarden als deze in een vrije discussie ge vormd worden. Hij rakelde de gehele geschiedenis nog eens op. Zijn groep zal een eigen orgaan uitgeven en een eigen bestaan leiden. De mogelijkheid tot terugkeer is er. Zijn fractie vertegenwoordigt 't ware communisme en elk anti-communis- me is ook haar vijand. Slechts tegen ginselen. Hij lastert, laat valse ge ruchten circuleren, maakt verdacht etc. De heer Gortzak werd op 't spreek gestoelte opgevolgd door de heer Paul de Groot, die zei, dat de rebellen ver raders waren, die zich schuldig ma ken aan zetelroof. Gortzak interrum peerde, dat de Groot eerder een zetel rover is, omdat hij zich nooit in de Kamer laat zien. De Groot zei, dat de politiek van de CPN democratisch tot stand komt, de rebellen hebben de partij ernstige schade berokkend. Geen verkiezing nodig Noorbeek, in Zuid-Limburg is waarschijnlijk de enige gemeente in Nederland, waar dit jaar geen gemeenteraadsverkiezingen zul len worden gehouden. Er werd slechts een kandidatenlijst inge diend, waarop de namen staan vermeld van de zeven zittende raadsleden, zodat deze personen bij enkele candidaastelling zijn gekozen. De huidige raad werd reeds in 1946 gekozen. Toen de „rebel" Brandsen, het nieu we Kamerlid geïnstalleerd werd door dr. Kortenhorst, waren De Groot en de zijnen uit de zaal verdwenen. Dr. Kortenhorst sprak de gebruikelijke formule uit, en Brandsen zijn drie be loften. heer De Groot trad autoritair op en Daarna kon men overgaan tot het schendde aldus de leninistische be- behandelen van staatszaken. ten: Paul de Groot en zijn trouwe De Grootjvas zijn betoog gericht. Del volgelingen, M. Bakker en C. Borst plaats. Voorzitter Kortenhorst had de zaak van te voren al geregeld om in de Kamer incidenten te voorkomen. Gortzak en de zijnen zijn op zijn ka mer geweest. Zij hebben de fractie kamer van de CPN behouden, de groep-de Groot echter kreeg 'n nieuw fractiekamertje. Er heerste in de Kamer een gespan nen sfeer en de controle was ver scherpt. Opvallend was, dat van de officiële tribunes vertegenwoordigers van de Amerikaanse en Sowj et-Rus- Tijdens de kandiaatstelling voor de gemeenteraadsverkiezingen heeft zich gisteren te Gemert het vreemde geval voorgedaan, dat op een der lijsten wel 25 kiezers hun handtekening had den geplaatst, maar dat er geen enke le naam van een kandidaat op stpnd. Klaarblijkelijk heeft de propagandist in zijn ijver om handtekeningen te verzamelen, zijn voornaamste taak over het hoofd gezien. Het hoofdstem bureau zal ook over deze lijst binnen enkele dagen een beslissing moeten nemen. Vootz. melkhandelarenbond: Volle melk te duur voor grote afzet In de jaarvergadering van de R.K. Bond van Handelaren in Melk en Melkproducten, heeft de voorzitter, de heer C. A. Heuft uit Amsterdam, me degedeeld, dat hij de prijsverhoging van melk van 3,7 pet. vetgehlte schat op 14 tot 15 cent per liter. De melk handel mag voor de vettere melk een eigen winstmarge vaststellen. Overigens betwijfelde de spreker, spreker dat er veel gebruik van deze melk zal worden gemaakt. Uit een oogpunt van de volksgezondheid wordt het niet noodzakelijk geacht. Men moet de verkoop zien als een zui vere economische maatregel tot verklei ning van de botervoorraad. De melkhandel blijft zo veei moge lijk service verlenen aan de bewo ners van hoogbouwflats. Het besluit van het produktschap voor de zuivel in deze aangelegenheid zal niet tot het uiterste worden door gevoerd, maar, aldus de voorzitter, de klanten mogen niet verwachten dat de bezorgers alle trappen zullen beklim men. Motie Droesen in Tweede Kamer In de vergadering van de Tweede Kamer is gistermiddag: aan de orde gekomen de interpellatie van de heer Droesen (K.V.P.) over reorganisatie van de behandeling van grond- en pachtzaken aan het departement van landbouw, visserij en voedselvoor ziening en betreffende de daaruit voor het beleid ter zake van grond en pachtzaken voorvloeiende gevol gen. De interpellant vreest voor deze gevolgen. Het is gevaarlijk het grond en pachtprijsbeleid onder te bren gen bij de afdeling, die het produk- tenprijsbeleid behandelt. Hierdoor dreigt het grond- en pachtprijsbeleid ondergeschikt te worden gemaakt aan de garantie- prijspolitiek. De behandeling van deze zaken 'door de cultuurtechnische dienst is z.i. evenzeer bezwaarlijk. De minister had hangende deze in terpellatie zijn plannen tot reorgani satie moeten opschorten. In de kran ten heeft hij slechts kritiek op zijn voornemen kunnen lezen. Bepaald onaanvaardbaar is dat de behandeling van grond- en pacht prijszaken wordt overgedragen' aan de afdeling van de directie der voed selvoorziening. De cultuurtechnische dienst zal een te grote invloed gaan krijgen op het grond- en pachtprijsbeleid. De reorganisatie had zeker moeten wachten tot een bespreking in de kamer van het structuurbeleid, waar toe de motie-Van de Mei de minister heeft uitgenodigd. Men hoort hier en daar reeds spreken over een geruis loze socialisatie. Zover zijn we ech ter nog niet, daar zijn wij zelf bij". De heer Droessen vatte zijn betoog samen in een aantal vragen, aldus besluitend: Is de minister niet van oordeel, dat de grond- en pachtpolitiek met haar economische, sociale en technische aspecten als een geheel moet worden behandeld door een volwaardige zelf standige afdeling? Is de minister bereid zijn plannen ten deze opnieuw in overweging te nemen en naar een oplossing te stre ven, die enerzijds de eenheid en on afhankelijkheid van de behandeling van de grond- en pachtzaken veilig stelt en anderzijds een goede coördi natie met andere bij dit beleid be trokken afdelingen en diensten waar borgt? De minister van landbouw, visse rij en voedselvoorziening, de heer Vondeling herinnerde er aan, dat in het verleden reeds verscheidene reor ganisaties aan het departement zijn |tot stand gekomen. Hij merkt op, dat zich reeds enkele jaren gedachten ontwikkelden ten departemente, dat een reorganisatie ter zake nood zakelijk of wenselijk was. Minister Mansholt heeft zich daarover enige malen uitgelaten. Van overhaasting is geen sprake. Het gevolg van de reorganisatie zal niet zijn, dat er ontslagen gaan val len. Gistermorgen om 11.15 uur is een F-84-Thunderstreak van de vliegbasis Eindhoven tussen Straatsburg en Freudenstadt in Westduitsland veron gelukt. Het toestel was bezig met een laag vliegoefening en heeft daarbij de grond geraakt, waarna het is geëx plodeerd. De vlieger, de 26-jarige reserve le luitenant J. M. Kalis uit Eindhoven kwam hierbij om het leven. Hij was gehuwd en vader van één kind. OPHOKPLICHT VOOR POST DUIVEN IN ZUID-HOLLAND. Ter voorkoming van door postdui ven aan te richten schade aan land en tuinbouwgewassen \eeft, evenals in voorgaande jaren, overleg plaats gevonden tussen de Nederlandse Postduivenhouders Organisatie, de Provinciale Voedselcommissaris voor Zuid-Holland, de Rijkslandbouwcon- sulenten en de Gewestelijke Raad voor Zuid-Holland van het Land bouwschap. Het resultaat is, dat voorlopig in de periode van 15 april tot 15 mei 1958 in Zuid-Holland iedere dag de postduiven door de postduivenhou ders worden opgehokt tot des namid dags te 5.30 uur; ook zaterdags en zondags bestaat deze ophokplicht. De postduiven mogen wel deelne men aan de wedvluchten en africh tingen, doch na aa komst moeten de ze worden opgehokt tot 5.30 uur n.m. Postduiven die zich tijdens deze pe riode en vóór het aangegeven uur toch op het veld bevinden, lopen een zeer grote kans ten offer te vallen aan de maatregelen, die noodzakelij kerwijs getroffen zullen worden ter bestrijding van wilde duiven. In dit verband moge er op worden gewezen dat op wilde duiven zal wor den gejaagd, terwijl er voorts reke ning mee moet worden gehouden, dat ook wel eens gebruik wordt gemaakt van vergift. Met klem wordt erop gewezen zich strikt aan deze afspraak te houden, hetgeen derhalve betekent, dat de landbouwers na 5.30 uur n.m. in geen geval mogen schieten op overvliegen de postduiven. Dinsdagavond omstreeks half elf is op de Amstel op de hoek van de Prinsengracht een ernstig ongeluk gebeurd. De chauffeur van een vrachtwagen, die achter zich een rijdende asfaltketel voorttrok, be merkte midden op de hoge brug dat er iets met de koppeling niet in orde was. Hij en een naast het zittende 43-jarige keteldrijver, uit Amsterdam, stapten uit en gingen de koppeling onderzoeken, nadat zij eerst de asfalt ketel voor wegglijden met blokken hadden verzekerd. De wagens ston den nL net even over de top van de brug op de helling naar beneden. Terwijl de twee mannen de koppe ling onderzochten, schoot door nog onbekende oorzaak de vrachtauto plotseling weg. De keteldrijver werd door de asfaltketel getroffen en moest 'in zeer ernstige toestand naar Oud voor uw tijd W°rdt het ScmiWtelijkst, ,1S u ecn lusteloze stemming dc overhand laat Krijgen. Betere ontvangst in Den Helder? De heer Droesen diende daarna een motie in, waarin de minister wordt gevraagd te streven naar een oplossing, welke de eenheid en onaf hankelijkheid van de afdeling grond en pachtzaken veilig stelt en een goede coördinatie met andere dien-1 Weesperpleinziekenhuis worden sten en afdelingen waarborgt overgebracht. De chauffeur klaagde De stemming om de motie wordt over pijn maar behoefde niet te wor. vanmiddag gehouden. 9' dén opgenomen. Slechte televisieontvangst in Den Hel dr is reeds lang een doorn in het oog van de kijkgragen aldaar, die een co mité vormden om door bespreking met de PTT tot betere ontvangst te geraken. Wanneer de ontvangst niet zou verbe teren werd een steun- of noodzender in uitzicht gesteld, hetgeen echter minstens een miljoen gulden zou kos ten. De taxichauffeur, G. Lamers mende verbetering te kunnen bereiken door op de vuuroren een ontvanger te plaat sen en het ontvangen beeld te relaye- ren. Maandag heeft hij op deze wijze voor 't eerst geëxperimenteerd en met gunstik gevolg. De heer Lamers meen de echter uit de resultaten van cén avond geen conclusie te mogen trekken en hij herhaalde daarom het experi ment gisteravond. Zonder zijn tussen komst bleek de uitzending van gister avond alle feilen te vertonen, die men totnutoe steeds kende, doch toen hij zijn relais-ontvanger had ingeschakeld, verhelderde het beeld in belangrijke mate. Hij zal thans zijn ervaringen aan de PTT meedelen en trachten de beschik king te krijgen over een dertig meter lange mast, die hij op de watertoren wil plaatsen, die 30 meter hoog is. Met relayering van een lager niveau af hoopt de heer Lamers de televisieont vangst binnen een straal vtn tien kilo- De nieuwe C.A.O. voor het bouw. bedrijf, waarover sedert december 1956 overleg wordt gepleegd, zal npar de „Tel." meldt, binnenkort door de regering worden gefiatteerd, waarna de overeenkomst binnen enkele maanden .in werking kan treden. Het nieuwe basis-uurloon voor een ongeschoolde arbeider zal 1.19 of 1.20 worden, terwijl de all-round vakman in het bouwbedrijf moet rekenen op een uurbeloning, die va rieert tussen de 1.55 en 1.63, aldus onze zegsman. De nieuwe C.A.O. betekent „op pa pier" een verhoging van 15 pet., maar doordat allerlei conjunctuurtoeslagen komen te vervallen is de werkelijke verhoging in geld gering, in enkele gevallen zelfs nihiL Harder werken. Mede als gevolg hiervan zullen de werknemers in de bouwvakken ge noopt worden hun produktiviteit op te voeren, willen zij hun loon ver hoogd zien volgens de tarieven, die in de nieuwe CAO. in het voor. uitzicht worden gesteld. Volgens de thans geldende risico- regeling woningbouw 1954, een af spraak tussen de Raad van Bestuur Bouwbedrijf en de Vereniging van Ned. Gemeenten, zouden de finan ciële gevolgen van de invoering van de nieuwe C.A.O. voor het bouw bedrijf moeten worden doorberekend. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, ir. H. B. J. Witte, acht dit echter niet aanvaardbaar. Hij heeft daarom de gemeente besturen aanbevolen de financiële gevolgen van de nieuwe C.A.O. niet te laten doorberekenen bij finan ciering van woningen, die na 15 april worden aanbesteed. Voorts heeft hij de besturen van gemeenten en woningbouwstichtin- gen geadviseerd de bestaande bestek ken te wijzigen in dien zin, dat de risicoregeling buiten werking wordt gesteld ten aanzien van de verreke ning van de verhoogde lonen en sociale lasten, die het gevolg zullen zijn van de nieuwe CAO. Met een en ander denkt de minis ter te bereiken, dat de meeste bouw opdrachten, waarin nog zwarte lonen zijn verdisconteerd, afgelopen zullen zijn, waneer de nieuwe C.A.O. werking treedt. Een zeer belangrijk punt in de nieuwe CA.O. is, dat het niet alleen dus geen sprake. Haagse rechtbank besliste Ulo-leerling niet terug naar school De president van de rechtbank te 's-Gravenhage, heeft gistermorgen, toen hij uitspraak deed in het korte geding dat 'n Haagse advocaat tegen het bestuur van de Groen van Prin- stererschool aanhangig had gemaakt, de eis van deze advocaat dat zijn zes tienjarige zoon Coen weer tot deze school zal worden toegelaten, afge. wezen. De leerling was enige tijd geleden van school gestuurd omdat het be stuur meende dat het gedrag van de jongen gezagsondermijnend was en het onderwijs ernstig bemoeilijkte. De jongen had gelachen over een woede-uitbarsting van de onderwij zer en deze zou daarop de leerling volgens diens zeggen op de borst hebben gestompt. Coen heeft een jaar geleden een ernstige hartopera tie ondergaan en zijn borstkas is dichtgenaaid met zilverdraad. Coen ging hierop bewijzen verzamelen dat de onderwijzer hem heeft gestompt, mêter'belangry^ teakurTnen'verbeteren* onderwüzer ontkent dit. Daarop werd Coen van school gestuurd. De president overwoog in zijn von nis o.m. dat het wel mogelijk kan zijn dat de onderwijzer heeft gestompt, maar dat de houding van de leerling zijn medeleerlingen wel beïnvloedt tegen de persoon en het gezag van de onderwijzer. Het onderzoek in deze zaak moest niet door de leer ling maar door het schoolhoofd ge schieden. De president weigerde daarom de gevraagde voorziening en veroor deelde de eiser in de kosten van het geding, begroot op 100. werkgevers verboden wordt „zwarte lonen" uit te betalen, maar dat ook werknemers, die 'n „extra-loonzakje" aanpakken, strafbaar zullen zijn. Deze strafbepaling voor werknemers, die „zwart" verdienen, vormt welis waar een nieuw element in de ar beidsverhoudingen bij de bouwnijver heid, maar berust alleen op 'n boete bepaling in de C.A.O. Van strafrech telijke vervolging van arbeiders is Minhiet 5keea nam een aaatptaef \e aan de „Cxpa Minister-president Drees en zijn echtgenote bekijken enkele bonte en rose bewoners van het Nederlandse paviljoen op de Expo '58. De premier bracht dinsdag met een aantal Nederlandse autoriteiten een bezoek aan do Wereldtentoonstelling.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7