$LWtLGAT &>ymmTAD Dokter Simons begraven Scherp R.K. Kinderuitzending afdeüng Leiden Zuilenzaal in de tempel van Karnak R.K. Openbare Bib'iotheek Steenschuur 17 |uan Bardem: meedogeloos in zijn medeogen Kinderen speelden voor ouders van Prof. wijk WOENSDAG 16 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 K.C> Ito]; (L> POLITIONELE INTUÏTIE. j Alleen de duo en een tas, die ach terop gezeten had waren verdwenen. Gisteravond om een uur of negen Het werd een hele optocht, die de werd brigadier Boorsma van de Leid- brigadier naar het bureau moest se politie op de Langebrug aange- voeren: de twee dieven, Leidse scho- sproken door een heer die hem nogal' lieren van zeventien en achttien jaar, opgewonden, vertelde dat men zijn bromfiets gestolen had. De bestolene had zijn brommer, een Berini, in het Berkendaalstraatje neergezet en was een ogenblikje maar weggegaan om een boodschap te doen. De brigadier had natuurlijk kunnen aanraden, op het bureau aangifte te gaan doen maar hij meende, dat de diefstal nog te kort gebeurd was, om er het ambtelijke gras over te laten groeien. Dies trok hij met de gedupeerde langs enkele rijwielbewaarplaatsen. Bij de stationsstalling gekomen, zag de bri gadier twee jongens naar buiten ko men en zonder enige aanleiding vroeg hij, wat ze binnen gedaan hadden. „Een bromfiets gestald", was het antwoord. „Mogen wij die eens zien", drong de brigadier aan. De jongens konden niet weigeren en lieten het gestolen karretje voorrijden... In de St. Petruskerk en op het kerkhof was de belangstelling van de Leidenaars voor de uitvaart en be grafenis van de beminde Leidse arts, dokter W. J. E. M. Simons, die zon dag overleed, zeer groot. In de St. Petruskerk werd vanmorgen door pastoor W. E. Blok een plechtige H. Mis van Requiem opgedragen met kapelaan C. W. Thomas als diaken en kapelaan Truyens als sub-diaken. Op het priesterkoor hadden plaats genomen mgr. Th. M. Beukers, oud- pastoor van de St. Petrusparochie, pater dr. De Goede oi.m., oud-rector van het r.k. Lyceum te Leiden, ka pelaan H. van Drunen, uit Rotter dam, oud-kapelaan van de parochie, en pastoor W. Hessing uit Amster dam. Het zangkoor voerde onder leiding van H. Rijnbeek de Requiem mis van Perosi uit. Onder de aan wezigen in de kerk waren pastoor J. A. van Kleef van de parochie van O.L. Vrouw en St. Joseph, vertegen woordigers van de woningbouwver eniging De Goede Woning, de heer A. van Dijk als voorzitter van de katholieke Bond van het Gezin, zus ters van het St. Elisabeth Ziekenhuis, bijna alle katholieke artsen en dok toren te Leiden en vele (katholieke en niet-katholieke) oud-patiënten van de dokter. Op het kerkhof aan de Zijlpoort waar de belangstelling zo mogelijk nog groter was, werd de absoute verricht door pastoor Blok met de zelfde assistentie als bij 'de Requiem mis. Leidse Universiteit Op vrijdag 25 april a.s. om 4 uur des middags hoopt M. Vink, benoemd tot gewoon hoogleraar in de Faculteit der Geneeskunde, zijn ambt openlijk te aanvaarden door het uitspreken van een rede in het Groot Auditorium. Geslaagd voor het cand. ex. A Wis- en Natuurkunde de heer H. Loeven te Leiden; voor het cand. ex. F' Wis- en Natuurkunde mej. A. Roos te Den Haag; voor het Cand. ex. I Wis- en Natuurkunde de heer W. P. F. H. de Graaf te Leiden; voor het Cand. ex L Wis- en Natuurkunde mej. G. W. Kos ter te Leiden; voor het Doet. ex. Na tuurkunde de heer J. v. d. Linden te Leiden (cum laude). POTLOOD en GEF.ST de bestolene en het corpus delicti, Zonder geluk vaart brigadier noch dief wèl. Met de brommer geslipt. Gistermorgen om half acht is een 61 jaar oude bromfietser uit Den Haag op het rij dek van de Trek- vlietbrug geslipt en met het hoofd te gen een langs het trotoir staande be- dieningskast gevallen. De bromfietser kreeg een grote hoofdwonde en klaagde over pijn in de linker knie. Hij werd door de BHD naar een ziekenhuis gebracht. Men schrijft ons: T^aterdag 19 april wordt in Leiden de jaarlijkse collecte gehouden voor alle verenigingen, die kinderen uitzenden, van alle gezindten, ver enigd in de Leidse Raad van Kin deruitzending. Vroeger mocht iedere vereniging collecte houden, nu krijgt ieder z'n aandeel uit deze collecte. Hoofdzakelijk wordt de opbrengst verdeeld naar het aantal verpleegda gen van de uitgezonden kinderen. Daar onze vereniging het grootste is, is ook het grootste deel voor ons. Maar dat houdt in, dat wij ook het grootét aantal collectanten moeten hebben. En dat zijn dit jaar 60 dames of heren boven de 14 jaar! Hebben we die niet, dan krijgen we boete minder opbrengst! We zijn de vele goede helpers en helpster van onze Paasei-actie zéér dankbaar, maar kunnen ook deze financiële steun niet missen. Al onze bestuursleden heb ben hun best gedaan, we komen niet verder dan 10! Ten einde raad nemen we de toevlucht tot de Leidse Cou rant. Zijn er nu in héél Leiden geen 50 dames of heren te vinden, die zich op willen geven om te collecteren, Vele leerlingen van de ULO-scholen hebben nog vacantie, en ook het Meisjeslyceum, wat altijd de grote hulp was. Zou het nu geen goed be Lezing in Leids museum Over het onderwerp De grote zui lenzaal van de tempel de Karnak. hield prof. dr. P. Gilbert uit Brussel gisteravond een lezing in het Rijks museum van Oudheden. Een van de meest indrukwekkende monumenten, die uit het oude Egypte tot ons zijn gekomen, is de grote zuilenzaal van de tempel te Karnak. In de architec tuur van dit bouwwerk komt een onderdeel van dualistisch karakter voor, dat in tegenspraak is met de gebruikelijke eenheid der Egyptische kunst. Dit dualisme kan verklaard wor den eensdeels als een gevolg van de verschillende bouwphasen, ander deels als een uitvloeisel van de sym bolische opzet. Er is een tegenstel ling tussen de donkere, lage zijbeu ken met zuilen, voorzien van kapi telen in de vorm van bloemknoppen, en 't lichte, hoge, centrale schip met zuilen, voorzien van kapitelen in de vorm van open bloemen. Het is op vallend. dat, naast deze bloemkro nen, zich ontplooiend in het licht van de ruimte in de top van het middenschip, de lagere zuilen in de zijbeuken hun kapitelen in de vorm van gesloten bloemknoppen dompe len in de halfschaduw van de nau welijks verlichte plafonds. Deze te genstelling schijnt verband te hou den met de voorstelling van de zon negod, die 's nachts opgesloten is in een gesloten bloem en 's morgens opgaat uit een geopende bloem. Het is waarschijnlijk, dat de reusachtige zuilen met kapitelen in de vorm van open bloemen, die het centrale schip vormen, niet alleen tot uitdrukking brengen de levenskracht van de aar de, verwekt door de zon, maar ook het vermogen om de dag en het leven voort te brengen. WONINGBOUW IN PLAN LEIDEN ZUID-WEST B. en w. van Leiden hebben de Raad een plan aangeboden voor de bouw van 218 woningen en 28 gara ges op een terrein ten oosten van de Churchilllaan (plan Zuidwest V), ontworpen door architect D. Zuider- hoek te Baarn. De woningen zullen gebouwd wor den in negentien blokken. Deze zul len bevatten 29 eengezinswoningen geschikt voor acht personen, 33 een gezinswoningen voor zeven personen; woonblokken in vier bouwlagen, be vattende op de begane grond, twaalf woningen voor gezinnen van bijzon dere samenstelling (eventueel voor bejaarden), de bergruimten voor deze woningen en de bergruimten voor de boven gelegen woningen. Op de drie verdiepingen liggen 36 woningen, geschikt voor vier perso- nen en 36 woningen, geschikt voor I zeven personen. 1 Voorts zijn er blokken, uit te voe ren in vijf bouwlagen, bevattende: a. op de begane grond de bergruim ten voor de bovengelegen woningen, j b. op de vier verdiepingen 36 wo- ningen, geschikt voor vier personen en 36 woningen, geschikt voor zeven personen. In dit plan is er naar gestreefd voor alle woningen het woonvertrek op het zuiden of het westen te situeren. Voor de eengezinswoningen is een ingebouwde bergruimte ontworpen. De stedebouwkundige opzet van het plan gedoogt niet de bergnlaatsen in No. 504. Horizontaal: 1. ingewijde, 7. water in N.Brab.. 8. voorvoegsel, 10. voegwoord, 12. tam, 14 rivier in Italië, 15. stok, 17. gebod, 18. hemel geest, 19. afgesloten hokje, 21. uit- - roep, 23. inhoudsmaat (afk.), 24. cir- de achter de woningen gelegen tui- keivorming baksel, 26. scheikundig' nscmt element (afk.), 27. uitroep, 28. deel van de mast, 30. rivier in Palestina. Verticaal: 2. voorzetsel, 3. jongens naam. 4. plaats voor schepen, 5. voeg woord, 6. stad ten N. van Jeruzalem, D. bijb. figuur, 11. ontkenning (Eng.), 13. voorwerp om vis te vangen, 14. oude inhoudsmaat (afk.), 16. bas taarduitgang, 17. groente, 20. oude lengtemaat, 22. munt in Nederland (afk.), 24. jonge stier, 25. vogel, 27. uitroep. 29. water in N. Brab. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 542. Horizontaal: 1. mica, 4. hees, 7. enter, 9. integer, 11. ent. 12. nop, 14. ed, 15. ami, 16. te, 17. kro, 19. tan, 20. Asperen, 24. liter, 26. moot, 27. Ernst. Verticaal: 1. mi, 2. cent, 3. ant, 4. heg, 5. eren, 6. si, 8. termiet, 9. Indra, 10. rotan, 11. eek, 13. pen, 18. Oslo, 19. term, 21. pit, 22. ree, 23. om, 25. Ot. nen te bouwen. Tegen deze oplossing bestaat bij het college geen bezwaar Ook de Vrouwen-advies-commissie voor de woningbouw kan zich geheel verenigen met de ingebouwde berg ruimte. De ruime werkbalkons van de eta gewoningen, welke afhankelijk van de situering, aan de voor- of achter gevel van de blokken zijn gelegen, worden afgeschermd. Deze balkons, welke veelal als drooggelegenheid zullen worden gebruikt, zijn daar door aan het oog onttrokkeh. Er is nog geen woningbouwver eniging aangewezen, die de onderha vige woningen zal beheren en exploi teren en b. en w. beschikken nog niet over gegevens, die de opzet van een enigszins betrouwbare exploita tiebegroting mogelijk maken. Het college verwacht, dat de huur gemid deld ongeveer 14,50 per week zal bedragen. Deze opstandingssymboliek was vooral actueel onder de regering van Hor-em-heb, toen volgens de jong ste onderzoekingen het bouwplan van de grote zuilenzaal ontworpen wegd; immers nooit eerder was voor de Egyptenaren het dreigend gevaar van een nederlaag tegen de zegevie rende Hethieten zó dicht bij als toen, De contrasterende architectuur van de zuilenzaal wil tot uitdrukking brengen de wanhoop van het land en het geloof in een wedergeboorte In de onbewegelijkheid van 'n enorm stenen bouwwerk heeft men dit sym bolisch vastgelegd, hetgeen voor ons des te belangrijker is, omdat dit bouwtype het voorbeeld is geweest voor de vorm van de Latijnse basi liek, waaruit zich weer de christe lijke kerk ontwikkeld heeft. Lijst van aanwinsten Ontwikkelingslectuur Aabye: Amazone, machtige stroom Beth: Wijsbegeerte der wiskunde; idem: Wijsbegeerte der wiskunde van Parmenides tot Bolzano; Braun- bek: Geleerden verontrusten de we reld; Brinton, Christopher en Wolff; Erfenis der eeuwen; dl 2; Broersma Broesm a-Lu oma joki: Domeinen der Finse literatuur; Brom: Vijf stu dies; Delfgauw: Wijsbegeerte van de 20e eeuw; van Egeraat: Wenen; Gids voor bergwandelaars; Handhoek van de vereniging tot behoud van na tuurmonumenten in Nederland; Har- tog: Bonaire; Hild en brandt: S.O.S. Noordpool'; Horatczuk: Hier lacht de asceet; Kessens en Gauffin: Gids voor Zweden; Kinderverzorging in beeld; Klein: Uit de lik geklapt; van der Kooy: Het oorzakelijkheids- beginsel; te Lintum; Jordanië; Lips Twee-eenheid in geslacht en liefde; Lütgen: Geen winter v-oor wolven; Lunning: Hoe helpen wij spastische kinderen; Melles: Joost van den Von del; Meyer en Schoonbrood: De vrij heid van de philosophie en de ency cliek Humani Generis; Michener: De brug bij Andau; Newman: Driemaal Duitsland;Parrot: Babylon en het oude testament; Perquin: Een levens school; Problemen van de grote stad; Raeymaeker: De metaphysiek van het zijn; de Ruyter: Tussen nood zaak en traditie; Sassen: Wijsbegeer te van onze tijd; Schildt: De droom reis; Smedts: Geen tabak, geen halle lujah; Sternfeld; Ruimtevaart; Tim- mer-Quispel: Een deur gaat open: Verhoeven: Guido Gezelle; Zuster Xaveria: Laat de kinderen tot Mij komen. Nederlandse romans. Apperloo: De Gulden Draeck; Beu- ving: Moord op een moordenaar; Eekhout: De zonderlinge avonturen van Meneer Peacock; de Graaff: De man uit de boerenhemel; Groothed- de: Het terracotta beeldje; Hobart: Meester-speurder Mystica; idem: Het signalement luidt als volgt; Vi- ruly: Vrouwen nemen de tijd; Zand- tra: De terugkeer. Vertaalde romans. Barnes: Mary van Carisbrooke; Burén: Vreemdeling tussen twee vrouwen; Charteris: Mijn deel van de wereld; Chilton: Sprong in het heel al. dl. 2.; Dibner: Vuur op de gol ven; Dormann: Soldaten zonder ge neraal; Farre: Goeiemorgen Lora; Gabrielson; Gabrielle; Green: De laatste nijdas; Heyer: Sophy; Richèr Ti-Coyo en zyn haai; Roosenburg: En de muren vielen om; Schulberg: Havenkwartier; Warren: Het verle den laat niet los; White: Het geheim van zuster Anna Wohl: De speer. Franse romans. Bastide: Les adieux; Camus: La chute; Daniel-Rops: L'épée de feu; Friliby: La faute de Vincent Paulao; Simon: Elsinfor; de la Varende: L'amour de monsieur de Bonneville; idem; Le cavalier scul. Duitse romans. Böll: Das Brot der frühen Jahre; Fontane: Irrumgen Wirrungen; von sluit zijn, op de laatste vacantiedag, voor de zwakke of nerveuze kinde ren? Stel ons niet teleur en help ons nog voor één keer, dan is u 'n jaar van ons af. Geeft u spoedig op! Mevr. S. v. WELY—DEEN, Breestraat 12. Stichting Orgclcentrum HET ORGELCENTRUM stelt zich ten doel, belangstelling gaande te houden voor orgelspel en orgel; waarmede de Stichting het levens werk van Jan Zwart wil voortzetten. Zij organiseert concerten, samenzang- avonden, verspreidt muziek en een maandblad. Zulk een samenzang- avond werd gisteren in de Pieters kerk gehouden. Feike Asma was oor spronkelijk leerling en daarna vol geling en vereerder van Jan Zwart, die de koraalkunst van Jan Pieters zoon Sweelinck (15621621) voort zette. Het valt dus niet te verwon deren, dat Feike Asma zich heel en al inzet tot het vergroten van de belangstelling voor orgelspel en or gel, voor vestiging en verbreiding van een reformator'sche orgelcultuur en het christelijke lied. Feike Asma dan opende de zang avond met een vrije koraal-inleiding van eigen hand, waarna een samen zang gehouden werd onder leiding van (naar men ons zeide) de heer Wagenaar, die aanwees hoe men de samenzang kan verbeteren. Hij deed dit opgewekt en juist. Asma, die alle psalmen op deze avond begeleidde, solieerde bovendien in Toccata en Fuga d-moll van Joh. Seb. Bach, een werk, dat om z'n monumentaliteit, z'n pracht en zin voor virtuositeit bij organisten zowel als bij de toehoor ders in de gunst staat. Feike Asma bezit reeds lang in Leiden een goede reputatie, en ook deze avond heeft men hem weer ge hoord als een vakkundig organist, wiens Handelvoordracht joyeus en doorzichtig klonk. Verder hoorden wij onder leiding van de dirigent H. Boelee een voortreffelijk zingend meisjeskoor, dat soms ook samen werkte met een beschaafd klinkend gemengd koor in kerkliederen van hier en elders, mede van Engelse origine. Na al de begeleidingen van koor en gemeentezang completeerde Feike Asma de avond met een uitgebreid naspel en koraal van de hand van Jan Zwart, waarna de beide koren (van meisjes en gemengd koor) sa men zongen met de gemeente. Er was deze avond muziek in het klassieke kader, op het imposante orgel en hartelijk toegewijde zang door de ge meente, die de aanwijzingen van de 'èiwaren koorleider op deze avond ernstig ter harte nam. J. KORTMANN. Laatste Berichten MOTIE-DROESEN DOOR TWEEDE KAMER AANGENOMEN Bij de interpellatie van de heer Droesen (KVP) betreffende de voor genomen reorganisatie van de behan deling van grond- en pachtzaken aan het departement van landbouw, vis serij en voedselvoorziening en betref fende de daaruit voor het beleid voortvloeiende gevolgen heeft de in- terpellant gistermiddag in de verga dering van de Tweede Kamer de vol gende mede door leden van WD, AR en CH ondertekende motie voorgesteld: „De Kamer, gehoord de bespreking over de behandeling van grond- en pachtzaken aan het departement van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning; van oordeel, dat de voorgenomen reorganisatie grote gevaren inhoudt door een objectief en doelmatig be leid; nodigt de minister uit te streven naar een oplossing die enerzijds de eenheid en onafhankelijkheid van de behandeling van de grond- en pacht zaken veilig stelt en anderzijds een goede coördinatie met andere bij dit beleid betrokken afdelingen en dien sten waarborgt". Over deze motie is hedenmiddag gestemd. Voor de stemming verklaart de heer Burger (P.v.d.A.) dat zijn fractie tegen de motie zal stemmen, daar zij ze overbodig acht. De motie wordt arngenomen met 73 tegen 41 stemmen. Tegen: P.v.d.A. Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Woensdag 16 April 1858. 's-Gravenhage. De hooge raad der Nederlanden heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van den officier bij de regtbank te Gorinchem, tegen een vonnis in zake P. Kuypers c.s., waarbij de gereq. van alle regtsvervolging zijn ontslagen, op grond dat naar het oordeel der regtbank, het visschen op zondag niet verbo den is. De hooge raad heeft het vonnis bevestigd, en mitsdien beslist, dat het visschen op Zondag geoorloofd is. JAARVERGADERING „DE SLEUTELRING" Onder matige belangstelling vond gisteravond in het Gulden Vlies de algemene jaarvergadering van de personeelsvereniging „De Sleutel ring", plaats. Wegens ontstentenis van de heer V. van Lochem opende de vice-voorzitter, de heer T. H. ten Hooven. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de periodiek aftre dende heren Devilee, v. d. Blom en v. Bovene werden vervangen. Zij hebben zich niet herkiesbaar gesteld, deels door drukke werkzaamheden, deels door vwplaatsing naar elders. Zij werden opgevolgd door mej. R. G. Bos, en de heren F. W. ter Schip horst en L. Oosten brug. Na de rond vraag sloot de vice-voorzitter de ver gadering. le Fort: Die Frau des Pilatus; Kast- ner: Die verschwundene Miniatur; idem: Drei Manner im Schnee; Lüt- gen: Kein Winter für Wölfe; Scha per: Unschuld der Sünde; Weilen: Tumult um Tück; Wiechert: Fahrt uni die Liebe. v Engelse romans. Anderson: Your own beloved sons; Carr: The devil in velvet; Chey- 'hey: Dark Bahama; Christie: The secret of chimneys; Clostermann: Flames in the sky; GaixLner: The case of the drowning duck; Hawley: Cash McCall, Marsh: Death and the dancing footman; McCloy: Alis Basil Willing; Menen: The prevalence of Witcher; Murdoch: The sandcastle; Poe: Great tales and poems; idem: Selected tales; Queen: The adventu res; idem: The devil to pay; Schoon- over: The queen's cross; Shute: On the beach; Sister Cecilia: The deli- vérance of sister Cecilia; Tute: The cruiser. CONFRéRIE DE LA CHAiNE DES RöTISSEURS In 't op 26 april a.s. te houden Ne derlands Kapittel van de Confrérie de le Chaïne des Rótisseurs zullen worden benoemd tot officier: mr G. E. W. van Berckel, burgemeester van Ncordwijk, J. Möller, reder te Noordwijk en T. M. H. van Waveren te Hillegom. Tot ecuyers de heer G. Kolff Hzn te Wassenaar, tot damt maitre rótis- seur mevr. M. TappenbeckHoekstra te Noordwijk; tot chef rótisseur An- dré Julien, Huis ter Duin, Noofdwijk. „Calle Mayor'' voor K& O's filmstudiekring E'EN BIJZONDER PRODUCT van de Spaanse filmindustrie kon gis teravond door de fijnproevers van de K. en O.-filmstudiekring genoten worden. „Calle Mayor", laat zien, dat het met de kneuterige gezelligheid in een Spaans provincieplaatsje niet zo vriendelijk gesteld is al men wel zou verwachten. Moeten wij deze film ge loven, dan is het met dc emancipatie van de vrouw in Spanje nog maar treurig gesteld. Dit blijkt uit het feit, dat vrouwen lijdelijk afwachten tot een man zo goed is haar ten huwelijk te vragen, dat werken voor hen niet veel minder dan schande betekent en dat zij, indien zij ongehuwd blijven bloot staan aan de spotlust van de rest van de gemeente. De film „Calle Mayor" is gemaakt door een knap cineast: Juan Bardem, die al eerder de aandachA op zich ves tigde door de film „De dood van een wielrijder". Hij is een rustig vertel ler. Een jongeman uit Madrid, een dich ter, maakt kennis met een provincie plaatsje, waar men in verveling over de hoofdstraat slentert, elkaar tegen komt, groet en naar buiten tracht standing en een goede naam hoog te houden. De meisjes v illen snel „aan de man", de mannen willen goede huwelijken doen. Vijf vrienden bren gen wat leven in de brouwerij door wat „practical jokes" uil te halen. Zij lachen zich krom om een mop, waar mee zij een ingezetene van de stad WAT LEIDEN VERLOOR EN VOND IN DE MAAND MAART 1958 Motorhandschoenen, dameshand. schenen, herenhandschoenen wanten, bril, sleutels, zadeldek, kontaktsleu- tel, bankbiljetten, muntbiljetten, vul pen, portemonnaie, gehoorapparaat, kentekenplaat, damestas, paraplu, sjaal, landkaart, jongenspet, ringe tje (goud), aktetas, autostep, school tas, japon, rok, boekjes, schildpad, kinderfietsje (driewieler), regencape, etui inh. vulpotlood, vulpen, over hemden, muziekboeken, regenjas, spanningsmeter, kindertasje, kinder schoentje, damesbontjasje, rijwieltas, damespolshorloge, claxon met batte rij, broche. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het bureau van ge vonden voorwerpen, Nieuwsteeg 8, ingang poort, op woensdag- en zater dagmiddag tussen 14.00 en 16.00 uur. Telefonische islichtingen kunnen niet worden verstrekt. Een alleraardigste avond werd gis teravond in de grote zaal van „Den Burcht" gebracht door de kinderen 'van „De Professorenwijk". Een 120-tal kinderen van 515 jaar wisten in een zeer gevarieerd pro gramma van toneel, muziek, acroba tiek, volks- en balletdansen onder lei ding van een uitgebreide staf van leiders (sters) enkele prettige uren te bezorgen aan hun ouders en vele be langstellende leden van de vereni ging. Dankbaar herinnerde dan ook de voorzitter, de heer J. de Vrind in zijn welkomstwoord aan de vele uren van inspanning die de leidsters besteed hadden aan de voorbereiding van de ze avond, welke in clubverband door de kinderen was ingestudeerd Spre ker vroeg dan ook excuus voor de feilen die vanzelfsprekend kleven aan zulk kinderspel. Op de vooravond staat steeds het prettig bezighouden der kinderen. In d.e toneelstukjes viel de rolvast heid der kinderen op. Ook was veel aandacht besteed aan mimiek en ge baren Bij het ballet en de volksdansjes was 't rhythme goed ingestudeerd en vooral de ouderen onder de meisjes deden het voortreffelijk. Joke Peltenburg ontlokte met „Die lustige Witwe" van Fr. Léhar een dankbaar applaus voor de gratievolle uitvoering. „De Banana Band" o.l.v. P. F. Hu- veellink jr, had met haar eerste op treden in het openbaar veel succes. De costuums, die door de leidsters vrijwel geheel zelf waren vervaardigd gaven het geheel een beschaafd en fleurig aanzien. Zeer terecht sprak de voorzitter in zijn slotwoord zijn bewondering uit voor hetgeen met deze kir,deren was bereikt en zeker liggen hier mogelijk heden voor de toekomst. Hij dankte dan ook allen die eraan hadden mee gewerkt om deze avond te doen sla gen. Een woord van dank bracht spreker speciaal aan de zusters van het St. Liduinahuis, die steeds met raad en daad dit werk steunen. een doodkist laten aanmeten. Zij heb ben bij voorbaat onbedaarlijk plezier om de mop, die zij met een jonge vrouw, die „over bleef' willen uitha len. Een der gezworenen zal zich met haar verloven en dan zal tenslotte op een bal de klap op de vuurpijl komen. De film laat daarna de meelijwek kende geschiedenis zien van het oudere meisje, dat het slachtoffer van deze klucht werd. Vooral aan het slot van zijn film is de cineast meedogen loos in zijn mededogen. Betsy Blair speelt prachtig de hoofdrol in deze rolprent. Een beklemmend filmpje over een ontsnapping uit de gevangenis werd vooraf getoond. Agenda Leiden WOENSDAG 16 APRIL Interacademiaal Congres. Lezingen in Groot Auditorium Universiteit, 10- 14 uur en 20 uur. Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Ledenvergadering, Gul den Vlies, 8 uur nam. Kath. Vrouwengilde. Kringverga dering, Turk, 2.30 uur nam. Volkenkundige lezing. „Japan, er varingen en indrukken", 8 uur nam. Museum. DONDERDAG, 17 APRIL R.K. E.H.B.O.-afd. Leiden. Ver volgcursus. r.-k. lyceum Marien poel- straat, 8 uur nam. Genootschap NederlandEngeland. Mr. D. Coleman over „Cambridge". De Doelen 8 uur nam. „St. Bernulphus" Ledenvergade ring. Nw. Minerva, 8 uur nam. Interacademiaal Congres, Groot auditorium Universiteit, 10 v.m. en 14 uur nam. Personeelsver. Leidse Lichtfabriek. Feestavond. Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. Dienst Welzijnszorg Leger. Cabaret o.l.v Mister Doedel. Cantine. Doelen kazerne, 8 uur nam. Forumavond voor jongeren. Zaal Maria Gijzensteeg, 8 uur nam. VRIJDAG, 18 APRIL Ballet Toos Zandvliet. Uitvoering Schouwburg, 8 uur nam. St. Christoffel. Ledenvergadering. De Harmonie, 8 uur nam. „In de Vroolijcke Arke" Dansavond voor leden en introducé's, in Nieuwe zaal Arke, 8 uur nam. ZATERDAG, 19 APRIL „Litteris Sacrum" „Boneventura". Schouwburg, 8 uur nam. VEGLO. Jaarvergadering. Oud Hor- tuszicht. (Witte Singel 59) 8 uur nam. Poppentheater „Harkekijn". „Het geheim van de flesgeest". Leids Volkshuis, Apothekersdijk. 2.30 en 4 uui nam. De avond- en nachtdienst der apo theken: Leiden' apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136. Oegstgeest: apotheek Oegstgeest Wilhelminapark 8, tel 26274. BIOSCOPEN. De films in de week van 1118 april zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „De nachten van Cabiria", volwassenen. Lido: „Eén kwam terug" 14 jaar. Luxor: Sissi, keizerin en moeder". alle leeftijden. Trianon: „Meisjes mambo's sn whys- ky", volwassenen. Rex: „De dief van Bagdad", 14 jaar.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2