3)& CaidteSoti/fcant Franse Nat. Vergadering stemde Gaillard weg Oorlogsschepen voor Padang verdwenen Gaillard Crisis ontstaan door Tunesische kwestie Noodtoestand in Gaza Dulles niet onvermurwbaar i.z. topconferentie HOE wordt weer? Nog altijd koud KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 16 APRIL 1958 49stt JAARGANG No. 14386 [lirecteur: C. M. v HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent 20826. Giro 103003 Abonnemenapc. f 0.59 p.w„ f 2A5 prand., f 7A0 p kwart. Franco p.p. ft.Ad-ert.: 17 ct p mjn. Telefoontjes f 1.50 rD co krijgt zó 5' crq „Goede diensten" deden premier geen goed De Franse Nationale Vergadering heeft dinsdagavond laat met grote meerderheid het beleid van premier Gaillard ten aanzien van de Tunesi sche kwestie afgekeurd en hoewel er bij de stemming geen motie van ver trouwen op het spel stond een regeringscrisis veroorzaakt. Premier Gaillard die op de dag af vijf maanden en tien dagen aan het bewind was heeft on middellijk na de stemming aan president Coty zijn ontslag aangeboden. Deze heeft het ontslag aanvaard. PROTEST TEGEN DRUK Gaillards nederlaag kwam bij de stemming over een motie, waarin ge vraagd werd om hervatting van directe onderhandelingen over de verbroken Frans-Tunesische betrek- longen. 149 Communisten en commu nistisch gezinden, 39 Poupadisten, 20 sociaal-republikeinen (ex-Gaulisten) en de meeste conservatieven stemden tegen Gaillard, de jongste Franse regeringsleider sedert Napoleon. De regering werd gesteund door socia listen, volksrepublikeinen en de meeste radicalen. De uitslag van de stemming was 255 voor de regering en 321 tegen. Waarnemers zien in de nederlaag een protest tegen de druk, die presi dent Eisenhower op de regering zou hebben uitgeoefend, om mislukking van de Brits-Amerikaanse goede diensten in het Frans.-Tunesische.ge- j schil te voorkomen, j Gaillard was er zaterdag aanvan kelijk op een moeilijke kabinets vergadering van elf uur in geslaagd de steun van de conservatieve leden GAILLARD TEN VAL UET IS WEER EENS zover in Frankrijk; het land zit weer mid den in een politieke crisis door het ten val brengen van de regering- Gaillard. De aanleiding was de be kende Tunesische kwestie. Zoals men weet, had Frankrijk ru- iie met president Bourguiba wegens de inval van Franse soldaten bij het grensdorp Sakiet. De Fransen staan op het standpunt, dat zij het recht hebben om Algerijnse rebellen te achtervolgen, ook als zij de wyk ne men op Tunesisch grondge- 0 bied. Maar in Tunis is men het met dat standpunt niet eens, Bourguiba ontstak in toorn en wilde alle Franse soldaten die daar krachtens overeenkomst nog ba ses hebben, o.a. de vlootbasis Bizerta onmiddellijk uit het land gooien. Om heel Noord-Afrika niet subiet vuur en vlam te laten vliegen, be moeiden de Ver. Staten zich er mee en drongen de Fransen een „commis sie van goede diensten" op, welke •bemiddelend optrad tussen Frankrijk en Tunis. Deze commissie bestond uit de Amerikaan Murphy en de Engels man Beeley en zij slaagden erin een compromis tot stand te brengen. Nu is een compromis altijd een toegeven, zowel van de éne als van de andere kant en vele Fransen zijn wat Alge- rië en Noord-Afrika betreft nog al tijd erg fel op hun rechten en tra dities. Verleden week zaterdag stond Gaillard voor de keuze: het door de commissie bereikte compromis te "anvaarden en een conflict met de volksvertegenwoordiging te riskeren, ofwel het te verwerpen en narigheid te krijgen met Amerika. Hij koos het eerste en wist zijn ministers te over tuigen van de juistheid van zijn standpunt. Maar hij wilde weten of de volksvertegenwoordiging zich ach ter hem schaarde dan wel hem in de 'steek zou laten en daarom riep hij de Nat. Vergadering in een spoedzitting bijeen. De deputé's lieten Gaillard in de steek, uit ergernis over de druk, welke door Amerika werd uit geoefend en welke de Franse rege ring dreef in een richting, welke niet j geapprecieerd werd. Aan deze ontstemming gaf de voor" malige gouverneur-generaal van Al- gerië, Soustelle, uitdrukking door te zeggen, dat het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken bereid is alles op te offeren, tot zelfs zijn nauwste bondgenoten toe, om de Arabieren te lijmen. Toen het bleek, dat deze mentali teit de overhand had in de verga dering, gaf Gaillard er de brui aan. Hoe de Tunesische kwestie en de Algerijnse op de achtergrond nu moet worden geklaard, is een raadsel. Het typische is. dat de Fran sen weer eens een mogelijkheid heb ben ontdekt om de schuld van hun eigen moeilijkheden op de hals van anderen te schuiven. Onder de schijn van onverschrokkenheid en bravoure verbergt zich het gebrek aan moed om de werkelijkheid onder de ogen te zien. van zijn regering te wannen voor een verzoenende houding ten aanzien van ie Noord-Afrikaanse vraag stukke j. Met conservatieve steun riep hij het parlement van het Paasreces terug om te beslissen of de besprekingen met Tunesië moesten worden hervat, die na het Franse bombardement op het 'Tunesische dorp Sakiet waren afgebroken. Bij het begin van het debat leok de zaak nog onbeslist, doch tijdens een onder breking van het debat besloot de meerderheid van de conservatieve fractie om tegen de regering te stem men. Hiermee was Gaillards lot be zegeld. Vrij spoedig na het begin van het debat vertolkte de vroegere gouver neur-generaal van Algerië Soustelle de anti-Amerikaanse stemming met de verklaring, dat het „state depart ment" bereid was zelfs de nauwste Amerikaanse bondgenoten op te of feren om de Arabieren te lijmen. Gaillard sprong overeind om de be schuldigingen, dat hij zich door Ame rikaanse druk liet dwingen, van de hand te wijzen. Vóór de stemming Brand in kunstmuseum te New York waarschuwde hij, dat de uitslag grote invloed zou hebben, „niet slechts op de gebeurtenissen in Noord-Afrika, doch op de toekomst van het gehele Franse rijk". Geen betogingen gewenst. De leider van de uiterst rechtse Franse groep „Jeune Nation", de ad. vocaat Biaggi, is dinsdagavond door de Franse politie gearresteerd op de Place de la Concorde. Hier stonden 300 man van de politie opgesteld om eventuele betogingen de kop te kun nen indrukken. Biaggi had een demonstratie aan gekondigd voor de Amerikaanse am bassade om te protesteren tegen de Amerikaanse en Britse bemoeienis met het Frans-Tunesische geschil in de vorm van het aanbod van goede diensten. Ook stonden vele politiemannen op post bij de Britse ambassade en het gebouw van de nationale vergade ring. Radio-Jeruzalcm, de Jordaanse zender, heeft dinsdag gemeld, dat in de strook van Gaza de noodtoestand is afgekondigd. Er zouden talrijke arrestaties verricht zijn. Egyptische strijdkrachten in het gebied waren versterkt om verdere betogingen te voorkomen. Maandag waren er betogingen gehouden voor terugkeer van de Egyptische bezet ting in de plaats van de V.N.-troepen, die het thans bezet houden. Watersnood dreigt in Noord-Italië Een onafgebroken regenval van 170 uur heeft in Noord-Italië ernstige materiële schade veroorzaakt. Tal rijke wegen zijn door het water af gesneden. In de omgeving van Milaan is 'n aanzienlijke oppervlakte bouw land verwoest. In de delta van de rivier de Po is de toestand weer kritiek. De rivier wast voordurend als gevolg van de stortregens en de toevloed van dooi water. dtomiumM/müaaC dex toekomst Is de voorgenomen aanval mis ukt troepen in wanorde het binnenland zyn ingevlucht. Thans trekken de regeringstroe pen uit de richting van het Toba- meer op in de richting van Boekit- De vijf Indonesische oorlogssche- tdnggi. pen die twee dagen geleden voor Padang verschenen, zijn verdwenen. Radio-Padang concludeert hieruit. Bedekte beschuldiging. De Indonesische premier Djoean- Op de tweede verdieping vaif het i Museum of Modern Art te New j ingezet. York heeft gisteren een brand ge-1 Voorts hebben vliegtuigen der op- woed, die enige kostbare schilderijen I.coo heeft beschadigd. standelwgen de bases van de Indo- Het vuur sloeg over naar een ge-1 nesische luchtmacht in Tandjong bouw ernaast, waar zich zoveel rook pinang, in de Riouw-archipelen Ban- ontwikkelde, dat er een paniek ont- dat de aanval die dinsdag zou wor- da heeft dinsdag bevestigd, dat het den ondernomen, Is mislukt". onbekende vliegtuig dat aonua« een aanval deed op de vliegbasis Mandai Djakarta gelooft men dat de aanval bij Makassar, een twee-motorige desalniettemin donderdag zal worden „B-JS5" was. „Vliegtuigen stond, waarin een man om het leven kwam. Verscheidene mensen moesten be wusteloos door de brandweer wor den gered en er waren verscheidene gewonden. Hoe groot de schade is aan het mu seum zelf en aan de tentoongestelde schilderijen en andere kunstvoorwer pen, was gisteravond niet onmiddel lijk bekend. Nelson Rockefeller, voor zitter van de raad van beheer van het museum, vertelde na een vluchtig onderzoek, dat men er niet in was geslaagd, alle kunstwerken op tijd in veiligheid te brengen. Onder de be schadigde schilderijen bevindt zich een werk van Monet, De Waterlelies geheten. Er werd juist een tentoonstelling gehouden van Franse meesterwerken, die waren geleend uit het Louvre te Parijs. Of ook daaraan schade is toe gebracht, kon niemand in de eerste uren na de brand vertellen. Duizenden mensen waren samen gestroomd om te zien hoe de brand weer met lange ladders mensen be vrijdde die in de raamlijsten waren gekropen om aan de rook in de twee gebouwen te ontsnappen. Via het dak werden anderen in veiligheid ge bracht. van dit type worden gewoonlijk in de Ver enigde Staten gebouwd", voegde pre mier Djoeanda er aan toe. De aanval door een vliegtuig van de opstandelingen noemde de pre mier een „voorbereide militaire ac tie, die tot doel had de situatie te verwarren". Hij herinnerde er in dit TOiict urn u a verband aan, dat „vreemde oorlogs- ;ru cvoiici u.» "'j j schepen manoeuvres hielden, toen deze aanvallen zouden hebben de regeringstroepen de vorige maand op het punt stonden bij Pakanbaroe, in Midden-Sumatra, te landen". doeng in West-Java gebombardeerd. Er werd echter niet bij gezegd, wan neer plaatsgehad. Het atomium op de Expo '58 is nog Juist op tijd gereedgekomen. Hier staat het blinkend en stralend ln de lentezon met op de voorgrond de waterpartij. Tandjong Pinang ligt ruim hon derd km zuidelijk van Singapore, is Kennelijk doelde de premier op de drie oorlogsbodems van de Ameri- de hoofdstad van de Riouw-archipel kaanse zevende vloot, die zich toen en een belangrijke Indonesische de wateren van Singapore op- marinebasis, vanwaar de regerings- hield, troepen hun aanval op de rebellen' in Midden-Sumatra begonnen. Ra- dio-Boekitbinggi meldde voorts dat er ook een luchtaanval op het vlieg veld van Anjoer was gedaan, zonder er evenwel aan toe te voegen waar dit gelegen is. Een grote landings manoeuvre van de regeringstroepen zou met deze luchtaanvallen zijn verijdeld. Tapanuli geheel bezet Radio-Djakarta meldde dinsdag avond, dat de troepen, die onder com mando staan van luitenant-kolcmel Djamin Gin tings, de militaire com mandant van Noord-Sumatra, thans het gehele gebied van de oostkust van Sumatra in handen hebben, evenals het gebied van Tapanoeli. In Tapanoeli zouden de opstandige Gevangenis-oproer onderdrukt Met handgranaten en machinege weren heeft de Franse politei gister avond een opstand van 600 Noord- Afrikanen in de gevangenis van Saint1 Paul in Lyons onderdrukt. Ongeveer honderd mensen werden gewond. De toestand van vyftien gevange-1 npf nen was zeer ernstig. Ambassadeurs morgennaar het Kremlin Op zijn persconferentie van dinsdag heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, gezegd, dat de Verenigde Staten bereid blij ven om op diplomatiek plan met de Sowjet-Unie te praten, maar dat nog JCaning. ffiaudeuiyn heiapende Vlaam&e ScAauuiêuig. Z.M. Boudewijn, Koning der Belgen, heef mtaandagavond in Brussel de plechtige heropening bijgewoond van de Koninklijke Vlaamse Schouwburg in de Lakenstraat. De schouwburg is na de brand van mei 1955 niet alleen herbouwd, maar ook geheel gemoderniseerd. De foto laat zien hoe de koning, van twee kinderen, bij zijn aankomst een gouden sieraad in ontvangst nam dat een gift is van de zakenlieden in de Lakenstraat. geen definitieve datum Is vastgesteld voor de ambassadeursconferentie in Moskou. Dulles maakte de Sowjet-Unie er een verwijt van, de historische com municatiekanalen tussen regerings hoofden voor propagandadoeleinden te misbruiken. Op de vraag of de V.S. zullen wei geren een topconferentie bij te wonen als de Sowjet-Unie op lager plan geen hoofdzaken wil aansnijden, antwoord de Dulles thans geen beslist antwoord op de vraag te willen geven. Dit was een zaak van president Eisenhower. Volgens waarnemers in Washington duiden Dulles' opmerkingen er op, dat de V. S. misschien bereid zijn hun ambassadeur in Moskou bespre kingen met de Russen te laten begin nen zonder nauwkeurige voorwaar den te stellen. Dulles leek ook niet onvermurwbaar wat betreft de agen da voor de besprekingen, aldus deze waarnemers. De Britse, Franse en, Amerikaanse diplomatieke vertegenwoordigers in Moskou zullen donderdag de Sowjet- Unie in kennis stellen van de bereid heid van hun regeringen, ambassa- deursbesprekingen te beginnen over een topconferentie. Over de opstelling van de westelij ke antwoorden op het Russische voor stel wordt nog overleg gepleegd tus sen Londen, Parijs en Washington. (Geldig van woensdagavond l tot donderdagavond. Opgemaakt 3 te 11.15 uur). y VANNACHT OM HET VRIESPUNT Aanvankelijk plaatselijk enke- j le buien, maar ook opklaringen. Later weer toenemende bewol king met enige regen of motre- I gen. Vannacht in het binnenland f temperaturen om het vriespunt, morgenmiddag ongeveer dezelf- df temperaturen als vandaag. 1 Overwegend matige wind tussen ji noord en west. 17 April zon op 05.41, onder 19.40; maan op 04.56; onder 18.12. Hoogwaterstanden 17 April v.m. 2.45; n.m. 3. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARUS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLUN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO Om een depressie voor de kust van Noorwegen is een nieuwe hoeveel heid koude lucht van polaire oor sprong naar West-Europa gestroomd Het front, dat deze lucht begrenst, passeerde de afgelopen nacht met WENEN enige regen ons land. Na de front- passage kwamen vanmorgen weer opklaringen voor, maar er vielen ook enkéle buien, als gevolg van de on stabiele opbouw van de aangevoerde lucht. Het lagedrukgebied boven de Mid dellandse Zee verplaatste zich lang zaam naar het oosten. Bij IJsland is een nieuwe depressie tot ontwikke ling gekomen, die morgen ook het weer in onze omgeving zal gaan be ïnvloeden. geheel bew. half bew. on bew. onbew. sneeuw regenbui licht bew. zwaar bew. regen regen onbew. regen zwaar bew. regen regen motregen regen temp. 2 C. 3 2 INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS regenbui zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt Korreltje Ervaring is de naam die we aan de aom van onze fouten geven.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1