S)e C<2idóe(SoiiAcmt Djakarta-lroepen trekken Tapanoeli binnen mm Weldra aanval op Padang verwacht Diplomatiek overleg in Moskou voorgesteld Tunis veroorzaakt spanning in Frans kabinet Studiebeurzen of korlere diensttijd Directeur: C. M v HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN ZATERDAG 12 APRIL 1958 49ste JAARGANG No. 14383 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Aboonem., Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594; Advertent 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 pjnnd., (7.50 p kwart. Franco p.p. f8.—. Ad-erL: 17 et p man. Telefoontjes I Ut DE RUSSEN DRINGEN naar DE TOPCONFERENTIE Arrestaties in de Indonesische hoofdstad Radio-Djakarta meldde vrijdagavond, dat regeringstroepen het gebied van Tapanoeli, gel gen tussen Noord-Sumatra en het opstandige West-Sumatra, zijn binnengetrokken. Tot dusver hadden zowel de regeringstroepen als die der opstandelingen beweerd, dat Tapanoeli aan hun zijde stond, en Leide partijen hadden het met rust gelaten. Volgens radio-Djakarta waren de troepen der centrale regering dit gebied binnengedrongen „om de orde te herstellen en Tapanoeli te zuiveren van tegen de loyale troepen gerichte activiteiten". De opmars begon vrijdagmorgen om drie uur, plaatselijke tijd. Volgens berichten uit Sumatra zou tot de inval besloten zijn, omdat de militaire commandant van Tapanoeli, majoor Hutabarat, met zijn derde re giment infanterie naar de rebellen is overgelopen. Volgens berichten in Djakarta bleek uit opgevangen radio-uitzendingen, dat de opstandelingentroepen in Tapanoeli onder bevel stonden van majoor Nainggolan, die onlangs de aanval op Medan geleid had. Men was van me ning, dat Nainggolan in Tapanoeli circa 1200 man onder zich heeft. OFFENSIEF OP W.-SUMATRA De centrale regering zal dinsdag meer dan zevenduizend soldaten en mariniers inzetten voor een groot of fensief op West-Sumatra, heeft een militaire woordvoerder van de tegen regering verklaard. Op de Hentawai-eilanden, ten wes ten van Padang, bevinden zich bijna 4000 man centrale troepen, verder een bataljon mariniers en 400 para chutisten, die bij de invasie het spit moeten afbijten. Twee bataljons van elk 800 man zullen uit Pakanbaroe oprukken en nog twee bataljons uit Loeboekjambi, ten zuidoosten van Boekittinggi. De woordvoerder zei, dat deze week voor de rebellen nieuwe wapens zijn Amerikaanse atoomproeven De Ver. Staten hebben vrijdag be- kendgemaakt, dat „de operatie scheepsbeschuit", de reeks proeven met kernwapens in het gebied van de Stille Oceaan, die in de lente en zomer worden genomen, op het punt staat te beginnen. De Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft instructies uitge vaardigd, die vrijdag van kracht zijn geworden. Volgens deze instructies mogen Amerikanen de „gevarenzone" bij Eniwetok tot het einde van de proeven niet binnengaan. Het ge vaarlijke gebied beslaat een opper vlakte van bijna een miljoen vier kante km. om de atollen Bikini en Eniwetok. Raketten van onderzeeërs Technici van de Amerikaanse ma rine zijn er onlangs in geslaagd mo dellen van de raket van het type Polaris te lanceren uit een diep on der de oppervlakte drijvende onder zeeboot. De Polaris, een vaste brandstof verbruikende raket met een reik wijdte van ongeveer 2.400 kilometer zal uit een diep onder water liggen de onderzeeboot naar de oppervlakte geschoten kunnen worden. Vlak boven de zeespiegel zal dan de raketmotor gaan branden en de raket omhoog stuwen in een ballisti sche baan. De Polaris, waarvan men in Amerika zeer grote verwachting heeft, zal voorzien kunnen worden van een kernlading. uitgeworpen, waaronder enige ka nonnen van Amerikaans fabrikaat. In Djakarta zijn de arrestaties be kendgemaakt van veertien samen zweerders tegen de regering. Verder bevestigde de stadscommandant, overste Dachjar, krantenberichten over de inbeslagneming van docu menten, waaruit bleek dat de samen zweerders contact onderhielden met de Permestabeweging van Noord-Ce lebes. De veil"' 'heidsmaatregelen in de stad werden na het ontdekken van het komplot verscherpt. Onder de veertien gearresteerden bevonden zich studenten en zakenlieden. Vol gens de stadscommandant werden zij gearresteerd vóór zij hun acties' te gen de regering konden uitvoeren. Hatta gearresteerd? De revolutionaire regering heeft vrijdag te Boekittinggi pamfletten doen verspreiden, waarin wordt me degedeeld, dat de regering-Djoeanda drs Mohammed Hatta, voormalig vi ce-president der Indonesische repu bliek, heeft doen arresteren. AMBASSADEUR VOOR HEEL EUROPA Soetan Rasjid, de afgetreden Indo nesische ambassadeur te Rome, heeft gisteren bekendgemaakt, dat hij is benoemd tot ambassadeur voor ge heel Europa van de Indonesische te genregering op Midden-Sumatra. Rasjid liet dit bekendmaken, nadat de Zwitserse regering hem had ver boden een persconferentie te beleg gen in een hotel te Genève. Rasjid heeft in een verklaring via het Zwitserse telegraafagentschap een beroep gedaan op alle landen, in het bijzonder de grote mogendheden, zich niet te mengen in de Indonesi sche binnenlandse aangelegenheden. Hij drong er bij de regering in Dja karta op aan het conflict niet in de internationale arena te slepen. De ex-ambassadeur noemde de strijd „een grote ruzie binnen de fa milie van een natie". Hy zei dat de Indonesiërs vertrouwen, dat zij deze kunnen oplossen. De opstandelingen- regering is slechts van tijdelijke aard en zal aftredr i zodra de regering te Djakarta zich terugtrekt en een nieu we regering zal worden gevormd on der leiding van Hatta en sultan Ha men gkoe Boewono. Een woordvoerder van de Indone sische vertegenwoordiging in Den Haag, de heer Soedjoko Hoedyonoto, heeft desgevraagd verklaard dat hem niets bekend is van adhesie-betuigin- gen door leden van de staf der ver tegenwoordiging aan ex-ambassadeur Rasjid. Hij voegde eraan toe, dat de sfeer en de samenwerking op de In donesische vertegenwoordiging in Den Haag „uitstekend zijn". Uit Rome was gemeld dat ook in Den Haag Indonesische diplomaten ontslag zullen vragen. Beginnend op 17 april De Sowjet-Unie heeft de drie wes telijke grote mogendheden gisteren voorgesteld ambassadeurs van de be trokken landen op 17 april in Moskou te doen beginnen met besprekingen ter voorbereiding van een ministers conferentie. Het voorstel werd door de Russische minister van Buiten landse Zaken, Gromyko, aan de am bassadeurs van de Ver Staten, Enge land en Frankrijk overhandigd. In Washington is officieel meege deeld dat de Russische nota „blijk, baar geen aanvaarding" van het jongste westerse voorstel betekent. In de westelijke nota van 31 maart werd een ambassadeursbyeenkomst in de tweede helft van april in Mos kou voorgesteld met als onderwerp „te beslissen, of een topconferentie een nuttig doel zou dienen". Het Kremlin heeft nu volgens het Witte Huis „voorgesteld, dat 't voor bereidende diplomatieke werk in het geheel geen betrekking zal hebben op een topconferentie, maar beperkt zal blijven tot kwesties als waneer en waar een bijeenkomst van minis ters van Buitenlandse Zaken gehou den zal worden, en wie eraan moeten deelnemen". De consequenties van de nota zul len natuurlek zorgvuldig bestudeerd worden, aldus de verklaring van het Witte Huis. In de Russische nota wordt gezegd, „dat, ten einde een snelle voltooiing van het voorbereidende werk te be werkstelligen, de Sowjetregering het van essentieel belang acht, in de eer ste plaats overeenstemming te berei ken over de kwestie van het houden van een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken niet later dan het einde van april tot half mei van dit jaar". De Russen verklaren, dat de kwestie van het bijeenriepen van een top. conferentie „niét gekoppeld moet worden aan de resultaten van een conferentie van ministers van Bui tenlandse Zaken". Naar men aanneemt, heeft de Ber- kelse arts, dr O., het cyaankali, waar mee hy zijn medegevangene, Lodder, van het leven heeft beroofd, ontvan gen uit handen van een van zijn ken nissen, die kort tevoren uit de Leeu- a arder Strafgevangenis was ontsla gen. Deze ex-gevangene is wel geïden tificeerd maar kon niet worden op gespoord. Men neemt, als vaststaand aan, dat de man, na zijn ontslag uit de gevangenis, naar Zuid-Amerika is uitgeweken. Nu dr O. de toezegging heeft ge kregen, dat hij zich in een nieuw proces van de bijstand van mr Huy- gens mag verzekeren, is er een nieuw vraagstuk gerezen. O. zelf heeft het geld niet meer en zijn familie is niet van zins zijn kosten te dragen. De „zingende pater" Duval In het Alg. Dagblad schrijft Del boy Baer van de zangavond, die de Franse pater Duval in Den Haag heeft gegeven: Het was wat ongewoon, een Jezu ïetenpater met een gitaar. Maar waarom zou er in het kader der ker kelijke vernieuwing en sociale aan passing ook niet een kleinkunstig apostolaat bestaan? Aimé Duval meent het ernstig. Hij heeft zijn pa- rchianen te Nancy in de steek ge laten voor een tour de chant. Zijn sympathiek getimbreerde te nor zingt chansons op eenzelfde ge syncopeerd ritme als zijn wereldlijke collega's Trenet en Bécaud. Behalve dat pater Duval een recette in de kas van zijn orde stort, is er nog een diepgaand verschil. Deze melodisch frisse liedjes over zijn moeder, een eenvoudige boerenvrouw uit de Vo gezen, over herinneringen uit zijn jongenstijd, over melancholieke stemmingen en slapeloze nachten, hebben alle een hoopvol slot. Zij laten de luisteraar niet achter in een sfeer van troosteloosheid en negativisme, maar zij wijzen hem op de kracht van het geloof, op het voorbeeld van de Zaligmaker, kort om zij steken de moderne, veelal ont kerstende mens, een riem onder het hart En nu is het prettige dat dit bijna onopgemerkt gebeurt met vol strekte afwezigheid van elke botte, religieuze propaganda. Dat is het geheim van Le guitariste du bon Dieu. die ongetwijfeld veel zijdig muzikaal is en die tevens de essentie van de negro-spirituals met succes in zijn chansons heeft ver werkt. Zijn liedjes zyn composito risch beter gepolitoerd dan vocaal, maar misschien speelde het Holland se klimaat hem parten. Ongedwongen praatte hij zijn num mers aan elkaar, hij gekscheerde met een aantal in de zaal aanwezige non netjes en hij wist zijn auditorium in een aantal van zijn eigen liedjes tot meezingen te bewegen! En dat in het Frans! Een merkwaardige, maar ar tistiek en religieus zeker positieve avond in het stampvolle gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Zullen ministers heengaan? Alle vijf conservatieve ministers uit het Franse kabinet-Gaillard heb ben gisteravond president René Coty gevraagd hen onmiddellijk te willen hy zou aftreden als dé conservatieven ontvangen voor een bespreking. Zy hebben niet gezegd waarover. De conservatieven hebben her- De machinist en de stoker kwamen om het leven toen de lokomotief en drie van de vier rijtuigen van de Ma- iridAlgeciras express ter hoogte van Cordoba in Spanje ontspoorden. De trein kwam uit Algeciras en had bui tenlandse toeristen aan boord van wie er tussen de veertig en vijftig werden gewond. De foto laat zien hoe de gekantelde lokomotief en de rijtuigen terecht kwamen. haaldelijk gedreigd, zich uit de rege ring terug te zullen trekken, als deze zich ten opzichte van de Tunesische crisos „slap" zou gedragen. Gaillard heeft vaak verklaard, dat zich uit zijn regering zouden terug trekken. De conservatieve ministers (leden van de party der onafhankelijken) hadden tevoren drie uur met de pre mier geconfereerd. Gaillard stelde 's middags een bui tengewone kabinetszitting over de Tunesische crisis 24 uur uit, blijkbaar om tijd te winnen voor pogingen, te elfder ure ondernomen, om de im passe van de opdracht tot „goede diensten" te doorbreken. Het avondblad lTnformation veron derstelde dat de Amerikaanse be middelaar Murphy de premier zou hebben laten weten, dat de Ver. Sta ten Frankrijk niet zouden steunen bij een nieuw debat in de Ver. Naties. Het meldde, dat als laatste middel een „verzoeningsmissie" van de secre taris-generaal der Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld, wordt overwogen. Hu<zen verdwenen in aardspleet Zes huizen van het Italiaanse berg dorp Trevico, 100 km. van Napels, zijn vrijdag verdwenen in een 800 meter lange en 400 meter brede spleet, die twee dagen geleden ont staan was door een aardschok, ge volgd door aanhoudende regenval. De 31 bewoners konden zich, hevig, verschrikt, in veiligheid brengen. Een geweldige hoeveelheid aarde en rots blokken schuift nu langzaam in de richting van de spleet. Volgens in genieurs lopen er geen andere hui zen van het dorp gevaar. Ter gelegenheid van de achttiende verjaardag van de Deense kroonprin ses Margarethe 16 april a.s. is een zilveren twee-kronen munt gesla gen die verkrijgbaar zal zijn bij alle Deense ambassades en legaties tegen de prijs van een Amerikaanse dollar. De opbrengst van de munten zal ge heel ten goede komen aan charitatieve en wetenschappelijke fondsen. Kamerleden vragen: voor militairen Indachtig het feit, dat men méér vliegen vangt met stroop dan met azijn, stellen vele leden van de Eerste Kamer in het voorlopig verslag over de defensie-begrotingen voor, na te gaan of het aantal dienstplichtige militairen, dat vrijwillig langer in dienst zou willen blijven, niet aan merkelijk opgevoerd kan worden, door op ruime schaal studiebeurzen beschikbaar te stellen voor hen, die een langere verbintenis willen aan gaan. Voorts achtten zij het wenselijk, dat de door minister Staf ingestelde commissie ter bestudering van de diensttijd-verkdrting, nu spoedig met een verslag zal komen. Naar aanleiding van de nog steeds zeer veel gehoorde klacht, dat de dienstplichtigen na hun oefening en eveneens bij herhalingsoefeningen een groot deel van hun diensttijd in ledigheid doorbrengen of bezigge houden worden met onbenullige en zinloze werkjes, (waardoor men toch niet aan een gedegen studie toekomt) stellen de Kamerleden de minister een klemmende vraag, die zeer veel militairen en oud-militairen uit het hart gegrepen zal zijn: „Als de minister deze klachten niet ongegrond kan verklaren, verdient het dan geen aanbeveling, de herha lingsoefeningen te bekorten?" Man levend verbrand Vannacht omstreeks half vier is de heer M. C. Willemse, kostganger bij de familie Valk aan de Engweg te Leersum ln zijn bed op de boven verdieping levend verbrand. De bewoners hadden hem om half twee horen thuiskomen en men ver moedt, dat hij tijdens het roken van een sigaret in slaap is gevallen. De bovenverdieping is voor de helft uit gebrand». Dit ouisiner bestaat uit 12 pagina's Verplicht verzekerden: „Saneringsbewijs" van tandarts kost nu een gulcen Minister Suurhoff heeft wijziging gebracht in de bedragen, die verplicht verzekerden voor bepaalde soorten j tandheelkundige hulp moeten beta- len. De beschikking wordt geacht op 1 april in werking te zijn getreden. Een der vranderingen is dat een „saneringsbewijs", niet langer koste loos verstrekt zal worden. Voor het laatste onderzoek, dat vooraf gaat aan de uitbreiding van het bewijs, moet de verzekerde voortaan één gulden betalen. De bijbetalingen voor gedeeltelijke tandprothesen (kunstgebitten) zijn deels verhoogd deels verlaagd. De be dragen, verschuldigd voor reparaties van prothesen, zijn verhoogd met 0,25 tot 1,50, naar gelang van de aard der herstelling. Voor tandsteenverwijdering en vul lingen wordt van een gesaneerde geen bijbetaling gevraagd, van de niet-gesaneerde wel. Deze betaalt voor een vulling van 1 april af 1,75 voordien 1,50. Tot nu toe was tand steenverwijdering ook voor niet-ge- saneerden kosteloos. Voortaan moet deze hiervoor een met de tandarts overeen te komen bedrag betalen Maximaal zal echter 4,zyn ver schuldigd. POMPBEDIENDE VERZON OPLICHTING De 42-jarige pompbediende J. J. P. te Hengelo wendde deze week voor, dat hy door een Duitse automobilist was benadeeld. Hij' verklaarde tegen over zijn patroon en de politie dat hy 37 liter benzine had getankt en 50 mark had ontvangen. Hij gaf wis selgeld terug doch later bleek hem dat hij het 50-mark-biljet niet had ontvangen. Terwyl de politie na speuringen deed 'naar de identiteit van de automobilist en de grenspos ten waren gewaarschuwd kreeg men argwaan tegen de pompbediende. Inmiddels is komen vast te staan dat de man het hele verhaal verzonnen heeft en zyn patroon voor het geld heeft benadeeld. Hy is vandaag voor de officier van justitie geleid. (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). MINDER WIND. Droog weer met zonnige perlo den. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Koude nacht. Morgen overdag iets ho gere temperaturen. 13 April zon op 05.50; onder 19.33; maan op 03.26; onder 1T.58. 14 April zon op 05.4/; onder 19.34; maan op 03.50; onder 15.02. Hoogwaterstanden 13 April v.m. 11.25; n.m. 12.15. 14 April v.m. 12.45; n.m. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI half bewolkt -3C. OSLO zwaar bewolkt 0 KOPENHAGEN onbewolkt 2 LONDEN onbewolkt 1 AMSTERDAM onbewolkt 0 BRUSSEL zwaar bewolkt —1 LUXEMBURG half bewolkt —1 PARUS onbewolkt -0 BORDEAUX licht bewolkt 0 GRENOBLE zwaar bewolkt 0 NICE regen 5 BERLIJN zwaar bewolkt 0 FRANKFORT onbewolkt 0 MüNCHEN geheel bewolkt 0 ZURICH geheel bewolkt 1 GENèVE zwaar bewolkt 1 LOCARNO sneeuw 2 WENEN half b.wolkt —0 INNSBRUCK licht bewolkt —1 ROME motregen 8 AJACCIO zwaar bewolkt 2 MADRID onbewolkt 0 MALLORCA zwaar bewolkt 7 Korreltje Door een dunne pijp komt weinig rook.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1